#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2011 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι άλλη ΜΚΟ του Κουτμερίδη στα αρχεία του ΥΠΕΞ επί ΓΑΠ

[caption id="attachment_116755" align="alignnone" width="600" caption="από παλαιότερη επίσκεψη του σημερινού πρωθυπουργού σε ΜΚΟ"][/caption]

Την "πάπια" συνεχίζει να κάνει η κυβέρνηση για τα  «πράσινα ρουσφετολογικά stage» του βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Στάθη Κουτμερίδη, συνεργάτες του οποίου έσπευσαν με δική του ενθάρρυνση να συστήσουν ΜΚΟ για να διεκδικήσουν το πρόγραμμα που αντιστοιχεί στον νομό Σερρών και φυσικά το ποσοστό της προμήθειας (πάνω από 150.000 ευρώ).

Αλλά, δεν είναι  η πρώτη φορά που ο Στάθης Κουτμερίδη εμπλέκεται με την τεχνογνωσία, το know how, των ΜΚΟς.  Τώρα ήταν το  «Κοινωνικό Δίκτυο Πολιτών» με το οποίο θα «βοηθούσε να χτυπηθεί η ανεργία στις Σέρρες». Πριν από μερικά χρόνια ήταν η ΜΚΟ  «Διεθνές Ανθρωπιστικό Δίκτυο Ανάπτυξης», με έδρα πάλι τις Σέρρες, καθώς ο Στάθης Κουτμερίδης ενδιαφερόταν και για την ανθρωπιστική δράση διεθνώς. Ήταν τότε στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας, με τον Γ.Παπανδρέου στο υπουργείο Εξωτερικών , όταν εν μία νυκτί δημιουργήθηκαν περισσότερες από 300 ΜΚΟ, με σκοπό να μοιραστούν το χρήμα που έρεε άφθονο από το ΥΠΕΞ εκείνη την εποχή και γινόταν το δώσε και σ΄εμένα (και σώσε) μπάρμπα (Γιώργο).

Ιδού και η ταυτότητα της εν λόγω ΜΚΟ από τα αρχεία του Υπουργείου Εξωτερικών (επί ΓΑΠ)  με πρόεδρο αλλά και υπεύθυνο επικοινωνίας το νυν βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, Στάθη Κουτμερίδη:

« Διεθνές Ανθρωπιστικό Δίκτυο Ανάπτυξης - Σέρρες, Υπεύθυνος επικ./Πρόεδρος: Ευστάθιος Κουτμερίδης, Πέτκογλου Ιωάννης, Μιχαηλίδης Νικόλαος, Ιδρυτικά μέλη: Λάντζος Ι., Απιδόπουλος Η., Γρέδης Π., Σημεαντωνάκη Ρ., Κουτμερίδου Π., Βασιλειάδης Η., Καλαθάς Ε., Φωτίου».

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 06/08/2011 14:27:11

    Τι να πεις κα τι να μην πεις...........

  2. rs avatar
    rs 06/08/2011 14:41:06

    Άλλοι ιδρύουν ΜΚΟ και άλλοι offshore.
    "Ο καθείς και τα όπλα του"

    • Aris avatar
      Aris @ rs 06/08/2011 15:34:57

      MKO κλεβουν,
      Offshore ξεπλενουν-φοροκλεβουν
      Αλλο το ενα αλλο το αλλο

  3. juliet avatar
    juliet 06/08/2011 18:04:46

    Και τα δυό παιδιά του ιδίου συστήματος δημιουργήματα είναι, τελικός σκοπός το κέρδος .Το ένα μαζεύει και το άλλο κρύβει(ξεπλένει) .....ευρουλάκια ,εννοώ.

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 06/08/2011 18:28:53

    Τραπεζες ΠΑΣΟΚ, δημόσιο ΠΑΣΟΚ, ΜΚΟ ΠΑΣΟΚ, ΜΜΕ ΠΑΣΟΚ, Συστημα ΠΑΣΟΚ, τι δεν ειναι ΠΑΣΟΚ σ´αυτη την τριτοκοσμική χώρα;

    • juliet avatar
      juliet @ Jimakos 06/08/2011 18:34:13

      Κάποτε ότι έδινε ,τώρα ότι παίρνει.Τα βλήτα ξέρεις τι χρώμα έχουνε; πράσινο.Και ακόμη τα κουτόχορτα πιστεύουν ....θα τον μεθύσουμε τον ήλιο.

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 06/08/2011 18:46:11

        θα τον μεθύσουνε τον ήλιο.

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 06/08/2011 18:56:05

    To αναφέρει και στην ιστοσελίδα του, στo site του Κοινοβουλίου.
    "Πρώην Πρόεδρος Μ.Κ.Ο."Διεθνές ανθρωπιστικό Δίκτυο Ανάπτυξης"
    http://www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Viografika-Stoicheia/?MPId=34ab4d30-fde8-4e3e-8f11-57e59fd985a1

    Μάλλον είχε βάλει και την κόρη του στη ΜΚΟ. Αθάνατοι πασόκοι.

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 06/08/2011 20:25:38

    Πρώτα απ' όλα θα βυθίσουν το βαπόρι από την Περσία, έξω από το λιμάνι της Αμφίπολης!
    ''Ενδιαφερόταν και για την ανθρωπιστική δράση διεθνώς'' - και ιδιαίτερα στη Ρουμανία.
    Καμαρώστε, προσωπικότητες εεεε!!!!!!;;;; Τρομάρα σας:Ευστάθιος Κουτμερίδης, Πέτκογλου Ιωάννης, Μιχαηλίδης Νικόλαος, Ιδρυτικά μέλη: Λάντζος Ι., Απιδόπουλος Η., Γρέδης Π., Σημεαντωνάκη Ρ., Κουτμερίδου Π., Βασιλειάδης Η., Καλαθάς Ε., Φωτίου».

  7. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2011 22:51:17

    Όπου ακούς "ανθρωπιστικά", "κοινωνικά" και "ανθρώπινα δικαιώματα" ψάξε να βρείς τη λαμογιά

  8. sereos avatar
    sereos 06/08/2011 22:53:16

    ο ΚΑΛΑΘΑΣ είναι ο πρώτος δήμαρχος που συμφώνησε με την εν λόγω ΜΚΟ.

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 07/08/2011 00:38:49

    Από τη φάτσα του καταλαβαίνεις τι περιπτωσάρα είναι.Μιλάμε για πολύ αχώνευτο άνθρωπο....

  10. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 07/08/2011 11:02:37

    Ο πράσινος αυτός σάλιαγκας, ενόψει των επερχόμενων εκλογών, εφαρμόζει το: " Κάλλιο Κουτμερ-όδενε, παρά Κουτμερ-ογύρευε!"