03/09/2008 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι άλλα πνευματικά τέκνα;

Τροπολογία σε άσχετο νομοσχέδιο για τον αποχαρακτηρισμό 230 στρεμμάτων υδροβιότοπου στην περιοχή Μετόχι Ξηροποτάμου της Χαλκιδικής, εκ των οποίων 100 στρέμματα ανήκουν στη Μονή Βατοπεδίου, επιχείρησε να περάσει τα μεσάνυχτα της Τρίτης ο βουλευτής Έβρου της ΝΔ Άκης Γεροντόπουλος.

Η «Χρυσή Άμμος» όπως την αποκαλούν οι κάτοικοι, είναι περιοχή «φιλέτο» πάνω στο κύμα, η οποία έχει αξία δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ. Ο κ. Γεροντόπουλος κατέθεσε την τροπολογία στις 21 Ιουλίου και το βράδυ της Τρίτης ο βουλευτής Χαλκιδικής του ΠΑΣΟΚ Ιωάννης Δριβελέγκας διαπίστωσε, ότι η τροπολογία αφορούσε στην οικιστική ανάπτυξη περιοχών του Κιλκίς, του Έβρου και της Χαλκιδικής, εκφράζοντας την απορία γιατί η τροπολογία κατατέθηκε από το βουλευτή Έβρου. Έτσι η κυβέρνηση αναγκάστηκε λίγο πριν από την ψήφιση του νομοσχεδίου για την κτηνοτροφία αποφάσισε να μην κάνει δεκτή καμία τροπολογία.

Ο ίδιος Άκης Γεροντόπουλος επιχείρησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, λέγοντας ότι η τροπολογία ετοιμάστηκε από συμπατριώτες του που είχαν έρθει σε επαφή ….»με παράγοντες του υπουργείου». Λίγο αργότερα φρόντισε να μην μείνει μόνος του και ανακοίνωσε ότι είχε την σύμφωνη γνώμη των κατοίκων, αλλά και του σημερινού βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κ. Ντόλιου και του Νομάρχη, που ανήκει επίσης στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Παραδέχεται όμως, ότι δεν εξέτασε τα στοιχεία για τις περιοχές που δεν εκλέγεται, λέγοντας ότι «θεωρώ ότι όφειλα, κάτι που δεν έκανα, να εξετάσω το θέμα για περιοχές εκτός του Νομού μου, που δεν γνωρίζω».

Παρόλα αυτά, όπως επισημαίνει και το sibilla-gr-sibilla.blogspot.comτα ερωτήματα παραμένουν:

- Είναι και ο Γεροντόπουλος πνευματικό παιδί των επιχειρηματιών μοναχών;
- Αν όχι, ποιος υπουργός τον «υποκίνησε» να κάνει αυτή την πολιτικά ηλίθια κίνηση;
- Τι ρόλο παίζει ο κ. Κιλτίδης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 03/09/2008 22:32:42

    factorx- sti Halkidiki den ginete tipota edo ke hronia dihos ton apogono tou Papagiani na to kseris.
    Glastres iparhoun poles .

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/09/2008 22:35:21

    Άγιες δουλειές, με Θεία φώτιση.

    Αληθεύει ότι οι μοναχοί μας αποφάσισαν να δηλώσουν στο κτηματολόγιο ότι πιστεύουν ότι τους ανήκει, αλλά να μην καταβάλουν το τέλος?
    Ελπίζω να καταθέτουν μαζί και συμβόλαια επικυρωμένα από την Ελληνική Δημοκρατία, και όχι της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, γιατί διαφορετικά θα μπορούσαν να καταθέσουν τίτλους ιδιοκτησίας
    απόγονοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, της Φραγκοκρατίας ή οι πιστοί του ...δωδεκάθεου.

    ΥΓ

    ...αλήθεια γιατί δεν σας φαίνονται σοβαρές οι δικαιολογίες βουλευτών, όταν δημόσια παραδέχονται ότι σε ψηφοφορία για το Σύνταγμα "επικρατούσε αταξία" ή δεν είναι ικανοί να τσεκάρουν ένα check box ή να είναι ...εντός γραμμής (...το κείμενο εννοώ)

  3. Factorx avatar
    Factorx 03/09/2008 23:43:44

    Ο κ. Γεροντόπουλος γνωρίζει τον κ. Βουλγαράκη;

  4. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 00:10:04

    Εφόσον «θεωρώ ότι όφειλα, κάτι που δεν έκανα, να εξετάσω το θέμα για περιοχές εκτός του Νομού μου, που δεν γνωρίζω», ομολογώ ότι δεν είμαι άξιος να νομοθετώ και παραιτούμαι!

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/09/2008 09:18:52

    Επισκέπτης Βουλευτής, όπως λέμε επισκέπτης Καθηγητής.

  6. ahab avatar
    ahab 04/09/2008 10:02:31

    Εδώ παπάς εκεί παπάς .
    Κοίτα κάτι μπαγλαμάδες
    Κύριο προσόν μέση λάστιχο .

  7. kostas avatar
    kostas 04/09/2008 11:16:15

    Ma, kala, den ntrepetai kai den paraiteitai? Ama den kserei ti ypografei, tote giati einai sti Bouli kai nomothetei...???? Kai paradexetai oti einai kai "vlakas" kai apo pano.....
    Ti na po...krima gia ton Evro....

  8. Theodore avatar
    Theodore 04/09/2008 11:22:04

    Δυστυχως, ο κοσμος, δεν τολμαει να ξεσηκωθει και να απαιτησει το καλυτερο που δικαιουται.
    Αντ αυτου, θεωρει οτι ειναι καλυτερο να γλειφει το βολευτη του, για να κανει τη δουλεια του.