#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2010 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κινητοποιούνται και οι ροδακινοπαραγωγοί



Σε δυναμικές κινητοποιήσεις προχωρούν από τη Δευτέρα 2 Αυγούστου οι ροδακινοπαραγωγοί του Νομού Πέλλας, διαμαρτυρόμενοι για τις τιμές στο συμπύρηνο ροδάκινο, αλλά και για την αδιαλλαξία των βιομηχανιών να βρουν τη «χρυσή» τομή με τους παραγωγούς.

Συγκεκριμένα, από τη Δευτέρα οι ροδακινοπαραγωγοί του Νομού Πέλλας θα προχωρήσουν στο «κλείσιμο» των βιομηχανιών, αποτρέποντας την είσοδο σε φορτηγά «φουλαρισμένα με ροδάκινα».

Σύμφωνα με τον επικεφαλής της συντονιστικής επιτροπής αγώνα, Τάσο Κυραλίδη, στην κινητοποίηση αναμένεται να συμμετάσχουν πάνω από 1.000 άτομα, που, όπως διευκρίνισε, «είναι αποφασισμένοι να κατεβούν με τα τρακτέρ τους και να μην επιτρέψουν την είσοδο σε κανένα φορτηγό».

Οι παραγωγοί της Λάρισας αναμένεται να ακολουθήσουν την κίνηση των ροδακινοπαραγωγών Νομού Πέλλας, ενώ αυτοί σε Ημαθία δεν έχουν ακόμα αποφασίσει.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 31/07/2010 16:05:16

    Νοιάζονται λες οι Τρισέδες για τους ροδακινοπαραγωγούς;
    Μόνο για τις τράπεζες νοιάζονται αυτοί.

    h**p://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=188779
    (Εύγε κ. Μπαλαούρα. "Χώστα" έλληνά μου.)

    θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Νοιάζονται οι πρωθυπουργοί για τους ροδακινοπαραγωγούς;
    Μονο για τις τράπεζες νοιάζονται κι αυτοί.

  2. Σωτ avatar
    Σωτ 31/07/2010 16:27:46

    Μα καλά το κ@@λοκαναλα δεν έλεγαν για τους ροδακινοπαραγωγούς ...
    Τελικά φουμαρα μας πουλούσαν (πάλι)???
    Γεια σου ρε ΚΑψή γίγαντα της εξημέρωσης! ουπς, ενημέρωσης ήθελα να πω...

  3. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2010 22:45:35

    Πού είναι ο λαλίστατος εκπρόσωπος των ροδακινοπαραγωγών να καταγγείλει?
    Μόνο στην υπηρεσία του GAP, σαν καλή υπηρετριούλα, έτρεχε να κατηγορεί νόμιμους απεργούς.
    Λαμόγια!

  4. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2010 01:37:40

    μα δεν είναι ποιο φτηνό , εντυπωσιακό για το ΜΕΓΚΑ και αποδοτικό να φορτώσουν ένα τουγιοτα ροδάκινα ..και να τα ρίξουν έξω από την είσοδο του ΓΑΠ ..π.χ. Μαξίμου

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/08/2010 02:14:12

    Άντε, καιρός να βγάλουν στο γυαλί κανένα άλλο κομματόσκυλο να βρίζει τους αγρότες γιατί δεν μπορεί να πάει διακοπές ή δεν μπορεί να ξοδέψει τα τεράστια εισοδήματα που του εξασφάλισε το GAP με το μνημόνιο του.

    Καλύτερα είναι όμως να βγάλουν το ίδιο κομματόσκυλο της "αγροτιάς" (τον ροδακινοπαραγωγό ντε, χιχιχιχι) που έβριζε τους οδηγούς αλλά τώρα να βρίζει τους αγρότες. Ακούς εκεί να θέλουν αύξηση όταν το GAP έχει πόνο ψυχής και καταβάλει κοπιώδεις προσπάθειες να τον πνίξει πλατσουριζοντας στην πισίνα.
    Οι αγρότες δεν έχουν καρδιά. Και είναι και σεξιστές (για να μην ξεχνιώμαστε)

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 01/08/2010 02:54:55

      Από τη Ιπποκράτους ποστάρεις, βεβαιώθηκα...
      Να σου απευθύνω λοιπόν θερμό αγωνιστικό χαιρετισμό αφού ο ξέμπαρκος αναγνώστης της ιστοσελίδας είναι απολύτως βέβαιο ότι διαβάζοντας τα σχόλιά σου θα (ξανα)πέσει στην αγκαλιά του ΓΑΠ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 01/08/2010 04:28:26

        Τιραμόλα, εμένα περίμενε ο ξέμπαρκος για να καταλάβει ότι στην εξουσία βρίσκονται λαμόγια και ο πισισνάτος GAP πλατσουρίζει αδιάφορα. Λες και δεν βλέπει τριγύρω του ότι ρίμαξε την Ελλάδα το GAP.
        Όλοι ξέρουν ότι το μόνο για το οποίο ενδιαφέρεται είναι πως θα αρπάξει την περιουσία των Ελλήνων με κάθε τρόπο μαζί με τους σοσιαλιστές του ΔΝΤ.
        Εσύ βέβαια θα το προσκυνάς ζητώντας να καταστραφεί ο γείτονάς σου. Έτσι κάνουν οι σωστοί ΠΑΣΟΚοι.

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 01/08/2010 13:35:38

    για τους βορειοελλαδίτες φίλους:

    πριν από πολλά χρόνια (1977-78) είχα παρακολουθήσει την ενδιαφέρουσα και πολύ ζωντανή ομάδα ροδακινοπαραγωγών στον Κολινδρό Πιερίας, που είχαν συνεταιρισθεί με στόχο την καθετοποίηση της παραγωγής των συμπύρηνων ροδάκινών τους (καλλιέργεια-συλλογή-κονσερβοποίηση-αποθήκευση-πώληση), δημιουργώντας μία ΑΕ που πήγαινε πολύ καλά, και έκαναν εξαγωγές. Η κίνηση αυτή είχε αγκαλιασθεί από το σύνολο των κατοίκων, και οι νέοι συμμετείχαν με πολύ ενθουσιασμό, μένοντας στον τόπο τους και αξιοποιώντας τον.

    Δεν έχω νέα τους τα τελευταία χρόνια, μήπως μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει τι απέγινε αυτή η εξαιρετική επιχειρηματική προσπάθεια?