#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2013 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κινητικότητα και στα ... κότερα



Τελικά η Μεγαλόχαρη έκανε το θαύμα της για τον Κυριάκο Μητσοτάκη κι «εξαφάνισε» το θέμα με τις διακοπές με το... καϊκι του εφοπλιστή Δαλακούρα.

Όποιος αγόρασε την εφημερίδα «Πρώτο Θέμα» θα είδε το ρεπορτάζ σχετικά με τις διακοπές του υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης στην Πάτμο. Ο γιος του Κ. Μητσοτάκη και αδερφός της Ντόρας πήρε την εν διαστάσει σύζυγό του, Μαρέβα και τα τρία του παιδιά και με το καϊκι της γνωστής οικογένειας εφοπλιστών πήγαν στο πανέμορφο νησί.

Το ρεπορτάζ και οι αντιδράσεις (Τύπου και κυβέρνησης) είναι... λάιτ σε αντίθεση με άλλες περιπτώσεις που θα δημιουργούσε αίσθηση η συγκεκριμένη εφημερίδα με τίτλους «υπουργός κάνει διακοπές στο σκάφος εφοπλιστή» και άλλα τέτοια προβοκατόρικα και κίτρινα.

Όμως, έγινε κι άλλο ένα θαύμα. Όποιος προσπαθήσει να βρει το συγκεκριμένο ρεπορτάζ στο διαδίκτυο, όπως και φωτογραφίες του κ. Μητσοτάκη και της οικογένειάς του, θα απογοητευτεί. Το άρθρο απλά... εξαφανίστηκε. Για κάποιο λόγο δεν έχει μπει στο ίντερνετ ώστε να θαυμάζουν οι οπαδοί της οικογένειας Μητσοτάκη, τις διακοπές του Κυριάκου με το... σκάφος του εφοπλιστή. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η οικογένεια Δαλακούρα είχε στενές σχέσεις με την Αγία Οικογένεια, προτού ο Κυριάκος αναλάβει υπουργική θέση.

Αλλά, όπως και να το κάνεις, όταν είσαι υπουργός πρέπει να είσαι και προσεκτικός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 19/08/2013 21:31:16

    Υπάρχουν στοιχεία της χαριτόβρυτης "ναύτη¨που βοηθά τον Κυριάκο?

    • GO avatar
      GO @ Αιρετικός 20/08/2013 07:24:38

      Ναι, ναι! Η τάλια της είναι μεγαλύτερη από το μέγεθος του σορτσακίου της.

  2. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 19/08/2013 21:55:17

    Θυμήθηκα την λέξη "καλλίπυγος"

    • Κραντωρ avatar
      Κραντωρ @ Μανώλης Πετράκης 20/08/2013 11:54:04

      To καλλίπυγος αφίνεται στην φαντασία μας.
      Ο Όμηρος θα την περιέγραφε ως εϋκνημο, εϋμηρο και εϋπλόκαμο.
      Πάντως δεν πιστεύω η εμφαινομένη να ταυτίζεται με την εκ Λονδίνου Πολωνίδα Μαρέβα Γκραμπόφσκα.

  3. Kikos avatar
    Kikos 19/08/2013 22:09:31

    Τελικα κοιταζοντας τη φωτογραφια, καταλαβαινει καποιος γιατι η Μαρέβα παρατησε τον βουτυρομπεμπε........

    • bQ avatar
      bQ @ Kikos 20/08/2013 01:12:07

      Χωρίς να κοιτάζει καμιά φωτογραφία καταλαβαίνει επίσης οποιοσδήποτε, τι ακριβώς ήταν αυτό που εκτίμησε η Μερέντα στον αντιπαθή χλεχλέ. Σίγουρα δεν ήτανε ούτε η μαγκιά ούτε το λάγνο του βλέμμα! Μπορεί να ήταν οι ανθρωπιστικές πρωτοπόρες ιδέες, ο υπερβάλλων αλτρουισμός, αλλά μπορεί στην τελική, να ήταν κι η ...προίκα του.... Ποιός ξέρει; :-)

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/08/2013 23:18:36

    Εγω τωρα καταλαβα γιατι δεν την ηθελε η Μαρικα.....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 19/08/2013 23:28:17

      Ναί ἀλλά κοίτα στεναχώριες τῶρα πού συχωρέθηκε ἡ πεθερούλα.

      • GO avatar
        GO @ Κυθήριος 20/08/2013 07:33:19

        Το βλέπω κι εγώ, Κυθήριε. Φοράει σκούρο μακρυμάνικο.

        • bQ avatar
          bQ @ GO 20/08/2013 11:30:17

          Επίσης αυτό που θα πρέπει να σημειωθεί, είναι οτι το ''ξεβράκωτοι'' που ανέφερε ο χαζοχαρούμενος τζαμπατζής, έχει τελικά κάποια...βάση.

          • GO avatar
            GO @ bQ 20/08/2013 11:33:30

            Εσάς δεν σας μιλάω πια. Γεια!

          • bQ avatar
            bQ @ GO 20/08/2013 15:22:08

            :-) Γειάααααααα!

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/08/2013 23:45:52

    "Μαρέβα, δεν ήμουνα εγώ για σακολέβα"...
    (κατά το "Άννα δεν ήμουνα εγώ γι' αεροπλάνα")
    Τι τους έπιασε όλους με τα λαϊκά μέσα μεταφοράς, δεν καταλαβαίνω...

    Υγ. Σακολέβα ή σακκολέβα ή σακκολαίφη ή λοίπαδος, λέγανε παλαιότερα, ως κοινή ονομασία, το ιστίο (πανί) σχήματος τραπεζοειδούς που έφεραν μικρά πλοιάρια στη πρύμνη τους.
    Κατ΄ επέκταση με το ίδιο όνομα χαρακτηρίζονταν και τα πλοιάρια αυτά (καΐκια) τα οποία είχαν οξεία τη πλώρη αλλά και τη πρύμνη και έμοιαζαν πολύ με τα τρεχαντήρια.
    Με τέτοια πλοιάρια που θεωρούνται μεγάλης αντοχής στις τρικυμίες, γινόταν προπολεμικά οι θαλάσσιες συγκοινωνίες μεταξύ των νησιών και του Πειραιά, όπου και λιμενίζονταν στη θέση κάτω στα "λεμονάδικα" (μπροστά στον σημερινό Ηλεκτρικό Σταθμό -συνήθως γινόταν εκεί μεγάλες φασαρίες).
    Σήμερα τέτοιου τύπου πλοιάρια απαντώνται ως μηχανοκάικα σπογγαλιευτικά.

    Εις του Σαικσπήρου το νησίν, οι κάπταιν-Τζίμηδες την σακολέβα την αποκαλούν sprit sail ή jigger sail. Και την εκτιμούν τα μέγιστα, για την αντοχή της στα τρελά νερά του Άιρις Τσάνελ.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Uncle Stgm 20/08/2013 01:02:53

      "Τι τους έπιασε όλους με τα λαϊκά μέσα μεταφοράς, δεν καταλαβαίνω…"
      Θείε έχω μια θεωρία, ως απάντηση ....
      νομίζω, ότι τα συγκεκριμένα μέσα μεταφοράς, τα προτιμούν όσοι δυσκολεύονται να κοιμηθούν τις νύχτες...
      Φυσικά, για φαρμακευτική αγωγή για τις αϋπνίες δεν το συζητάμε,
      με τα ασφαλιστικά ταμεία και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη,
      να βρίσκονται στο γνωστό επίπεδο!!! ... οπότε τι σου μένει να κάνεις ;;
      Να πάρεις το κότερο ....
      Μπαίνεις, σου λέει, στο ταπεινό κότερο,
      και καθώς αυτό λικνίζεται απαλά-απαλά στα κύματα κι
      ενώ η θαλασσινή αύρα έρχεται να σου χαρίσει τα ανάλαφρα χάδια της, οι αϋπνίες φεύγουν... εξαφανίζονται ως εκ θαύματος ... :-)

    • Θάνος Τάκης avatar
      Θάνος Τάκης @ Uncle Stgm 20/08/2013 17:17:35

      ∧∧ Uncle Stgm, 'έγραψες'!

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/08/2013 00:02:37

    Ορίστε, η "γέφυρα του σκάφους".
    Η πλοίαρχος , οι υποπλοίαρχοι, οι αρχιμηχανικοί και οι λοιποί αξιωματικοί γέφυρας και μηχανής.
    h**p://endeavor.org.gr/el/BoD%20CVs%20photos

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/08/2013 00:23:42

    Δηλαδή αν πήγαινε με βέσπα θα γινόταν αντιπρόεδρος της Κυβερνησης;

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/08/2013 00:30:39

    Συγχαρητήρια Φάκτορ!
    Και μετά λέμε για ΧΑ, ΣΥΡΙΖΑ, Τρόικα, Γερμανοτσολιάδες...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/08/2013 00:59:36

    Και με τί θέλατε να πάει διακοπές; Αν πήγαινε με λίαρ τζετ, θα έπρεπε να φωτογραφηθεί με την αεροσυνοδό και μετά να παραιτηθεί, αν πήγαινε με το τρόλλεϋ, κινδύνευε να τον δολοφονήσει ο μανιακός ελεγκτής με το πριόνι....

  10. ANORFOGRAFOS avatar
    ANORFOGRAFOS 20/08/2013 03:49:38

    στράτα στρατούλα τελικά για αυτο το μητσοτακεϊκο ζει κατά μέσο ορο ενα αιωνα και βαλε..κανει προσεκτικές κινησεις..

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/08/2013 04:09:47

    Η Ν.Δ με τα λαθη της, και τους οποιους περαστικους ή μη-Δεξιους εχει στις ταξεις της, ειναι ακομα και τωρα το μονο αναχωμα, για να μην γινουμε ....Αιγυπτος. Ακομα και τωρα , αν κανει καποια βασικα πραγματα, και αποφυγει καποια τεραστια λαθη, παλι πρωτο κομμα θα ειναι (αν το θελει ακομα...).

    Παντως, μια που ειπαμε για Αιγυπτο, ειδικα οι διαφοροι Αριστεροι ας εχετε το νου σας, γιατι αν επικρατησει το Ισλαμ στην Ελλαδα, εσας θα κυνηγησει πρωτους. Θυμαστε τι επαθαν τα αδερφια σας οι Κομουνιστες στο Αφγανισταν απο τους Ισμαλιστες??
    100.000 νεκρους Στρατιωτες του ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ αφησατε πισω, και 500.000 σακατεμενους, συν πολλους αγνοουμενους. Σας μισουν απο τοτε στον Ισλαμικο χωρο, αφου κι εσεις ΣΚΟΤΩΣΑΤΕ 2 Εκατομμυρια Μουσουλανους μεσα σε 3 χρονια. Μεγαλη ''επιδοση'', σαφως... θα τα ξανασυζητησουμε αυτα εν καιρω//

  12. GO avatar
    GO 20/08/2013 09:10:01

    Υπάρχει σχετική επίδραση και του βαρυτικού νόμου.

  13. Hawk avatar
    Hawk 20/08/2013 13:47:23

    Ε, δεν πιάνεται αυτό ως παρασπονδία, ο Δαλακούρας δεν είναι από τους " μεγάλους" εφοπλιστάδες..... παραδοσιακός μεν, αλλά low profile δε.

  14. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 20/08/2013 15:42:24

    Και πολιτευτής παλαιά, δε.

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/08/2013 18:11:12

    Χρειάζεται πάντως προσοχή. Αυτού του είδους η πολιτική κριτική και πολεμική που κάνετε (και κάνουμε) σε τέτοια θέματα, βαδίζει σε στενό και βρεγμένο μονοπάτι. Το γλίστριμα είναι πολύ εύκολο.
    Απο τη μια μεριά του μονοπατιού παραμονεύει ο γκρεμός του "ολα επιτρέπονται" - διότι "όλοι περίπου ίδιοι είμαστε, ουδείς αναμάρτητος". Ναι ουδεις αναμάρτητος - αλλά όλες οι "αμαρτίες" δεν είναι ίσες.
    Απο την άλλη πλευρά χάσκει η χαράδρα της δαιμονοποίησης κάθε πράξης και κάθε συμεριφοράς πολιτικού προσώπου.
    Επί του συγκεκριμένου. Ναι, θα προτιμούσα να μην κάνουν παρέα οι πολιτικοί ΜΟΝΟΝ με εφοπλιστές, αλλά και με απλούς ανθρώπους. Και προπαντος, με σκεπτόμενους ανθρώπους. Σκεπτόμενους λογικά και ηθικα.
    Ωστόσο, ζούμε σε κεφαλαιοκρατική κοινωνία και οι πολιτικοί, προς το παρόν, το καλύτερο που περιμένω να αναφωνήσουν είναι "υπάρχει καλύτερος καπιταλισμός και τον θέλουμε".
    Δεν κάνουν ούτε αυτό - εδώ υπάρχει σοβαρο πρόβλημα.
    Αλλά άλλο το κότερο του κου Δαλακούρα (που δεν ψώνισε τίποτε απο το δημόσιο), άλλο το Liar του κου Μελισσανίδη (που μόλις ψώνισε απο σβέρκο).
    Και άλλο to endeavour - έχει μέσα τουλάχιστον 3 -4 βιομηχάνους με πραγματική βιομηχανία - και άλλο ο ΣΕΒ (είδατε πραγματικούς βιομηχάνους στην "καθοδήγηση";)
    Πέρα απο την κριτική (και την πλάκα) λοιπόν, διάκριση.
    Διότι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.

  16. m.s avatar
    m.s 21/08/2013 08:47:19

    συμφωνώ με το πνεύμα του άρθρου .Όταν επιχειρείς να βάλεις τάξη στο Δημόσιο ( ορθώς κατά τη γνώμη μου και μπράβο για την τόλμη του) και με μια σου υπογραφή αναστατώνεις τη ζωή πολλών οικογενειών , λίγη προσοχή δεν θα έβλαπτε.
    ο κόσμος δεν το πολυαναλύει. Βλέπει κότερο , ας είναι και μαούνα. Βλέπει ιδιωτικό αεροπλάνο , ας είναι και ανεμόπτερο.

  17. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 22/08/2013 22:38:11

    ........Όμως, έγινε κι άλλο ένα θαύμα. Όποιος προσπαθήσει να βρει το συγκεκριμένο ρεπορτάζ στο διαδίκτυο, όπως και φωτογραφίες του κ. Μητσοτάκη και της οικογένειάς του, θα απογοητευτεί. Το άρθρο απλά… εξαφανίστηκε. .......
    Σωστός! Σε λίγο θα εξαφανισθεί και αυτή η ανάρτηση!........

  18. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 24/08/2013 06:51:31

    Στην ουσία, ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΗΚΕ!