#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2010 19:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κικίλιας: μπορούμε να χαμογελάμε ακόμα



(Απάντηση στην Λώρη Κέζα)
Στη σημερινή στήλη της η Λώρη Κέζα, με βάζει σε σκέψεις.
Η δυναμική της πένα συνήθως συνδυάζεται με μια ενδελεχή έρευνα, και το αποτέλεσμα είναι μια εξαιρετική απότυπωση του εκρηκτικού κοκτέιλ στο γραπτό της λόγο.
Σήμερα, όμως υποπτεύομαι ό,τι δεν ακολούθησε τη πετυχημένη συνταγή της...
Αυτό που η ίδια διαπιστώνει ως κοινότυπες διατυπώσεις μου, με το να εύχομαι "Καλό Μήνα" και Καλή Μέρα", έχουν τη θεμελιώδη σημασία τους, όχι μόνο στη διαδικτυακή γειτονιά του Facebook, αλλά και στη καθημερινότητά μας.
Δε ξέρω εάν με το ΔΝΤ έχουν αλλάξει οι συνήθειές μας, αλλά με αυτές τις απλές ευχές, πορεύτηκε ο λαός μας τόσα χρόνια.
Απλά έχει αλλάξει ο χώρος που τα λέμε. Και θα συνεχίσουμε να τα λέμε, από όπου βρίσκομαστε και με όποιο τρόπο μπορούμε.
Παρόλες τις δυσκολίες, διεκδικούμε να διατηρήσουμε την ανθρωπιά μας. Την επάφη μας.
Και να ευχομάστε Καλό Μήνα....ελπίζοντας ό,τι και πέρα από την ευχή, με τον αγώνα μας, το καλύτερο θα έρθει.
Ενημερωτικά πάντως μέσα από το Facebook και το Twitter δημοσιεύουμε όλες τις συνεντεύξεις.
Εχουμε επίσης σχολιάσει ζητήματα της επικαιρότητας που αφορούν τις προκλήσεις και τα προβλήματα της Περιφέρειας, όσο κανένας άλλος υποψήφιος.
(ενδεικτικά για τη παγκόσμια ημέρα τουρισμού http://www.facebook.com/home.php?#!/profile.php?id=803439913, για την ημέρα ελληνικου εμπορίου http://kikiliasvasilis.blogspot.com/2010/09/blog-post_2017.html, για τον Αθλητισμό και τη πρόληψη http://kikiliasvasilis.blogspot.com/2010/09/blog-post_26.html)
To πρόγραμμά μας καταρτίζεται από ειδικούς επιστήμονες, εξειδικευμένους ερευνητές, και θα είναι σε λίγο καιρό έτοιμο, ολοκληρωμένο και κοστολογημένο, προς διάλογο.
Σε κάθε περίπτωση θα μας επιτρέψετε να χαμογελάμε...
Κάνει τους άλλους να ανησυχούν...και εμάς να ελπίζουμε..
Και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος σας εύχομαι να κάνετε το ίδιο..
Φιλικά,
Βασίλης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/10/2010 19:14:08

    η ΝΔ δεν χρειάζεται άλλο ένα μόνιμα αποτυπωμένο αστραφτερό χαμόγελο...
    οι καιροί είναι ταλαιπωρημένοι και οι άνθρωποι περισσότερο...

    αν με εννοείτε...

    • Factorx avatar
      Factorx @ αλλενάκι 02/10/2010 19:18:58

      εκτος θεματος, στην κεζα απαντα

      • yiannis avatar
        yiannis @ Factorx 02/10/2010 19:39:12

        Δεν χρειαζεται να επισημαινει ο ιδιος οτι ειναι νεος κ γιατρος.Απλη συμβουλη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Factorx 02/10/2010 19:44:00

        Δεν μου αρέσει το στιλ της Κέζα Factor, ούτε συμφωνώ με όσα γράφει, καθόλου μάλιστα, πρόκειται για άλλη μία ναρκισσευόμενη γραφίδα, αλλά και η σοβαρότητα μπορεί να είναι το ίδιο ελκυστική, όσο ένα αστραφτερό χαμόγελο.
        Ο κος Κικίλιας είναι συμπαθής και δεν χρειάζεται τονισμό.
        Υπενθυμίζω απλά ότι το μόνιμα αποτυπωμένο life style χαμόγελο της Μπακογιάννη την έκανε απωθητική σε επίπεδο σημειολογίας.

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ Factorx 02/10/2010 20:14:03

        Βέβαια, την Μπακογιάννη δεν την έκανε αντιπαθή μόνο το χαμόγελό της, ακριβώς.Αν με εννοείτε..

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Factorx 02/10/2010 20:18:03

        Απολύτως, εννοείται!
        Και άλλα, αλλά και αυτό.

  2. Wolf avatar
    Wolf 02/10/2010 19:24:47

    Σε λίγο και το χαμόγελο και η καλημέρα, θα ποινικοποιηθούν από τον ΓΑΠ, τον Καρατζαφέρη, τη Ντόρουλα, την Τρόϊκα και κάποιους άλλους που δηλώνουν "παρων"!!!
    Εμείς σε πείσμα όλων αυτών, για μια ακόμη φορά θα σταθούμε όρθιοι και θα λέμε, καλημέρα και καλό μηνα.
    Οσο κι αν προσπαθήσουν κάποιοι να αυτό το λαό δε θα τον γονατήσουν!!!
    Για αυτό Βασίλη, μη μασάς!!!
    Και ναι, διεκδικούμε να διατηρήσουμε την ανθρωπιά μας, αλλά διεκδικούμε και την ΕΛΠΙΔΑ, που μερικοί κάνουν ότι μπορούν για να τη χάσουμε!!!.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Wolf 02/10/2010 19:31:43

      Μες την ποίηση μου είσαι σήμερα.

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 02/10/2010 20:01:49

    Δεν εχει καμία σχέση το χαμόγελο της πολιτικής Life Style..με το χαμόγελο που κάποιοι θέλουν να μας κόψουν...
    Κάποιοι θέλουν να μας επιβάλλουν το σκοταδι..και να μας έχουν διαρκώς στο φόβο...
    Η Ευτυχία μας θα είναι και η εκδίκησή μας...
    Δεν είναι το χαμόγελο της απάθειας...
    Είναι το χαμόγελο της διεκδίκησης...
    Δεν είμαι Δεξιός...αλλά η επιλογές του Σαμαρά στο πρόσωπο του Κικίλια...βασίζεται στο αντισυστημικό..
    Δεν είναι τυχαίο..που πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι της Ρηγίλλης, τον πριόνιζαν...

  4. ευτυχια avatar
    ευτυχια 02/10/2010 20:10:43

    Καλή επιτυχία, Βασίλη μας. Το επόμενο ποίημα είναι αφιερωμένο σ αυτούς που ζηλεύουν το χαμόγελό σου. Που είναι το χαμόγελο όλων μας.

    Λειβαδίτης Τάσος
    O άνθρωπος με το ταμπούρλο
    ...μήπως δούμε το χαμόγελό σου να κρέμεται σαν παγούρι πάνω απ' τη δίψα μας. Σήμερα ανοίξαμε τη μέρα μας σαν ένα σακκί ξεχασμένο απο χρόνια. Mας φτάνει να μιλήσουμε απλά όπως πεινάει κανείς απλά όπως αγαπάει όπως πεθαίνουμε απλά. Eχει αρκετή θέση για να πεθάνεις. ...δάγκωνε σφιχτά στα δόντια το χαμόγελό του μή του το πάρουν. ...κρύβω στην τσέπη μου ένα όνειρο κουρελιασμένο σφίγγω στα χέρια το άγνωστο όνομά μου...
    ‎...πεινάμε κι οι δυό για ένα χαμόγελο
    και μιά μπουκιά ήσυχο ύπνο.

    Kι όταν σου πούν να με πυροβολήσεις
    χτύπα με αλλού
    ...μη σημαδέψεις την καρδιά μου.
    Kάπου βαθιά της ζεί το παιδικό σου πρόσωπο.
    Δεν θάθελα να το λαβώσεις.


    Kαι το τραγούδι μου γεννήθηκε μες απο αίματα
    όπως γεννιέται μια σημαία.
    ...δεν έχεις καιρό για τον εαυτό σου αν θέλεις να
    λέγεσαι άνθρωπος.

    Aν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος
    θα πρέπει να μπορείς να πεθάνεις ένα οποιοδήποτε
    πρωινό."

  5. TASSOS avatar
    TASSOS 02/10/2010 20:16:49

    Βασίλη καλή τύχη απέναντι στους δράκους και τους δοσίλογους. Για τους " δημοσιογράφους" φαντάζομαι ότι θα έχεις καταλάβει πιά περί τίνος πρόκειται.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ TASSOS 02/10/2010 23:11:58

      Ο Βασίλης ενοχλεί γιατί είναι νέος και επιτυχημένος. Ο φθόνος βασιλεύει στην Ελλάδα. Κάνουν το παν για να στηρίξουν το νομάρχη της ντόπας. Ρε ουστ

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/10/2010 23:14:55

        χαχαχαχα που να δεις εδω στην θεσσαλονικη εχουμε στον αντιποδα τον δημαρχο τητς γιορτης του κρασιου...!!

        ρε τι τραβαμε και εμεις οι χορευτριες.

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/10/2010 20:17:04

    Εντάξει δεν έχω δει κανέναν πολιτικό σε προεκλογική καμπάνια να είναι κλαμμένος ή μουτρωμένος, ούτε να μας προτρέπει προεκλογικά να φορέσουμε προκαταβολικά πλερέζες.
    Από καθαρά αισθητικής βέβαια απόψης είναι πολύ καλύτερος ο χαμογελαστός Κικίλιας, από την χαμογελαστή Ντόρα ή τον χαμογελαστό Σημίτη.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/10/2010 23:10:37

    Ζόρικος ο Βασίλης. Απαντάει άμεσα και δυναμικά στις ανοησίες κάθε μισθωτής γραφίδας. Ας έκαναν το ίδιο και άλλοι ''έμπειροι''(υποτίθεται) της ΝΔ που παρακαλάνε τα νταβατζοκάναλα και τους δημοσιοκάφρους για να τους παίξουν 10 δευτερόλεπτα. Φτάνει πια με τα ΜΜΕ του ψεύδους. Άμεσες απαντήσεις και τσαμπουκάς.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/10/2010 23:13:34

      σαυτο δεν εχεις καθολου αδικο Γιαννη....αλλα παρατηρω οτι πλεον και η νεα δημοκρατια εχει μπει στην λογικη της αμεσης απαντησης και σχολιασμου και δεν αφηνει να πεφτει τιποτα κατω πλεον...

      ευχομαι να το συνεχισουν ακομα πιο δυναμικα .

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ loretta 02/10/2010 23:19:45

        Αυτό είναι καλό και πράγματι συμβαίνει, αλλά ο Κικίλιας είναι μια υποψηφιότητα που δεν θα περπατήσει και το να παρηγοριόμαστε μεταξύ μας λέγοντας ποσο καλός είναι, δεν οδηγεί πουθενά.

        Υπάρχουν μερικοί που "το έχουν" και μερικοί που "δεν το έχουν". Όσο καλοί κι αν είναι. Ο Κικίλιας ανήκει σε αυτούς που είναι μεν πολύ καλός, αλλά που "δεν το έχουν" για μια τέτοια υποψηφιότητα. Δεν χάλασε ο κόσμος, θα κάνει τον τίμιο αγώνα του, ήταν μια λάθος επιλογή, αλλά έχει ξανασυμβεί λάθος επιλογή στη συγκεκριμένη περιφέρεια για τη ΝΔ και καμία καταστροφή δεν ήρθε.

        Αν ξεαγχωθεί θα τα πάει πολύ καλύτερα. Ας σταματήσει να φέρεται σαν καλό παιδί, θέλει και λίγο κωλοπαιδισμό η πολιτική.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 02/10/2010 23:24:32

        Επωνυμε...

        συμφωνω με το...κωλοπαιδισμο που χρειαζεται στην πολιτικη καθως και το ...γερο στομαχι...ομως...ετσι ανοιγουν ...οι ορεξεις μερικων και φοβαμαι μην φτασουμε παλι σε λογικες που καναμε αμαν να ξεφορτωθουμε απο το κόμμα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ loretta 03/10/2010 00:52:36

        Η αλήθεια είναι ότι κωλοπαιδισμός και ήθος είναι λιγάκι δύσκολος έως αντιφατικός συνδυασμός, όμως θέλει κι από τα δύο στην πολιτική.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ loretta 03/10/2010 17:06:18

        Αγαπητέ Επώνυμε, έχω την εντύπωση ότι γνωρίζεις τον Κικίλια μόνο μέσα από τις τηλεοπτικές του εμφανίσεις, που σαφώς τον αδικούν. Από κοντά είναι εντελώς διαφορετικός, όλο ζωντάνεια και πηγαίο χιούμορ. Κάποια στιγμή θα ξεψαρώσει και στο γυαλί. Και η αντιπαραβολή του με τον χαρακτήρα των αντιπάλων του είναι συντριπτική υπέρ του.

  8. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/10/2010 02:11:16

    Οχι, αγαπητοί μου. Δυστυχώς μάθαμε να σκεφτόμαστε με μέτρο την "επιτυχία?" του ΠΑΣΟΚ του 80, τον τρόπο σκέψης των Συνασπιστάδων και άλλων δημοκρατικών δυνάμεων. Ξεχάσαμε (ή ίσως δεν μάθαμε ποτέ) τα πρότυπα των γονιών μας και των παραδοσιακών Ελλήνων που ξαναχτίσανε τη χώρα μετά απο τους πολέμους.Ετσι θεωρούμε τον "κωλοπαιδισμό" ταυτόσημο με την πολιτική, τον "παγκαλισμό" ταυτόσημο με την επιτυχία., (Φυσικά είναι επιτυχία ,σύμφωνα με τα νεοελληνικά πρότυπα, το νάσαι ένας ανεπάγγελτος χοντρός και να βρίσκεσαι με 58 ακίνητα, μια σουσού και αντιπρόεδρος Κυβέρνησης)
    Τώρα το άν χρέωσες 200 γενιές Ελλήνων με την άθλια πολιτική σου, την ασχετοσύνη σου και την αχρηστία σου είναι άλλο θέμα.Πιστεύω οτι τό σύστημα έσωσε προσωρινά το τομάρι του υπογράφοντας το μνημόνιο, αλλά η κρίση καραδοκεί και δεν θα τελειώσει ούτε γρήγορα ούτε αναίμακτα. Τότε οι καινούργιοι άνθρωποι θα παίξουν τον ρόλο τους και καινουργια πρότυπα θα δημιουργηθούν. Μια χαρά τον βλέπω τον Βασιλάκη για την καινούργια εποχή.Οι ¨επιτυχημένοι" θα πάν για ανακύκλωση.

  9. nina avatar
    nina 03/10/2010 08:34:39

    τώρα εμένα γιατί δεν μάρέσει αυτός άν και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο ? κάτι το χαμόγελο της colgate,κάτι η φυσιογνωμία,λίγο το επάγγελμα, το αποτέλεσμα άκρως αντιπαθητικό

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nina 03/10/2010 17:07:36

      Νίνα, πού ψηφίζεις?