14/08/2009 23:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κηδεύτηκε 35 χρόνια μετά ο εθνοφρουρός Ιωάννης Παπαγιάννης



Με τις σημαίες της Κύπρου και της Ελλάδος ήταν καλυμμένο το φέρετρο με τα λείψανα του Ιωάννη Παπαγιάννη, ενός εκ των πέντε εκτελεσθέντων από τους Τούρκους αιχμαλώτων εθνοφρουρών στο χωριό Τζιάος το 1974. Ο Παπαγιάννης ήταν τότε 23 χρονών.

Στην κηδεία, που έγινε το απόγευμα στη Λευκωσία, τον πρόεδρο Χριστόφια εκπροσώπησε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέφανος Στεφάνου, ο οποίος κατέθεσε εκ μέρους του στεφάνι.

Επικήδειο λόγο εκφώνησε ο κοινοτάρχης του Νέου Χωριού Κυθρέας Κώστας Ζερβός, ο οποίος χαρακτήρισε τον Παπαγιάννη «ήρωα».

Η αδελφή του Μαρία Παπαγιάννη εναπέθεσε στο φέρετρο 23 τριαντάφυλλα και είπε ότι η μάνα τους «τον παραδίδει σήμερα στην αγκαλιά μιας άλλης πονεμένης μάνας, της Μεγαλόχαρης, που γιορτάζει αύριο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 15/08/2009 00:08:25

    Φοβερή για μια ακόμη φορά η φώτο σου Factor

  2. Αλεκος avatar
    Αλεκος 15/08/2009 00:28:58

    Ο Θεος να τον συγχωρεσει,και να τον θυμαται ολη η Κυπρος,και οι πολητικοι κυπραιοι και ελληνες να βαλουν τεληκα ενα τελος σε αυτους τους πραγματικα αμυαλους,αγραμματους,βαρβαρους γειτονες μας!!!!!!!!

  3. αχβαχ avatar
    αχβαχ 15/08/2009 01:33:31

    Τί μοίρα για το παλληκάρι...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/08/2009 05:15:04

    Δυστυχως πολλοι Ελληνες πολιτικοι εχουν "θαψει" αυτα τα παληκαρια πολλα χρονια τωρα.

    Τιμη σε ολους οσους χυνουν το αιμα γ αυτη την πατριδα. Οχι μνημοσυνα.

    ΠΠ

  5. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 15/08/2009 12:45:28

    Άς μή μείνει στο σκοτάδι και η αναφορά σε εκπομπή του ΡΙΚ ενός συμπολεμιστή των θυμάτων, του Γ. Χριστοδούλου, που ζεί ακόμα : " Εκάμαμεν κι εμείς τόσα πολλά μέσα στό Τζιάος, που ήταν επόμενο πως όποιον έπιαναν δέν είχε σωτηρία"

    Στην Κύπρο η άποψη αυτή συζητήθηκε και δέν κρύφτηκε καθόλου.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/08/2009 15:52:43

    @ τσώφλι πασατέμπου και όλους τους ρελατιβιστές/ αποδομητές τής εθνικής μας ιστορίας/ απολογητές τού Αττίλα:

    1) Έχει διαφορά να σκοτώσεις κάποιον πάνω στη μάχη, με το να τον σκοτώσεις ΑΦΟΥ τον συλλάβεις ως αιχμάλωτο πολέμου. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

    2) Επίσης, έχει διαφορά η δράση μιας παρακρατικής οργάνωσης (π.χ. ΕΟΚΑ Β') από μια κρατική οργάνωση (τουρκικός στρατός).

    3) Τέλος, η επιλεκτική χρονική έναρξη της ιστορικής αναδρομής είναι εκ του πονηρού.
    Ναι, οι Ελληνοκύπριοι έσφαξαν Τουρκοκύπριους, αλλά γιατί; Γιατί έτσι; Γιατί δεν είχαν δουλειά και βαριόντουσαν;
    Οι Τουρκοκύπριοι δεν είχαν συστήσει δική τους τρομοκρατική οργάνωση, την ΤΜΤ, που τώρα είναι νόμιμο κόμμα στα κατεχόμενα;
    Οι Τουρκοκύπριοι δεν αφέθηκαν ήδη από τη δεκαετία τού 1950 να γίνουν πιόνια των δόλιων Άγγλων, οι οποίοι ήθελαν να σαμποτάρουν το δίκαιο αίτημα τής συντριπτικής πλειοψηφίας τού κυπριακού λαού για ελευθερία;

    Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα πια. Ο κυνισμός έχει και τα όριά του.

    ΕΝ ΞΗΧΑΝΝΩ, ΚΥΠΡΟΣ!
    Έν είμαστε ούλλοι οι Ελλαδίτες ππουστοκαλαμαράδες!
    Όπως δεν είστε και όλοι οι Κύπριοι "νεοκύπριοι".

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/08/2009 16:01:13

    Καταπληκτική ατάκα από ταινία που θα ταίριαζε γάντι και στη περίπτωση του Κυπριακού. Μιλάνε 2 εβραίοι επιζώντες του ολοκαυτώματος.
    -Why did God let this happen?
    -God was not there. He went out to lunch..
    -How do you know that?
    -Look at you arm, he left you a message!

  8. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 15/08/2009 16:03:52

    Γυναικόπαιδα, Σέργιε.

    Θές κι άλλα ; Σού'χω και το τί ειπώθηκε με λεπτομέρειες γύρω απ'το θέμα, αλλά άσε καλύτερα.

    Κυνικός εγώ ; Εσύ δηλαδή, τί είσαι ; (έχει διαφορά η δράση της παρακρατικής οργάνωσης απο την κρατική - για βιβλίο είναι !)

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ τσώφλι πασατέμπου 15/08/2009 18:41:43

      Την παρακρατική οργάνωση την κυνηγάς, τη συλλαμβάνεις, την εξαρθρώνεις, τη φυλακίζεις. Η παρακρατική οργάνωση είναι κάτι το εγκληματικό, το ύπουλο και το χυδαίο.

      Όταν τα εγκλήματα διαπράττονται από μια επίσημη χώρα, όμως, κάθε θεσμός τής χώρας αυτής είναι συνπεύθυνος και συν-εγκληματίας πολέμου.
      Ούτε ζεϊμπέκικο χορεύεις μαζί του, ούτε κουμπάρο σου τον κάνεις.

  9. thouthou avatar
    thouthou 15/08/2009 23:46:34

    Ώρα είναι να εξισώσουμε τα πάντα... Αμερικανοποίηση της ιστορίας...
    Η εν λόγω αναφορά έχει απέναντί της χιλιάδες αναφορές.....
    Η επιλεκτική εστίαση σε διαφορετικά επίπεδα της ιστορίας, είναι πολύ βολική όταν θέλει κάποιος να βγάλει συγκεκριμένο συμπέρασμα...
    Αυτό αλλάζει τα συμπεράσματα της ιστορίας, όχι την ίδια την ιστορία.....

  10. ELLAS_ADHS avatar
    ELLAS_ADHS 16/08/2009 11:10:19

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΩΕΣ
    ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ??????????????????
    ΒΑΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΟ ΕΙΝΑΙ. ΑΣ ΕΧΟΥΝ
    ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΟΡΟΥΣ, ΑΣ ΚΛΑΨΟΥΝΕ
    ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

  11. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 16/08/2009 12:11:48

    Tα μικρά τους παιδιά, ELLAS-ADHS ; Τα μικρά τους παιδιά ;

    Και τουλάχιστον οι Κύπριοι μιλάνε με ψυχραιμία και ρεαλισμό γι αυτά τα θέματα. Δέν τα αποστρέφονται και υπάρχει λόγος : οι 210 αγνοούμενοι τουρκοκύπριοι μετράνε δυστυχώς ΙΔΙΑ με τους χιλιάδες δικούς μας, όσον αφορά το διπλωματικό παιχνίδι. Είτε το θέλουμε είτε όχι ! Ψάχνουν και απο την άλλη μεριά για κάποια DNA και αργά ή γρήγορα θα τα βρούνε.

    Εξ άλλου, ένας Έλληνας δέν σημαδεύει ποτέ γυναίκες και παιδιά, σε καμμιά περίπτωση