#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2011 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κε Πάγκαλε, δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε



Ωραίος ο Πάγκαλος. Δεν λέω. Κοτζάμ αντιπρόεδρος της σοσιαλιστικής μας κυβέρνησης, χρόνια υπουργός, και πρώην μέλος του ΚΚΕ παρακαλώ (αν δεν κάνω λάθος).

Αφού λοιπόν έλυσε κάποτε τα εθνικά μας θέματα, πρωταγωνιστώντας στα Ίμια, αλλά  και στη περίπτωση του Οτσαλάν, αποφάσισε τώρα να λύσει και τα δημοσιονομικά μας. Πάντα εκ του ασφαλούς.

Ο υπουργός, που κατά τον ναύαρχο Λυμπέρη είχε πει (στη κρίση των Ιμίων) το αμίμητο «Ας τους πούμε ότι το κύμα πήρε τη σημαία…», και που πρόσφατα ανακάλυψε τον ένοχο της χρεοκοπίας, δηλώνοντας  περήφανα πως «μαζί τα φάγαμε», τα βάζει τώρα με τους δημοσίους υπαλλήλους, αναγγέλλοντας «απαραίτητες», όπως λέει  απολύσεις.

Ας μας πει όμως ο σεβαστός «Νέστωρ» της πολιτικής, πόσους δημοσίους υπαλλήλους απασχολεί στο πολιτικό του γραφείο; Πόσοι αστυνομικοί τον φρουρούν επί 24ώρου βάσεως;

Ας μας πει πόσοι είναι συνολικά οι δημόσιοι υπάλληλοι, που πληρώνονται από τον λαό, και που αντί να υπηρετούν στις θέσεις για τις οποίες προσλήφθηκαν, είναι τοποθετημένοι στα πολιτικά, βουλευτικά, και κομματικά γραφεία;

Αν θέλουν οι μεγαλόσχημοι του Πασόκ να βάλουν τάξη στα δημοσιονομικά, ας δώσουν το καλό παράδειγμα αρχίζοντας από τα του οίκου τους.

Ας στείλουν πίσω στις υπηρεσίες τους τα κομματικά τους τσιράκια, και ας προσλάβουν ιδιωτικούς υπαλλήλους, που θα τους πληρώνουν από τη τσέπη τους. Έτσι θα βοηθήσουν και στην αντιμετώπιση της ανεργίας των νέων που μάταια ψάχνουν για δουλειά, και που οι περισσότεροι είναι κατά πολύ πιο καταρτισμένοι από τους  τσανακογλείφτες που έχουν στα γραφεία τους και οι οποίοι, όντας ετερόφωτοι, λύνουν και δένουν, παριστάνοντας τους μεγαλοπαράγοντες, και εν ονόματι του πολιτικού τον οποίο υπηρετούν , προχωρούν σε ρουσφέτια, διώξεις, προαγωγές, μεταθέσεις, κλπ. στο δημόσιο τομέα.

Ας προσλάβουν επίσης ιδιώτες σεκιουριτάδες να τους φυλάνε, και ας στείλουν πίσω στα τμήματα τις χιλιάδες κυριολεκτικά αστυνομικούς που απασχολούν.

Τριακόσιοι βουλευτές απασχολούν το ελάχιστο από δυο δημοσίους υπαλλήλους , και από έναν αστυνομικό ο καθένας. Στη περίπτωση των υφυπουργών, υπουργών κλπ. τα νούμερα αυτά αυξάνονται.

Ιδού λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν.

Στείλτε τους όλους αυτούς πίσω στις υπηρεσίες τους, ώστε και  αυτές να στελεχωθούν, και τα χρήματα του φορολογούμενου να πιάσουν τόπο.

Αλλιώς δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε.

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rote Phane avatar
    Rote Phane 14/04/2011 11:22:57

    Δερν ξερω βεβαια αν ηταν μελος του ΚΚΕ(κατ΄εσενα προβοκατορα), μελος της ΚΝΕ ηταν.
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΣ. ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΑΣ. ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Rote Phane 14/04/2011 11:57:12

      Το θέμα δεν είναι αν ήταν ή αν δεν ήταν μέλος του ΚΚΕ.
      Το θέμα είναι ότι το ΚΚΕ (ή η ΚΝΕ) τον εξέβρασε έγκαιρα, αυτόν όπως και τόσους άλλους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Rote Phane 14/04/2011 13:12:19

      Η ΚΝΕ, κατ`εσε (καραγκιόζη) δεν είναι του ΚΚΕ;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 11:29:07

    Tωρα, γιατι μυριζει τα νυχια του ο τουμπας των δηλωσεων???

    ΠΠ

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 13:28:04

      Δεν μυρίζει τα νύχια του. Μετράει τις επιτυχίες του.

    • loretta avatar
      loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 18:27:33

      τσ τσ τσ κουτα παιδια..απλα πειναει και ετοιμαζεται για snack!!

  3. Flatliner avatar
    Flatliner 14/04/2011 11:30:47

    Πόσους ΔΥ έχει ο Ρέπας; Μερικούς τους στο γραφείο του έχει για 25 συνεχόμενα χρόνια.
    Πόσους και πόσες έχει ο Καστανίδης;
    Πόσους έχει ο Μπένι; Ο Λοβέρδος; Ε;
    Όλους αυτούς τους πληρώνουμε εμείς, για να το πάιζουν μάγκες κάποιοι, και συγχρόνως τους στερούνται οι δημόσιες υπηρεσίες.
    Ας απολύσουν αυτούς.

  4. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/04/2011 11:35:27

    συγκινήθηκε ο Πάγκαλος τώρα......

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/04/2011 11:35:34

    Τις τελευταίες μέρες άρχισε να αναπτύσσεται τσουνάμι νεοφιλελεύθερης μαύρης προπαγάνδας εναντίον των ΔΥ, τους οποίους θεωρούν σχεδόν... αποκλειστικά υπαίτιους της σπατάλης στο δημόσιο. Δεν είναι καθόλου τυχαία η επιλογή της χρονικής περιόδου. Προφανώς οι τροϊκανοί κατακτητές έδωσαν εντολή: ή απολύετε 200.000 ΔΥ, ή δεν σας δίνουμε την επόμενη δόση. Και για να προλειάνουν το έδαφος, βγήκαν ήδη τα παπαγαλάκια τύπου Μπάμπη, Άρη, Alexis κ.λπ., συνεπικουρούμενα από τον κάθε πικραμένο που δεν κατάφερε να μπει στο δημόσιο με ΑΣΕΠ, να ζητήσουν αίμα δημοσίων υπαλλήλων εδώ και τώρα.

    Αυτά όμως, ας τα βλέπουν οι ΔΥ που κάθονται στον καναπέ ένα χρόνο τώρα, παρά τα όσα έχουν ήδη υποστεί. Υποταγμένοι στη λογική "μακριά απ' τον κώκο μας, κι όπου θέλει ας μπαίνει", ήλπιζαν ότι θα περιορίζονταν στην ελάχιστη δυνατή ζημία. Τώρα που πλέον ξεσκεπάζονται οι πραγματικές προθέσεις του ΠΑΣΟΚ και του νεοφιλελευθερισμού των "προθύμων" (Μάνος, Ντόρα, Κουβέλης και σία), ίσως να είναι πολύ αργά για δάκρυα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 14/04/2011 11:57:11

      Αυτό ξεκίνησε από πέρυσι την άνοιξη, όταν κατ' αρχήν βάφτισαν "υπαλλήλους" οποιουσδήποτε είχαν την παραμικρή εργασιακή σχέση με το δημόσιο. Εκεί μέσα έβαλαν πανεπιστημιακούς, γιατρούς, νοσηλευτές, στρατιωτικούς, ερευνητές σε ερευνητικά κέντρα (με τη ελάχιστη προϋπόθεση εργασίας εκεί το διδακτορικό), συμβασιούχους καθηγητές του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (με δεκάμηνες συμβάσεις), συμβασιούχους αρχαιολόγους του ΥΠ.ΠΟ. με οκτάμηνες συμβάσεις (!), κλπ. Δηλαδή απόλυτα εξειδικευμένο προσωπικό, απαραίτητο για τη λειτουργία κοινωφελών ιδρυμάτων όπως νοσοκομεία, πολλοί με διδακτορικό, με ερευνητικό και επιστημονικό έργο κλπ, όλοι αυτοί μπήκαν κάτω από τη μειωτική ταμπέλα "ΔΥ" και τα κανάλια έδειχναν την ίδια πάντα εικόνα με θείτσες πίσω από ένα γκισέ και μπροστά ταλαιπωρημένους πολίτες.
      Δηλαδή, ένας άνθρωπος που έχει φάει χρόνια από τη ζωή του σε σπουδές και έρευνα, βάζει συνέχεια λεφτά από την τσέπη του και δουλεύει σε νοσοκομείο στις γνωστές συνθήκες, τέθηκε υπό την κρίση του κάθε των καναλιών και του κάθε χρυσοπληρωμένου Πορτοσάλτε.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/04/2011 11:48:25

    Οταν έκανε το ταξίδι του στο Παρίσι, προσκεκλημένος του φίλου του Κώστα Γαβρά (αυτού που πληρώθηκε χωρίς διαγωνισμό για να φτιάξει το γνωστό βιντεάκι του Μουσείου Ακροπόλεως), όλοι ασχολήθηκαν αν τον γιουχάισαν και ποιοι στη Fondation Hellénique. Σχεδόν κανείς δεν ασχολήθηκε με το πραγματικό σκάνδαλο που ήταν ότι ταξίδεψε και διανυκτέρευσε στο Παρίσι (2 ή 3 βράδια, αν δεν απατώμαι), μαζί με τη συνοδεία του, με έξοδα της Αντιπροεδρείας της Κυβέρνησης, δηλαδή δικά μας. Για μία ιδιωτική πρόσκληση, ενός φίλου του καλλιτέχνη, ταξίδεψε με έξοδα του κράτους σε εποχή λιτότητας!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 11:52:00

    Δηλώσεις Για τον Γιώργο Παπανδρέου...............!!!!
    • «Με τον κ. Παπανδρέου έχω πράγματι ένα ζήτημα: το γεγονός ότι μαχαίρωσε πισώπλατα τους συνεργάτες του όχι μόνο εμένα, αλλά και τον πρωθυπουργό τον ίδιο στην υπόθεση Οτσαλάν…» (Συνέντευξη στο κανάλι «Κρήτη TV”, 18 Οκτωβρίου 1999).
    • «Πρόκειται για πλήρη υπαγωγή της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στα κελεύσματα της Washington και ενσυνείδητη παράδοση όλων των εθνικών θέσεων που ενσυνείδητα υποστήριξαν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις από το 1974 μέχρι σήμερα» («Ελεύθερος Τύπος», 5 Νοεμβρίου 1999)
    • «Είναι πρόβλημα του πρωθυπουργού να λέει ο υπουργός Εξωτερικών ότι έχει βάλει προσωπικό στοίχημα με την ιστορία και απορώ πως ο κ. Σημίτης δεν αντιλαμβάνεται ότι έτσι ο υπουργός του τον κατήργησε» (Βήμαgazino”, 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Ανάμεσα στην απραξία και στην ανυπαρξία εξωτερικής πολιτικής και στις δραματικές κινήσεις δεν υπάρχει ενδιάμεσος χώρος» ((«Βήμαgazino», 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Εξωτερική πολιτική δεν κάνεις για σ΄ αγαπήσουν. Εξωτερική πολιτική κάνεις για να σε σεβαστούν και, εν ανάγκη, να σε φοβηθούν, αν μπορείς…» («Βήμαgazino», 14 Ιανουαρίου 2001).
    • «Γιατί να είμαστε πιο ακραίοι εκφραστές της αμερικανικής γραμμής; Ούτε κύρος μας δίνει μέσα στην ΕΕ, ούτε τα εθνικά μας συμφέροντα υπηρετεί» («Έθνος», 23 Νοεμβρίου 2002).
    • «Κάνει ανιστόρητες και αδιέξοδες επιλογές. Για να κάνεις εξωτερική πολιτική πρέπει να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις ιστορίας…» («Εθνος της Κυριακής», 19 Νοεμβρίου 2000).
    • «Θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ αν γίνει αρχηγός ο Γιώργος Παπανδρέου» («Ελευθεροτυπία» 7.8.2001).
    • «Ο Γιώργος Παπανδρέου έχει πολλά προτερήματα, αλλά δεν έχει τα προσόντα για πρωθυπουργός» («Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», 16.9.2001).
    • «Δεν θα ξαναμιλήσω φιλικά με τον Γιώργο Α. Παπανδρέου. Δεν θα τον συγχωρήσω ποτέ, δεν έχει πολλά κοινά με τον πατέρα του» («Βήμα», 3.10.2007).


    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 12:39:32

      τσιρκο εχει γινει η Ελλαδα και γεμισε κωλοτουμπες.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 14/04/2011 13:18:09

        δες youtube --- Large Financial Institutions: Panel at INET's Bretton Woods Conference (6 of 7)

        ΠΠ

  8. anonymos avatar
    anonymos 14/04/2011 11:56:44

    Αλλά δεν θα βγεί

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/04/2011 12:08:51

    Και, φυσικά, υπό την κρίση και των ολοαγράμματων καφενόβιων κομπλεξικών, που επειδή δεν μπορούσαν να διοριστούν στο δημόσιο με το ΑΣΕΠ, απαιτούν την απόλυση όσων το έχουν καταφέρει για να επέλθει πλέον η πολυπόθητη "ισότης"

  10. Enzo avatar
    Enzo 14/04/2011 13:09:15

    αμα βγει βουλευτης η γυναικα του εχω πουλησει οτι περιουσια εχω και την εχω κανει απο την Ελλαδα, δεν θα αξιζει να ζεις εδω πλεον.
    πιστευω οτι στην Νεα Ζηλανδια θα ειναι καλα.

  11. dimos avatar
    dimos 14/04/2011 13:52:21

    Εγώ προτείνω το εξής - το έκανε με επιτυχία η Ρουμανία - απόλυση 150,000 ΔΥ και με τα χρήματα που εξοικονομούνται αύξηση 15% στους υπόλοιπους ΔΥ και επιδότηση της παραγωγικότητας. Οι απολυμένοι να είναι ηλικίας < 30 ετών χωρίς οικογένεια, παιδιά , κτλ. , έτσι ώστε να έχουν πιθανότητες να βρουν το δρόμο τους. Αυριανιστή ελπίζω ο Σαμαράς όταν γίνει πρωθυπουργός να καθαρίσει το δημόσιο για να ζήσει αυτή η χώρα.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ dimos 14/04/2011 14:31:47

      Μπά?
      Έκανε η Ρουμανία αύξηση 15% στους Δ.Υ?

  12. dimos avatar
    dimos 14/04/2011 15:09:51

    βεβαίως και έκανε αύξηση, ενώ πέταξε έξω και την τρόικα για το 2011 αφού συνέταξε μνημόνιο προαιρετικής χρηματοδότησης ύψους 5 δίς.

  13. juliet avatar
    juliet 14/04/2011 16:08:54

    απο το βιβλίο Πολιτιστική πράξη(φιλολογικού περιεχομένου)Δεκέμβριος 1993-τεύχος 15
    ................................................................................
    Για να μην το κλωθογυρίζουμε ,αναφερόμαστε στη δήλωση του έλληνα αναπληρωτή υπουργού Εξωτερικών για την Γερμανία.Γίγαντα με μυαλό νάνου,ή κάπως έτσι,ονομάτισε τη μεγάλη αυτή χώρα ο κ.Θ. Πάγκαλος,με αφορμή-μεταξύ άλλων-τις απαράδεκτες μεθοδεύσεις της για την αναγνώριση των Σκοπίων απο τους 11 ευρωπαίους εταίρους μας.Πάγωσε η ελληνική και διαθνής διπλωματία!
    Τι κουβέντες είναι αυτές;Προσωπικές του απόψεις του εξέφρασε ο κ. Πάγκαλος,δήλωσε αμήχανα ο υπουργός Εξωτερικών κ.Κ.Παπούλιας(και καλά έκανε,βέβαια).Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά ,δήλωσε ο ''σοβαρός ''πρώην υπουργός Εξωτερικών κ.Παπακωνσταντίνου.Την έντονη διαμαρτυρία τους διατύπωσαν σ' όλους οι Γερμανοί διπλωμάτες.Ενταση,ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα!Ηταν φυσικό.Παρόλα αυτά,είναι γεγονός,ότι ο παρορμητικός λόγος του υπουργού βρέθηκε σε απόλυτη αρμονία με την κοινή αντίληψη και την ιστορική αλήθεια.Ναι,η πολιτική ιστορία της μεγάλης και δυνατής αυτής χώρας ,της Γερμανίας,δεν είναι παρά μια συνεχής καταγραφή κατάπτυστων ενεργειών,που μόνο το μυαλό ενός νάνου με κορμί γίγαντα θα μπορούσε να έχει συλλάβει.Κι αν οι κατ΄ επάγγελμα''σώφρονες'' καμώνονται πως-τάχα-με τη συγκεκριμένη δήλωση χάσαμε ένα φίλο ,δεν κάνουν τίποτε άλλο παρα να απατούν εαυτούς και αλλήλους.Οι σχεδιασμοί και οι αποφάσεις των μεγάλων -και ιδιαίτερα της σημερινής Γερμανίας-δεν εξαρτώνται απο το όποια γλυκόλογα των μικρών(επευκαιρία ,καλό είναι να μην ξεχνάμε,οτι η συναινετική αρχική στάση μας έναντι των γερμανικών σχεδιασμών,για τον σταδιακό διαμελισμό της πρώην Γιουκοσλαβίας ,υπήρξε μέγιστο σφάλμα της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής ,το οποιο θα πληρώσουμε ακριβά!)
    Πολύ καλά,λοιπόν ,τα ΄πε ο κ.Θ.Πάγκαλος ,κι αν όχι τίποτε άλλο,έκανε τους πάντες στην Ελλάδα αλλά και σ΄ολόκληρη την Ευρώπη ,να πικρογελάσουν με τον τόσον παραστατικό χαρακτηρισμό του.Σ' αυτή τουλάχιστον την περίπτωση,ν' αγίασει το στόμα του!Απο 'δω και πέρα όμως,φοβάμαι πως θα πρέπει να λειτουργεί σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού που λέγεται διπλωματία .Ενος παιχνιδιού που ,δυστυχώς δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με την αλήθεια,το δίκιο και την ορθοφροσύνη!
    ....................................................................................................................
    απο τότε περάσανε 17 χρόνια και ο Πάγκαλος έπεσε θύμα του ναρκισμού του και της φιλαυτίας του,κρίμα!!

  14. juliet avatar
    juliet 14/04/2011 16:16:23

    @S.A
    Το παραπάνω κείμενο το ανάφερα,γιατί έχω μια φιλοσοφία,η σύγκριση των πεπραγμένων των ανθρώπων σε κάνουν ή να σου σέβεσαι ή να τους συχαίνεσαι,τι ήταν και πως κατήντησαν κάτω απο ίδια συμφέροντα ή το αντίθετο.
    Καλό απόγευμα

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2011 16:59:06

    Φίλε του Λαού, εγώ ανέφερα το ότι ήταν μέλος του ΚΚΕ, ως μομφή σε αυτόν, που άλλαξε 180 μοίρες έκτοτε, κι όχι ως μομφή στο ΚΚΕ, όπως παρεξήγησε μάλλον ο άλλος, αποκαλώντας με προβοκάτορα.

  16. Politis avatar
    Politis 15/04/2011 08:27:32

    Ρε παιδία, υπαρχει κανείς που να πιστεύει οτι δεν πρεπει να απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι? η τουλάχιστον οτι δεν ειναι πολλοι παραπάνω απο αυτούς που πραγματικά χρειάζονται? και άντε να τους κρατάμε, ποιος θα τους πληρώνει? τα δανεικά που παίρναμε τόσα χρόνια, κόπηκαν.
    Ειναι κρίμα που βλέπω οτι ο κοσμος ακομα δεν αντιλαμβάνεται, οτι νομιζει οτι το κράτος ειναι κατι άλλο κ οχι το σπιτι τους. Κι ειναι κρίμα που λεει κάποιος την αλήθεια και δεν αντέχουμε να την ακούμε, και τον βριζουμε και του πετάμε γιαούρτια. Αρχίζω να πιστεύω οτι έπρεπε τουλάχιστον να μας αφήσουν να πτωχευσουμε, και να μην εχουμε σημερα να φάμε, να έβλεπα τότε τι θα έλεγαν όλοι αυτοί οι φωστήρες... Τι θα έκαναν τότε.
    Μάλιστα κύριοι, ΌΛΟΙ ΜΑΖΊ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ, αλλος περισσότερα, αλλος λιγότερα, και ακομα τρώμε μαζί και δεν το καταλαβαίνουμε. Γιατί τα λεφτά που δανειζομαστε, όλοι μαζί τα δανειζομαστε. Και ναι, ειναι κοπριτες αυτοί που διορίζονται με μέσο κ μετα μας γράφουν στα αρχιδια τιυς οταν ζητάμε υπηρεσίιες απο το δημόσιο. Και αν δεν αλλάξουμε κουλτούρα, θα πρεπει να μας αφήσουν να ψοφησουμε κιόλας σν ξοφλημενα άλογα τα οποία τόσα χρόνια καλομαθαν να αραζουν και να τρώνε δανεικά.

  17. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/04/2011 13:13:56

    Αγαπητέ Strange

    Δίκιο εν πολλοίς.
    Άδικο σε ορισμένες περιπτώσεις δημοσίων υπαλλήλων, που στελέχωσαν πολιτικά γραφεία *αφού* εκδιώχθησαν από τις υπηρεσίες τους ή απαξιώθηκαν μέσα σε αυτές, για λόγους κομματικών προτιμήσεων (ναι, και τώρα στην εποχή του ...open gov). Ξέρουμε παραδείγματα.

    Άδικο επίσης, γιατί τώρα πια όλα έχουν πάρει τον αντίθετο δρόμο από τον αρχικό σκοπό, αλλά ο νομοθέτης επέτρεψε να υπάρχουν αποσπάσεις δημοσίων υπαλλήλων -όχι για να μη χρεώνονται τα πολιτικά πρόσωπα μισθούς, αλλά γιατί υποτίθεται οι δημόσιοι υπάλληλοι, αποσπαζόμενοι, συνεισφέρουν μεταδίδοντας την τεχνογνωσία τους ως προς τον τρόπο λειτουργίας ή και το θεσμικό πλαίσιο του δημοσίου τομέα, στα πολιτικά πρόσωπα. Αυτά μπορεί να μην έχουν τις γνώσεις που χρειάζονται, προερχόμενοι από άλλα αντικείμενα από αυτά που μπορεί να κληθούν να ασκήσουν ως πολιτικοί. Αυτά στη θεωρία, μην ξελιγωθείτε στα γέλια, ξέρω... Αλλά λέμε, τι γίνεται και στις άλλες χώρες.
    Εννοείται πως σήμερα πρόκειται για τις εξαιρέσεις, όμως το πόιντ αυτό ήταν, άλλο αν έγινε #%^#$&