16/01/2009 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κερκόπορτα» για ξεκαθαρίσματα το «ΕΘΝΟΣ»

Ως κερκόπορτα για ευρύτατες ανακατατάξεις γενικότερα στις επιχειρήσεις των μέσω ενημέρωσης επιχειρούν κάποιοι να χρησιμοποιήσουν το Έθνος και το Έθνος της Κυριακής. Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες μας, ο εκδότης του «Πήγασου» Φώτης Μπόμπολας παρουσίασε στην εκπρόσωπο των εργαζομένων κάποια μελέτη ανεξάρτητου γραφείου ή χρηματοοικονομικού οίκου, σύμφωνα με την οποία το ημερήσιο και το κυριακάτικο φύλλο του ομίλου μπορεί να βγει με 150 άτομα αντί των 250 που εργάζονται σήμερα. Της ζήτησε μάλιστα να μετάσχει σε επιτροπή η οποία θα αποφασίσει ποιοι θα φύγουν από τις εφημερίδες, είτε με προγράμματα εθελούσιας εξόδου είτε με συναινετικές απολύσεις. Για να ενισχύσει την επιχειρηματολογία του ο εκδότης του Πήγασου πρόβαλε το γεγονός ότι η εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο και οι μέτοχοι απαιτούν περικοπές προκειμένου να ανακοπεί η πορεία ζημιών της εταιρείας. Στην άρνηση της εκπροσώπου των εργαζομένων να συναινέσει σε κάτι τέτοιο, ο εκδότης της ανακοίνωσε ότι θα προχωρήσει με τις δυνατότητες που του δίνει ο νόμος, δηλαδή περικοπές σε ποσοστό 2% των συνολικών εργαζομένων κάθε μήνα, ποσοστό που μεταφράζεται σε 5 απολύσεις το μήνα.

Από μόνος του όμως ο αριθμός αυτός δείχνει ότι το πρόβλημα του ομίλου δεν θα το λύσουν οι απολύσεις 100 εργαζομένων. Σύμφωνα με τα στοιχεία, ο Πήγασος είχε ζημιές πέρσι γύρω στα 12 εκατομμύρια ευρώ και οι απολύσεις έστω 100 εργαζομένων δεν μπορούν να εξοικονομήσουν περισσότερα από 2-2,5 εκατομμύρια το χρόνο. Αντίθετα, περικοπές μπορούν να γίνουν στους δεκάδες διευθυντές χωρίς τμήμα οι οποίοι αμείβονται με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ ο καθένας, με δωρεάν αυτοκίνητα, τηλέφωνα και άλλες παροχές. Άλλωστε, είναι γνωστό στους εργαζόμενους του ομίλου πόσο κόστισαν οι επιλογές των διαφόρων Σκαναβήδων, ανεξάρτητα από το αν στη συνέχεια έγιναν και οι ίδιοι τα «μαύρα πρόβατα» του εκδότη. Σε κάθε περίπτωση οι εξελίξεις στον Πήγασο σηματοδοτούν τις γενικότερες διαθέσεις των επιχειρηματιών του τύπου οι οποίοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν την οικονομική κρίση ως πρόσχημα για απολύσεις και αντικατάσταση έμπειρων δημοσιογράφων με δόκιμους ή κακοπληρωμένους (με μπλοκάκια), αδιαφορώντας για την ποιότητα της ενημέρωσης που προσφέρουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 19:34:48

    ti lista tou sindler ...thimizi!

  2. Evros avatar
    Evros 16/01/2009 19:38:29

    FactorX
    Διαφωνώ με τον όρο μεσο μαζικής ενημέρωσης. Είναι καθαρά διαφημιστικά μέσα και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζονται την στιγμή που η βασική πηγή εισοδήματος είναι η διαφήμιση. Μέσα μαζικής ενημέρωσης θα ήταν αν βασικό τους έσοδο ήταν οι πωλήσεις των εντύπων τους, αν η πληροφόριση του κοινού ήταν η βασική αποστολή τους. Δεν ξέρω στην Ελλαδα αν υπάρχει επιχειρηματίας που να έχει σαν βασικό του έσοδο τις πωλήσεις των εντύπων του.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 20:02:17

    ke stin "enimerosi" deflacion ....

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 20:04:57

    οπα Ολγα μας και τωρα !!!!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2009 20:06:46

    όσο πιο κοντά μας πλησιάζει το πρόβλημα, τόσο πιό πολύ θα πονάει.Οι τζίροι πέφτουν οι ζημιές θα εμφανιστούν και θα μεγαλώνουν.

    Πολλές εταιρίες, ευλόγως χρωστούν λεφτά. Η χρηματοδότηση με δανειακά, δεν είναι ούτε καινούργια ουτε αμφιλεγόμενη. Με μειωμένα κέρδη, τα χρήματα διαθέσιμα για αποληρωμή δανείων μειώνονται, δηλαδή η εταιρία αντέχει λιγότερα δάνεια.

    Παράλληλα, οι τράπεζες συρρικνώνονται φοβούμενες τα φέσια, και την αδυναμία ΔΙΚΙΑΣ ΤΟΥΣ χρηματοδότησης.

    Όλα αυτά οδηγούν σε αναγκαστικό triage. Αυτοί που θα φαληρίσουν σίγουρα, αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα, και οι ενδιάμεσοι.

    Αν είσαι ενδιάμεσος, μόνο αν μειώσεις έξοδα, και κεφάλαιο κίνησης και κόψεις περιθωριακές δραστηριότητες επιζείς. Τόσο αναλγητο και απλό.

    Θα ακούσετε σύντομα και για απολύσεις σε τράπεζες.

  6. anonymous avatar
    anonymous 16/01/2009 20:07:22

    Τα μέσα ενημέρωσης ΕΙΝΑΙ διαφημιστικά οχήματα ..κι ανάποδα! Τι αλλάζει, αν αλλάξουμε την ταμπέλα. Την ίδια δουλειά κάνουν.

  7. bruce waine avatar
    bruce waine 16/01/2009 20:14:06

    Ο Μπόμπολας ήθελε να κάνει μόνο 80 απολύσεις. Όταν έμαθε για την έντονη αντίδραση του Σόμπολου, είπε να τις κάνει 100. Γεια σου προεδράρααααα.

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/01/2009 20:26:54

    archaeopteryx -
    O καημένος...ο Κηρτσιος ...συμβουλεύεται... δημόσια τον Κυριάκο ... χα χα χα .
    Γράψε τώρα για το ΦΠΑ και τα αλλά απλά διότι «τα τέκνα μας» στα ΜΜΕ έχουν κλατάρει ..

  9. Evros avatar
    Evros 16/01/2009 20:30:22

    anonymous
    Εναν διαφημιστή δεν τον νοιάζει για το περιεχόμενο του έντυπου βλέπει μονον αριθμούς και profile. Οι μορφές επικοινωνίας είναι η Δημοσιότητα, οι Δημοσιες σχέσεις, η Διαφήμιση και η Προπαγάνδα. Κάποιοι όλα αυτά τα έχουν μπερδέψει προσπαθώντας να κάνουν βγάλουν λεφτά. Και πολλές φορές μπερδέυουν και άλλου τύπου εργασίες για εξυπηρετήσουν συμφέροντα. Μονο πού άρχισε ο κόσμος να τους παίρνει χαμπάρι.

  10. Nick avatar
    Nick 16/01/2009 20:37:10

    Θα ακούσετε σύντομα και για απολύσεις σε τράπεζες.
    -------------------

    Ήδη απολύουν. Τα Open24 πάνε για οριστικό κλείσιμο.

  11. Nick avatar
    Nick 16/01/2009 20:39:07

    Όπως επίσης η Citibank αποχωρεί από την Ελλάδα. Προσπαθούν να πουλήσουν ό,τι ενεργητικό έχουν σε άλλη τράπεζα.

    Όσον αφορά τα ΜΜΕ, ο Θεός να τα κάνει τέτοια...

  12. Orestios avatar
    Orestios 16/01/2009 20:41:11

    Ολοταχώς προς την κοινωνία του 1/3! In God We Trust!

  13. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/01/2009 20:46:32

    Μ΄ αρέσει το έργο, μ΄ αρέσει πολύ.
    Καιρός να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα ΜΜΕ (Μαζικά Μέσα Εκβιασμού) που στήνουν την μηχανή με τις κρατικές διαφημίσεις και τις προσφορές με τα μακαρόνια κάθε Κυριακή.
    Ολοι αυτοί οι λεβέντες και αι λεβέντισες βεβαίως, ταίζουν σκατά τον κόσμο και εκβιάζουν με την απειλή "θα τα βγάλω πρωτοσέλιδο".
    Μπορούν να κλείσουν όλες ;
    Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε απολύτως από ενημέρωση, ας είναι καλά τα Blogs και το Internet.
    Σακκούλες για ψάρια κάνεις και με τα τζάμπα φύλλα.
    Ουστ.

  14. Helmut avatar
    Helmut 16/01/2009 20:53:45

    Χασούρα 12 εκατ. € σε περίοδο παχιών αγελάδων...

    Φανταστείτε το 2009 πόσο θα πάνε όταν όλοι οι μεγαλοδιαφημιζόμενοι θα κόψουν τα budgets τους μαχαίρι.

    Και ποιοι είναι οι μεγαλοδιαφημιζόμενοι;;;;

    * Αυτοκίνητα
    * Τράπεζες
    * Κινητή τηλεφωνία/Internet
    * Κράτος-Δημόσιο

    Μαντέψτε... ποιος από τους παραπάνω θα "κληθεί" να σώσει τον Μπόμπολα, τον Ψυχάρη, τον Αλαφούζο, και την Γιάννα...

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2009 21:14:26

    To open 24 πράγματι ήταν πονηρό κόλπο εκ μέρους της Eurobank, έχασε πολύ κόσμο έτσι.

  16. dimitris avatar
    dimitris 16/01/2009 21:28:56

    ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ Η ΝΤΟΡΑ ΣΤΟ ΜΠΟΜΠΟΛΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ

  17. aris avatar
    aris 16/01/2009 21:35:20

    ΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΙΕΖΕΙ Ο ΛΑΥΡΕΝΤΙΑΔΗΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ,,,

  18. Xase avatar
    Xase 16/01/2009 21:36:05

    Αν καταλαβα καλα υπαρχουν πολλα γκολντεν μποις που αμοιβονται πλουσιοπαροχα και ο φτωχος ο Μπομπολακος θα απολυσει τους 100 φτωχοδιαβολους που (μαλλον) του κανουν και την βρωμικη δουλεια στα εντυπα του. Αυτο δηλ. που γινεται στον δημοσιο τομεα που κατι αφεντικα του ΟΠΑΠ και του ΟΤΕ και της ΔΕΗ (και αλλων οργανισμων) αμοιβονται με φανταστικους μισθους , θελεις να μας πεις Φακτορα οτι συμβαινει και στον ιδιωτικο τομεα;;. Ετσι δεν λες για τους διευθυντες;;
    Μαλλον εχω χασει ρε παιδια τον λογαριασμο.

  19. Xase avatar
    Xase 16/01/2009 21:40:35

    Και εχω φιλους που εχουν κανει αιτηση συνταξιοδοτησης στο ΤΕΒΕ και στο Ικα και περιμενουν 12 και 18 μηνες στο ακουστικο τους. Οι εξαγγελιες του ραθυμου Καραμανλη για γρηγορη συνταξη πηγαν και αυτες περιπατο. Αλλα μαυρο που θα φαει δεν το φανταζεται. Ολος ο κοσμος παραμιλαει.

  20. ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ avatar
    ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ 16/01/2009 21:41:08

    ΓΑΤΑ Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΣΙΟΜΠΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΗΜΑ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣ.

  21. Xase avatar
    Xase 16/01/2009 21:49:02

    @13
    Γαιδαρε
    Μην νομιζεις οτι και η ενημερωση στο Ιντερνετ θα μας σωσει. Μπηκα σημερα σε μερικα μπλογκ, και πολλλα εχουν αναρτησεις φωτογραφικες του τυπου ποιος ειναι ο υπουργος που εκανε αυτο, και ποια ειναι η κυρια που μπηκε στο αυτοκινητο εκεινο. Και ολα αυτα ειναι μονο για εκεινον που ξερει. Ακομα και εγκυρες εφημεριδες (διαβασε τον Ελ. τυπο σημερα) εχουν παρομοια αρθρα. Οι μεν μπορουν να εκβιασουν τους δε. Πως λεμε Μακης και Θεμος;; καπως ετσι παιζεται το παιγνιδι.

  22. Xase avatar
    Xase 16/01/2009 21:50:34

    @ Γαιδαρε.
    Διαβασε και το 18. ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ

  23. tiramola avatar
    tiramola 16/01/2009 21:55:57

    Καλα ρε οταν παιρνουν τηλεφωνο οι απαγωγεις τη συζηγο ειδοποιουν και τον Σομπολο?

  24. Xase avatar
    Xase 16/01/2009 21:56:21

    24 Ανωνυμε
    Εγω και πολυ Verstehen. Ich meine aber, dass du sehr wenig verstehst. Klar;; Αμα στον ιδιωτικο τομεα που ειναι κατεξοχην κερδοσκοπικος συμβαινουν αυτα, τοτε καφτα Χαραλαμπε.

  25. οπουλα!tiramola avatar
    οπουλα!tiramola 16/01/2009 22:07:26

    Τρομακτικες οι διαφορες μισθων και στον ιδιωτικο τομεα.
    Στην εταιρεια που εργαζομαι 4-5 πανω απο 10 χιλιαδες τον μηνα 10-12 απο 3 εως 5 χιλιαδες και οι υπολοιποι 500 περιπου απο 650 εως 1100 ευρωπουλα.
    Περιπου 80 εργαζομενοι που εχουν βγει σε διαθεσιμοτητα μεχρι σημερα ειναι των 650 ευρω...

  26. άσχετος avatar
    άσχετος 16/01/2009 22:25:14

    Ο πόλεμος των αρουραίων καλά κρατεί

    Tο ΒΑΝ που βγήκε στην εκπομπή του Μάκη δεν έχει καμία σχέση με τον ΒΑΝ της απαγωγής γιατί έγινε σε προγενέστερο χρόνο.Εδώ πια υπάρχει θέμα. Ή οι αρχές έκαναν πατάτα ή ο Μάκης. Πάντως η Αστυνομία έδωσε ακριβή στοιχεία για το συγκεκριμένο ΒΑΝ που εκλάπη από οικοδόμο και δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο της απαγωγής. Άρα ήταν μια άσχετη περίπτωση. Σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ.
    ΑΠΟ ΤΡΟΚΤΙΚΟ

  27. άσχετος avatar
    άσχετος 16/01/2009 22:26:42

    Ο πόλεμος των αρουραίων καλά κρατεί 2

    ΣΕΙΣΜΟΛΟΓΟΙ: ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΛΙΜΑΚΟΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Δείτε την ανακοίνωση που είχε αναρτηθεί στην ιστοσελίδα www.earthquakenet.gr και που έχει προκαλέσει αντιδράσεις η τακτική δημιουργίας κλίματος πανικού απο τον Μάκη.

    "Αγαπητοί φίλοι, τις τελευταίες μέρες παρατηρήθηκε ένα ιδιόμορφο φαινόμενο.Ταρζάν της δημοσιογραφίας ανακοινώνουν σεισμούς ιδιαίτερα μικρού μεγέθους (2R-3R). Οπως γνωρίζετε, η Ελλάδα κατέχει σε σεισμικότητα την 1η θέση στην Ευρώπη και την 3η παγκόσμια. Η ανακοίνωση τέτοιων μεγεθών που στην ουσία δεν εχουν καμία επίδραση στη χώρα μας, αποσκοπεί και μόνο , στη δημιουργία εντυπώσεων

  28. Orestios avatar
    Orestios 16/01/2009 22:34:56

    Παραφράζοντας το motto του πιτσιρίκου

    "Μην αφήνετε τις εφημερίδες να αργοπεθαίνουν. Βοηθήστε τες να κλείσουν αξιοπρεπώς. Μην αγοράζετε εφημερίδες"

  29. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/01/2009 22:36:43

    (Σκεφτόμουνα, πριν λίγο, ΑΝ θα είναι, -επιτέλους-, το πρώτο ήσυχο ΠΣΚ, από τις 6 Δεκεμβρίου. Έκρινα από τις σημερινές ειδήσεις των "Α-Ρ-Δ" (: ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί συντάκτες ανήκουν σ' αυτούς!), στα ράδια και τις τηλεοράσεις τους. ΟΜΩΣ:

    "Εκτατκό: Άπο ΑΝΤΕΝΝΑ πριν λίγο!..."

    Έκκληση της κας Παναγοπούλου πριν λίγο μέσω του ΑΝΤΕΝΝΑ TV προς τους απαγώγεις να πάρουν τα λύτρα και να δώσουν τον άντρα της! "Εχουν δύο μέρες να επικοινωνήσουν μαζί μου"!! Τρομέρο! Έως σήμερα τα παπαγαλάκια μας λέγανε ότι υπήρχε επικοινωνία... "Δέχομαι να ανταλλάξουν έμενα με τον άντρα μου"! Είπε κι έκλεισε το τηλέφωνο μέσα σε λιγμούς!.....
    ("diaporon")

  30. syntaktis avatar
    syntaktis 17/01/2009 09:16:46

    Εσύ τελευταίε ανώνυμε που δεν το θέλεις το Εθνος, να μη το διαβάζεις./ Γιατί να χάσουν τη δουλειά τους 1/000 άνθρωποι (τόσοι είναι με λογιστήρια, πιεστήρια κλπ) επειδή εσένα δεν σου αρέσει κάτι; Τόσο δημοκράτης είσαι φίλε μου;

  31. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/01/2009 10:11:41

    syntaktis- Ειδές κανέναν εδώ να χαίρετε με της απολύσεις σας ΟΧΙ!!!!. είναι επιχείρημα που μας μεταφέρεις μέχρι σήμερα πάνω σε αυτό δεν αυτοονομαστήκατε «προοδευτική « και όχι διαπλεκόμενη εφημερίδα .