#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κερδισμένοι και χαμένοι από τις αλλαγές στο φόρο ακινήτων



Περιορισμένου ύψους φορολογικές ελαφρύνσεις για ιδιοκτήτες μικρών και μεσαίων κατοικιών που βρίσκονται σε περιοχές με αντικειμενικές τιμές μέχρι 1.500 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, καθώς επίσης και για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες του πληθυσμού, αναμένεται να σημάνει η εφαρμογή του σχεδίου της κυβέρνησης για τη συνέχιση της επιβολής του «χαρατσιού» στα ηλεκτροδοτούμενα κτίσματα, μέσω της ΔΕΗ, με συντελεστές μειωμένους έως 10%-15% και με τη νέα ονομασία «Ενιαίος Φόρος Ακινήτων» αντί «Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών»!

Πρόσθετες επιβαρύνσεις

Στον αντίποδα, όσοι φορολογούμενοι κατέχουν ηλεκτροδοτούμενα κτίσματα σε περιοχές εκτός συστήματος αντικειμενικών αξιών, θα υποστούν πρόσθετες επιβαρύνσεις, λόγω σημαντικής αύξησης του συντελεστή του «χαρατσιού». Επίσης στους ιδιοκτήτες ακινήτων οι οποίοι θα κληθούν να βάλουν ακόμη βαθύτερα το χέρι στην τσέπη περιλαμβάνονται και όσοι εκμισθώνουν τα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητά τους σε υπηρεσίες και φορείς του Δημοσίου, καθώς επίσης και όλες οι δημοτικές επιχειρήσεις και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου. Οι κατηγορίες αυτές φυσικών και νομικών προσώπων απαλλάχθηκαν τα έτη 2011 και 2012 από το ΕΕΤΗΔΕ αλλά τώρα θα κληθούν να πληρώσουν το νέο «χαράτσι», καθώς θα ενταχθούν στους υπόχρεους καταβολής του.

Ζημιωμένοι από την εφαρμογή του νέου σχεδίου της κυβέρνησης θα είναι και όσοι κατέχουν κτίσματα και εντός σχεδίου πόλεως οικόπεδα συνολικής αξίας άνω των 200.000 ευρώ, καθώς θα κληθούν να πληρώσουν και για το έτος 2013 Φόρο Ακίνητης Περιουσίας ταυτόχρονα με την καταβολή του νέου «χαρατσιού» στα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητά τους και αφού προηγουμένως έχουν κληθεί να καταβάλουν τον ΦΑΠ για τα έτη 2011 και 2012!

Όχι στα αγροτεμάχια

Κατά πάσα πιθανότητα, τη φορολογία γλιτώνουν οι ιδιοκτήτες αγροτεμαχίων για φέτος καθώς ο μηχανισμός και το θεσμικό πλαίσιο για την ένταξη των ακινήτων αυτών στο νέο φόρο δεν αναμένεται να είναι έτοιμα μέχρι το τέλος του έτους οπότε η εφαρμογή του μέτρου μετατίθεται στο επόμενο έτος.

Αναλυτικά, όπως προκύπτει από τις μέχρι τώρα πληροφορίες για το νέο καθεστώς φορολογίας των ακινήτων:

1.  Όσοι έχουν στην κατοχή τους ηλεκτροδοτούμενες κατοικίες μικρής ή μεσαίας επιφάνειας σε περιοχές εντός σχεδίου πόλεως όπου οι αντικειμενικές τιμές ζώνης δεν ξεπερνούν τα 1.500 ευρώ το τ.μ. θα τύχουν ελαφρύνσεων, οι οποίες θα οφείλονται στη μείωση των συντελεστών του «χαρατσιού» κατά ποσοστά που θα φθάνουν μέχρι το 10%-15%. Οι επιβαρύνσεις για τα κτίσματα μικρής και μεσαίας επιφάνειας που βρίσκονται στις περιοχές με τιμές ζώνης μέχρι 1.500 ευρώ το τ.μ. θα είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις, μειωμένες κατά 26 έως 101 ευρώ.

Παράδειγμα: Ιδιοκτήτης κατοικίας 50 τ.μ. με τιμή ζώνης 500 ευρώ το τ.μ θα κληθεί να πληρώσει για το 2013 φόρο ύψους 146 ευρώ από 172 ευρώ που πλήρωσε για το 2012, δηλαδή θα έχει ελάφρυνση 26 ευρώ. Για κατοικία 80 τ.μ. με τιμή ζώνης 1.000 ευρώ το τ.μ. ο «Ενιαίος Φόρος» για το 2013 θα διαμορφωθεί στα 313 ευρώ έναντι 368 ευρώ που ήταν το ΕΕΤΗΔΕ για το 2012, δηλαδή η επιβάρυνση θα μειωθεί κατά 55 ευρώ. Για κατοικία 120 τ.μ σε περιοχή με τιμή ζώνης 1.500 ευρώ το τ.μ., ο φόρος για το 2013 θα ανέλθει σε 589 ευρώ έναντι 690 ευρώ το 2012, δηλαδή θα είναι χαμηλότερος κατά 101 ευρώ.

2.  Λιγότερο «χαράτσι» για τις ηλεκτροδοτούμενες κύριες κατοικίες τους θα πληρώνουν και οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, όπως οι πολύτεκνοι, οι ανάπηροι και οι μακροχρόνια άνεργοι, οι οποίοι με το ισχύον καθεστώς είτε πληρώνουν υπό προϋποθέσεις μειωμένο ειδικό τέλος 0,5 ευρώ το τ.μ. ή εξαιρούνται πλήρως.

3.  Όσοι έχουν ηλεκτροδοτούμενες κατοικίες σε περιοχές εκτός του συστήματος αντικειμενικών αξιών (κωμοπόλεις και χωριά της επαρχίας, συνοικισμούς, παραθαλάσσιες και τουριστικές περιοχές κ.ά.) θα υποστούν πρόσθετες επιβαρύνσεις, καθώς το «χαράτσι» θα αυξηθεί σημαντικά και σε ορισμένες περιπτώσεις θα διπλασιασθεί. Κι αυτό γιατί ο συντελεστής φόρου για τις κατοικίες στις συγκεκριμένες περιοχές θα αυξηθεί ακόμα και στα 6 ευρώ το τ.μ. από 3 ευρώ το τ.μ. που ήταν σταθερά μέχρι σήμερα.

Παράδειγμα: Κατοικία 100 τ.μ. σε τουριστική περιοχή εκτός σχεδίου με μέση τιμή ζώνης στο δήμο που ανήκει 1.500 ευρώ το τ.μ. ενώ μέχρι σήμερα πλήρωνε 300 ευρώ φόρο, με τον υπολογισμό της τιμής ζώνης στα 1.500 ευρώ ο φόρος θα ανέλθει στα 500 ευρώ.

4.  Στους χαμένους του νέου φορολογικού καθεστώτος περιλαμβάνονται περίπου 600.000 φορολογούμενοι με ατομική ακίνητη περιουσία (κτίσματα και οικόπεδα εντός σχεδίου πόλης) αντικειμενικής αξίας άνω των 200.000 ευρώ, αφού για μια ακόμη χρονιά θα κληθούν να καταβάλουν ΦΑΠ, ενώ νωρίτερα θα έχουν υποχρεωθεί να πληρώσουν αναδρομικά τον ΦΑΠ του 2011 και του 2012, που λόγω εμπλοκών στο μηχανισμό τα σχετικά εκκαθαριστικά σημειώματα δεν έχουν ακόμα αποσταλεί.

Γιώργος Παλαιτσάκης, στον «Ελεύθερο Τύπο»

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεφέλη avatar
    νεφέλη 05/04/2013 10:59:16

    Ξέχασαν να μας πουν, που θα βρούμε τα λεφτά, για να τους πληρώσουμε!
    Βάφτισαν το κρέας ψάρι και νομίζουν, ότι θα το φάμε;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ νεφέλη 05/04/2013 19:09:29

      Λιγη πρωτοτυπια δεν βλαπτει ''το κρέας ψάρι'' το εγραψε η Ελευθεροτυπια το πηρε ο Τσιπραυγητης και το καναμε σημαια !

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Ραβινος 06/04/2013 00:11:56

        Ούτε διαβάζω, ούτε ακούω ότι κι εσύ!
        Απλά, μικρή ήμουν καλή στα θρησκευτικά!
        Πειράζει;
        Το ερώτημα όμως , που θα βρούμε τα λεφτά... παραμένει και δεν απαντάς!

  2. Μπαρ-μπαρ avatar
    Μπαρ-μπαρ 05/04/2013 12:28:29

    Αυτός ο Κουνέλης τελικά κατάφερε και πέτυχε -ΚΑΙ- την κατάργηση του χαρατσίου. Τι αριστερός...

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/04/2013 13:23:30

    Το τέλος ακινήτων ή αλλιώς χαράτσι είναι δίκαιος φόρος.
    Ο μόνος τρόπος να μαζευτούν φόροι από το μαύρο και εύκολο χρήμα που έπεσε στην οικοδομή.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τον όλο αυτό θόρυβο.

    • 1kris avatar
      1kris @ Μανιάτης 05/04/2013 14:04:50

      θα τρελαθουμε ομαδικα.τι λες φιλε μου εγω εχω ενα σπιτι στο χωριο κτισμενο το 1885 και πληρωνω ενοικιο 1 ευρω την ημερα το καταλαβες η οχι ποια οικοδομη και μαυρα και αρλουμπες νοικιαζω το σπιτι μου απο το κρατος

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Μανιάτης 05/04/2013 15:50:42

      Σοβαρά; Την πιθανότητα, κάποιος να έχει φορολογηθεί κανονικά για τα χρήματα που πλήρωσε για το ακίνητο και με τα χαράτσια και τους "Ενιαίους" να φορολογείται ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ στο μέλλον, γιατί τόλμησε, στο αόριστο παρελθόν, να "πλουτίσει" και να χτίσει ΑΠΑΞ (και να μην τα φάει επιτόπου στο καζίνο, σε ταξίδια, σε γυναίκες) την σκέφτηκες;
      Δίκαιο θα ήταν αν αφορούσε μόνον τις μελλοντικές κτήσεις ακινήτων.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Μανιάτης 05/04/2013 15:58:41

      Σου εύχομαι, αφού είσαι και Μανιάτης, να κληρονομήσεις έναν μισογκρεμισμένο "πύργο" στην Μάνη, σε ζερβή πλαγιά, να μην μπορείς να τον κατοικήσεις καν, αν δεν ρίξεις 300000 Ευρώ σε επισκευές και να σου έρθουν και τα χαράτσια. Τότε θα δεις πόσο "δίκαιος" είναι ο φόρος.
      Δίκαιος είναι ένας φόρος, που επιβάλλεται μόνο σε μελοντικές σου επιλογές. Όχι σε παρελθούσες!
      Όμηροι είμαστε, μέσα στη χώρα μας!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ ΠΗΛΕΑΣ 05/04/2013 20:59:54

        Απαντώ συνολικά. Σίγουρα δεν τα φάγαμε μαζί. Η δήλωση αυτή είναι αλήτικη. Γνωρίζουμε, όμως, όλοι τη φοροδιαφυγή όλων εκτός των μισθωτών. Γνωρίζουμε επίσης πως το 50% περίπου των μισθωτών του δημοσίου είναι μισθωτοί γιατί υπήρξαν με τον γνωστό τρόπο συνενδαιτυμόνες στο πάρτυ. Όσοι έχουν δουλέψει στην οικοδομή γνωρίζουν.
        Σίγουρα πρέπει να μελετηθεί καλύτερα ο νόμος και να γίνουν εξαιρέσεις. Π.χ. δεν θα καταβάλουν το χαράτσι τα διατηρητέα.
        Όποιος έχει στο χωριό κάποια χαμοκέλα, ας κόψει τη ΔΕΗ, ώστε να μην υποχρεούται να καταβάλλει το χαράτσι.
        ΠΗΛΕΑ, μια κάσα πέτρες...τι αξία έχουν! Αν είχα το ποσό που αναφέρεις θα έκανα κάτι παραγωγικό κι όχι πύργο φαντασμάτων...
        Τέλος, ναι, πρέπει να σώσουμε τη χώρα μας. Αρκεί κι αυτό είναι το ζητούμενο και η απαίτηση. Να γίνει αυτό όσο πιο δίκαια είναι δυνατόν να γίνει.
        Είμαι σε κατάσταση εκτάτου ανάγκης.
        Κα βέβαια οι υπαίτιοι πρέπει να τιμωρηθούν και να πληρώσουν.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Μανιάτης 05/04/2013 21:01:57

          διορθώνω:
          Αρκεί κι αυτό είναι το ζητούμενο και η απαίτηση να γίνει αυτό όσο πιο δίκαια είναι δυνατόν να γίνει.
          Είμαστε....

  4. Γεωργία avatar
    Γεωργία 05/04/2013 14:28:35

    Είναι αστείο να βγαίνεις και να λες για κερδισμένους από το χαράτσι, την στιγμή που η εμπορική του αξία είναι στο μισό από την αντικειμενική.
    Για να μη πω ότι απλά το χαράτσι επεκτάθηκε και στα εξοχικά σπίτια....κλπ..κλπ.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Γεωργία 05/04/2013 14:30:08

      Και κάτι ακόμα....μεσαία είναι και τα 1800....αλλά εκεί είναι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Γεωργία 05/04/2013 17:11:43

        --Προφανως ξερουν οτι ειδικα στις λαικες περιοχες της Αθηνας, και στις επαρχιακες πολεις, οι περισσοτερες ζωνες εχουν τιμη 1550-1950, οποτε ξερουν καλα τι κανουν. Μιλαμε για εν ψυχρω ΚΟΡΟΙΔΙΑ..!!!
        Κριμα που εκτος των προσωπων που πολιτικα στις επομενες εκλογες ειναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ, θα τη πληρωσει και η Ν.Δ, την οποια θα τη φτασουν σε ποσοστα (σημερινου) Πασοκ και κατω.
        Ισως τελικα να ειναι ΚΑΙ αυτο ενα απ τα ζητουμενα..

        • Γεωργία avatar
          Γεωργία @ Μικρασιάτης 05/04/2013 22:23:03

          Ακριβώς!!!

  5. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 05/04/2013 17:12:40

    Πρέπει κάποιος να είναι εντελώς περιορισμένων διανοητικών δυνατοτήτων για να μη μπορεί να αντιληφθεί πως επί της ουσίας το "χαράτσι" και ο ενιαίος φόρος είναι το ένα και το αυτό.
    Υποτίθεται πως για να κτίσεις ένα σπίτι έχεις πληρώσει τους όποιους φόρους υπάρχουν, πολεοδομίες, άδειες (εφόσον είσαι νόμιμος, προφανώς) και έπειτα ελέγχεσαι για αυτό μέσα από τις φορολογικές δηλώσεις.
    Ξαφνικά η κυβέρνηση (Βενιζέλος) το 2011 βρήκε μια "τρύπα" στα έσοδα και έπρεπε να βρει τρόπο να την καλύψει. Και έτσι άρχισε να φορολογεί με τρόπο εντελώς μπακαλίστικο τα νοικοκυριά.
    Και γιατί το λέω αυτό : ας πούμε πως στην ίδια οικοδομική ζώνη έχω ένα ακίνητο με 150 τ.μ και το εισόδημά μου είναι 35000 το χρόνο. Παραδίπλα ο γείτονας έχει 150 τ.μ σπίτι και εισόδημα 60000 το χρόνο. Εγώ και αυτός πληρώνουμε το ίδιο ακριβώς ποσό, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια πιο δίκαιη φορολόγηση (εφόσον σώνει και καλά πρέπει να πληρώσουμε) με βάση τα εισοδήματα και τους κοινωνικούς παράγοντες.
    Μακάρι να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε να υπάρξει μια πιο δίκαιη κατανομή των βαρών ώστε να μην επιβαρύνονται συνεχώς οι ίδιοι και οι ίδιοι. Προς το παρόν η κυβέρνηση δεν με έχει πείσει απόλυτα πως κινείται σε αυτή την κατεύθυση, αλλά ελπίζω στο άμεσο μέλλον να υπάρξουν πιο καθαρά δείγματα γραφής.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 05/04/2013 17:31:00

    Κατι για μειωσεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ, μας λεγανε μερικοι απ' τη Ν.Δ, επειδη συμφωνουσαν κι αυτοι οτι οι τωρινες ειναι πολυ παραπανω απ τις εμπορικες.

    Αλλα τελικα κι αυτο ηταν απλα κουβεντα να γινεται. Τι να πει κανεις, μαλλον επειδη ο Αλεξης μονος του δεν τραβαει, πρεπει να ...''βοηθησουν'' ΟΛΟΙ μπας και επιτελους παρει κεφαλι στις δημοσκοπησεις...

    Τελικα, στη πραγματικοτητα το μεγαλυτερο κουρεμα στις οικονομιες του μεσου πολιτη, γινεται στην Ελλαδα, μεσω της φορολογησης.

    Απλα εδω δεν σου δινουν τη δυνατοτητα ουτε να γλυτωσεις αν εχεις κατω απο 100.000 Ευρω, ουτε να ξεφυγεις αν δεν τα εχεις στη Τραπεζα.

    Οποτε συντομα η Εφορια θα γινει ο νεος ...ΜΕΓΑΛΟ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ στην Ελλαδα.

    Αν δεν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα, θα εχει πλακα αυτη η κατασταση...

  7. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 05/04/2013 18:29:30

    Αυτό ήταν? Το πολύ 100€?

    Φιρί φιρί το πάει η ΝΔ να γίνει ΠΑΣΟΚ κι αυτή..

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 05/04/2013 19:13:14

    Παντως ολα τα ...λεφτα ειναι αυτο το ...εως 1500 Ευρω αντικειμενικη ανα τ.μ.
    Γιατι κατα ...συμπτωση στα 1550 αντικειμενικη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ περιοχες σε ολη την Ελλαδα, ειδικα στην επαρχια.
    Τωρα κοιταγα τους πινακες. Μπραβο παιδια, ειστε πραγματικα πολυ ...αποτελεσματικοι!

  9. popaia avatar
    popaia 05/04/2013 20:39:12

    Κοιτάζω τη φωτογραφία... Περιβάλλον για κατάδικους. Και όντως τελικά ποινή εκτίουμε πλέον, βαρυποινίτες. Ίσως η εκδίκηση των ωραίων πόλεων και δη της Αθήνας. Η οικτρή παραμόρφωση της ιστορικότερης πόλης της Ευρώπης, μην πω και του κόσμου, ήταν ένα αισθητικό (τουλάχιστον) έγκλημα κατά της ανθρωπότητας. Μπορεί δικαίως να πληρώνουμε.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ popaia 06/04/2013 02:23:32

      Ο λογος που πληρωνουμε, ειναι οτι θελουν να εξαφανισουν τη μικρο-μεσαια και μεσαια ιδιοκτησια. Δεν ειναι επειδη οι πολεις μας ειναι ασχημες.

      Και θα κανουν τα παντα ωστε καποιος ή να χανει την ακινητη περιουσια του απο την Εφορια, ή απο τις Τραπεζες, ή να την πουλαει οσο-οσο και να ακουμπαει οτι παρει στην Εφορια ή στις Τραπεζες, κι αυτο μετα να ξανα-κουρευτει.

      Δεν υπαρχει σωτηρια, και το κακο ειναι οτι τετοιες διαδικασιες θα κανουν πολυ κοσμο να μισησει ακομα και τη χωρα που ζει. Δεν περιμενα κατι τετοιο απο μια παραταξη που θελει να (αυτο)αποκαλειται Κεντρο-Δεξια.

      Κ-Ρ-Ι-Μ-Α...