#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2010 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καυγάς στο υπουργικό συμβούλιο για το …πάπλωμα



Μπορεί η σημερινή εξεταστική επιτροπή στη Βουλή για τη Siemens να ήταν εκρηκτική και να... έφυγαν μέχρι και καφέδες με αφορμή το φιάσκο με τον ντουλαπά, ωστόσο, μόνο... σφαλιάρες δεν έπεσαν στο υπουργικό συμβούλιο για τις αποκρατικοποιήσεις.

Αποδέκτης πολύ σοβαρών ενστάσεων ήταν ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος κατηγορήθηκε από συναδέλφους για τις καθυστερήσεις στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων. «Εδώ χανόμαστε και η οικονομία πάει για πτώχευση κι εκεί που έπρεπε να... πετάμε έχουμε μείνει πίσω», ήταν η βασική κριτική των άλλων υπουργών.

Μεγάλο θέμα, όμως, που απειλεί να τινάξει στον αέρα τη διαδικασία των αποκρατικοποιήσεων, είναι και οι διαφωνίες των υπουργών για τις εταιρείες που ανήκουν στο χαρτοφυλάκιό τους. Διαφωνούσαν για τα ποσοστά πώλησης, την παραχώρηση ή όχι του management καθώς και για το ποιος θα αναλάβει να τρέξει όλη τη διαδικασία.

Χαμός έγινε όταν καθένας υπουργός ήθελε να αναλάβει ο ίδιος τις αποκρατικοποιήσεις των δικών τους εταιρειών ενώ ο Παπακωνσταντίνου είπε να γίνει πιο κεντρικά, με συνολική διαχείριση, ίσως και από την Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου η οποία θα αναλάβει και τις πωλήσεις κρατικών ακινήτων.

Τότε άστραψε και βρόντηξε ο Θ. Πάγκαλος ο οποίος σε μια έκρηξη συναδελφικότητας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι δεν ξέρει τι λέει ο υπουργός Οικονομικών. «Πώς είναι δυνατόν να αναθέσουμε όλο αυτό το έργο στην ΚΕΔ η οποία είναι μπλεγμένη με το Βατοπέδι κι εγώ θέλω να την κλείσω» φέρεται να είπε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.

Η ατμόσφαιρα ήταν τέτοια που ο Γιώργος Παπανδρέου αναγκάστηκε να μιλήσει για «υπουργεία-φέουδα» και να καλέσει για καλύτερη συνεργασία μεταξύ των υπουργών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2010 18:13:23

    Φαταούλες σε συμβούλιο.

  2. nasos avatar
    nasos 02/06/2010 18:24:23

    Σιγά μην φτιάξουν ενιαία αρχή για τις αποκρατικοποιήσεων,ο καθένας θα πουλήσει ότι ελέγχει το Υπουργείο του και θα εισπράξει τις ανάλογες μίζες,για το πάπλωμα γίνεται ο καυγάς.

  3. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2010 18:29:04

    Κάμερες δεν είχε αυτή τη φορά? Να δούμε τα ρεζιλίκια?

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Orestios 02/06/2010 23:31:50

      Άντε ντε το καλύτερο reality όλων των εποχών θα ήταν. Αλλά τα ανοικτά υπουργικά μάλλον μας τελειώσαν

  4. TED avatar
    TED 02/06/2010 18:36:14

    ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ..........

    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ...........

    ΟΥΣΤ ........ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ......

    ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΣΟ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ........!!!!

  5. effie B. avatar
    effie B. 02/06/2010 19:15:52

    Ειλικρινα απορω με ολα αυτα που συμβαινουν πως δεν εχει υπαρξει καποιος τρελος να διαπραξει καμμια απονενοημενη πραξη σαν κι αυτες που διαβαζουμε να συμβαινουν σε κατι πολιτειες του mid-west!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ effie B. 02/06/2010 19:20:30

      ποτε μη λες ποτε...

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ effie B. 04/06/2010 01:20:05

      Κάποιος άλλος δηλαδή...
      Ούτε καν γείτονας να μην είναι, η μάλλον καλύτερα ούτε στον ίδιο Δήμο.
      Μην τυχόν και νοιώσουμε ενοχές επειδή τον ξέραμε..

      Αποκλείεται φυσικά να είναι κάποιος απο τα παιδιά μας ή το σόι μας ή το φιλικο μας κύκλο, και πρέπει οπωσδήποτε αυτός ο άλλος ο οποιοσδήποτε να είναι ΚΑΙ τρελός, γνωστικός δε μας κάνει δε μας βολεύει γιατί θα θέσει νεα παραδείγματα και ολοι εμείς οι μετά μπροστά του θα είμαστε χαλβάδες..οπότε αφήνουμε αυτού τους είδους των πολιτικών και κοινωνικών πράξεων στους μπαχαλόγατους των Εξαρχείων, εξαχρείων.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ effie B. 04/06/2010 01:24:03

      συγνώμη αλλά θα το πω, όλες εσείς οι υστερικές μανάδες καταστρέψατε την ελληνική κοινωνία. ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗ το παίδί μου!
      Μη πάει στα σύνορα να φυλάξε,
      Μη τυχόν και δε βρούμε μέσο να διοριστεί
      Μη τυχόν και κακοπέσει..
      Οχι το δικό σου το παιδί αλλά το παιδί κάποιου αλλουνού.
      Τώρα που θα βάζουν και αλλοδαπούς στο δημόσιο (οτι απομείνει) κάτσε να βλέπεις το παιδάκι σου να "κακοπέφτε" και το παιδάκι της αλλοδαπής να καλοπερνάει έτσι για να μάθεις.

  6. Αγγελος avatar
    Αγγελος 02/06/2010 19:38:23

    Συμφωνώ με τον TED φτάνει πια με όλους αυτούς, τους ανίκανους θα ξεπουλήσουν την χώρα και εμάς για σκλάβους και θα έχουν βάλει στα ταμεία το πολύ 1δις.Το πρόβλημα τους δεν είναι να φέρουν χρήματα απο τις αποκρατικοποιήσεις αφου όλες αυτές τις εταιρείες τις έχουν κάψει εδώ και χρόνια το πρόβλημα είναι να πουλήσουν την ΕΛΛΑΔΑ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2010 19:56:20

    Οι εκκαθαριστές μας τσακώνονται για τον ποιόν θα βάλουν σύνδικο, και πόσα θα πάρει άσπρα, και πόσα μαύρα, και είναι και ΑΣΧΕΤΟΙ, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ, και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ. Το ότι τσακώνονται είναι καλό. Υπάρχει πάνω από ένας πελάτης.

  8. EF avatar
    EF 02/06/2010 20:08:16

    A sxetoi + A nefthynoi + A nedestatoi = E pikindynoi

  9. γιωργος avatar
    γιωργος 02/06/2010 20:43:17

    η κυβερνηση δοσιλογων-τσολακογλου ξεπουλαει την πατριδα μας
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ γιωργος 02/06/2010 20:48:45

      Α, σήμερα άκουσα το εξής καλό από τον βελόπουλο.
      Αν βγούμε στους δρόμους, παίζουμε το παιχνίδι των Αμερικάνων. Ρε τον μπαγάσα. Στο 1.5 % τους βλέπω στις επόμενες εκλογές ΑΝ γίνουν.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ denkserotipota 04/06/2010 01:27:37

        Εχει δίκιο όπως είχε και με τη ΙσραηλινοΕλληνική αμυντική συνεργασία.

        ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ:
        ΝΑ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ Η ΔΕΞΙΑ
        ΝΑ ΣΥΜΑΖΕΥΤΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ
        ΝΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ
        ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ
        ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΧΕΔΙΟ ΕΚΒΙΟΜΗΧΑΝΙΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ

        Ολα τα άλλα είναι χαζομάρες.

        ΔΕΞΙΟΙ ΞΕΚΟΛΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!1

  10. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 02/06/2010 21:08:58

    Τα σκυλιά μύρισαν αίμα...

  11. λέων avatar
    λέων 02/06/2010 21:15:26

    Κύριοι αν ζούσαμε σε άλλες εποχές, οι "ερπίστριες" ήδη θα όργωναν τους δρόμους της Αθήνας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ λέων 02/06/2010 23:33:02

      Το έχω γράψει και σε ανάρτηση που φιλοξένησε πριν από 2-3 βδομάδες το antinews: η κατάσταση θυμίζει Ανατολική Γερμανία λίγο πριν την πτώση του Τείχους και την αυτοδιάλυσή της...

  12. Βασίλης avatar
    Βασίλης 02/06/2010 21:38:02

    Διάβασα στο "Frapezitis Blog" την 11/5/2010 μία ανάρτηση με τίτλο "Στρίβειν του χρέους δια του Δ.Ν.Τ…όχι για πολύ μα για 4 χρόνια", όπου αναφέρονται τα παρακάτω:

    Εντός εισαγωγικών μέρος της ανάρτησης:

    ".........σύμφωνα με εκτιμήσεις του ίδιου του Δ.Ν.Τ το χρέος της Ελλάδος να φτάσει το 150% του ΑΕΠ το 2013, πριν αρχίσει να αποκλιμακώνεται.

    Στην πραγματικότητα ..... η Ελλάδα έκανε αναδιάρθρωση του χρέους που έχει να πληρώσει την επόμενη τετραετία. ............ Όλα αυτά τα ομόλογα θα πληρωθούν στην ώρα τους ελέου του μηχανισμού ΕΕ+ΕΚΤ+ΔΝΤ αλλά η πραγματική αποπληρωμή τους για την Ελλάδα θα ξεκινά 3 ¼ χρόνια αργότερα σύμφωνα με τη συμφωνία που υπέγραψε το Ελληνικό κράτος με την ΕΕ+ΕΚΤ+ΔΝΤ

    Η Ελλάδα ..... στο τέλος του προγράμματος, όμως την στιγμή που θα πρέπει να περπατήσει μόνη της και θα χρειαστεί να ξοδέψει λεφτά .......... θα βρεθεί στο λάθος χώρο την πιο ακατάλληλη στιγμή. Ο χώρος θα λέγετε διεθνείς αγορές χρήματος και η πιο ακατάλληλη στιγμή θα έχει να κάνει με το ότι το χρέος της Ελλάδος θα είναι στο 150% του ΑΕΠ ........

    Το προδιαγεγραμμένο δυστύχημα για την Ελλάδα που θα λάβει χώρα σε τέσσερα χρόνια από τώρα θα είναι ότι το 50% τους χρέους της θα το έχει υποθηκευμένο με κρατικά / εθνικά assets και το άλλο 50% θα είναι χωρίς εμπράγματη επιβάρυνση (good will), ενώ σήμερα το 100% του χρέους δεν έχει καμία υποθήκευση. Πότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα πιστεύετε τότε ή τώρα;"

    Αυτό τώρα τι σημαίνει; Μήπως όταν μετά από 3 χρόνια βγούμε στις αγορές για να δανειστούμε και επειδή το πλέον πιθανό θα είναι να μη μας δανείζει κανένας, θα έλθουν το ΔΝΤ και οι χώρες της Ε.Ε. που μας δάνεισαν στο πλαίσιο του περιβόητου μηχανισμού και θα μας πουν, αφού δεν έχετε να πληρώσετε φέρτε μου εδώ τα ακίνητα και τα κινητά του δημοσίου και μάλιστα έναντι πινακίου φακής. Δηλαδή θα βγάλουν στο σφυρί τη περιουσία του δημοσίου;; Μήπως θα μας πάρουν και τα σώβρακα;; Αν δεν φθάνει η περιουσία του δημοσίου υπάρχει φόβος να μας βγάλουν στο κλαρί για βίζιτες;; Εγώ μια φορά είμαι μεγάλος και μάλλον θα αποφύγω το π….α.

    Μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει από οικονομικά αν είναι έτσι... Σας παρακαλώ.. Μπορεί κάποιος να με ελεήσει με τις γνώσεις του...

    Και αν είναι έτσι, ο Παρθενώνας κινδυνεύει;;;; Τα νησιά μας είναι σίγουρο ότι δεν κινδυνεύουν γιατί όπως είπε ο Γιωργάκης τα αγαπάμε…

    Και αν είναι έτσι μήπως πρέπει να πηδήξουμε επιτέλους όλους αυτούς τους αλήτες που έχουν καθίσει στο κεφάλι μας, όλους αυτούς τους άθλιους και μέχρι μυελού οστών διεφθαρμένους που το παίζουν πρωθυπουργοί, υπουργοί και βουλευτές;;

    Έλεος! Τι παίζεται Θεέ μου πίσω από τις πλάτες μας;

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Βασίλης 04/06/2010 01:33:13

      Η Ελλάδα ….. στο τέλος του προγράμματος, όμως την στιγμή που θα πρέπει να περπατήσει μόνη της και θα χρειαστεί να ξοδέψει λεφτά ………. θα βρεθεί στο λάθος χώρο την πιο ακατάλληλη στιγμή. Ο χώρος θα λέγετε διεθνείς αγορές χρήματος και η πιο ακατάλληλη στιγμή θα έχει να κάνει με το ότι το χρέος της Ελλάδος θα είναι στο 150% του ΑΕΠ ……..

      Το προδιαγεγραμμένο δυστύχημα για την Ελλάδα που θα λάβει χώρα σε τέσσερα χρόνια από τώρα θα είναι ότι το 50% τους χρέους της θα το έχει υποθηκευμένο με κρατικά / εθνικά assets και το άλλο 50% θα είναι χωρίς εμπράγματη επιβάρυνση (good will), ενώ σήμερα το 100% του χρέους δεν έχει καμία υποθήκευση. Πότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα πιστεύετε τότε ή τώρα;”


      Εγω αναρωτιέμαι άραγε....γιατί τώρα έτσι ξαφνικά άρχισαν να τρών τα μουστάκια τους Εβραίοι και Τούρκοι, για τη Γάζα..και καλά.

      Αναρωτιέμαι ο πονηρός...μπρα ντε φερ απο κοράκια που έχουν λιγουρευτεί Αιγαίο? Λεμε τώρα..

  13. pizza avatar
    pizza 03/06/2010 06:10:31

    Και ο ΓΑΠ σε ενα σημειο ειπε γ...ω τα υπουργεια μου...

  14. 309 avatar
    309 03/06/2010 17:15:37

    Η παιδικη χαρα σε ολο της το μεγαλειο !!!! Τα ανθρωπακια αυτα ουτε για φτυσιμο δεν κανουν και οριζουν τις τυχες μας...! Ας τολμησουν να βγουν εξω οταν πλησιασουν εκλογες . Η ΦΑΓΕ , ο ΟΛΥΜΠΟΣ ,η ΔΕΛΤΑ θα κανουν χρυσες δουλειες !!!