12/10/2009 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατσέλη: Από νέα βάση ο διάλογος με την COSCO – αντιδράσεις ΣΥΡΙΖΑ



Από νέα βάση αρχίζει ο διάλογος της ελληνικής κυβέρνησης για τον τρόπο λειτουργίας των δύο προβλητών με την COSCO, δήλωσε μετά τη συνάντησή της με τη διοίκηση του Οργανισμού Λιμένος Πειραιά, η υπουργός Οικονομίας, Λούκα Κατσέλη.

Η υπουργός Οικονομίας επισήμανε ότι όλα τα ζητήματα θα λυθούν μέσω του διαλόγου και στην επιδίωξη της είναι να αποκατασταθεί η ηρεμία και η εύρυθμη λειτουργία του λιμανιού με στόχο το δημόσιο συμφέρον. Άφησε να εννοηθεί πάντως ότι δεν υπάρχει θέμα επαναδιαπραγμάτευσης της σύμβασης.

Οι λιμενεργάτες πραγματοποιούν από τη Δευτέρα νέα 48ωρη απεργία. Σύμφωνα με πληροφορίες, στο λιμάνι του Πειραιά παραμένουν 2.800 κοντέινερς από το εξωτερικό και 1.200 που προορίζονται για εξαγωγή. Εκρηκτική χαρακτηρίζει ο Σύνδεσμος Πολυκαταστημάτων την κατάσταση στο λιμάνι.

Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ Α’ και Β’ Πειραιά, Θ. Δρίτσας και Π. Λαφαζάνης  σχολιάζοντας τις δηλώσεις της κ.. Κατσέλη, έκαναν την παρακάτω δήλωση:

Το θέμα με την αποικιοκρατική συμφωνία ιδιωτικοποίησης του Λιμανιού του Πειραιά στην COSCO, δεν είναι, όπως τόνισε με τις σημερινές δηλώσεις της η κα Λ. Κατσέλη, η επανεξέταση των όποιων ζητημάτων παραχώρησης, ούτε η συζήτηση σε νέα βάση της λειτουργίας των ΣΕΜΠΟ μεταξύ ΟΛΠ και COSCO,  θέματα τα οποία, άλλωστε, σκοπίμως αφήνονται αόριστα στις σχετικές κυβερνητικές αναφορές.  

Το θέμα και το ζητούμενο είναι η πλήρης ακύρωση της Συμφωνίας εκχώρησης του Λιμανιού του Πειραιά στα κινέζικα συμφέροντα, με πρώτο άμεσο μέτρο την ανάκληση της παράνομης τελωνειακής άδειας που παραχωρήθηκε στην COSCO και το πάγωμα της παράδοσης του ΣΕΜΠΟ στην κινέζικη εταιρεία. Αυτές, άλλωστε, ήταν οι δεσμεύσεις του ΠΑΣΟΚ ως αντιπολίτευση την εποχή που η κυβέρνηση της ΝΔ υπέγραφε τη Σύμβαση. 

Με το κόλπο της επαναδιαπραγμάτευσης η νέα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επιχειρεί να κάμψει τις απεργιακές κινητοποιήσεις των λιμενεργατών, ώστε να προχωρήσει η ιδιωτικοποίηση του λιμανιού, τονίζει σε ανακοίνωσή του το ΚΚΕ. Επισημαίνει δε πως οι αρνητικές συνέπειες για τους εργαζόμενους και γενικότερα για το λαό δεν πρόκειται να μειωθούν ούτε στο ελάχιστο, με το όποιο φτιασίδωμα της συμφωνίας παραχώρησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/10/2009 18:34:36

    χαχαχα νεος διαλογος !! ρε τι ειναι αυτοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ ! επαναδιαπραγματευση δεν πουλουσαν προεκλογικα? Ξεπουλημα και τα συναφη???

    Σημερα το συζητανε σε αλλη βαση... Απεργια πρεπει να κανουν για το ΠΑΣΟΚ οι λιμενεργατες και οχι γαι τους Κινεζους.

    Πως καταφερνουν με θρασσος να πουλανε παγο στους εσκιμωους. Μονο οι ΠΑΣΟΚΟΙ (ΕΣ) μπορουν. Η πλουσια Ελληνικη γλωσσα φταιει. ΤΕΛΟΣ.-

    ΠΠ

    ΥΓ. με το ΣΥΡΙΖΑ δεν ασχολουμαι. Βαριεμαι. Ροζ πολυ ροζ.

  2. fantomas avatar
    fantomas 12/10/2009 18:47:05

    Λ. Κατσέλη Άφησε να εννοηθεί πάντως ότι δεν υπάρχει θέμα επαναδιαπραγμάτευσης της σύμβασης.

    Καλα.... για το λιμανι και την COSCO τα γυριζουν γιατι αλλα ελεγαν προεκλογικα !!!

    Για την Ολυμπιακη να δουμε θα επαναδιαπραγμάτευτουν την συμβαση ή οχι?
    Διοτι προεκλογικα ελεγαν οτι θα υπαρχει επαναδιαπραγμάτευση!!!

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/10/2009 19:17:34

    Σιγα μην πειραξουν την COSCO.Αν θελουν να μην ξαναδουν τουριστα κινεζο για τα επομενα 20 χρονια, ας την πειραξουν.

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/10/2009 20:17:36

    Μα καλά ποιός σοβαρός άνθρωπος παίρνει στα σοβαρά τις δεσμέυσεις του ΠΑΣΟΚ?

    Είπαν ότι δεν θα βάλουν φόρους...

    Είπαν ότι δεν θα δανειστούν έτι περαιτέρω...

    και μέσα σε 4-5 τα αναίρεσαν όλα.

    Όσο αφορά τη ΚΟΣΚΟ ελπίζω να μην αρχίσουνούτε "επαναδιαπραγματεύσεις" ουτε τίποτα.

    Αφορά μεγάλα εθνικά και οικονομικά συμφέροντα αυτή ηη συμφωνία και εξυπηρετεί πλήρως την Ελληνική οικονομία και τις διεθνείς σχέσεις της χώρας. Μια από τις σημαντικές κληρονομιές του Καραμανλή, την οποία και αυτή την πλήρωσε.

    Και τώρα έχεις την Κατσέλη....Άραγε η λέξη "επαναδιαπραγμάτευση" σημαίνει "Παντελόνιασμα"?

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ Dubai Expatriate 12/10/2009 20:29:16

      Το τραγικό είναι πως μάλλον, όπως και στην περίπτωση Ανδρέα Παπ. να τον έχουν πιστέψει τα στελέχη του. Ίσως γιά αυτό να μιλάνε γιά πάνω από 12% έλλειμμα. Ζήτω ο τρίτος δρόμος προς τον σοσιαλισμό (κοινώς χρεωκοπία).

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Pikaia Gracilens 12/10/2009 21:45:53

        Σιγά την κληρονομιά, το να γίνει πύλη των κινεζικών προϊόντων ο Πειραιάς έχει και ένα σορό αρνητικά. Πέρα του ότι η βασική πύλη την Ελλάδα έπρεπε να μείνει κρατική.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/10/2009 21:56:03

    Τσ Τσ Τσ
    λες και δεν τους ξέραμε
    λες και δεν φωνάζαμε

    Ας θυμηθούν ορισμένοι την μία και μοναδική χρυσή μετοχή του ΟΤΕ (ΑΠ 1993)

    Οφείλω να ομολογήσω ότι το ΠΑΣΟΚ έχει συνέχεια, ως αντιπολίτευση είναι σταθερό στις αρχές της αντιπολίτευσης και το ίδιο ως κυβέρνηση.
    Στις εναλλαγές ζορίζεται....

  6. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 13/10/2009 13:07:44

    Το 2005 επεστρεψα στα πατρια υστερα απο πολυετη θητεια ως ελλην της διασπορας. Στο πειραια πληρωσα επιναυλο επειδη ειχε απεργια ο ΟΛΠ για μηνα περιπου. Σχεδον τον ιδιο ναυλο που πληρωσα για να φερω τα πραγματα μου απο πολυ μακρυα. Περα απο την κομπινα του επιναυλου για το οποιο δεν καταφερα να βρω την ακρη στα καταναλωτικα, περα απο το γεγονος οτι οι προξενικες αρχες με ζημιωσαν επιδη δεν ξερουν το αντικειμενο της εργασιας τους και δρουν χωρις συνεπειες απο τους προισταμενους τους, περα απο το γεγονος οτι χρειαστηκε να εκτελωνισω λαδωνοντας τα ρουχα που φοραω, χρεωθηκα δυο φορες τον ΟΛΠ. Οι Αλλοδαποι που φορτωσαν τα πακετα μου στο φορτηγο απο το κλαρκ δεν εμειναν ευχαριστημενοι απο τα 2 ευρω που τους εδωσα πουρμπουαρ. Και τα πηρα πισω λεγοντας "ακου να δεις ρε μεγαλε εμενα με λενε Κοντη Λιζα και οχι Ωναση. Πληρωσα μια 200 + 50+50αρα για να φυγουν απο μεσα το τελωνειο και να ανεβουν στο φορτηγο (~100μ).

    Βεβαιως ο οδηγος του φορτηγου τους εδωσε χαρτι οπως επισης εδωσε και 1~2 ευρω στηνν εξοδο προφανως για να μην ελεγξει ο υπαλληλος ως ωφειλε το περιεχομενο. Στην συνεχεια ο οδηγος μου ζητησε 120+ΦΠΑ και 10 ευρω πουρμπουαρ για 2 ωρες δουλεια και μια αποσταση 10~15χλμ. Αυτη τη μαφια βγαινουν και υπερασπιζονται ολοι. Αυτη τη μαφια και ολες τις αλλες συνδικαλιστικες μαφιες τις συγκροτησαν κατα κανονα αριστεροι με τις ευλογιες των κυβερνησεων ΠΑΣΟΚ. Παρα τον εθνικης σημασιας ζωτικο χωρο οπως επισης ο ΟΤΕ η ΔΕΗ ο ΟΣΕ κλπ θεωρω οτι ειναι αναγκαιο να σπασει αυτο το αποστημα και προχωρησει η συμβαση. Οσο για το ΠΑΣΟΚ; ΠΑΣΟΚ ειτανε ΠΑΣΟΚ ειναι. Αλλαζει κατι;