02/11/2008 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταστροφική φάρσα στην Πέιλιν

[youtube QbEwKcs-7Hc]
__________________________________________________________
Ρεζίλι έκανε την υποψήφια αντιπρόεδρο των Ρεπουμπλικάνων, Σάρα Πέιλιν, ο γνωστός για τις φάρσες του Καναδός κωμικός Μάρκ Αντουάν Οντέτ. Ζωντανά στον αέρα ραδιοφωνικής εκπομπής του Μόντρεαλ, την έπεισε ότι ήταν ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί, και η συνομιλία τους κράτησε έξι λεπτά. Μεταξύ άλλων ο Καναδός κωμικός -πάντα ως Νικολά Σαρκοζί- μίλησε με την Σάρα Πέιλιν για τις επερχόμενες προεδρικές εκλογές των ΗΠΑ, τη σύζυγο του Γάλλου προέδρου Κάρλα Μπρούνι, το κυνήγι κ.α. Το σημείο της συνομιλίας που προκάλεσε άφθονο γέλιο ήταν όταν ο «Νικολά Σαρκοζί» είπε στην υποψήφια αντιπρόεδρο ότι παρακολουθεί την πορεία της στην πολιτική με τη βοήθεια του συμβούλου του για θέματα αμερικανικής πολιτικής ...Τζόνι Χαλιντέι. «Α, ναι;», απάντησε η Πέιλιν, «χαίρομαι, χαίρομαι ...»,.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ερευνητής avatar
    ερευνητής 02/11/2008 15:52:15

    Η Σάρα Πέιλιν είναι ό,τι πιο ενδιαφέρον έχει εμφανιστεί στη διεθνή πολιτική σκηνή τα τελευταία 40 χρόνια.

    Σπουδαίο ερώτημα είναι γιατί σχεδόν όλα τα βορειοαμερικανικά ΜΜΕ τάσσονται με τον Ομπάμα και επιτίθενται στη Σάρα...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2008 16:23:45

    ό,τι γίνει, θα γίνει... Οι Αμερικάνοί αντιδρούν περίεργα σε φάρσες και τέτοια. Ο Bush γήκε την δεύτερη φορά επείδη η κυρία Kerry ειρωνέυτηκε την Laura Bush.

    O Ομπάμα εμένα μου θυμίζει λίγο τον ΑΓΠ, αλλά ούτε ανίκανος είναι ούτε πρόκειται να φέρει τα πάνω κάτω, και στατιστικά οι «εχθροί» της Αμερικής (ή οι Έλληνες) δεν περνάν καλύτερα με Δημοκρατικούς.

    Το σημαντικό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα, 5 μέρες μετά τις εκλογές, θα ασχολούνται με την δουλειά τους ή με την ύφεσή τους, και όχι με πολιτικά.

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/11/2008 17:05:34

    Η Σάρα Πέιλιν είναι ό,τι πιο ενδιαφέρον έχει εμφανιστεί στη διεθνή πολιτική σκηνή τα τελευταία 40 χρόνια.

    ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ κορυφαίο ανέκδοτο!!!!!!

  4. miaouth avatar
    miaouth 02/11/2008 17:24:42

    Και μέσα σ' όλα, να και ο παλιός καλός μας Johnny Hallyday!
    Κάποτε είχε γράψει (μαζί με την παλιά γειτόνισσά μας Συλβί Βαρτάν) το τραγούδι Les mauvais garconns. Ταιριάζει. Άν και η Σάρα με τον Τζόν θα έχουν τώρα συνέχεια μέσα στ΄αυτιά τους το άλλο, το βαρύ: Les mauvais rěve.
    Αυτά έχουν οι αμερικάνικες εκλογές. Εδώ είμαστε σοβαροί (κούνια που μας κούναγε)!

  5. miaouth avatar
    miaouth 02/11/2008 17:29:37

    Ο Τζόννυ Χαλινταίη έχει όντως διατελέσει σύμβουλος, αλλά του Μιττεράν. Για θέματα πολιτιστικά βέβαια, όχι ...αμερικανικής πολιτικής.
    Καλή η πλάκα. Και με πνεύμα παγκοσμιοποιημένο, με την καλή έννοια της παγκοσμιοποίησης. Ένα χωριό είμαστε όλοι (αλλά πάλι, όλοι μαζί, κάναμε το χωριό μας χαβούζα).

  6. ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ avatar
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ 02/11/2008 17:49:58

    πολύ σέξυ

  7. ΨΧ avatar
    ΨΧ 02/11/2008 18:12:42

    Ο κωμικός που σκάρωσε τη φάρσα στην κα Πέιλιν έχει στο παρελθόν σκαρώσει παρόμοιες φάρσες σε άλλα γνωστά πρόσωπα. Πριν από λίγα χρόνια είχε τηλεφωνήσει στη βασίλισσα της Αγγλίας προφασιζόμενος ότι ήταν ο τότε Καναδός πρωθυπουργός Ζαν Κρετιέν.

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/11/2008 18:43:21

    Mάθετε και αυτό

    - Λίγες μέρες μετά τις εκλογές στις ΗΠΑ στην είσοδο του Παραδείσου περιμένουν σειρά όπως πάντα αρκετοί και καθώς ανοίγει η πόρτα για να μπούν μέσα, κάποιος Άγιος εντυπωσιάζεται απο έναν μαύρο. Ρωτάει λοιπόν το Άγιο Πέτρο για να μάθει ποιός είναι αυτός

    Και ο Άγιος Πέτρος του απαντάει

    - είναι ο Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών !

    ΠΕΛΙΑΣ

  9. Μπους avatar
    Μπους 02/11/2008 19:09:29

    Παιδιά προσέχετε τι γράφετε σ'αυτό το site Ο Factorx θέλει προσοχή. Παρουσιάζεται και με άλλα ψευδώνυμα archaeopteryx, canard,νήπιος γέρων, μποτίλια .....

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2008 19:25:09

    @ ερευνητής
    Η επίθεση των ΜΜΕ γίνεται γιατί η Πέιλιν αντιπροσωπεύει τη μόνη απειλή που μπορεί να διακόψει την απόλυτη κυριαρχία των εκεί διαπλεκομένων,τον αμερικανικό εθνικισμό.

  11. miaouth avatar
    miaouth 02/11/2008 19:41:38

    Ο "αμερικανικός εθνικισμός" με του Μπούς, Τσένυ, Γούλφοβιτς και λοιπούς συνεταίρους των πετρελαιάδων (ο εθνικισμός είναι πάντα το τελευταίο καταφύγιο των απατεώνων), τα κανε θάλασσα. Την έρημη τη Σάρα περίμεναν για να τα κάνει εντελώς μπάχαλο; Πιό πολύ δεν γίνεται.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2008 19:47:20

    H Πέιλιν είναι ένα κλικ πιο πέρα.Η απερχόμενη κυβέρνηση Μπους ήταν σύμμιξη παραδοσιακων και πετρελαιάδων.Η Πέιλιν αντιπροσωπεύει -άσχετα με το τι θα έκανε αν κέρδιζε που δεν θα κερδίσει-την πιο βαθιά Αμερική που θέλει τη μείωση της εξουσίας του κράτους υπέρ των Πολιτειών και την απεριόριστη οπλοφορία.

  13. ερευνητής avatar
    ερευνητής 02/11/2008 19:57:16

    @ψυχραιμία
    σωστή γενική παρατήρηση.
    Εκείνο που ενοχλεί δεν είναι ο εθνικισμός καθαυτόν όσο πιθανότατα ο υποκρυπτόμενος απομονωτισμός. Αν America first χιλιάδες ...μεσολαβητές περνούν στον ΟΑΕΔ.

  14. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 02/11/2008 21:29:41

    exw n akamw mai e3omologhsh: einai xazh pou nomizei
    oti mporei na epiblh0ei stous pio xazous (px stous
    pshfoforous tis sthn Alaska) alla mou aresei san gunaika.

    Isws exw bare0ei na blepw anerastes gunaikes na prospa0oun na kanoun politikh kariera.

  15. ABC avatar
    ABC 02/11/2008 22:02:33

    Οταν είσαι αντιπρόεδρος και εν δυνάμει πρόεδρος των ΗΠΑ χρειάζεται κάποιες ικανότητες και λίγο μυαλό. Σίγουρα θα κάνεις αυτά που προγραμμάτισαν άλλα κέντρα εξουσίας, αλλά βρε αδερφέ θα ξέρεις ότι υπογράφεις για ένα νόμο ή πατάς το κουμπί γνωρίζοντας εν μέρει τις επιπτώσεις...Κατά τα άλλα ας κρατάμε μια πισινή και για τον Ομπάμα εμείς οι Ελληνες. Θυμάστε τις υποσχέσεις του Jimy Carter πριν βγεί πρόεδρος το 1976, οι Κύπριοι χτυπούσαν χαρμόσυνα τις καμπάνες όταν εκλέχτηκε, αλλά ο ίδιος ανερυθρίαστα δήλωσε κατά την προεδρία του: " άλλο τι πιστεύω εγώ προσωπικά και άλλο τι υπαγορεύουν να κάνω τα συμφέροντα των ΗΠΑ".

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/11/2008 22:06:03

    5 Μιαουθ

    Ο Τζωνυ Χαλλυνταιη συμβουλος του Μιττεραν ειναι μεγαλυτερο ανεκδοτο απο την νταρντανα Σαρα!

    Ειναι φιλος του Σαρκοζυ,μονος γαλλος προεδρος με πνευματικο επιπεδο αναλογο,του συμπαθους κατα τ αλλα Τζωνη...

    Θα τριζουν τα κοκκαλα του Μιττεραν και θα πεσει μια απο τις πολλες βιβλιοθηκες του να μας πλακωσει...

  17. Lara avatar
    Lara 02/11/2008 23:05:08

    Σημερα ο Τζωνυ περνα ανεμελο 6μηνο+ μια μερα σε ετησια βαση στο κοσμικο Gstaad της Ελβετιας, οπου κατεφυγε με τα εκατομμυρια υπο μαλης για να αποφυγει τη φοροληστεια της Γαλλικης δεξιας, οπως δηλωσε μετα τη συμφωνια του με το δημαρχο της πολης για το φορολογικο μπαξισι της παραμονης του.
    Στην παρεα του ο Ελληνας γονος Ελληνων εφοπλιστων μπατσελορ και ακομα σε μεγαλη ηλικια πια κ. Θεοδωροπ......, που ασκειται εποχιακα σε δημοσιογραφικα λαιφ σταιλ αρθρα στην εβδομαδιαια εφημεριδα die Weltwoche.
    Η πρωτη επισκεψη του Τζωνυ στο κλαμπ επωνυμων του χωριου στεφτηκε με αγριο μπουνιδι με τον Ελληνα Κροισο για τα ματια μιας νεας μορφονιας.

  18. ant avatar
    ant 03/11/2008 05:10:35

    "Η Σάρα Πέιλιν είναι ό,τι πιο ενδιαφέρον έχει εμφανιστεί στη διεθνή πολιτική σκηνή τα τελευταία 40 χρόνια."

    ...μετά την Έφη Σαρρή θα συμπλήρωνα για να είμαστε δίκαιοι και εθνικά υπερήφανοι για άλλη μια φορά.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2008 13:40:07

    Δηλαδη τι περιμεναμε απο γυναικα απο την Αλασκα? Την Κατριν Ντενεβ?

    Η Σαρα και η Μαρα θα μας πανε γ@....ας εαν η μια ελθει και η αλλη επανελθει.

    Η Λολα καλυτερη ειναι. ( που τα κανει ολα..αυτη! )

    ΠΠ

  20. miaouth avatar
    miaouth 03/11/2008 19:54:57

    Εγκώ σκοτώσει λευκό αρκούντα, εσύ πάρει τομάρι, Κάρλα φορέσει τομάρι, Νταβός κατουρηθεί πάνω του από γκοητεία.

  21. nikos avatar
    nikos 03/11/2008 20:42:22

    Βλέπετε τη παθαίνουν όσοι το κάνουν μονό για την διαιώνιση του ιδους όλο μαλακιες λένε και κάνουν

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/11/2008 20:53:19

    21 PP

    Tin Lola Daifa ennoeis? :-)