#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2011 08:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταστρεφόμαστε κι αυτοί τσακώνονται για τα διαζύγια



Νέα ένταση χθες στο υπουργικό συμβούλιο και πρωτοφανής ... καυγάς μεταξύ του υπουργού Οικονομικών Ευάγγελου Βενιζέλου και του υπουργού Μεταφορών Μάκη Βορίδη για τα θέματα της δικαιοσύνης, τα οποία ήταν στην ατζέντα. Συγκεκριμένα, οι αφορμές ήταν η μείωση του αξιόποινου και η διευκόλυνση της έκδοσης διαζυγίων. Ο κ. Βορίδης διαφώνησε ανοιχτά με τις δύο αυτές μεταρρυθμίσεις του υπουργού Δικαιοσύνης κ. Μιλτιάδης Παπαιωάννου, λέγοντας πως στο ΛΑΟΣ έχουν αξίες και ιδεολογικές διαφωνίες. Παίρνοντας τον λόγο ο κ. Βενιζέλος φέρεται να μίλησε για «κραυγάζοντες» οι οποίοι πρέπει να καταλάβουν ότι κάνουν λάθος. 
Το γάντι που πέταξε ο υπουργός Οικονομικών, δεν άφησε να πέσει κάτω ο κ. Βορίδης. 
Απαντώντας στον συνάδελφό του φέρεται να είπε πως η κυβέρνηση δεν είναι κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ, αλλά τριών εταίρων και πρέπει κάθε άποψη να λαμβάνεται υπ’ όψιν.

 

Ευ. Βενιζέλος: «Πρόσεχε πώς μιλάς εδώ μέσα...»

Μ. Βορίδης: «Θα μιλάω όπως θέλω».

Ευ. Βενιζέλος: «Θα μπορούσες να τα πεις με διαφορετικό ύφος».

Μ. Βορίδης: «Εντάξει. Θα πω τα ίδια με διαφορετικό».

Χρ. Παπουτσής: «Κι εμείς κάναμε εκπτώσεις σε πράγματα που δεν ήταν κοντά στην ιδεολογία μας. Μάλλον δεν θα κατάλαβε ο κ. Βορίδης».

Α. Γεωργιάδης: «Άλλος δεν κατάλαβε... που δεν καταλαβαίνει γενικώς».

Μπορούμε να πούμε λοιπόν με σιγουριά ότι ο Σαμαράς έκανε… λάθος.

Δεν πρέπει να επιμείνει στο αίτημα «δύο μήνες ακόμη και μετά εκλογές», πρέπει να πει να κάνουμε εκλογές ακόμη και την Πρωτοχρονιά (που λέει ο λόγος).

Διότι είναι ντροπή να έχουμε μια κυβέρνηση που μέσα στο υπουργικό τσακώνονται για το πώς θα… χωρίζουν τα ζευγάρια στην Ελλάδα.

Αυτή ήταν η αιτία του τσακωμού των δύο υπουργών. Η ρύθμιση που προβλέπει γρηγορότερα συναινετικά διαζύγια..

Εν πάση περιπτώσει το θέμα δεν είναι ποιος συμφωνεί και ποιος διαφωνεί με τα γρήγορα διαζύγια. Το θέμα είναι ότι πρόκειται για μια κυβέρνηση για τα πανηγύρια. Εδώ η Ελλάδα χάνεται, το PSI πάει κατά διαόλου, εκατομμύρια οικογένειες δεν έχουν ούτε τα βασικά για τα Χριστούγεννα, διπλασιάστηκε ο αριθμός των μεταναστών προς τη Γερμανία και η χρεοκοπία είναι προ των πυλών και δύο υποτίθεται σοβαροί πολιτικοί τσακώνονται για το γάμο.

Και ο… γαμπρός κ. Παπαδήμος τους κοίταζε να τσακώνονται, μόνο που δεν πλακώθηκαν και παρενέβη μόλις κατάλαβε ότι θα γινόμασταν σούργελα διεθνώς αν ξέφευγε η κατάσταση.

Κι εδώ είναι που ταιριάζει το «όλα του γάμου δύσκολα κι η νύφη γκαστρωμένη».

Τελικώς συμφωνήθηκε οι διαφορές να συζητούνται «σε χαμηλότερο επίπεδο», πριν φτάσουν στο υπουργικό συμβούλιο. Δηλαδή η κυβέρνηση με ένα μήνα ζωής, χωρίς κανένα έργο να έχει κάνει, μόνο κόντρες έχει να επιδείξει. Και ζητά οι διαφορές να λύνονται πριν φτάσουν στο υπουργικό.

Να κάνουμε μια πρόταση. Όταν διαφωνούν να μαζεύονται σε μια αλάνα και να μονομαχούν, κι όποιος αντέξει να επιβάλει την άποψή του.

Αυτά τα πράγματα είναι αστεία. Δε μπορεί να πάει μπροστά αυτή η κυβέρνηση, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Δε μπορεί να πάει μπροστά η χώρα. Θα καταστραφεί κι αυτοί θα τσακώνονται για τα διαζύγια.

Είναι φανερό ότι ο κ. Παπαδήμος έχει χάσει τη μπάλα, έχει πάρει ο ίδιος διαζύγιο από τη λογική. Γι’ αυτό και η κυβέρνηση πρέπει να πάει το συντομότερο δυνατό σε εκλογές.

Διότι αν περιμένουμε το Φεβρουάριο ή το Μάρτιο, τότε αυτοί θα τσακωθούν και για τα…βαφτίσια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΟΥΡΒΑΚΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΟΥΡΒΑΚΑΣ 23/12/2011 09:00:00

    Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΠΕΤΟΥΣΕ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΚΟΥΦΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ....;;;;

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/12/2011 09:27:02

    Βρε, μήπως ήταν η Μπουμπούκα κρυμμένη πίσω από τις νέες ρυθμίσεις;

  3. madprof avatar
    madprof 23/12/2011 09:35:34

    "..στο ΛΑΟΣ έχουμε αξίες και ιδεολογικές διαφωνίες .."
    Ωρέ που φτάσαμε; που πάμε;
    Στο "Καρατζαφύρερ, μπορείς εσύ και τα φασιστοσαΐνια σου, μας οδηγείς"!
    Έπονται τα χείριστα!

  4. Ένας avatar
    Ένας 23/12/2011 09:57:43

    Είναι δυνατόν ΟΛΟΙ οι πολιτικοί μας να είναι ΤΡΕΛΛΟΙ;

  5. JOHN avatar
    JOHN 23/12/2011 10:27:07

    Γαιδουρια σημερα ηλθε η 2η δοση για το χαρατσι.Να εξαιρεθω δεν μπορω γιατι εκτος απο το σπιτι μου(70τμ) εχω αλλο ενα παλιοσπιτο που μου αφεισε ο πατερας μου και τα εισοδηματα μαυ ειναι πενιχρα.Οταν εσεις γαιδουρια θα τρωτε τις γαλοπουλες σας και τα φουα-γκρα τα Χριστουγεννα ρωτατε τι θα υπερχει στο δικο μου τραπεζι;Μονο οταν σας δω κρεμασμενους θα αισθανθω δικαιωμενος για οτι ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ υπομενω.Κατα τ αλλα χθες ειχαμε υπουργικο συμβουλιο αποτελουμενο απο παπατζηδες,τοιχοδιωκτες και κοινους αλητες και την ορχηστα διευθυνε ο διεθνους φημης αλχημιστης-λογιστης Παπαπα......ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ .Και ζητω συγνωμη για το ακραιο ισως υφος μου!

  6. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 23/12/2011 10:50:08

    Όχι. Δεν είναι τρελλοί.

    Απλά δεν ζουν στην Ελλάδα, βρίσκονται αλλού, σε εικονική πραγματικότητα.

    Εμείς ελπίζουμε ότι πλησιάζει ο καιρός που θα τους ξυπνήσουμε, και θα τους βάλουμε στη θέση τους.

  7. anonymous avatar
    anonymous 23/12/2011 12:51:57

    Ατυχής ο τίτλος. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι επί της ουσίας καταργούνται οι ποινές. Σχεδόν όλοι βγαίνουν έξω. Εξαιρούνται κάποιοι της βαριάς εγκληματικότητας όπως δολοφονίες, και ληστείες αν και για τις ληστείες επιφυλάσσομαι.

    Για τα διαζύγια τώρα θέλουν να πάρουν τα συναινετικά από τα δικαστήρια και να τα πάνε στο ληξίαρχο. Αυτό δεν πέρασε ούτε στη Γερμανία και ισχύει στη Ρωσία και σε κάποιες χώρες της πρώην ΕΣΣΔ. Δηλ. ΕΣΣΔ θα καταντήσουμε;

    Δεν έχω αντίρρηση αν δεν υπάρχουν παιδιά. Αν όμως υπάρχουν παιδιά τότε πρέπει να γίνεται δικαστήριο. Παρακαλώ μην αρχίσει κάποιος τις μεμψιμοιρίες ότι η διαδικασία για την επιμέλεια τέκνων είναι διαφορετική και χωριστή. Δε θα φτάναμε σε αυτή τη διαδικασία αν δεν υπήρχε το διαζύγιο οπότε όταν υπάρχουν παιδιά πρέπει να γίνεται δικαστήριο.

    Γενική εντύπωση για το νομοσχέδιο είναι η εξής: Για να μη διορίσουν δικαστές μετατρέπουν όλα τα δικαστήρια σε μονομελή, εξουθενώνουν τους ήδη υπάρχοντες δικαστές και παράλληλα διώχνουν ύλη από τα δικαστήρια. Πέραν της γνωστής παθολογίας της δικαιοσύνης έχουμε φτάσει πλέον σε κατάσταση de facto αρνησιδικίας. Κι όταν λέω de facto αρνησιδικίας εννοώ ότι ακόμη κι αν γίνει το δικαστήριο είτε θα το χάσει αυτός που έχει δίκιο είτε ακόμη κι αν το κερδίσει ο απατεώνας δεν πρόκειται να πάθει τίποτε. Αυτό είναι το πρόβλημα κύριοι και όχι ο τσακωμός Βορίδη Βενιζέλου.

    Εν προκειμένω θα πω ότι ο Βορίδης είναι δικηγόρος της μαχομένης και πέραν των ιδεολογιών ξέρει τι λέει για το θέμα διότι το γνωρίζει εκ των έσω. Ο Βενιζέλος αντίθετα αμφιβάλλω αν έχει πατήσει σε δικαστήριο.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ anonymous 23/12/2011 15:39:45

      Με τα περισσότερα συμφωνώ, απλώς όταν υπάρχει συναίνεση στο θέμα των διαζυγίων, δεν υπάρχει λόγος να φορτώνουμε τα υπερφορτωμένα δικαστήρια. Μπορούν να ασχοληθούν με σοβαρότερες περιπτώσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που κοντεύουν να πεθάνουν μέχρι να εκδικαστούν οι υποθέσεις τους.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 23/12/2011 15:33:46

    Πρέπει οπωσδήποτε να φύγει από τα χέρια δικηγόρων το συναινετικό διαζύγιο ή πρέπει η χρέωση να είναι πάρα πολύ μικρή. Ελπίζω και στους συμβολαιογράφους όμως να μην πάει με προκαθορισμένη αμοιβή.
    Να συντηρώ ένα μάτσο δικηγόρους, μηχανικούς και φαρμακοποιούς γιατί δεν μπορούν να απασχοληθούν απο μόνοι τους, δεν το θέλει ούτε ο δίαολος.
    Δεν έχουν δουλειά οι μηχανικοί; Βάλε ημιυπαίθριους, αυθαίρετα και ενεργειακά πιστοποιητικά...
    Δεν μπορώ να αυξήσω το ωράριο και να μειώσω το κέρδος στα φαρμακεία γιατί πολλά θα κλείσουν...λές και έχει υπογράψει το κράτος σύμβαση να τους θρέφει όλους με τη φαρμακευτική δαπάνη!!!
    Έχουμε τόσους πολλούς δικηγόρους που πρέπει να βρίσκουμε υποθέσεις για να τους χώνουμε μέσα με το έτσι θέλω.

    Ολα αυτά που ξέρουμε θα ανατραπούν, δεν γίνεται διαφορετικά!!!

  9. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΙΧΑΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΙΧΑΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 23/12/2011 21:52:37

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΦΩΝΕΣ ΑΝΟΗΤΗΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗΣ ΣΑΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΒΟΡΙΔΗ ΝΑ ΤΙΣ ΠΝΙΞΝΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ !