#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2009 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κατασκευή σκηνικού για το κυνήγι της 7ης Ιουνίου»

Σε γεγονός μείζονος σημασίας για τις πολιτικές εξελίξεις εξελίσσεται η παραίτηση Βερελή, την οποία, σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες, δεν φαίνεται να ζήτησε ο κ. Γ. Παπανδρέου.

Επισημαίνουμε ότι στην επιστολή του ο κ. Βερελής δεν απευθύνεται στο ΠΑΣΟΚ, αλλά «στη μεγάλη δημοκρατική παράταξη που έχει ιστορική προσφορά». Άλλωστε δεν αναφέρεται στο ΠΑΣΟΚ παρά μόνο μια φορά κι αυτή για να τονίσει ότι επίμαχες αποφάσεις για τον ΟΣΕ πάρθηκαν με διακομματική συναίνεση.

Στέλνει επίσης ξεκάθαρο μήνυμα στον Γιώργο Παπανδρέου μιλώντας για  «κατασκευή σκηνικού για το κυνήγι της 7ης Ιουνίου» (!!!). Του λέει δηλαδή να μην δοκιμάσει να ρίξει τα βάρη στην «εσωτερική υπονόμευσή του» σε περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν είναι το προσδοκώμενο

Ακολουθούν τα πιο σημαντικά αποσπάσματα της επιστολής (οι υπογραμμίσεις δικές του):


_______________________________________________________________________________________
Tα σκάνδαλα βαραίνουν τον τόπο.  Η πολιτική σήμερα όχι μόνον δεν εμπνέει τους έλληνες αλλά η ατμόσφαιρα που υπάρχει γύρω απ΄ αυτήν αποτελεί άλλοθι για τον κυνισμό που έχει παγιδεύσει τη χώρα.

... κανείς δεν πιστεύει κανέναν και σε τίποτα.   Και απέξω βαλτώνει η καλύτερη Ελλάδα

Υπάρχει ένα εικαζόμενο σκάνδαλο.  Το ζήτημα MAN.Ακόμη δεν γνωρίζουμε τι έχει συμβεί.  Ακόμη δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο γνωστό.  Και όμως άρχισε αμέσως από «στρατευμένους και πρόθυμους» κονδυλοφόρους η κατασκευή του σκηνικού για το κυνήγι της 7ης Ιουνίου.

Ξέρουν όλοι, όσοι γνωρίζουν το θέμα ότι δεν είχα την παραμικρή ανάμειξη.  Ότι οι αποφάσεις πάρθηκαν από διακομματική επιτροπή με τη συμμετοχή εκπροσώπων του ΠΑΣΟΚ, του ΚΚΕ και του ΣΥΝ...

.. έχω την πεποίθηση ότι σε πολύ λίγο διάστημα όλα αυτά θα φαίνονται μικρά και άθλια. Δεν με βαραίνει τίποτα, δεν με φοβίζει τίποτα.

Στο μεταξύ ας ασχοληθούμε όσοι δεν εμπνεόμαστε από τον επαγγελματισμό της πολιτικής με την άθλια κατάσταση της χώρας.  Μιας χώρας με μεγάλες πληγές σε όλους τους τομείς.    Μιας χώρας που το μόνο που εγγυάται σήμερα είναι ένα σκοτεινό μέλλον στους νέους ανθρώπους.

Η διαδρομή μου είναι γνωστή.  Τις απόψεις μου δεν τις έκρυψα ποτέ.  Θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του πολιτικού να έχει γνώμη και να την λέει.  Δεν υπήρξα «βολικός», ούτε κόλακας.  Δεν δέχομαι ότι πάση θυσία πρέπει να είσαι μέσα στο «παιχνίδι»

Είμαι βέβαιος ότι πολλοί σκέπτονται και θέλουν να πάνε τα πράγματα στην ίδια κατεύθυνση μιας καλλίτερης σύγχρονης προοδευτικής και αποτελεσματικής Ελλάδας.    Θα συναντηθούμε με όλους αυτούς.

Παραιτούμαι από τη Βουλή και την παραίτηση μου αυτή την υποβάλλω πρώτα στον λαό της Αιτωλοακαρνανίας που με εκλέγει και με εμπιστεύεται λέγοντας του ότι δεν φεύγω αλλά μένω για να αλλάξουμε μαζί αυτά που δεν μας αρέσουν. 

Παραιτούμαι γιατί αρνούμαι να είμαι μέρος στη νοσηρότητα της πολιτικής σκηνής.  Γιατί θέλω να πω ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι.  Γιατί έχω ευθιξία και δεν μπορώ να αποδέχομαι η πολιτική να γίνεται το πτυελοδοχείο της κοινωνίας.

..Στέκομαι δίπλα στη μεγάλη δημοκρατική παράταξη που έχει ιστορική προσφορά, με σεβασμό και ευθύνη σε όλους αυτούς που περνάνε τόσες δυσκολίες όλο αυτό το διάστημα.

http://www.verelis.gr/?p=933#more-933

(το μότο "έζησα...." είναι από το προσωπικό σαιτ του κ. Βερελή)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 15:37:18

    Στη γκιλοτίνα !!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 15:38:28

    "φίλε" δεν ξέρω αν την έκανες ή δεν την έκανες, αλλά φαινόσουν πονηρός και ανειλικρινής μετά τα πρώτα 5 λεπτά.

  3. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 15:41:17

    @archaeopteryx που απευθύνεται αυτό;

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 08/05/2009 15:46:44

    Όψιμη ευθιξία.

  5. anetos avatar
    anetos 08/05/2009 15:50:45

    @ 4 Anonymous Says: εσυ που ησουνα ? στους "ανακριτες" ?

  6. ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΣΕ ΒΕΡΕΛΗ avatar
    ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΣΕ ΒΕΡΕΛΗ 08/05/2009 16:04:01

    Ρε Βερελή, γιατί χαλάς την πιάτσα ?...

  7. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2009 16:13:07

    Άρε μπαγάσα @5-Anonymous Says:
    May 8th, 2009 at 3:44 pm μην μου θυμίζεις το καθίκι ...

  8. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2009 16:20:20

    Και μην πούμε στο tiramola να μάθει πως ανέτρεψε ομόφωνες αποφάσεις κυβερνητικές του Αν. Παπανδρέου το 5.95

  9. αντί avatar
    αντί 08/05/2009 16:23:54

    Αφού δεν έχει καμία ανάμειξη, γιατί παραιτείται;

    Τέτοια ευθιξία αυτός ο άνθρωπος;

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 16:31:20

    Καλοπροαίρετοι και κακοπροαίρετοι πασόκοι δεν αντιλαμβάνονται ότι μέσα στην όλη φασαρία η κίνηση Βερελή εκλαμβάνεται από την πλειοψηφία της κοινής γνώμης όχι ως πράξη ηρωισμού αλλά ως άλλη μια εκδήλωση υποκρύπτουσα διαφθορά, και ουσιαστικά στρέφεται μπουμερανγκ στο Κόμμα.

    Το αν ο ίδιος προσωπικά εγγράφει υποθήκες αξιοπιστίας για μελλοντική χρήση, λίγη αξία θα έχει στις 7 Ιουνίου.

    Αυτό που μένει, ως αίσθηση, είναι : “όλοι ίδιοι είναι”.
    Αν ανακαλέσω ότι ο ΓΑΠ έκανε μεγάλη φασαρία στην Παπαρρήγα επειδή τον έλεγε “ίδιο με τη ΝΔ”, μάλλον δεν θα χαίρεται σήμερα.

    Θα σκεφτόμουν ακόμα και “δάκτυλο Σημίτη” στην υπόθεση, για να υπονομεύσει τον ΓΑΠ και να τον τελειώσουν στις επόμενες εκλογές.
    Καληνύχτα.

  11. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 08/05/2009 16:33:20

    Παραιτείται γιατί ...απλά υπάρχει και φιλότιμο. Γιατί η Δημοκρατική Παράταξη έχει πολιτικούς με ευθυξία, που "δεν σηκώνουν μύγα στο απαθί τους" που αν είναι για την προσωπική τιμή και υπόληψη δεν καταλαβαίνουν τίποτε, ακόμη και αν με την πράξη τους κάνουν ζημιά στο κόμμα τους. Αυτά για να βλέπουμε τις διαφορές σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

  12. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 16:38:36

    Καλά , εγώ νόμιζα οτι είχατε εκπαιδευθεί πια στην πολιτική ανάλυση τόσον καιρό εδώ μέσα. Βγάζει μάτι: Η διαπλοκή αφού κόντυνε τον Κώστα, κοντένει τώρα και τον Γιωργάκη. Και είπαμε συγκυβέρηση έχουν πριν απο όλα στο μυαλό τους

  13. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 16:39:13

    Πωπω αγώνα που δίνει ο προφήτης...
    Από το ένα ποστ στο άλλο...
    Όταν ανέβαιναν τα ποστ για τον Παυλίδη έκανε το παγώνι...

  14. M avatar
    M 08/05/2009 16:41:48

    σχολιαστής 17:

    Τι γνώμη έχεις για τους δεινόσαυρους; Πιστεύεις ότι εξαφανίστηκαν από την γη για λόγους φυσικής ισορροπίας του σύμπαντος; Να ταν μια ανώτερη φυλή που άλλαξε την πορεία της αλυσίδας μας ή απλά ένας κομήτης που έπεσε τυχαία στον πλανήτη μας;

  15. leon avatar
    leon 08/05/2009 16:42:57

    Η ατμοσφαιρα μυριζει καπνισμενες καννες.
    Αν υπαρξει μπαραζ παραιτησεων παμε απο πολυ νωρις για την δημιουργια των νεων κομματων.

  16. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 16:43:18

    Σε παρακαλώ φάκτορα μην με στεναχωρείς!
    Δεν υπάρχει συγκυβέρνηση.
    Έρχεται με φόρα από το μέλλον ο άνθρωπος με το μουστάκι να σαρώσει την διαπλοκή και τις Πυθίες!!!!!

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/05/2009 16:44:06

    Διαμαρτύρομαι για την υποβόσκουσα παραφιλολογία που ταλανίζει το ναό της Δημοκρατίας (...τα τηλεοπτικά παράθυρα δηλαδή) καθώς:

    -ουδέποτε Ελλην πολιτικός ανήρ πήρε μίζα
    -ουδέποτε συνεργάτης πολιτικού ε λαδώθηκε
    -ουδέποτε έργο υπερτιμολογήθηκε

    Οποιαδήποτε ομοιότητα πεπραγμένων με τη κοινή λογική, δεν είναι τίποτα άλλο παρά έργο σκοτεινών (...γνωστών) κέντρων, που φθονούν την ευμάρειά μας, τους θεσμούς μας και την εξυπνάδα μας ....φτού μην μας ματιάσω όλους μας....ας συνεχίσουμε τον ύπνο της καθημερινότητάς μας...

    ΥΓ

    -ελπίζω να μην ΓΑΠήσει το ΠΑΣΟΚ καμία εσωτερική έρευνα με αποτελέσματα παρόμοια σαν την Τσουκάτια Διερεύνηση
    -αλήθεια ΚΚ Βου δεν θα πρέπει να παραιτηθεί και ο παραλαβών... ούπς είναι ο ξάδερφος Μισέλ γαμώτο
    -αλήθεια κ Αλαβάνο και κα Παπαρήγα ποιοί δικοί σας ήταν στην διακομματική επιτροπή?

    Αλλά είπαμε το πρόβλημα των Ελλήνων Πολιτικών:

    το τετράγωνο μυαλό τους που δεν παίρνει στροφές καθώς βρίσκουν οι γωνίες του τετραγώνου στις ...στροφές

  18. tiramola avatar
    tiramola 08/05/2009 16:47:04

    Εν τω μεταξύ βρίσκεται σε αδιέξοδο και ο Σπατζιώτης διότι πρέπει να τοποθετηθεί επί πραγματικών περιστατικών!!!!!

    Νάσαι καλά ρε Βερελή και καλοφάγωτα , δεν πειράζει...
    Φτάνει που έδειξες τον δρόμο και μας έφτιαξες και την διάθεση :)))))

  19. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 16:59:19

    @24. τιραμολα,
    Πράγματι, βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Όμως σ΄αυτές τις δύσκολες ώρες πάντα με στήριζαν ΛΟΓΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΝΔΡΩΝ:
    ''Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος''
    Νίκος Καζαντζάκης
    ''Δεν με βαραίνει τίποτα, δεν με φοβίζει τίποτα, παραιτούμαι''
    Χρήστος Βερελής

  20. christos avatar
    christos 08/05/2009 17:11:05

    Ντούμ ταρατατζούμ ντούμ αλί και τρισαλί...

    Τους παραπάνω στίχους τραγουδούν στο ΠΑΣΟΚ...

    Εκεί που σφίγγονταν και ίδρωναν για το σκάνδαλο siemens...εμφανίζεται και το σκάνδαλό MAN-ΑΜΑΝ...

    Που πάτε ωρέ κλεφτόπουλα...που μας το παίζεται και εισαγγελείς;

    Από που θα ξεφύγετε τώρα;

    Άντε και καλές εκλογές...(εσωκομματικές εννοώ)

    Ντουμ ταρατατζούμ ντούμ αλί και τρισαλί....

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 17:12:32

    factorx, στον κυριο Βερελή. Αυτός δεν μου γέμισε το μάτι στα πρώτα 5 λεπτά. Τι λες, να την έπεσα στο alter ego μου τον Προφήτη?

    Περίμενα να ξαναμπώ για να παρακαλέσω για μουσικό κομμάτι: "Another one bites the dust"

  22. Raven avatar
    Raven 08/05/2009 17:15:50

    Οι αναλυσεις του Σπατζιωτη, προφητη και λοιπων ειναι επιπεδου του ΕΤ την δεκαετια του '80, τοτε που εγραφε οτι ο Αντρεας ηταν αρχηγος της 17Ν.

  23. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 08/05/2009 17:18:56

    @RAVEN

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ είναι ΕΔΩ ενωμένο ΔΥΝΑΤΟ!!!!
    ΑΝΔΡΕΑ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ!!!!
    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ(???)


    Ραντεβού στις Ευρωεκλογές!!!!!

  24. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 17:24:44

    @27. Raven,
    Οι δικές μου αναλύσεις τουλάχιστον είναι ακόμα παλαιοτέτου επιπέδου - από τη δεκαετία του '80 παλιότερης χιλιετίας, τότε που ο Ξέρξης έγραψε στον ''Ελεύτερο Τύπο των Αχαιμενιδών'' ότι ο Μαρδόνιος ήταν καλός στο χόκεϊ επί πάγου, αλλά όχι και τόσο καλός στο ''μπιζ''.
    ***
    Βρε, σεις, από ένα καλούπι βγαίνετε όλοι σας ή είστε μόνο ένα άτομο με χίλια ''νικ'';

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 17:28:57

    Τα πράσινα αδέλφια μας δεν με παρακολουθούν προσεκτικά και βγάζουν μονόπλευρα συμπεράσματα.
    Εδώ [http://www.antinews.gr/?p=6310#comment-274164]:
    "Η ουσία είναι μία : ο Καρ. θα τού πάρει πάλι τα σωβρακα. Πάει για μονοκρατορία.
    Κι αυτό δεν είναι καλό για τη χώρα.
    Το υποστήκαμε στην μονοκρατορία ΠΑΣΟΚ, που κατέληξε σε απόλυτη διαφθορά.
    ".

  26. christos avatar
    christos 08/05/2009 17:32:42

    Mε εντολή του κ. Κώστα Καραμανλή από το 1997 που ανέλαβε την ηγεσία της Ν.Δ. οι εκπρόσωποι της Ν.Δ. αποχώρησαν από όλες τις διακομματικές επιτροπές προμηθειών και δεν συμμετείχαν σε καμιά από αυτές μέχρι το 2004.

  27. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 08/05/2009 17:32:49

    @Raven

    Σε εκείνη την εποχή είναι ακόμη.

    Πεπεισμένοι για την γονιδιακή τους ανωτερώτητα, ενώ στην πραγματικότητα είναι ο κατιμάς της Ελλάδας.

  28. Raven avatar
    Raven 08/05/2009 17:51:05

    @32
    Κατιμας οντως...

  29. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/05/2009 17:51:12

    Μου αρέσει, (μετά την μικρή αποχή από την παρέα), που δεν άλλαξε κάτι και συνεχίζουν ορισμένοι να υποστηρίζουν ότι οι δικοί τους λαδιάρηδες είναι καλύτεροι από τους απέναντι λιγδιάρηδες.
    Στους εκάστοτε κυβερνητικούς υποστηρικτές ένα έχω να ευχηθώ για τους πάτρωνές τους:

    ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ

  30. daris avatar
    daris 08/05/2009 17:51:40

    @31
    Εχουμε χασει την μπαλα φιλοι.
    Κατιμας της Ελλαδας οσοι στηριζουν ΠΑΣΟΚ!!!
    Ποσοστο απο αυτους πρεπει να μετακινηθουν στην ΝΔ για να ξαναγινει κυβερνηση αλλα τοτε δεν θα ειναι "κατιμας" αλλα αγνοι πατριωτες και καθαροι πολιτες μεχρι να ψηφισουν κατι αλλο που θα ξαναγινουν "κατιμας"!!!
    Οσοι δεν ντρεπονται για την σκεψη τους και για τις εκφρασεις τους εγω τι να πω...περισσευω!

  31. daris avatar
    daris 08/05/2009 17:56:00

    ****Το ιδιο φυσικα στηριζω και αν αλλαξετε τη θεση των λεξεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στο σχολιο μου.

  32. 321 avatar
    321 08/05/2009 18:03:45

    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις δηλώσεις Βερελή και το σχετικό κείμενο στο site του και ειλικρινά αισθάνομαι ότι κάτι μου διαφεύγει.

    1. Είσαι ένοχος? Ζητάς συγγνώμη.
    2. Σε υπονομεύουν? Τους καταγγέλεις δημόσια και με ονοματεπώνυμο.

    Όλα τα άλλα, μα το θεό, είναι λόγια και πάλι λόγια. (Ή, μήπως υποθήκες για το μέλλον?)

    ΥΓ: ότι μια σύγκριση με την υπόθεση Παυλίδη μπορεί να γίνει, χωρίς να σημαίνει πως ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο. Απλά, οι μπλε έχουνε το γκουβέρνο και αυτό τους νοιάζει. Οι άλλοι περιμένουν, σαν τη γάτα, από κάτω. . .

  33. Κανένας avatar
    Κανένας 08/05/2009 18:04:13

    Στο λαιμό μου καθόταν τόσα χρόνια, κι αυτός και κάτι άλλα λαμόγια που είχαν αλώσει το ΠΑΣΟΚ. Ένας ένας όμως παίρνουν δρόμο. Νομίζω πως πλέον δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου θα είναι πολύ διαφορετικό από αυτό του Σημίτη.

  34. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 08/05/2009 18:26:43

    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΔ

  35. christos avatar
    christos 08/05/2009 18:38:50

    μα βέβαια είναι κι αυτό σχέδιο της ιδιοφυΐας που ακούει στο όνομα ΓΑΠ...αέρα...

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 18:47:46

    τι να προτιμήσω, τα πράσινα λάδια ή τα μπλέ λάδια; Προτιμώ ένα Πασόκ χωρίς αλήτες (έχει ακόμα ο μπαξές...) ή/και μια ΝΔ χωρία αλήτες (έχει και εδώ...) Μην φανατίζεστε, θολώνει η κρίση σας.

    Τον Βερελή τον θεωρούσαν "αλήτη" οι Προεδρικοί, τότε.

    Συμφωνώ με τον factorx, μειώνουν το προβάδισμα του ΓΑΠ.

  37. NTANTON avatar
    NTANTON 08/05/2009 19:03:38

    8 ΜΑΪΟΥ 1945 – 8 ΜΑΪΟΥ 2009
    ===========================

    Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΥΝΘΗΚΟΛΟΓΗΣΕ – ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ Ο ΧΡ. ΒΕΡΕΛΗΣ !

    ============================

    ΠΑΡΑΘΕΣΗ 1 :

    Ποιος πρέπει να είναι ο ρόλος του Κώστα Σημίτη μετά την αποκατάσταση των σχέσεων του με τον Γιώργο Παπανδρέου;

    Ο Κώστας Σημίτης είναι μια σταθερή αξία και εξαιρετικό κεφάλαιο.

    ( ΑΠΟ : Συνέντευξη Χ.Βερελή στην εφημερίδα “ΝΙΚΗ” του Σαββάτου , στον δημοσιογράφο Χ.Κιούπη , σχολιάζοντας την υπόθεση “Παυλίδη” , “το σκάνδαλο του Βατοπεδίου” και τις πολιτικές εξελίξεις , 02/05/2009 )

    Σύντομο σχόλιο ¨Νταντόν¨ : Όταν οι αστοί προφέρουν τις λέξεις Σημίτης και κεφάλαιο , εννοούν το ¨Κεφάλαιο¨ με ¨Σημίτη¨ …

    ΠΑΡΑΘΕΣΗ 2 :

    Ο ίδιος για την υπόθεση της ΜΑΝ τονίζει ότι όλες οι αποφάσεις ελήφθησαν διακομματικά, ενώ υπενθυμίζει ότι στην επιτροπή που αποφάσισε την υπογραφή της σχετικής σύμβασης συμμετείχαν βουλευτές και από το ΚΚΕ και από το ΣΥΡΙΖΑ, ενώ την υλοποίηση της σχετικής σύμβασης ανέλαβε στη συνέχεια η ΕΛΒΟ.

    Σχόλιο ¨Νταντόν¨ : Σχεδόν όλες οι ¨προμήθειες¨ στον ¨δημόσιο τομέα¨ αποφασίστηκαν εν γνώση των ¨συνδικαλιστών¨ . Οι δε ¨μίζες ¨ ήταν πάντα ¨διακομματικές¨ ( τηρουμένων ¨των αναλογιών¨ στην ¨δημοκρατική αντιπροσώπευση¨ , δηλαδή την δύναμη – εκλογική πελατεία των κομμάτων…) .

    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=21&la=1&artid=72186&catid=3

    Απόφοιτος ( και αυτός όπως οι ¨…¨ ) του ιδρύματος υποτροφιών του Γερμανικού Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος ¨Friedrich Ebert¨ , συνεπώς ένα επιφανές μέλος , επίσης , της Νέο-_Φαναριώτικης Ελληνικής μεταπρατικής-κομπραδόρικης αστικής τάξης.

    Ένας ¨Γερμανό – Τσολιάς ¨ ( σύγχρονος , με ¨κουστούμι ,πτυχίο και δημοκρατική παιδεία ¨ ) λιγότερος …

    Τώρα το τι έχει αλλάξει στη Ελλάδα από το 1832 μέχρι σήμερα , σχετικά με τον ρόλο των ¨συμμάχων¨ και ¨προστάτιδων δυνάμεων¨ και την ¨μεγάλη ιδέα¨ των Φαναριωτών για μια Ελλάδα – κέντρο του διακομιστικού εμπορίου στον λεγόμενο γεωστρατηγικό χώρο στο ¨σταυροδρόμι των πολιτισμών¨ - είναι ένα δύσκολο ερώτημα που μόνο ο Άρης Βελουχιώτης θα μπορούσε να το απαντήσει… Τον αποκεφαλισμό του ακολούθησε το ¨ εμείς οι τρεις στον καφενέ τσιγάρο – πρέφα και καφέ – ΒΡΕ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΑΔΕΛΦΕ…¨ .

    Λίγοι το θυμούνται , σχεδόν κανένας δεν το μνημονεύει .

    Οι Γερμανοί αποχώρησαν ( ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ) από την Αθήνα στις 12 Οκτωβρίου 1944 . Η ημερομηνία αυτή σηματοδοτεί ¨επίσημα¨ την ¨Απελευθέρωση¨ της Ελλάδας από τον κέντρο-ευρωπαϊκό Γερμανικό ιμπεριαλισμό.

    Όμως η ιστορική αλήθεια είναι ότι τυπικά η Ελλάδα ¨απελευθερώθηκε από τον φασισμό ¨ ( τρομάρα μας ! ) την 8η – 9η Μαΐου 1945 όταν συνθηκολόγησε , προσωρινά θα έλεγα , ο Γερμανικός ιμπεριαλισμός. Μέχρι τότε η Κρήτη και τα Δωδεκάνησα συνέχιζαν να βρίσκονται υπό Γερμανική – Ναζιστική κατοχή. Οι εκτελέσεις συνεχιζόντουσαν.

    Στην Ελλάδα είχαμε και το ιστορικό παράδοξο , το οποίο σίγουρα δεν θα μνημονεύουν τα ιδρύματα Κ. Καραμανλή και Κ. Μητσοτάκη , ότι οι ¨σύμμαχοι¨ και οι ¨Μητσοτάκηδες¨ ( γενικός όρος για όλους τους ¨πατριώτες¨ ) άφησαν την Γερμανική φρουρά των Χανίων οπλισμένη και σε πλήρη μαχητική ετοιμότητα μέχρι τις αρχές Ιουλίου του 1945 ( σε αντίθεση με όλα τα άλλα Γερμανικά στρατεύματα που είχαν περάσει από την 9η Μάιου 1945 στην αιχμαλωσία ) για να αποτρέψουν την ανάληψη εξουσίας από το ΕΑΜ-Κρήτης ! , μέχρι να οργανωθεί το επίσημο ¨συμμαχικό κράτος των ταγματασφαλιτών¨ .

    Υ.Γ. Την 8η Μαΐου 1945 δεν την γιορτάζει η ¨δημοκρατική Γερμανία ¨ σαν ημέρα ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ από τον φασισμό και τον ιμπεριαλιστικό – πόλεμο σφαγείο , αλλά σαν ημέρα ΣΥΝΘΗΚΟΛΟΓΗΣΗΣ της Γερμανίας.

    Για λόγους ¨συμψηφισμού¨ και συσκότισης γιορτάζουν την 9η Μαΐου σαν ¨ ημέρα ίδρυσης της Ε.Ο.Κ.-Ε-Ε παιανίζοντας τον ¨ύμνο της χαράς¨ του Μπετόβεν… , και καταγγέλλοντας ¨ γενικά ¨ τους πολέμους που προκαλούν ¨δεινά¨ στους ¨άμαχους¨ , τονίζοντας ειδικά την ¨κακή μοίρα¨ των Γερμανών ομογενών που εκδιώχθηκαν ¨απάνθρωπα¨ από τους ¨συμμάχους¨ από την Ανατολική Ευρώπη , λόγω της ενεργούς συνεργασίας τους με τους Ναζί…

  38. stathis avatar
    stathis 08/05/2009 19:38:01

    Κατάλαβε πάρα πολύ καλά το τι πρόκειται να ακολουθήσει...!
    Κάντε λιγάκι υπομονή. Τώρα αρχίζει το πανηγύρι..!

  39. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/05/2009 19:40:35

    Αφου ο,τι και να πειτε ,ο,τι και να κανετε,ο κλεφτες,παλι θα νικησουν.Γενικως οι κλεφτες.Ανεξαρτητως χρωματος.
    Αυτο γινεται κοντα 200 χρονια τωρα στην Ελλαδα,δεν το ξερετε;
    (Και κατι τελευταιο.Για τους νεωτερους.
    Οι δεξιοι,εκτος απο το αν ειναι κλεφτες η οχι,εχουν και κατι αλλο στο δνα τους,που τους ξεχωριζει απο ολους τους αλλους.
    Ειναι φοβερα μισαλλοδοξοι,και ειναι ικανοι,να αιματοκυλισουν παλι τη χωρα,εις πρωτην ευκαιρια.
    Αν αυτο δεν το ξερετε,ρωτηστε για να το μαθετε).

  40. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/05/2009 19:51:13

    @41 δεν υποστηρίζω, πλέον, κανένα από τα κυβερνητικά κόμματα ή από τους υπόλοιπους 3 της Βουλής (διαφεύγει σε ορισμένους ότι ήταν διακομματική η επιτροπή πλην ΝΔ και ο κ Λιάπης παρέλαβε...).
    Στις επόμενες εκλογές σίγουρα θα πάω για μπύρες αντί για κάλπη εκτός αν μου παρουσιάσουν, ένα πρόγραμμα που να αναλύει:

    -τι θα κάνουν
    -πως θα το κάνουν
    -πόσο θα κοστίσει
    -πόσο θα διαρκέσει
    -με ποιους θα το κάνουν

    ή απλοϊκά

    στόχος-πρόγραμμα-κόστος-υλοποίηση-αξιολόγηση αποτελέσματος

    ...διαφορετικά όσο προσωπικά με αφορά ....δυστυχώς δεν θα μπορέσω να εκλέξω κλέφτη

    ΥΓ

    προς αποφυγή παρεξηγήσεων το ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ πάει στους Καλοχαιρέτες της Πολιτικής (...ο Μαυρογιαλούρος είχε παραιτηθεί)

  41. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 08/05/2009 19:52:02

    @Προβοκάτωρ
    Μάλλον είσαι παππούς και θυμάσαι τα δικά σου.
    Πάντως αυτό που λες συμβαίνει τα τελευταία 5 χρόνια.
    Ο ΚΚ έχει δώσει εντολή να θανατώνονται οι μη δεξιοί.

    Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε στις ευρωεκλογές!... και χωρίς αιματοκύλισμα!

  42. osaperas avatar
    osaperas 08/05/2009 19:59:39

    Πραγματικά πιστεύει κανείς ότι το σκάνδαλο του Παυλίδη ή του Βερελή (όπως και τα τόσα άλλα) θα παίξει σημαντικό ρόλο στις επερχόμενες εκλογές; Θα σκεφθεί δηλαδή κάποιος (ουδέτερος) ψηφοφόρος ότι «δες τι έκανε ο Βερελής, άρα θα ψηφίσω ΝΔ» ή « δες πόσα βρήκαν στον λογαριασμό του Παυλίδη, άρα θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ»;

    Η καθημερινότητα είναι αυτή που θα κρίνει τις ευρωεκλογές και φυσικά τις εθνικές εκλογές όποτε κι αν γίνουν . Παραδοσιακά συμφεροντολόγος ο έλληνας ψηφοφόρος θα σκεφθεί πως ήταν πριν και πως είναι τώρα στην ζωή του. Θα ζυγίσει τα πράγματα και θα πάρει τις αποφάσεις του. Μπορεί οι αποφάσεις του να είναι αντικειμενικά άδικες για κάποιο κόμμα ή για κάποιο πολιτικό αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

    Σήμερα, περισσότερο από ποτέ, ο κόσμος έχει απομακρυνθεί από τα κόμματα. Χρειάζεται άραγε πολύ συζήτηση για να το καταλάβει κανείς αυτό; Μία ματιά στις κομματικές οργανώσεις αρκεί.

    Σήμερα περισσότερο από ποτέ ο κόσμος έχει χάσει την εμπιστοσύνη του στα παραδοσιακά μέσα ενημέρωσης (τηλεόραση και εφημερίδες). Χρειάζεται μήπως συζήτηση και σε αυτό; Οι πιο ειδικοί (διαφημιστικές εταιρίες) το έχουν ήδη αντιληφθεί και έχει αυξηθεί κατακόρυφα η διαφήμιση στο διαδίχτυο. (Το συμφέρον τους κοιτάζουν οι άνθρωποι).

    Σήμερα ο κόσμος «στην πλειοψηφία του) «τραβάει ζόρι» στην καθημερινότητα του (όχι μόνο σε επίπεδο οικονομικό) και από αυτό και μόνο από αυτό «καθορίζονται» οι πολιτικές σκέψεις κι απόψεις του.

    Εκεί λοιπόν θα παιχθεί το μεγάλο παιχνίδι της «αρπαγής της ψήφου» από τα μεγάλα κόμματα. Είναι λάθος που έχουν μείνει (οι επικοινωνιολόγοι τους) στις συνταγές του παρελθόντος. Να προσπάθούν με, κρυμμένα στα συρτάρια, σκάνδαλα, να επηρεάσουν την εκλογική μάζα. Ή να «μιζαρώνουν» εκδότες και δημοσιογράφους για να γράψουν το άλφα ή το βήτα υπέρ τους

    Όπως επίσης είναι λάθος που δεν έχουν ήδη «ορμήσει» στο διαδίχτυο για να «διεκδικήσουν ψήφους». Η παρέμβαση των μεγάλων κομμάτων στο διαδίχτυο είναι για κλάματα. Το συγκεκριμένο σάιτ που μας φιλοξενεί είναι η καλύτερη απόδειξη.

    Η αντιπαράθεση (των πράσινων και των μπλε) γίνεται σε επίπεδο..ποδοσφαίρου: « Βάλατε γκολ με πέναλτι μαϊμού» «Μην μιλάτε εσεις που δεν σας είχαν δώσει δύο κόκκινες στο προηγούμενο παιχνίδι»

    Οι ολυμπιακοί και παναθηναϊκοί της πολιτικής εκτονώνονται και εμεις οι υπόλοιποι απλά τους αγνοούμε ή στη καλύτερη περίπτωση γελάμε.

  43. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/05/2009 20:16:09

    @.51
    Ας τους τσιγκλήσουμε κι άλλο, φίλε osaperas, ας ρίξουμε κι άλλο λάδι στη φωτιά, ας τους κάνουμε να αυτό- και ετερο-ξεβρακώνονται, πιστεύοντας ότι έτσι μας γοητεύουν... Σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς δεν είναι λίγο να χαμογελάει πού και πού το πικραμένο μας αχείλι...

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/05/2009 20:56:14

    Μπράβο ρε ΝΤΑΝΤΟΝ!

  45. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 21:15:21

    Και από μένα μπράβο NTANTON... Κοίτα να δεις ομοϊδεάτες...

  46. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/05/2009 21:43:13

    Παραιτήθηκε λοιπόν..

    Γιατί? Για να δείξει ότι "..δεν είμαστε όλοι ίδιοι."
    Το αποτέλεσμα? Εμφάνιση στη Φωνή της Εξουσίας.
    Ουσία?

    * -στη ΝΔ : δεν παραιτήθηκε κανένας
    * -στο ΠΑΣΟΚ : κοντένουμε τον ΓΑΠ
    * -τα λοιπά : διακομματική επιτροπή στη ΜΑΝ

    Μάλιστα...

    Πότε θα γεννηθεί το νέο και διαφορετικό που δεν θα "..είναι όλοι ίδιοι.." για να μας σώσει?

    ΥΓ

    Παρακολούθησα τη διακήρυξη του στο MEGA, να μιλά για παιδεία, έρευνα, καινοτομίες κλπ και ένοιωθα τόσο ένοχος για όσα κάναμε σε αυτή τη χώρα....
    Αυτός απλά ΠΟΛΙΤΙΚΟΛΟΓΟΥΣΕ ....εμείς δεν τον καταλαβαίναμε
    Περιμένω εναγωνίως τους υπόλοιπους της παρέας που θα αναλάβουν το δύσκολο έργο της σωτηρίας μας...

  47. Decay avatar
    Decay 08/05/2009 21:47:28

    Ο Βερελής παραιτείται γιατί
    …απλά υπάρχει και φιλότιμο.

    Γιατί η Δημοκρατική Συμπαράταξη έχει πολιτικούς με ευθυξία,
    που “δεν σηκώνουν μύγα στο απαθί τους”
    που αν είναι για την προσωπική τιμή και υπόληψη
    δεν καταλαβαίνουν τίποτε,
    και παραιτούνται με περηφάνια
    μόλις ανακοινωθεί -από ξένες δικαστικές αρχές-
    οτι το όνομά τους φιγουράρει σε λίστες
    των υπο διερεύνηση αποδεκτών μίζας
    μεγάλων ξένων εταιρειών.

    Αντί λοιπόν να συγχαρούμε τον πρώην υπουργό,
    για την προσπάθειά του να μην δεχτεί το αγνότατο κόμμα του πλήγματα,
    ειρωνευόμαστε την τίμια, ειλικρινή στάση του
    απέναντι στον Έλληνα πολίτη τα συμφέροντα του οποίου υπηρέτησε πιστά,
    -με εργώδεις προσπάθειες-
    για πολλά έτη ο προαναφερθείς υπουργός.
    Αντί λοιπόν να τον τιμήσουμε,
    για την ηρωική του απόφαση,
    προσπαθούμε να εκμεταλλευθούμε πολιτικά
    την τίμια καταγγελία της διαφθοράς και σήψης
    που επισημαίνει με την παραίτησή του
    ο σύγχρονος αγωνιστής του Σοσιαλισμού.
    ------------------------------------
    Το μόνο που έχουμε να κάνουμε σήμερα
    -ως ενεργοί πολίτες-
    εκτός απο το να περιμένουμε νέα,
    είναι να ζητήσουμε την επιτάχυνση των ερευνών
    δικαστικών αρχών άλλων χωρών
    σε εταιρείες όπως
    η DAF
    η General Motors
    η General Dynamics
    η Northrop
    η Hochtief
    η Whirlpool
    η Selenia
    η Krupp
    και πολλών άλλων
    έτσι ώστε μετά τις αλλεπάλληλες παραιτήσεις
    -στον δρόμο που χάραξε ο Βερελής-
    να αρχίσει επιτέλους η απομάκρυνση των λαμογίων
    από τη πολιτική ζωή του τόπου.

    Το μόνο ζητούμενο σήμερα,
    είναι η ξένη δικαστική έρευνα...

  48. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 08/05/2009 22:00:59

    ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΝΤΑΝΤΟΝ
    Ο Κ.ΣΗΜΙΤΗΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΙΔΡΥΣΕ ΕΙΠΕ,ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ,ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΔΕΝ ΕΥΝΟΕΙ ΤΗΝ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ".
    ΕΚ ΠΡΩΤΗΣ ΑΚΟΗΣ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΠΙΣΤΟΣ ΑΚΡΟΑΤΗΣ ΤΟΥ ΤΕΩΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ,ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΗ,ΚΑΤ"ΑΡΧΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΙΣΗ,ΣΩΣΤΗ Η ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ.
    ΔΗΛΑΔΗ Ο Κ.ΣΗΜΙΤΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ"ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ.
    ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ,ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΝΗΡΙΑ Η ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ.ΟΜΩΣ ΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΚΡΟΑΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΑΘΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ,ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕ,ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ,ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ Κ.ΣΗΜΙΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ-ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ".
    ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Η ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ"ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ,ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΝΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ.
    ΟΜΩΣ Η ΛΕΞΗ-ΕΝΝΟΙΑ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ",ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΙΑΤΕΡΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ Κ.ΣΗΜΙΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΑΛΛΙΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΦΟΥΣΚΑ ΓΕΜΑΤΗ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ ΑΕΡΑ,ΜΙΑ ΠΟΜΦΟΛΥΓΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΘΩΑ Η ΑΚΙΝΔΥΝΗ,ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ".
    ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ,ΛΟΙΠΟΝ Ο Κ.ΣΗΜΙΤΗΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ.ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ-ΚΑΙ ΚΑΤ
    ΕΠΕΚΤΑΣΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ -ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ Η ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Η ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΑΞΗ.
    Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΧΟΝΔΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΨΕΙ,ΜΟΛΟΝΟΤΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΡΙΣΕ Ο ΜΑΡΞ,ΥΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΓΧΙΣΜΕΝΗ.ΠΑΡ"ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ.
    ΤΑΞΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑΞΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.ΟΤΑΝ ,ΛΟΙΠΟΝ,ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ" ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ
    ΓΙΝΕΤΑΙ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΠΡΟΣ ΠΟΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΠΟΙΟΝ ΤΕΛΟΣ ΩΦΕΛΕΙ.
    "ΑΝΑΠΤΥΞΗ" ΠΟΥ ΩΦΕΛΕΙ ΕΞ ΙΣΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ,ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΩΦΕΛΕΙΤΑΙ,ΜΕΣΑ Σ"ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΩΦΕΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΖΗΜΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ,ΥΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΩΦΕΛΗΘΕΙ.
    ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΙΣΧΥΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ(ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ)ΤΑΞΕΩΝ,ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ Η ΜΗ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΑΥΤΩΝ.
    ΕΠΟΜΕΝΩΣ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ"ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΜΕΝ(ΙΣΧΥΡΩΝ)ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΞ"ΙΣΟΥ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΔΕ(ΑΝΙΣΧΥΡΩΝ).
    "ΑΝΑΠΤΥΞΗ"ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ
    ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΩΜΕΝΟ ΧΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΤ"ΕΞΟΧΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΣΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,ΟΠΩΣ Ο Κ.ΣΗΜΙΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΥΨΟΥΝ,ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΣΚΛΗΡΑ ΤΑΞΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ.
    Ο Κ.ΣΗΜΙΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΧΤΑΧΡΟΝΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ "ΑΝΑΠΤΥΞΗ"ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΠΑΡ"ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΜΠΟΡΡΗΜΟΣΥΝΕΣ ΤΟΥ,ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΩΝ 2/3 ΤΟ ΠΡΩΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.
    ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ "ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ"ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΣ "ΑΕΙΦΟΡΟΥ",ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΛΕΓΕ,ΕΦΤΑΣΕ ΠΡΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΤΟΥ 2004,ΛΙΠΟΤΑΚΤΗΣΕ ΑΙΣΧΡΑ,ΤΡΕΜΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΙΚΑΙΗ ΟΡΓΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙ ΟΧΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ "ΑΝΕΠΤΥΣΣΕ".
    ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΤΙΜΩΡΗΣΑΝΕ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟΝ ΤΡΑΓΙΚΟ ΠΟΙΗΤΗ ΤΟΥ ΦΡΥΝΙΧΟ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΣΤΗΣΕ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΟΥ "ΜΙΛΗΤΟΥ ΑΛΩΣΙΣ"ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝΕ "ΕΜΝΗΣΑΤΟ ΑΥΤΟΙΣ ΟΙΚΕΙΑ ΚΑΚΑ".
    ΑΞΙΖΕΙ ΕΠΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΜΕΝΟΥ.

  49. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 08/05/2009 22:03:04

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ¨.ΕΠΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΝΤΑΝΤΟΝ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ.

  50. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/05/2009 22:36:52

    Παπους ειμαι,αλλα δεν χρειαζεται να πας και πολυ πισω για να το δεις αυτο που γραφω.
    Οταν γινοντουσαν καποιες απεργιες,αφ ενος,(οταν κινητοποιηθηκαν αγανακτισμενοι πολιτες),αλλα και στη δολοφονια Τεμπονερα,αφ ετερου,ηταν το δνα που μιλησε.Δεν χρειαστηκε να δοθει γραμμη.

  51. ahab avatar
    ahab 08/05/2009 22:44:25

    Ντάντον έξοχος.
    ΄Οτι παραιτήθηκε από φιλότιμο και ευθιξία αυτά να τα πουλήσει στούς χαζούς του χωριού του .
    Πού ήταν το φιλότιμο και η ευθυξία όταν οι μίζες
    σφυράγαν πάνω απ΄το κεφάλι του .
    Μάλλον έχει να κάνει με το ξετίναγμα της παράγκας απο κάτι τσακαλάκια αυτή την εποχή

  52. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 23:05:04

    decay καλέ μου άνθρωπε, αν νομίζεις ότι θα ελέγξεις την General τάδε... Οι Αμερικάνοι ανάγκασαν τους Γερμανούς να ξεβρακωθούν και να ξεβρακώσουν τους δικούς μας. Οι Αμερικάνοι κ΄ρεμασαν ανάποδα την Lockheed όταν λαδωσε κάτι Αιγύπτιους... Έχει βγεί στη φόρα, ότι ναι, οι αμερικάνοι παρακολουθούν ύποπτες συναλλαγές όταν "βλάπτονται τα συμφέροντά" τους. Εν τάξει δεν έιναι Παναγίες οι Αμερικάνοι, οι Γερμανοί λαδώνουν οι Αμερικάνοι βάζουν το γείτονα να κάνει υπερπτήσεις. Αλλά εδώ δεν έιναι καλλιστεία αν ποτιμάμε αυτόν τον κακό ή τον άλλο...

    Ψάξε την Krupp. Πληρώνουμε την Λάρκο (και όχι μόνο για χάρη της). Το ξαναλέω: Krupp-Λάρκο. ΟΑ-Aegean-Lufthansa. Ο Νταντόν το είπε: έφυγαν από εδώ το 45, προσωρινά. Οι χάρτες εξωτερικής πολιτικής του Γ Ράιχ, είναι ίδιοι με τους ΄χαρτες της ΕΕ, και τον χάρτη του εμπορικού δικτύου του ...Πράκτικερ

  53. NTANTON avatar
    NTANTON 09/05/2009 05:50:17

    Με πάσα επιφύλαξη μεταφέρω ότι , σύμφωνα με ¨αποκλειστικές δημοσιογραφικές πληροφορίες¨ , στην υπόθεση του φημολογούμενου σκανδάλου ¨Μ.Α.Ν.¨ - ¨ΠΑΣΟΚ¨ ( προμήθειες 91 οχημάτων και 40 αρθρωτών ΗΛΠΑΠ-και πρόγραμμα προμηθειών Υπουργείου Άμυνας ύψους 21 εκατ. Ευρώ ) εμπλέκονται , ενδεχόμενα , εκτός του κ. Χρ Βερελή , και οι πρώην υπουργοί ( στην επίμαχη περίοδο 1999-2002 ) Ν. Χριστοδουλάκης ( Υπουργός Οικονομικών ) και Β. Παπανδρέου ( Ανάπτυξης-Εσωτερικών –ΠΕΧΩΔΕ ) , οι Γενικοί Γραμματείς των οποίων φέρονται να συμμετείχαν στην επιτροπή που αποφάσισε-ενέκρινε τις συγκεκριμένες προμήθειες . Το ίδιο και η νυν Γραμματέας του Πασόκ Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου , τότε Γενική Γραμματέας Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης. Άλλες ¨διαρροές¨ ανέφεραν και το όνομα Ντ. ¨Ρόβλιας ¨ ( πρώην Γ.Γ. ΥΜΕ-προερχόμενος από τον ¨Συνασπισμό της Μαρίας¨ (Δαμανάκη ) , ενώ άλλες το αμφισβητούσαν , εικάζοντας περισσότερο να γνωρίζει καλλίτερα την υπόθεση ¨Ζήμενς¨.

    Να δούμε τι θα γράψουν σχετικά και τα ¨Κυριακάτικα¨ φύλλα …

    Πάντως δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι , ακριβώς πριν ένα χρόνο , πληροφορηθήκαμε ¨με έκπληξη¨ πως :
    ================================================
    ¨…. Ο Θόδωρος Τσουκάτος αναφέρει στην ανακοίνωσή του ότι το 1999 η Ζήμενς-Ελλάς εκδήλωσε ενδιαφέρον να συμμετάσχει στην οικονομική εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ και του ζήτησε μέσω του Μιχάλη Χριστοφοράκου να υποδείξει έναν τραπεζικό λογαριασμό στο εξωτερικό. Ο κ. Τσουκάτος προσθέτει ότι απευθύνθηκε σε γνωστό του πρόσωπο που ανέλαβε να διευκολύνει το ΠΑΣΟΚ χωρίς δικό του όφελος και ότι τα χρήματα, χωρίς άλλη δική του ανάμιξη, κατέληξαν καθ' ολοκληρίαν στον τομέα Οικονομικού του ΠΑΣΟΚ.
    Τα όσα υποστήριξε ο κ. Τσουκάτος διέψευσε ο εκτελών χρέη Γραμματέα του τομέα οικονομικών του ΠΑΣΟΚ, κατά την επίμαχη περίοδο, Σταύρος Σουμάκης, ο οποίος σε γραπτή δήλωσή του αναφέρει: "Το μόνο που μπορώ προς το παρόν να κάνω είναι να διαψεύσω με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο την οποιαδήποτε προσωπική μου εμπλοκή σε οποιαδήποτε από τις αναφερόμενες ή εικαζόμενες συναλλαγές πολιτικού χρήματος που συνοδεύουν τη δύσοσμη αυτή υπόθεση. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα…¨
    Ο κ. Σουμάκης, πρόσθεσε επίσης : "Ουδέποτε αντιλήφθηκα ούτε να εισπράττονται, ούτε να εγγράφονται στους λογαριασμούς του οποιαδήποτε ποσά που θα μπορούσαν να προέλθουν από την εν λόγω εταιρεία ή συναλλασσόμενους με αυτήν.
    Τα λεγόμενα Τσουκάτου διέψευσε επίσης ο εκτελών εκείνη τη περίοδο, χρέη γενικού διευθυντή του κόμματος Σπύρος Αυγερινός, ο οποίος προέβη σε δηλώσεις από την Χαριλάου Τρικούπη όπου εκλήθη για εξηγήσεις. «Δεν υπάρχει στα βιβλία του ΠΑΣΟΚ καταγεγραμμένο ένα τέτοιο ποσό», είπε ο κ. Αυγερινός και πρόσθεσε: «Δεν ξέρω τι μπορεί να ξέρει ο κ. Τσουκάτος, ενδεχομένως ξέρει περισσότερα από μένα».