#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2011 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταρρέουν το ΠΑΣΟΚ και η δημοτικότητα Παπανδρέου

Bαρόμετρο της ALCO για λογαριασμό της εφημερίδας «Η ΑΞΙΑ»

(κλικ για μεγέθυνση)



(κλικ για μεγέθυνση)

(κλικ για μεγέθυνση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασιλης avatar
    Βασιλης 05/03/2011 20:21:34

    εχεεεεε γειαααα καημενε κοοοοοοσμεεεεεεε
    εχε γεια κυβερνησηηηηηηη
    εχε γεια κυβερνησηηηηηηηη
    εχετε γεια μιζουλες και σεις βρε τραπεζουλες.

  2. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 05/03/2011 20:26:49

    το ποτάμι πίσω δεν γυρνά..όλοι μαζί μια γροθιά να διώξουμε το πασοκ και τα εξαπτέρυγα του..ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    • anonymous avatar
      anonymous @ περήφανος δεξιός 05/03/2011 22:17:32

      Υποπτο το Γκάλοπ, είναι δυνατό αυτό το εξαπτέρυγο του μνημονίου το ΛΑΟΣ να παίρνει 7-8%? Εδω έχει διαλυθεί ο Αδωνις έχει εξαφανιστεί και σκέπτονται να μην κατέβουν καν.

  3. man8os avatar
    man8os 05/03/2011 20:29:14

    Νομιζω οτι οι ακριβως επομενες μετρησεις θα δειχνουν ισσοπαλια.

  4. stoxastis avatar
    stoxastis 05/03/2011 20:42:59

    Ναι θα έρθουν και άλλες καλλίτερες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ stoxastis 05/03/2011 22:18:10

      Το ζήτημα είναι να έρθουν καλύτερες μέρες όχι καλύτερες δημοσκοπήσεις

  5. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 05/03/2011 21:10:12

    Πολλή πρόωρη κοματική χαρά διακρίνω. Πρόλαβε ο Σαμαράς να καθαρίσει το κόμα απο τα παράσιτα ή θα έχουμε μια απο τα ίδια. Οι κουμπάροι δεν υπάρχουν πια ; Οι τοπικές , οι νομαρχιακές οι ΔΑΚΕ έχουν αλλάξει πρόσωπα ή πάλι οι ίδιοι ντιντίδες , βαψομαλλιάδες και λαμόγια κάνουν ακόμη κουμάντο και οι μίζες απλά θ΄ αλλάξουν χέρια.
    Μήπως πρέπει να βάλουμε το συμφέρον της Ελλάδας επιτέλους πάνω απο το κοματικό και το προσωπικό για ν΄ αλλάξει κάτι;
    Ίσως περισσότερα κόματα στη βουλή και συνεργασία κομάτων στην διακυβέρνηση θα ήταν μια λύση.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/03/2011 21:23:58

    Απλως πεφτει το ΠΑΣΟΚ περισσοτερο απο τη ΝΔ.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ψυχραιμια 05/03/2011 21:30:16

      η ΝΔ ανέβηκε 1,3 και το πασοκ έπεσε 1 μονάδα..μη λέμε ότι θέλουμε..

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ περήφανος δεξιός 06/03/2011 14:28:45

        Nai terastisa diafora perifane!
        To lamwanoume ypopsin,kai synexizoume ton katiforo.

  7. skeptomenos avatar
    skeptomenos 05/03/2011 21:29:51

    Το ποσοστό που δίνουν οι δημοσκοπήσεις στο ΠΑΣΟΚ είναι η οροφή του.
    Το ποσοστό που δίνουν στην ΝΔ είναι η βάση της.
    Σε αντίθεση με άλλες εκλογικές αναμετρήσεις του παρελθόντος, σε αυτές θα ψηφίσουν με το μυαλό ένας πολύ μεγάλος αριθμός πολιτών.
    Με λογική ανάλυση, η ψήφος στον Σαμαράς είναι μονόδρομος.

  8. blechtrommel avatar
    blechtrommel 05/03/2011 21:33:02

    κι οι δυο μαζί 43%.μπα,δεν το πιστεύω.

  9. an.vorinos avatar
    an.vorinos 05/03/2011 21:56:14

    Τα αλλα κομματα δεν υπαρχουν στη παρουσα μετρηση ας, πουμε π.χ. η ΔΥΣΗ?

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ an.vorinos 05/03/2011 22:21:23

      αφου εδυσε πριν καν ανατειλει!! ΔΥΣΗ, ακου ονομα για νεοσυσταθεν κομμα!!! Ολο λαθη πια, αυτη η γυναικα....

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ an.vorinos 05/03/2011 23:11:08

      πώς δεν υπάρχουν..κοίτα καλύτερα..ντόρα στο 1,7%..και πολύ της είναι..

  10. BlueSky avatar
    BlueSky 05/03/2011 22:03:23

    Οι πασοκοφυλλάδες κάνουν τα πάντα για να κρατήσουν το πτώμα όρθιο. Η διαφορά είναι υπερ της ΝΔ και είναι μεγαλύτερη, ενώ τα πασόκια ακόμη χτενίζονται.

  11. zagor avatar
    zagor 05/03/2011 22:42:20

    Σίγουρα είμαστε μπροστά δεν υπάρχει αμφιβολία. Απλά δεν πρέπει ακόμη αυτό να δημοσιοποιηθεί γιατί ο ΓΑΠ δεν έχει τελειώσει το θεάρεστο έργο του για το οποίο εξελέγει. Το ζήτημα όμως είναι η ΝΔ να κερδίσει την εμπιστοσύνη του κόσμου και να μην περιμένει μόνο την πτώση του ΠΑΣΟΚ η οποία είναι ούτως ή άλλως δεδομένη.

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ zagor 06/03/2011 14:42:45

      E afou eiste mprosta exete kerdisei kai tin empistosyni tou kosmou!
      Tora otan eksargirosete tin laiki epitagi,tha antileiftheite oti to 23%tou eklogikou somatos einai mazi sas.
      Oi ypoloipoi psaxnontai ......
      Ta pramata einai apla.Tha exete 4 xronia sti diathesi sas na peisete kai kapoious
      allous,opote mesa stin tetraetia nomizo oti tha kataferete na anewasete to pososto
      auto sto 24-25%.
      Den einai ki asxima,kato apo tetoies synthikes ......

  12. nick avatar
    nick 05/03/2011 23:27:30

    Άλλαξε το κλίμα. Αυτό δείχνουν όλες οι δημοσκοπήσεις.
    Πάντως πολύ περίεργο που δεν υπάρχει ερώτηση για καταλληλότερο πρωθυπουργό. Ή μήπως υπάρχει και δε δημοσιεύεται επειδή ο Σαμαράς έχει προσπεράσει;

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ nick 06/03/2011 14:44:13

      Isos psaxnoun akoma....

  13. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 05/03/2011 23:48:33

    Mε πρόθεση ψήφου 20,3% (με αναγωγή επι των "ψηφιζόντων" κοντά στο 32%) νομίζω ότι οι πανηγυρισμοί είναι εξαιρετικά πρόωροι. Για τη Νεα Δημοκρατία δεν αρκεί (δυστυχώς) ούτε η πρωτιά ούτε καν η αυτοδυναμία για να ασκήσει αποτελεσματικά εξουσία. Χρειάζεται να έχει την συνειδητή και έμπρακτη συστράτευση της πλειοψηφίας των πολιτών. Κι ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς.

    • nick avatar
      nick @ firiki2010.wordpress.com 05/03/2011 23:52:34

      είναι σίγουρα πιο κοντά απ' ότι φανταζόταν ο καθένας 1,5 χρόνο πριν.

  14. zagor avatar
    zagor 06/03/2011 00:27:59

    Εαν ο ΣΑΜΑΡΑΣ έχει στριμώξει μέχρι τώρα τον ΓΑΠ στη Βουλή και δεν το έχω καταλάβει παρακαλώ κάποιος να μου του πει. Με αβρότητες και ευγένειες η ΝΔ δεν πρόκειται να πάρει καθαρό προβάδισμα γιατί ο κόσμος θεωρεί ότι δεν κάνει αντιπολίτευση γιατί δεν είναι έτοιμη να κυβερνήσει. Έτσι ο ΤΣΙΠΡΑΣ και ο ΚΑΡΑΤΖ. αλωνίζουν μόνοι τους στη βουλή και ύστερα διαμαρτύρεται ο Μιχελάκης ότι δεν παίζουν την ΝΔ τα κανάλια.

    • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
      ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ zagor 06/03/2011 19:47:14

      ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ , ΕΙΣ ΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ !

  15. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 06/03/2011 01:46:34

    το 32-33% με 4κομματική βουλή δε δίνει αυτοδυναμία??

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ περήφανος δεξιός 06/03/2011 02:27:07

      Αν ξαναλλάξουν τον εκλογικό νόμο τα σεσημασμένα κόμματα ηγεσίας, θα μπορούν να κυβερνούν αυτοδύναμα και με 25% για να μπορούν να πανηγυριζουν ξέγνοιαστα οι οπαδοί τους.
      Εκει πρέπει να κατέβει το όριο αυτοδυναμίας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ περήφανος δεξιός 07/03/2011 02:10:44

      Ναι

  16. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 06/03/2011 01:48:08

    και πού να τον βρει ο Αντώνης τον γιωργάκη??τρεις φορές το μήνα είναι στην Ελλάδα..

  17. δημης avatar
    δημης 06/03/2011 02:29:49

    μΕ 35% ΣΤΟΥΣ ΑΗΔΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ......ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ,....

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ δημης 07/03/2011 03:01:16

      οι "απεχοντες" ειναι αχρηστοι, δεν εχουν αποψη μονο γκρινια και καθολου προτασεις η και ουτοπιες.....ΕΞΑΙΤΙΑΣ τους φτασαμε εδω..

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/03/2011 10:01:02

    Οι δημοσκοπήσεις είναι για τον ...Καψή και τον Χασαπόπουλο μόνο χρήσιμες, ως "ανεξάρτητους και αδέσμευτους δημοσιογράφους"...

    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι το κόμμα που υποστηρίζω η ΝΔ λαμβάνει στην επόμενη δημοσκόπηση με τα ίδια χαρακτηριστικά 50%.
    Και;
    Με 35% δύσπιστους και αηδιασμένους;
    ή το πρόβλημα είναι να ξαναγίνει ο κύριος Μαρκόπουλος ή Αβραμόπουλος ή ο ...Πάκης Υπουργοί;

    Εδώ που είμαστε πρέπει να υπάρχει κοινωνική πλειοψηφία και συστράτευση.
    Για να γίνει αυτό όμως πρέπει απλά και ξάστερα να παρουσιαστεί και να αποσαφηνιστεί στην κοινωνία :

    -η κατάσταση
    -η λύση
    -το κόστος και ο χρόνος.

    Μακάρι να φύγει αύριο ο ΓΑΠ. Θα πέσει το χρέος κάτω από τα 340 δις που είναι σήμερα;
    Δεν θα ανοίξουμε τα κλειστά επαγγέλματα;
    Δεν θα κυνηγηθεί η φοροδιαφυγή;
    Θα πληρώσει κάποιος άλλος εκτός από τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους;
    Θα συνεχίσουν οι συνταξιούχοι να λαμβάνουν επίδομα άδειας; ή θα δοθεί αξιοπρεπής σύνταξη με κατάργηση ΕΚΑΣ; Ποιά είναι αξιοπρεπής σύνταξη; Θα υπάρχει γιατρός χωρίς φακελλάκι; Θα πληρώνετε καλύτερα από την καθαρίστρια της Βουλής; Θα γίνει για όλους πόθεν έσχες για να πληρώσει και η πόρσε και ο υδραυλικός και ο μισθωτός ότι ...αναλογεί;
    κλπ κλπ κλπ

    Αυτά συζητά ο κόσμος αυτά τον απασχολούν.
    Το πρόγραμμα και οι δράσεις δεν είναι χαρτιά που ανοίγονται σε πάνελ. Εδώ που είμαστε χρειάζεται ειλικρίνεια, δουλειά και μόχθος. Επικοινωνία με την κοινωνία δεν είναι οι χειραψίες μπροστά στις κάμερες. Και πολύ φοβάμαι ότι ο κύριος Σαμαράς είναι μειοψηφία στη ΝΔ, Υπάρχουν όσοι ονειρεύονται καρέκλες που δηλώνουν παρόν μόνο στο μοίρασμα. Στελέχη και συνδικαλιστές που επιθυμούν να γίνουν Υπουργοί, Πρόεδροι, ΔΣ, μέλη επιτροπών και όταν θέτεις ένα πρόβλημα ...κοιτούν τις δημοσκοπήσεις. Λύσεις χρειάζεται η χώρα. Λύσεις που θα μιλήσουν στην καρδιά και στο μυαλό του αγρότη, του εργάτη, του υπαλλήλου, του επιχειρηματία. Και μετά το δυσκολότερο υλοποίηση των λύσεων.
    Το μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας το ξέρει και όποτε καλείται έχει επιτελέσει το χρέος του και έχει θυσιαστεί.
    Οι πολιτικοί με την πολιτική τους;

    • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
      ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ Ο Ιθαγενής 06/03/2011 19:49:42

      ΑΡΙΣΤΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΣΤΗ Ν.Δ.....ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

  19. θανος avatar
    θανος 06/03/2011 10:26:02

    μερικοι και δω ετοιμαζονται να παρουν θεσεις στον κρατικο μηχανισμο,φαινονται απο τα σχολια,αν δεν καταλαβουν οτι ολοι ειναι ανακυκλωσιμοι οι πολιτικοι αρχηγοι,θυμηθειται τι λεγατε για τον καραμανλη,ετσι θα λετε και για τον σαμαρα,μετα απο μερικα χρονια.να περναει ο καιρος ,και οι εργολαβοι και οι τραπεζιτες ειναι οι μονοι που με πασοκ,η με νδ,ειναι οι μονοι κερδισμενοι.αυτα για μερικους που δεν καταλαβαινουν τιποτα,αυτοι που πραγματικα αποφασιζουν και κανουν παιχνιδια με τακαναλια για να πειθουν τον κοσμο ,και θα δειτε τον σαμαρα ,αφου κανει το ασχημο παιχνιδι ο γαπ,να ειναι μνημονιακοτερος του μνημονιου,απο τον γαπ,απλως θα αλλαζουν τα ποστα ευθυνης,σε λιγα χρονια ,οχι πολλα ,θα βλεπουμε τον σαμαρα στην θεση του γαπ,να υποστηριζει το μνημονιο της τοτε εποχης,και τον γαπ η μαλλον αλλον γαπ ,γιατι ειναι ανακυκλωσιμοι,να το παιζει αντιπολιτευση,ετσι θα περναει ο καιρος ,και ο λαος στα ταρταρα.το εχουμε ξαναδει το εργο ,οχι δεν θα παρουμε

  20. dimitris avatar
    dimitris 06/03/2011 12:53:03

    Με αυτά τα ποσοστά, αναλογική κατανομή των αναποφάσιστων και με δεδομένο οτι το πρώτο κόμμα παίρνει 50 εδρες οι έδρες θα ηταν ως εξής:
    ΠΑΣΟΚ146
    ΝΔ 88
    ΚΚΕ 33
    ΛΑΟΣ 23
    ΣΥΡΙΖΑ 10
    ΣΥΝΟΛΟ 300
    Συμπεράσματα: 1) αυτοδυναμία τέλος για οποιοδήποτε
    2) σημασία έχει πιο κόμμα θα είναι πρώτο έστω και με 0,01%

  21. hminas avatar
    hminas 06/03/2011 14:03:55

    Αν δεν αλλάξει γρήγορα η τακτική της κυβέρνησης, η ΝΔ θα προσπεράσει!

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/03/2011 14:35:50

    "Do you Read me" τραγουδουσε ο μεγαλος Rory Gallagher

    Do you read me, well won't you tell me?

    I've been waiting, my situation ain't got much better,
    Well I've been waiting, the situation don't get much better.

    Ashes to ashes, and it's dust to dust,
    Well, if you won't take me then I guess the devil must.

    Well, I've been waiting, seems like forever,
    While I've been waiting,
    My situation ain't got much better,
    While I've been waiting,
    The situation ain't got much better,
    I've been waiting,
    The situation don't get much better.

    http://www.youtube.com/watch?v=MTI3Gbgn58g

    ΠΠ

  23. geosid avatar
    geosid 06/03/2011 14:50:42

    θεωρω οτι με αυτες τις συγκυριες η νδ επρεπε να ειναι τουλαχιστον 10 μοναδες μπροστα!!! το γεγονος οτι υπολειπεται ακομη με προβληματιζει. η θεωρια κατα πολλους οτι ευθυνεται η νδ ειδικα για το δντ ειναι για μικρα παιδια γιατι να συμφωνησω οτι ειναι υπευθυνη για πολλα κακα οχι ομως για την τωρινη τραγικη επιλογη του γαπ. θελω να επισημανω οτι η νδ με τον κ.καραμανλη αρχηγο τωρα,θα ηταν ηδη ξανα κυβερνηση.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ geosid 06/03/2011 15:29:10

      Κι όμως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι φταίνε νδ και καραμανλής..

    • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
      ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ geosid 06/03/2011 19:55:36

      ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΑΙΣΚΥΛΟΣ , ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΑΙΚΗ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΝΑ ΕΙΧΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΛΝΕ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥΣ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ , ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΞ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΛΑΟΥΖΟΥΣ ΤΟΥΣ !

  24. Τρόχαλος Νικόλαος avatar
    Τρόχαλος Νικόλαος 06/03/2011 17:20:30

    Άντε γειάάάάάάάάάάάάάά!!!!!!!!!!!!!!