#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2011 23:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταρρέουν η μία μετά την άλλη οι «επιτυχίες» της κυβέρνησης



Καταρρέουν η μία μετά την άλλη οι «επιτυχίες» της κυβέρνησης σε οικονομικό επίπεδο και οι προτροπές να συνεχίσουμε να εφαρμόζουμε το Μνημόνιο γιατί δήθεν μας οδηγεί στον ίσιο δρόμο.

Τα στοιχεία για την εκτέλεση του προϋπολογισμού που έδωσε η κυβέρνηση στη δημοσιότητα έρχονται –μαζί με την κατάρρευση των εσόδων- να αποδείξουν ότι τίποτε δε λειτουργεί σωστά και βαδίζουμε από το κακό στο χειρότερο. Και φυσικά ότι ο προϋπολογισμός, ο πρώτος το Μνημονίου, που ψηφίστηκε μόλις τα Χριστούγεννα, θα πρέπει να πεταχτεί στο καλάθι των αχρήστων και να συνταχθεί άλλος.

Το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης έφτασε στο τέλος του 2010 στα 23,07 δις που είναι κατά 1 δις ευρώ πάνω από το στόχο που είχε θέσει το Μνημόνιο (22,02 δις). Τρέλανε και την τρόικα δηλαδή ο κ. Παπακωνσταντίνου. Η κυβέρνηση αδυνατεί να μαζέψει τις δαπάνες της και το έλλειμμα εκτοξεύεται. Και να σκεφτεί κανείς ότι έχουν γίνει περικοπές μισθών, συντάξεων, δώρων, απολύσεις , ψαλίδι σε κονδύλια υπουργείων.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι υποχρεώσεις του ευρύτερου δημόσιου τομέα (νοσοκομεία, ασφαλιστικά ταμεία, δήμοι, νομικά πρόσωπα) προς τρίτους πέρυσι ανήλθαν στα 4,52 δισ. ευρώ. Θα πρέπει να προστεθούν και άλλα 832 εκατ. που είναι οι υποχρεώσεις προς υπουργεία και περιφέρειες, άλλα το Δημόσιο χρώσταγε πέρυσι 5,35 δις σε τρίτους.

Τα νοσοκομεία, εκεί που ο Λοβέρδος θα έβαζε τάξη αλλιώς το Μάρτιο (δηλαδή τώρα θα παραιτούνταν), αύξησαν τις υποχρεώσεις τους κατά 2,2 δις ευρώ καθώς από το 2005 μέχρι το 2009 είχαν εξοφληθεί όλοι. Άρα πέρυσι τα νοσοκομεία γέννησαν απίστευτα χρέη.

Το εντυπωσιακό είναι επίσης ότι από τους 1600 φορείς που τους ζητήθηκαν οικονομικά στοιχεία,, μόλις το 75% ανταποκρίθηκαν, οι υπόλοιποι έγραψαν τον Γ. Παπακωνσταντίνου στα παλιά τους τα παπούτσια.

Ερχονται και τα στοιχεία από την αγορά ότι τα «φέσια» ξεπέρασαν τα 400 εκατ. το πρώτο δίμηνο, γεγονός που θα οδηγήσει σε επίπεδα ρεκόρ τα φέσια στο τέλος του έτους
Η αξία των ακάλυπτων επιταγών έφθασε τα 354,3 εκατ. ευρώ και των απλήρωτων συναλλαγματικών τα 45,8 εκατ. ευρώ.
Το 2010 συνολικά τα «φέσια» στην αγορά έφθασαν τα 2,1 δις ευρώ, ποσό το οποίο αναμένεται να ξεπεραστεί φέτος εάν συνεχιστεί ο εκρηκτικός ρυθμός αύξηση που καταγράφηκε τον περασμένο μήνα.

Δε λέμε, καλά τα καταφέρνει στα οικονομικά η κυβέρνηση. Μήπως να τη βάλουμε να μοιράσει και των δύο γαϊδουριών τα άχυρα;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2011 23:39:52

    Η χαρά των επικοινονιολόγων κράτησε μια μέρα.
    Και τώρα ας ετοιμαστεί η κυβέρνηση να αντιμετωπίσει τους Έλληνες.

  2. ares avatar
    ares 15/03/2011 23:46:33

    Συγχωρέστε μου ένα σχόλιο άσχετο με το θέμα της ανάρτησης: αν δεν είδατε την "ανατροπή" του Πρετεντέρη της Δευτέρας 14/3/2011 στο ΜΕGΑ, κάντε τον κόπο και ρίξτε μια ματιά στο
    http://www.megatv.com/anatropi/default.asp?catid=18183&subid=2&pubid=25284758&mmid=352804
    και (αν θέλετε) σχολιάστε την μεταχείριση της πρωτοβουλίας Σακοράφα για την σύσταση επιτροπής ελέγχου του δημόσιου χρέους. Και επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι - αν και απαράδεκτο - είναι ωστόσο φυσικό αφού η προσπάθεια αυτή δεν μπορεί ακόμη να γίνει πρώτο θέμα στις συζητήσεις και τις ανησυχίες του κόσμου, απαίτηση, κραυγή, που να αναγκάσει τους πολιτικούς να μη την αποφύγουν. Ούτε στο διαδίκτυο δεν υπάρχει μια μόνιμη ανάρτηση, ένα banner, ούτε σύνθημα στους τοίχους του δρόμου, που να μεταδίδει, να ζητά ν' αξιώνει αυτό το θέμα. Φαίνεται μάλλον αδύνατον η μεγάλη πλειοψηφία να ξεφύγει από τα "προτάγματα" των πολιτικών παρατάξεων….

  3. δρόμος avatar
    δρόμος 15/03/2011 23:52:55

    το ξέρουνε πολύ καλά, γιαυτό έχουν λαλήσει!

    • Orestios avatar
      Orestios @ δρόμος 16/03/2011 00:55:57

      Το έργο που θα παιχτεί από εδώ και πέρα είναι: Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ εναντίον όλων των Ελλήνων

  4. pikras57 avatar
    pikras57 15/03/2011 23:55:13

    εύγε για την ....άριστα ενημερωμένη ανάρτηση!
    Θα προσθέσω στα στοιχεία αυτά τις υποχρεώσεις για δημόσια έργα που φθάνουν τα 2 δις και δεν τα εμφανίζουν πουθενά!
    ..και ποσες άλλες αφανείς δαπάνες που τις έχουν στα ντουλάπια....
    ...θα τους πνίξουν....
    ..η σημερινή δημιουργική λογιστική ακούει στον χαρακτηρισμό ΕΤΕΡΟΧΡΟΝΙΣΜΟ υποχρεώσεων!

  5. Εnzo avatar
    Εnzo 16/03/2011 00:05:45

    θα πεσει πολυ ξυλο λεμε.

  6. pikras57 avatar
    pikras57 16/03/2011 00:09:21

    ...παρά τις "εξαντλητικές" περικοπές στα δημόσια νοσοκομεία, ακόμα και σε βασικά είδη και υπηρεσίες (φάρμακα, υλικά χειρουργικών επεμβάσεων, συντήρηση εξοπλισμού),
    την επιβάρυνση των νοσηλευόμενων ασθενών που αγοράζουν τα υλικά μόνοι τους,
    την υποβάθμιση και την απαξίωση των υπηρεσιών υγείας,
    ο ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΑΟΠΛΑΝΟΣ τρέχει τις ανεξόφλητες υποχρεώσεις των νοσοκομείων με ρυθμο 2,2 δις τον χρόνο (2010), διπλάσιο αυτού και της περιόδου της ΝΔ που γινόταν υποτίθεται πανηγύρι!

  7. Wolf avatar
    Wolf 16/03/2011 00:15:24

    Αν τους μοιράσουν αχυρο αυτοί θα μείνουν και τα δυο νηστικα.

  8. Eva avatar
    Eva 16/03/2011 00:34:08

    H καλύτερη οικονομοτεχνική ανάλυση που έγινε ποτέ για την Ελλάδα......
    http://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE&feature=player_embedded#at=1276

    • Eva avatar
      Eva @ Eva 16/03/2011 01:07:14

      ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΟ......ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΜΑΣ;;;;;;;;;;

  9. astral avatar
    astral 16/03/2011 00:48:57

    και κατα τα αλλα αθορυβα αλλα σταθερα συνεχιζουμε να πληρωνουμε ενα αποσιωπιοιμενο human toll σε αυτοκτονιες λόγω της κρίσης. μην κοιτατε που δεν καταγραφονται για πολλους και για το στίγμα που εχουν.
    να δουμε πως και ποιος θα πληρωσει αυτη την πλαστη στατιστικη και την επιδραση που εχει σε τοσες ζωες

  10. sjopelosnews avatar
    sjopelosnews 16/03/2011 04:22:44

    Πως θα αντιδράσουμε με το κίνημα του καναπέ, και έλα ρε τι μας νοιάζει εμάς ,βλέπεται εσείς να αντιδρά κανείς γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα ?

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 11:28:05

    *Στα 23,1 δισ. ευρώ ανήλθε το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης, στο τέλος του 2010, σύμφωνα με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Σύμφωνα με τα ίδια στοιχεία, οι ληξιπρόθεσμες οφειλές των υπουργείων και των περιφερειών της χώρας ανήλθαν στα 832,53 εκατομμύρια ευρώ στις 31.12.2010 έναντι 718,21 εκατ. ευρώ στις 30.11.2010 και 621 εκατ. ευρώ 31.10 του ίδιου έτους.

    *Σύμφωνα με στοιχεία που παρουσίασε η Τράπεζα της Ελλάδος, τα δάνεια σε ευρώ προς τα ελληνικά πιστωτικά ιδρύματα ζώνης ευρώ αυξήθηκαν στα 97,67 δισ. ευρώ στα τέλη Δεκεμβρίου από 49,7 δισ. ευρώ στις αρχές της περασμένης χρονιάς. Επίσης, τον Ιανουάριο του τρέχοντος έτους, οι καταθέσεις στις εγχώριες τράπεζες ήταν κατά 4,1 δισ. ευρώ μειωμένες έναντι του Δεκεμβρίου
    του 2010 και ανήλθαν στα 204,78 δισ. ευρώ.

    *Σημαντική αύξηση κατέγραψαν οι ακάλυπτες επιταγές και οι απλήρωτες συναλλαγματικές το Φεβρουάριο του 2011, τόσο σε σύγκριση με τον Ιανουάριο όσο και σε σύγκριση με τον αντίστοιχο μήνα του 2010. Στο δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου του 2011, το ποσό ξεπέρασε τα 400 εκατ. ευρώ.

    *Υποβάθμιση από τη Moody's, δέχθηκε χθες ο ΟΤΕ, με τη μακροπρόθεσμη πιστοληπτική ικανότητα του Οργανισμού να υποβαθμίζεται σε «Baa3» από «Baa2».

    Δεβν εχω να σχολιασω κατι..... εσεις??

    ΠΠ

  12. zame avatar
    zame 16/03/2011 11:29:29

    ..επιδει οντως _ μαζί τα φαγατε_ μεταξύ σας οι 300με τους παρατρεχαμενους σας_....η ΕΠΙΤΥΧΙΑ είναι πως κανείς δεν επέστεψε ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ.. ούτε πήγε κανένας ΦΥΛΑΚΗ.
    μόνον που σε αυτή την ζωή ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ..άντε τώρα *κύριοι*να μαζέψετε τις γνωστες θυελλες που εχεται σκορπισει ολα τα προηγουμενα χρονια...
    και αυτο το ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΟ , ΕΠΙΖΗΜΙΟ & ΜΕΤΑΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΑ ..θελεται να το μετατρεψετε & καρπωθείτε ως ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ..!!!
    ..ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΕΝΑ ΕΠΕΣΧΗΝΤΟ ΑΛΓΕΙΝΟ & ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΕΠΙΖΗΜΙΟ ΘΡΑΣΟΣ..ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΟ.
    θυμιζοντας εντονα αυτο που λεει ο Λαος..δωσε θαρρος στον χωριατη ...να σε ανεβει στο κρεβατι..
    ...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ στο επαγγελμα *κυβερνηση πασοκ*.