#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2010 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταρρέει η αγορά



Γονατίζουν ο ένας μετά τον άλλο οι κλάδοι της οικονομίας και τα λουκέτα πλέον δεν θα είναι μόνο στο εμπόριο και τα μικρομάγαζα της γειτονιάς.

Κάποιες πληροφορίες από την αγορά κάνουν λόγο για μεγάλο κραχ εντός του καλοκαιριού σε μια σειρά από επαγγελματίες. Χαρακτηριστικά αναφέρουν ότι στο τομέα των εργολάβων οικοδομών, έχουν κλείσει από τις αρχές τους έτους περί τις 750 εταιρείες που έκτιζαν σπίτια και τους έμειναν στο χέρι. Βέβαια, ευθύνονται και οι ίδιοι διότι κράτησαν στα ύψη τις τιμές και δεν μπορούσαν να βρεθούν αγοραστές.

Από τον τομέα του αυτοκινήτου τα νέα είναι ακόμη χειρότερα. Κάποιες εταιρείες, ακόμη και μεγάλοι αντιπρόσωποι κρατιούνται με νύχια και με δόντια. Μεγάλη και πανάκριβη φίρμα βρίσκεται με ακάλυπτες επιταγές ενώ άλλος σημαντικός αντιπρόσωπος, για να αντιμετωπίσει την κρίση επέβαλε 4ήμερη εργασία με μείωση αποδοχών. Χιλιάδες απούλητα αυτοκίνητα τα οποία παρά τις πολύ καλές προσφορές μένουν στα αζήτητα.

Άλλες εταιρείες μπαίνουν στο άρθρο 99 για να γλιτώσουν από τους πιστωτές τους, ορισμένες κατασκευαστικές έχουν να πληρώσουν μήνες τους εργαζόμενους και με το πάγωμα της επιστροφής ΦΠΑ που αποφάσισε η κυβέρνηση είναι σίγουρο ότι κάποιες θα κλείσουν μέσα στο καλοκαίρι.

Η αγορά γενικότερα διαλύεται υπό το βάρος της οικονομικής κρίσης και της έλλειψης ρευστότητας.

Τι κάνει η κυβέρνηση; Απλά βλέπει τα τρένα να περνούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 02/06/2010 19:07:27

    Εχουν γεμισει οι βιτρινες με δεκαημερα προσφορων ...διαρκειας δυο μηνων.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/06/2010 19:14:15

    Καλά θα ήταν να τα βλέπει να περνούν. Έχει αλλάξει την πορεία τους, τα έχει γεμίσει ΤΝΤ και τα στέλνει κατ' ευθείαν πάνω μας. Άλλο δεν παίρνω αναπτυξιακά μέτρα, άλλο παίρνω μέτρα που παγώνουν την ανάπτυξη και άλλο παίρνω μέτρα-Αρμαγγεδών!

  3. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2010 19:31:23

    Οι τιμές είναι ήδη πολύ ψηλά και θα πρέπει να γίνει αποπληθωρισμός. Κοινώς να τις ρίξουν πάνω από 30%. Αν δεν το κάνουν αυτό δεν πρόκειται να κινηθεί τίποτε.

    • kontin avatar
      kontin @ anonymous 02/06/2010 22:18:21

      Εξαρτάται σε ποιόν κλάδο μιλάς και για το πόσο μεγάλες επιχειρήσεις. Η καραμέλα αυτή της μεταπρατικής ελλάδας κάποια στιγμή θα πρέπει να έχει και αποδείξεις φίλε μου δεν είναι όλες οι εποχές ίδιες.
      Από τη στιγμή που η κατανάλωση καταρρέι και οι τράπεζες έκλεισαν την χρηματοδότηση και στις ποιό απλές μορφές της δεν υπάρχει επιστροφή.
      Σε λίγο οι πολυεθνικές που θα επιστρέψουν στη χώρα θα έχουν το 30% για ελάχιστο ενδοομιλικό κέρδος.

      • anonymous avatar
        anonymous @ kontin 03/06/2010 00:43:31

        το κόλπο με το ενδοομιλικό κέρδος είναι παράνομο. Άλλο το θέμα ότι δε θέλουν να τους πιάσουν. Πάντως αν θέλουν μπορούν να τους κόψουν το βήχα.

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/06/2010 19:35:45

    Εκεί κρύβεται όλη η ουσία των μέτρων.

  5. ευτυχια avatar
    ευτυχια 02/06/2010 19:51:13

    Δυστυχώς το πρώτο αίμα είναι εδώ:

    http://olympia.gr/2010/06/02/piraeus-bank/

    Περαστικά στον συμπατριώτη μας και κουράγιο.

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ ευτυχια 02/06/2010 20:51:14

      Πριν βδομάδες είχαμε 3 αυτοκτονίες στη Μακεδονία σε ένα Σαβκο. Ο χορός του αίματος λόγω κρίσης, έχει ανοίξει καιρό πριν. Μην κοιτάς που δε τα λέει κανένας.

  6. socrates avatar
    socrates 02/06/2010 19:52:09

    Τί εννοείς τι κάνει η κυβέρνηση;
    Ποιά κυβέρνηση;

  7. ευτυχια avatar
    ευτυχια 02/06/2010 19:53:47

    Και πόσα άλλα δράματα που δεν μαθαίνουμε ποτέ.

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/06/2010 20:46:05

    Όσο οι "νοικοκυρέοι" θα κάθονται στα σπίτια τους και θα λοιδωρούν όσους απεργούν και διαμαρτύρονται, τόσο οι δοσίλογοι θα αλωνίζουν.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ εναςάσχετος 02/06/2010 20:48:51

      "νοικοκυραίοι"

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ εναςάσχετος 02/06/2010 22:10:15

      Όσο οι χαβιαροαριστεροί θα κάθονται στον υπολογιστή τους και θα λοιδωρούν τους νοικοκυραίους (χωρίς εισαγωγικά), τόσο οι δοσίλογοι θα αλωνίζουν.

      • petros avatar
        petros @ ΚΜ 02/06/2010 22:17:01

        οσο θα μιλαμε απαξιωτικα ο ενας για τον αλλο οι δοσιλογοι θα αλωνιζουν

  9. mg avatar
    mg 02/06/2010 22:06:18

    Επιθανάτιος ρόγχος για τους μικρομεσαίους.
    Μέχρι το τέλος του 2010 η ανεργία στην Ελλάδα θα φτάσει το 30%-35%.
    Ολη η Ευρώπη στενάζει από την απληστία των τραπεζών και των πολύ μεγάλων επιχειρήσεων και μετόχων τους.
    Το δυτικοευρωπαϊκό καπιταλιστικό μοντέλο μάλλον ιστορικά φτάνει στο τέλος του.Ισως τα επόμενα 3-4 χρόνια δούμε κάτι νέο στην Ευρώπη...

  10. Berlousconication avatar
    Berlousconication 02/06/2010 22:17:02

    Τίμιο αναπτυξιακό πρόγραμμα τώρα!
    Τι στα κομμάτια, όλοι ρεύμα θα πουλάμε;
    Ούτε ποδήλατο δε φτιάχνουμε πια.
    Όραμα, δουλειά και αλληλεγγύη τα βάζουμε εμείς, ως συνήθως.
    Ξύπνα Γιώργο, βουλιάζει το κανό...

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/06/2010 23:16:03

    'Τι κάνει η κυβέρνηση; Απλά βλέπει τα τρένα να περνούν.'

    Τι ερώτηση είναι αυτή; Ο ΚΚ φταίει για όλα.

  12. loretta avatar
    loretta 02/06/2010 23:35:19

    .... βρε τι λετε τωρα και σεις ΦΑΚΤΟΡΕΣ ....ειναι που εχουμε προοδευτικη σοσιαΛΗΣΤΙΚΗ κυβερνηση...!! Μια χαρα τα πανε τα παλικαρια....!!

  13. faflat avatar
    faflat 03/06/2010 00:00:14

    είμαι αριστερός φτωχος εδω και 10 χρόνια εκ πεποιθήσεως και ΠΟΛΥ το διασκεδάζω.

    εγω δεν έχω να χάσω τίποτα πάντως, και απλά κάθομαι και βλέπω τους αρουραίους επιδοτήσεων να τρέμουν. αυτο κι αν λέγεται διασκέδαση...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ faflat 03/06/2010 00:03:30

      αμήν, Παναγία μου, απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί (ακόμα και αν δεν έχουμε τους ίδιους αρουραίους κατα νού, έχει πολλούς)

  14. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 03/06/2010 00:30:01

    Παιδιά, όπως λέω παντού μα παει για φούντο και είναι εσκεμμενο. Αν ήθελε θα μείωνε το ΦΠΑ να αναπνευσει ή αγορά. Να πεσουν όλοι στο φαή. Να κινηθεί το χρήμα. Ο Παπακωνσταντίνου δεν είναι άχρηστος, μαζευει τα ρέστα από την αγορα και τους συνταξιούχους να σώσει τους Εργοδότες του και μετά μην τον είδατε τον Λάκη....(όχι το ΒΛάκη που βγαίνει κάθε Τρίτη) χα χα.

  15. ΓΚΟΥΓΚΟΥ avatar
    ΓΚΟΥΓΚΟΥ 03/06/2010 19:50:33

    ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.