#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2012 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταργούνται όλες οι αμειβόμενες επιτροπές και οι Ειδικές Γραμματείες!



Με εντολή του Πρωθυπουργού, Αντώνη Σαμαρά, προς τους Υπουργούς, καταργούνται όλες οι αμειβόμενες Επιτροπές των υπουργείων καθώς και οι Ειδικές Γραμματείες.

Η ανασυγκρότηση των όποιων Γραμματειών και Επιτροπών στα υπουργεία θα γίνει  πλέον από μηδενική βάση.

Η απόφαση αυτή δεν ισχύει για Ειδικές Γραμματείες που δεν μπορούν να διακόψουν την λειτουργία τους, όπως  το ΣΔΟΕ.

Με αυτόν τον τρόπο, εξοικονομείται σημαντικό ποσό υπέρ των φορολογουμένων και μπαίνει τάξη στον κρατικό μηχανισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/07/2012 15:22:27

    Μπράβο! Πάρε τὸ ψαλίδι κι ἄρχισε!

    Ἡ ἔμπρακτη ριζικὴ ἀλλαγὴ καὶ περικοπὴ τοῦ Κράτους θὰ εἶναι ἡ πιὸ ἁπτὴ Ἐπαναδιαπραγμάτευση...

  2. annemarie avatar
    annemarie 03/07/2012 15:26:51

    Πολύ καλά θα κάνει. Επιτέλους να μπεί μια τάξη.

  3. tnt avatar
    tnt 03/07/2012 15:31:49

    kairos itan.na bainei taksi siga siga.kanenas kommatanthropos se theiseis klideia.einai asxetoi oloi tous.

    • GO avatar
      GO @ tnt 04/07/2012 08:00:07

      'Ολοι οι σχετικοί είναι ακομμάτιστοι;

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/07/2012 15:35:05

    Μπράβο στον Σαμαρά

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 03/07/2012 15:41:54

    Πολύ καλή κίνηση. Να αποτελέσει την αρχή μιας συστηματικής και αποφασιστικής περικοπής, κάθε σπατάλης και περιττής οικονομικής επιβάρυνσης του κρατικού προϋπολογισμού. Ας υπερασπιστούμε λοιπόν επί τέλους τα αυτονόητα, αφού τόσα χρόνια μας κυβερνούσαν αδίστακτοι και άπληστοι κοτζαμπάσηδες.....

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 03/07/2012 15:48:39

    Πω πω θα κλαψουν Λαμόγια!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. man8os avatar
    man8os 03/07/2012 15:51:46

    Μπραβο, σωστη κινηση!

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/07/2012 16:11:43

    Πολύ ωραία! Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε πόσα λεφτά γλιτώνει το κράτος συνολικά από τις σχετικές αμοιβές.

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/07/2012 16:12:18

    Μπράβο , συνέχισε έτσι !!! Μην αναλωθείς σε συζητήσεις με Βενιζέλο , Κουβέλη. Να επιβάλλεις το ρυθμό σου , ώστε αν δεν μπορούν να σ'ακολουθήσουν, να εκτεθούν στον κόσμο , ως οι υπεύθυνοι της φθοράς που σου κάνουν , για τα κομματικά τους οφέλη.

  10. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 03/07/2012 17:07:00

    Mπράβο ρε Αντώνη!

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/07/2012 17:07:13

    "Οι Ισπανοί έχουν εξοργιστεί από τη σωρεία των πολιτικών σκανδάλων".
    h**p://www.nooz.gr/world/oi-ispanoi-exoun-eksorgistei-apo-ti-soreia-ton-politikon-skandalon
    Ο βούρκος του Ευρωπαικού Νότου ειναι κοινός, όχι μόνον Ελληνικός.
    "Πίσω από όλα τα δεινά που μαστίζουν την Ισπανία είναι βέβαια η φούσκα των ακινήτων, εξαιτίας της οποίας κυκλοφόρησαν τεράστια χρηματικά ποσά".
    Κάτι οικείο μου θυμίζει.
    Ένα από τα κυριότερα συνθήματα των Ισπανών Αγανακτισμένων (που δεν είναι σαν τους δικούς μας αντικοινοβουλευτικούς με τις μούτζες, αλλά έχουν σαφή ταξικότητα): «No hay pan para tantos chorizos» (Δεν υπάρχει αρκετό ψωμί για τόσο σαλάμι).
    Γιατί, φυσικά, από τη φούσκα των ακινήτων δεν επωφελήθηκε όλος ο κόσμος. Οι mileuristas, οι Ισπανοί που κέρδιζαν 1.000 ευρώ τον μήνα, υπήρχαν και πριν από την κρίση. Τώρα θεωρούνται σχεδόν προνομιούχοι, καθώς η ανεργία φτάνει το 24%.
    Κι αυτό κάτι πολύ οικείο μου θυμίζει.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/07/2012 17:20:00

    Πολύ καλή κίνηση. Παλιότερα - εννοώ προ της πασοκοκρατείας δεκαετίας '80 - τα υπουργεία είχαν μία καλή ιεραρχία και ένα καλό στελεχιακό δυναμικό. Τα τελευταία χρόνια η ιστορία με τις Ειδικές Γραμματείες και τις Επιτροπές επί των Επιτροπών έγινε καθεστώς. Οπως και οι Ανεξάρτητες Αρχές - κατασκεύασμα και είδωλο της σημιτικής φιλελεύθερης Αριστεράς -, αυτές οι Γραμματείες υποκαθιστούσαν τη δομή του υπουργείου και, συνακολούθως, το ίδιο το Κράτος. Το Κράτος πρέπει να δουλέψει, δεν έχει ανάγκη να το φορτώνει κανείς Ειδικές Γραμματείες και Επιτροπές άνευ αποτελέσματος.

  13. theo1611 avatar
    theo1611 03/07/2012 17:21:40

    Πρόκειται μάλλον για επικοινωνιακή κίνηση παρά για μελετημένη κίνηση ουσίας.

    Γιατί να καταργηθούν οι θέσεις Ειδικών Γραμματέων και όχι Γενικών Γραμματέων?
    Οι θέσεις ευθύνης δεν χρειάζονται ή ο πολιτικός τρόπος στελέχωσής τους με τα συμπαρομαρτούντα γραφεία τους?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ theo1611 03/07/2012 18:33:46

      Το θετικό το χάνεις και βρίσκεις κάτι αρνητικό για το οποίο δεν είναι αριστική η κατάληξή του. Μπράβο αντικειμενικότητα...

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ Γεώργιος Τ. 03/07/2012 19:13:46

        Θα σου δώσω ένα δίκιο, αν όντως καταργούνται οι Ειδικές Γραμματείες και οι υπηρεσίες που υπάγονται σ' αυτές.

        Αλλά εάν συμβαίνει αυτό, η εξαγγελία δεν έπρεπε να συνοδεύεται από την αναδιάταξη των καταργούμενων υπηρεσιών?

        ΥΓ: Είμαι εξαιρετικά αντικειμενικός, μέχρι εκεί που δεν παίρνει

  14. Dimitris avatar
    Dimitris 03/07/2012 17:26:46

    Επίσης να περιοριστούν στο 1/3 οι ειδικοί σύμβουλοι, ειδικοί συνεργάτες και ειδικό επιστημονικό προσωπικό Υπουργών, Υφυπουργών, Γενικών και Ειδικών Γραμματέων, Διοικητών ΔΕΚΟ και ΑΕ του Δημοσίου καθώς και Περιφερειαρχών και Δημάρχων.
    Μιλάμε για φοβερές αργομισθίες, χωρίς αντικείμενο και τεράστια σπατάλη δημοσίου χρήματος.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Dimitris 03/07/2012 19:10:18

      Έτσι είναι Dimitris, το θέμα δεν αφορά μόνο τα υπουργεία. Πιστεύω ότι τώρα που γίνεται η αρχή , σύντομα θα ακούσουμε και για όλες τις υπόλοιπες αργομισθίες.

    • GO avatar
      GO @ Dimitris 04/07/2012 08:04:31

      Σωστό!!!
      Τα 'χουμε πει.
      Να μην επιτρέψει ο Σαμαράς να απλωθεί ο σχετικός ιστός, τώρα στο ξεκίνημα.

  15. katalytikos avatar
    katalytikos 03/07/2012 18:06:39

    Μόνο που πολλές από αυτές έχουν ιδρυθεί με νόμους που ψήφισε και η ΝΔ!!
    Για να γίνει αυτό, ειδικά για τις ειδικές γραμματείες, απαιτείται η ψήφιση νόμου!!

  16. Κρίτων avatar
    Κρίτων 03/07/2012 18:56:12

    Το μήνυμα ελήφθη.Ανταποκρινόμαστε.ΟΒΕΡ.
    Χωρίς πολλά λόγια .Χωρίς τυμπανοκρουσίες.Χωρίς σκηνοθέτες και παρατρεχάμενους υπουργούς που συνοστίζονται να φανούν στο πλάνο.
    Πράξεις πρώτα από τον εαυτό μας.Από το κράτος που το θεωρούσαν λάφυρο.
    Γρήγορα. Γρήγορα.
    Πριν προλάβουν το ένα να έρχεται το άλλο. Να καταλάβουν ότι δεν παίζουμε!

  17. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 03/07/2012 19:34:57

    Μπράβο,τώρα που βλέπει σαν αετός διορθώνει αμέσως τα λάθη πολλών ετών.

  18. firiki2010 avatar
    firiki2010 03/07/2012 20:08:19

    Kίνηση στη σωστή κατεύθυνση. Προσοχή στις εξαιρέσεις που δικαιολογημένα θα υπάρξουν.

  19. papasmurf avatar
    papasmurf 03/07/2012 20:11:57

    Καλή αρχή κ.Πρωθυπουργέ! Το πόπολο στο άκουσμα και μόνο της λέξης "καταργείται"χειροκροτεί.Για να δούμε λοιπόν καταργώντας τις ειδικές γραμματείες τις στελεχωμένες κατά 80% από αποσπασμένους δημ. υπαλλήλους ποιο θα είναι το οικονομικό όφελος;

  20. achaios avatar
    achaios 03/07/2012 20:35:40

    Πολύ καλό μέτρο όσον αφορά τη σημειολογία του. Απαιτείται όμως ομοβροντία μέτρων για να αλλάξει έστω κάτι σ΄αυτόν τον δύσμοιρο τόπο.Ο Σαμαράς όμως είναι ο μόνος που μπορεί να το τολμήσει. Αντώνη προχώρα είμαστε δίπλα σου.

  21. Sam avatar
    Sam 03/07/2012 21:18:53

    Να γίνει όμως.'Οχι μόνο στα λόγια.Και προσοχή με διάφορους που θα εκνευριστούν με αυτό επειδή χάνουν την μαρμίτα.
    Βγάλτε τους στο κλαρί να ηρεμήσουν.

  22. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 03/07/2012 21:50:49

    Δόξα τω θεώ !!!!!! Κάτι ''Διοικητικές Μεταρρυθμίσεις'', κάτι ''Ψηφιακές Συγκλίσεις'', κάτι ''ΔΕΚΟ'', κ.λ.π. μας πέθαναν στην μεταρρύθμιση και στον εκσυγχρονισμό !!!!!! Απορία όμως. Με την κατάργηση τους, θα γίνει και ''Ταμείο'' ? Θα δούμε δηλαδή απολογιστικά στοιχεία, τι λεφτά χειριστήκαν, που τα δώσανε και για ποιό σκοπό, ή θα καθαρίσουνε και αυτοί έτσι εύκολα και μάλιστα οι περισσότεροι Ειδικοί (!!!!!), θα μας βγούν και πολιτικά διωκώμενοι ???

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/07/2012 22:36:54

    Το γράφω εδώ στα αντινέα εδώ και 5 χρόνια ...
    Μπράβο στον Πρωθυπουργό.
    Αντε να γίνουν και 1,000 τα 24,000 Νομικά Πρόσωπα
    Αντε και να μην υπάρχει κανένας μετακλητός αλλά να στελεχώνονται με Δ Υπάλληλους
    Αντε να φύγουν και οι συνταξιούχοι ...σύμβουλοι
    Αντε να λειτουργήσει και το Μητρώο Δεσμεύσεων με τους άσχετους των ΔΙΒΕΤ του ΓΛΚ που δεν έχουν κλείσει ένταλμα στη ζωή τους

    & δεν θα χρειαζόμαστε μνημόνια....

  24. salmonellas avatar
    salmonellas 03/07/2012 22:38:50

    Λυπαμαι αλλα δεν το πιασατε.

    ''Με εντολή του Πρωθυπουργού, Αντώνη Σαμαρά, προς τους Υπουργούς, καταργούνται όλες οι αμειβόμενες Επιτροπές των υπουργείων καθώς και οι Ειδικές Γραμματείες.

    Η ανασυγκρότηση των όποιων Γραμματειών και Επιτροπών στα υπουργεία θα γίνει πλέον από μηδενική βάση.''

    Η καταργηση θα ισχυσει μεχρι να ανασυγκροτηθουν. Περαστικα.

  25. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/07/2012 23:18:02

    "...των όποιων"

    Οχι όλων.Περαστικά, γιατί η κριτική πρέπει να βασίζεται στις επιλογές και στα αποτελέσματά τους, όχι στις προσωπικές επιθυμίες.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Ο Ιθαγενής 03/07/2012 23:35:26

      Υπομονη λοιπον για να δουμε πως θα χειριστει αυτο το ζητημα ο καταργησας. Δεν εχω αντιρρηση, αλλα δεν μου αρεσουν οι παραπλανητικες διατυπωσεις.

  26. panos avatar
    panos 03/07/2012 23:20:46

    Αυτα και αλλα πολλα θα κανει ο Αντωνης αρκει να μην βρισκει εμποδια απο τα γνωστα ΛΑΜΟΓΙΑ των ΜΜΕ . Αναφερομαι παρεπιπτοντως στη χτεσινη zougla tv του γνησιου εκφραστη......της καθαρσης της ελλ. κοινωνιας κυρ.Μακη Τριανταφυλλοπουλου που απορω πως το παιζει παντα τιμητης των παντων και επιβιωνει με οσες ΒΡΩΜΙΕΣ ειναι μπλεγμενος, και θελησε απο τοσο νωρις να βαλει βομβα στα θεμελεια της κυβερνησης της Ν.Δ. Πιστευω οτι πρεπει να γινει και εκει μεγαλη ΚΑΘΑΡΣΗ γιατι κατι τριανταφ. και τραγκες επρεπε ηδη να ηταν φυλακη και απορω πως παντα τη βγαζουν καθαρη. Καλο θα ηταν βεβαια ενας γερος ελεγχος ποθεν εσχες σε ολα τα λαμογια των ΜΜΕ γιατι τυγχανει να ειναι και ΖΑΠΛΟΥΤΟΙ.

  27. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/07/2012 23:52:28

    Γιατί νὰ μὴν ἀπολύονται οἱ ὑπάλληλοι καταρηγθέντων ὀργανισμῶν, ὅπως ἐπιτρέπει τὸ σύνταγμα;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/07/2012 23:53:33

      «Κοινωνικοὺς λόγους» νὰ ἀναγνωρίσουμε γιὰ τὸν ἁπλὸ κόσμο, ὄχι γιὰ τοὺς εὐνοούμενους τῆς κομματοκρατίας, ἤτοι εἰδικοὺς γραμματεῖς καὶ τὰ τοιαῦτα. Αὐτοὶ ἔχουν, μὴν ἀνησυχεῖς.

  28. XELA avatar
    XELA 04/07/2012 00:17:11

    Για τους συμβασιούχους θα γίνει τίποτα;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ XELA 04/07/2012 02:04:03

      Έ, να τους μονιμοποιήσουμε....πριν αναγκαστούμε να τους απολύσουμε κι'αυτούς.

  29. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/07/2012 00:22:20

    ΟΚ Μπραβο !Περιμενουν στην σειρα η καταργηση των πλασματικων υπερωριων που εγκρινουν τα Υπουργεια προκαταβολικα μαλιστα με αριθμο ωρων ανα ΔΥ λες και ξερουν τον φορτο της δουλειας {α ρε κατακαυμενε ιδιωτικε υπαλληλε θηραμα της ανεργιας } και τους εγκρινουν απο πριν τις ωρες που κοβει για τον καθενα !Εδω και τωρα Πρωθυπουργικη εγκυκλιος προς ολους τους Υπουργους μην τυχον και εγκρινουν υπερωριακη πλασματικη απασχοληση γιατι θα την πληρωσουν απο την τσεπη τους !Α και να παρουν πισω τις εγκρισεις υπερωριων πχ του Κουτρουμανη για το προσωπικο των ασφαλιστικων ταμειων του 2012 !Εδω και τωρα !

  30. sg avatar
    sg 04/07/2012 00:33:10

    Νομίζω ότι είναι και αυτό ένα ακόμα σημείο (30% μείωση των μελών του Υπουργικού Συμβουλίου, περικοπες από ενοίκια σε δημόσια κτίρια που κλπ κινήσεις) που δείχνουν το στίγμα ενός Πρωθυπουργού που θέλει και μπορεί να ξεκινήσει με απλά μέτρα τα οποία θα έχουν όμως και αποτελέσματα. Πχ υπήρχαν παλιοι κομματικοί που έβγαιναν με σύνταξη από δημόσιους οργανισμούς, ΔΕΚΟ κλπ, έπαιρναν και αποζημιώσεις και όταν επανερχόταν το κόμμα τους στην εξουσία επέστρεφαν πχ ως σύμβουλοι, με μισθούς 10.000 ευρώ και άνω. Και αυτά πρέπει να διερευνηθούν. Οι αρμοδιότητες των ειδικών γραμματειών να μεταφερθεί στους υπαλλήλους (πολλοί εκ των οποίων θα αναλάβουν ...καθήκοντα, θα δουλέψουν για πρώτη φορά...). Πολύ καλή κίνηση, ελπίζουμε να ακολουθήσουν και άλλες οι οποίες θα δείξουν και στον κόσμο ότι δεν είναι μόνο λόγια αλλά υπαρχουν και πράξεις...

  31. Υ.Ε.Π. avatar
    Υ.Ε.Π. 04/07/2012 01:05:00

    ΑΡΙΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ.
    ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΘ` ΎΛΗΝ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΣΤΕΛΕΧΩΘΟΥΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΒΑΣΗ ΤΥΠΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΕΦΙΚΤΩΝ ΣΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ.
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΑΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ.
    ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ

  32. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 04/07/2012 01:07:17

    Θετική κίνηση!
    Πιο πολλά είναι τα «στραβά» παρά τα «ίσια» στη δημόσια διοίκηση.
    Χρόνια περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο...

    Με τις αμοιβές σε κάτι επιτροπές-ανέκδοτα της Βουλής που απεφάνθησαν ότι οι αριθμοί λογαριασμών του Τζο είναι αριθμοί τηλεφώνων, που έκαναν τον Κόκκαλη μάγκα, που, που, που... τι θα γίνει; Αισίως μετράμε 24 μόνιμες επιτροπές και βάση της κατάστασης του αντικειμένου τους, αποτυχημένες!

    Θυμίζω επιγραμματικά:
    (http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Katigories)
    Διαρκείς
    Ειδικές διαρκείς
    Ειδικές
    Ειδικές μόνιμες
    Εσωτερικών θεμάτων
    Δημοσίων επιχειρήσεων
    Για εθνικά ή γενικότερου ενδιαφέροντος ζητήματα
    Εξεταστικές
    Ειδικές για τη διεξαγωγή προκαταρκτικής εξέτασης
    Αναθεώρησης του Συντάγματος

  33. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 04/07/2012 01:45:27

    Κίνηση σε πολύ σωστή κατεύθυνση! Και τώρα τί θα κάνουμε χωρίς το συνωστισμό που σίγουρα υπήρχε στους προθαλάμους στελέχωσης;
    Όχι τίποτα άλλο, αλλά θα μας θυμώσει και η Ρεπούση τώρα που με συνοπτικές διαδικασίες καταργούνται και οι αναγνωρισμένοι συνωστισμοί!

  34. Giannis Manolis avatar
    Giannis Manolis 04/07/2012 07:20:22

    An kai ton psifisa, ofeilo na omologiso oti den ton pisteua. Itan mia lisi os i mi xeiron veltisti. Parola auta me exei ekpliksei euxarista o Prothipourgos apo tis protes kiolas meres. Deixnei oti kserei pou na paei kai kserei pos tha paei ekei. Bravo proedre. Sinexise. Kane tolmira vimata megalitera apo tin fthora. Ean ginoun 5-6 kiniseis san kai autin mesa sto kalokairi (esto kai an einai perissotero gia logous entiposeon), to klima tha antistrafei grigora pros to kalitero toso sto esoteriko oso kai sto eksoteriko. Kai meta tha mporesoume na peisoume tous troikanous oti prepei na allaksoun kata poli pros to kalitero tous orous. Kai pali bravo kai mi distazeis. Proxora amesa kai se apokratikopoiiseis kai tha deis oti tha einai iper sou i koinonia. Ekei tin patise to PASOK: olo proaneggeile metarithmiseis kai apokratikopoiiseis, kai pote dn tolmise na tis kanei. Etsi exase kai osous den tis ithelan, alla kai osous tis ithelan. To montelo Olimpiakis kai ston OSE kai opou allou mporoume.

  35. αγθ avatar
    αγθ 04/07/2012 12:44:16

    α. Πολλές, αν όχι όλες, από τις επιτροπες αυτές έχουν ήδη ...καταργηθεί, από τον ΓΑΠ (τον θυμάστε;).
    β. Δεν σημαίνει ότι εξοικονόμηση κάνεις καταργώντας τα ...πάντα (όπως άλλωστε και με την ...κατάργηση των εργαζομένων, δεν βελτιώνεται η "ανταγωνιστικότητα"...) : η ύπαρξη κάποιων ειδικών επιτροπών μπορεί να εξοικονομεί περισσότερα από ότι η κατάργησή της!
    γ. Είδαμε και το ...ολιγομελές υπουργικό: αισίως έφθασε τους 41, με 2 τερατώδη υπερ-υπουργεία, η λειτουργία των οποίων χωρίς πρότερη ορθολογικοποίηση της δομής τους και της κατανομής του ανθρώπινου δυναμικού τους, μάλλον θα εμποδίσει παρά θα ωθήσει διάφορες πρωτοβουλίες... αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους κρατούντες!

    Είπαμε, καλά δεν ξεκίνησαν...

  36. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 04/07/2012 17:11:42

    Α ρε τυχερέ Σαμαράς! Σε ζηλεύω! Δεν χρειάζεται να σπάσεις το κεφάλι σου για να κυβερνάς σερί για μια 10ετία. Κάνε μόνο το αυτονόητο. Σκούπα φαράσι και ... έξω κοπρίτες.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Δεξιόχειρας 04/07/2012 19:57:27

      Το να διώξεις είναι εύκολο. Το έκανε και η Θάτσερ στην Αγγλία και είδαμε τι έγινε με την ανεργία. Η πολιτική του "πονάει κεφάλι, κόψε κεφάλι" είναι λάθος.
      1) Όλοι οι απολυμένοι θα πάνε στο ταμείο ανεργίας. Πρέπει να βρεθουν χρήματα για επιδόματα, τα οποία προφανώς θα αναζητηθούν στους φόρους, που θα αυξήσουν τους ανέργους κ.ο.κ.

      2) Θα πέσει ακόμη μεγαλύτερη έλλειψη χρήματος στην αγορά, άρα αύξηση των λουκέτων, άνεργοι, ταμείο κ.ο.κ. Φαύλος κύκλος είναι αυτά και η μαγκιά είναι πώς θα τον αναστρέψεις.

  37. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 04/07/2012 22:22:17

    Το να διώξεις είναι εύκολο! Το να διορίσεις με λεφτά που θα πληρώνουν τα παιδιά μας τί είναι; Δύσκολο; Όσον αφορά την Αγγλία τί να πώ; Ότι κυβερνάει τον κόσμο μήπως; Οι απολυμένοι εάν δεξιοφέρουν θα ψάξουν/ θα δημιουργήσουν νέες δουλειές, εάν αριστεροφέρουν θα πάρουν ένα πλακάτ και στο Σύνταγμα. Η οικονομία, φίλε, θα ισορροπήσει στο επίπεδο που της αξίζει. Ανάπτυξη με δανεικά τέλος. Όποιος έχει επιχειρεί. Εγώ που δεν έχω, θα προσφέρω ανταγωνιστική εργασία. Υπάρχει; Να γίνει ό,τι χρειάζεται για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας.