13/10/2009 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταργούνται τα πολυτελή κρατικά αυτοκίνητα



Δραστικό περιορισμό των δικαιούχων κρατικών αυτοκινήτων και των δαπανών χρήσης και συντήρησης ανακοίνωσε ο ΥΠΕΣ Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Γιάννης Ραγκούσης μετά τη συνάντησή του για το θέμα με τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου.

Σύμφωνα με τον κ. Ραγκούση κάθε υπηρεσία και φορέας του δημοσίου υποχρεούται μέχρι τέλος Οκτωβρίου να έχει κάνει απογραφή των αυτοκινήτων που διαθέτει και πλην εξαιρέσεων απολύτως αιτιολογημένων θα έχει τη δυνατότητα να διατηρήσει μόνο πέντε.

Παγώνει επιπλέον για 3 χρόνια η αγορά νέων κρατικών αυτοκινήτων και όσα διατηρηθούν αντικαθίστανται μέχρι το τέλος του 2010 με υβριδικά αυτοκίνητα των οποίων η προμήθεια θα γίνει με λίζινγκ και ύστερα από διαγωνισμό.

Με υβριδικό αυτοκίνητο 1.600 κυβικών θα κυκλοφορεί στο εξής ο πρωθυπουργός, οι υπουργοί και οι υφυπουργοί, οι αντιπρόεδροι της κυβέρνησης, ο πρόεδρος και οι αντιπρόεδροι της Βουλής, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, οι 6 επικεφαλής των ανωτάτων δικαστηρίων της χώρας, οι πρόεδροι των ανεξάρτητων αρχών, ο αρχιεπίσκοπος, οι μητροπολίτες και οι επισημοι προσκεκλημένοι της ελληνικής κυβέρνησης.

Όλοι οι υπόλοιποι κρατικοί αξιωματούχοι, όπως γενικοί γραμματείς,δήμαρχοι,νομάρχες και άλλοι θα έχουν στη διάθεσή τους υβριδικό αυτοκίνητο 1.400 κυβικών το οποίο θα ανήκει στην υπηρεσία τους και θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για υπηρεσιακούς λόγους.

Για τις εκτός έδρας μετακινήσεις των μελών του υπουργικού συμβουλίου όπως και ξένων αντιπροσωπειών θα μπορούν να διατίθενται 20 αυτοκίνητα που θα ανήκουν στο ΥΠΕΣ.

Γiα τα κρατικά αυτοκίνητα τέλος ειδικού σκοπού όπως όσα ανήκουν στις ένοπλες δυνάμεις και την ελληνική αστυνομία, ανάλογες αποφάσεις θα ληφθούν ύστερα από συνεννόηση του υπουργού Εσωτερικών με τους αρμόδιους υπουργούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. knowbetter avatar
    knowbetter 13/10/2009 15:45:02

    Στον μικρότερο νομό (πληθυσμιακά, αναπτυξιακά και οτιδήποτε άλλο μπορείτε να σκεφτείτε), της Ελλάδας, την Λευκάδα ο κος Νομάρχης μας δεν του έφτανε ένα πολυτελές κρατικό όχημα μάρκας μερσεντές απέκτησε την επομένη της εκλογής του το 2006 και ένα πολυτελές 4χ4 και αυτό με κρατικές πινακίδες. Η πλάκα είναι ότι εκλέγηκε με την βοήθεια του ΠΑΣΟΚ. Πολύ ευχαριστίθηκα το νέο μέτρο περιορισμού της πολυτέλειας του κάθε βολεμένου κομματόσκυλου.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 15:47:14

    σου λέω... διαβάζουν antinews... ή έχουν κοινό νου περί τα πρακτέα... αν θυμάσαι, είχε προταθεί εδώ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 15:54:19

    Εδω ειχε προταθει !

    Μπαι δε γουει, ο Συγγελιδης-Μιλενας εχει τπτ υβριδικα?? χαχαχα Ο Κιολειδης?? να τσεκαρει καποιος γιατι βλεπω να βαζουν ρευμα στα Σιτροεν τα Τζιπ και τα ΜΑΝ για να τα παρει το κρατος !!

    Γουσταρω περιπολικα υβριδικα 1400 κυβικα να κυνηγανε πορσε και R1. xaxaxaa

    Χοντα - Τογιοτα παιζουν απ οτι γνωριζω. Το ΝΟΥ ΜΑΣ!!!!

    ΠΠ

  4. george avatar
    george 13/10/2009 16:00:20

    πολύ καλό μέτρο, ιδίως για τους βουλευτές κλπ. Βέβαια το λίζινγκ, ίσως να είναι ακριβότερο.. δεν ξέρω

  5. zippo avatar
    zippo 13/10/2009 16:01:37

    Κάτι γερμανικά μουλωχτά με κατεβασμένη προβοσκίδα και καφασωτή υπερμεγέθη μάσκα τα ξέχασες.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 16:07:40

    Το είχε εφαρμόσει ο Παπάγος το 1952.
    Προκαλώντας κύμα λαϊκής επιδοκιμασίας.
    Κατεστραμμένοι μετά τον πόλεμο οι πολλοί έβλεπαν τους "επισήμους" με κουρσάρες, όταν οι ίδιοι δεν είχαν να φάνε.

    Η Εξουσία έχει ιστορική γνώση.
    Και ανοίγει και καινούριες δουλειές.
    1. Αγοραπωλησίες των κρατικών "θηρίων" σε ημέτερους - γιατί κάτι μου λέει σε "προνομιακές" τιμές;
    2. Προμήθεια νέων κρατικών αυτοκινήτων, υβριδικών. Πόσες χιλιάδες είπαμε;
    Πόση επιπλέον επιβάρυνση της ατμόσφαιρας; Γιατί δεν πιστεύω να αποσυρθούν από την κυκλοφορία τα παλιά "θηρία", άσχετα αν κυκλοφορούν με αυτά υπουργοί ή μπράβοι της νύχτας - ίδιοι ειναι.
    Αλλά αφού το εγκρίνει η αυτού οικολογική υψηλότης Μπιρμπίλη, τι να πούμε εμείς οι ταπεινοί ...

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/10/2009 16:10:57

    Σημειωνω φρασεις οπως- πλην εξαιρεσεων απολυτως δικαιολογημενων,αντικατασταση των συμβατικων με υδριβικα. Ερωτηση εδω ο κοσμος χανεται και η εννοια μας ειναι ποτε θα αλλαξουμε τα συμβατικα με υδριβικα;Δηλαδη καποιοι πιστευουν οτι το κερδος απο την μειωμενη καταναλωση βενζινης ειναι μεγαλυτερο απο αυτο του κοστους αντικαταστασης ενος συμβατικου.Οσο για τις δικαιολογημενες εξαιρεσεις ενταξει.Στην Ελλαδα ζουμε.Οπως καταντησε στον δακτυλιο να εχουνε αδεια ολοι , κατι αναλογο θα γινει και με τα κρατικα οχηματα.Και κατι ακομα.Υδριβικο στα 1400cc-1600cc εχουν μονο 2 κατασκευαστες οχηματων σε ολο τον κοσμο.Θα την παρουν και οι δυο την δουλεια ή θα σας τρεχουνε παλι για ευνοικη μεταχειρηση;

  8. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 13/10/2009 16:31:56

    "Με υβριδικό αυτοκίνητο 1.600 κυβικών θα κυκλοφορεί στο εξής ο πρωθυπουργός"


    Δουλευόμαστε; Εδώ και χρόνια έχει υβριδικό Lexus με υπερδιπλάσιο αριθμό κυβικών. Με αυτό κυκλοφορούσε στις εκλογές.

  9. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/10/2009 16:42:42

    Πάλι αρχίσατε τις ειρωνείες μωρέ?
    Πάλι δεν σας αρέσουν τέτοιου είδους μέτρα?
    Πάλι αρχίσατε να βλέπετε φαντάσματα χωρίς να έχουν βγει καν οι διαγωνισμοί τουλάχιστον?

    Ιδρύστε κόμμα όσοι ισοπεδώνετε σαρκαστικά , έχω βρει και το όνομα :
    Κ.Κ.Ν
    (Κλασικοί Κομπλεξικοί Νεοέλληνες)

    Προσωπικά το βλέπω θετικά , όταν με το καλό βγουν και οι διαγωνισμοί θα ελέγξουμε κι αν είναι μιζοδιαγωνισμοί όπως του παλιού καλού Πασοκ.Εώς τότε μην γκρινιάζετε σαν κακές πεθερές.

    • Ρήγας avatar
      Ρήγας @ greekpoliticalreview 13/10/2009 16:51:06

      Ωραίος!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 16:53:12

      Γιατι δεν κυκλοφορουσε με 1400ρι γκριν αλλα με Λεξους? Πες μου εσυ !..!!!...

      Ως μετρο πολυ σωστο και το επικροτω. Περιμενω να δω το διαγωνισμο και τον προμηθευτη για να ησυχασω. οκ?

      Με το ζορι γκριν δε γινεται κανεις οπως εχω γραψει λιγες μερες πριν. Τι να το κανω εαν εχουν τογκριν για να πηγαινοιυν στη βουλη για μοστρα ( κ απο μεσα τους να σκλυλοβριζουν.. απο κομπλεξ ) και την υπολοιπη μερα να οδηγουν μαυρα μπουρια αυτοι και οι οικογενειες τους? Θα μας πουν στο τελος οτι δεν υπαρχουν θωρακισμενα υβριδικα κλπ κλπ με μαυρα τζαμια μην τους ματιασουμε.
      Οι φυλακες-οδηγοι αστυνομικοι που ειναι υπερβαροι πως θα τα ογηγουν και θα εχουν και την ευκινησια ν ανταποκριθουν σε συμβαν? Πως θα φρεναρουν? Πως θα επιταχυνουν? Ο Παλμε νομιζει οτι ειναι στη Στοκχολμη? Θα τους πανε κυνηγωντας οι κουκουλοφοροι μεχρι την επομενη μπριζα.

      Ελλαδα ειναι εδω GPR. Περιμενε και θα δεις... αν πεσω εξω θα ζητησω δημοσια συγγνωμη.

      ΠΠ

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 17:28:56

        Φίλε μου ,

        αν θέλουν να οδηγούν μαύρα μπουριά με τις οικογένειες είναι δικαίωμά τους , πληρώνουν και πηγαίνουν , όταν όμως θέλουν να μετακινηθούν τζάμπα με το υπηρεσιακό θα πάρουν το γκριν με το ζόρι και στα $%%#@ μου (τα old all star ντε) αν σκυλοβρίζουν από μέσα τους.

        Για τους φύλακες τώρα , αν και εντελώς άσχετο , τι να πω ας κάνουν την δίαιτα της Πάρις (ξέρεις σλουρπ σλουρπ) εμένα ποσώς με νοιάζει.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 17:36:01

          Δηλαδη γκριν οπου με ζοριζουν να το οδηγω? αυτο να περασουμε στο λαο? Αν ειναι ετσι ας παρουν ΜΗ γκριν 1400 ρι ΜΗ τουρμπο. ΝΑ ειναι μικρο και βολικο και με λιγους ρυπους.

          Μας πουλανε την πρασιναδα. Ειτε την αγοραζουμε ως πρασιναδα και πορευομαστε ετσι και δινουμε το καλο παραδειγμα, ειτε ΩΣ Ελληναρες κανουμε οτι γουστρουμε οταν δεν μας βλεπει κανεις. Ο καθε γοης Υπουργος - Βουλευτης πωα θα παει βολτα τη γκομενα με το υβριδικο ?? μου λες? Αν δεν το πιστευει ο ιδιος και να πεισει και τη γκομενα και να γινει και μαγκας? Ξερεις πολλους μαγκες με αρχες και πιστευω στους 300?

          Να χαμε να λεγαμε φιλε μ GPR.

          Εαν η συζηγος και παιδια ΓΑΠΠ δεν οδηγουν υβριδικο σημαινει για μενα οτι εφοσον δεν επιβαλλει το ορθοτατο γκριν σπιτι του δεν υπαρχει περιπτωση να το επιβαλει σε κανεναν εκτος αυτου ! Απλα μαθηματικα.

          ΠΠ

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 13/10/2009 17:47:59

          Δεν το πιάνεις με τη καμία ρε συ ΠΠ , κόλλησες στο γκριν. Ιδεολογία ξε-ιδεολογία μιλάμε για κρατικά αυτοκίνητα και κρατικά έξοδα.

          Δεν το βλέπω ούτε ως οικολογικό μέτρο ούτε ως ιδεολογικό. Το βλέπω κυρίως οικονομικό μέτρο .

          Μετέπειτα ως συμβολικό ως προς την βιτρίνα . Το να μην δίνει το δικαίωμα το ίδιο το κράτος στους λειτουργούς του να το παίζουν ντίβες με τις μερτσέντες δεν είναι και λίγο.

          Σκέψου τι θα γλυτώνουμε από έξοδα βενζίνης και μόνο και θα έρθεις στα ίσα σου.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 17:51:05

          Ασε που τα υβριδικα ειναι 20% ακριβοτερα των αντιστοιχων συμβατικων!

          1.000 πρ.αυτ χ 20.000 = 20.000.000 αντι 16 εκ.
          1.000 πρ.αυτ χ 200Ε τελη = 200.000 μειον ο Μικρος
          6-7 χρονια εγυυηση τα Τζαπανιζ = - 3-4 χρονια εσοδα απο τις αντιπροσωπειες.
          1.000 πρ αυτ χ σερβις 500/χρονο = 500.000 και φουσκωμενα μιας και πληρωνει το δημοσιο.

          Παρ ολ αυτα ειμαι υπερμαχος του μετρου. Αρκει να μην μου το πουλανε σαν πρασινη κυβερνηση οδηγοντας μαυρα μπουρια σπιτι τους. Ας του κυνηγανε οι ρεπορτερ με μονοκαμερα ολους !! τι πουλατε ρε?? πρασινα αλογα ? στο κλαρι !

          ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ greekpoliticalreview 13/10/2009 17:59:55

          ok ξεκολαω ευχαριστως και με χαρα φιλε GPR.
          1. to να μειωσουν τον κρατικο στολο απο 57.000 αυτοκινητα σε οτι.. λιγοτερο ειναι ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ! οκ? = οικονομικο μετρο

          2. Το να μου πουλανε Πρασινη αναπτυξη με 1400 ρια δε το μασαω. Ας παρουν ταπεινα 1400 μη υβριδικα ειναι και φθηνοτερα για μενα το φορολογουμενο! Εκει κολλησα .. στο τι πουλανε !

          3. Οσο για τις ντιβες μαζι σου, αν και στα γκομενικα και τα κπομπλεξικα τους δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν το γκριν !! καμια

          4. βενζινη και ρυποι μαζι σου !

          Σε καμια περιπτωση δε λεω να μην τα παρουν οκ?? απλα μ τη δινει το πρασινη πολιτικη για το θεανηναι, οπως το σεμνοι και ταπεινοι του αλλου !

          Συμφωνεις οτι σαν καλο παραδειγμα ο ΓΑΠΠ και η οικογενεια του πρεπει να οδηγουν γκριν??

          ΠΠ

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ greekpoliticalreview 13/10/2009 18:20:36

          Δεν μετράει μόνο κόστος κτήσης αδερφέ , μετράει και το κόστος χρήσης όσων αφορά τα νορμάλ-φθηνότερα 1400αρια. Δεν το ξέρω αλλά υποθέτω μακροπρόθεσμα το μεγαλύτερο κόστος κτήσης θα αποσβεσθεί από το μικρότερο κόστος χρήσης (βενζίνη).

          Ειδικά αν βρουν να πουλήσουν τα ήδη υπάρχοντα μειώνοντας έτσι το κόστος κτήσης θα τους επικροτήσω διπλά.

          Τώρα όσων αφορά το καλό παράδειγμα του ΓΑΠ , εμένα με αφορά τι κάνουν οι δημόσιοι λειτουργοί στην δημόσια ζωή τους κι όχι στην ιδιωτική.Συμφωνώ ότι αν θες να "ιδεολογείς" πρέπει να το αποδεικνύεις και στην προσωπική σου ζωή αλλά αυτό το αφήνω στους ιδεολόγους και στους κριτές τους.

          Προτιμώ να ασχοληθώ με πιο πραγματιστικά θέματα έξοδα,κόστη,μίζες κτλ για να κρίνω κυβερνήσεις.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ greekpoliticalreview 13/10/2009 17:16:57

      Πέστα Χρυσόστομε greekpoliticalreview!
      Αυτοί προτιμούν Σεβρολέτ του 1950. Ν' αγγίζεις το γκάζι και ν' αδειάζει το μισό ρεζερβουάρ.
      Η χαρά των πετρελαιάδων, των εφοπλιστων και της μικτής μαφίας Τεξανών και Πουτινιστών.
      Θυμήθηκα το Greco mascara, κατά Γιάννη Μηλιώκα.

  10. vel avatar
    vel 13/10/2009 16:47:14

    ΣΩΣΤΟΣ!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 16:48:40

    Δεν μπορώ να προτρέξω, αλλά η μύτη μου μου λέει ότι θα κάνουν όλα τα "σωστά" για αρκετό διάστημα εν όψει πραγματικών δυσκολιών. Υπουργός με μπλου τζην πουλάει καλύτερα τέτοιες μέρες από φώκια με χρυσά...

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ archaeopteryx 13/10/2009 16:51:57

      Ίσως μέχρι να ξεπεραστεί ο σκόπελος των Προεδρικών εκλογών;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αρράκις الراقص 13/10/2009 17:05:26

        συγγνωμη.. το Αρρακις με παει σε Αιγυπτιακη Θεοτητα. Resurection με ΓΑΠΠ ειχαμε? Μη μου πεις οτι ψηφισες !!

        Τιμη μας. Μπορεις να μας δωσεις τα Φωτα σου ?

        ΠΠ

  12. Orestios avatar
    Orestios 13/10/2009 17:04:01

    Επιτέλους! Πρέπει να τονωθεί η αγορά αυτοκινήτου άμεσα. Να φύγουν οι φόροι στο εξωτερικό, ένεκα πράσινης ανάπτυξης, αλλιώς ήταν σπατάλη και εξυπηρέτηση των αυτοκινητοβιομηχάνων του εξωτερικού.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/10/2009 17:06:46

    Και για ακόμα πιο συνειδητοποιημένους, κίνηση αέρος-αέρος. Σμαρτ εντ λάϊτ!!!

    http://allmotives.wordpress.com/2009/07/21/airpods/

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/10/2009 17:12:13

    Kαι για επικοινωνιακους ευχάριστους τύπους:

    http://allmotives.wordpress.com/2009/08/20/rinspeed/

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 17:17:44

    "We can be Heroes Just for one day", ελεγε ο Bowie.
    http://www.youtube.com/watch?v=YYjBQKIOb-w

    ΠΠ

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/10/2009 17:42:23

    Άρχισε τους λαϊκισμούς του πατέρα του ο Γιωργάκης! Αντέχει κινητήρας 1600 κυβικών να σηκώσει την αλεξίσφαιρη θωράκιση; Ε, ρε γλέντια που θα κάνουν οι κοινωνικοί αγωνιστές του Επαναστατικού Αγώνα!

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 17:44:57

    το επομενο μετρο θα ειναι να μοιρασει ο Χρυσοχοιδης αεροβολα στρακαστρουκες, σκορδακια και αμμοχαλικο. μπαλανς.

    ΠΠ

  18. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/10/2009 17:52:48

    Κάθε αστυνομικό και πυροσβεστικό τμήμα θα έχει μέχρι πέντε οχήματα;

    Επίσης τους είπε κανείς ότι τα υβριδικά είναι και φθηνότερα;

    Αν επιλέξουν 10 τύπους οχηματων/φορτηγών να γίνει υποκατασκευαστης η ΕΛΒΟ

  19. 21 avatar
    21 13/10/2009 17:54:12

    Γιά την ώρα μόνο εντυπωσιασμούς ακολουθούν οι νέοι υπουργοί. Και το κόστος είναι μεγάλο και αν ήθελαν θα δημοσίευαν άμεσα στο διαδίκτυο τι αμάξια έχει ο κάθε οργανισμός για να το αξιολογήσουμε.Πολλά σχόλια φίλων πιάνουν σοβαρές πτυχές του προβλήματος
    Αν πραγματικά θέλουν να κάνουν κάτι πρέπει να αλλάξουν άμεσα το δημόσιο ψευδο-λογιστικό και να εμφανίσουν σχεδόν ένα προυπολογισμό από μηδενική βάση, Να νταμείβουν τους καλούς διαχειριστές των κρατικών πόρων και να ξεμπροστιάζουν τους άσχετου

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/10/2009 22:04:10

    Όπως πάντα σε αυτή τη χώρα ημίμετρα και μιλάω από μέσα.
    Έχει γίνει ποτέ καταγραφή; Αναγκών, κόστους λειτουργίας, κενών; (υπάρχουν υπηρεσίες που έχουν 4 οδηγούς και ένα αμάξι και υπηρεσίες με 4 αμάξια και ένα οδηγό...)
    Υπηρεσιακό αμάξι στο Δημόσιο λογίζεται από την λιμουζίνα του Γ Γραμματέα, Προέδρου και του Διευθυντή μέχρι το τζιπ της πυροσβεστικής και το van για τις μεταφορές.
    Για να γίνει ή όχι ο περιορισμός της σπατάλης θα πρέπει να γίνει :

    -σχεδιασμός (χρειαζόμαστε όλες αυτές τις Υπηρεσίες σφραγίδες, ΑΕ, ΝΠΙΔ, ΝΠΔΔ κλπ)που έχουν αυτοκίνητα;
    -καταγραφή αναγκών
    -καταγραφή περιουσίας (δεν είναι μόνο τα αυτοκίνητα, η ακίνητη και εξαφανισμένη περιουσία είναι αστρονομική)
    -και μετά να δούμε τι να κάνουμε.

    Το να λέμε ότι έχουμε πχ 54,000 αυτοκίνητα (λιμουζίνες, αστυνομικά, ασθενοφόρα, τζιπ, ΔΧ, κλπ) που κοστίζουν 354,000,000 και σαν λύση είναι τα υβριδικά των 1,600 κυβικών είναι για γέλια...
    Θα προτιμούσα να καταργούσε με συνενώσεις τα 14,000 ΔΣ, Προέδρους, Δ. Συμβούλους κλπ θα γλίτωνε μερικά δισεκατομμύρια....

  21. Βαρέθηκα avatar
    Βαρέθηκα 14/10/2009 09:08:01

    Τα κρατικά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν αντινομάρχες ,Γ.Γ. νομαρχιών και τα αντίστοιχα των δήμων , πότε θα κοπούν???? γιατι αν δεν κάνω λάθος πουθενά δεν προβλέπεται γι όλους αυτούς η χρήση κρατικών αυτοκινήτων.

  22. adopana avatar
    adopana 14/10/2009 12:22:04

    Μας δουλεύουν;
    Δηλαδή ο ένας στόλος θα αντικατασταθεί από άλλον; Με τα λεφτά τίνος;