29/10/2009 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταργούνται οι ένοπλες σκοπιές στα αστυνομικά τμήματα



Στην κατάργηση των φρουρών στα Αστυνομικά Τμήματα προχωρά το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Με τη σχετική απόφαση, περίπου 2.000 αστυνομικοί αναμένεται να αποδεσμευθούν σε ημερήσια βάση από τη φρούρηση των αστυνομικών τμημάτων, με στόχο να διατεθούν στις διοικητικές υπηρεσίες, στις πεζές περιπολίες και στην εμπέδωση του αισθήματος ασφάλειας των πολιτών σε κάθε γειτονιά.

Μιλώντας σε ραδιοφωνικό σταθμό, ο αρμόδιος υπουργός Μιχάλης Χρυσοχοΐδης εξέφρασε την άποψη ότι τα Αστυνομικά Τμήματα δεν είναι φρούρια, αλλά δημόσιες υπηρεσίες που πρέπει να εξυπηρετούν τον πολίτη.

«Βούληση του Υπουργείου είναι τα Αστυνομικά Τμήματα να παραμείνουν ανοιχτά στους πολίτες, ώστε να προσφέρουν άμεσες και ποιοτικές υπηρεσίες και όχι να μετατραπούν σε χώρους φόβου και ταλαιπωρίας», πρόσθεσε.

Ταυτόχρονα, ο Υπουργός υπογράμμισε ότι «δεν συντρέχουν συνθήκες για νέα αντιτρομοκρατική νομοθεσία, καθώς στην τρομοκρατία η καλύτερη απάντηση δεν είναι η περιστολή δικαιωμάτων και ο φόβος, αλλά περισσότερη δημοκρατία, σεβασμός στα δικαιώματα των πολιτών, ανοιχτός νους και επαγγελματισμός».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George avatar
    George 29/10/2009 20:08:40

    Δηλαδή μπέστε σκύλοι αλέστε ?

  2. ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ 29/10/2009 20:15:00

    ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΣΚΟΠΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ!!!!! ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΘΕΕ ΜΟΥ!!! ΕΛΕΟΣ!!

  3. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 29/10/2009 20:19:28

    Πολύ έξυπνο. Ο υπουργός λυγίζει στις απαιτήσεις μιας χούφτας προβοκατόρων.

    Τα αστυνομικά τμήματα δεν είναι ΚΕΠ. Δεν είναι για γραφειοκρατικές υπηρεσίες. Εκεί κινούνται εγκληματικά στοιχεία. Αν δεν υπάρχει ένοπλη σκοπιά στην είσοδο, το μήνυμα είναι "μπάτε σκύλοι, αλέστε".

    Αφού δεν είναι αναγκαία η ένοπλη σκοπιά στα αστυνομικά τμήματα, δεν είναι αναγκαία και στην αμερικανική πρεσβεία. Προσφέρει υπηρεσίες στους πολίτες, έτσι δεν είναι; Επίσης, δεν είναι απαραίτητες οι ένοπλες σκοπιές στα υπουργεία και σε άλλους χώρους που κινούνται πολιτικοί και βιομήχανοι.

    Αφού πιστεύει ο Χρυσοχοΐδης πως ΔΕΝ απειλούνται οι πολίτες και οι αστυνομικοί στα τμήματα, τους κατ' εξοχήν χώρους που ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν, να καταργηθούν παντού.


    Υ.Γ.: τελικά, ποιοι είναι οι προβοκάτορες;

  4. ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ 29/10/2009 20:22:46

    ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟ! ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΕΣ!!!

  5. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 29/10/2009 20:34:24

    Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι

  6. ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ 29/10/2009 20:46:38

    ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ! ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 29/10/2009 21:19:53

    Θα βάλει πόρτες ασφάλειας και κουδούνια λέει, μα πάλι κάποιος δεν πρέπει να κάνει το φύλακα φρουρό;

    Εχω την εντύπωση ότι ακροβατεί ο άνθρωπος και προσπαθώντας να είναι και με το αστυφύλαξ και με το χωροφύλαξ θα φάει τα μούτρα του άσχημα, ήδη έχει αρχίσει να εκτίθεται ανεπανόρθωτα.

  8. πορτιερης avatar
    πορτιερης 29/10/2009 21:21:47

    Θα προσλάβουν πορτιέριδες από τα νυχτερινά μαγαζιά τώρα που λόγω κρίσης δεν έχουν και πολλή δουλειά. Αμα λάχει χτυπάνε και την ανεργία.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 29/10/2009 21:25:05

    Α και μια και το ξέχασα γιατί δεν μετατρέπουν και τα ΑΤ σε πράσινα;

    - Με φύτεμα μπουκαμβίλιας
    - Οικολογικά πιστόλια (νεροπίστολα)
    - Κήπους με βιολογικά ζαρζαβατικά
    - Περιπολικά με πράσινο φάρο
    - Πόστες από Σουηδικό ξύλο
    - Δανούς επικεφαλής

    KEΠ ΠΑ-ΣΟΚ POLICE

  10. Eastrader avatar
    Eastrader 29/10/2009 22:01:53

    Και δεν τα κλεινουμε και τελειως?

  11. Διογένης avatar
    Διογένης 29/10/2009 23:02:57

    Από το να τους έχει εκτεθειμένους, καλύτερα να καταργήσει τη φρουρά. Τα αλεξίσφαιρα φυλάκια κοστίζουν πολύ, ένας υπεύθυνος υπουργός, αν δε μπορεί να τα υλοποιήσει, οφείλει τουλάχιστον να μην τους υποχρεώνει να στέκονται στόχοι για σκοποβολή. Ωστόσο, δε με έχει πείσει ο Χ. πως είναι υπεύθυνος ακόμη. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με την τελευταία παράγραφο.

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ Διογένης 29/10/2009 23:46:54

      "Από το να τους έχει εκτεθειμένους, καλύτερα να καταργήσει τη φρουρά."

      Μήπως είναι καλύτερο να καταργήσουμε τους μπαχαλάκηδες πάσης φύσεως, αντί να τους στέλνουμε μηνύματα πως τους φοβόμαστε;

  12. aris53m avatar
    aris53m 29/10/2009 23:44:47

    τώρα μάλιστα.

    ο επόμενος υπουργός πότε θα αναλάβει?

  13. nemo avatar
    nemo 29/10/2009 23:50:23

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΟΠΙΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΥΝΟΜΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ!?ΜΟΝΟ ΚΑΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΡΤΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΠ ΟΥΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ.ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΡΙΟΦΙΛΙΑ,ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ 2-4.ΜΕΤΕΞΕΛΙΞΗ ΠΑΝΤΟΥ.ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ ΤΗΣ ΑΔΑΕ ΚΑΙ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΡΩΤΑΝΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΣ!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nemo 30/10/2009 00:01:19

      Η Ελλάδα δεν είναι χώρα με τη κλασική έννοια... είναι παιδική χαρά. Αυτό το καιρό έχουμε ανέβει στο τρενάκι του τρόμου.

    • ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ @ nemo 30/10/2009 00:03:58

      ΦΙΛΕ ΝΕΜΟ ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ.
      ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.
      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΟΜΩΣ "ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ" ΤΩΝ "ΠΟΛΙΤΩΝ"
      ΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΩ "ΠΟΛΙΤΕΣ" ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΑΝΑΡΧΟΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ) ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ.

  14. Σαος avatar
    Σαος 30/10/2009 12:58:17

    Ο Χρυσοχοΐδης θέλει να επιβεβαιώσει τα αστεία που λέγονται για τους Ποντίους.

  15. aris53m avatar
    aris53m 30/10/2009 14:22:49

    @ Σαος

    κι' εν μαναχόν, ο Σαββίκας ο Τσιτουρίδης πα τεμέτερον εν, κι ο Καστανίδης θαρρώ.
    Άμα οι ντόπιοι απές σην Βουλήν κι' άλλο σουρ εν. Αν αρχενώ ασόν Πάγκαλον και τελειώνω σον Τζέριν, τον Χρυσοχοΐδην εβάλνα' τον γυαλία.

    Ατώρα ντο λες?

  16. Ο ΜΑΣΤΙΧΑΣ avatar
    Ο ΜΑΣΤΙΧΑΣ 30/10/2009 14:55:51

    ας βάλει τις πόρτες ασφαλείας με την κάμερα που έχουν μπει στα καταστήματα της Εθνικής Τράπεζας. είπαμε να απελευθερώσει αστυνομικούς για να τους έχει στο δρόμο όχι όμως να μην υπάρχει ασφάλεια καθόλου.

    και το κυριότερο από εκεί που πρέπει να ξεκινήσει είναι η εκπαίδευση των σωμάτων ασφαλείας. να προσφέρει εκπαίδευση και παιδεία.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/10/2009 18:48:23

    Δεν είμαι ειδικός στην φύλαξη Α/Τ, αλλά θεωρώ άδικο και σε τελική ανάλυση ππροκλητικό να παριστάνεις ότι φυλας Α/Τ, όταν έχει 2-3 νεαρούς (ή νεαρές) ένας με αυτόματο, σιγά μην του επιτρέπεται να ρίξει και με τι κριτήρια. Οι άλλοι έχουν 38άρια 20ετίας, που είναι σαν άχρηστα απέναντι σε καλάσνικοφ. Δύο λύσεις, ακραίες. Ή δηλώνεις ότι ναι, αφύλακτα, αλλά χωρίς κίνητρο δήλωσης από επίθεση, ή τα κάνεις φρούρια. Οι περισσότεροι από εμας είναι αδελφές στο θέμα, θαρώ πως μας ακούω να σκούζουμε όταν ο μικρός παρεξηγημένος αναρχοαλητάκος κοπεί σε 15 κομμάτια από καταιγισμό από αυτόματα 9άρια ή 45άρια αστυνομικών. Δεν ξέρουμε από ποιά μεριά του φράχτη είμαστε.

    Αρκετοί οπλοφορούν. Οι σώφρωνες ξέρουν ότι δεν τραβάς όπλο παρά για να σκοτώσεις. Δεν θες να σκοτώσεις; Μην τραβάς όπλο. Όπλο για εκφοβισμό σκοτώνει τον ιδιοκτήτη του. Rules of engagement και επαίδευση.

    Μέχρι νεωτέρας, είμαι υπέρ του να μην βάζουμε πιτσιρίκια απαίδευτα, χωρίς σαφή εντολή να σκοτώνουν, σε κίνδυνο, σαν κράχτες, μπροστά σε A/T.

  18. parsifal avatar
    parsifal 31/10/2009 00:10:53

    Ο Μιχάλης είναι σωστός. Η ασφάλεια δεν εμπεδώνεται με "φρούρια" αλλά με ισχυρή παρουσία ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ (πεζές περιπολίες, ΟΠΚΕ, συνεργεία ελέγχου οχημάτων, ομάδα Δ, κλπ). Η επάνδρωση "φρουρίων" απλώς επαυξάνει την ραστώνη, καθιστά μαλθακώτερους τους ηδη κοιμώμενους και απαίδευτους ενώ σε τίποτε δεν διεκδικεί την κυριαρχία στον δρόμο, εκεί που παίζεται το παίγνιο ισχύος με τους "επαναστάτες" Γιατί για παίγνιο ισχύος πρόκειται, για χαζό απολίτικο τσαμπουκά που το Κράτος οφείλει να κερδίσει. Κατίσχυση των "αλλων" σημαίνει οπισθοδρόμηση της κοινωνίας και επικράτηση της "κατακερματισμένης κοινωνίας" κλεφταρματωλών της κακιάς ωρας με μόνιμο χαμένο τους αδύναμους, τους φτωχούς και τους ανένταχτους σε συμμορίες και ομάδες ισχύος.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ parsifal 31/10/2009 18:43:03

      PARSIFAL ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΣΤΗ ΜΑΧΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ. ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΩΤΑ ΤΟΥΣ.
      ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;

  19. Ο ΜΑΣΤΙΧΑΣ avatar
    Ο ΜΑΣΤΙΧΑΣ 31/10/2009 21:43:48

    τώρα που θα βγουν στο δρομο οι αστυνομικοι θα γεμισουμε μαγαζια με ντονατς! χαχα!