#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2014 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταργείται το εισιτήριο των 25 ευρώ στα νοσοκομεία



(Ανανεωμένο) Η απόφαση της κυβέρνησης να πάρει πίσω το χαράτσι στα νοσοκομεία είναι απολύτως σωστή. Από την πρώτη στιγμή είχαμε επισημάνει ότι πρόκειται για ένα ανόητο και απολύτως άδικο μέτρο το οποίο μόνο προβλήματα θα δημιουργούσε στην κοινωνία και την κυβέρνηση. Πράγματι, όλος ο κόσμος έκραξε την κυβέρνηση ενώ παρ' ολίγο να είχαμε μεγάλη κυβερνητική κρίση καθώς βουλευτές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ ζητούσαν επιτακτικά την ακύρωση του μέτρου και απειλούσαν ότι δεν θα το ψηφίσουν.

Άσε που ξεσπάθωσε και ο ΣΥΡΙΖΑ και... δικαίως έριχνε «σφαλιάρες» στην κυβέρνηση.

Ωστόσο, μήπως όλο αυτό το μπάχαλο θα έπρεπε να αποφευχθεί; Μήπως δηλαδή δεν έπρεπε καν να εμφανιστεί ως μέτρο που τίθεται σε εφαρμογή; Δεν είναι αυτό ένα επικοινωνιακό Βατερλό της κυβέρνησης;

Μα καλά. Μέχρι προχθές δεν έλεγαν στην κυβέρνηση ότι πρόκειται για ένα απόλυτα δίκαιο μέτρο; Επίσης, στην αρχή έλεγαν ότι το μέτρο θα αποφέρει 70 εκατ. το χρόνο και ζητούσαν ισοδύναμα και στη συνέχεια το ποσό έπεσε στα 40 εκατ. ευρώ. Και προτού κάνει το ΠΑΣΟΚ τις προτάσεις του και το... παίξει κόμμα του λαού, ο Γεωργιάδης αίφνης ανακοίνωσε το ισοδύναμο του φόρου στον καπνό, στον οποίο συμφώνησε και ο Στουρνάρας.

Πόσο δύσκολο ήταν να ανακοινώσουν αυτό το μέτρο πριν υλοποιηθεί το 25ευρω που προκάλεσε θύελλα; Γιατί δηλαδή κινδύνευσε η συγκυβέρνηση ενώ ήταν πιο εύκολα τα πράγματα απ' ότι έδειχναν;

Αλλά το εντυπωσιακό είναι ότι ακόμη κι αυτό το σημαντικό μέτρο, η απόσυρση ενός αντιλαϊκού μέτρου, καλύφθηκε από την απόδραση του Χρ. Ξηρού, ενός φιάσκου όχι της κυβέρνησης αλλά γενικότερα του κράτους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 07/01/2014 19:53:27

    Δεν μπορούσε να γίνει από την αρχή αυτό ώστε να μην γίνει τόσος χαμός και να γίνει επικοινωνιακό ολοκαύτωμα για την ΝΔ; Τόσο δύσκολο ήταν να το σκεφτεί κάποιος;

    • Gully Foyle avatar
      Gully Foyle @ Skeptikisths 08/01/2014 10:49:33

      Πιστεύεις ότι δεν ήταν προσυμφωνημένη ενέργεια;
      Άποψή μου, το "ισοδύναμο" είχε ήδη προταθεί είχε ήδη συζητηθεί, είχε ήδη μελετηθεί, και ο Βενιζέλος κατάφερε όχι μόνο να εδραιωθεί αλλά και να χρεωθεί ως επιτυχία του ΠΑΣΟΚ, κάτι σαν δώρο σωτηρίας μπας και μείνει στα ποσοστά του μέχρι τις ευρωεκλογές. Το ΠΑΣΟΚ παίζει αριστοτεχνικά το χαρτί "σωτηρία της χώρας=συμμετοχή ΠΑΣΟΚ", πιέζει και παίρνει πολύ περισσότερα από όσα του αναλογούν. Τώρα γιατί οι ΝΔίτες είναι τόσο κότες και υποχείρια, is beyond me

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Skeptikisths 09/01/2014 01:16:36

      Το 25ευρω εκτός από έσοδα θα είχε και ως αποτέλεσμα την αποσυμφόριση των νοσοκομείων και την απαλλαγή τους από τις "μαιμού" εισαγωγές και την "παραιτρική" των γιατρών.
      Μακροπρόσθεσμα θα γίνει ολοκαύτωμα για το ΠΑΣΟΚ, οταν γίνει αντιληπτό ότι αντί να πληρώνουν λίγοι, αυτοί που πρέπει, θα πληρώνουν σχεδόν όλλοι. Και οι καπνίζοντες και οι χαζοχαρούμενοι μη καπνίζοντες, που θα επιβαρύνονται με επίπλέον κόστος λειτουργίας των νοσοκομείων

  2. sender avatar
    sender 07/01/2014 20:02:01

    ΓΙΑΤΙ τότε ανακοινώθηκε και εκθέτει την ΝΔ;Μόνος του αποφασίζει ο υπουργός,που θα πληρώσει την νύφη;ή είναι μια κενή προσπάθεια να σωθεί το γόητρο[!]του Πασοκ,που έσπευσε να..αντιπολιτευθεί τον εαυτό του,αρνούμενο το μέτρο των 25ευρω;Τι συμβαίνει;θα μας εξηγήσουν επιτέλους;αν τους ενδιαφέρει βεβαίως η αλγεινή εντύπωση που προκαλούν!

    • Eva avatar
      Eva @ sender 08/01/2014 10:14:23

      Σωστά το λέτε.
      Αντιπολιτεύθηκε τον εαυτό του το πασοκ.
      Αρκεί και κάποιοι να το βγάλουν παραέξω
      (γιατι μόνο ο Γεωργιάδης μας πληροφόρησε
      για το οτι είχε ψηφιστεί απο το πασοκ)
      Ο Γεωργιάδης...ενοχλεί πολλούς στη ΝΔ γι αυτό... ξύδι.

      • GLAD avatar
        GLAD @ Eva 08/01/2014 14:16:10

        Δεν ξέρω ποιους ενοχλεί ο Γεωργιάδης μέσα στην Ν.Δ. , αλλά και αυτοί πρέπει να ξέρουν ότι για τούς "μέσα" αποφασίζουμε εμείς οι "απέξω".

  3. Αλχημιστής avatar
    Αλχημιστής 07/01/2014 20:02:27

    Οτι πεί το ''αφεντικό'' (Μπένυ).
    Προφανώς τους είχε διαφύγει αυτό το "ισοδύναμο''μέτρο και καλά που τους το θύμισε ο φίλος του λαού το "ΠΑΣΟΚ".
    Ε ρε γέλια.

  4. daresome avatar
    daresome 07/01/2014 20:03:01

    Όλο αυτό για κάτι που μπορούσε να είχε γίνει εξ΄αρχής .... Ε, μα παραδεχτείτε το επιτέλους, είναι μέγας αγωνιστής ο Βάγγος !! Επομένως ? Τον ξαναψηφίζουμε ... (ρητορικός ο α΄πληθυντικός ...)

    • Κίρκη avatar
      Κίρκη @ daresome 07/01/2014 20:56:26

      Μήπως (με το δίκιο τους) υποτιμούν τη νοημοσύνη μας;

  5. kapar13 avatar
    kapar13 07/01/2014 20:05:05

    Οι κλέφτες τι θα πληρώσουν;
    Οι καταχραστές;
    Οι φοροδιαφεύγοντες και φοροαποφεύγοντες;
    Με τις λίστες (Λαγκάρντ και άλλες 5-6) τι γίνεται;
    Ο Χριστοφοράκος περνάει καλά στο Μόναχο; Θρέφει μούσι;
    Η οικογένεια Καράβελα υγιαίνει και ευημερεί;
    Σταματάω εδώ για να ανάψω τσιγάρο.

  6. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 07/01/2014 20:09:13

    ζητω ο Σαμαρας!

  7. Panos avatar
    Panos 07/01/2014 20:12:58

    Πόσα σωσίβια άραγε θα πέσουν στη θάλασσα για την διάσωση των πασόκων;;;

    • Kirki avatar
      Kirki @ Panos 07/01/2014 21:05:39

      Και φουσκωτές βάρκες να πέσουν, ο ...πνιγμός είναι βέβαιος.

      • Panos avatar
        Panos @ Kirki 07/01/2014 22:15:41

        Μόνο που αυτός που πνίγετε τις περισσότερες φορές παίρνει στον πάτο... και αυτόν που προσφέρετε να τον σώσει.

  8. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 07/01/2014 20:16:14

    ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ.
    ΚΟΨΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ .
    ΘΑ ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ.
    ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ.
    ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑ.
    ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ 100 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ.
    ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 07/01/2014 23:06:45

      Μακαρι να το διαβασει η γυναικα μου. Ντουμανι γινεται το σπιτι, κάθε 3 και λιγο :-)

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μικρασιάτης 07/01/2014 23:45:00

        Μίλησέ της γιά τό παθητικό κάπνισμα,
        ὅτι μειώνει τή λίμπιντο...

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 08/01/2014 00:25:40

      Σατανικό..!!!
      Με πείσατε..

      Πάω να κάνω το τελευταίο μου τσιγάρο..

  9. Evangelos avatar
    Evangelos 07/01/2014 20:16:43

    ax00xa0x0x0xa0ax το φουκαρά τον Άδωνι !!! τον αφήσανε 10 μέρες να φάειτο ξύλο της αρκούδας και μετα τον άδειασαν σε/με 5 λέπτα ... η πλάκα είναι ότι ήταν το ΜΟΝΟ σωστό μέτρο τα τελευταία 4 χρόνια

    • mara M. avatar
      mara M. @ Evangelos 07/01/2014 21:15:18

      Ε έπρεπε να κάνουν κι ένα δώρο στο ΠΑΣΟΚ. Μονο στους 41 της ΝΔ για τους αγρότες θα έκαναν; Aυτά τα επικοινωνιακά τερτίπια πρέπει κάποτε να σταματήσουν.

    • Στον άνεμο avatar
      Στον άνεμο @ Evangelos 07/01/2014 21:24:19

      Σιγά μη λυπηθούμε και τον Άδωνη τώρα. Που ούτε να αρρωστήσουμε, ούτε και να πεθάνουμε χωρίς να τον ...πληρώσουμε απαιτεί. Σημασία έχει οτι αυτές οι προχειρότητες αφαιρούν αξιοπιστία και σοβαρότητα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Evangelos 07/01/2014 21:29:22

      Σας ποναει ο Αδωνις!Εχει πολλα ακομη η συνταγη επιτυχιας Αδωνι που σε απλα ελληνικα λεει ''Μαυρος γατος ,ασπρος γατος λιγο με νοιαζει τα ποντικια θελω να πιανει '' .Ειπε ο Αδωνις οτι χωρις ισοδυναμα μετρα δεν το παιρνω πισω το μετρο των 25€ οποτε νατα τα ισοδυναμα και ταυτοχρονα ολοι οι συριζαυγητες , ανεμοδαρμενοι και αλλοι λαικιστες της πενταρας μωκο !

      • Στον άνεμο avatar
        Στον άνεμο @ Ραβινος 07/01/2014 22:00:31

        Σιγά μη μας πονάει ο κάθε αστείος Άδωνης. Τη ΝΔ μόνο πρέπει να ...πονάει, που έφτασε γι ''αστέρι'' της να έχει έναν φτηνό λαϊκιστή, υπερασπιστή των Ελληνοκτόνων μνημονίων και υμνητή των Τροϊκανών.

        • Αντιγραικύλος avatar
          Αντιγραικύλος @ Στον άνεμο 08/01/2014 01:01:58

          Το κατάφερε κι αυτό ο Άδωνις..

          Είναι ο μόνος βουλευτής εδώ και χρόνια που δεν έχει χαϊδέψει ποτέ αυτιά ψηφοφόρων κι όμως χαρακτηρίζεται από ορισμένους ως ''λαϊκιστής''..

          • Kirki avatar
            Kirki @ Αντιγραικύλος 08/01/2014 07:55:23

            Καλά. Λαϊκαντζούρης και ...δεύτερος είναι το ακριβές. Αν και ο ''λαϊκισμός'' δεν είναι μόνο το χάϊδεμα του πόπολου. Ψάξτε το λίγο....
            ''Κατά την ακραία αρνητική του εκδοχή, ο λαϊκισμός στηρίζεται στην εσκεμμένη ανειλικρίνεια (π.χ. στη διάδοση κάποιου θέματος που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα). Επίσης, ο λαϊκιστής πολιτευτής θέτει σκοπίμως ψευτοδιλήμματα, όπως "εχθροί ή φίλοι", "ταραξίες ή φιλήσυχοι", "αλλογενείς ή γηγενείς", με απώτερο σκοπό την καλλιέργεια ανασφάλειας στο λαό, και την αυτοπροβολή του ίδιου σαν προστάτη και σωτήρα '' Ή και σαν ....ακριβοδίκαιου τάχα ''τιμωρού'' αν βολεύει. Υπηρέτες συμφερόντων οι ...ηθοποιοί, ούτως ή άλλως. Καταλαβαίνετε.......

          • Eva avatar
            Eva @ Αντιγραικύλος 08/01/2014 12:42:32

            Ε καλά, όλοι το καταλάβαμε...ενοχλεί ο Άδωνις τα παλαιότερα αγόρια και κορίτσια.
            Αμ δε γίνεσαι υπουργός με επετηρίδα.

          • Κίρκη avatar
            Κίρκη @ Eva 08/01/2014 14:17:59

            Πολύ σωστά. Υπουργός γίνεσαι τελικά κατόπιν εντολών...

          • Eva avatar
            Eva @ Κίρκη 08/01/2014 17:34:19

            Αυτό εννοώ.
            Ο αποτελεσματικότερος.
            Προαγωγή με παλαιότητα
            μόνο στο δημόσιο.

      • Evangelos avatar
        Evangelos @ Ραβινος 07/01/2014 23:27:37

        φιλε μ αν ήταν τόσο απλό το ισοδύναμο (5 λεπτά στα τσιγάρα) γιατί ούρλιαζε 10 μέρες τώρα ? ας το έκανε απο την αρχή ... προφανως τον αδειάσανε αφού τον αφήσανε να κάνει τον σωτήρα της χώρας στα κανάλια ...
        υ.γ. 40 δις επιπλέον έμμεση φορολογία και εγώ είμαι ο λαικιστής της πεντάρας και ο συριζαυγίτης ? (τόσους φόρους ούτε ο Στάλιν δεν είχε τολμήσει να επιβάλλει) χεχε

        • νικος π. avatar
          νικος π. @ Evangelos 08/01/2014 09:22:30

          κοψε κατι 40 δις που τα βρηκες δεν ειναι στραγαλια.

        • Eva avatar
          Eva @ Evangelos 08/01/2014 10:09:00

          Τον Γεωργιάδη δεν τον άδειασε κανείς.
          Λάθος κάνετε. (αν τα εννοείτε βέβαια αυτά που γράφετε)

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Ραβινος 08/01/2014 12:00:42

        Ραβινε εγω ειμαι λαικιστης.Εσυ που δεν εισαι για πες μου τους κοινωνικους δεικτες στην ελλαδα.Ανεργια,ποσοστο φτωχειας,αστεγοι,ποσοι σιτιζονται σε συσσιτια,βασικος μισθος,εργασιακα δικαιωματα και πες μου με ποια χωρα της Ε.Ε συγκρινομαστε.Επισης αν ξερεις ποσοι μεταναστευσαν τα 3 τελευταια χρονια.παρακαλω στοιχεια με νουμερα.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κωστας 08/01/2014 12:56:21

          Σε ποια χώρα της ΕΕ όμως ψηφίσανε τον Λεφτά Υπάρχουνε και μετά για διόρθωση βάλανε τους ναζί και τους ψεκασμένους στη Βουλή? Ας μη συγκρίνουμε μόνο τους κοινωνικούς δείκτες, ας συγκρίνουμε και την ωριμότητα της κοινωνίας.

  10. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 07/01/2014 20:20:00

    Ενα τόσο "σωστό" και "δίκαιο" μέτρο καταργείται έτσι απλά? κρίμα!!

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/01/2014 20:27:54

    Σωστή ἀπόφαση.
    Ἀντί νά πληρώσεις ὅταν μπεῖς στό Νοσοκομεῖο,θά πληρώσεις πρίν μπεῖς...
    Μέ λίγα λόγια κόψτε τό κάπνισμα,κέρδος θά ἔχετε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 07/01/2014 21:25:31

      Μαζί σου. Πιο σωστό δε γίνεται.

    • Kirki avatar
      Kirki @ Κυθήριος 07/01/2014 22:05:58

      Εύχομαι όμως η αντικαπνιστική εκστρατεία που πριν λίγο εξαγγέλθηκε να ισχύσει και να΄ναι αυστηρή και επί τέλους, αμετάκλητη. Όχι για λίγα Ευράκια να μείνουμε ξανά στο ...ναργιλέ και στους ντουμανιασμένους κοινόχρηστους χώρους. Για να δούμε....

  12. Geros avatar
    Geros 07/01/2014 20:32:29

    Το ισοδύναμο βρέθηκε.
    Κάθε καπνιστής στην χώρα θα πληρώνει το αντίστοιχο μιας εισαγωγής στο νοσοκομείο τον χρόνο.
    Με ενδιαφέρουν οι γνώμες όλων , είναι πιστεύετε πιο δίκαιο αυτό?

    Πιστεύω ότι για τους περισσότερους θα φανεί δικαιότερο , εγώ έχω να παρατηρήσω μόνο ένα πράγμα:
    Ένα μέτρο που είχε μια εισοδηματική λογική (τα μικρά εισοδήματα δεν πλήρωναν τίποτα) αντικαταστάθηκε με ένα άλλο που δεν έχει καμία εισοδηματική λογική ( ο άπορος και υγιέστατος καπνιστής θα πληρώσει την νοσηλεία στο νοσοκομείο του εύπορου συμπολίτη του).
    Οι αντιδράσεις στο μέτρο με εισοδηματική λογική ήταν τεράστιες από όλους , αντιδράσεις στο μέτρο χωρίς εισοδηματική λογική υποθέτω δεν θα υπάρξουν από κανέναν!
    Δεν είναι εκπληκτικό?
    Άλλη μια απόδειξη ότι σύσσωμη η πολιτική τάξη εκπροσωπεί αποκλειστικά και μόνο την μεσαία τάξη , τίποτα άλλο!
    Οι φτωχοί που στο προηγούμενο μέτρο δεν πλήρωναν, τώρα πληρώνουν και όλοι είναι ευτυχισμένοι!
    Απίστευτο!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Geros 07/01/2014 21:27:05

      Ο καπνιστής έχει τεράστιες πιθανότητες να ασθενήσει και να νοσηλευθεί κάποια στιγμή. Τόσα χρόνια που πληρώνουμε παρέα με τους καπνιστές τα νοσήλεια και τα φάρμακα εμείς που δεν καπνίζουμε επειδή αυτοί κάνουν το κέφι τους είναι καλά; Πιο δίκαιο δε γίνεται.

      • Balafara Hunter avatar
        Balafara Hunter @ Γεώργιος Τ. 07/01/2014 22:36:38

        Το ποσοστό των Ελλήνων που καπνίζουν σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο είναι 42%, δηλαδή 4.620.000 Έλληνες, με μέσο όρο 23,8 τσιγάρα/ημέρα.

        Το κράτος εισπράττει ανά πακέτο 3,07 ευρώ ΕΦΚ (Ειδικό Φόρο Καπνού) στα πακέτα των 3,5ευρώ. Δηλαδή κάτι παραπάνω από 6 δις ευρώ το χρόνο από τους θεριακλήδες. Μείωσε το ποσό χοντρικά κατά ένα τρίτο, για λόγους λαθρεμπορίου, μένουν 4 δις ευρώ.

        Σύμφωνα με το www.smokestop.gov.gr "το συντριπτικό οικονομικό κόστος που προκαλούν οι ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα υπολογίζεται σε 2 δισεκατομμύρια ευρώ".

        Περισσεύουν και 2δις ευρώ. Πότε λοιπόν πλήρωσες για να κάνουμε το κέφι μας;

      • Geros avatar
        Geros @ Γεώργιος Τ. 07/01/2014 22:40:09

        Δηλαδή εσείς που δεν καπνίζετε ΔΕΝ έχετε τεράστιες πιθανότητες να νοσηλευτείτε?
        Και εγώ πίστευα αυτό που άκουγα να λένε παντού , ότι δηλαδή οι καπνιστές κοστίζουν πολλά στο σύστημα υγείας, μετά την ανάγνωση του βιβλίου ενός Γάλλου καθηγητή οικονομικών της υγείας κατάλαβα πως όχι μόνο δεν είναι αληθές αλλα είναι και παράλογο αν το καλοσκεφτείς.
        Ένας καπνιστής έχει αυξημένες πιθανότητες κάπου μεταξύ 60 - 70 να ασθενήσει από κάποια ασθένεια που θα του στοιχίσει την ζωή σε μερικά χρόνια.
        Ο μη καπνιστής θα νοσήσει από κάτι παρόμοιο αλλα το πιθανότερο είναι να του συμβεί αυτό 10 με 15 χρόνια αργότερα.
        Τι σημαίνει αυτό για τα ασφαλιστικά ταμεία? Μεγάλη ζημιά φυσικά. Σε αυτά τα 10 με 15 χρόνια έχει τεράστιες πιθανότητες να νοσηλευτεί για λιγότερο επικίνδυνα πράγματα αλλα πολύ δαπανηρά! Όλα αυτά τα έξοδα στους καπνιστές τα ταμεία τα έχουν γλιτώσει γιατί δεν γέρασαν αρκετά για να χρειαστούν φάρμακα για καμιά ντουζίνα παθήσεις, καινούργιες αρθρώσεις και χίλια δυο αλλα πράγματα που οι μη καπνιστές (ζωή να έχουνε) θα χρειαστούν.
        Άρα οι καπνιστές δεν κοστίζουν περισσότερα αλλα λιγότερα στο σύστημα υγείας , δεν κάνουν κακό παρά μόνο στον εαυτό τους.

        Άρα ο συλλογισμός σας ότι στην ουσία επιστρέφουμε στους καπνιστές το κόστος με το οποίο επιβαρύνουν το σύστημα υγείας είναι λανθασμένος.
        Εσείς πιθανότατα θα στοιχίσετε συνολικά στο σύστημα περισσότερα από τον μέσο καπνιστή.
        Mε την λογική σας εσείς θα έπρεπε να πληρώνετε δέκα λεπτά του ευρώ για κάθε πακέτο που ..... δεν καπνίζετε.

        • aris1 avatar
          aris1 @ Geros 08/01/2014 11:07:17

          Γειά σου γέρο λεβεντιά! Αν λοιπόν επιτρέψουμε και τα ναρκωτικά μάλλον βγαίνουμε αλώβητοι κι απο την κρίση. Αφ' ενός θα πεθαίνουν χωρίς να προλάβουν να να γεράσουν και να αρρωστήσουν πολλοί περισσότεροι άρα σώζεται το ασφαλιστικό σύστημα. Και αφ' ετέρου θα αποκτήσουμε την τέλεια αναδιάρθρωση καλλιεργειών που θα επιφέρει πλήρη ανταγωνιστικότητα στην παραγωγική υποδομή της χώρας...Στον καιάδα λιπόν οι άχρηστοι. (Αρκεί να μην είμαστε εμείς...)

          • Geros avatar
            Geros @ aris1 08/01/2014 17:59:22

            Εσύ τώρα θέλεις να μου πεις ότι από αυτά που έγραψα κατάλαβες αυτό?
            Πες μου τουλάχιστον ότι είσαι μικρός και δεν έχεις δικαίωμα ψήφου ....

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ Γεώργιος Τ. 08/01/2014 10:40:04

        Οι καπνιστές πληρώνουν πολλά σε φόρους που υπερκαλύπτουν το όποιο ποσόν πιθανόν να χρειασθούν παραπάνω στο νοσοκομείο. Με αυτή τη λογική, ένας που οδηγεί (και έχει 30% παραπάνω πιθανότητες να νοσηλευθεί από πιθανό τροχαίο) να πληρώνει παραπάνω εισφορές στο ΕΣΥ...

  13. Grigoris Karaolidis avatar
    Grigoris Karaolidis 07/01/2014 20:33:47

    Κι' όμως είναι λάθος κίνηση .
    Ας διατηρούσαν αντί των 25 € , τουλάχιστον τα 10 ή 15 ευρώ και ας συμπλήρωναν με το 0,50 ανά πακέττο . Αιτούμενο είναι τα νοσοκομεία να ενισχύσουν έστω και κατά τι την αυτοχρηματοδότησή τους και να υπάρξει και μια οιονεί ανταποδοτικότητα στα καταβαλλόμενα από τον νοσηλευόμενο .
    Εκτός και τού ότι με την τόση έξαρση τής λαθραίας διακίνησης τσιγάρων , θα συγκεντρώνεται το απαιτούμενο ισόποσο-ισοδύναμο ; τελικά θα ενισχύεται το νοσοκομείο "από τα πενηνταράκια τού φουμαδόρου" ;

  14. Φοβοκτόνος avatar
    Φοβοκτόνος 07/01/2014 20:44:19

    Γιατί τόση φασαρία λοιπόν; Για να ''δικαιωθεί'' στο τέλος και να εμφανιστεί το Πασοκ ως ...υπερασπιστής των αδυνάτων που αντέδρασε τάχα κι εμπόδισε τον παραλογισμό να επιβληθεί; Ειλικρινά, με μπερδεύεις.....

  15. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 07/01/2014 20:50:22

    Όταν πρέπει να βρω χρήματα, εργάζομαι περισσότερο ή περιορίζω τις δαπάνες μου και δεν πάω να κλέψω τον γείτονα. Επειδή έχω βαρεθεί να θεωρούμαι το μαύρο πρόβατο της κοινωνίας και ο εύκολος βλάκας, γιατί είμαι καπνιστής, προτείνω και παροτρύνω τους συνκαπνιστές να κάνουν το πολύ απλό.
    Να ελαττώσουν το κάπνισμα κατά ένα τσιγάρο ημερησίως.

    Έτσι αντί να επιβαρυνθώ κατά 5 πακέτα ετησίως, να ελαττώσω κατά 63 ευρώ τα ετήσια έξοδά μου.

    Αυτό βέβαια σημαίνει ότι το κράτος αντί να εισπράξει επιπλέον 18ευρώ/έτος με το καινούριο αυτό ισοδύναμο (χαράτσι light) από κάθε καπνιστή, θα χάσει 51 ευρώ.

    Άντε για να δούμε πιο μεγαλοφυές ισοδύναμο θα βρουν τότε.

    ΥΓ: Υπόσχομαι να αυξήσω το κάπνισμα αν βρεθούν χρήματα από μίζες, λίστες, φοροφυγάδες, κλπ κλπ…

    • Kirki avatar
      Kirki @ Balafara Hunter 07/01/2014 22:08:32

      '' Υπόσχομαι να αυξήσω το κάπνισμα αν βρεθούν χρήματα από μίζες, λίστες, φοροφυγάδες, κλπ κλπ…''
      Άμα το θέτετε έτσι, ποτέ να μη βρεθούνε κύριε!

  16. GeorgeK avatar
    GeorgeK 07/01/2014 20:53:10

    Θα πάει σύννεφο η λαθρεμπορία σιγαρέτων, θα πέσουν τα έσοδα και τελικά θα επιβληθεί κάποιος επιπρόσθετος φόρος σε κανα 8μηνο...

    • Mourouzis2005 avatar
      Mourouzis2005 @ GeorgeK 08/01/2014 00:12:44

      Παίζει να είναι το μοναδικό σχόλιο με νόημα και ουσία σε όλο το νήμα!!

  17. Gn avatar
    Gn 07/01/2014 21:17:37

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα καταστραφούμε από την οικονομική κρίση αλλά από την πλήρη επικράτηση της παράνοιας και του λαικισμού.
    Το μέτρο ήταν απόλυτα σωστό και δεν έπρεπε να το πάρουν πίσω.

    http://www.twitlonger.com/show/n_1rvg6tr

  18. manos avatar
    manos 07/01/2014 21:22:24

    Φοβερή η Ν.Δ! Εκείνη χρεώνεται το 25άρι και το ΠΑ.ΣΟ.Κ το πιστώνεται! Γειά σου Βαγγέλα γίγαντα. Στο τσεπάκι τους έχεις...

    • Art of War avatar
      Art of War @ manos 08/01/2014 00:36:04

      Μπράβο στον πρωθυπουργό μας ....τον Ευάγγελο Βενιζέλο , καθάρισε πάλι!!

  19. christof avatar
    christof 07/01/2014 21:25:21

    Ο λαικισμος σε ολο του το μεγαλειο Πασοκ και πασας Ελλαδας. Ερμη ΝΔ που καταντησε .Ουτε στη Παιδεια, ουτε στην υγεια,ουτε στο δημοσιο δεν εκανε τιποτα τιποτα μα τιποτα.

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/01/2014 21:29:16

    Αυτή την εικόνα υπό άλλες συνθήκες θα την θαύμαζα. Τώρα με αυτά που είναι πλέον γνωστά και ξεπλυμένα στο καθαρτήριο της πλατείας Συντάγματος απλά
    την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ.

  21. aris. aold avatar
    aris. aold 07/01/2014 22:05:03

    Όσο πρωθυπουργός και υπουργοί κινούνται στην λογική εγώ δεν χάνω από αυτόν αντί να δουλεύουν συστηματικα και μεθοδικά τοσο θα αυξάνονται τα κρούσματα των τελευταίων ημερών που απλά συντελούν στην σήψη και αποδόμηση όσων σωστών γίνονται.

    Οποίος πιστεύει ότι το κόστος που εισπρατει η κυβέρνηση από τέτοια πισωγυρισματα αντισταθμίζονται από υποτιθέμενη στηριξη που παρέχεται στο ΠΑΣΟΚ είναι επικίνδυνος.

    η κυβέρνηση οδεύει σε πλήρη απαξίωση.

  22. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 07/01/2014 22:36:11

    Άμα δεν το ...γυαλίσεις το δεκανίκι σου, θα σπάσει και θα πέσεις.
    Άχαρο, κυνικό, πικρό, μα αληθινό.

  23. τάσος avatar
    τάσος 07/01/2014 22:55:11

    δεν πρόλαβε να βγει έξω ο Χριστόδουλος και όλα αρχίζουν να μπαίνουν σε σειρά. έπεσαν και τα σπρεντς.

  24. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 07/01/2014 22:57:44

    Σωστη αποφαση. Ας το κανουν και +10 λεπτα, αν είναι να εχουν πχ οι Ελληνες μακροχρονια ανεργοι μια βοηθεια στην ιατρικη τους περιθαλψη, θα ηταν θετικο...

  25. roadrunner avatar
    roadrunner 08/01/2014 01:09:11

    Μήπως λέω, βγαίνουμε σιγά-σιγά από την αυστηρή επιτήρηση των Μνημονίων ή με ξεγελούν οι αλκυονίδες ;
    Γιατί στο Μνημόνιο ΙΙΙ NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4093/12 (ψηφισμένο και από το ΠΑΣΟΚ βεβαίως), υπάρχει η παράγραφος:
    "12. Από 1.1.2014 ορίζεται η εκ μέρους των ασθενών καταβολή υπέρ του ΕΟΠΥΥ του ποσού του ενός (1) ευρώ ανά συνταγή που εκτελείται από τον εκάστοτε φαρμακοποιό, καθώς και η καταβολή του ποσού των είκοσι πέντε (25) ευρώ λόγω εισαγωγής για νοσηλεία σε Νοσοκομείο του Ε.Σ.Υ.."
    Το ότι η κυβέρνηση δεν θα εφαρμόσει το αντιλαϊκό, ισοπεδωτικό, οριζόντιο μέτρο του εισιτηρίου (και ψηφισθέν από το ΠΑΣΟΚ , που τώρα κόπτεται και εξανίσταται), σημαίνει τουλάχιστον, ότι ευτυχώς,
    υπάρχει η ελευθερία κινήσεων να διορθώνονται πριν την εφαρμογή τους,
    έστω εκ των υστέρων, ψηφισμένες μνημονιακές αδικίες, που μπορεί να ψηφίστηκαν στη βουλή, υπό τη χρονική πίεση, για έγκριση δανεικών..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ roadrunner 08/01/2014 09:02:34

      Οριζόντιος είναι ο φόρος στα τσιγάρα, το 25άρι ήταν δικαιότατο.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ TopGunZ 08/01/2014 10:19:27

        Όχι, γιατί το κάπνισμα και η φορολόγησή του είναι ελεύθερη επιλογή κάθε πολίτη, άρα ΔΕΝ είναι οριζοντιο μέτρο.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ roadrunner 08/01/2014 13:01:47

          Όπως και το αν για ψύλλου πήδημα θα χρεώνει όλους τους υπόλοιπους είναι επιλογή του. Τι σχέση έχει η επιλογή του καπνιστή. Επέλεξε να καπνίσει, όχι να χρηματοδοτήσει το παραπαίον ΕΣΥ.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ TopGunZ 08/01/2014 20:09:04

            Κι αφού Top φιλελεύθερα μας τα έγραψες, για το ΕΣΥ, γιατί δεν ολοκληρώνεις τη σκέψη σου, παίρνοντας παράδειγμα, από τις ιδιωτικές ασφαλιστικές που ανεβάζουν τα ασφάλιστρα για τους καπνιστές, σε υψηλότερες τιμές (σαν τον φόρο στα τσιγάρα ένα πράγμα), από ότι για τους μη-καπνιστές ;
            Είναι σωστό μέτρο η αύξηση φορολογίας στα τσιγάρα, για όλους και για τους καπνιστές και στο λέει άνθρωπος που κάπνιζε πριν λίγους μήνες.

  26. Κωστας avatar
    Κωστας 08/01/2014 08:12:12

    Σχολιο υπ. υγειας σημερα το πρωι.Το πασοκ προτεινε τα 25 ευρω να καλυφθουν απο το πρωτογενες πλεονασμα και απαντησαμε εμεις θελουμε πραγματικα λεφτα.

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ Κωστας 08/01/2014 08:55:18

      Χαχαχα, πάρα πολύ καλό. +++++++

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κωστας 08/01/2014 09:01:56

      Δηλαδή ταμείο. Δεν εννοούσε ότι δεν υφίσταται το πρωτογενές πλεόνασμα, αλλά δεν παύει να είναι ένα λογιστικό νούμερο, τα νοσοκομεία χρειάζονται ζεστό ρευστό.

  27. Yiannis avatar
    Yiannis 08/01/2014 08:33:00

    Για μια ακόμα φορά, αποδεικνύεται περίτρανα ότι το πολιτικό προσωπικό (Κυβέρνησης και Αντιπολίτευσης) είναι πολύ κατώτερο των περιστάσεων.

  28. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 08/01/2014 09:01:56

    Μερικές παρατηρήσεις
    1. πριν λίγες ημέρες ένας Ελληνας βιομήχανος,ο κ. Καρέλιας ανακοίνωσε τις χρηματικές παροχές προς τους εργαζόμενους στην εταιρεία του, λόγω καλών οικονομικών αποτελεσμάτων. Αυτή την ενέργεια πως την αξιολογεί η κυβέρνηση, ως θετική ή αρνητική? Ο Σαμαράς βρήκε χρόνο να συναντηθεί μαζί του ή έβρεχε πολύ στην Καλαμάτα?
    2.Ο δικηγόρος Δημητρακόπουλος είπε στον Ευαγγελάτο ότι στις μίζες για τα εξοπλιστικά αναφέρεται το όνομα μεγάλου στελέχους , εν ενεργεία, του ΠΑΣΟΚ. Από την επόμενη ημέρα όλα τα κανάλια αρχησαν να στέλνουν τους δαιμόνιους ρεπόρτερ...στο Καρπενήσην στη ΙΚαρία,στην άνω και κάτω Παναγία,στο Πέρα Βρέχει και στη Κάτω Ραχούλα για να "ανακαλύψουν" νέους κομπάρσους για το σίριαλ "Λιάπης-Καμένος". Οι μεγάλοι δημοσιογράφοι ανακρίνουν τον ΆΔωνη για τα 25 ευρώ,την κοπανάει ο Σκληρός απο τις 29-12 αλλά εμείς το μαθαίνουμε στις 7-01, οι γιατροί του Σουμάχερ δεν εκδίδουν δελτίο και αναγκάζοντε οι δημοσ. να κάνουν υποθέσεις,έχουμε και το θέμα του "παπα-σούζα", που να βρεθεί χρόνος να ασχοληθούμε με το " ποιό είναι το στέλεχος του ΠΑΣΟΚ"!!!

  29. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/01/2014 09:07:30

    Κρίμα, χάθηκε μια ακόμα ευκαιρία να αρχίσει να εκπαιδεύεται η Ελληνική κοινωνία στην πραγματικότητα και στη σωστή αντιμετώπιση της περίθαλψης, και μάλιστα με την υιοθέτηση ενός άδικου, καθολικού και ισοπεδωτικού φόρου. Ένας μέσος καπνιστής, που μπορεί με το ζόρι να τα βγάζει πέρα, θα πληρώσει ένα εισιτήριο το χρόνο, νοσηλευτεί δε νοσηλευτεί, για να μπορεί να πηγαίνει ο ψευτοδιανοούμενος παρτάκιας στο νοσοκομείο επειδή του πόνεσε η παρανυχίδα. Αντί να υιοθετήσουμε πλήρως το Σουηδικό μοντέλο, καθόμαστε και ακούμε τον κάθε ανεγκέφαλο λαικιστή.

  30. εφήμερος avatar
    εφήμερος 08/01/2014 10:05:33

    Μνημόνιο =ανεργία=κατάθλιψη=κατανάλωση ψυχοφαρμάκων=αυξηση φαρμακεύτικης δαπάνης=κατάρευση ΕΟΠΙ.

  31. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 08/01/2014 11:05:27

    Εάν πρέπει να ασχολείται ο πρωθυπουργός με τέτοια θέμα γιατί οι υπουργοί δεν μπορούν να τα λύνουν, να καταλαβαίνουν δε, τι είναι σωστό, τι λάθος και τι οδηγεί την κοινωνία στα κάγκελα και την κατακραυγή της κυβέρνησης, τότε ζήτω που καήκαμε. Αλήθεια το λέω, ζήτω που καήκαμε, δεν ξέρω γιατί ο πρωθυπουργός δεν προχωράει σε ανασχηματισμό, δεν ξέρω γιατί πρέπει να κάνει ο ίδιος τον πυροσβέστη, σίγουρα είναι στα μείον. Να πάνε οι άχρηστοι υπουργοί στα σπίτια τους και να αντικατασταθούν από άλλους, δεν μπορεί κάποιους θα έχουμε που να τους κόβει, να είναι εργατικοί και κυρίως με επαγγελματική εμπειρία και αδιάφθοροι.

  32. Κωστας avatar
    Κωστας 08/01/2014 13:02:58

    Καλα ναζι με αλλον μανδυα εβαλαν στην κυβερνηση οι φινλανδοι και οι αυστριακοι.Και ερχονται οι γαλλοι.Που οι λαοι τους δεν εχουν καμμια σχεση με την φτωχεια της ελλαδος.

  33. Avariel avatar
    Avariel 09/01/2014 13:00:39

    Αν και πιστεύω πως το μέτρο αυτό θα είχε αρκετά κέρδη για την οικονομία, η απόφαση που ελήφθη ήταν η πιο συνετή από την πλευρά του πρωθυπουργού που με τον τρόπο αυτό, αφόπλισε τον ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος θα το σπεκουλάριζε καθημερινά μέχρι τις εκλογές.