12/07/2009 03:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταργήθηκε το pressmme.blogspot.com

Καταργήθηκε το μπλογκ http://pressmme.blogspot.com/

Μπαίνουμε στην διεύθυνσή του και διαβάζουμε:

Λυπούμαστε, το ιστολόγιο στη διεύθυνση URL pressmme.blogspot.com έχει καταργηθεί. Η διεύθυνση αυτή δεν είναι διαθέσιμη για νέα ιστολόγια.

 Τι προηγήθηκε

 Όπως γράψαμε στο http://www.antinews.gr/?p=7917  ύστερα από σειρά δημοσιευμάτων του pressmme.blogspot.com εναντίον του καθώς και του δημοσιογράφου Γιάννη Κουρτάκη (Πρώτο Θέμα) ο δημοσιογράφος Χρήστος Ράπτης (Πρώτο Θέμα) είχε υποβάλει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση εναντίον του δημοσιογράφου Γιάννη Παπαγιάννη (ΕΧΤΡΑ), θεωρώντας τον διαχειριστή του μπλογκ.  Ο Γ. Παπαγιάννης αρνήθηκε αρχικά ότι είχε σχέση με το μπλογκ και συνέχισε τα δημοσιεύματα. Φαίνεται όμως ότι χθες προέκυψαν στοιχεία που τον συνδέουν με το μπλογκ.

Να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δημοσίευμα του πριν…εξαφανισθεί το μπλογκ έγραφε ότι αν σβηστεί μαζί με το e- mail, τότε …δεν θα υπάρχουν στοιχεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 12/07/2009 09:35:44

    Ελπιδοφόρο νέο. Αρχίζει να καθαρίζει το διαδίκτυο.

  2. ΤΟΧ avatar
    ΤΟΧ 12/07/2009 10:11:07

    Ως μη ενημερωμένος βιάζεσαι και στις εκτιμήσεις σου και στις ...χαρές σου, FactorX. Πρόκειται για συνηθισμένο μπλοκάρισμα της Google, που με κάποιες κινήσεις ξεπερνιέται... Κρίμα, και για την αγαλίαση που προκάλεσες και στους δεξιούληδες σχολιογράφους σου.

  3. pan avatar
    pan 12/07/2009 11:06:38

    Καλυτερα και μακάρι να μείνει κλειστο.
    Κάτι τέτοια προβοκατόρικα blog μόνο κακό κάνουν.
    Έχουμε και τις ειδήσεις για τετοια "ενημέρωση"

  4. όνομα υποχρεωτικό avatar
    όνομα υποχρεωτικό 12/07/2009 11:13:46

    "Πρόκειται για συνηθισμένο μπλοκάρισμα της Google, που με κάποιες κινήσεις ξεπερνιέται"

    Αυτό είχε γίνει καιρό πριν, αφού σου έβγαζε προειδοποίηση για το περιεχόμενο πριν το επισκεφτείς. Τώρα το έκλεισε ο ίδιος, προς δόξαν της δημοσιογραφίας, υποθέτω.

    Επίσης, πώς ξέρουν ότι αν το διαγράψεις η Google χάνει εντελώς τα ίχνη σου; Πώς είναι σίγουροι ότι τα δεδομένα δεν παραμένουν στους σερβερ της Google απλά με μία ένδειξη "διαγραμμένο από το χρήστη";

  5. George avatar
    George 12/07/2009 12:17:57

    Επιτέλους ξεβρώμισε το διαδίκτυο !!!!!

  6. anagnostis avatar
    anagnostis 12/07/2009 12:27:37

    ΤΟΧ ή βλάξ;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/07/2009 12:48:06

    το ιστολόγιο μπορεί να το καταργήσει μόνο ο διαχειριστής του, πηγαίνοντας ςτις επιλογές της Google, το ηλεκτρονικό ίχνος δεν σβήνεται όμως ούτε η ηλεκτρονική διεύθυνση, παραμένει στα αρχεία της Google και γι' αυτό δεν μπορεί κάποιος άλλος να εγγράψει ιστολόγιο με αυτό το όνομα του καταργημένου (δηλαδή στην προκείμενη περίπτωση με το όνομα πρεςς μμε), για τις .com διευθυνσεις ή τις διευθύνσεις .gr ισχύει μια οκταετία κατοχύρωσης του ονόματος, για το Google blogspot.com δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα ισχύει η κατοχύρωση του ονόματος
    η Google μπορεί μόνο να το μαρκάρει ως "με περιεχόμενο απρεπές" ή "περιεχόμενο για ενήλικες" αν το ζητήσουν ηλεκτρονικά οι αναγνώστες (δεν ξέρω ένας, δύο ή περισσότεροι, αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο αναγνωστών που πρέπει να το ζητήσουν)

    • thle8eaths avatar
      thle8eaths @ αλλενάκι 12/07/2009 15:40:57

      > τις .com διευθυνσεις ή τις διευθύνσεις .gr ισχύει μια οκταετία κατοχύρωσης του ονόματος,



      μόλις άφηνα domain σε gr και σε org, την ίδια μέρα πιάστηκαν από αλλους.

      επειγόντως ... πρέπει να φτιαχτεί σώμα δίωξης ηλεκτρονικής ασχετοσύνης

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ thle8eaths 12/07/2009 15:55:27

        τα domain σε .gr και .com πρέπει να κατοχυρώνονται νομικά για να ισχύει το χρονικό διάστημα και μετά πρέπει να ανανεώνεται, είναι διαδικασία όπως η κατοχύρωση εμπορικού σήματος

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 12/07/2009 20:13:52

      δεν σας καταλαβαίνω, ρωτήστε δικηγόρο και θα σας εξηγήσει αυτός για την κατοχύρωση όπως εξήγησε και σε μας (όχι για ιστολόγιο blog, για δικτυακό τόπο με εμπορικό σκοπό)

      • thle8eaths avatar
        thle8eaths @ αλλενάκι 12/07/2009 22:33:43

        κύριε - κυρία, για το .gr, γράψτε στο browser σας σκέτο το www.gr , τίποτε άλλο. θα σας δοθεί η ευκαιρία να διαβάσετε το νομικό πλαίσιο αυτού του χώρου. Έτσι μελλοντικά θα γλιτώσετε και τις επισκέψεις σε δικηγόρο - γιατροί κατάντησαν κι αυτοί!

        Για το ξένο domain, π.χ. com, ξεχάστε κάθε επίσκεψη ή αναζήτηση, όποιος πρόλαβε τον κύριο... Αλλιώς αγωγές κι αν... ας μη συγχέονται τα εμπορικά ονόματα - σήματα με την ονοματοδοσία.

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2009 13:08:10

    Καιρός ήταν! Οι κάθε λογής οπορτουνίστες να επιστρέψουν στον φυσικό τους χώρο, που είναι ο βόθρος. Το παίζουν και δημοσιογράφοι, τρομάρα τους. Για να βρείς μια λέξη πρέπει να διαβάσεις 100 βρισιές.

  9. Χι avatar
    Χι 12/07/2009 14:30:58

    Λες και είναι δύσκολο να ξεκινήσει κάποιος ξανά, με "καθαρό μητρώο".

  10. mareli avatar
    mareli 12/07/2009 14:32:51

    O papaJohn είχε υψηλή κάλυψη, συγκεκριμένο ρόλο και θέση στη "συμμορία με το μαρκούτσι". Είχε στρατολογηθεί από τους έχοντες το 45αρι στην προθήκη δίπλα από τον καναπέ που κάθονται οι Καλογρί(ες) και βλέπουν τηλεόραση. Είχε εκπαιδευτεί με τελευταίας τεχνολογίας λασπωτήρες, ενώ ταυτόχρονα είχε μη αριστερά χαρακτηριστικά με δεξιά προθυμία... σύγχρονος εκπρόσωπος της Ελληνικής τρομοκρατίας... Λασποκράτης!

    • symer avatar
      symer @ mareli 12/07/2009 16:09:57

      δεν θα μπορούσε κανείς να τα πει καλύτερα από σένα.

  11. Helmut avatar
    Helmut 12/07/2009 14:51:47

    Τρώγονται μεταξύ τους οι λαμογιοδημοσιοκάφροι. Σκασίλα μας μεγάλη.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/07/2009 19:10:48

    μπα μάλλον θα ξανά εμφανιστεί κάπου, οι ...ανεξάρτητοι και ...αδέσμευτοι δημοσιογράφοι ποτέ δεν χάνονται.

    ΥΓ

    άσχετο κσι πριν αλέκτωρ

    http://fimotro.blogspot.com/

  13. popolaros avatar
    popolaros 12/07/2009 19:14:46

    Το δίδυμο παπαγιάννης-σπίνος, υπόδειγμα δημοσιογραφίας.
    Κρίμα τον γιαμπαζολιά.

  14. thle8eaths avatar
    thle8eaths 12/07/2009 19:34:38

    δεν ισχύουν τα όσα γράφετε κύριε - κυρία.

    ας μην υπάρξει απάντηση, θα προκύψει έκθεση

  15. τακις avatar
    τακις 12/07/2009 23:53:14

    Με το κλεισιμο αυτο εχασε η Δημοκρατια.

    Ξαναζουμε στιγμες χουντας...
    Πονουσε πολυ η λιστα με τους κρατικοδιαιτους δημ/φους!

  16. Christos avatar
    Christos 13/07/2009 00:28:18

    Απορώ με τα σχόλια που διαβάζω!

    Από πότε θα πρέπει να χαρόμαστε με το φίμωτρο? Δηλαδή όλα τα είχε η μαριωρή ο φερετζές της έλειπε... Δηλαδή για να καταλάβω, αυτά που μας ταίζουν καθημερινά οι καρεκλοκένταυροι μακρυχέρηδες δημοσιογράφοι/επιχειρηματίες έχουν μεγαλύτερο κύρος???

    ΕΛΕΟΣ!

  17. Polap avatar
    Polap 13/07/2009 11:47:47

    Κι΄ομως αυτο το blog ηταν χρησιμο .Θα βοηθουσε στην αλληλοκαταστροφη αυτων των λαμογιων .

  18. Κονδωρας avatar
    Κονδωρας 13/07/2009 12:30:04

    Το ιστολόγιο του Παπαγιάννη το "έριξαν" δεν το κατέβασε ο ίδιος.

  19. τακις avatar
    τακις 13/07/2009 14:54:14

    Ποιος το εριξε ρε Κονδωρα? Χακερς?

  20. zaza avatar
    zaza 13/07/2009 15:57:58

    Δεν ξέρω γιατί χαίρεστε όταν ένα ιστολόγιο φιμώνετε. Έχετε σκεφτεί την περίπτωση να προσπαθήσουν να φιμώσουν και το Αντι ή το θεωρείτε απίθανο μιας και συμετέχουμε και άρα εγκρίνουμε, με λίγα λόγια βλογαμε τα γένια μας?
    Αμφιβάλετε ότι πολλοι δεν το γουστάρουν? Όχι μόνο για τα θεματά του αλλά τώρα ακόμα ποιο πολύ που μοστράρει νααα κάτι κρατικές διαφημίσεις δηλ. που μειώνει τον προυπολογισμό διαφήμισης με χ% το οποίο θα μπορούσε να δοθεί σε άλλο πόρταλ, ιστολόγιο? (Για αυτό ας είμαστε προσεκτικοί στο τι γράφουμε για να βρισκόμαστε να τα 'βλογάμε')
    Επίσης όποιος διαβάζει αρκετα ενημερωτικά ιστολόγια από όλο το φάσμα των παρατάξεων εύκολα αντιλαμβάνετε τι ισχύει και τι όχι. Του Παπαγιάννη είχε αρκετές αποκαλύψεις με γραπτα ντοκουμέντα, άλλες που επιβεβαιώθηκαν σε εύλογο διάστημα, είχε και πολλές φορές άστοχο/αγενη λόγο. Χτύπαγε βέβαια το Μητσοτακεικο σαν το χταπόδι....
    Όποιοι είναι δημοσιογραφοι μπορούνε σας παρακαλώ να μου εξηγήσουν την διαφορά του γράφω παραπολιτικά ανυπόγραφα σε πορταλ, εφημερίδα και είναι θεμιτό ενώ όταν γράφουν σε μπλογκ είναι συκοφάντες?
    Για παράδειγμα η ζουγκλα είχε ανυπόγραφο κείμενο όπου έλεγε ούτε λίγο ούτε πολύ τον ΚΚ οικοπεδοφάγο!!!! (http://www.zougla.gr/news.php?id=1240)
    Τέλος δεν λέτε όλοι σας ότι τα επίσημα ΜΜΕ δημιουργούν/μεταδίδουν ειδήσεις
    'στοχευμένα' για δικό τους σκόπο και όχι την ενημέρωση του κόσμου?
    Άντε να το έκανε και ο παπαγιάννης και λοιπόν τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα. Άσε που πιστεύω όπως έγραψα πως αν κάνεις μερικές βολτουλες στα μπλογκς άποκτάς κριτική σκέψη και δεν σε κοροιδευουν όσο θα ήθελαν

  21. Factorx avatar
    Factorx 13/07/2009 16:07:03

    Να γράφουν άλλοι μακακίες για "κρατικές διαφημίσεις" το καταλαβαίνω, αλλά να γράφει κι εσυ που επωφελείσαι της δωρεάν φιλοξενίας μας πάει πολύ και μ΄ εξοργίζει. Δηλαδή τα ΝΕΑ, τα ΜΕΑ και τα ΣΕΑ που ειναι γεμάτα παρόμοιες διαφημίσεις ευλογάνε την κυβέρνηση; Είδες να αλλάξει σε τίποτα η θεματολογία μας; Γλύψαμε κανέναν; Αντι να μας κάνουν ευχέλαιο που ανοιξαμε χάριες στην αναγνωσιμότητα και δημοφιλία του antinews τον δρόμο για όλους με τις διαφημιστικές εταιρείες (και οχι το κράτος) μας βρίζουν. Τους λόγους τους αντιλαμβάνονται όλοι. Και περιμένω να τους αντιλαμβάνονται και οι τακτικοί μας αναγνώστες

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Factorx 13/07/2009 16:15:21

      Που είναι αυτές οι κρατικές διαφημίσεις στο antinews?

      Στραβός είμαι ή θέλει ειδικά γυαλιά?

    • zaza avatar
      zaza @ Factorx 13/07/2009 16:21:41

      Με παρεξήγησες!!!!!!!!!!!!!!!!
      Αντίθετα λέω ότι τώρα που έχεις διαφήμηση όλοι εμεις οι σχολιαστές πρεπει να είμαστε προσεκτικότεροι γιατί μπηκες στο μάτι.
      Δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση ότι άλλαξες γραμμή, άλλωστε συνεχίζω και σε διαβάζω όπως βλέπεις.
      Φακτορ, διάβασε ποιο αργα το σχολιο μου και θα δεις ότι κατάλαβες λάθος και άλλωστε δεν βρίζω αυτον/ους που μου κάνει/ουν παρέα και με ξεστραβώνει/ουν. Κατάλαβες ή ακόμα όχι???

  22. anagnostis avatar
    anagnostis 13/07/2009 16:08:29

    Καλά τα λες Φάκτορα. τσάκισέ τους.

  23. Factorx avatar
    Factorx 13/07/2009 16:30:40

    @zaza: ΟΚ

  24. zaza avatar
    zaza 13/07/2009 16:36:05

    Δεν ξέρω αν είναι μπλοκερ ή όχι, δημοσιογράφος ή όχι, σωστός ή όχι, κολλητός της ντόρας κλπ. εγραψα την εντυπωση μου σαν απλός -που και που- αναγνώστης του,
    όπως ένα ξέρω για σένα ότι είσαι ο ποιό δημοκρατικός σχολιαστής εδώ μέσα με αυτό που πρότεινες στον Φάκτορα.
    Γιατί δεν προτέινες να μου αφαιρέσουν την ελληνική ιθαγενεια και να με στείλουν στα γκούλακ ή στην Γιάρο?

  25. Ping avatar
    Ping 14/07/2009 01:34:21

    Το άτομο μιλάμε ειναι άρρωστος.. ούτε μια μέρα δεν άντεξε. 11-7 ειναι η τελευταία καταχώρηση στο Pressme ("Αληθές είναι αυτό που γράφεται σε αρκετά blogs ότι η εισαγγελέας κα Ράικου διέταξε επείγουσα προκαταρκτική εξέταση για την ενδεχόμενη ταυτοποίηση του pressmme με τον Γιάννη Παπαγιάννη. Η εντολή έφτασε την Παρασκευή στον προϊστάμενο της Δίωξης Ηλετρονικού εγκλήματος. Η διαδικασία θα κινηθεί εντός της εβδομάδας και αναμένεται να κρατήσει τουλάχιστον τρεις μήνες μέχρι να διερευνήσει τα πάντα η Google. Εάν κλείσουμε το pressmme και το e-mail σβήνονται όλα τα δεδομένα από την Google, οπότε δεν μπορεί να ταυτοποιθεί κανείς.")

    το κλείνει, και πριν περάσουν 2 μέρες ξαναρχίζει τα ίδια απο το fimotro.blogspot.com , Lol...
    1ο post ("12.7.09 ΕΡΩΤΗΜΑ Tρεις ημέρες είναι πολλές;")
    το συγκεκριμένο μπλογκ ειχε και παλιες καταχωρήσεις, αλλα ηταν σε "λύθαργο" απο τις 25/5. Ποιος ξέρει ποσα ακόμα εχει στην καβάτζα, για την κακιά στιγμή.



    Τελικά φοβερό εργαλείο το google.com/reader.
    "έσβησα τα μηνυματα μου" λέει, και πάει για ύπνο ήσυχος...
    που νά΄ξερε...

  26. aksiokraths avatar
    aksiokraths 14/07/2009 02:27:12

    Μ αρεσει που οι περισσοτεροι υποστηριζουν τον δημοσιογραφο του ΠΘ, τη στιγμη που ο διευθυντης της εφημεριδας αυτης απεδειχθει ποταπος (διακομιστης, λασπολογος, εκβιαστης, και κυριως μεγας-αερτζης που χομπυ εχει τη μεταφορα εκατομμυριων στην Ελβετια).

    Αν ειλικρινα πιστευει η πλειοψηφια σας λοιπον (απο κακια η ο,τιδηποτε αλλο κινητρο) πωε οι δημοκρατιες χτιζονται με το κλεισιμο blogs και γενικα με τη φημωση, τοτε ντρεπομαι προσωπικα που ειμαι ακομα πολιτης αυτης της χωρας.

    Να τα ακουμε ολα και να τα βλεπουμε ολα και να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΜΕ το ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ μας να κρινουμε τι σωστο και τι λαθος.

    Προφανως προτιματε το Προπο και το φραπογαλο απο οποιασδηποτε μορφης κριτικης σκεψης...

  27. τακις avatar
    τακις 14/07/2009 15:08:34

    H αληθεια ειναι οτι χρειαζομαστε περισσοτερους Παπαγιαννηδες και λιγοτερους γλυφτες και κρατικοδιαιτους διαπλεκομενους δημ/φους.

    Οσοι ειναι με τη συγκαλυψη και τη διαφθορα, ειναι και με τις απαγορευσεις και τις λογοκρισιες.

    Αυτοι που επιζητουν να μην βγουν τα ονοματα των λουφαδορων πολιτικων που απεφυγαν τη στρατευση, επισης επιζητουν να κρυφτει η λιστα των κρατικοδιαιτων δημ/φων και να κλεισουν τα blogs!

    Oσοι φιλοι λοιπον απο αγνοια υποστηριζουν τετοια λαμογια καλο ειναι να ξυπνησουν.