#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2013 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καταραμένο Κεφάλαιο, ευλογημένο χρήμα…»




Οι παροικούντες την περιοχή της Χαλκιδικής και όχι μόνο, γνωρίζουν την ρήση : «Καταραμένο Όρος, ευλογημένη Ιερισσός…».

Η οποία εκφέρεται με αναστεναγμό και καταλήγει σε σιωπή πλήρη νοήματος.

Η ρήση έλκει την καταγωγή σε διαχρονικές συμπεριφορές ορισμένων μοναχών του Αγίου Όρους.

Τι συνέβαινε;
Βιώνοντας την επιβεβαίωση μιας άλλης παροιμίας που ορίζει ότι «είναι βαριά η καλογερική», κάποιοι, που έχοντας λάβει την απόφαση να μονάσουν είχαν αποσυρθεί στο Όρος, μη αντέχοντας τη διαρκή αυστηρότητα του μοναστικού βίου «δραπέτευαν» πότε-πότε, με δικαιολογημένες ή όχι αφορμές, στην γειτονική με το Όρος Ιερισσό, όπου και απολάμβαναν τα αγαθά των εγκοσμίων στην πλήρη τους ποικιλία.

Όταν η «απόδραση» τελείωνε, συνακόλουθα και οι απολαύσεις, με την προοπτική της επαναφοράς στην στερημένη διαβίωση, έπαιρναν το δρόμο της επιστροφής στο Όρος βαριαναστενάζοντας «Καταραμένο Όρος» και συμπληρώνοντας με αγαλλίαση, όσο και προσμονή για την επόμενη έξοδο, «Ευλογημένη Ιερισσός…».

Έτσι η ρήση, εν είδει και αυτή παροιμίας, έφτασε να σημαίνει τη συλλαμβανόμενη αναντιστοιχία βούλησης με συμπεριφορά, εν τέλει την άκρα υποκρισία.

Το θυμηθήκαμε διαβάζοντας στον « Βηματοδότη» ότι μετά από πολύμηνη σιγή για το θέμα, φαίνεται ότι ολοκληρώνεται η πώληση του 902 από το ΚΚΕ.

Όλα δείχνουν ότι ένα πολύμηνο και παράξενο παιχνίδι που παίχτηκε στο παρασκήνιο ολοκληρώθηκε με την πώληση του 902 και μάλιστα πακέτο, δηλαδή και ραδιόφωνο και τηλεόραση.

Ο Περισσός πριν από έναν χρόνο είχε αναστείλει τη λειτουργία του τηλεοπτικού σταθμού, κάτι ωστόσο που εμπόδιζε τη μεταβίβαση της εταιρείας Ραδιοτηλεοπτική ΑΕ. Οι φήμες οργιάζουν ότι οι υπογραφές έπεσαν και πίσω απ' αυτές βρίσκεται και όνομα γνωστού εφοπλιστή.

Εάν λοιπόν το ΚΚΕ, αυτός ο διαπρύσιος υπερασπιστής των εργατικών δικαιωμάτων, αφού έχει ήδη απολύσει με μεθόδους σκληρού κεφαλαιοκράτη δεκάδες εργαζομένους από τις επιχειρήσεις του, τελικά πουλήσει τον 902 σε εφοπλιστή, τότε η ρήση μπορεί να μετασχηματιστεί λαμβάνοντας και νέα σημασία :

«Καταραμένο Κεφάλαιο, ευλογημένο χρήμα…»

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eλλην πολιτης avatar
    Eλλην πολιτης 05/08/2013 10:47:55

    Μια απορια : Δικες τους ειναι οι συχνοτητες και μπορουν να τις πουλησουν ; Απο ποιον τις αγορασαν και ποσα εδωσαν;

    • madprof avatar
      madprof @ Eλλην πολιτης 07/08/2013 00:56:28

      Λυπάμαι τις χιλιάδες φοιτητών που ανάλωσαν την νιότη τους και πολλές φορές την ζωή τους για τα οράματα και τα θάματα (sic!) του άλλοτε Αρχ..ινστρούχτορα Μίμη Ανδρουλάκη alias χαμαιλέοντα της κομμουνιστικής χλωρίδας και πανίδας και του θηλυκού του alter ego Μαρίας Δαμανάκη !!
      ΥΓ. Βίωσα (από απόσταση, ευτυχώς) την καταστροφική επιρροή τους (όπως και των φορέων εξουσίας της όλης δομής και οργάνωσης του τότε ΚΚΕ_ΚΝΕ) στις ζωές χιλιάδων αγνών νέων, στους οποίους αφιερώνω αυτό το σχόλιο !!

  2. Hawk avatar
    Hawk 05/08/2013 11:31:31

    Και μετά λέμε ότι δεν υπάρχουν ειδήσεις τον Αύγουστο... οι φετινές ειδήσεις είναι πολύ καυτές όπως αξίζει να είναι ένα τέτοιο μήνα, πούλησε λέει το ΚΚΕ τους σταθμούς, ραδιόφωνο και τηλεόραση, και ερωτώ τι θα απογίνουμε εμείς οι έρμοι πολίτες χωρίς ενημέρωση πιά, ΕΡΤ δεν έχουμε, 902 δεν έχουμε, έχουμε όμως τον Ηλία να δροσίζεται στα ήρεμα νερά της Ραφήνας και να δροσίζει και την σβάστιγα στο μπράτσο του αγκαλίτσα με το χρυσό κορίτσι των καλλιστείων.....

  3. Tonia G. avatar
    Tonia G. 05/08/2013 17:52:14

    Ιδιωτικοποίηση - πώληση συχνότητας;
    Πάει κι αυτό το μαγαζί... (το ΚΚΕ εννοώ)

  4. kadett avatar
    kadett 06/08/2013 19:38:24

    Προς ΚΚΕ:
    Θεωρώ ντροπή για το Κόμμα να πουλάει κρατική περιουσία (την συχνότητα), την οποία έπρεπε να επιστρέψετε στο Δημόσιο. Μετά περιμένετε να σας πιστέψουμε ότι θα μας σώσετε. Σαν κοινά λαμόγια φερθήκατε.
    Και πάλι ντροπή σας.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ kadett 06/08/2013 21:44:48

      ΚΑΛΑ ΕΣΥ, ΑΠΛΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ" ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΑΡΜΠΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΜ ΑΠΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΝΑ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
      ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!
      ΤΟΣΟ ΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ??ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ! ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο 902 ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΚΚΕ, Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!
      ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΚΕ!ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!
      ΠΡΟΣΕΧΕ ΛΙΓΟ! ΤΟ ΚΚΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ!
      ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.......

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ ΝΙΚΟΣ 07/08/2013 02:24:02

        ΝΑΙ ρε Νικολαρα ετσι ειναι, κι η Ελλαδα θα επρεπε να σταματαει στη Κατερινη, επισης καλα καναμε οι Σοβιετικοι και εξοπλιζαμε το Κεμαλ για να σφαξει τους Ελληνες..!

  5. kadett avatar
    kadett 07/08/2013 00:32:15

    Τα έχουμε ζήσει και τα μούτρα του ΚΚΕ τόσα χρόνια (είμαι 57) κι έχω πεισθεί .... για τα πιστεύω του. Ας μας απαντήσει κάποια δημόσια Υπηρεσία (π.χ. το ΕΣΡ) αν επεστράφη η συχνότητα στο Κράτος και ο Βρυώνης αγόρασε μόνο τα μηχανήματα της παρελθούσας 20ετίας. Πως να σε πιστέψουμε?

  6. marios avatar
    marios 07/08/2013 04:25:46

    +1000 από έναν άνθρωπο με τις ίδιες εμπειρίες.