26/09/2008 00:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταπατήσεις στη Χανιώτη Χαλκιδικής

Υπάρχει καταπάτηση πολλών  στρεμμάτων δασικής έκτασης και ζώνης παραλίας στη Χανιώτη Χαλκιδικής. Όπως γνωρίζουμε με στοιχεία, έχει ενημερωθεί και το Πρωθυπουργικό Γραφείο και το ΥΠΕΧΩΔΕ , εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο. Υπάρχει αγωγή για έξωση των καταπατητών από το Δασαρχείο , υπάρχουν τουλάχιστον τρεις εκθέσεις  κατεδάφισης αυθαιρέτων από την Πολεοδομία Μουδανιών , δεν υπάρχουν άδειες από την πυροσβεστική, δεν υπάρχουν άδειες των υγειονομικών υπηρεσιών και επιπλέον κινδυνεύουν από πυρκαγιά με τα υγραέρια που χρησιμοποιούν στα αυθαίρετα. Και  όμως δυστυχώς και φέτος το καλοκαίρι πάνω στα καταπατημένα, πάνω στην περιουσία του Ελληνικού λαού , λειτούργησε το  bar-restaurant- μπουζουκλαιρί   ΜΩΛΟΣ.

Πρέπει να σημειώσουμε και εδώ τον περίεργο ρόλο της Κτηματικής Εταιρείας Δημοσίου που γνωμοδοτεί ότι δεν είναι τα κτίσματα στη ζώνη αιγιαλού αποκρύπτοντας  και αποσιωπώντας  ότι είναι στη ζώνη παραλίας , η οποία είναι Δημόσια έκταση και για την οποία ισχύουν ανάλογες με τον αιγιαλό διατάξεις.

Θ.Γ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 26/09/2008 08:14:08

    Επίσης η ενημέρωση του πρωθυπουργικού γραφείου συνεπάγεται ότι η φοράδα στο αλώνι χέστηκε.

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/09/2008 10:28:20

    @αγανάκτηση-Συμφωνώ και επαυξάνω !!!! Πάλι καλά που δεν απάντησαν να πάτε στα δικαστήρια .

  3. Στελιος avatar
    Στελιος 26/09/2008 11:18:43

    Παντως το συγκεκριμενο μαγαζι λειτουργει πανω απο 3-4 χρονια και μαλιστα εγινε σταχτη και μπουρμπερη στις φωτιες του 2006.
    Δεν ξερω απο που προερχονται οι πληροφοριες και ποιος εχει γραψει τα παραπανω αλλα εμενα δεν με καλυψε. Αρχικα γιατι μιλαει για μια περιπτωση απο τις 50 που υπαρχουν στην Χαλκιδικη και δευτερο και κυριοτερο για μενα, δεν αναφερει τιποτα για ολες τις βιλαρες που σηκωθηκαν μετα το 2006 εκει που ηταν δασος και καηκε.
    Επιλεκτικες καταγγελιες??

  4. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 26/09/2008 16:02:44

    Συμφωνω απολυτα με τον Στελιο .... οσοι γνωριζουν μπορουν να καταλαβουν το γιατι....

    και κατι αλλο στην Πολεοδομια Νεων Μουδανιων αποφασισαν να κανουν κατι για να δικαιολογησουν το μισθο τους ???? χαχχαχαχχαχαχχαχα

    γιατι τι να πει κανει κανεις για πολλα αλλα οπως τα αυθαιρετα που ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια στην παραλιακη ζωνη Ποτιδαιας - Αγιου Μαμμα καθως και για την καταντια της προστατευομενης υποτειθεται απο την συνθηκη Νατουρα λιμνης του Αγιου Μαμμα που ειναι γεματη μπαζα και σκουπιδια ??? Δημος και πολεοδομια για αυτα σφυριζουν στο γαμο του καραγκιοζη....!!!!

    Αιντε γεια χαρα νταν !

  5. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 26/09/2008 17:40:19

    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ- πρόσθεσε σε αυτά το τρίτο πόδι τα ατέλειωτα κανταράκια που ξεφύτρωσαν σε 1-2 χρόνια .

  6. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 26/09/2008 17:48:23

    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ-Πάνε μια εκδρομή στα Κακούδια θα σου βγουν τα ματάκια από την «ανάπτυξη»

  7. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 26/09/2008 18:43:19

    @Αθανασιος Ι. Μαλλον εννοεις τα Ψακουδια φιλε μου ετσι οπως τα καταντησαν χεχεχεχε ! Ασε φιλε ξερω ...ξερω στο βωμο της τουριστικης αναπτυξης τα θυσιαζουμε ολα ... και ποσα αλλα μερη μπορω να σου εκτος απ αυτα αστο μην το ψαχνεις !!!! Εχουμε την ατυχια να ζουμε 600 χλμ μακρια απ το κεντρο των αποφασεων το μονο μεσο που εχουμε για να ακουστουμε ειναι 2 "τηλε-μαγαζακια" και 7-8 ραδιοσταθμους που βρισκονται ακομα στην "λιθυνη εποχη". Και κατι ακομα οταν η υποτειθεμενη τουριστικη αναπτυξη συντελειται χωρις κανενα απολυτως σχεδιασμο και χωρις καποιο κεντρικο συντονισμο αλλα αφηνεται στις πρωτοβουλιες και διαθεσεις του εκαστοτε δημαρχου .... φιλε μου τι περιμενεις ????

    Και συγνωμη αλλα για μενα τουριστικη αναπτυξη δεν συντελειται με το να γεμιζουμε μονον τις παραλιες με beach-bars,ξαπλωστρες και καντινες ...
    αυτο για μενα ειναι αναπτυξη του κωλου !!!!!

    Δεν σημαινει την παντελη απουσια "υποδομων" ενω την περιοδο Μαιου-Οκτωβριου κυριολεκτικα 10πλασιζεται !!!! (απο 100.000 μονιμους κατοικους φτανει μεχρι και να υπερβαινει 1.000.000 !!!!)

    Εγω τα λεω εγω τ'ακουω θα μου πεις .....

    Υ.Γ τα συγχαρητηρια μου στην κατασκευαστικη εταιρια που υλοποιησε το νεο κομματι της Εθνικης Οδου θεσ/νικης-Μουδανιων (Σοζωπολης-Ποτιδαιας) μας στελνει ενα βημα πιο κοντα στον Αγιο Πετρο καθε μερα που το χρησιμοποιουμε θελωντας και μη (με την πρωτοφανη κακοτεχνεια του ακομα και για τα ελληνικα δεδομενα) Μ π Ρ α Β ο ΣΑΣ !!!!!

    ΥΓ 2. Ακομα και οι Θεσσαλονονικεις μας εχουν χεσμενους ! μοναχα το καλοκαιρι μας θυμουνται κι αυτο μονο για να "κραζουν" !!!!

  8. kiki avatar
    kiki 26/09/2008 19:08:43

    Eννοει τα Κακουδια στην Ιερισσο,που ηταν μια εκπληκτικη παραλια και την καναν σαν τα μουτρα τους.

  9. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 26/09/2008 19:15:39

    thanx ρε κικη ... τωρα το επιασα να εισαι καλα !

  10. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 26/09/2008 19:36:53

    Δεν την ξερω την παραλια την συγκεκριμενη αλλα τωρα που το λετε οταν βρω χρονο θα κανω μια "εξορμηση" κατα κει.