#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2011 11:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταντήσαμε περίγελως και της ... Αλβανίας



Πριν από λίγες ημέρες Αλβανός υπουργός έλεγε ότι θα βοηθήσει η χώρα του τους Έλληνες μετανάστες στη… Μεγάλη Αλβανία.

Πολύ νωρίτερα οι Τούρκοι μας λοιδορούσαν για την οικονομική κρίση που μαστίζει τη χώρα και μερικοί μας λυπόντουσαν για την κατάντια μας.

Ήρθε λοιπόν και ο υπουργός Οικονομικών των Σκοπίων Ζόραν Σταβρέφσκι και σε δηλώσεις του ζήτησε από την ΕΕ να κηρύξει το συντομότερο δυνατό την Ελλάδα «χρεοκοπημένη» χώρα. «Η Ελλάδα βρίσκεται σε ένα χάος και είναι φανερό πως η Ευρώπη έχει αποτύχει έως τώρα να βρει μία καλή λύση», δήλωσε χαρακτηριστικά σε Ευρωπαίους δημοσιογράφους ο Σκοπιανός υπουργός Οικονομικών προσθέτοντας πως η χρεοκοπία της Ελλάδας είναι σίγουρη…

Σε άλλες δηλώσεις του στο Dow Jones Newswires λέει ότι οι απεργίες στα τελωνεία έχουν προκαλέσει ζημιά 15 εκατ. ευρώ στα Σκόπια τα οποία υφίστανται μεγάλες απώλειες για τα δεδομένα της οικονομίας τους.

Η μόνη χώρα που δε βγήκε για να κοροϊδέψει την Ελλάδα είναι η… Γκαμπόν ή το Κογκό. Καταντήσαμε περίγελως των χωρών που κάποτε ζούσαν από εμάς, αλλά κανενός δεν ιδρώνει το αυτί.

Βέβαια οι παραπάνω χώρες ξεχνούν ότι έχει ο καιρός γυρίσματα. Η Τουρκία ζει μια άνευ προηγουμένου ανάπτυξη με ρυθμούς πάνω από 8%, αλλά ήδη αρχίζουν κάποιοι να μιλούν για μεγάλη «φούσκα». Στη γειτονική χώρα οι τράπεζες δίνουν δάνεια ακόμη και με… SMS. Σας θυμίζει κάτι αυτό;

Στα Σκόπια τι να πει κανείς. Εδώ κάνουν θέμα ότι έχασαν 15 εκατ. ευρώ από το κλείσιμο των ελληνικών τελωνείων και έχουν μούτρα και μιλάνε;

Όσο για την Αλβανία, ακόμη με τα εμβάσματα από την Ελλάδα ζουν, ας είναι πιο προσεκτικοί λοιπόν.

Δεν είναι καθόλου εθνικιστικά όλα αυτά, αντιθέτως είναι καμπανάκι ότι η χώρα μας έχει πέσει χαμηλά με τις ευθύνες όλων. Πολιτών, πολιτικών, επιχειρηματιών, όλων. Ας ξυπνήσουμε λοιπόν αλλιώς θα γίνουμε ρεζίλι των σκυλιών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Derbederis avatar
    Derbederis 15/10/2011 11:59:40

    Τις ίδιες παπάρες λέγαμε και εμείς όταν είμασταν καβάλα στ' άλογο..

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Derbederis 15/10/2011 13:25:39

      Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, Ντερμπεντέρη. Καλά κάνουν και μας κοροϊδεύουν οι γείτονες, γιατί σαν πολύ ψηλά τον είχαμε πάρει τον αμανέ. Σε ποια άλλη χώρα βγαίνουν οι δημοσιογράφοι στις ειδήσεις των 8 να πουν ότι "μας πέρασε ακόμη και η Μποτσουάνα στην ανταγωνιστικότητα" ή πολιτικοί που να λένε από το βήμα τής Βουλής ότι "δεν θα γίνουμε Ουγκάντα/ Ινδία", ή κι η αυτού αριστεροσύνη ο Αλαβάνος να λέει "δεν θα γίνουμε οι Φιλιππινέζες σας";

      Ακόμη και αυτό το άρθρο γράφει σε κάποιο σημείο:
      "Η μόνη χώρα που δε βγήκε για να κοροϊδέψει την Ελλάδα είναι η… Γκαμπόν ή το Κογκό".

      Πολύ καλά μάς κάνουν. Γιατί σαν πολύ αέρα είχαμε πάρει.

      Κυρίως οι Αθηναίοι, βέβαια, που τους σνόμπαραν όλους και όλα, με πρώτους και καλύτερους τους υπόλοιπους Έλληνες, και δη τους Μακεδόνες. Τσούζει τώρα η κρίση, ε; Εμείς εδώ είχαμε κρίση από το 1985, αλλά δεν ίδρωσε κανενός το αυτί.

    • Mm avatar
      Mm @ Derbederis 15/10/2011 14:26:38

      αλλο τι λενε οι δημοσιογράφοι και άλλο τι λενε αξιωματούχοι.

      Δεν θυμαμαι να βγηκε Ελληνας αξιωματούχος να ειρωνευτεί γειτονικούς λαούς, ουτε την Τουρκία όταν είχε οικονομική κρίση προ ετών.

      αν και πολλούς λόγους θα είχαμε, έχουμε θρηνήσει θύματα από την εγκληματικότητά τους.

      Φανταστείτε να εκαναν Ελληνες λεωφορειοπειρατείες σε γειτονικές χώρες.

      Οπότε μην συγκρίνετε ανόμοια.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/10/2011 12:04:19

    ...Στα Σκόπια τι να πει κανείς. Εδώ κάνουν θέμα ότι έχασαν 15 εκατ. ευρώ από το κλείσιμο των ελληνικών τελωνείων και έχουν μούτρα και μιλάνε;...

    Στις καλές εποχές, αυτά τα έχανε η Ελλάδα με μια μόνο περατζάδα του εκάστοτε υπουργικού συμβουλίου (και των παρατρεχάμενων), από τα σκυλάδικα της Θεσ/νίκης, σε περίοδο ΔΕΘ.
    Τι να μας πούνε οι σκοπιανοί πορτοφολάδες;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Strange Attractor 15/10/2011 18:52:24

      Τους τα αφήνουν οι περήφανοι Μακεδόνες Έλληνες κάθε Σαββατοκύριακο στο καζίνο. Άσε γιατί είμαστε για πολλά χαστούκια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Δήμος 16/10/2011 00:33:45

        Μια και αναφέρεις τα καζίνο... φαντάζομαι έχεις περάσει από το φυλάκιο του Προμαχώνα. Αμέσως μετά, ΟΥΤΕ ΠΕΝΗΝΤΑ ΜΕΤΡΑ (!!!), οι Βούλγαροι έχουν φτιάξει καζίνο! Επιστρέφοντας από μια ολιγόωρη εκδρομή πέρυσι (εν μέσω κρίσης), και ώρα περίπου 9 το βράδυ, δε χρειάζεται να σου πω ποιας χώρας ήταν οι πινακίδες των αυτοκινήτων που ήταν παρκαρισμένα απ' έξω...

  3. anetos avatar
    anetos 15/10/2011 12:17:08

    "Εδώ κάνουν θέμα ότι έχασαν 15 εκατ. ευρώ από το κλείσιμο των ελληνικών τελωνείων " Δεν ειναι αυτο το μεγαλο προβλημα των Γιουγκο οι καζινοβιοι ειναι που δεν πανε κατα χιλιαδες στην γευγελη ...

  4. manos avatar
    manos 15/10/2011 12:21:46

    Της Τουρκίας το οικονομικό θαύμα θα σκάσει λίαν συντόμως.
    Οσο για το τεχνητό κράτος των σκοπίων, αυτό ουσιαστικά ζει από Ελληνικές επενδύσεις, και ύποπτα κεφάλαια που τρομπάρονται από το εξωτερικό.
    Η Αλβανία όσο και να το γελάμε, έχει ήδη αρχίσει να αναπτύσσεται. Εχει εργατικούς ανθρώπους, και τον πάτο τον έπιασε. Τώρα μόνο προς τα πάνω θα πάει.
    Δυστυχώς πολλοί συνάνθρωποι θα αναγκαστούν να προσφύγουν στην γείτονα, για την επιβίωσή τους.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ manos 15/10/2011 13:29:20

      Δεν είναι αναγκαστικά κακό το τελευταίο, πατρογονικές εστίες έχει κι εκεί ... τους βοηθήσαμε, καιρός να ανταποδώσουν οι Αλβανοί.

    • Μm avatar
      Μm @ manos 15/10/2011 14:23:43

      θα αστειεύεστε, βέβαια.

      Ποιος έχει ανάγκη να παει στην Αλβανία;;
      Για τους υψηλόυς μισθους , τις υποδομές, το βιοτικό επίπεδο, την ασφάλεια, την...φιλικότητα των κατοικων;

      Εδω δεν παει κανείς στην νότια Ιταλία, στην Αλβανία θα παει, όταν μπορεί να επιλέξει από τοσες ευρωπαϊκές χώρες;;

      Αλλωστε η πρώτη που θα πληγεί από την κρίση στην Ελλάδα ειναι η Αλβανία.

      (Ο,τι να 'ναι ακουμε αυτές τις δύσκολες μέρες, δεν παρεξηγω.)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μm 16/10/2011 00:41:05

        Μην το γελάς καθόλου αγαπητέ φίλε.

        Για πόσο ακόμα νομίζεις ότι θα μπορεί να επιλέγει "από τόσες ευρωπαϊκές χώρες"; Έχεις καταλάβει ότι βρισκόμαστε αρκετά κοντά στην εποχή της επιστροφής στους περιορισμούς κίνησης εργαζομένων εντός της Ε"Ε"; (Άσε που δεν ξέρουμε ακόμα για πόσο θα είμαστε στην Ε"Ε"...)

        Είδες τι έγινε με την ημερίδα στην Αυστραλία; 15.000 οι ενδιαφερόμενοι να συμμετάσχουν, 1.200 επελέγησαν για συμμετοχή... και φαντάσου πόσο λιγότεροι για να πάνε τελικά.

        Αν το δεις ψυχρά και βγάλεις την "ιερή εθνική μας αγανάκτηση" έξω από την εξίσωση, ο αλβανός ΥΠ.ΕΞ δεν είχε καθόλου άδικο. Εκεί καταντήσαμε...

  5. AZ avatar
    AZ 15/10/2011 13:36:41

    Οχι, Ινδια δεν θα γινουμε γιατί εκει το οριο φτωχειας ειναι ο.38 ευρω την ημερα. Θα τηρησει την υποσχεσή του.......

    ΑΖ

  6. m.s avatar
    m.s 15/10/2011 13:53:28

    και να μην ξεχνάν ότι τα πυροβόλα δεν ξέρουν από λιτότητα ούτε εκπτώσεις...

  7. Σαος avatar
    Σαος 15/10/2011 13:56:46

    Ίσως είναι καιρός να αρχίσουν να επιστρέφουν και μερικοί αλβανοί στη πατρίδα τους. Επίσης τα Σκόπια ζουν από τους αγρότες της Β.Ελλάδας με τις συχνές τους επισκέψεις. Αν γίνει κάτι στραβό θα έχει άμεσο αντίκτυπο. Μην ξεχνάμε πως η Εθνική Τράπεζα αγόρασε την μπατιρισμένη (όπως είπε για την Ελλάδα κάποια εν Ελλάδι πράκτορας της Τουρκίας) Finansbank και μετέφερε τεράστια κεφάλαια της (στην ουσία τα χρήματα των Ελλήνων καταθετών) στην Τουρκία. Μην ξεχνάμε και τις εισαγωγές από την Τουρκία που μπορούν να μηδενιστούν. Όντως μιλάμε για τουρκική φούσκα αφού οι εισαγωγές στην Τουρκία είναι 10 δις ευρώ περισσότερες από τις εξαγωγές, οπότε ας μην γελάνε πολύ οι μπουνταλάδες! Επίσης και η Βουλγαρία και η Ρουμανία έχουν οικονομική εξάρτηση από την Ελλάδα είτε μέσω των εισαγωγών που κάνει η Ελλάδα είτε μέσω των ελληνικών επιχειρήσεων σε αυτές τις χώρες.

  8. Απορία avatar
    Απορία 15/10/2011 13:58:10

    Τραβάτε και καμμιά βόλτα σε Γερμανία, Ολλανδία και πείτε σε σκουπιδιάρη ότι είστε έλληνας...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Απορία 16/10/2011 00:43:00

      Πες τα, Απορία, γιατί δεν καταλαβαίνουν...

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/10/2011 14:26:45

    Ολοι αυτοι ειναι ακομη πολυ φτωχοτεροι.

  10. φωνη avatar
    φωνη 15/10/2011 14:36:31

    Η Γκαμπόν ή το Κογκό δε βγήκαν να ...κοροϊδέψουν γιατί δε συνορεύουμε και δεν διεκδικούν τίποτα που μας ανήκει.
    Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται.

  11. alkis avatar
    alkis 15/10/2011 14:51:55

    εδω τα λεει ολα!! http://www.youtube.com/watch?v=cZaq68mhX4g

  12. foros avatar
    foros 15/10/2011 22:55:43

    Πραγματικό περιστατικό. Μιλάω με Νότια Αφρική με τον ξάδερφό μου: Πρώτο θέμα Ζιμπάμπουε Δεύτερο θέμα Ελλάδα στις ειδήσεις εξωτερικού. Και μιλάμε για χώρα που έκανε μείωση των αποδοχών των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα 50% και για εγκληματικότητα στο Γιοχάνεσμπουργκ απίστευτη!!!!!

  13. Blog Βορειοηπειρωτικά avatar
    Blog Βορειοηπειρωτικά 16/10/2011 15:20:59

    Μετά από έρευνα, οι δηλώσεις του Αλβανού ΥΠΕΞ δεν έχουν γίνει ποτέ.

    http://borioipirotika.blogspot.com/2011/10/blog-post_12.html

  14. Nikolas avatar
    Nikolas 17/10/2011 13:28:04

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΑΠ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ''ΔΑΝΙΑ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ'' ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ''ΙΝΔΙΑ'' !!! Ο ΚΥΡΙΟΣ ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΩΣ ''ΚΑΜΠΟΥΛ'' ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ, ΒΙΕΝΝΗ!!! ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΜΕ ΜΑΖΙ!