04/10/2009 20:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταλύτης αυτοδυναμίας οι «Οικολόγοι», σύμφωνα με την Public Issue



Οι εκτιμήσεις της Public Issue για την κατανομή των εδρών είναι οι εξής: Χωρίς τους Οικολόγους στη Βουλή, το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 152 έδρες, η ΝΔ 97, το ΚΚΕ 23, ο ΛΑΟΣ 16 και ο ΣΥΡΙΖΑ 12. Με τους Οικολόγους εντός Βουλής, το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 149 έδρες, η ΝΔ 94, το ΚΚΕ 21 ο ΛΑΟΣ 16, ο ΣΥΡΙΖΑ 12 και οι Οικολόγοι 8.  Σύμφωνα με τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο της Public Issue, σε περίπτωση που οι «Οικολόγοι Πράσινοι» μπουν στη Βουλή, το ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να κινηθεί πάνω από το 42% για την επίτευξη αυτοδυναμίας.

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos avatar
    panos 04/10/2009 20:05:38

    παρηγοριά στον άρρωστο...

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ panos 04/10/2009 20:36:39

      Να σε γλυκάνω;

      Από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς.

      http://bit.ly/kommatopastes

      Αφιερωμένο στους Φάκτορες :D

      • Le canard avatar
        Le canard @ Πονοκέφαλος 04/10/2009 20:41:52

        @Πονοκέφαλος
        Οι πάστες που καταναλώθηκαν περισσότερο φαίνεται ότι είναι αυτές του ΚΚΕ. Τι γίνεται;

        • Πονοκέφαλος avatar
          Πονοκέφαλος @ Le canard 04/10/2009 21:14:42

          Εν τω μεταξύ, αν παρατήρησες, τα ταψιά πάνε μέχρι πίσω. Είναι και η σημειολογία: όχι ΛΑΟΣ, όχι Οικολόγοι.

          Πιθανολογώ πως φταίει το αντιστασιακό παρελθόν κάποιων αμετανόητων παππούδων. ;)

  2. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/10/2009 20:08:05

    Αν και προσπάθησε φιλότιμα το παρόν ιστολόγιο να "κοντύνει" το πασοκ τις τελευταίες 2 εβδομάδες,δεν τα κατάφερε.Δεν πειράζει ,ίσως στις επόμενες εκλογές να τα καταφέρει...

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 04/10/2009 20:11:26

      @ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ

      Δε λες πάλι καλά που υπήρχε και ένα σάϊτ που τα χωνε στο ΠΑΣΟΚ. Ολους μαζί σας τους είχατε. Θα μας κάνεις και λογοκρισία τώρα για τις απόψεις μας?

  3. ΤΟΧ avatar
    ΤΟΧ 04/10/2009 20:08:48

    Επιμένετε ακόμα ;

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΤΟΧ 04/10/2009 20:13:46

      @ΤΟΧ

      Τώρα να δείς που αρχίζουν τα όμορφα. Τώρα να δείς τη γλύκα του να ξεσκίζεις το ΠΑΣΟΚ!!!

      • opus avatar
        opus @ Le canard 04/10/2009 20:16:37

        Τώρα το ΠΑΣΟΚ ξεσκίζει εσένα

        Για το αύριο βλέπουμε

        • Le canard avatar
          Le canard @ opus 04/10/2009 20:23:17

          Είσαι βέβαιος; Γιατί εγώ έχω τα στοιχεία για τη Siemens... Οχι εσύ.

        • TOX avatar
          TOX @ opus 04/10/2009 20:24:46

          @ canard
          Τελειώσανε τα money, εξέλειπεν η ψυχραιμία ;

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΤΟΧ 04/10/2009 20:43:24

      TOX says:Τελειώσανε τα money, εξέλειπεν η ψυχραιμία;

      Δεν ρωτάς τον Γείτονα (μιας και ο Βαρθολομαίος είναι αλλού);

      • βαγγελης avatar
        βαγγελης @ Le canard 04/10/2009 20:46:08

        πω πω μη λες τετοια ονοματα τωρα.... θυμιζει παλιες εποχες και με πιανει μια ανακατοσουρα.....

  4. vassos avatar
    vassos 04/10/2009 20:15:19

    Τι καλαμπούρι έχετε. Τώρα η public issue αναγορεύεται στην πιο αξιόπιστη εταιρία. Επειδή σας βολεύει, άλλο αν πέσατε έξω σε όλα. Μόνο η χολή σας για το ΠΑΣΟΚ έμεινε
    Πούσαι Παπουτσάκη να δεις τους λεβέντες.

    • Le canard avatar
      Le canard @ vassos 04/10/2009 20:18:12

      @vassos
      Ε, να μας μείνει και κάτι (χολή) για το ΠΑΣΟΚ βρε αδερφέ. Οσο για το Χρήστο, ε, μην τον μελετάς. Αυτός κι αν είχε χολή, πολύ χολή για το ΠΑΣΟΚ.

      Αξιοπιστία εταιρειών δημοκσοπήσεων??? Τι είναι αυτό? Εχουν τόση αξιοπιστία όσο και οι κατεστημένες εφημερίδες και η ΤΒ.

      • opus avatar
        opus @ Le canard 04/10/2009 20:26:31

        Βάλτα στην κάλπη τα στοιχεία

        • Le canard avatar
          Le canard @ opus 04/10/2009 20:28:57

          Προς το παρόν τα κρατάω στην κάλτσα. Δεν σε ενδιαφέρει στη συνέχεια που θα βγούν για να τα διαβάσεις?

    • Nazgul avatar
      Nazgul @ vassos 04/10/2009 20:36:00

      Να δω τα μούτρα μερικών όταν συνειδητοποιήσουν ότι μπέρδεψαν το Οικονομικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ με αυτό του ΠΑ.Ε.Κ.Ε. *


      *Χαρίζω οικόπεδα - Χαρίζω Χρέη

  5. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 20:17:16

    το πιο τραγικο κ απογοητευτικο ειναι πως αρχισαν ηδη νεοδημοκρατες να ριχνουν το φταιξιμο στη μη 'διαφημιση' του πολυ μεγαλου εργου της κυβερνησης ....
    μα ειναι δυνατον; Αντι να καταλαβουν οτι τους σιχαθηκε ο λαος οπως ειχε σιχαθει και το ΠΑΣΟΚ προ 2004.....

    • Le canard avatar
      Le canard @ βαγγελης 04/10/2009 20:19:44

      @βαγγελης

      Σωστός. Αλλά μην ξεχνάμε ότι όλες οι μεγάλες φυλλάδες έκαναν πρωθυπουργό τον Γιωργάκη και έθαψαν κυριολεκτικά (ακόμα και στα ντιμπέϊτ είπαν ότι ήταν καλύτερος ο ΓΑΠ από τον ΚΚ) τον ΚΚ.

      • βαγγελης avatar
        βαγγελης @ Le canard 04/10/2009 20:27:00

        το τι εκαναν τα ΜΜΕ δε με απασχολει γιατι πριν καιρο στηριζαν απροκλητα τον ΚΚ και τον παρουσιαζαν παντα ως τον νο1. Ε εγω σιχαινομαι τα ΜΜΕ ουτως η αλλως και δεν τα πιστευω. Τα διαβαζω ως λογοτεχνικα κειμενα (μερικων δημοσιογραφων) παρα ως ειδησεογραφικα αρθρα.

  6. Επιφυλακτικός ψηφοφόρος avatar
    Επιφυλακτικός ψηφοφόρος 04/10/2009 20:18:42

    Ψήφισα ΠΑΣΟΚ, αλλά είμαι ανάμεσα στους δύσπιστους που δεν προσδοκούν και πολλά. Ας πανηγυρίσουν σήμερα οι ΠΑΣΟΚοι, αλλά από αύριο να σοβαρευτούν και να προσπαθήσουν να σώσουν το καράβι που βουλιάζει.

    Αντε, σε καλό να μας βγεί...

  7. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:22:56

    ^ ^ ^
    Το ποιό τραγικό και απογοητευτικό είναι πως υπάρχουν Έλληνες που ψηφίζουν το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ, του ποιό άχρωμου, άγευστου, άνευρου, άψυχου "Έλληνα" πολιτικού. Αμφισβητώ τον πατριωτισμό του και την Ελληνικότητά του. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ματώσουμε γιά την αποψινή μας επιλογή. Γιά το ότι θα το μετανιώσουμε είμαι απολύτως σίγουρος.

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:30:16

      ισως. Ισως ομως απογοητευτικο ειναι πως υπαρχουν και ΕΛληνες που θεωρουν πατριωτη τον Κρατζαφερη, τον ΚΚ και ολους τους δεξιους επειδη ειναι... δεξιοι. Ασχετα με το τι εκανε το κομμα (ΝΔ) τοσα χρονια τωρα και το 90-93. Δε λεμε για πιο πριν γιατι δεν θα τελειωνουμε. Αρα μην προσπαθουν καποιοι να διεκδικουν πρωτεια ή αποκλειστικοτητα στην ελληνικοτητα και στον πατριωτισμο. Στην πραξη φαινονται ολα και οχι στα λογια. Ασε που ο ΚΚ χαντακωσε ακομα περισσοτερο την ΕΛλαδα και δεν την βελτιωσε ΚΑΘΟΛΟΥ. Σαφεστατα πηρε μαπα κρατικη μηχανη. Αλλα αυτος την αποτελειωσε. Σαφεστατα ειχε πολεμο το τελευταιο 4-5μηνο. Ωστοσο πριν επαιζε μονος !
      αρα ας μην ηρωποιουμε καποιον που μολις - απο οτι φαινεται - αποδοκιμαστικε απο το λαο .... εκτος αν παλι οι ΝΔιτες θεωρουν το λαο παραπλανημενο και οτι αυτοι ειναι οι εχοντες την αληθεια....

      • Nick avatar
        Nick @ βαγγελης 04/10/2009 20:32:56

        Ο Κωστάκης πολύ απλά ήταν άτολμος. Όχι χαζός, άτολμος.

        • βαγγελης avatar
          βαγγελης @ Nick 04/10/2009 20:38:08

          τι ατολμος; Ατολμος να σταματησει τα σκανδαλα και να βαλει μεσα οσους ευθυνονται; Ατολμος να αλλαξει πολιτικη σε παιδεια, υγεια, οικονομια; Ατολμος να διωξει τον απαραδεκτο σουφλια κ τα αυθαιρετα του;
          Ατολμος να στειλει μητσοτακιδες στη κουζινα της ζημενς;
          Ατολμος να κανει τι; Να κυβερνησει; Τοτε τι τον ειχαμε; Διακοσμητικο;

  8. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 04/10/2009 20:24:22

    Για να αρχίσουν να κάνουν πραγματική αυτοκριτική οι νεοδημοκράτες θα περάσει πολύς καιρός. Έτσι είναι το μαγνάδι της εξουσίας, σε μαγεύει. Κι αντί να ψάχνεις τις αιτίες, εφευρίσκεις δικαιολογίες.

  9. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:36:48

    ΣΗΜ: Όπου διαβάζετε "ποιό" στο προηγούμενο ποστ μου, εννοώ "πιο"...εκ παραδρομής, ζητώ συγγνώμη.
    Βαγγέλη,
    ας επαναλάβω σε πιο προσωπικό ύφος αυτό που έχω ξαναγράψει προ ημερών. Δεν μ'ενδιαφέρει η ΝΔ, ουδέποτε ανήκα στο κόμμα, ούτε είμαι συνδικαλιστής, ούτε σιτίζομαι απ'αυτό. Είμαι επιστήμονας που έχει καταφέρει να ζει αξιοπρεπώς με τον δικό του μόχθο και αγώνα. Είμαι όμως και πατριώτης. Τι να την κάνω την οικονομία αν δεν έχω πατρίδα να την εφαρμόσω; Επαναλαμβάνω την παραπάνω ευχή μου. Εύχομαι να μην ματώσουμε γιά την αποψινή επιλογή μας.

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:41:11

      και τι σου λεει οτι ο ΓΑΠ ειναι λιγοτερο πατριωτης απο τον ΚΚ; Η Ντορα σαν υπουργος εξωτ. εδειξε οτι ειναι περισσοτερο πατριωτισα απο τον ΓΑΠ; Προσωπικα ειμαι απογοητευμενος τοσο απο ΓΑΠ οσο απο Ντορα οσο και απο ΚΚ. ΑΠΛΑ ο ΓΑΠ δεν εχει κυβερνησει. Ο ΚΚ ειχε ευκαιριες πολλες να αλλαξει το σκηνικο. ΔΕΝ το εκανε σε καμια περιπτωση και σε κανενα τομεα. Ε αυτο δε θα με κανει ουτε να στεναχωριεμαι ουτε να φοβαμαι. Χειροτερα να παμε γινεται; Ισως. Καλυτερα; Ισως. Παντως με ΚΚ καλο δεν ειδαμε, αρα γιατι να τον εμπιστευομαστε επ'αοριστο;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:46:40

      Ήδη έχεις/ω κηρυχθεί εκτός νόμου από τους "ιούς". Πατριώτης=φασίστας.

    • Nick avatar
      Nick @ Αρράκις الراقص 04/10/2009 20:58:09

      Ικανό τον έχω τον Yanke Doodle να προτείνει αυτονόμηση της Θράκης.

  10. dimitris avatar
    dimitris 04/10/2009 20:48:44

    Καλο Μαρτιο τωρα!!!!Ηρθε η ωρα της συγκυβέρνησης."Πολιτικος πολιτισμος" οπως εγραφε προφητικα και το πρωτοσελιδο μετα το debate.
    Αραξτε τωρα στην αντιπολιτευση γιατι αλλωστε ειναι η καλυτερη θεση:
    Για ολα φταινε οι αλλοι ενω εμεις ξερουμε τη σωστη λυση.
    Απο την Ανοιξη ξανα πάλι.
    (Καρατσαφερη και Αλεξη ερχεται χειμώνας δοξας)