#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2012 01:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταλληλότερος ο Σαμαράς - Δεν πείθει ο Τσίπρας - Ανεβαίνει η Χρυσή Αυγή



Το γερό χαρτί της κυβέρνησης και της χώρας παραμένει ο Αντώνης Σαμαράς ο οποίος, παρά τα σκληρά μέτρα που έχει κληθεί να λάβει, προηγείται στην ερώτηση για τον πιο κατάλληλο πρωθυπουργό με ποσοστό 44,5% σαν καταλληλότερος πρωθυπουργός και τον ακολουθεί ο κ. Τσίπρας με ποσοστό 33%. Σε ποσοστό 21,1% δεν θεωρούν καταλληλότερο κανέναν από τους δύο σύμφωνα με την έρευνα της GPO.

Ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 2,2% στην πρόθεση ψήφου (22,3%), η ΝΔ ακολουθεί με 20,1% ενώ την έκπληξη κάνει η Χρυσή Αυγή που ξεπερνά το 10% (συγκεκριμένα 10,3%) και είναι τρίτο κόμμα. Το ΠΑΣΟΚ υποχωρεί στο 7,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 6,5%, η ΔΗΜ.ΑΡ. με 5% και το ΚΚΕ με 4,6%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει το 10,2%

Ο υπουργός Οικονομικός, Γ. Στουρνάρας, παίρνει θετικές ψήφους από το 43% των πολιτών.

Αρνητικά κρίνει την προσπάθεια της κυβέρνησης το 62,9% των ερωτηθέντων, ενώ αντίθετα το 36,1% δίνει θετική ψήφο στην κυβέρνηση. Παράλληλα, το 43,9% όσων συμμετείχαν στη δημοσκόπηση απάντησε πως η κυβέρνηση δεν διαπραγματεύτηκε καθόλου με τους δανειστές, ενώ το 40% εκτιμά πως διαπραγματεύτηκε, αλλά όχι ουσιαστικά. Την άποψη πως η κυβέρνηση διαπραγματεύτηκε όσο καλύτερα γινόταν έχει 14,6%.

Το 83,3% εκτιμά πως τα μέτρα λιτότητας που έλαβε η κυβέρνηση δεν θα είναι τα τελευταία, με το 15,2% να πιστεύει πως δεν θα παρθούν άλλα, ενώ το 77,9% θεωρεί πως αυτά δεν θα οδηγήσουν στην σταθεροποίηση της οικονομικής κατάστασης της χώρας, με το 21,1 να έχει αντίθετη άποψη. Το 54,9% των πολιτών απάντησαν πως έχουν υποστεί μείωση στις αποδοχές του και δυσκολεύεται να καλύψει τις ανάγκες του, ενώ το 13,5% απαντά πως έχει μηδενικά εισοδήματα και βρίσκεται σε απόγνωση. Από την άλλη, το 29,1% των ερωτηθέντων απάντησε πως έχει υποστεί μείωση αλλά καλύπτει ακόμα τις ανάγκες του, ενώ μόλις το 2% δήλωσε πως δεν έχει δεχθεί μείωση στο εισόδημά του.

Είναι φανερό ότι είναι ακόμη ένα γκάλοπ που καταγράφει τη στιγμή. Παρ’ όλα αυτά το συμπέρασμα είναι ότι ο κόσμος κάνει υπομονή και περιμένει να δει αν θα αντιστραφεί το κακό κλίμα. Αρνητικό είναι το γεγονός ότι οι Χρυσαυγίτες αυξάνουν τα ποσοστά τους με το λαϊκίστικο λόγο και τον τσαμπουκά τους. Θετικό είναι ότι ο κόσμος δεν «τσιμπάει» ακόμη με τις απίστευτες υποσχέσεις του κ. Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 20/11/2012 02:29:34

    "Παρ’ όλα αυτά το συμπέρασμα είναι ότι ο κόσμος κάνει υπομονή και περιμένει να δει αν θα αντιστραφεί το κακό κλίμα"

    Πολύ σωστό. Αλλά αν τελικά διαφανεί ότι το τούνελ δεν έχει διέξοδο, η οργή δεν θα έχει όρια.

  2. αριων avatar
    αριων 20/11/2012 02:30:23

    Νομίζω ότι αναφέρθηκε και στον ενδιάμεσο χώρο,(ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ.-Ν.Δ.).
    Μάλιστα, αρνητικά (;) ως προς τη δημιουργία νέου χώρου ενιαίου,αφού δίνει δυνατότητα για ύπαρξη ενδιάμεσου.Αρα,πώς θα προχωρήσει νέο σχήμα;

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2012 08:21:07

    Ο λαϊκισμός της ΧΑ, του ΣυΡΙΖΑ και των υπολοίπων θα ηττηθεί και τα ποσοστά τους θα ξεφουσκώσουν όταν οι κινήσεις Σαμαρά και της κυβέρνησης φέρουν απτό αποτέλεσμα οικονομικής ανάκαμψης, καταπολέμησης λαθρομετανάστευσης και ανομίας, συμμαζέματος του κράτους.

    • blue nile avatar
      blue nile @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2012 13:52:14

      Όταν...
      Και αν όχι;

      • sagamore avatar
        sagamore @ blue nile 20/11/2012 14:03:39

        Τότε την ...κάτσαμε

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2012 18:52:52

      Χαχαχα, αγαπητέ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. μόλις διάβασα το σχολιό σου αμέσως σκέφτηκα πως μόνο εσύ θα μπορούσες να το γράψεις και μόλις κοίταξα το ψευδώνυμο και επιβεβαιώθηκα δίπλωσα από τα γέλια! :)

      Συνέχισε λοιπόν φουλ Μνημονιακός-Σαμαρικός, εγώ μαζί σου και ας διαφωνώ!

      • dim avatar
        dim @ Κώστας 20/11/2012 19:15:12

        Στο μόνο που μπορεί να διαφωνείς είναι με το "οταν", και να εκτιμάς ότι θα είναι "αν" ή "δεν πρόκειται"... Αλλά και πάλι, να εκτιμάς, όχι να εύχεσαι.... Όλοι όσοι δεν ανήκουμε στο λόμπυ της δραχμής, πρέπει να ευχόμαστε να ισχύσει το "όταν", διότι αν ισχύσει το "αν" ή το "δε πρόκειται να έρθουν αποτελέσματα”, αυτό θα σημαίνει και το τέλος όλων μας, με την επιστροφή στη δραχμή, την εξαθλιωση και τον εσωτερικό σπαραγμό.....

        Παραμονή στο ευρώ = Αυτή η πολιτική για να υπάρχει χρηματοδότηση, συνοδευόμενη βέβαια από επιμήκυνση, πακέτα ανάπτυξης και βιωσιμότητα χρέους...

        Όποιος εύχεται να αποτύχει η προσπάθεια αυτή, ή δεν γνωρίζει οικονομικά ή ανήκει στο λόμπυ της δραχμής....

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ dim 20/11/2012 19:49:24

          Συγγνωμη, χωρις παρεξηγηση φιλε μου, αλλα νομιζω αυτοι που δεν ξερουν οικονομικα ειναι αυτοι που πιστευουν οτι η παραμονη στο ευρω ειναι καθαρα πολιτικη αποφαση.

          Πριν απο 3 χρονια, η Ελλαδα για να μπορεσει να παραμεινει στο ευρω και να γινει ανταγωνιστικη χρειαζοταν αποπληθωρισμο (εσωτερικη υποτιμηση) 20% με 30%. Σημερα, με σωρευτικο πληθωρισμο 3τιας >9%, χρειαζεται 30% με 40%. Ποτε και πως θα συμβει κατι τετοιο; Καμια χωρα ποτε δεν καταφερε κατι τετοιο, ιδιως μια απο την φυση της πληθωριστικη οικονομια σαν την ελληνικη που με τετοια υφεση, ανεργια, μειωσεις μισθων, διαλυση της ζητησης επιμενει πληθωριστικα.

          Εκτος κι αν μεσα σε μια 10ετια γινουμε φορεις ερευνας, τεχνολογιας αιχμης, καινοτομιας, κτλ. Με τους μισθους εκει που εχουν παει και που πανε, μην περιμενεις τιποτα απο ολα αυτα τα φανσι σουπερ ουαου που ειναι και τα μονα που θα μας κρατουσαν στο ευρω χωρις αναγκη αποπληθωρισμου. Τρελως ειναι ο νεος επιστημονας να μεινει με τον μισθο πεινας στην πιο ακριβη μαλιστα χωρα της ΕΖ; Θα παει αλλου. Γερμανια, Αυστραλια, Καναδα, Ελβετια, Καταρ. Για να αποκτησεις τα φανσι σουπερ ουαου οχι μονο πρεπει να επαναφερθουν οι μισθοι αλλα και να αυξηθουν (τουλαχιστον στους ειδικευμενους).

          Ελπιζω να τα εμαθες, η κερδοφορα και ευρωστη ΙΚΕΑ ΕΛΛΑΣ (συντομα και μονοπωλιακη ελεω πτωχευσης ΝΕΟΣΕΤ) ζηταει ατομικες συμβασεις με μειωμενους μισθους 11%. Οταν μια επιχειρηση που ευημερει καθε μηνα ολο και περισσοτερο ζηταει μειωσεις μισθων και μαλιστα εταιρεια (και καλα) εκ Σουηδιας, σημαινει οτι οι μειωσεις μισθων εχουν γινει πλεον μοδα (!!!!!!!!!!!) και γινονται απλα για να παραμενουν οι εταιρειες trendy και in fashion, μεσα στη μοδα, κουκλιτσες μου εταιρειουλες μου! Α, και ασφαλως δεν σκοπευει σε καμια μειωση τιμων με αυτη τη μειωση μισθων, εμαθε κι αυτη δηλαδη μειωσεις μισθων για να αυξησει τα περιθωρια κερδους. Τουλαχιστον οι ξενες εταιρειες ανα την Ευρωπη αυτη τη στιγμη απολυουν ή/και μειωνουν μισθους επειδη κλεινουν, επειδη εχουν ζημιες, επειδη η ζητηση υποδιπλασιαστηκε. Τα στελεχη που εχουν σπουδασει σοβαρη διοικηση ξερουν πως μονο σε σοβαρες περιπτωσεις αγγιζουμε τους υπαλληλους. Αλλα η ΙΚΕΑ ΕΛΛΑΣ καλομαθε απο την ανευθυνη ελληνικη επιχειρηματικη ελιτ του "απελυσε και κοψε για να γινουμε πιο κερδοφοροι" και κανει και αυτη ελληναριστικες πρακτικες. Αυτο σημαινει οτι μπαινουμε σε αλλο σπιραλ θανατου.

          • dim avatar
            dim @ Εθνικιστης 20/11/2012 20:53:16

            Και που ξέρεις εσύ με τι κερδοφορία θα κλείσει το 2012, και ποιές είναι οι προοπτικές της για τα αποτελέσματα του 2013??

            Αλλα για να μη το συγκεκριμενοποιούμε, η γενική παραδοχή που θα έπρεπε όλοι οι άνθρωποι να ασπάζονται είναι η εξής: Ναι, καλύτερα να μου κάνεις και εμένα, και σε άλλους δέκα, 11% μείωση μισθού, παρά να χάσει έστω και ένας τη δουλειά του...

            Και ναι, χίλιες φορές να χάσουν όλοι από 10% ή 20%, και να μπορέσουν έτσι να βρουν δουλειά κάποιοι άλλοι, παρά να διώχνουμε από τη χώρα μας κάθε επένδυση που μπορεί να φέρει και νέες θέσεις εργασίας και φορολογικά έσοδα...

            Το παράδειγμα που κυκλοφορεί στο internet με τη παρέα που μοιράζει το λογαριασμό στις μπύρες, είναι το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβετε όλοι οι αντικαπιταλιστές ότι το σύστημα αυτό, παρά τα όσα προβλήματα του κατά την εφαρμογή, δεν παύει να είναι το μόνο που μπορεί να εξασφαλίσει τα μεγαλύτερα ποσοστά ευημερίας στους λαούς... Χωρίς επενδύσεις, χωρίς κεφάλαια, τα βάρη θα πέσουν ακόμα περισσότερο στις μεσαίες και χαμηλές τάξεις, και το βιοτικό επίπεδο θα πέσει τραγικά....

  4. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 20/11/2012 10:45:41

    Στην χειρότερη των χειρότερων συγκηριών που είναι κατά όλα και ο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τους αντιμνημονιακούς δεν παίρνουν κεφάλι.Τυχαίο ; Ούτε εγώ ούτε κάποιος σώφρων άνθρωπος δεν νομίζω! Δεν φτάνει μόνο η αντίδραση κυρ Αλέκο!

    • dim avatar
      dim @ Προκόπιος 20/11/2012 19:16:43

      Ακριβώς!

      Η αντιπολίτευση πρέπει να τα έχει βάψει μαύρα μετά τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης... Στη πιο δύσκολη στροφή της νεώτερης ιστορίας μας, με τα πιο επώδυνα και σκληρά (αλλά αναγκαία) μέτρα, οι δυνάμεις που βρίσκονται αριστερά της συγκυβέρνησης (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) παίρνουν 26,7% (29,6% επί των εγκύρων), οι δυνάμεις στα δεξιά της συγκυβέρνησης (ΧΑ, ΑΝΕΛ) παίρνουν 16,8% (18,5% επί των εγκύρων), και η συγκυβέρνηση (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ) παίρνει 32,6% (35,9% επί των εγκύρων), με ένα 11,2% επί των έγκυρων να δηλώνει αναποφάσιστο

      Ακόμα δηλαδή κι αν υποθέσουμε ότι μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους τα συγγενή κόμματα του ενός ή του άλλου άκρου, και πάλι απέχουν από τη κυβερνητική πλειοψηφία 6,3% η ακροαριστερή συγκυβέρνηση (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ), και 17,4% η ακροδεξιά συγκυβέρνηση (ΧΑ – ΑΝΕΛ)... Ο μόνος τρόπος για να κυβερνήσουν είναι να ενωθούν όλα μαζί ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΧΑ και ΑΝΕΛ, ώστε να πάρουν προβάδισμα 12,2% από τον νυν κυβερνητικό συνασπισμό, πράγμα αστείο, αφού εδώ δεν μπορούν να συμφωνήσουν ούτε ανα δύο τα συγγενή κόμματα μεταξύ τους (ΚΚΕ με ΣΥΡΙΖΑ, και ΧΑ με ΑΝΕΛ)...

  5. Inno avatar
    Inno 20/11/2012 12:06:59

    "Ο υπουργός Οικονομικός, Γ. Στουρνάρας, παίρνει θετικές ψήφους από το 43% των πολιτών."

    γελάει ο κόσμος με τον Μπόμπολα. Προφανώς τον ετοιμάζουν για υπηρεσιακό, σε ενδεχόμενο ατυχήματος.

  6. Inno avatar
    Inno 20/11/2012 12:11:17

    η δημιουργία των ανελ ήταν εγκλημα. αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται και οι σύμβουλοι είναι κούκου και σου λένε για 5-6 και στο τέλος γίνονται 20, αντί να πετσοκόψεις τους συμβούλους, πετσόκοψες το κόμμα.
    Και να τώρα με κουβέλη και μπένι συμμαχίες και λοιπά φαιδρά.
    Το καλοκαίρι του 2011 έγιναν ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ. Από την διαχείριση της "παραίτησης" τοιυ γαπ, μέχρι την είσοδο στην κυβέρνηση Σημιτοδήμου και την δημιουργία των ανελ.
    Γυρνάω πίσω, αλλά όχι πολύ. Γιατί σημασία έχει και το γιατί.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Inno 20/11/2012 18:46:35

      +1000!

  7. μπακαλιάρος avatar
    μπακαλιάρος 20/11/2012 12:14:43

    Σε λίγο καιρό δημοσκοπικά η ΧΑ θα μπει στην ευθεία με την ΝΔ και τον ΣΥΡΙΖΑ τότε όμως θα είναιπολύ αργά. Οι ολέθριες πολιτικές που ακολούθυησε τα τελευταία 40 χρόνια όλος ο πολιτικός κόσμος και κυρίως η εθνομηδενιστική Αριστερά θα έχουν στρώσει διάπλατα το χαλί της εξουσίας στην ακραία, ολοκληρωτική, διακυβέρνηση από τις ακραίες, ακμαίες, δραστήριες μα οπισθοδρομικές δυνάμεις της ΧΑ
    Η Ελλάδα θα μπεί στην δίνη των συγκρούσεων εσωτερικών και εξωτερικών. Δεν είναι προφητεία μα η πραγματικότητα που έρχεται με μαθηματική ακρίβεια.

    • κανενας avatar
      κανενας @ μπακαλιάρος 20/11/2012 13:04:26

      ειναι αξιοπροσεκτη η ανθεκτικοτητα που δειχνει η ΝΔ και ο Σαμαρας, ολα θα εξαρτηθουν απο το αν θα υπαρξει αλλαγη κλιματος στην οικονομια και σταδιακη μειωση της ανεργιας, διαφορετικα θ'ανεβαινουν συριζα και ΧΑ οι οποιοι μεχρι τωρα η αληθεια ειναι οτι δεν πειθουν, περισσοτερο ψηφος διαμαρτυριας ειναι, γι'αυτο και δεν ειναι απιθανο να ξεφουσκωσουν αποτομα

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2012 13:25:51

    Στην ίδια δημοσκόπηση:
    Το 71,2% τάσσεται κατά της πρόωρης προσφυγής στις κάλπες, έναντι 28,2% υπέρ.
    Το 43,1% εκτιμούν ότι τα πράγματα θα ήταν χειρότερα αν στις εκλογές του Ιουνίου είχε επικρατήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, 21,8% εκτιμά ότι θα ήταν καλύτερα και 26,7% δηλώνει ότι η κατάσταση θα ήταν ίδια.
    Το 73,9% εκτιμά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι έτοιμος να κυβερνήσει. Το αντίθετο δηλώνει το 23,7%.
    Το 62,7% θεωρεί ότι η χώρα πρέπει να μείνει πάση θυσία στο ευρώ ('ναι' και 'μάλλον ναι'), έναντι 33,9% που δηλώνει το αντίθετο ('όχι' και 'μάλλον όχι').
    Για το θέμα της ΧΑ, το 72,2% εκτιμά ότι η ενδυνάμωσή της είναι απειλή για τη δημοκρατία, ενώ το 26,8% δεν την θεωρεί απειλή.

    • tak avatar
      tak @ Ο Θείος 20/11/2012 17:39:55

      Τι λες Θείο, πόσοι μπορούν να δουν τη δημοσκόπηση έτσι; Οι επισημάνσεις σου λένε την αλήθεια... Όλα τα υπόλοιπα κολοκυθοκορφάδες, που λέμε εν Ηπείρω...

  9. Λωτ avatar
    Λωτ 20/11/2012 14:06:54

    Για να δινει ο Μπομπολας 10% στη Χ.Α μιλαμε για ενα ποσοστα πανω απο το 18-20% στις εκλογες

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Λωτ 20/11/2012 18:59:29

      Γιατί ψεύτικα είναι τα αποτελέσματα?

  10. FALCON avatar
    FALCON 20/11/2012 14:14:28

    ''Το γερό χαρτί της κυβέρνησης και της χώρας παραμένει ο Αντώνης Σαμαράς'' Και το 2009 τα ίδια έλεγαν για τον Καραμανλή .

  11. Dhm. Krem. avatar
    Dhm. Krem. 20/11/2012 14:21:36

    Άδικα χαίρεστε !

    Στην ερώτηση "ποιός είναι ο καταλληλότερος πρωθυπουργός" υπάρχει ισχυρό bias υπέρ του εκάστοτε πρωθυπουργού.

    Δεν θυμάμαι ποτέ σε αυτή την ερώτηση να επικρατεί η αντιπολίτευση.

    Ακόμα και επι Σημίτη, λίγο πριν το στραπάτσο του 2004, στην ερώτηση αυτή επικρατούσε ο Σημίτης.

  12. σουβλατζής avatar
    σουβλατζής 20/11/2012 16:50:12

    Εντάξει Dhm κλπ ο Τσίπρας είναι ο καταλληλότερος για πρωθυπουργός.

  13. σουβλατζής avatar
    σουβλατζής 20/11/2012 17:45:02

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΚΑΠΑΝΕΥΣ ΑΤΕ ΠΟΥ ΔΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ, ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ σουβλατζής 20/11/2012 19:00:36

      Τύλιξε καμία πίτα και άσε τα πολιτικά

  14. nickvous avatar
    nickvous 20/11/2012 18:23:59

    Τυλιξε μου δυο για το σπιτι

  15. someone avatar
    someone 20/11/2012 18:57:05

    ειναι η ιδια εταιρεια που στις εκλογες μαιου εδινε δευτερο το πασοκ και 4.5% στη χρυση αυγη ???

  16. Ευρώ-σκεπτικός avatar
    Ευρώ-σκεπτικός 20/11/2012 20:46:07

    Πολύ γερο χαρτί πραγματικά ο Σαμαράς, όταν η κυβέρνηση του κρίνεται αρνητικά από 2 στους 3 πολίτες... Όσο για τον καταλληλότερο για πρωθυπουργό, ξεχνάτε ότι ο Κώστας Καραμανλής ήταν καταλληλότερος του GAP στις δημοσκοπήσεις και καταβαραθρώθηκε στις εκλογές; Και ας μη μιλήσουμε καλλίτερα για το ξεφτίλισμα της χώρας που έφεραν όλοι αυτοί οι "κατάλληλοι" πρωθυπουργοί...

  17. pontikos avatar