#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2010 19:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταιγίδα φόρων και περικοπών



Με καταιγίδα φόρων και περικοπών, φιλοδοξεί η κυβέρνηση να βάλει τάξη στα οικονομικά της χώρας, όπως τουλάχιστον φαίνεται από το προσχέδιο του προϋπολογισμού που κατατέθηκε στη Βουλή. Το οικονομικό επιτελείο φιλοδοξεί να συγκεντρώσει φέτος έσοδα της τάξης των 56,34 δισ., δηλαδή 3,640 δισ. ευρώ περισσότερα από όσα υπολογίζει να εισπράξει φέτος (+6,9%). Τα φυσικά πρόσωπα θα πληρώσουν 6,6% περισσότερους φόρους (+670 εκατ. ευρώ σε σχέση με φέτος), ενώ οι επιχειρήσεις 18,3% λιγότερους φόρους (-610 εκατ. ευρώ) κυρίως λόγω της ύφεσης.
Το μεγαλύτερο πλήγμα θα δεχτούν οι ιδιοκτήτες ακινήτων που θα πληρώσουν 41,9% περισσότερους φόρους κεφαλαίου από όσους φέτος (965 εκατ. ευρώ αντί για 680 εκατ. ευρώ φέτος).

Ο προϋπολογισμός επίσης προβλέπει ανεργία στο 14,5% από 11,6% φέτος, αρνητική ανάπτυξη (ύφεση) 2,6% από 4% φέτος καθώς και έλλειμμα στο 7%.

Φέτος πάντως τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού θα κλείσουν με υστέρηση 2,424 δισ. ευρώ στα 52,7 δις ευρώ αντί των 55,124 δισ. ευρώ που προβλέπονται στο μνημόνιο. Επίσης προβλέπονται τα εξής:

Αύξηση των αντικειμενικών αξιών σε τρεις ετήσιες δόσεις αρχής γενομένης από το 2011 κι όχι δύο ώστε να εξισωθούν με τις εμπορικές τιμές με λιγότερο επώδυνο τρόπο.

Εισπράξεις από αυθαίρετα 500 εκατ. ευρώ αντί για 800 εκατ. ευρώ που προβλέπει το μνημόνιο ενώ αυξάνονται οι προσδοκίες εσόδων από την εφαρμογή των τεκμηρίων με τον πήχη να τίθεται στα 700 εκατ. ευρώ, αντί για 400 που προβλέπει το μνημόνιο.

Αποκλιμάκωση του πληθωρισμού στο 2,2% από 4,6%,  ΑΕΠ 232,1 δισ. ευρώ από 236,1 δισ. ευρώ, χρέος γενικής κυβέρνησης 142,2% ( από 132,7%)

Μαχαίριο 783 εκατ. ευρώ στις πρωτογενείς δαπάνες, στα 51,850 δισ. ευρώ το 2011 από 52,633 δισ. ευρώ φέτος

Μαχαίρι στις δαπάνες μισθών που θα είναι μειωμένες κατά 2,3%, κατά 46,2% μειωμένες θα είναι οι δαπάνες ωρομίσθιων καθηγητών του υπουργείου Παιδείας, κατά 2,7% οι δαπάνες για εφημερίες γιατρών, κατά 4,2% οι επιχορηγήσεις στα ασφαλιστικά ταμεία, κατά 31,8% οι λοιπές δαπάνες ασφάλισης και περίθαλψης , κατά 5,5% οι λειτουργικές δαπάνες και 10,7% οι καταναλωτικές.

Το 2011, το ελληνικό δημόσιο θα καταβάλλει για δαπάνες τόκων 15,8 δις ευρώ από 13,209 δις ευρώ φέτος με την αύξηση να φτάνει στα 2,591 δις ευρώ. Πίσω από την εκτίναξη των δαπανών τόκων κρύβεται η έκρηξη του δημοσίου χρέους στα 330,130 δις ευρώ ( από 313,290 δις ευρώ φέτος) ή στο 142,2% του ΑΕΠ ( από 132,7% του ΑΕΠ φέτος).

Οσο για τα νέα φορολογικά μέτρα, με βασικό την αύξηση των συντελεστών του ΦΠΑ, αυτά θα ανακοινωθούν το Νοέμβριο. Πάντως, είναι δεδομένη η έκτακτη εισφορά στις επιχειρήσεις ύψους 1 δισ. το 2011, πράσινα τέλη στις ρυπογόνες επιχειρήσεις για έσοδα 300 εκατ., τεκμήρια διαβίωσης για έσοδα 400 εκατ., είπσραξη εσόδων 500 εκατ. από πρόστιμα, 600 εκατ. από ημιυπαίθριους και άλλα τόσα από την περαίωση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. denkserotipota avatar
    denkserotipota 04/10/2010 19:25:00

    Αυτά είναι τα φανερά και μέχρι στιγμής, προεκλογικώς βεβαίως βεβαίως...
    Για το καλό μας το κάνουν φαντάζομαι.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/10/2010 19:41:42

    Σε όλους όσους γιορτάζουν για το ένα χρόνο να κάνω μια απλή ερώτηση; Ο χρόνος πέρασε μήπως πρέπει να σταματήσουν σαν άλλοι Καραμανλήδες να μας λένε ότι φταίνε οι προηγούμενοι; Λέω μήπως γιατί προϋπολογισμός του 2011 με 14,5 % πρόβλεψη για ανεργία, έκτακτη εισφορά για τρίτη συνεχόμενη φορά σε επιχειρήσεις και 7% περισσότερους φόρους για να πούμε τα σημαντικότερα τότε δεν πρέπει να σβήνουν κεράκια αλλά να ανάβουν κεριά...

  3. ataktos avatar
    ataktos 04/10/2010 19:55:20

    εξομολόγηση Α. Ζερβου στο ΒΉΜΑ της Κυριακής , ο οποίος αναφέρει...
    «η ΔΕΗ θεωρητικά είναι καθετοποιημένη και αδιάφορη στην οριακή τιμή. Οσον αφορά τις μονάδες που εντάσσονται στο σύστημα η εταιρεία μας ακολουθεί πιστά τον νόμο.Η ΔΕΗ ήδη από 1ης Σεπτεμβρίου και σε ένδειξη καλής θέλησης για την ομαλή λειτουργία της αγοράς έχει αναθεωρήσει το κόστος του λιγνίτη και το έχει αυξήσει κατά 4 ως 5 ευρώ."... η αυξήσεις ειναι 25-30% και ...στην ζούλα ..panial

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/10/2010 20:02:30

    Αντιγράφω από το σχέδιο του προϋπολογισμού του 2001:
    Οι επενδύσεις θα μειωθούν το 2011 κατά 7%,ποσοστό ανεργίας υπολογίζεται στο 14,5%,22 δισ. ευρώ αφορούν σε άμεσους φόρους, 34,7 δισ. ευρώ σε έμμεσους φόρους και 3,1 δισ. ευρώ σε λοιπά μη φορολογικά έσοδα.
    Τα ψέμματα όμως συνεχίζονται: προαναγγέλλονται ουσιαστικά παρεμβάσεις για το ασφαλιστικό, πέραν της αναφοράς για τις έως σήμερα κινήσεις, καθώς επισημαίνεται ότι η Εθνική Αναλογιστική Αρχή θα ολοκληρώσει την αξιολόγηση των επιπτώσεων της μεταρρύθμισης για τα κύρια συνταξιοδοτικά ταμεία έως το τέλος του Δεκεμβρίου 2010 και για τα μεγαλύτερα επικουρικά ταμεία έως το τέλος Μαρτίου 2011.

    Χρόνια πολλά βρε για τον ένα χρόνο ... το δωράκι μας τον Νοέμβριο

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 04/10/2010 20:02:51

      ουπς ...2011

  5. MARIA avatar
    MARIA 04/10/2010 20:14:48

    Ισχύει ότι η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας έχει ανοίξει εδώ και χρόνια?
    Η αυστριακή εταιρεία ηλεκτρικής ενέργειας Verbund τι ρόλο παίζει? Μου τηλεφώνησαν απο αυτή την εταιρεία για να με ενημερώσουν για χαμηλότερη χρέωση του ηλεκτρικού ρεύματος απο τη ΔΕΗ.

  6. anonymos avatar
    anonymos 05/10/2010 00:19:57

    Μου λείπει ο Μπάμπης ο νεοφιλελεύθερος από το Σκαι που είναι να υπερασπιστει την εξόντωση των εργαζομένων?

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2010 07:35:59

    H Τροϊκα φτιαχνει τον προϋπολογισμο. Διαδηλωσεις δεν γινονται. Οι μονοι γνωστοι άγνωστοι βρισκονται εντος της πρασινης εξεδρας στη βουλη.
    Φωνες δεν ακουγω. Αδειασανε τα μαγαζια χωρις το τσιγαρο...χάλασανν κ οι παρεες. Αληθεια στη Βουλη γιατι καπνιζουν?

    Υπηκοοι ειμαστε και σφαλματα κανουμε, ολοι σ ετουτη τη ζωηη!!

    ΠΠ

    ΥΓ. ΓΑΠ ξερεις ποσο χρεωνεις τη βιζα στους Κινεζους για να ελθουν να παντρευτουν στο Αιγαιο μας???

  8. ΔΟΥΦΟΥ avatar
    ΔΟΥΦΟΥ 05/10/2010 10:21:41

    Κοροϊδευόμαστε εθνικώς και διεθνώς...Επανάκαμψη χωρίς ανάπτυξη δεν υπάρχει...Όταν ολοκληρώσουν την αφαίμαξη και δε μείνει πια ούτε μισό ευρώ για επιπλέον φόρους τι θα κάνουν ; Τι ;;; Και by the way φυλακή θα μπει κάποιος, έστω κι ένας για τα μάτια του κόσμου ;;;Η μόνο όσοι απο εμας τους κακομοίρηδες δε θα μπορούμε άλλο να πληρώσουμε ; Θα μου πεις όμως, εδώ ομολογούν και τους αφήνουν λόγω ...αμφιβολιών....!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2010 11:24:36

    «Τσεκούρι» θα πέσει εντός των προσεχών ημερών και στους καπνιστές οδηγούς. Με πρόστιμο 3.000 ευρώ ή αφαίρεση της άδειας οδήγησης θα τιμωρούνται όσοι «συλλαμβάνονται» να καπνίζουν μέσα στο αυτοκίνητό τους παρουσία ανήλικων παιδιών. Σύμφωνα με πληροφορίες, η ηγεσία του υπουργείου Υγείας ετοιμάζει τη σχετική τροπολογία για να την καταθέσει στη Βουλή ως το τέλος της εβδομάδας.

    Δεν καταλαβα.. ο γονιος που κανει κατι τετοιο ειναι σιγουρο οτι δεν εχει μυαλο και ειναι ανευθυνος. Στο σπιτι του κανει το ιδιο και στις επισκεψεις που πηγαινει και σε παιδικα παρτυ. Εκει θα επεμβει το κρατος να κοψει προστιμα??? τι μαλακιες ειναι αυτες? η 8α μας απαγορευσουν το καπνισμα και στο σπιτι μας??

    Δηλαδη εαν ενας γειτονας ενοχλη8ει απο το καπνισμα στο σπιτι μου θα μπορει να με καταγγειλει?? χαχαχαχααα και καλα στις μονοκατοικιες. Στις πολυκατοικιες?? θα βαλουν εσωτερικο κανονισμο και θα μαζευει τα προστιμα ο διαχειριστης? αχχαχα

    Ρε κρατος δεν ασχολεισαι με τα ανεισπρακτα και τα χρωστουμενα σου στο λαο και τις εταιριες και ν αφησεις τις υποπτες μεθοδευσεις περι καπνισματος και δηθεν ενδιαφεροντος για την υγεια των ανηλικων!!! Εαν ενδιαφεροσουν ως κρατος για την υγεια των ανηλικων, δε θα ειχες 30 παιδια σε καθε ταξη στο σχολειο, θα ειχες ενα Νοσοκομειο Παιδων επιπεδου και οχι αχουρι μεσα στη βρωμα, θα ελεγχες τα κυλικεια στα σχολεια, θα απαγορευες στα σουπερ μαρκετ να πωλουν οινοπνευματωδη στα ανηλικα, θα εφτιαχνες την Παιδεια σου, θα ενημερωνες για τα ναρκωτικα τα οποια θα κυνηγουσες σαν τους φοροφυγαδες!!( ντεμεκ) κλπ κλπ κλπ

    Το κρατος ΔΕΝ τραβαει ζορι με την υγεια μας , των παιδιων μας και των γυρω μας, αλλα λειτουργει εισπρακτικα !!

    ΠΠ

  10. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 05/10/2010 16:00:57

    Τα οικονομικά μέτρα είναι περισσότερα από τις ώρες που κυβερνάει ο Γ.Α.Π. Προσωπικά νομίζω ότι δεν έχει περάσει ένας χρόνος που μας έχουν κάτσει στο σβέρκο αλλά δέκα (!!) . Άσε που κοιμήθηκα με το παραμύθι "Λεφτά υπάρχουν" και ξύπνησα από εφιάλτη με το "Δώσε - Δώσε" γιατί "Όλοι μαζί τα φάγαμε". Πότε θα τους στείλουμε στον αγύριστο , επιτέλους ;;;