#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2013 18:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταζητούμενος για τρομοκρατία, γιος στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ



Δύο φοιτητές 22 και 23 ετών που σπουδάζουν στην Αθήνα και κατά την ΕΛ.ΑΣ,  ενέχονται ως απλοί συνεργοί στη ληστεία στο Βελβεντό και ως μέλη τρομοκρατικής οργάνωσης, καταζητούνται από την αστυνομία, μετά τις έρευνες σε δύο σπίτια στην Αθήνα.

Σύμφωνα με την αστυνομία που έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία, ο ένας είναι ο Φοίβος Χαρίσης – Πούλος του Γεωργίου, ετών 23 και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πατέρας του είναι ο συνδικαλιστής της ΠΟΕ-ΟΤΑ και μέλος της ΑΔΕΔΥ, Γιώργος Χαρίσης,  ο οποίος πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ. Η μητέρα του Ουρανία Πούλου, είναι στέλεχος  του ΣΥΡΙΖΑ και υποψήφια στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές σε δήμο της Ανατολικής Αττικής.

Επίσης, καταζητείται ο Αργύρης Ντάλιος του Αθανασίου ετών 22, που σύμφωνα με πληροφορίες είναι γιος απόστρατου αξιωματικού του ΕΣ.

Φέρονται δε, να δραστηριοποιήθηκαν στο λεγόμενο “αντάρτικο πόλης”, μετά τη δολοφονία Γρηγορόπουλου.

Η Αντιτρομοκρατική έκανε έρευνα σήμερα στα σπίτια τους, ωστόσο, οι δύο νεαροί έχουν εξαφανιστεί εδώ και πολλούς μήνες. Αναλυτικά η ανακοίνωση της Αστυνομίας αναφέρει:

«Δίνονται στη δημοσιότητα, κατόπιν σχετικής διάταξης της Εισαγγελίας Εφετών Αθηνών, τα στοιχεία ταυτότητας και οι φωτογραφίες δύο (2) ημεδαπών, σε βάρος των οποίων εκδόθηκαν την 15-02-2013 από τον Ειδικό Ανακριτή, δύο εντάλματα σύλληψης, με τα οποία κατηγορούνται – αναζητούνται για:

ένταξη και συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση καθώς και
 απλή συνέργεια σε ληστεία από κοινού, την 28-11-2012 σε βάρος του υποκαταστήματος της Αγροτικής Τράπεζας στο Φιλώτα Φλώρινας, από δράστες που είχαν καλυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους.

Η δημοσιοποίηση των στοιχείων ταυτότητας και των φωτογραφιών τους κρίνεται ως απαραίτητο αναγκαίο μέτρο για τον εντοπισμό και τη σύλληψή τους.

Πρόκειται για τους:

Α) ΧΑΡΙΣΗ – ΠΟΥΛΟ Φοίβο του Γεωργίου και της Ουρανίας, ο οποίος γεννήθηκε την 22-03-1990 στην Αθήνα

Β) ΝΤΑΛΙΟ Ανάργυρο του Αθανασίου και της Ευγενίας, ο οποίος γεννήθηκε την 08-05-1991 στην Αθήνα.

Παρακαλείται όποιος πολίτης γνωρίζει οτιδήποτε σχετικά με τα παραπάνω άτομα, να επικοινωνήσει στους τηλεφωνικούς αριθμούς 170, 1014 και 1964 ή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) ctu@hellenicpolice.gr της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας. Διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dim avatar
    dim 18/02/2013 18:27:56

    Ένα στέλεχος του Σύριζα συνελήφθη ως ηθικός αυτουργός για την επίθεση στη Χαλκιδική, ο γιός άλλου στελέχους καταζητείται για συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση, ο γιός του βουλευτή Βούτση καταδικάστηκε για ληστεία με όπλα και χειροβομβίδες, δυο γιοί άλλου βουλευτή συνελήφθησαν με μολότοφ, άλλου κατηγορούνται για εμποριο όπλως και ναρκωτικών, και η λίστα συνεχώς μεγαλώνει... Είναι δυνατόν να αφήσουμε στα χέρια αυτών των ανθρώπων το μέλλον της πατρίδας μας ????

    • Karenin avatar
      Karenin @ dim 18/02/2013 18:45:59

      Eνας δολοφονικός κομήτης ξεκινησε απο τον ουρανό για την γή. Ο θεός είδε την κίνηση και δεν έκανε τίποτα να τον σταματησει η να του αλλάξει πορεία. Ο κομήτης έπεσε τελικά προχθές στην γή και τραυμάτισε χίλιους ανθρώπους. Είναι δυνατόν να συνεχίσουμε να εμπιστευόμαστε και να πιστεύουμε στον θεό; Την απάντηση την επεξεργάζεται ο dim.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Karenin 19/02/2013 09:11:13

        Το θεμα δεν ειναι οτι ενας γυιος συριζαυγητη ενεχεται σε τρομοκρατικες ενεργειες αλλα οτι οσοι ενεχονται σε τρομοκρατικες ενεργειες εχουν να κανουν με συριζοτσιπραιικες οικογενειες γι'αυτο ακι οι θεσεις της συριζοσαπιλας ειναι ηξεις -αφιξεις .Οπου ναναι θα γινει της Ροζας Λουξεμπουργκ σε λιγο και οποιοος αντεξει .Μονο να μην αρχισουν τα μυξοκλαματα οι συριζαιοι οταν θα τους ερθει ο λογαριασμος !

        • Πυθέας avatar
          Πυθέας @ Ραβινος 21/02/2013 14:20:01

          Δηλαδή για τον άλλο που είναι γιος αξιωματικού του ΕΣ (Ελληνικού Στρατού, για όσους δεν κατάλαβαν) τι έχεις να πεις; Ότι πρέπει να συλλάβουν προληπτικά τα παιδιά των αξιωματικών των ενόπλεων δυνάμεων ή ότι ο ΕΣ είναι γιάφκα τρομοκρατών; Μεγάλα παιδιά είναι και κάνουν τις επιλογές τους.

    • ΚΩΣΤΑΣ avatar
      ΚΩΣΤΑΣ @ dim 19/02/2013 17:14:42

      ΟΧΙ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΡΕΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑ.

  2. Αριστερός avatar
    Αριστερός 18/02/2013 19:06:41

    Ο πατέρας του έτερου καταζητούμενου διετέλεσε στρατιωτικός. Με την ίδια λογική, να κατηγορήσουμε και το Στρατό Ξηράς;

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Αριστερός 18/02/2013 19:08:42

      Και την Αεροπορία, να μην σου πω!!!

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Σταύρος 18/02/2013 23:27:48

        Πάντα χορατατζής.

      • tasos1 avatar
        tasos1 @ Σταύρος 19/02/2013 13:11:42

        Το ναυτικό;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Αριστερός 18/02/2013 19:12:52

      Τα ίδια θα έλεγες αν ήταν της ΝΔ ή της Χρυσής Αυγής; Θα έκανες τον κόπο να έγραφες ένα μήνυμα;

    • AIK avatar
      AIK @ Αριστερός 19/02/2013 08:44:20

      Σου θυμίζω ότι περασαν ήδη 30 χρόνια πασοκαλητείας. Δεν μπορείς να φανταστείς ποσοι αριστεροί βρωμισαν τη στολή σ΄αυτό το διαστημα

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/02/2013 19:07:19

    Η μπάλα στην κερκίδα αγαπητοί μας ακροατές και... GOOOOOOOAAAALLLLL!!!

  4. Ζ1 avatar
    Ζ1 18/02/2013 19:08:56

    Τα στελέχη της Κυβέρνησης που τα γνωρίζουν όλοι και ευθύνονται για την φυσική και κοινωνική εξαθλίωση ενός λαού συνεχίζουν να παραμένουν ασύλληπτα.

  5. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/02/2013 19:19:16

    Είθισται οι "δημοκράτες και προοδευτικοί" φοιτητές να εξαφανίζονται των οικιών των και οι "δημοκρατικοί και προοδευτικοί" γονείς των, να μην ενδιαφέρονται έτι περαιτέρω.
    Ε;
    Μήπως θα έπρεπε ένας Δικαστικός Λειτουργός, "δημοκρατικά και προοδευτικά" να τους απαγγείλει κατηγορίες από "πλημμελή ανατροφή τέκνου έως,,, περίθαλψης εγκληματία";
    (κάτι θα βρουν αυτοί αν θέλουν...)
    Μεγάλη γλώσσα έχουν βγάλει οι "γονείς" των εγκληματιών του Κοινού Ποινικού Δικαίου και ο Νόμος, έχει τον τρόπο με το βαμβάκι, να τους τον κόψει... ΣΥΡΙΖΑ!!!

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/02/2013 20:49:22

    Σιγά την είδηση... Πρώτη φορά είναι; Αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάζει.

  7. kapoios avatar
    kapoios 18/02/2013 21:18:15

    Βάζεις τη ΝΔ μαζί με την ΧΑ?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ kapoios 18/02/2013 21:28:48

      Καμία σχέση...

    • Ιωάννης Κ. avatar
      Ιωάννης Κ. @ kapoios 21/02/2013 14:32:12

      Ο Μακεδονάρχης Σαμαρά, Ζορό Β. Ελλάδας, έλεγε ότι ΝΔ και ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ήταν "ΑΔΕΛΦΕΣ... ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΕΣ παρατάξεις". Ξέχασες; Έχει και ηχητικά ντοκουμέντα, ΑΝ ψάξεις...

  8. ee avatar
    ee 18/02/2013 21:32:36

    ++++++++++!

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/02/2013 21:38:14

    Πάλι στρέφουμε αλλού τη συζήτηση;

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/02/2013 21:45:51

    Έλα μου ντε... τι να περιμένεις από άτομα χωρίς ηθική φιλοσοφία στην παιδεία τους;

  11. stamoschios avatar
    stamoschios 18/02/2013 21:51:24

    Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα η αριστερά δεν έχει ιστορία αλλά ποινικό μητρώο. Λοιπόν να πιά είναι η αριστερά , άξια τα τέκνα τους. Ο δε συνειρμός με το Λιτόχωρο σαφέστατος νομίζω. Εμείς οι κοιμόμενοι δεξιοί πότε θα πάψουμε να καθεύδουμε;;;;;

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ stamoschios 19/02/2013 09:38:50

      Ποτέ!
      Όταν ανεχόμαστε δίπλα μας τους προσκυνημένους, που κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους, δε θα πάψουμε να καθεύδουμε ποτέ!

  12. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 18/02/2013 22:55:53

    Σ' αρέσουν τα παιχνιδάκια ε;
    Σου απαντώ λοιπόν με ένα τρίλημα (Επίκουρος, Leibniz, κλπ), σαν αυτά που αρέσουν και στο φίλο σας τον Slavoj!

    Αν ο κόσμος μας δεν ήταν τέλειος, αυτό θα σήμαινε ότι ο θεός δεν ήξερε ή δεν ήθελε ή δεν μπορόύσε να τον κάνει τέλειο.
    Και ήξερε ως πάνσοφος και ήθελε ως πανάγαθος και μπορούσε ως παντοδύναμος.
    Αρα ο κόσμος μας είναι τέλειος.

  13. Πέτρος avatar
    Πέτρος 18/02/2013 23:31:51

    ''Μήπως θα έπρεπε ένας Δικαστικός Λειτουργός, “δημοκρατικά και προοδευτικά” να τους απαγγείλει κατηγορίες από “πλημμελή ανατροφή τέκνου΄΄
    Παιδονόμε-Εισαγγελεύ κυρ Σταύρε, υπήρξαν εμπλεκόμενα ανήλικα; Για πάτα φρένο, θα τρακάρεις

  14. Lefteris - Apergos avatar
    Lefteris - Apergos 19/02/2013 00:01:29

    Και για την ουσία των πραγμάτων τώρα:
    Παραμονή μεγάλων απεργιακών κινητοποιήσεων, σε μια χρονική στιγμή που η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης έχει αποκαλυφθεί σε όλο το μεγαλείο της και ενώ τα καθάρματα της δολοφονίας στην Μαρφίν κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι, μην τυχόν και αποκαλυφθούν τα έργα και οι ημέρες των κρατικών υπηρεσιών καθώς και του ΠΑΣΟΚ, η αντιτρομοκρατική υπηρεσία λειτουργεί για μια ακόμη φορά ως προπαγανδιστικός μηχανισμός μπας και φοβίσει κανέναν άνθρωπο και δεν κατέβει στην απεργία και κάτσει σπίτι του.
    Έχει παιχτεί τόσες φορές το έργο, ώστε όχι απλά δεν πείθει κανέναν, αλλά μάλλον χαμογέλα προκαλεί.

    Όποιος έχει έστω και φραστικές αναφορές στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία, οφείλει να καυτηριάσει όλες αυτές τις «συμπτώσεις» παραμονή μεγάλων απεργιών κινητοποιήσεων. Οι ημερομηνίες μιλάνε από μόνες τους. Τέτοια σύμπτωση πια; Τόσες μαζεμένες συμπτώσεις; Απεργία και «παρέμβαση της αντιτρομοκρατικής». Απεργία και «παρέμβαση της αντιτρομοκρατικής». Όλες τις άλλες μέρες φαίνεται αργεί αυτή η υπηρεσία. Δραστηριοποιείτε μόνο παραμονή μεγάλων απεργιακών κινητοποιήσεων. Κάθε παραμονή απεργιακών κινητοποιήσεων και από μια «παρέμβαση της αντιτρομοκρατικής». Απλά πράγματα: ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΚΤΙΤΕΣ, τους πήραμε χαμπάρι πια, όλοι.

    Όταν συλλάβουν κανέναν δολοφόνο όπως αυτούς της Μαρφίν, και όχι τίποτε παιδάκια με τα οποία συνηθίζει να ασχολείται η «αντιτρομοκρατική», τότε τα ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, μόνο απαράδεκτη θα είναι η δράση αυτής της υπηρεσίας.

  15. dim avatar
    dim 19/02/2013 00:03:54

    Έχεις δίκιο... Κιτρινισμός... Ντροπή τους που βάζουν και το ερωτηματικό και αφήνουν και μια πιθανότητα να μην είναι, αφού είναι ξεκάθαρο ότι είναι...

    Τι σχέση έχει ο gay της τοπικής της ΝΔ, με το στέλεχος που κατέβηκε υποψήφιος με το Σύριζα και υποκινεί τέτοιες συμπεριφορές ?????

  16. m.s avatar
    m.s 19/02/2013 00:06:01

    αν ήταν το μοναδικό περιστατικό και εγώ τα ίδια θα έλεγα.
    αλλά ρε αδελφέ , έτσι πως πάει , και την Περιστέρα να πιάσουν με καλασνίκοφ δε θα παραξενευτώ.

  17. Σταύρος avatar
    Σταύρος 19/02/2013 00:43:41

    ...και τσουτσουλομύτη, ξέχασες να πεις!

    Τα βλαστάρια αυτά, ανατράφηκαν.
    Έτσι όπως ακριβώς είπε ότι ανατράφηκε ο μπαμπάς Βούτσης για τον υιό Βούτση.
    Επειδή όμως δεν μιλάμε για κακοαναθρεμμένα που μιλούν την ώρα του μαθήματος ή δεν δείχνουν σεβασμό στους ηλικιωμένους αλλά μιλάμε για αληταράδες αναρχοκομμουνιστές(!) παραβάτες του Κοινού Ποινικού Δικαίου, θα το πάρουμε το πράγμα από την αρχή!

    Για να σε ευθυμήσω λίγο και να ευθυμήσω και τους λοιπούς αναγνώστες, θα σου θυμίσω μία σκηνή από το "Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή".
    Είναι η Χρύσα Ρώπα, (γνωστή και μη εξαιρετέα) ετοιμάζεται να φύγει από το σπίτι να πάει να κάνει φόνο και η τελευταία συμβουλή που δίνει στον "γιό" της είναι να μην "γίνει Δεξιός"!
    Βιωματική Ηθοποιία!

    Αν λοιπόν χωρίς αστεία αυτή την φορά, οι γονείς των παιδιών αυτών τους είχαν πάρει τ' αυτιά από μωρά με το "ΕΛΑΣ-ΕΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ", ήταν λογικό να μεγαλώσουν και να εξελιχθούν σε αναρχοαριστερούς αληταράδες.
    Εκεί στέκει λοιπόν το "πλημμελή ανατροφή" και φτάνει μέχρι την "περίθαλψη εγκληματία" τον οποίον τάϊσαν χτες βράδυ.
    Είμαι πάνω από 100% σίγουρος ότι οι γονείς ξέρουν που είναι τα καλόπαιδά τους και ενδεχομένως ξέρει και ο κοριός της ΕΥΠ.
    από εκεί και μετά... soon to a theater near you!

    • coik avatar
      coik @ Σταύρος 19/02/2013 15:57:07

      Συμφωνώ, σε μεγάλο βαθμό, με την ανάλυσή σου. Υπάρχει, όμως, ένα αδύνατο σημείο. Εάν θεωρήσουμε ότι βασική ευθύνη για τις σημερινές τους πράξεις, φέρουν οι γονείς τους με την ανατροφή που τους έδωσαν, έμμεσα τους προσφέρεις ελαφρυντικό. Θεωρώ ότι μια πιο ισορροπημένη ανάλυση, πρέπει να αναδεικνύει πρωτίστως τις ευθύνες των φυσικών αυτουργών, οι 2 φοιτητές και δευτερεύοντος, τις αντίστοιχες των ηθικών αυτουργών γονείς, καθοδηγητές …. Μη ξεχνάμε, πρόκειται για μορφωμένους νέους που μεγάλωσαν με όλες τις ανέσεις του συστήματος, εναντίον του οποίου ξεκίνησαν επανάσταση. Θα είχαν ελαφρυντικό εάν τα ο «σύστημα» τους είχε συμπεριφερθεί άδικα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος το ίδιο σε κάθε περίπτωση. Η αδυναμία κατανόησης των πράξεων, πολύ περισσότερο των επιπτώσεων τους, βαραίνει πρωτίστως τους ίδιους. Ας αναλάβουν τις ευθύνες τους, η δε γονείς ας λουστούν τα αποτελέσματα της ανατροφής που έδωσαν ή δεν έδωσαν στα καμάρια τους.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ coik 19/02/2013 17:21:53

        Σ' ευχαριστώ για τη ενίσχυση του συλλογισμού μου!
        Την ευθύνη των όμως, την αποδέχονται οι ίδιοι οι γονείς όταν βγαίνουν να υπερασπιστούν τα βλαστάρια τους.
        Ο Αλέξανδρος είπε ό,τι: "στους γονείς μου οφείλω το Ζην και εις τους δασκάλους μου το Ευ Ζην"
        Να γονείς να μάλαμα κι έπειτα σε ποιόν δάσκαλο να οφείλει, αν οφείλει, το ευ ζην το παιδί;

  18. eksothen avatar
    eksothen 19/02/2013 02:42:40

    Μαλιστα οταν αρχιζει και αναδιπλωνεται το 'καπακι' στο κονσερβοκουτι που ονομαζεται παρακρατος, βλ. ελληνοφωνη αριστερα, τοτε αρχιζουν μερικοι τις μεθοδους του αντιπερισπασμου, και οπως ευστοχο σε καποιο σχολιο τονιστηκε.... και η μπαλα στην εξεδρα.
    Αλλα λογια, 'μην κοιτας το σπιτι που καιγεται...κοιτα εδω ... ποσο στραβα ειναι οι ... κουρτινες!!'.
    Ωραια τακτικη, αλλα δεν πιανει πια, αριστεροφερομενοι ανθελληνες. Πισω στη γιαφκα σας για 'αλλα' κολπα. Θα αργοπορήσει ολιγο τις, αλλα ο νομος θα σας περασει βραχιολακια. Τελος η ασυδοσια του δηθεν 'φιλελευθερισμου' σας, ερχεται η πληρωμη του χρονου!
    Υ.Γ. Μην ξεχασετε την αποδειξη, ελληνοφωνοι αριστεροι!!

  19. Nik avatar
    Nik 19/02/2013 12:44:23

    Οι διαφημιστές της Καλάσνικοφ είχαν επείγουσα σύσκεψη χθές για το ίματζ του προϊόντος. Ανησυχούν διότι τείνει να αλλάξει από σύμβολο του μαχητή και να γίνει σύμβολο του μπούλη.