18/12/2008 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταδικάστηκε πάλι ο κ. Κεφαλογιάννης

Σε πέντε μήνες φυλάκιση με αναστολή καταδικάστηκε από το Εφετείο ο πρώην υπουργός και σύμβουλος του Πρωθυπουργού, Γιάννης Κεφαλογιάννης για τις κατηγορίες της απόπειρας υπόθαλψης εγκληματία και της πρόκλησης τέλεσης του αδικήματος της ψευδορκίας.

Πρωτοδίκως, τον περασμένο Σεπτέμβριο, ο κ. Κεφαλογιάννης είχε καταδικαστεί σε ποινή φυλάκισης ενός έτους με αναστολή. Καταδικάστηκε επίσης σε ποινή φυλάκισης τριών μηνών με αναστολή για την κατηγορία της απλής συνέργειας και ο στενός συνεργάτης του πρώην πρόεδρος της ΝΟΔΕ Ρεθύμνου και περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης στην Κρήτη, Αρκάδιος Σπανουδάκης.

Με άλλα λόγια το Μαξίμου δεν ελέγχει τίποτα.

«Κάποιοι παίζουν με τη φωτιά. Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι ζημιά κάνουν. ...» είπε μιλώντας απόψε στη Βουλή η κόρη του Κεφαλογιάννη, Όλγα. Για την οικονομία τα έλεγε, ή για αλλού;

Για την πρώτη δίκη διαβάστε εδώ: Καταδικάστηκε σύμβουλος του Πρωθυπουργού !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 18/12/2008 23:00:27

    Μιλάμε για την Απόλυτη Ξεφτίλα...Μόνο για αυτό άξιζε να μην ξαναβγεί Πρωθυπουργός ο Καραμανλής..Αλλά εδώ είναι Ελλάδα..Φανταστείτε το δεξί χέρι του Αμερικανού Προέδρου να είχε καταδικαστεί για τα ίδια παρα-πτώματα..Κάποιοι βλάκες πιστεύουν και γράφουν για συνωμοσίες..Τον Κεφαλογιάννη για σύμβουλο του ύστερα από πιέσεις της CIA τον επέλεξε ο karaman Tzatziki Playstasion?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 23:03:21

    αυτός είναι του άλλου... δεν είναι;

  3. PATRA avatar
    PATRA 18/12/2008 23:05:20

    ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ, ΘΑ ΣΑΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ... ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ

  4. kanis avatar
    kanis 18/12/2008 23:17:05

    Ο Κεφαλογιάννης δεν είναι συγγενής Βαρδή Βαρδινογιάννη...εξ ου κι οι πιέσεις, ή σφάλω;

  5. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 18/12/2008 23:19:57

    Υ.Γ

    Να σας ξεπλύνει δεν μπορεί,ούτε αυτός ο Βόλγας
    δεν ήθελα να ήμουν στην κατάσταση της Όλγας :)

  6. βαγγελης avatar
    βαγγελης 18/12/2008 23:24:22

    @4 δλδ φταιει ο Βαρδινογιαννης , ενω η ΝΔ και ο ΚΚ ειναι παλι στο απυροβλητο;

  7. δεξιο παρακρατος avatar
    δεξιο παρακρατος 18/12/2008 23:32:13

    το δικαστικο παρακρατος της δεξιας,καταδικασε
    τον αγωνιστη της δημοκρατιας.

  8. ΣΑΣΑ avatar
    ΣΑΣΑ 18/12/2008 23:35:51

    Kαλό κουμάσι κι αυτός!!!

  9. μπλε avatar
    μπλε 18/12/2008 23:57:12

    Προσεξτε λογικη του συγγραφεως: καταδικαστηκε ο κεφαλογιαννης 'Με άλλα λόγια το Μαξίμου δεν ελέγχει τίποτα'.Συγχαρητηρια στημ αισθηση περι δικαιου που διαθετετε κυριε...αγνωστε

    βαγγελη οχι, δε φταιει ο βαρδινογιαννης. αυτος ευθυνεαι μονο για το οτι πλουτισε σπαζοντας το εμπαργκο του ΟΗΕ προμηθευοντας πετρελαιο το Απαρτχαιντ, για το οτι προμηθευσε στο εθνος ρουσοπουλο-δηλ εφραιμ- και χατζηνικολαου. ειναι δυνατον να το ηξερε; ο βαρδινογιαννης ειναι αγνος. δεν ξερει πως γινονται τετοια πραγματα, κι αςειναι ο κεφαλογιαννης παντρεμενος με την αδελφη του. ειναι δυνατον;

    Παπαγεωργιου Ε, δηλ συμπασχεις με την κληρονομο ψηφων παρανομης οπλοκατοχης, χασισοφυτειων και ο θεος ξερει τι αλλων ναρκωτικων, και σιγουρα κατ επεκταση -εφοσον μιλαμε για τετοιες καταστασεις-ανθρωποκτονιων; να σηκωθει να φυγει απο την πολιτικη, οπως και οι υπολοιποι κληρονομοι 'πολιτικων ευθυνων' τι εχουν να προσφερουν δηλαδη οι γονοι τους;

  10. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 19/12/2008 00:34:37

    Μπλε αν εσύ κατάλαβες ότι συμπάσχω με αυτά που αναφέρεις τότε ένας από τους δυο μας θέλει ψυχίατρο! Δεν διάβασες το πρώτο πρώτο μου ποστ!?

  11. μπλε avatar
    μπλε 19/12/2008 01:00:59

    @ παπαγεωργιου
    για αυτη τη φραση στ εγραψα

    'δεν ήθελα να ήμουν στην κατάσταση της Όλγας' απλα λεω οτι δεν ειναι για λυπηση ουτε η κορη

  12. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 19/12/2008 01:08:00

    Απο τις μεγαλυτερες ξεφτιλες της Δημοκρατιας μας:
    Ο Κεφαλογιαννης, υποθαλπων μεγαλεμπορους ναρκωτικων και οπλων(και ποιος ξερειν τι αλλο...), συμβουλος (εστω και πρωην) του Πρωθυπουργου και η κορη του (γνωστη για την κοινωνικη και πολιτικη της δραση...), 27 ετων, βουλευτης του Ελληνικου Κοινοβουλιου...
    Τα λογια ειναι περιττα...

  13. Ζωνιανος avatar
    Ζωνιανος 19/12/2008 01:10:04

    Σαν Ζωνιανος θελω να εκφρασω την οργη μου για την εμπαθη αυτη καταδικη του αγωνιστη της δημοκρατιας κυριου Κεφαλογιαννη. Ο Γιαννης παντα βοηθουσε τα Ζωνιανα και ολα τα ασπηλα χωρια του ορεινου Μυλοποταμου αφιλοκερδως, δεν επαιρνε καν το μεριδιο του απο τα σπαρτα. Καταγγελω την CIA, την NSA και την MOSSAD οι οποιες θελοντας να χτυπησουν τον χαρισματικο ηγετη μας Κωστα Καραμαν Αλη (συζυγο επιστημονος σπανιας μορφωσης, πηρε διδακτορικο πριν παρει πτυχιο) παγιδευσαν τον υπερασπιστη τον τιμιων κατσικοκλεφτων και πασης λογης λαμογιων της Κρητης.

  14. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 19/12/2008 01:17:29

    Το έγραψα ειρωνικά! Και έπρεπε & να μου βγει η ομοιοκαταληξία..Εξάλλου όντως είναι σε δυσμενεστάτη κατάσταση η Όλγα Κεφαλογιάννη, δεν νομίζω να υπάρχει καμία σοβαρή πιθανότητα να ξαναεκλεγεί Βουλευτής, παρεκτός αν βάλει υποψηφιότητα αντί Ρεθύμνου στο "Βαπόρι από την Περσία" :) Θα σαρώσει!

  15. nikos avatar
    nikos 19/12/2008 01:49:03

    Επιτέλους,
    στοιχειώδης δικαιοσύνη..

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 19/12/2008 01:50:30

    Καιρός ήταν να πάει σπίτι του ο τύπος,
    και τα περί δημοκρατίας του αλλού......

  17. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 02:04:39

    Σε πέντε μήνες φυλάκιση με τριετή αναστολή ...

  18. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 02:13:51

    Και ο εκλεκτός κύριος Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης; Τον φαντάζομαι καλεσμένο σε επίσημες τελετές για την 25η Μαρτίου να παίρνει τον λόγο: "Η Νεολαία μας.... και οι αξίες του Εθνους...και τα μηνύματα των Ηρώων μας που πήραν τα όπλα...."
    "...Δεν ξέρω τι να παίξω στα παιδιά, έτσι και αλλοιώς τα βλέπουν όλα..." (συγνώμη και για την παράφραση)

  19. μπλε avatar
    μπλε 19/12/2008 02:21:43

    μ αρεσουν οι 'ευπρεπειες' του συγγραφεως 'ο κυριος κεφαλογιαννης. οι ευπρεπειες μας μαραναν ... μαλακιες...οι κουκουλοφοροι λεει ειναιεχθροι της δηνμοκρατιας-ασε που κατα πως φαινεται ειναι κι αυτοι δημοσιοι υπαλληλοι

  20. Πόπη avatar
    Πόπη 19/12/2008 03:19:53

    Αναλυτικά:


    http://paramythia.pblogs.gr/2008/12/381472.html

  21. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 07:45:30

    Αυτό που βλέπω ,αντιλαμβάνομαι και θλίβομαι είναι κάποια σαΐνια που άλλου θα βρισκόταν στο κοινωνικό περιθώριο η εγκληματικές φύλακες σε τούτων το καταραμένο τόπο το παίζουν «αφεντικά » «ιδιοκτήτες» κλπ. το έχω πει και μην σας κουράζω
    «είδατε ποτέ εδώ οι φτωχοί να ψηφίζουν φτωχούς»

  22. βαγγελης avatar
    βαγγελης 19/12/2008 10:15:42

    @μπλε, το θεμα ειναι οτι ο βαρδινογιαννης ειναι θρεμα των δυο κομματων. Επιπλεον ο βαρδινογιαννης δεν ειναι πολιτευτης... Ενω τον κεφαλογιαννη τον στηριζε (και τον στηριζει προφανως για να λαβει τετοια 'ποινη') η ΝΔ και ο ΚΚ.... αλλιως θα ζητουσε παραδειγματικη τιμωρια. Υποθαλπτει εμπορο ναρκωτικων κ μαλιστα εχοντας εξουσια παρα τω πρωθυπουργο... εκτος αν εχουμε χασει καθε εννοια. Αν ο ΚΚ ηθελε να φανει αθωος και ο ιδιος (φυσικα και δεν μπορει να φταις για το τι κανει ενας υπαλληλος σου εν αγνοια σου(;)) Ωστοσο, εφοσον εγινε γνωστο επρεπε να ζητησει κανονικη τιμωρια και οχι ενα 'ντα' στον 'ποπο' ....
    κριμα που τα βαζουν με παιδαρελια και οι αλητες κυβερνουν (και πριν κ τωρα)

  23. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/12/2008 10:32:14

    Aπο το περιβαλον του Μαξιμου εφυγε ο ενας ,καταδικαστηκε ο αλλος αντε και στον ΜΕΓΑΛΟ!!! και γρηγορα.

  24. ataktos avatar
    ataktos 19/12/2008 12:06:09

    Ζωνιανος - εισε ΩΡΑΙΩΣ !!!.
    σπας κοκκαλα και πετρες .χαχαχαχα

  25. μπλε avatar
    μπλε 19/12/2008 12:10:56

    @βαγγελης
    το ειπες μονος σου. δεν ειναι πολιτευτης ενω εχει τεραστιο ρολο στη πολιτικη, μεσω γαμπρων, μεγκα, ως μεντορας δημοσιογραφων κ.α. αυτο ειναι το προβλημα στην δημοκρατια μας, αν δεν το εχεις καταλαβει. αυτοαναθρεμμενος ειναι παντως, οπως εγραψα παραπανω. τη μια σωζει ενεργειακα το πιο απαισιο καθεστως επι προοωπου γης μαζι με των ναζι, και την αλλη του πηγαινει πεσκεσι ο ρουσοπουλος με τον εφραιμ την αγια ζωνη να αγιασει...εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι δεν ηξερε τι εκανε ο γαμπρος του στη κρητη? οποια πετρα και να σηκωσεις στο νησι θα σου το πει οτι τα ξερει. ονομαστικα.

  26. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 19/12/2008 12:26:43

    «Κάποιοι παίζουν με τη φωτιά. Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι ζημιά κάνουν. …» είπε μιλώντας απόψε στη Βουλή η κόρη του Κεφαλογιάννη, Όλγα.

    Να το εκλάβουμε ως αυτοκριτική;

  27. oktapus avatar
    oktapus 19/12/2008 13:38:09

    Καντε ερανο και χτιστε μια μπλε φυλακη και μπουζουριαστε τους μεσα.
    Αυτη η κατασταση με τους εγκληματιες ελευθερους δεν αντεχεται πια.

  28. οκτώ avatar
    οκτώ 19/12/2008 15:39:18

    @28 Κ.Π.
    Τα βέλη ήταν προς την Αγία Οικογένεια. Αυτή εικάζεται ότι είναι πίσω από τον διασυρμό του Κεφαλογιάννη.
    Μην σου διαφεύγει ότι το δακτυλίδι για την ηγεσία της Ν.Δ. στον Κ. Καραμανλή το έδωσε ο Κεφαλογιάννης, οπότε έχει κάτι σαν … πρωθυπουργική ασυλία.
    Κάπως έτσι συνδέονται τα γεγονότα.

  29. βαγγελης avatar
    βαγγελης 19/12/2008 15:56:34

    @27, δεν ειπα οτι ο βαρδινογιαννης δεν ξερει ή δεν κινει ισως τα νηματα σε καποιες υποθεσεις ... λεω οτι εμενα δε με ενδιαφερει ο βαρδινογιαννης. Με ενδιαφερει ο πολιτικος που θα βαλει στη θεση του το βαρδινογιαννη και τον οποιο βαρδινογιαννη ...

  30. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 20/12/2008 12:32:25

    @ Οκτώ
    Αγαπητέ μου δυστυχώς οι σκέψεις σου είναι κατά πάσα πιθανότητα οι σωστές. Εγώ εξέφρασα αυτό που θα ήθελα να ισχύει και η όλγα αυτό για το οποίο θέλει να μας πείσει ότι ισχύει. Εάν η Όλγα είχε χρησιμοποιήσει το βήμα της βουλής για αυτοκριτική θα μπορούσαμε να μιλάμε για ίχνη δέσμης φωτός. Αλλά που φως...

  31. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 20/12/2008 13:54:34

    mea culpa: μήπως είπε κατι τέτοιο ο ΚΚ για αυτήν τη υπόθεση? Οι τηλεοπτικοί σταθμοί γιατί σίγησαν? ΑΑΑΑ!!!! ξέχασα στηρίζουν το λαμόγια του ΠΑΣΟΚ

  32. ελινακι avatar
    ελινακι 20/12/2008 15:26:52

    Πόσο χαίρομαι που έχω μεταφέρει να εκλογικά μου δικαιώματα στο νομό! Πως και πως περιμένω τη μέρα για τις εκλογές...
    Ακόμα ισχύει η κόντρα μεταξύ των 2 υποψηφίων της ΝΔ??
    Ξεχνιούνται αυτά....??
    Ολγα...who??