14/04/2010 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταδίκη στην Βρετανία για μίζες σε ελληνικά νοσοκομεία

Ποινή φυλάκισης 12 μηνών, επέβαλε πρωτοδικείο του Λονδίνου στον Ρόμπερτ Τζον Ντούγκαλ πρώην στέλεχος της βρετανικής φαρμακευτικής εταιρείας Depuy international.

Στην απολογία του παραδέχθηκε ότι έδινε χρήματα σε γιατρούς δημόσιων νοσοκομείων στην Ελλάδα και εξασφάλιζε παραγγελίες υπερκοστολογημένων προϊόντων.

Η εταιρεία, που είναι θυγατρική του αμερικανικού κολοσσού Johnson & Johnson, διέθεσε την τετραετία 2002 - 2005 ορθοπεδικά υλικά σε γιατρούς ελληνικών νοσοκομείων, οι οποίοι φέρονται να έλαβαν συνολικές προμήθειες άνω των πέντε εκατομμυρίων ευρώ, με τη μεσολάβηση ελληνικής εταιρείας διάθεσης ιατρικού εξοπλισμού.

Η δίωξη σε βάρος του 45χρονου Ντούγκαλ ασκήθηκε από το αντίστοιχο βρετανικό Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, μετά από πληροφορίες των αμερικανικών αρχών που ερευνούσαν καταγγελίες της Johnson & Johnson.

Κατά την ακροαματική διαδικασία του Λονδίνου οι δικηγόροι της κατηγορούσας αρχής χαρακτήρισαν τους Έλληνες πολίτες ως τον «μεγάλο χαμένο» της υπόθεσης. Όπως έχει αποκαλύψει ο ΣΚΑΪ και η «Καθημερινή», η υπόθεση και οι εξελίξεις είναι εν γνώσει των ελληνικών αρχών

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 14/04/2010 19:38:13

    Σιγά μωρέ ..... θα κάνουμε άλλη μία αποτελεσματική εξεταστική για να ....διερευνήσει το Θέμα

    ΥΓ

    1. Άσχετο...τώρα που το θυμήθηκα εκείνη η περιβόητη εσωτερική έρευνα στο ΠΑΣΟΚ για το 1,000,000 που μετέφερε ο κ Τσουκάτος έβγαλε πόρισμα;

    2. Διαφορά κουτόφραγκων:

    ...εκεί πάνε μέσα επειδή δίνουν μίζα για να πάρουν δουλειές για την χώρα ή την εταιρεία

    ...στη χώρα που γέννησε την δημοκρατία κλπ κλπ κλπ η τυφλή δικαιοσύνη μάλλον πρέπει να είναι και κουφή. Η δε εκάστοτε πολιτική ηγεσία ένα σκέτο ΑΜΕΑ: κουφή τυφλή μουγκή, με ένα απλό FAX παίρνεις τη δικογραφία και μαζεύεις πρόστιμα από τους λαδιάρηδες και τους απολύεις και τους κλείνεις μέσα...

    Τι λέω τώρα ....

  2. Aνωνυμος avatar
    Aνωνυμος 14/04/2010 20:07:13

    Τα ονοματα των ελληνων γιατρων ειναι γνωστα. Γιατι δεν τα δημοσιευουν;

  3. dim avatar
    dim 14/04/2010 20:52:11

    επέιγουσα διενέργεια ΕΔΕ, για διενέργεια έρευνας
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα..............................

  4. KNWD avatar
    KNWD 14/04/2010 21:12:54

    Από http://e-cynical.blogspot.com/2010/03/blog-post_25.html

    ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΟΣ: (όλη η Αλήθεια με Αριθμούς)


    Δαπανες ασφαλιστικων ταμειων 2000-2009

    2000 (2009)
    Συνταξεις 9 δις (23) δις
    Φαρμακα 1 δις (8) δις
    Νοσοκομεια 1 δις (9) δις
    -Απο τους παραπανω πινακες βλεπουμε ότι οι εισφορες Εργαζομ/εργοδοτ καλυπτουν τις συνταξεις
    -Βλεπουμε την τεραστια σπαταλη/καταληστευση των ασφαλιστικων εισφορων του κρατους στο νοσοκομειακο/φαρμακευτικο κυκλωμα
    -Ολη η αυξηση της επιχορηγησης ασφαλιστικων ταμειων (3 μον ΑΕΠ)από το κρατος αναμεσα 2000-2009 εχει παει σε αυτό το κυκλωμα, όπου οι δαπανες αυτές αυξηθηκαν από 2 δις σε 17 δις 2000-2009


    ΝΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ που υποχρεώνονται τώρα από την σοσιαληστ(ρ)ική κυβέρνηση να τα πληρώσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι

    Μερικά ακόμα ενδιαφέροντα στοιχεία για το χρέος

    Δ) Δ η μ ο σ ι ο Χ ρ ε ο ς

    Το δημοσιο χρεος αυξηθηκε από το 2000 μεχρι το 2009 κατά 145 δις Από 124 δις το 2000 σε 270 δις το 2009 Αυτό είναι το δημ χρεος της γενικης όπως λεμε κυβερνησης. Ένα ερωτημα είναι πως δημιουργηθκε ένα τοσο μεγαλο χρεος. Ένα άλλο βασικο , αν μπορει να εξυπηρετηθει

    Δ(α) Θα δουμε πως δημιουργηθηκε αυτό το χρεος τα χρονια 2000-20009
    Δεν παω πιο πισω όχι γιατι δεν εχει σημασια αλλα γιατι δεν εχω προς το παρον ασφαλη στοιχεια.

    Συσσωρευση χρεους 2000-2009

    Πρωτογενες ελλειμα +43,4 δις
    Τοκοι -100 δις
    Προγρ Δημοσ Επενδυσεων -50,7 δις
    ΟΤΑ-ΝΠΔΔ +12,5 δις
    Εξοπλιστικα -20 δις
    Νοσοκομ-Τραπεζες -Δανεια -14,8 δις
    Ασφαλεια -προνοια -11,8 δις
    Αποκρατικοποιησεις +8 δις
    Λοιπα -11 δις

    ΑΥΞΗΣΗ ΧΡΕΟΥΣ - 145,5 δις


    Τα στοιχεια αυτά από του κρατικους προυπολογισμους 2000-2009
    Δειχνουν ότι το δημοσιο όχι μονο δεν επιβαρυνε τη συσωρευση
    χρεους το χρονικο αυτό διαστημα αλλα και μας ξεχρεωσε κατά 43,5 δις
    διοτι ειχε πρωτογενη πλεονασματα

    Το ιδιο εκαναν και οι ΟΤΑ-ΝΠΔΔ ( η γνωστη ασπρη τρυπα) με 12,5 δις

    Το μεγαλο κοματι του χρεους προερχεται από τοκους -100 δις

    Ένα μεγαλο κοματι επισης προερχεται από το προγραμμα δημοσιων
    επενδυσεων <b(δες μεγαλοεργολαβοι) - 50,7 δις

    Τα υπολοιπα είναι εξοπλισμοι ,δανεια για μετοχες ,επιχορηγ. νοσοκομειων Ασφαλιστικων ταμειων κτλ όπως αναφερονται στον πινακα

    Οι αποκρατικοποιησεις απεφεραν μονο 8 δις στην 10 ετια


    Αυτή ειναι η πραγματικοτητα του δημοσιου χρεους

    Το μεγαλο μερος είναι από τη αυτοτροφοδοτηση του χρεους
    (τοκοι) και το προγραμμα δημοσιων επενδυσεων

    Τα δημοσιο (σαν κεντρικη κυβερνηση) επεδρασε θετικα και όχι
    αρνητικα αυτό το διαστημα οπως εσφαλμενα αναφερεται. Σαν
    δε ευρυτερος δημοσιος τομεας ειχε αρνητικη επιπτωση όχι όμως σε μεγαλο βαθμο

    Από όλα αυτά τα στοιχεία, αποδεικνύεται για άλλη μία φορά ότι ένας από τους στόχους της κυβέρνησης, με όλες αυτές τις μεθοδεύσεις της τους τελευταίους μήνες, είναι στην πραγματικότητα το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ της δημόσιας περιουσίας. Δεν είναι τυχαία άλλωστε η προπαγάνδα που έχουν εξαπολύσει με όλα τα μέσα, για την απαξίωση του δημόσιου τομέα.

  5. KNWD avatar
    KNWD 14/04/2010 21:25:00

    Ήδη ετοιμάζονται και κάνουν σχέδια για το πως θα φάνε τα τελευταία φιλέτα

    Την προηγούμενη εβδομάδα, σε βίλα στην Εκάλη συγκεντρώθηκαν μερικοί από τους μεγαλύτερους επιχειρηματίες της χώρας. Θέμα της κουβέντας οι εξελίξεις στην οικονομία και κοινή διαπίστωση ότι η Ελλάδα πολύ δύσκολα θα ξεφύγει από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

    Ο φόβος ότι θα «στεγνώσει η αγορά» διάχυτος, οι αμφιβολίες για το αν η κυβέρνηση θα υλοποιήσει το Πρόγραμμα Σταθερότητας πολλές αλλά η συζήτηση πήγε και στο «ψητό». Η εκτίμηση ήταν ότι τα επόμενα χρόνια θα γίνουν επενδύσεις που θα ξεπεράσουν τα 20 δισ. (μεγάλο κομμάτι στον τομέα της ενέργειας) και πρέπει να ετοιμάζονται για τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσει η κρίση.

    Το συμπέρασμα ήταν ότι πρέπει σ’ αυτή τη συγκυρία να στηριχθεί ο Γ. Παπανδρέου για να αντιμετωπίσει την κατάσταση, ενώ καλά λόγια είχαν και για τον… Γ. Καρατζαφέρη και την «πλάτη» που βάζει στην κυβέρνηση στον τομέα της οικονομίας. Η στήριξη δεν θα γίνει με το αζημίωτο αλλα με αντάλλαγμα νέες μπίζνες και ευνοϊκούς όρους για επενδύσεις, οι οποίες αποτελούν και το μεγάλο στοίχημα της κυβέρνησης για να ξεπεραστεί η κρίση.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=148147

  6. popolaros avatar
    popolaros 14/04/2010 21:27:19

    Κλέφτες,κλέφτες και λαμόγια παντού.
    Ο αδιάφθορος Jeffrey που στον κόρακα διαβουλεύεται.

  7. KNWD avatar
    KNWD 14/04/2010 21:28:56

    Το συνεταιράκι της Goldman Sucks, ο Μπόμπολας έχει βγάλει και λίστα με τα φιλέτα

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=11035004#

    Μετά από όλα αυτά, πάνε και τα τελευταία “ασημικά”. Τη ληστεία των κόπων δεκαετιών του ελληνικού λαού, που ξεκίνησε ο Μητσοτάκης και την συνέχισε ο Σημίτης και ο ΚΚ, την ολοκληρώνει τώρα ο ΓΑΠ.

    Στο άρθρο υπάρχει και πίνακας με τα ποσοστά που κατέχει ακόμα το δημόσιο και πόσα δις αντιπροσωπεύουν σε μετοχές, χωρίς να υπολογίζονται όμως τα δις που αποκομίζουν κάθε χρόνο αυτές οι επιχειρήσεις και θα χαθούν οριστικά μετά την πώλησή τους

    http://www.ethnos.gr/showpic.asp?pic=http%3A%2F%2Fmedia2.feed.gr%2Ffilesystem%2Fimages%2F20100410%2Flow%2Fassets_LARGE_t_420

  8. enianos avatar
    enianos 15/04/2010 09:21:04

    Τι νομίζατε ? ότι έτσι για πλάκα φέρνουμε τον τίτλο τής πιο διεφθαρμένης χώρας ? Σε ποιους λέτε να αναφέρονται όλοι οι διεθνείς φορείς όταν μιλούν για διαφθορά στην Ελλάδα? Στον μέχρι πρόσφατα υπήκοο και νυν (Έλληνα πολίτη) η στους ασκούντες εξουσία ?