#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2010 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταδίκη στην Βρετανία για δωροδοκίες Ελλήνων γιατρών



Σε ποινή κάθειρξης ενός έτους καταδικάστηκε χθες πρώην στέλεχος της εταιρείας ιατρικού εξοπλισμού DePuy, θυγατρικής της Johnson & Johnson, για δωροδοκίες Ελλήνων γιατρών συνολικού ύψους 4,5 εκατ. στερλινών (5,1 εκατ. ευρώ), όπως μεταδίδουν βρετανικά ΜΜΕ.

Ο 44χρονος Τζον Ντούγκαλ, πρώην υψηλόβαθμο στέλεχος στο τμήμα μάρκετινγκ της επιχείρησης, δήλωσε ένοχος στις κατηγορίες.

Σύμφωνα με τις καταθέσεις των μαρτύρων, στελέχη της DePuy δωροδοκούσαν Έλληνες γιατρούς μεταξύ 2002 και 2005 προκειμένου να εξασφαλίσουν συμβόλαια για την προμήθεια ορθοπεδικού εξοπλισμού αξίας 20 εκατ. στερλινών.

Όπως μεταδίδει δημοσίευμα της Guardian, η αρμόδια βρετανική υπηρεσία (Serious Fraud Office) υποστήριξε ότι τα στελέχη της εταιρείας κατεύθυναν τις μίζες μέσω ενός Έλληνας μεσάζοντα και της εταιρείας του, με την επωνυμία Medec, που είχε έδρα στη Νήσο του Μαν.

Οι πληρωμές είχαν βαφτιστεί ως πληρωμές για «επαγγελματική εκπαίδευση». Ωστόσο τα χρήματα πήγαιναν σε «μαύρα ταμεία» και χρησιμοποιούνταν για τις δωροδοκίες γιατρών στην Ελλάδα μέσω καταβολής μετρητών ή πολυτελών ταξιδιών.

Σύμφωνα πάντα με το Serious Fraud Office,οι δωροδοκίες «κουκουλώνονταν» μέσω της αύξησης των τιμών πώλησης κατά 20%. Οι τιμές των συγκεκριμένων προϊόντων στην Ελλάδα ήταν διπλάσιες από το μέσο όρο της Ευρώπης.

«Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ένας από τους λόγους που οι τιμές ήταν τόσο υψηλές στην Ελλάδα ήταν το γεγονός ότι η αγορά χαρακτηριζόταν από διαφθορά. Οι χαμένοι ήταν επομένως οι Έλληνες φορολογούμενοι», ανέφερε ο συνήγορος της υπηρεσίας.

Πρόκειται για την πρώτη καταδίκη στη Βρετανία στελέχους επιχείρησης για υπόθεση διαφθοράς στο εξωτερικό, ενώ τα βρετανικά Μέσα σχολιάζουν ότι αναμενόταν ελαφρύτερη ποινή καθώς ο καταδικασθείς συνεργάστηκε με τις Αρχές. Ο Ντούγκαλ παρέδωσε έγγραφα σχετικά με την υπόθεση στην αρμόδια βρετανική υπηρεσία και έχει υποσχεθεί να καταθέσει ως μάρτυρας σε δίκες άλλων στελεχών της εταιρείας.

Ωστόσο, όπως δήλωσε ο δικαστής, μία ποινή με αναστολή θα ήταν ανεπαρκής τιμωρία για κάποιον που, μέσω δωροδοκιών, οδηγούσε σε αιμορραγία των χρημάτων των Ελλήνων φορολογουμένων λόγω του «φουσκώματος» των τιμών των ορθοπεδικών προϊόντων που πωλούνταν στο ελληνικό εθνικό σύστημα υγείας.

«Νομίζω ότι το κοινό απλώς δεν θα καταλάβαινε γιατί κάποιος που ενεπλάκη σε εγκληματικές πράξεις τέτοιας κλίμακας θα έπρεπε να καταδικαστεί σε ποινή ελαφρύτερη από άμεση φυλάκιση», είπε ο δικαστής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greenhorses avatar
    Greenhorses 15/04/2010 16:36:58

    Καλά και εκεί έχει πέσει μεγάλο φαγοπότι λαμόγια και κοράκια πρέπει να πάνε στο σπίτι τους καμιά 1000αριά για παραδειγματισμό.

  2. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 15/04/2010 16:45:25

    Απο οτι ακουσα στο ραδιοφωνο ο τοτε πρεσβης των ΗΠΑ ειχε καλεσει τον Αλογοσκουφη και τον ενημερωσε για το θεμα και του παρεδωσε λιστα με 35 ιατρους και νοσοκομεια που μεχρι τοτε ειχαν αποκαλυφθει. Τοτε στις ΗΠΑ τους ειχαν ριξει προστιμο 85εκ δολλαριων για απλα θεμα ηθικης

    Γελασατε καθολου ? ετσι για να δουμε και πως ειναι το χαμογελο μας
    το αστειο (αν δεν κλαιτε ηδη) ειναι οτι ενα προσθετο σπονδυλικης στηλης που στις ΗΠΑ κοστιζε 20.000 δολλαρια εδω κοστολογειτο με 70.000 ευρω.
    Βαλε και τα φακελακια βαλε και τις μιζες ...........

    Τι σου ειναι ε?
    Εχει λιστα με 35 ιατρους, ποσα νοσοκομεια ορθοπεδικα υπαρχουν στην ΑΘηνα..... ακομη το ψαχνουν

    Μετα πιασαμε 2-3 γιατρους στο Κολωνακι και κατι εγινε
    Αν και νομιζω οτι ουτε ενας απο αυτους (Κολωνακι) δεν θα πληρωσει τιποτε

    Βρε δεν μου .........γ@μ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Crash&Burn 15/04/2010 23:14:33

      Ξέρεις πότε εισπράτει τα 20.000 $ η εταιρεία στην Αμερική και πότε τα 70.000 στην Ελλάδα;
      Ξέρεις πόσα από αυτά τα 70.000 καταλήγουν στις τράπεζες επειδή τα τιμολόγια που κόβει το Νοσοκομείο καταλήγουν στις τράπεζες, και με τί όρους;
      Και ο Σισσέ άλλα λεφτά έπαιρνε στην Αγγλία, άλλα παίρνει στην Ελλάδα.

  3. nbechr avatar
    nbechr 15/04/2010 16:53:14

    Η υπόθεση εχει παρελθόν . Είναι τραγικό να υπάρχουν καταδίκες στο Εξωτερικό για διαφθορά στην Ελλάδα και εδώ να μήν αγγίζει κανείς το θέμα ποινικά.

    Υπάρχει ή οχι ομολογία του καταδικασθέντος στην Αγγλία;
    Υπάρχουν ή οχι ονόματα πού χρησιμοποιήθηκαν στην δίκη στην Αγγλία;
    Υπάρχει ή οχι εφοδος τού ΣΔΟΕ σε σπίτι ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ στην Αθήνα και τί ακολούθησε ;
    Γιατί σιγεί η Αθήνα ; Ποιά είναι τα ονόματα και πού εργάζονται ΣΗΜΕΡΑ ;

  4. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 15/04/2010 17:10:45

    Σε μία άλλη χώρα;

    -οι γιατροί θα είχαν απολυθεί
    -θα είχαν πάει φυλακή
    -θα είχαν φάει και ένα πρόστιμο

    ...στην Ελλάδα το πολύ πολύ να μπλέξει κανένας @@@@@ας που θα πάει να κάνει τη δουλειά του....
    Οσο για την δικαιοσύνη εκτός από τυφλή στη χώρα είναι και κουφή, ενώ για την πολιτική ηγεσία του αρμόδιου Υπουργείου μάλλον στα τηλεοπτικά παράθυρα μπορείς να τη βρεις...

    Αλλά ξέρω:

    -θα κάνουμε ΕΔΕ
    -ίσως προκαταρκτική
    -άντε αν μας ζαλίσουν και καμία εξεταστική

    ...οι ντουλάπες των αρχείων να είναι καλά γεμάτες από έρευνες είναι και τα λοιπά στα ...αρχεία μας...

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 15/04/2010 17:20:59

    Οταν λειτουργει το κρατος, ε;
    Η συγκριση με την ενταυθα μπανανια ειναι καταθλιπτικη...
    Η δικομματικη μαφια που λυμαινεται την εξουσια μας φερνει βημα-βημα στην καταστροφη και στην πτωχευση.

  6. KNWD avatar
    KNWD 15/04/2010 19:00:59

    Όπως έχω ξαναπεί εδώ http://www.antinews.gr/?p=40668&cpage=1#comment-424821
    κάπως έτσι φτάσαμε να πληρώνουμε από 2 δις το 2000, 17 δις το 2009.

    Και μετά σου λένε ότι τα ταμεία δεν έχουν λεφτά και αλλάζουν το συνταξιοδοτικό. Να πως άδειασαν τα ταμεία. Νοσοκομειακό και φαρμακευτικό κύκλωμα λεηλάτησαν κυριολεκτικά τα ταμεία, με την αγαστή συνεργασία των 2 κομμάτων. Οπότε μην αναρωτιέστε γιατί δεν έκανε τίποτα ο Αλογοσκούφης όταν του έδωσε τα ονόματα ο πρέσβης

  7. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/04/2010 22:16:02

    αυτά που λέει το βρετανικό δικαστήριο είναι ανακρίβειες και χαζομάρες εκτός και αν φταίει η μετάφραση. Είναι προφανές ότι αυτό που τους ενδιέφερε είναι η καταδικαστική απόφαση και μόνον, πίσω από την οποία κρύβονται τα συμφέροντα πολυεθνικών ακόμη και της ίδιας της Johnson & Johnson. Τώρα ανοίγει ο δρόμος της Johnson & Johnson να επαναδιαπραγματευτεί την τιμή που αγόρασε tην Depuy. Το ίδιο έκανε και η Smith Nephew αφού αγόρασε την Plus.
    Μην τσιμπάτε λοιπόν και κανένας γιατρός στην Ελλάδα δεν μπορεί να συνάψει συμβόλαια για την προμήθεια του υλικού. Αυτό είναι δουλειά του τμήματος προμηθειών.
    Επίσης οι τιμές των υλικών δεν καθορίζονται ούτε από τους γιατρούς ούτε από τις εταιρείες. ΚαθΟρίζονται από το υπουργείο με ΦΕΚ.

  8. Mak avatar
    Mak 15/04/2010 22:18:27

    Αν έκανε κάτι οι μισοί θα τον κατηγορούσαν για πολιτικές διώξεις με τα αντιπολιτευόμενα μμε να τους δικαιώνουν (άρα πολιτικό κόστος...) κι οι άλλοι μισοί θα βάζαν τους συναδέλφους-φίλους τους στη βουλή από όλα τα κόμματα να κάνουν τη ζωή του Αλογοσκούφη δύσκολη (και πάλι πολιτικό κόστος...).

    Όπως αποδείχθηκε η απελθούσα κυβέρνηση της ΝΔ ήταν ευθυνόφοβη σε εγκληματικό βαθμό!

    Πετάς το μπαλάκι στη δικαιοσύνη και άσε τους δικαστές και τους εισαγγελείς να το θάψουν κάτω από ένα τόσο χαρτιά, ξέρουν αυτοί. Εσύ θα σώσεις την Ελλάδα;;;;

    Για όσους δεν κατάλαβαν οι Αμερικανοί και οι Άγγλοι έβαλαν πρόστιμο και χώσαν ένα μεγαλοστέλεχος φυλακή για 12 μήνες, μετά από καταγγελία της μητρικής εταιρείας και ενώ τα λεφτά που έβγαζε πήγαιναν στη χώρα τους και ζημιωνόταν μία ξένη χώρα!!!

    Για αυτούς η καταστρατήγηση του υγιούς ανταγωνισμού είναι έγκλημα.

    Όποιος νομίζει ότι στην Ελλάδα έχουμε καπιταλιστικό σύστημα κοιμάται όρθιος. Καπιταλισμός χωρίς κανόνες και υγιή ανταγωνισμό δεν υπάρχει!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Mak 15/04/2010 22:54:04

      δεν το κατέχεις.
      και στην Αμερική και στην Αγγλ'ία οι εταιρείες τα χώνουν επισήμως.
      ΚΑΙ ΠΑΊΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΌΔΕΙΞΗ γι αυτό. Στην Ελλάδα λόγω του σοσιαλίζοντος νομικού πλαισίου οι ιατροί δεν μπορούν να τα πάρουν με απόδειξη, γι αυτό τα παίρνουν μαύρα,
      Εκεί πατάνε μετά αυτοί για να συμπιέσουν ή εξολοθρεύσουν τους επιχειρηματικούς αντιπάλους τους και να τους εξαγοράσουν αντί συμβολικού τιμήματος.
      Το υγιές του καπιταλισμού είναι ότι αρέσκεται στο φρέσκο και φτηνό κρέας. Ωμό!

      • Mak avatar
        Mak @ Βρασίδας 16/04/2010 00:35:06

        Μα οι δικοί δεν τα παίρναν απλώς για να προωθούν τα προϊόντα συγκεκριμένης εταιρείας, αλλά και για να διπλασιάζουν τις τιμές!

        Στην Αμερική και την Αγγλία από όσο ξέρω τα παίρνουν οι γιατροί για να χρησιμοποιούν και να συνταγογραφούν τα προϊόντα της εταιρείας (ό,τι θυμάμαι από το σχετικό ντοκιμαντέρ του Μάϊκλ Μουρ)! Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση υπάρχει αν άλλο φάρμακο είναι καλύτερο στην ίδια τιμή ή το ίδιο αποτελεσματικό σε χαμηλότερη τιμή. Όπως λες γίνεται κυρίως για να εξολοθρεύσουν τους ανταγωνιστές τους.

        Η περίπτωση των Αγγλοσαξώνων γιατρών εμπίπτει στο περίφημο "νόμιμο άρα ηθικό" του Βουλγαράκη, ενώ τον Ελλήνων είναι καθαρή απάτη εις βάρος του δημοσίου.

        Συμφωνώ ότι τα κίνητρα της Johnson μπορεί να μην είναι αγνά, αλλά το θέμα είναι η αντίδραση της δικαιοσύνης.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Βρασίδας 16/04/2010 14:58:37

        έχεις λάθος τα έπαιρναν για να προτιμούν τα προιόντα της συγκεκριμένης εταιρείας τα οποία σημειωτέον΄είναι από τα καλύτερα.
        Οι τιμές καθορίζονται από το υπουργείο όχι από τους γιατρούς. και είναι ενιαίες για όλες τις εταιρείες.
        Αυτό για το οποίο κατηγορούνται οι Έλληνες γιατροί είναι η δωροληψία. Τίποτε άλλο.
        Το ελληνικό δημόσιο δεν έχει βλαφτεί σε τίποτα.
        Οι γιατροί τα έπαιρναν από τα κέρδη της πολυεθνικής.
        Εάν δεν τα έπαιρναν θα είχαν οι πολυεθνικές 20% περισσότερα καθαρά κέρδη, γιατί η τιμή πώλησης είναι σταθερή.
        Ευχαριστημένοι θα έπρεπε να είμαστε από αυτούς τους γιατρούς γιατί 20% από την τιμή του προιόντος γύρισε έστω παράνομα σε ελληνικά χέρια και έπεσε στην αγορά.
        Το ίδιο σενάριο βέβαια παίχτηκε και στα ιδιωτικά νοσοκομεία.

  9. Mak avatar
    Mak 17/04/2010 02:47:24