20/03/2008 16:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγελίες της ΔΑΚΕ στον Ζορμπά μέσω του …..ΠΑΣΟΚ

Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Καρχιμάκης έστειλε σήμερα στον πρόεδρο της Ανεξάρτητης Αρχής για το βρώμικο χρήμα, Γιώργο Ζορμπά, επιστολή της …ΔΑΚΕ Θεσσαλονίκης που απευθύνεται στον Πρωθυπουργό Κ. Καραμανλή, και στους κ. Ζαγορίτη και Τραγάκη για θέματα διαφθοράς κυβερνητικών και κομματικών στελεχών. Έχουμε στη διάθεσή μας την επιστολή, η οποία περιέχει σοβαρότατες καταγγελίες που πρέπει να διερευνηθούν. Σημειώνουμε πάντως ότι παρόμοιες καταγγελίες είχαν γίνει και τον Αύγουστο του 2007, πάλι με τον ίδιο δρόμο, αλλά προφανώς δεν έγινε τίποτα για να επιμένει η ΔΑΚΕ. Η επιστολή καταγγέλλει μεταξύ άλλων:

«Μιζαρίσματα» για την ανάθεση των έργων που προκηρύσσει ο ΟΣΚ.
Σκάνδαλο με 40.000 κουπόνια φαρμάκων στον ΕΟΦ και «εκατομμύρια που κλάπηκαν από δήθεν αρρώστους».
Εκβιασμό επιχειρηματιών με πρόσχημα την ενίσχυση τάχα της ΝΔ.
Μεσολαβήσεις για δάνεια από κρατικές τράπεζες με προμήθεια 10%

Θα απαντήσει κανείς για όσα καταγγέλλει η ΔΑΚΕ, η θα θαφτεί κι αυτό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 20/03/2008 16:48:48

    Ρε Ανώνυμε, μην το χέζεις. Και σε άλλες αναρτήσεις, γράφεις σχόλια άσχετα με το θέμα. Πές ό,τι θέλεις για τη μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά στις σχετικές αναρτήσεις. Σταμάτα επιτέλους να γ... τη συζήτηση που λέει και ο Χαλβατζής.

  2. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 20/03/2008 17:07:52

    Γιατι να μην Θαφτεί??? Ξερετε κανεναν που να ενδιαφερεται πραγματικά για το σπασιμο της διαφθορας στον ευρυτερο δημοσιο τομέα???
    ΟΛΑ το κομματασ φυρανε αδιαφορα αλλα και οι περισσοτεροι πολιτες μια και αισθανονται συνενοχοι σαν συναλλασόμενοι ή μεγαλυτερη ασφάλεια οταν ξερουν πως με ενα φακελακι λυνονται προβλήματα που αλλιως βαλτωνουν για παντα στην γραφειοκρατία του δημοσίου.
    Δυστυχώς η διαφθορα δεν ειναι θέμα κυβερνησεων και κομματων ειναι απο πολλα χρόνια τρόπος ζωης και λειτουργιας που περιλαμβανει μεγαλες ομαδες του πληθυσμού και οχι μονο την κορυφη της διοικητικής ιεραρχίας του δημοσιου.
    Κανενας δεν τολμα να το θιξει πραγματικά.
    Κουβεντα να γίνεται!!!!

  3. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 20/03/2008 18:27:42

    Προς το μαλάκα Ανώνυμο των 4.27 : την αλλαγή του ποινικού κώδικα τι την θέλεις ?... Για να μην ξαναπάς μέσα ?...

  4. 1199 avatar
    1199 20/03/2008 20:52:32

    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΛΕΧΗ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ .... ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΛΕΦΤΟΠΟΥΛΑ ..... ΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΓΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ..... ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΛΟΓΗΣΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΜΕ ΑΚΟΟΟΟΟΟΟΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΛΕΨΙΜΕΙΚΑ........ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑς ΝΑ ΧΩΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΝΤΟΥΖΙΝΑ ΚΛΕΦΤΟΠΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΜΠΑς ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΜΝΟΙ. ΤΟ ΜΕΤΑΞΟΠΟΥΛΟ ΤΟΝ ΣΧΙΣΑΤΕ ΕΕΕΕΕΕΕ ΧΩΣΤΕ ΚΑΜΜΑΙΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΣΑ

  5. Le canard avatar
    Le canard 20/03/2008 21:15:45

    Προς 1199. Ε, και ο Μεταξόπουλος δεν ήταν κανένα αγγελούδι! Εντάξει, είπαμε ότι μπαίνουν επιλεκτικά κάποιοι στη φυλακή, ενώ άλλοι που έπρεπε να είναι μέσα, είναι έξω. Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι δεν έγιναν καραμπινάτα σκάνδαλα, όχι μόνον στο Πάντειο, αλλά σε πολλά πανεπιστήμια.

  6. anesis avatar
    anesis 20/03/2008 21:36:43

    Καρχιμάκης .....μμμμμμ γνωστός ο μπαγλαμάς μόνο αντιγραφές ερωτήσεων κάνει !
    Το ΠΑΣΟΚ του πόσο ποσοστό παίρνει τώρα για να ομιλεί...άντε να απαιλεί;

  7. anesis avatar
    anesis 20/03/2008 21:37:24

    απειλεί λέω!

  8. Theodore avatar
    Theodore 20/03/2008 22:53:01

    Απ ο,τι καταλαβα, ολοι μονιμαδες του δημοσιου εισαστε εδω μεσα.Γι αυτο σας ετσουξε που ο αλλος, εγραψε κατι γι αυτο.
    Δεν το καταλαβατε, οτι βασικος λογος της διαφθορας, ειναι και αυτο;

  9. Swell avatar
    Swell 21/03/2008 14:34:40

    Θα επιληφθεί του θέματος η ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ