30/07/2009 21:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγελία πολιτών για βανδαλισμούς στο εβραϊκό νεκροταφείο Ιωαννίνων



 

Αγαπητοί φίλοι του antinews

Στην πόλη μας ,τα  Γιάννινα αναπόσπαστο κομμάτι της είναι και η ρωμανιώτικη εβραϊκή κοινότητα. Δυστυχώς  τα τελευταία χρόνια ο χώρος ταφής των νεκρών της βεβηλώνετε από ιερόσυλους βάνδαλους.

Δεκάδες πολίτες με διαφορετικές θρησκευτικές, φιλοσοφικές, πολιτικές απόψεις πήραμε την πρωτοβουλία να προασπίσαμε  όχι μόνο τον χώρο ταφής ,των συμπολιτών μας,, αλλά και το δικαίωμα όλων να ζουν και να δημιουργούν ελεύθεροι σε μια πόλη πολυπολιτισμική και δημοκρατική.

Σας στέλνουμε το κείμενο –κάλεσμα της πρωτοβουλίας μας και σας παρακαλούμε να το δημοσιεύσετε στον φιλόξενο χώρο σας ώστε να γίνουν κοινωνοί και αρωγοί στην προσπάθεια αυτή όσο το δυνατόν περισσότεροι συμπολίτες μας

Οι επαναλαμβανόμενες βεβηλώσεις, στο εβραϊκό νεκροταφείο της πόλης μας, δεν ανακαλούν μόνο μνήμες του 1944 στην ισραηλιτική κοινότητα, αλλά προσβάλλουν βάναυσα την ιστορία της πόλης και την αξιοπρέπειά  μας.

Τα Γιάννινα δεν ξεχνούν.

Η Γιαννιώτικη κοινωνία ήταν πάντα πολυπολιτισμική. Τον πολιτισμό της τον διακρίνει η όμορφη σύνθεση της ποικιλίας και όχι η ψυχρή ασχήμια της ομοιομορφίας.

Οι Γιαννιωτοεβραίοι , αποτελούν κομμάτι αυτής της κοινωνίας και μέρος του πολιτισμού της. Γι’ αυτό οι ιερόσυλοι βανδαλισμοί στους τάφους της ρωμανιώτικης εβραϊκής Κοινότητας , πέρα από το βαθύ πόνο των οικείων, προκαλεί θλίψη και οργή στον ελεύθερο άνθρωπο.

Καλούμε, λοιπόν, τους συμπολίτες μας, που απεχθάνονται την ιδεοληψία τον νεοναζιστικού ρατσισμού, σε μια συμβολική εκδήλωση στον περιβάλλοντα χώρο του εβραϊκού νεκροταφείου.                        

 Έτσι θα σταλεί μήνυμα πως :

-Τα Γιάννενα σέβονται τη δημοκρατία την πολυτισμικότητα και το δικαίωμα των πάντων να ζουν και να δημιουργούν ελεύθεροι.

-Το νεκροταφείο, δεν αποτελεί μόνο ιερό θρησκευτικό χώρο της ισραηλιτικής κοινότητας, αλλά και πολιτισμικό μνημείο της πόλης.

-Η βεβήλωση των ιερών αποτελεί εσχάτη προσβολή της ανθρώπινης ύπαρξης.

-Η βαρβαρότητα δεν έχει θέση στην ‘μικρή - μεγάλη’ μας πόλη. 

(ακολουθούν υπογραφές πολιτών)

 http://www.polites1.blogspot.com/

 mnimio@gmail.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/07/2009 21:30:34

    Δεν ξέρω για πολυπολιτισμικά, καλά μου ακούγονται, αλλά κάτι τέτοια εκτός από καταδικαστέα και απαράδεκτα είναι σαφώς προβοκατόρικα, και οι "βάνδαλοι" το ξέρουν. Σε τι είναι πιο κοντά τα Γιάννενα; Στην Αλβανία, τα Σκόπια ή είναι τουρκικός ο δάκτυλος;

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 30/07/2009 22:00:11

    Ανεπιτρεπτο!
    Για να ξεσπαθωνουν ομως σιγα σιγα οι επαγγελματιες μοιρολογιστρες που βγαζουν το σκασμο οταν προκειται για αλλα.
    Ν αρχισουν τα οργανα ωρε περι αντισημιτισμου απ τη γνωστη ορχηστρα.
    Χαμενη θα παει η χαρτουρα;

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/07/2009 22:32:22

    Άλλοι βεβηλώνουν νεκρούς και άλλοι ζωντανούς.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/07/2009 22:39:55

    Μερικούς τους βεβηλώνουν και ζωντανούς και νεκρούς. Άλλο είναι το θέμα. Ποιόν συμφέρουν τέτοιες αντισημιτικές εκδηλώσεις τώρα; Σίγουρα όχι εμένα. Ούτε τους φουκαράδες στη Γάζα. Ποιόν;

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 30/07/2009 22:46:00

    Ντροπη.

  6. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 30/07/2009 23:12:56

    αυτά έχουμε άμα έχει άνοδο το Λάος...

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 30/07/2009 23:17:55

    Μητσο μου να φταιει το οτι αργουν οι εκλογες η αρχισε να βαραει η ορχηστρα;
    Kαληνυχτα Μητσο..

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Aris lalidis 30/07/2009 23:45:12

      Δεν καταλαβαίνω το "χιούμορ" σου. Αυτούς τους βανδαλισμούς μόνο ανεγκέφαλα πορωμένα και άρρωστα άτομα μπορούν να τα κάνουν.

  8. Αλεκος avatar
    Αλεκος 31/07/2009 00:34:32

    εγω δεν εχω τιποτα με τους εβραιους αλλα και καταδικαζω τα παραπανω,αλλα και αυτοι οι εβραιοι βρε παιδια ποσους αμαχους βεβηλονουν στην παλαιστηνη?και ποσα παιδακια πεθανανε στους βομβαρδισμους του Λιβανου?και,και,και.Ας κανουνε και αυτοι κατι καλο σε αυτον το κοσμο για να τους αγπησει!!!!!Χρονια τωρα λενε για το ολοκαυτωμα,αλλα το ολοκαυτωμα που γινεται στα παλαιστηνιακα
    εδαφη ουτε λογος!!!!!!Πρεπει οι εβραιοι να κανουνε πολλα καλα για να τους αγαπησουν,για να σταματησουν αυτα τα εκτροπα που γεινονται ητε σε ταφους σπητια κ.ο.κ.

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Αλεκος 31/07/2009 01:02:50

      Φίλε Αλέκο, τι σχέση έχουν αυτοί οι έλληνες εβραίοι των Ιωαννίνων με τους Ισραηλίτες; Τους καταδικάζουμε συλλήβδην επειδή είναι εβραίο;΄

      Μήπως έχουμε μάθει να βλέπουμε τα πράματα με πολύ στενά καθορισμένα στερεότυπα και να γενικεύουμε πολύ εύκολα;

  9. Χαϊμ Εσρά avatar
    Χαϊμ Εσρά 31/07/2009 00:48:08

    Εβραίος έδερνε και φώναζε λέγοντας πως τον δέρνουν.
    Μια άποψη που στα Γιάννενα συζητιέται πολύ.Οι τωρινές βεβηλώσεις και επιτροπές εκπορεύονται απ' την επιθυμία του γιατρού να γίνει Δήμαρχος.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ
    http://gianniotis.blogspot.com/2009/07/blog-post_1634.html
    Επίσης εκείνος που επεχείρησε να απλώσει μια ομπρέλα προστασίας του νεκροταφείου "μαρτύρησε" το γάλα της μάννας του απο το κυνηγητό που υπέστη.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ:http://gianniotis.blogspot.com/2009/07/blog-post_2902.html
    Η επιτροπή των πολιτων δεν έγινε φυσικά για το σκοπό που λέει, αλλά ως μαγιά για τις εκλογές.Γιατί άραγε δεν ζήτησε τον χαρακτηρισμό του χώρου?
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ:http://epirusgate.blogspot.com/2009/07/blog-post_7339.html

  10. s8p avatar
    s8p 31/07/2009 11:59:04

    ΙΔΟΥ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΩΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗΕΒΡΑΪΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ 40 περίπου ΑΤΟΜΩΝ.
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΑΥΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ.


    http://www.epiruspost.gr/epikairotita/1677-2009-07-31-08-27-45.html

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 31/07/2009 13:09:21

    "Μπράβο" σε όσους ταύτισαν την ισραηλινή στρατοκρατία με τους Έλληνες Γιαννιώτες Εβραίους. Ως γνωστόν, σπάζοντας έναν εβραϊκό τάφο, ανακουφίζονται τα παιδιά τής Παλαιστίνης...

    Δεν ντρεπόμαστε, λέω εγώ...

    • Αλεκος avatar
      Αλεκος @ Στέργιος 31/07/2009 13:44:35

      επειδη εχω πολλους γνωστους εβαιους ανα την Ελλαδα,θα πω κατι το οποιο γνωριζω πολυ καλα,καταρχην φιλε μου ολοι οι εβραιοι ανα τον κοσμο βοηθουν με τον ενα η τον αλλο τροπο το εβραικο κρατος το οποιο λεγεται και ισραηλ!!!!!Παρα πολλοι εβραιοι επιχειρηματιες ελληνες στελνουν αρκετο χρημα εκει κατω,τωρα οσοι δεν μπορουν οικονομικα το κανουν με αλλο τροπο,ακριβως ποιον δεν γνωριζω,και το τονησα οτι ειμαι κατα των βεβηλωσεων των ταφων,Η Ισραηλινη αυτοκρατορια χτηστικε με χρημα ολων των εβραιων ανα το κοσμο!!!!!!!!Και δεν ντρεπομαι καθολου!!!!!
      Καποιοι αλλοι πρεπει να ντρεπονται!!!!!

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Αλεκος 31/07/2009 14:08:00

        Ας μην γενικεύουμε! Πάντως, όταν αρχίζει κανείς πρόταση με την φράση "εγω δεν εχω τιποτα με τους ...... αλλα ....." εμένα μου φαίνεται λίγο ύποπτο!

        Πάντως και μέσα στο Ισραήλ υπάρχει σοβαρό αντικυβερνητικό κίνημα και δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Αλεκος 31/07/2009 15:13:50

        Έγραψες σαφώς ότι καταδικάζεις, αλλά ακόμα και αυτοί που είναι υπέρ το ίδιο θα λέγανε. Τα χρυσά αυγά δήλωσαν υπέρ επισήμως;

        Το άλλο θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εβραϊκο κράτος. Υπάρχει Ισραήλ. Στο ίδιο τσουβάλι τα βάζει συστηματικά και ενσυνήδητα η ελληνική εκκλησία και οι παρατρεχάμενοι.

      • Αλεκος avatar
        Αλεκος @ Αλεκος 31/07/2009 15:46:21

        Κοιτα να δεις φιλε μου αυτα ειναι τα πιστευω μου για τους Εβραιους η τους ισραηλητες αν θες,εαν νομιζεις οτι δεν εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε τους ομοιδεατες σου,τοτε μην διαβαζεις,δεν θα μας πεις κιολας οτι οι εβραιοι ειναι οι ποιο αγιοι ανθρωποι στον κοσμο,και για να εχουμε καλο ερωτημα εσυ τι εισαι του λογου σου και αρπαζεσαι οταν μιλαμε για το εβραικο κρατος που.... ΕΙΝΑΙ το ισραηλ?Οσο για την Ελληνικη εκκλησια προβλημα σου να πιστευεις οτι θελεις,εαν εχεις προβλημα με αυτους να πας να τους το πεις!
        Εσυ τα δικα σου πιστευω και εγω τα δικα μου οκ!!!
        Α και κατι αλλο,βρησκομαι λιγο μακρια απο τα Γιαννενα για να ειμαι υποπτος!!!!!!καμια 3000 χιλιομετρα,γι αυτο χαλαρωσε και ανοιξε τα ματια σου να δεις τι γεινεται γυρω σου!!!!!

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Αλεκος 31/07/2009 15:50:04

        Η ισραηλινή αυτοκρατορία χτήστικε με το αίμα των λαών που κολλάει απάνω στα χρήματα των Ρότσιλντ και Ρόκφελερ.
        Την πιο επιτυχή ιδεολογική σύγκρουση με τους Ιλλουμινάτι την κάνουν Ραββίνοι (όπως ο Rabbi Marvin Antelman) γιατί αυτοί είναι που γνωρίζουν από μέσα τα καθέκαστα και αποτελούν είτε το θέλουμε είτε όχι πρωτοπορεία στο κίνημα αφύπνισης. Και τον εβραϊκό μυστικισμό της Καββαλά ξεσκεπάζουν σοβαροί καθηγητές μέσα από το πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ, όπως ο Γκέρσομ Σολέμ, ως βαβυλωνιακή λατρεία του κακού. Ο Barry Chamish, που υπηρέτησε στον ιστραηλινό στρατό, είναι αυτός που ξεσκέπασε με βιβλίο τις δολοφονίες του Ραμπίν και του Σαρόν από τους σιονιστές με πρωταγωνιστή τον Πέρες και όχι ο Πλεύρης.
        Οι Εβραίοι είναι εσωτερικά έντονα διασπασμένοι. Κάποια φράξια διεθνών τραπεζιτών, οπαδών του Μολόχ, επιχειρούν σώνει και καλά να πείσουν ότι μόνο αυτοί είναι τελικά οι Εβραίοι. Βοηθοί τους οι εγχώριοι "αντισιονιστές" της 4ης Αυγούστου που κάνουν λόγο για "μιαρό λαό".

      • Αλεκος avatar
        Αλεκος @ Αλεκος 31/07/2009 15:51:22

        οσο για το αντικυβερνητικο κινημα στο ισραηλ,και ταχα οτι δεν τα βαζουν στο ιδιο τσουβαλι,ειναι για τα ματια του κοσμου,για βγες στο κεντρο του Τελ Αβιβ και φωναξε ελευθερωστε την Παλαιστηνη!να δουμε ποσες σφαιρες θα σου φητεψουνε!!!!Φιλε Μητσο που παρεξηγεισε κιολας!!!!!!

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Αλεκος 31/07/2009 16:03:58

        Αυτοί που πλήρωσαν με το αίματους τις προσπάθειες ειρήνευσης με τους Παλαιστινίους ήταν ο Σαντάτ και ο Ραμπίν και όχι ο κάθε Πλεύρης. Και το μέιλ μου είναι γεμάτο από εκκλήσεις Ισραηλινών αντηρρησιών συνείδησης που βρίσκονται στις φυλακές, γιατί δεν χωρίζω τους ανθρώπους σε μιάσματα και εθνικόφρονες και αλλοδαπούς.
        Όσο αφορά τον Μήτσο, τυχαίνει να τον ξέρω προσωπικά και στο χωριό του κρεμάνε στους τείχους καλάσνικοφ.

  12. Αλεκος avatar
    Αλεκος 31/07/2009 14:28:04

    οχι φιλε μου Μητσο να μην σου φενεται καθολου υποπτο,απλα γνωριζω καποια πραγματα,ποτε μα ποτε δεν θα επαινουσα τετοιες πραξεις ειτε ειναι εβραικοι ταφοι ειτε μουσουλμανικοι
    κ.ο.κ απλα εχω καποια πιστευω,τα οποια σε καποιους αρεσουν και σε αλλους οχι,ισως ποιο πολυ εχω προβλημα με την πολιτηκη
    που ακολουθει το εβραικο κρατος,αλλα την πολιτηκη την κανει ο λαος!Εαν δεν κανω λαθος!Η ειναι κακο καποιος να λεει την γνωμη του,και τα πιστευω του!εαν ειμουν υποπτος δεν θα καθομουν να γραφω εδω μεσα.Θα μας πεις σε λιγο οτι εμεις καναμε τις βεβηλωσεις!!!!!

  13. sampethai avatar
    sampethai 31/07/2009 14:44:38

    ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΒΡΑΪΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ ...ΓΙΑ ΒΟΜΒΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΩΝ.

    ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΓΙΑΝΝΙΩΤΩΝ.

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ, ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ...ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟ ΞΕΚΟΨΕ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ, ΛΕΕΙ.

    Δεν θέλει να παραχωρηθεί στην πόλη. Και μάλιστα δεν λέει τι έγινε με την εισφορα σε γη στην οποία συμμετέχουν όλες οι ιδιοκτησίες.

    • Βασιλική Σιάπκα avatar
      Βασιλική Σιάπκα @ sampethai 31/07/2009 18:51:24

      Σε μια πόλη που αλλάζει οδυνηρά μέρα με τη μέρα, όπου οι σημερινοί ταγοί της αποδεικνύονται σοκαριστικά κατώτεροι των παλαιοτέρων, το εβραϊκό νεκροταφείο παραμένει μια όαση μνήμης για όλους εμάς τους Γιαννώτες που φύγαμε κάθε φορά που ξαναγυρνάμε στην πόλη.
      Αποκαλυπτικές οι ανωτέρω παραπομπές του Χαϊμ Εσρά για τα κίνητρα των πρωτοφανών γεγονότων.
      Και καθώς φαίνεται τα συμβάντα έλαβαν χώρα για να έχουν και συνέχεια:
      http://epirusgate.blogspot.com/2009/07/blog-post_6430.html
      http://epirusgate.blogspot.com/2009/07/blog-post_1805.html
      ...πάντως είναι συγκινητικό το πως αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν οι απλοί κάτοικοι, με το ήθος των παληών, ένα άλλο έγκλημα των προυχόντων νέας κοπής στην πόλη:
      http://epirusgate.blogspot.com/2009/07/blog-post_9919.html

  14. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 31/07/2009 15:51:12

    Μητσο μου ψαγμενος κι ανησυχος αποδεικνυεσαι.
    Μαλλον αρχισαν τα οργανα...

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 31/07/2009 17:42:09

    "αυτά έχουμε άμα έχει άνοδο το Λάος…'.

    Α ρε Μητσο, εισαι...Μητσος τελικα.

    Φοβεροι "λογικοι" συνειρμοι.

    Και ειναι ο ΛΑΟΣ, που ειναι πιο δημοκρατικος απο μερικα κομματα στο Ισραηλ. Αλλα μουγκα στη στρουγκα, ε;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Νἰκος 31/07/2009 18:08:43

      Φυσικά και είμαι Μήτσος! Αν είμουν Στέλιος θα υπέγραφα "ο Στέλιος"!

      Εσύ δεν βλέπεις καμία σχέση, ε;

      Για σένα ίσως ήταν η αριστερά που έγραφε με σπρέι στους τοίχους "θάνατος στους εβραίους" και διάφορες άλλες μαλακίες;

      Τό Λάος και τα χρυσά αυγά δεν είναι φασίστες; Είναι αγνοί "δημοκράτες" πατριώτες;

      Ο Πλεύρης είναι "δημοκράτης δεξιός";

      Φαντάζομαι θα χάρηκες και που πήγε και καλά στις Ευρωεκλογές και έβγαλε 2 "δημοκράτες" στην Ευρωβουλή.

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 31/07/2009 17:43:58

    Και απο που καταλαβες Μητσο μου οτι ο Αλεκος μιλα για τους Ελληνες Ιουδαιους; Τοσο πολυ αντιλαμβανεσαι την Ελληνικη;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Νἰκος 31/07/2009 18:44:34

      Μα είναι προφανές! Αν έκανες λιγάκι τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφει το παλικάρι με το ψευδώνυμο "Αλέκος" θα έβλεπες ότι λέει:
      "Η Ισραηλινη αυτοκρατορια χτηστικε με χρημα ολων των εβραιων ανα το κοσμο!!!!!!!!Και δεν ντρεπομαι καθολου!!!!!"

      Απλά έχει κάποια πιστεύω και έχει και λίγο πρόβλημα με τους Εβραίους και την ορθογραφία:
      "απλα εχω καποια πιστευω,τα οποια σε καποιους αρεσουν και σε αλλους οχι,ισως ποιο πολυ εχω προβλημα με την πολιτηκη που ακολουθει το εβραικο κρατος"

      Συνεπώς δεν διαχωρίζει τους Εβραίους σε αριστερούς και δεξιούς, Ισραηλίτες και Έλληνες, Γιαννιώτες και Αθηναίους. Όλοι τοποθετούνται στην συνομοταξία των “Εβραίων”, οι οποίοι για τον Αλέκο ανήκουν στο Εβραϊκό κράτος και το υποστηρίζουν, και όλοι μαζί σκοτώνουν παιδιά στην Παλαιστήνη.

      Σύμφωνα με τον Αλέκο “Πρεπει οι εβραιοι να κανουνε πολλα καλα για να τους αγαπησουν,για να σταματησουν αυτα τα εκτροπα που γεινονται ητε σε ταφους σπητια κ.ο.κ.” Δηλαδή η λογική του φίλου Αλέκου μας λέει ότι όσο δεν κάνουνε “πολλά καλά”, .... καλά παθαίνουν!

      Αυτά είναι όμως τα πιστεύω του. Τελικά με έβγαλε Εβραίο και μένα, και μου ζήτησε και λογαριασμό σχετικά με τι είμαι. Ακόμα έχει και άποψη σχετικά με το τι πρέπει να διαβάζω και τι όχι:
      “Κοιτα να δεις φιλε μου αυτα ειναι τα πιστευω μου για τους Εβραιους η τους ισραηλητες αν θες,εαν νομιζεις οτι δεν εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε τους ομοιδεατες σου,τοτε μην διαβαζεις,δεν θα μας πεις κιολας οτι οι εβραιοι ειναι οι ποιο αγιοι ανθρωποι στον κοσμο,και για να εχουμε καλο ερωτημα εσυ τι εισαι του λογου σου και αρπαζεσαι οταν μιλαμε για το εβραικο κρατος που…. ΕΙΝΑΙ το ισραηλ?”

      Δεν είναι πολύ πρωτότυπες οι απόψεις του “Αλέκος”. Το παπαδαριό τα ίδια λέει. Από κει τάχει μάθει για τους Εβραίους.

      Επειδή από τις συζητήσεις μας μέχρι τώρα φαίνεται ότι με συμπαθείς, τα αισθήματα είναι άλλωστε αμοιβαία, σου εξηγώ λοιπόν που το κατάλαβα, ελπίζοντας να το καταλάβεις και εσύ.

  17. aris lalidis avatar
    aris lalidis 31/07/2009 22:56:50

    Ρε το Μητσο!
    Αν ηταν Στελιος , θα υπεγραφε ως "Στελιος".
    Ρε το Μητσο που ξεδιπλωνει σιγα σιγα το ταλεντο του..
    Ακομα τo γλειφιτζουρι περι "παπαδαριου" κρατας στο χερι εσυ;
    Δεν ελιωσε ωρε Μητρο;

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ aris lalidis 31/07/2009 23:27:31

      Τι γίνεται εδώ; Βλέπω όλη η ΧΑΝ και το Λάος ποστάρει!

      • Αλεκος avatar
        Αλεκος @ o Μήτσος 01/08/2009 00:42:59

        Εγω μπορει να κανω ορθογραφικα λαθη αλλα δεν ντρεπομαι καθολου,και ας μην πηγα ελληνικο σχολειο!Αυτα που εμαθα τα εμαθα μονο απο τους γονεις μου!Τελος παντων το προβλημα νομηζω δεν το εχουμε ολοι εμεις αλλα καποιος αλλος,και ουτε της εκκλησιας ειμαι,διοτι και αυτοι τα ιδια σχεδον κανουνε αλλα με αλλον τροπο,ευτηχως δεν εχουνε στρατο για να επιβαλονται!ενας απλος χρηστιανος ορθοδοξος ειμαι,οσο απο κομματα,ποτε δεν μου δωσανε να φαω τα ελληνικα κομματα,γι αυτο κοιτα τι γεινεται στον κοσμο,πηγαινε σε οποιοδηποτε κρατος και κανε μια απλη ερωτηση για το τι εστι Εβραιος,εγω ακουγα και εβλεπα και σχηματισα την εικονα μου,και τα πιστευω μου,δεν ξερω καν εαν σε αυτο το πραγμα που λεγεται πλανητης γη να υπαρχει εβραιος που να ειναι απορος,φτωχος,βιοπαλεστης και δεν ξερω εγω τι αλλο,ισως να υπαρχει αλλα εγω εδω που ζω δεν υπαρχει,εδω εχουνε ολοι τους το λιγοτερο εκατομυριο,μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις πως τα καταφερνουνε!
        Ετυχε καποτε να ειμαι πειραια και να περιμενω καραβι,και σκανε καμια πενηντα λεωφορια μπορει και παραπανω με νεαρους και νεαρες εβραιους,ρωτησα τι γεινεται και μου ειπαν οτι μαζευτηκαν απο αμερικη και ευρωπη και θα πηγαινανε στο ισραηλ,μονον, το τονιζω ΜΟΝΟΝ εβραιοι,και αστυνομια χωρις τελος φιλε μου να τους προσεχει,ισως γι αυτο τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι,και ερωτω γιατι μονον εβραιοι διαφορων εθνηκοτητων φιλε μου?ε εβγαλα και εγω τα σημπερασματα μου.Και ποιοι ειναι οι εβραιοι νεοι και χρειαζονται τοση ασφαλεια?Αρα φοβουνται ολοι οι εβραιοι,διαφορων εθνηκοτητων,εαν τους εβλεπες να χεραιτιουντε νομιζες οτι γνωριζονται χρονια ασχετα εαν βρησκοντουσαν για πρωτη φορα.
        Και κατι τελευταιο οταν λεω οτι πρπει να κανουνε πολλα καλα
        εννοω οτι πρεπει να αλλαξει σταση το ισραηλ απεναντι σε πολλες χωρες,και οχι μονο στην παλαιστηνη,πρεπει ο εβραικος λαος να διορθωσει το image του για να μπορεσει να εχει περισσοτερους φιλους παρα εχθρους,δωσε μου σε παρακαλω
        μια εξηγηση,γιατι οι εβραιοι γενικα σε ολο τον κοσμο δεν ειναι και τοσο συμπαθεις?Απλα βγες στον δρομο οποιασδηποτε πολης και ρωτα,για να δουμε τι απαντησεις θα παρεις!
        Λυπαμαι πολυ αν παραφερθηκα με του λογου σου αλλα πιστευω οτι με αναγκασες!
        Καληνυχτα.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ o Μήτσος 01/08/2009 13:06:10

        Φίλε Αλέκο,
        την χοντρύναμε λιγάκι την κουβέντα. Αλλά δεν ήμουνα μόνο εγώ εριστικός. Κάθε φορά που σου έλεγα κάτι προσπαθούσες να μου βάλεις στο στόμα πράματα που δεν θα έλεγα. Τέλος πάντων.... Σου ζητάω συγνώμη για την παρατήρηση για την ορθογραφία.

        Αν διάβαζες λίγο προσεκτικότερα τα σχόλια του Μποτίλια θα έβλεπες δύο-τρεις αλήθειες. Τσιτάρω:

        1.Η ισραηλινή αυτοκρατορία χτίστηκε με το αίμα των λαών που κολλάει απάνω στα χρήματα των Ρότσιλντ και Ρόκφελερ.
        2.Οι Εβραίοι είναι εσωτερικά έντονα διασπασμένοι. Κάποια φράξια διεθνών τραπεζιτών, οπαδών του Μολόχ, επιχειρούν σώνει και καλά να πείσουν ότι μόνο αυτοί είναι τελικά οι Εβραίοι. Βοηθοί τους οι εγχώριοι “αντισιωνιστές” της 4ης Αυγούστου που κάνουν λόγο για “μιαρό λαό”.
        3.το μέιλ μου είναι γεμάτο από εκκλήσεις Ισραηλινών αντιρρησιών συνείδησης που βρίσκονται στις φυλακές, γιατί δεν χωρίζω τους ανθρώπους σε μιάσματα και εθνικόφρονες και αλλοδαπούς.

        Οι αρνητικές γενικεύσεις και τα στερεότυπα για οποιαδήποτε ομάδα εθνική η θρησκευτική είναι λάθος. Ειδικότερα για τους Εβραίους, τους Τούρκους, τους Τσιγγάνους, που αποτελούν κύριο στόχο στην Ελλάδα, υπάρχουν προκαταλήψεις τις οποίες μας έχει περάσει πρώτη η εκκλησία με τα κατηχητικά της και μετά το επίσημο κράτος μέσω των σχολείων. Δεν είναι όλοι οι Εβραίοι σιωνιστές. Δεν είναι όλοι οι Τούρκοι εχθροί των Ελλήνων. Δεν είναι όλοι οι ορθόδοξοι καλοί.... κλπ.

        Μην την πατάς λοιπόν φίλε μου τόσο εύκολα και να προσπαθείς να βλέπεις τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως στα παρουσιάζουν και δεν έχει σημασία τι λένε οι περισσότεροι άνθρωποι στο δρόμο και τι έλεγε ο Στελάρας Καζαντζίδης.....

        Καλημέρα
        φιλικά
        ο Μήτσος

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ aris lalidis 01/08/2009 13:40:25

      εγώ μπορεί να το κρατάω το γλυφιτζούρι, αλλά εσύ το πιπιλάς!

  18. οκτώ avatar
    οκτώ 01/08/2009 11:56:27

    Μάλλον οι μαρμάρινοι τάφοι πλήρωσαν το θρησκευτικό μίσος που χωρίζει τους Μουσουλμάνους από τους Εβραίους.
    Θρησκόληπτοι χουλιγκάνοι που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τους κάφρους των γηπέδων. Όπως κάποτε οι βάνδαλοι έσπαγαν τις μύτες των μαρμάρινων αγαλμάτων επειδή πίστευαν ότι από εκεί αναπνέει το πνεύμα τους και έτσι θα το θανατώσουν.
    Μάλλον κάπως έτσι θα προέκυψε και η φράση “ ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο ” αφού το σκληρό πέτρωμα αυτό υπάρχει σε αφθονία στην Ελλάδα.

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ οκτώ 01/08/2009 13:39:35

      Μάλλον στα Γιάννενα ζουν κατα κύριο λόγο Μουσουλμάνοι....

  19. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 01/08/2009 15:02:09

    @ Mητσος
    Μητσο μ γιατι χανεις την ψυχραιμια σου και λες παληοκουβεντες σε ξενο site;
    Ουτως η αλλως για την εργολαβια που ανελαβες δεν ξερω αν θα παρεις το κατιτις σου αλλα ειναι καλα τα νεα αν δεν βρισκουν τιποτα αλλο απο Μητσους.
    Προχωρα το Μητρο ελευθερα...
    Σεφαρδιμ χανουμε,Εσκεναζιμ κερδιζουν..

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Aris lalidis 01/08/2009 16:48:19

      Λαλίδι, που τις διάβασες τις παληοκουβέντες από μένα;
      Άντε, γράψε άλλα 3 τέτοιασχόλια για τη ορθοδοξία και το κέρδισες το χρυσό δοντάκι από την ενορία της γειτονιάς σου!!

      • patriot avatar
        patriot @ o Μήτσος 08/08/2009 05:09:53

        ωραια σε καταλαβαμε τι εισαι κυριε μητσο και τι συμφεροντα εξυπηρετεις. ουτε την μανα σου να εβριζαν δεν θα νευριαζες τοσο. μαλλον σου τα ακουμπανε καλα οι εβραιοι τραπεζιτες να κανεις την προπαγανδα που κανεις. φυσικα για τους ελληνικους ταφους που σπανε καθε μερα ομοιδεατες σου αναρχικοι ποιος χεστ...κε ε???για τις εκκλησιες και τις βεβηλωσεις ορθοδοξων ναων δεν σε νοιαζει. μεγαλε "επαναστατη δημοκρατη" μητσο προσεχε μην σκισεις κανα καλτσον μονο, οι καημενοι εβραιοι που εχουν στα χερια τους το χρημα του πλανητη και κανουν οτι θελουν. σωστε τους τους καημενους. α ρε κοροιδα