26/07/2009 01:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγελία για Ταξί



Έτυχε σε συγγενή μου και μετά από  έρευνα ανακάλυψα ότι είναι κοινό μυστικό στις πιάτσες των ταξί αλλά είναι και σε γνώση της Αστυνομίας.

Συμβαίνει κυρίως τις βραδινές ώρες και το κάνουν σε ηλικιωμένους, νεαρές κοπέλες και τουρίστες. Επιβιβάζουν από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος με προορισμό περιοχές της Αθήνας. Όταν ο επιβάτης δώσει το αντίτιμο αλλάζει το νόμισμα σε μικρότερο ο οδηγός ισχυριζόμενος ότι έλαβε μικρότερο ποσό και απαιτώντας με έντονο ύφος μεγαλύτερο. Στη περίπτωσή μου ισχυρίστηκε ότι πήρε 10ευρω ενώ έλαβε 50ευρω. Λαμβάνει το μεγαλύτερο ποσό από τον τρομοκρατημένο και αδύναμο να αντιδράσει επιβάτη και μέχρι ο τελευταίος να κατέβει από το ταξί ο οδηγός έχε κατεβάσει τις αποσκευές και έχει ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΥΦΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ και αποχωρεί. Η Αστυνομία αδυνατεί να ενεργήσει χωρίς την πινακίδα. Αυτό γίνεται πολύ συχνά τελευταία.

Ο πρόεδρος και τα μέλη του ΣΑΤΑ τι λένε γι αυτά; Μόνο αυξήσεις ζητάνε;  

 Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. reader1 avatar
    reader1 26/07/2009 02:14:42

    Και στην 18χρονη αδερφή μου συνέβει το ίδιο τη περασμένη εβδομάδα. Τεράστια αλητεία στον χώρο αυτόν. ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΑΣ. Θα πρέπει να ελεγχθούν και για άλλα ποινικά αδκήματα τα ταξί γενικώς.

  2. reader1 avatar
    reader1 26/07/2009 02:16:12

    Και στο τελεφερικ του Λυκαβηττού αλλά και στη πιάτσα της Πλάκας, οι ταξιτζήδες παρανομούν ασύστολα έως και προπηλακισμών. ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΑΦΙΑ.

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 26/07/2009 11:01:26

    Και εμενα μου εχει συμβει απο Ελ.Βεν. πριν 2 χρονια με 20-αρικο που ειπε οτι του εδωσα 5. Ελα ομως που δεν ειχα 5... Την εκανε στα γρηγορα ο μαγκας επειδη επεμενα, ηταν και 2 το πρωι...
    Δεν ειμαι ουτε ηλικιωμενη, ουτε νεαρη , ουτε τουριστρια.

    Γνωστο κολπο και θελει αργιο ξεχ....μο αμα σου συμβει -
    Οι λομπιστες του ΣΤΑ τι κανουν;

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ Keep Talking 10/03/2010 01:05:23

      τι φταιει το σατα για τα λαμογια?
      μπορει να ελεγξει καποιον οταν στον χωρο του κανει μπινιες?
      μια δυο τρεις..θα την φαει την καμπανα και θα βαλει μυαλο
      οποιος σεβεται τον εαυτο του και τους αλλους δεν κανει μακακιες.

      τι να πεις για τους ξεφτιλες που ξεφτιλιζουν τους σωστους

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/07/2009 11:22:25

    Τέτοια περιστατικά μας κάνουν πραγματικά να νοσταλγούμε τον διαβόητο "μανιακό της παραλιακής", ο οποίος προ δεκαετίας περίπου -αν θυμάστε- την έστηνε πάνω σε γέφυρες στην περιοχή της παραλιακής και εκτόξευε μεγάλες πέτρες στα παρ-μπριζ διερχόμενων ταξί...

    Μην περιμένετε να καθαριστεί η "μαφία" από αυτόν τον κλάδο, γιατί πολύ απλά είναι πλέον ενσωματωμένη στον επαγγελματικό γενετικό τους κώδικα. Μόνη λύση είναι να τους οδηγήσουμε σε αφανισμό, με το να μην τους χρησιμοποιούμε σχεδόν ποτέ, δηλαδή μόνο αν έχουμε ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη και δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κανένα άλλο μέσο μεταφοράς. Άλλωστε, έχουν πολλαπλασιαστεί επικίνδυνα σε βάρος της Αθήνας: 16.000 έχουνε γίνει, όταν σε πόλεις όπως το Λονδίνο και το Παρίσι μετά βίας φτάνουν τις 5.000. Θα ξεβρωμίσει πολύπλευρα ο τόπος αν μειωθούν. Και αυτό είναι ΜΟΝΟ στο χέρι μας, με τη δύναμη του καταναλωτή.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Αυριανιστής 26/07/2009 14:49:26

      [...Άλλωστε, έχουν πολλαπλασιαστεί επικίνδυνα σε βάρος της Αθήνας: 16.000 έχουνε γίνει, όταν σε πόλεις όπως το Λονδίνο και το Παρίσι μετά βίας φτάνουν τις 5.000...]
      Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να το βρεις οταν το χρειάζεσαι.

      Παραθέτω προσωπική μαρτυρία. Το 2006 έκανα σήμα σε ταηί με σηκωμένη σημαία το οποίο δεν σταμάτησε. Εκανα έγγραφη καταγγελία στο ΥΜΕ το οποίο την μεταβίβασε στην νομαρχία. Μετά από τετραμηνο περίπου η νομαρχία απάντησε ότι θα ασχοληθεί όποτε μπορέσει επειδή τα πειθαρχικά είχαν καταργηθεί (λέγε με ΠΑΣΟΚ) και εκείνη την περίοδο ασχολιόνταν με την χρονιά του 2003. Τους πήρα ένα τηλέφωνο και μίλησα με τον υπεύθυνο υπάλληλο τον οποίο και ζόρισα λέγοντας του "καλά, και όλο αυτό το διάστημα εσείς πληρώνεστε κανονικά επειδή είμαστε στο 2006". Κατά καιρούς τους έπαιρνα τηλέφωνο και τους έβαζα γκάζια μέχρι που πρόσφατα ήλθε το πόρισμα. Καταδίκη σε 150 ευρώ πρόστιμο μετά από 3 χρόνια. Τον σακάτεψαν.

  5. Cretan avatar
    Cretan 26/07/2009 11:29:12

    Και στο αεροδρόμιο Ηρακλείου η πιάτσα ταξί είναι οργανωμένο κέντρο κλοπής των τουριστών.

  6. ailinos avatar
    ailinos 26/07/2009 11:44:03

    Μια απλή λύση (νομίζω): Αφού ο πελάτης δεί τι οφείλει ζητάει από τον ταξιτζή ρέστα από το αντίστοιχο χαρτονόμισμα (π.χ. μπορεί να γίνει ο εξής διάλογος: Τι σας οφείλω; Τόσα. Ωραία, ρέστα από 10ευρω (ή 20ευρω ό ό,τι άλλο χαρτονόμισμα) έχετε;). Και φυσικά αφήνει τον ταξιτζή να ετοιμάσει τα ρέστα και μετά δίνει το δικό του χαρτονόμισμα. Αυτά, γιατί καλύτερη η αυτοπροστασία σε τέτοια. Και το κράτος και ο ΣΑΤΑ ας κάνουν παράλληλα ό,τι μπορούν.

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ ailinos 10/03/2010 01:02:40

      και αν παρει τα ρεστα ο πελατης και φυγει?
      χερι με χερει γινοντε οι δουλειες.
      ξερεις ποσοι πελατες λαμογια που δεν εχουνε λεφτα εχουνε μπει στο ταξι μου?
      πελατης γυναικα 30-35 χρονων με διανοητικη στερηση που κατουρησε το καθισμα του ταξι για μια κουρσα 2.80 ευρω.
      και αλλαξα ολα τα καθισματα .κοστος 450 ευρω.
      να ξερε ο κοσμος και τα προβληματα του ταξι..
      αλλα δεν τα ξερει
      απλα εχει να λεει για τα κακως κειμενα.

  7. skeptiki avatar
    skeptiki 26/07/2009 11:54:10

    Τι δεν είναι πιά στην Ελλάδα οργανωμένο κέντρο κλοπής? Και με την ανοχή μας? Σιγά μην τους τρομάξει η σθεναρή αντίδραση του Έλληνα : μιξογκρίνια και συγκατάβαση

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ skeptiki 27/07/2009 00:29:25

      απ' το στόμα μου το πήρες...

  8. nikiplos avatar
    nikiplos 27/07/2009 11:31:09

    Για την ιστορία, πάντως (και όποιος έχει αντίθετη γνώμη τον παραπέμπω εκεί που πρέπει...) για κάθε νόμιμη άδεια ταξί στην Αθήνα κυκλοφορούν 4 περίπου. Απλά φροντίζουν πάντοτε οι τρεις κλώνοι να κινούνται σε διαφορετικά σημεία...
    Κάποτε το Υπουργείο Μεταφορών έφτιαξε την ηλεκτρονική σφραγίδα στα παμπρίζ. Στην αρχή αντιγραφόταν στην Βουλγαρία, σήμερα πλέον από το ίδιο το υπουργείο με απλό χρηματισμό υπαλλήλων και τυπική δικαιολογία "απώλεια ένεκα θραύσης υαλοκρυστάλλου".

    Η αστυνομία δλδ τι ακριβώς γνωρίζει? Πως ενεργεί για αυτό? Ο αρμόδιος εισαγγελέας που πλέον υπάρχουν καταγγελίες? Μήπως κάποιος πρέπει να τους πάρει τηλέφωνο βρε παιδιά? :)

    Σε μια κοινωνία που όλοι χρηματίζονται και όλοι παρανομούν, ζητούμε από τους οδηγούς ταξί να είναι διαφορετικοί? Γιατί Αδέρφια?

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ nikiplos 10/03/2010 01:00:22

      καλα τα λες.αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσα τα μαιμου
      ειναι και δυσκολο να τα ελεγξεις.
      τι να κανει το σατα? ειναι ενας καμουφλαρισμενος ταξιτζης και κυκλοφορει..δεν φταινε οι γνησιοι επαγγελματιες αν υπαρχουν παρανομοι στον κλαδο οι οποιοι δεν εχουν σχεση με το ταξι και ειναι αεριτζηδες.
      ας κανει ελεγχους η αστυνομια
      στο αεροδρομιο μια φορα αν πας την πατησες.
      εκει κανουν συχνους ελεγχους.
      το τσιπ δεν το κοιτανε..αλλα κοιτανε για κτεο
      και αν εισαι μαιμου ταξι .,,χαρτι απο κτεο δεν εχεις.
      οποτε ..βαλε τα σιδερενια βραχιολα και τραβα στη μπουρου

  9. Giorgos avatar
    Giorgos 28/07/2009 01:43:33

    Το συγκεκριμένο κόλπο δεν μου έχει τύχει (είμαι λίγο εύσωμος) αλλα εχω συναντησει σχεδον ολες τις κομπινες τους ...

    -Διπλο-τριπλο κουρσα
    -Επιλογη προορισμου
    -Σβηστο ταξιμετρο με αυθαίρετη ταρίφα
    -Διπλη ταριφα
    -Διπλη ταριφα με καλυμένο το νουμερο
    -extra στο ταξιμετρο που προστειθενται στο τελικο ποσο
    -Πειραγμένο ταξίμετρο (λείπει η σφραγίδα ή σπασμένο σύρμα)
    -Στρογγυλοποιήσεις προς τα πάνω
    -Αθροίσματα στρογγυλοποιήσεων και επαναστρογγυλοποίηση πάντα προς τα πάνω
    -Έλλειψη πινακίου τιμών και χάρτη
    -Τελείωσε το χαρτί για τις αποδείξεις
    -Χαλασμένος εκτυπωτής αποδείξεων

    Και για θέματα πολιτισμού και κουλτούρας
    -Αγένεια και ευγένεια
    -Καθαριότητα ταξί
    -Καλλωπισμός και καθαριότητα οδηγού
    -Τσιγάρο
    -Συμπεριφορά οδήγησης
    -Παροχή βοήθειας (εκτός αν φοβούνται ότι θα τους γρατσουνίσεις το αμάξι)

    Στις περισσότερες περιπτώσεις υπήρξε αντίδραση αναλόγα της κατάστασης.

    Βρίσκουν και τα κάνουν

    Όσο ο ίδιος τους ο φορέας/σύλλογος είναι ανεκτικός σε αυτή τη συμπεριφορά η πλειοψηφία των ταξιτζήδων θα συνεχίσουν να δρουν σαν λωποδύτες και απατεώνες, γιατί έτσι συμπεριφέρονται. Υπάρχει μια συντριπτικά συντριπτική (διπλό) μειοψηφία που δρουν σαν επαγγελματίες (είμαι τυχερός, εχω γνωρίσει 3-4) αλλά είναι πολλοί λίγοι για να βελτιώσουν την σιχαμερή πλειοψηφία.

    Μια άλλη απλή λύση είναι η αναβάθμιση των δημοσίων συγκοινωνιών ώστε ο κοσμάκης να μπορεί να πάει οικονομικά σπίτι του ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (οχι ορθιος και στριμωγμένος σα σαρδέλα).

    • Cretan avatar
      Cretan @ Giorgos 28/07/2009 11:22:59

      στο πολιτιστικό να προσθέσουμε το πόσο παθολογοκα ψεύτες είναι . Από πρωταθλητές του σεξ εώς και συνταγματολογοι. Ένας γραφικός μου έκανε ανάλυση της αθηναϊκής αγοράς call girls.

  10. ΚΩΝΣΤΑ ΕΛΕΝΗ avatar
    ΚΩΝΣΤΑ ΕΛΕΝΗ 31/12/2009 14:15:20

    ΕΧΘΕΣ ΠΗΡΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 18 ΕΤΩΝ ΤΑΞΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 400 ΞΥΜΕΡΩΜΑΤΑ 31/12/09
    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΒΑΛΙΤΕΣ ΕΒΑΛΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΤΖΗ
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΠΗΡΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΤΖΗ ( Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΛΒΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ) ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΤΑΞΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΑΚΡΙΝΘΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΑΛΛΑ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ . ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΚΛΕΨΕ .
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΘΩΣ ΗΤΑΝ 400 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΛΑ.
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΗΛΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΙΑ ΛΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙ .

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ ΚΩΝΣΤΑ ΕΛΕΝΗ 10/03/2010 00:56:32

      δεν ξερω τι εξελιξη ειχε η ιστορια σας
      μπορειτε να πατε στην τροχαια αεροδρομιου και να κανετε μηνυση
      επισης μπορειτε να πατε στην πιατσα του ταξι διπλα απο τα εβερεστ και να ρωτησετε
      πολλοι ταξιτζηδες στο αεροδρομιο ειναι θαμωνες και γνωριζονται

  11. Δημητρης - Ταξι avatar
    Δημητρης - Ταξι 23/01/2010 00:40:03

    Υπαρχουν σιγουρα πολλα αποβρασματα.Σε όλα τα επαγγελματα υπαρχουν.
    Καλο ειναι να ζηταμε αποδειξη με το που μπουμε απο τον εκτυπωτη και οχι χειρογραφη.Λυπαμαι ιδιαιτερα για ασχημα περιστατικα που εχουν συμβει στον κοσμο.Ομως υπαρχουν και καλοι επαγγελματιες που δεν ειναι 3-4. Απλα θυμομαστε μονο τα ασχημα.Το ταξι καθημερινα εξυπηρετει πολυ κοσμο.Ομως αντιμετωπιζεται απο την πολιτεια σαν ΙΧ.Και οι ταξιτζηδες εχουν πολλα προβληματα στον κλαδο τους.
    Δυστηχως υπαρχουν καποιοι θαμωνες στο αεροδρομιο που περιμενουν να κλεψουν τουριστες κτλ.Καλο ειναι οπως ειπα να ζηταμε αποδειξη.
    Μολις σημερα διαβασα οτι ενας ταξιτζης εχασε το ταξι του στις 10 το βραδυ στην οδο Καρολου (περιοχη ομονοιας) απο εναν κακοποιο που τον απειλησε με μαχαιρι και εφυγε με το ταξι του.
    Εγω προσωπικα θα εγκαταστησω τζαμι προσταστιας συντομα στο ταξι μου για να μην καταληξω σαν τον συναδελφο στην θεσσαλονικη που ειναι στο χωμα.
    Λυπαμαι πραγματικα που καποιοι αλητες χαλανε το ονομα του κλαδου
    Αλλα θελω να πιστευω οτι καθημερινα λιγα θα ειναι τα περιστατικα παρανομιας στα ταξι γενικα στο συνολο τους.Αλλα νομος του μερφυ..παντα θυμομαστε τις ασχημες εντυπωσεις.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Δημητρης - Ταξι 23/01/2010 02:04:24

      τί θυμήθηκα...
      μια φορά μπήκα σ΄ ένα ταξί και είχε τρίτο πρόγραμμα! ήταν μια περίοδο της ζωής μου που δεν μπορούσα ν΄ ακούω μουσική και με το που έπαιρνα ταξί -καθημερινά- ζητούσα να κλείσουν το ραδιόφωνο με παράκληση που δεν σήκωνε όχι. Απίστευτη αίσθηση η κλασσική μουσική μέσα στο ταξί! ηρέμησα για δέκα λεπτά σα να ήταν αιώνας μου φάνηκε!, και εννοείται ο περιβάλλον χώρος πεντακάθαρος και ο οδηγός σοβαρός ευγενέστατος, κύριος. Από εκείνη την περίοδο της ζωής μου είναι η μοναδική ευχάριστη ανάμνηση.

  12. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 23/01/2010 01:40:33

    Τα απλα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα στο Ελλαδισταν, γι' αυτο και δεν περπατσαει το παραμικρο. Για να αποφευχθουν τα προβληματα που δημιουργουν ορισμενοι ταξιτζηδες σε βαρος επιβατων πρεπει να υπαρχει ο αριθμος κυκλοφοριας σε εμφανες σημειο μεσα στην καμπινα του ταξι και ταυτοχρονα να αναγραφεται και το ονοματεπωνυμο του οδηγου, ωστε οι επιβατες να μπορουν να τα καταγραφουν. Απλο και αποτελεσματικο μετρο, που πρεπει να υλοποιηθει χωρις καθυστερηση, αν φυσικα θελει και η πολιτεια να μπει καποια ταξη - αν θελει, φυσικα, γιατι φοβαμαι οτι δεν θελει...

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ xenitemenos21 10/03/2010 00:42:28

      O οδηγος είναι υποχρεώμενος να έχει την ειδική άδεια του ταξί σε έμφανες σημείο.Εγώ την έχω, μαζί με το τιμολόγιο.
      Υπάρχει και η εξής συμβουλή:
      Πριν μπείτε ,πάρτε το νούμερο.Ιδιως τις βραδυνες ώρες που νιώθει κάποιος πιό εκτεθειμένος.

  13. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 23/01/2010 02:49:40

    Αυτη πληροφορια οτι σε ορισμερνες περιπτωσεις για μια κανονικη αδεια ταξι στην Αθηνα κυκλοφορουν δυο και τρια ταξι μαιμου, σε διαφορετικες, βεβαια περιοχες, για να μην εντοπιζεται η κομπινα, εξηγει γιατι υπαρχουν ανθρωποι που σκανε και διακοσια χιλιαρικα ακομη για μια αδεια ταξι. Η κομπινα μπορει να εντοπιστει με την υποχρεωση να δινουν οι ταξιτζηδες αποδειξη απο ταμιακη μηχανη για καθε διαδρομη, σε συνδυασμο με την αναγραφη του αριθμου κυκλοφοριας και του ονοματεπωνυμου του εκαστοτε οδηγου σε εμφανες σημειο. Ακουν τιποτε εκει στην πλατεια Συνταγματος? Και εμεις οι χρηστες του ταξι να ζηταμε νομιμη αποδειξη απο ταμιακη μηχανη, οχι για τον εργοδοτη μας αλλα για την Εφορια.

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ xenitemenos21 10/03/2010 00:46:37

      To να έχει ενα ταξί ταμειακή δεν το κάνει να μην είναι και μαιμού.
      Αν θέλει αυτός που το έκανε ..βάζει και ταμειακή και τσιπ βρίσκει.
      Ένα μαιμού ταξί δεν μπορεί να περάσει κτέο αφου πρεπει να ελεγθεί το τσιπ απο το σατα.
      Οποτε αν κοιταξουμε την πισω πινακιδα και δεν εχει σφραγιδα του κτεο ..η πολυ καινουργιο ειναι και δεν περασε ακομα η ειναι μαιμου
      Σε καθε περιπτωση ομως δουλεια να βρουνε αν ειναι μαιμου ειναι της αστυνομιας και δεν κανει να μαντευουμε.
      Επισης οι αποδειξεις του ταξι δεν περνανε στην εφορια
      Εξαιρειται ο κλαδος μεταφορων.

  14. Ελένη avatar
    Ελένη 27/01/2010 09:39:28

    Είμαι πρόσφατα κάτοικος Κηφισιάς στην οδό Δρυάδων 10 και καθημερινά περνώ την διασταύρωση των οδών Δρυάδων και Πόντου για να πάω στην δουλειά μου το πρωί στις 07,00.
    Κάθε μέρα βρίσκονται στην συμβολή των δρόμων αυτών από 3-6 ταξί σταθμευμένα και μάλιστα σε διπλή σειρά και κάθετα στον δρόμο, εμποδίζοντας την ορατότητα από δεξιά, με αποτέλεσμα να αποτελεί η διάβαση αυτή ένα επικίνδυνο σημείο.
    Μία ημέρα μάλιστα παρ’ ολίγον να τρακάρω διότι δεν υπήρχε καμία απολύτως ορατότητα εκ των δεξιών και όταν διαμαρτυρήθηκα στους οδηγούς, ένας αγενέστατα μου είπε να φύγω και να μην τους ενοχλώ. Μία άλλη ημέρα, αγανακτισμένη ως ήμουν, διότι μετά δυσκολίας περνούσε ένα αυτοκίνητο από το σημείο αυτό, ρώτησα εάν είναι εκεί πιάτσα ταξί και μου απήντησε ένας οδηγός ότι είναι πιάτσα. Σημειωτέον δεν υπάρχει πουθενά σήμανση για κάτι τέτοιο.
    Τέλος πληροφορήθηκα απο γείτονα που χρειάσθηκε κάποιο πρωί επειγόντως ταξί και πήγε στο σημείο αυτό, όπου ήξερε και ο ίδιος ότι υπάρχουν πάντα σταθμευμένα ταξί, ότι κανείς οδηγός δεν δέχθηκε να τον εξυπηρετήσει.
    Μήπως λοιπόν στο σημείο εκείνο , όπως και σε πολλά ακόμη σημεία όλης της πόλης, είναι μία «πιάτσα πολυτελείας» που περιμένουν οι οδηγοί την κλήση στο ράδιο ταξί για να τρέξουν αμέσως και να πάρουν την κούρσα;
    Μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή όλοι να καταλάβουμε και να σταματήσουμε να είμαστε τριτοκοσμικοί, και επιτέλους να μάθουμε να συμμορφωνόμαστε στους νόμους και τους κανονισμούς της πολιτείας μας.

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ Ελένη 10/03/2010 00:51:40

      δεν απαγορευεται σε ενα ραδιοταξι να περιμενει σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο για να παρει κουρσα απο το ραδιο ταξι.
      Η πολιτεια επρεπε να εχει μεριμνυσει και να κανει πιάτσες με ειδικη σημανση.Το οποιο δεν κανει
      Κοτζαμ μετρο φτιαχνουνε και τους ταξιτζηδες τους εχουνε γραμμενους.
      Γιατι υπαρχουνε συμφεροντα.Ειμαστε η μοναδικη χωρα που το ταξι δεν μπαινει στον λεοφωρειόδρομο και αντιμετωπιζεται σαν ιχ.
      Οι οδηγοι ραδιοταξι πληρωνονται εξτρα για διαδρομες απο τον πομπο
      Να ενημερωσω οτι προτιμουν να παρουν κουρσα απο το ραδιο γιατι το ραδιο το πληρωνουνε καθε μηνα 100 ευρω και βαλε
      Οποτε ο αλλος θελει να βγαλει περισσοτερα
      Στην Γερμανια ο οδηγος δεν σταματαει στον δρομο να σε παρει.
      Μονο αν παρεις τηλεφωνο ερχεται.
      Δεν καταλαβαινω γιατι μας κανει τριτοκοσμικους οταν το ραδιοταξι δεν σε επιβιβαζει απο τον δρομο.
      Αν του πεις σου δινω επιπλεον , να δεις για ποτε σε βαζει μεσα.
      Επισης πολλοι δεν μπορουν να παρουν πελατη γιατι εχουνε παρει νουμερο απο το κεντρο και αυτο περιμενουν.
      Πρεπει να το ακυρωσουν φανταζομαι.
      Αλλα και παλι..υπαρχουν αρκετα ασχημα περιστατικα στο ταξι
      που δεν δικαιολογω και αρκετες φορες ακουω παραπονα.
      Δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια ομως.

  15. Katerina taxi avatar
    Katerina taxi 10/02/2010 13:59:35

    Συμφωνώ με τον Δημήτρη! Δεν μπορείτε να καταλάβετε τι προβλήματα υπάρχουν στον κλάδο μας. Αν έχετε γνωστούς στο επάγγελμα ρωτήστε τους. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Αν εσείς κάνετε τα "στραβά μάτια" δεν μπορεί να βοηθήσει πάντα το ΣΑΤΑ και το κράτος για τόσα ταξί και για 24ωρη μετακίνηση.

    • Δημητρης - Ταξι avatar
      Δημητρης - Ταξι @ Katerina taxi 10/03/2010 00:54:15

      συμφωνω κατερινα.ειμαστε και οι ταξιτζηδες χαλια ομως
      μια απεργοσπαστης την ημερα της απεργιας μας ταξιτζου
      περασε με το ταξι της μεσα απο την πορεια με πελατη
      δεν λεω βλακεια ητανε μεγαλη
      και μεγαλη προκληση
      δεν ητανε και σωστο ομως 50 ατομα να κλωτσανε το ταξι της
      επειδη προκαλεσε ετσι
      εκανε μεγαλη βλακεια...αλλα και το θεαμα δεν ηταν ομορφο.
      αν ηταν ολοι σωστοι δεν θα ειχε ο κοσμος παραπονα.
      δυστηχως ομως πολλες φορες το επιπεδο των οδηγων ειναι χαμηλο
      ανθρωποι ειναι και αυτοι ομως
      και σε καθε επαγγελμα εχει τους σκαρτους τους
      δικηγοροι ,αστυνομικοι που πουλανε ναρκωτικα..οτι θες

  16. Stefanos Trigas avatar
    Stefanos Trigas 08/03/2010 16:32:13

    Την Παρασκευή 5 Μαρτίου πήρα ταξί απο Γαλάτσι για Σύνταγμα από τον δρόμο. Ο οδηγός ήταν ένας ωραιος τύπος με κοστούμι και είχε αλλόν ένα επιβάτη μπροστά. Έβαλα την βαλίτσα στον Port Baggage και μπήκα στο ταξί. Έφτασα αρκετά γρήγορα μπορώ να πώ για την κίνηση που είχε. Μόλις έφτασα στο Σύνταγμα είχα μίνει μόνο εγώ στο ταξί. Πληρώνω και πρίν κατέβω, γυρίζει και μου λέει έχεις και την βαλίτσα πίσω. Ναι του λέω, μισό λεπτό να την πάρω. Μόλις πήγα στο Port Baggage και πίγα να ανοίξω, σηκώθηκε και έφυγε. Άρχισα να τον κυνηγάω από πίσω αλλά δεν τον σταμάτησε ούτε ένα φανάρι. Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες ή όχι. Αλλά εγώ τώρα έχασα πολλά αρχεία της δουλειάς μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Αριθμό δεν πρόλαβα να πάρω μέσα στην αγωνία μου. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? Το μόνο που ξέρω είναι οτι το ταξί ήταν της εταιρείας Mercedes Club.

  17. Δημητρης - Ταξι avatar
    Δημητρης - Ταξι 10/03/2010 00:38:20

    Στέφανε ..τα πράγματα είναι απλά..
    Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες.Πάρε το σάτα ..η πάρε το τηλέφωνο του mercedes club.
    Είναι πολύ θετικό που θυμάσαι που ανήκε το ταξί.
    Αν το έκανε επίτηδες αντιμετωπίζει κατηγορία κλοπής.
    Για να σου είπε οτι έχεις και την βαλίτσα πίσω και να φύγει..!! τι να πώ!
    Τοσο μ.... ήταν?
    Μπορέις να πάς και στην αστυνομία να καταθέσεις μήνυση.
    Θα σε βοηθήσει ο αξ.υπηρεσίας να πάρετε κάνα δύο τηλέφωνα να τον βρείτε.
    Είναι υποχρέωση του mercedes club να τον βρει.

  18. Stefanos Trigas avatar
    Stefanos Trigas 10/03/2010 09:55:33

    Ευχαριστώ κ. Δημήτρη για της πληροφορίες, γιατί έχω χάσει κάθε ελπίδα. Θα κάνω αυτά που μου είπες. Καλημέρα!

  19. KLEIO avatar
    KLEIO 22/04/2012 22:56:48

    Στις 22:15 πήραμε το Ταξι ΤΑΑ 5593 από το Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλο με κατεύθυνση τη Βούλα. Σε 20' (λεπτά) φτάσαμε στον προοροσμό μας και το ταξίμετρο έγραψε 18,70 Ευρώ. Ο οδηγός μας ζήτησε 35 ΕΥΡΩ. Απόρημένη ρώτησα για το κόμιστρο και μου απάντησε ότι υπάρχει σταθερή τιμή των 35 ευρώ. Ζήτησα απόδειξη αλλά επικαλέστηκε ότι το μηχάνημα είχε πρόβλημα και ακόμα αν πατούσε το κουμπί δεν θα μπορούσε να βγάλει απόδειξη. Τηλεφώνησα στο αεροδρόμιο και στην αστυνομία. Η τιμή των 35 ευρώ αναφέρεται για το κέντρο της Αθήνας και όχι για τη Βούλα (προάστιο). Έκανα καταγγελία στο ΣΑΤΑ και στην Αστυνομία, επίσης γνωρίζω και το όνομα του οδηγού. Για να δούμε τι θα γίνει τελικά???