24/11/2009 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγέλλουν ότι τους υφάρπαξαν την υπογραφή υπέρ της Ντόρας



Αντιδράσεις προκάλεσε η επιστολή της ΕΑΣ Φαρσάλων που δημοσιεύθηκε στο φύλλο της κυριακάτικης «Ε» που αφορούσε στην κοινή δήλωση του προεδρείου της ΕΑΣ Φαρσάλων και 26 αντιπροσώπων των Αγροτικών Συνεταιρισμών, υπέρ της υποψηφιότητας της Ντόρας Μπακογιάννη, για την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας. Οι αντιδράσεις προέρχονται από έξι αντιπροσώπους που δηλώνουν σε επιστολή τους ότι δεν υπέγραψαν καμία επιστολή υπέρ της εν λόγω υποψηφίου, ούτε εξουσιοδότησαν κάποιον για κάτι τέτοιο

 Συγκεκριμένα, η επιστολή αναφέρει τα εξής: «Με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι στο φύλο της εγκρίτου εφημερίδας σας στις 22/11/2009, στην 8η σελίδα και με τίτλο «Η ΕΑΣ Φαρσάλων στο πλευρό της... Ντόρας για να μεγαλώσει η ΝΔ», δημοσιεύεται επιστολή η οποία δήθεν υπογράφεται και από μας ως αντιπροσώπων της ΕΑΣ Φαρσάλων, τασσόμενοι υπέρ της εν λόγω υποψηφίου. Ασφαλώς, ουδέποτε υπογράψαμε μια τέτοια επιστολή, αλλά και ούτε εξουσιοδοτήσαμε κανέναν άλλον για κάτι τέτοιο.

Άλλωστε, πιστεύουμε ότι όλοι είμαστε ικανοί να εκπροσωπήσουμε τον εαυτό μας. Σαν στελέχη της παράταξης συνειδητά ταχθήκαμε υπέρ κάποιου υποψήφιου αρχηγού με γνώμονα το συμφέρον της παράταξης και όχι με καιροσκοπική διάθεση. Άλλωστε μας ενδιαφέρει και η επόμενη ημέρα, η

ενότητα της παράταξης και η ανάταξη αυτής και για τον λόγο αυτόν, οι τοιούτου είδους δημοσιεύσεις περισσεύουν. Με τη δημοσίευση αυτή δεν σημαίνει ότι προκρίνουμε ή απορρίπτουμε την υποψηφιότητα κάποιου.

Εκ των υποψηφίων αρχηγών, όμως τις απόψεις μας και προτιμήσεις μας τις καταθέσαμε εντός των ορίων της επιβαλλόμενης κομματικής δεοντολογίας, καθ’ όσον ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε στελέχη της ΝΔ, με άποψη, με αγώνες και κομματική συνείδηση και δεν χρειαζόμαστε πάτρωνες και καθοδηγητές. Άλλωστε ο θεσμικός μας ρόλος ως αντιπροσώπων των συνεταιρισμών μας και εκπροσωπούντες όλα τα μέλη των συνεταιρισμών μας, ανεξαρτήτως κομματικής τοποθέτησης, δεν μας επιτρέπεται και δεν θα ήταν δεοντολογικό να κάνουμε μια τέτοια δημοσίευση με την θεσμική μας

ιδιότητα».

Οι υπογράφοντες:

Καραΐσκος Αθανάσιος του Κων/νου (αντ/πος Γ.Σ. Μικρού Ευυδρίου),

Σταύρος Κοκολιός του Κων/νου (αντ/πος Γ.Σ. Σιτοχώρου),

ασίλειος Πατσιούρας του Κων/νου (αντ/πος Γ.Σ. Κατωχωρίου),

Ιωάννης Ζαχόπουλος του Αντωνίου (αντ/πος Γ.Σ. Χαλκιάδων),

Απόστολος Αγγελακόπουλος του Κων/νου (αντ/πος Γ.Σ. Κρήνης),

Μπαντής Αθανάσιος του Αποστόλου (αντ/πος Γ.Σ. Φαρσάλων).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 24/11/2009 12:46:40

    Επαναλαμβάνω μία παλαιότερη ερώτησή μου: Ποιος και με ποιο τρόπο θα ελέγχει την καταμέτρηση των ψήφων στις εκλογές της Κυριακής;;;

  2. sefsef avatar
    sefsef 24/11/2009 13:09:26

    @ Α.Κ
    προφανώς φοβάσαι φαινόμενα νοθείας την Κυριακή.
    Νομίζω σε κάθε εκλογικό τμήμα θα υπάρχουν αντιπρόσωποι και των 2 κυριότερων υποψηφίων και - αν δεν κάνω λάθος - πρόεδρος της εφορευτικής επιτροπής θα είναι δικηγόρος ή συμβολαιογράφος.
    Δεν νομίζω ότι θα επιχειρήσει καμιά πλευρά νοθεία.
    Μεμονωμένα περιστατικά πάντως δεν μπορώ να αποκλείσω - η πόλωση είναι μεγάλη και υπάρχει και φανατισμός.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ sefsef 24/11/2009 13:42:42

      Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά την άποψή μου, η καχυποψία δεν βλάπτει. Κρίνονται πολλά σε αυτές τις εκλογές.

  3. SALONIKOS avatar
    SALONIKOS 24/11/2009 13:41:17

    ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ 10 ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΗΘΕΛΕ ?

  4. Λεμονόκουπα avatar
    Λεμονόκουπα 24/11/2009 15:39:01

    Μηχανισμοί έλα μωρε που τα είδατε αυτά;

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 24/11/2009 15:49:55

    Ότι μέσον και να χρησιμοποιήσει η κυρία Μπακογιάννη,και τον Χουντίνι να επιστρατεύσει,το πικρό το ποτήρι θα το πιει ως την τελευταία σταγόνα. Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς.

  6. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 24/11/2009 19:16:39

    Εδώ η Θοδώρα έφτασε στο σημείο να απειλεί και να εκβιάζει τόσο ξεκάθαρα, μία ψιλο-νοθειούλα δεν θα προσπαθήσει;
    Στο κάτω κάτω, τί έχει να χάσει;
    Φοβάται ο βρεγμένος τη βροχή;
    Αλήθεια, υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας ή Ο ΕΧΘΡΟΣ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ;

  7. Nikos captain avatar
    Nikos captain 24/11/2009 19:28:13

    ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ Α. Υ. ΚΥΡΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΟΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΟΚΟΥΒΕΛΟΥ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ,
    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Nikos captain 24/11/2009 19:46:12

      Καπετάνιε, πολλά ωραία λέγαν οι αρχαίοι ημών. Μια όμως σύγχρονη ρήση λέει, “κύλησε ο τέντζερης, κι ο φερετζές της έλειπε” (για τον όλο θίασο της κυρά-Θοδώρας)

  8. ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ avatar
    ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ 24/11/2009 19:29:30

    ΝΤΟΡΑ παρε ΠΟΡΤΑ ΤΩΡΑ (ΞΕΚΑΘΑΡΑ...)!!

  9. mpaxalo avatar
    mpaxalo 24/11/2009 19:40:44

    Ο Χάρης Τομπούλογλου στο πλευρό της Ντόρας Μπακογιάννη.

    Ο κύριος Τομπούλογλου μάλιστα ήρθε σε απ’ ευθείας επαφή με τους ψηφοφόρους του, μακρυά από τα φώτα της δημοσιότητας και τη γκλαμουριά των τηλεπαραθύρων. Με ένα απλό και λιτό SMS προς πολλούς αποδέκτες: “Την Κυριακή ψηφίζω Ντόρα Μπακογιάννη.”

    Πάντα σεμνός ο αδικημένος αυτός αγωνιστής της παράταξης που μόνο προσφέρει χωρίς να ζητά. Ένα από τα πολλά θύματα του Μάκη Τριανταφυλόπουλου, διαπομπευμένος λόγω των ομοφυλοφιλικών του προτιμήσεων. Το όνομα του είχε εμπλακεί στην περιβόητη υπόθεση εκμετάλλευσης οικονομικών μεταναστών για σεξουαλικούς λόγους, μαζί με άλλα, γνωστά ονόματα των Αθηνών (είχε βγει στην επιφάνεια με την απόπειρα αυτοκτονίας ενός Έλληνα που μαζί με τον οικονομικό μετανάστη εξυπηρετούσαν ευυπόληπτους κυρίους των Αθηνών).

    Τότε μάλιστα, εκτός από το ρατσιστικό καθεστών του Κ. Σημίτη που είχε φροντίσει να γεμίσει την Αθήνα με αφίσες του ως υποψήφιος της ΝΔ παρότι είχε ήδη παραιτηθεί, τον εξοβέλισαν και στελέχη της Νέας Δημοκρατίας όπως η κυρία Γιαννάκου (ως ευρωβουλευτής) και ο κύριος Χατζηδάκης. Κατά σατανική σύμπτωση και οι δύο στηρίζουν σήμερα τη Ντόρα Μπακογιάννη. Μήπως θα έπρεπε να ανακαλέσουν τις δηλώσεις τους;
    http://olympia.gr/

  10. bigfish avatar
    bigfish 24/11/2009 20:20:39

    αυτή την δημοκρατία θέλει να μας πασάρει η ντόρα.
    αλλά και αυτοί που την υποστηρίζουν είναι ένας και ένας
    χωρίς αξιες, χωρίς αρχές, χωρίς ήθος,σκοταδιστές.,τυχοδιώκτες.

    • loretta avatar
      loretta @ bigfish 24/11/2009 20:44:00

      ρεσιταλ ερμηνειας η θεοδωρα στον χατζηνικο!!

      κλαφτα ντορα μου κλαφτα...χαλια μαυρα εχεις γινει....παει...τον εχασες τον θρονο.

  11. Υ. avatar
    Υ. 24/11/2009 20:47:32

    Λορέττα, τελευταία βλέπω Ντόρα, με πολύ μαύρο-άσπρο ρούχα. Για πες μου, με τη γυναικεία άποψη (εκτός ότι τα έβαψε μαύρα), τι σημαίνει αυτή η αλλαγή?

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 24/11/2009 20:50:50

      χαχαχ τι να σημαινει?? ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ στην περιπτωση της...βαρυ το πενθος της ηττας!!!

    • kanis avatar
      kanis @ Υ. 24/11/2009 21:26:20

      Οταν βλέπει κομματικούς φοράει...κόκκινα!
      Οταν βλέπει ψηφοφόρους φοράει...ασπρόμαυρα!
      Κόλλπο για να ξέρει, που βρίσκεται.

  12. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 24/11/2009 21:03:22

    Kαλά η Ντόρα είναι για γέλια. Ακούσατε τι είπε στον Χατζηντοράκη:
    "Εγώ ήμουνα πάντοτε υπέρ της επιστροφής (Σαμαρά-Αβραμό) διότι ήθελα μια μεγάλη κεντροδεξιά" !!!!!!!!!!!!!!

    Και κάτι άλλα που έλεγε : "Είμαι γυναίκα,είμαι ψηλή.. "
    Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά, εξηγήστε μου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Θ. 24/11/2009 21:04:27

      αποφάσισε να ξαναπαντρευτεί...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Θ. 24/11/2009 21:09:03

      χαχαχαχαχαχα

  13. mara avatar
    mara 24/11/2009 21:19:06

    Διάβάστε εδώ http://taxalia.blogspot.com/2009/11/10_24.html ειδικά αυτοί που στηρίζουν Ντόρα....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ mara 24/11/2009 21:46:56

      Mαρα ενταξει τα προεκλογικα αλλα μη παιρνεις στα σοβαρα και τον Τραιανου που βγαζει ολους τους Ελληνες πολιτικους παρελθοντος και μελλοντος προδοτες και τον εαυτο του δημιουργο του δευτερου ΕΑΜ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 24/11/2009 23:14:52

        Το άρθρο απευθύνεται σε εσένα κυρίως, Ψυχραιμία, που μας προμοτάρεις το αντιτρομοκρατικό μονοπώλιο της οικογένειας Μητσοτάκη.

  14. γιώργος avatar
    γιώργος 24/11/2009 21:56:11

    δεν παίζεστε με τίποτε!

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/11/2009 22:38:17

    Διαβάστε μια σκληρη αποψη για το παρελθον της οικογενειας Μητσοτακη...
    http://kommatoskylo.blogspot.com/2009/11/10.html

  16. mara avatar
    mara 24/11/2009 23:35:22

    Ψυχραιμία,
    Δεν λέω όντως καταθέτει ακραίες σκέψεις πολλές φορές, αλλά τα περισσότερα από αυτά που αναφέρει είναι αλήθεια. Κάτι ξέρω και εγώ από Χανιά μεριά.... αν σου πω ότι υπάρχει και κουμπαριά με το "άγιο" σόϊ, θα το πιστέψεις???
    Άστα να πάνε...
    Όσο για την συνέντευξη της στο Χατζηνικολάου απόψε, τί να πω?
    Δεν καταλαβαίνει ότι πλέον γελοιοποιείται με αυτά που λέει.
    Έχει πάρει σβάρνα τα κανάλια μήπως και μαζέψει τα ασυμάζευτα και κάθε της εμφάνιση είναι χειρότερη από την προηγούμενη.
    Ο Σαμαράς να ισχυρίζεται ότι όποιος και να κερδίσει θα υπάρχει ενότητα που είναι το κυριότερο όλων, και αυτή να λέει αν κερδίσει ο Σαμαράς η Ν.Δ. θα συρικνωθεί. Εκβιάζοντας νομίζει ότι θα κερδίσει? Αυτά την συμβουλεύει ο μπαμπάκας να κάνει???

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mara 24/11/2009 23:40:30

      Κάπως ρε παιδιά πρέπει να περάσει αυτό δημόσια, να ξεκαθαριστεί και από τηλεόρασης τι ακριβώς μας λέει η Ντόρα, ότι δηλαδή εκβιάζει πλέον σχεδεόν ανοιχτά. Και πρέπει επίσης να διευκρινιστεί ότι μόνον τον εαυτό της θα πάρει μαζί της.

  17. Takis avatar
    Takis 25/11/2009 13:04:51

    Άλλοι δύο σήμερα, από τους φερόμενους ότι έχουν υπογράψειδήλωση υπέρ Ντόρας, καταγγέλουν ότι τους υφέρπαξαν την υπογραφή. Σύμφωνα με τη σημερινή ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Λάρισας, σελ 22, οι δύο εκπρόσωποι προστίθενται στους έξι που επίσης είχαν καταγγείλει το ίδιο.