#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2010 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταγγέλλουν ως "προσχεδιασμένη" την επιχείρηση της Αστυνομίας



ΔΗΛΩΣΗ, Αν. Προέδρου ΓΣΕΕ Γ.Γαβρίλη και Αντιπρέδρου ΑΔΕΔΥ Η.Βρεττάκου

Χαιρετίζουμε και την σημερινή μεγάλη απεργιακή κινητοποίηση των εργαζομένων, συνεχίζουμε μέχρι την ακύρωση αυτών των βάρβαρων αντεργατικών μέτρων.

Η συμμετοχή εκατοντάδων πρωτοβάθμιων σωματείων, η μαζικότητα και ο δυναμισμός και της σημερινής απεργιακής συγκέντρωσης επιβεβαιώνει ότι όλο και περισσότεροι εργαζόμενοι μετατρέπουν το τρόμο και την οργή τους σε συνειδητή επιλογή αγωνιστικής διεκδίκησης.

Οι εργαζόμενοι σήμερα ανεξάρτητα από ιδεολογικές αναφορές και αφετηρίες μπορούν να χτίσουν μια απροσπέλαστη κοινωνική άμυνα που δεν θα επιτρέψει να ισοπεδοθούν δικαιώματα και κατακτήσεις μιας ολόκληρης ζωής.

Η δικαίωση αυτού του αγώνα περνάει μέσα από την κλιμάκωση των κινητοποιήσεών μας αξιοποιώντας όλες τις μορφές δράσης που θα συγκεντρώνουν κάθε φορά τη μεγαλύτερη συμμετοχή και μαζικότητα των κινητοποιήσεών μας.

Ακόμα καταγγέλλουμε την προσχεδιασμένη επιχείρηση της Αστυνομίας που χωρίς κανένα λόγο επιδώθηκε σε μια επιχείρηση προσαγωγών συνδικαλιστών και απεργών εμποδίζοντας ακόμα και οργανωμένα σωματεία να προσέλθουν στο χώρο της απεργιακής συγκέντρωσης.

Οι ευθύνες της κυβέρνησης είναι πολύ μεγάλες γιατί στη προσπάθειά της να τρομοκρατήσει τους εργαζόμενους διολισθένει σε μια τροχιά αυταρχισμού χωρίς τέλος πότε με τα κοινοβουλευτικά πραξικοπήματα και πότε με την ένταση της αστυνομοκρατίας και τις προληπτικές συλλήψεις.

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες που του αναλογούν, τα συνδικάτα και οι εργαζόμενοι θα υπερασπιστούν με τον αγώνα τους, την ζωή τους, τα δικαιώματά τους και την αξιοπρέπειά τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greg avatar
    Greg 20/05/2010 16:34:15

    Είναι εξαιρετικά σοβαρό θέμα που υπερβαίνει αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, όταν γίνονταν -πάλι κακώς- προληπτικές συλλήψεις μαλλιάδων, νέων με ράστα, με σακίδια κτλ. Σήμερα, μέλη του ιδιωτικού στρατού του καθεστώτος, κατ΄ ευφημισμόν και μόνον αστυνομικοί, προχώρησαν σε συλλήψεις πολιτών κάθε ηλικίας, ανεξαρτήτως εμφάνισης, μόνο και μόνο επειδή σκόπευαν να συμμετάσχουν στην διαδήλωση. Επειδή κρατούσαν μια πλαστική σημαία (όχι με κοντάρι- ρόπαλο), ένα πανό, γενικά οτιδήποτε πρόδιδε σκοπό διαδήλωσης. Η κυβέρνηση διολισθαίνει μέρα με την μέρα σε νέες ακραίες-παράνομες-αντισυνταγματικές πρακτικές, που πρέπει με κάθε τρόπο σταματήσουν. Είναι κρίμα εξαιτίας του μίσους ή και του φθόνου εναντίον εργατοπατέρων ή δημοσίων υπαλλήλων, να προσπερνάμε με τόση ευκολία τόσο συγκλονιστικά γεγονότα. Εξάλλου, οι εν λόγω κουτσά-στραβά σύνταξη θα πάρουν, σε αντίθεση με τους ιδιωτικούς υπαλλήλους ή επιχειρηματίες που θα πρέπει -ανέκδοτο- να δουλεύουν 40 χρόνια αδιαλείπτως!

  2. Misha avatar
    Misha 20/05/2010 18:20:11

    Προληπτικές συλλήψεις αντιφρονούντων, 24ωρη προπαγάνδα από τα εξαρτημένα ΜΜΕ, μπάτσοι με στολή «δικαστή Ντρέντ» να παρακολουθούν τους διαδηλωτές.

    Όχι ΔΕΝ είναι χούντα.Είναι η νέα εμφάνιση των παλιών γαλατάδων που επανέρχονται δριμύτεροι.

    Δωρεάν διακοπές σε βραχονησίδες πότε σκοπεύει να μάς στείλει η κατοχική κυβέρνηση;

    FactorX, δες τον ΓΑΠ να διαδηλώνει το 2008 για το ασφαλιστικό και κάνε όποια χρήση του υλικού νομίζεις :
    http://multimedia.papandreou.gr/arx/photos.showPhotos?i_thema=12761&i_year=2008&i_startrow=11

  3. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 20/05/2010 18:34:12

    Η χρησιμοποιηση τετοιων μεθοδων δειχνει οτι γνωριζουν πλεον οτι εχουν χασει το "παιχνιδι" και αντιδρουν οπως τα ζωα που πιανονται στη "φακα" και φυσικα δεν εννοω τα ποντικια αλλα τα αγριμια. Με την ευκαιρια πρεπει να γινει σαφες στους αξιωματουχους της ΕΛ.ΑΣ οτι η αστυνομια δεν ειναι ουτε τσιφλικι τους, ουτε κομματικο ή κυβερνητικο οργανο και η σταση της πρεπει να ειναι αναλογη με τον θεσμικο της ρολο - ειναι φυσικα αναγκαιο να διευκρινισθει οτι δεν αποδιδονται ευθυνες στους κατωτερους αστυνομικους υπαλληλους, που βραζουν και αυτοι στο ζουμι τους οπως οι υπολοιποι Ελληνες, στους οποιους περιλαμβανονται οι γονεις τους, τα αδερφια τους, οι μπαρμπαδες και οι θειες τους, τα ανηψια τους, οι κουμπαροι και οι φιλοι τους. Μοναδικη εξαιρεση αποτελουν εκεινοι που υπηρετουν στα ΜΑΤ, οι οποιοι οφειλουν, εαν θελουν να θεωρουνται αστυνομικοι, να φορεσουν παλι την κανονικη στολη τους και να πεταξουν στο καλαθι των αχρηστων τις ασπιδες και τα αλλα μαραφετια με τα οποια τους εχουν φορτωσει για να φαινονται τρομεροι και φοβεροι στους αοπλους και ειρηνικους πολιτες.

  4. σμπιρος avatar
    σμπιρος 20/05/2010 18:45:32

    Οι άοπλοι και ειρηνικοί πολίτες διαδήλωσαν..
    Οι άλλοι με τα ...αξεσσουάρ τύπου κουκούλα μολοτωφ βαριοπούλα και μασκούλα ,την πάτησαν!
    Αυτή τη φορά δεν κατάφεραν να τρουπώσουν! Μείναν στις τρύπες τους!
    Οι οχιούλες!
    και πέφτει κλαααααααααμα γιατί δεν επέτρεψαν οι βρωμοκαπιταλίστες στους ανάρχες, να εκφραστουν δημοκρατίκά!
    Άκους εκει να μη τους δίνουν τα σκοινιά και τα σαπούνια, για να τους κρεμάσουν! Να μη τους επιτρέψουν να τρουπώσουν να τους κάψουν!
    ακούς εκεί!

  5. Μαρία avatar
    Μαρία 20/05/2010 19:12:37

    Επεισόδια πάντως δεν είχαμε! Κι αυτό αναμφίβολα είναι επιτυχία για την Αστυνομία! Αν προληπτικές συλλήψεις κι αποκλεισμός των Εξαρχείων σημαίνει ειρηνικές διαδηλώσεις, τότε καλά έκαναν! Εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε όλοι! Φτάνει πια σ'αυτή τη χώρα με τα απωθημένα του καθενός με την Αστυνομία! Κρατήστε τα φοβικά σας σύνδρομα, κατάλοιπα της Χούντας, μακρυά απ' τη νέα γενιά! Πολλοί από μας δε ζούσαν καν την εποχή της Χούντας όπως και η πλειοψηφία των Αστυνομικών σήμερα - παιδιά κάτω των 24 χρόνων! Γιατί θα πρέπει να μεταφέρεται αυτή η αντιπαλότητα και η έχθρα σε μας;

  6. TARAMAS avatar