#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2010 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατέρρευσε το σύστημα επικοινωνίας μεταξύ των αεροδρομίων



Αποκαθιστάται σταδιακά η βλάβη στο σύστημα επικοινωνίας μεταξύ των περιφερειακών αεροδρομίων όλης της χώρας, το οποίο κατέρρευσε στις 8 το πρωί.

Σύμφωνα με την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, το σύστημα επικοινωνίας μεταξύ ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας και πιλοτών τέθηκε εκ νέου σε λειτουργία λίγο μετά τις 10 η ώρα.

Αναμένεται η σταδιακή εξομάλυνση της εναέριας κυκλοφορίας.

Απο το πρωί δεκάδες αεροσκάφη παρέμειναν καθηλωμένα στους αεροδιάδρομους και οι υπερπτήσεις μειώθηκαν στις μισές.

«Η ΥΠΑ είναι διαλυμένη υπηρεσία» δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας των Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας Γιάννης Κουρμουλάκης.

Από την πλευρά του ο πρόεδρος των Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας Άγγελος Σωτηρόπουλος έθεσε θέμα υποδομών στο ΣΚΑΪ. «Δεν υπάρχει κανένα πλάνο εκσυγχρονισμού της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας» τόνισε.

«Θα έχουμε και άλλες πτώσεις του συστήματος αν δεν γίνει αναβάθμισή του» τόνισε στο ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας Βασίλης Αλεβιζόπουλος.

Ο κ. Αλεβιζόπουλος επισήμανε ότι αναβάθμιση θα πρέπει να γίνεται κάθε 5 με 6 χρόνια και η τελευταία αναβάθμιση έχει γίνει στην Ελλάδα πριν 17 χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 22/08/2010 11:24:49

    τυχαιο??????? δε νομιζω!!!!!!!!!!!!!

  2. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 11:38:17

    Πρασινοφρουροί και Μίζες. Ήρθε η ώρα της πράσινης ακρίδας. θα αναβαθμίσουν και τη μάνα τους, με δανεικά που θα τα πληρώσουμε εμείς of course, χωρίς όμως να προκύψει κάτι ωφέλιμο για το τόπο. Πρόσεξε πως είναι στο τέλος της Τουριστικής περιόδου.

    Και να βρούμε δικαιολογία για μίζα
    Και να μην ωφεληθεί ο τόπος για να συνεχίζουμε τον ίδιο κύκλο της μίζας αενάως.

    Σύστημα ΠΑΣΟΚ.
    30 χρόνια κοντά σας!

  3. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 11:39:47

    κι ολοι οι εργάτες στις εργολαβίες αλλοδαποί παρακαλώ!

    ΠΑΣΟΚ. Είναι εδω ενωμένο NWO!

  4. jibour avatar
    jibour 22/08/2010 11:48:38

    οταν τα λεφτα απο την ευρ. ενωση αντι να τα δινεις για επενδυσεις, τεχνολογιες κτλ. τα δινεις για να καλυψεις μαυρες τρυπες απο τα κλεμμενα των πασοκοσκυλων, ετσι γινεται μετα..

  5. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 22/08/2010 11:51:17

    φταίει ο ραφηνάτος....

    • Greekx avatar
      Greekx @ o aneksartitos 22/08/2010 21:27:26

      Όχι ο Χ. Τρικούπης!!!!

  6. ex-pasok avatar
    ex-pasok 22/08/2010 11:54:42

    τα λεφτα που χρειαζονται για την συντηρηση εχουν μετατραπει σε πισινες για τον μαντελη και αλλα πασοκοσκυλα

  7. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2010 13:36:44

    Ζήτω η ΜΙΖΑ.

  8. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 14:09:20

    Εχω να το λεω ομως.
    Στη ΝΔ να χτυπιέται και να ωρύεται η βάση μπας και εκλεγούν οι ικανοί ενω στο ΠΑΣΟΚ, κοιτάξτε διαφορά, οτι νά'ναι κι ας είναι οτι χειρότερο πέρασε πολιτικά απο το τόπο φτάνει να βρίσκονται στην εξουσία.
    Είναι συνυπεύθυνοι για τη κατρακύλα της χώρας.

    • s54elas avatar
      s54elas @ Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 14:25:04

      εσυ να το λες .. αλλα εγω γιατι .. και δεν το ακουω .. και οταν ακουω για .. να ωρυεται η βαση μπας και εκλεγουν οι ικανοι .. να βουιζουν τα αυτια μου .. με αυτα που ειπες .. οτι ολοι για τον παρα, τα λεφτα, την τσεπη μας .. κανουμε οτι κανουμε

      • apis22 avatar
        apis22 @ s54elas 22/08/2010 14:58:51

        Τελικά γράφεις και στην Athens Voice ή απλά τη διαβάζεις πολύ και σε έχει επηρεάσει;;;

      • Ολντ Τραφορντ avatar
        Ολντ Τραφορντ @ s54elas 22/08/2010 15:56:06

        τα αυτιά σου έπρεπε να βούιζαν με τις φωνές των Πασοκτσήδων αν όντως αγαπούσαν τον τόπο τους. Απο οτι φαίνεται ΑΥΤΟΙ είναι που αγαπάνε πρώτα τη ΤΣΕΠΗ τους πιο πολύ απ όλους τους άλλους. Η Δεξιά έχει και μερικούς νεκρούς έστω, το ΠΑΣΟΚ τι σκ... έχει? Γιατί δεν φωνάζει κανείς τους? Αλλά ξέχασα.
        Η ΜΑΣΑ!

    • s54elas avatar
      s54elas @ Ολντ Τραφορντ 22/08/2010 14:31:17

      προσφερεις υπηρεσια .. διατεταγμενη .. κραχτης; .. ποσα το κομματι; .. βγαζεις αρκετα;΄.. η τα παιρνεις σε ειδος;

  9. Ζωή avatar
    Ζωή 22/08/2010 17:35:08

    Τα συστήματα εναερίου Κυκλοφορίας δεν καταρρέουν, έχουν συστήματα back up, μόνο που δεν ξέρουν ή δεν είναι εκπαιδευμένοινα τα χρησιμοποιούν οι Ελεγκτές εναερίου κυκλοφορίας,
    και ούτε πραγματοποιούν τους ανάλογους υποχρεωτικούς ελέγχους που οφείλουν σύμφωνα με τα πρότυπα ασφαλείας (που συνεχώς παπαγαλίζουν)
    Πρέπει να βρεθεί ενας Διοικητής ή ένας Υπουργός να τους δόσει επιτέλους ένα μάθημα!!

    • ex-pasok avatar
      ex-pasok @ Ζωή 23/08/2010 09:12:45

      μονο που αυτα τα χειριζονται οι ηλεκτρονικοι..

      ζωη..

      ξυπνα...

  10. athamas avatar
    athamas 22/08/2010 19:39:17

    Καλά.. τι είναι το σύστημα εναερίου κυκλοφορίας;
    Προσωπικός υπολογιστής που «κόλλησε» και χρειάζεται επανεκκίνηση;
    Έχουμε τρελλαθεί εντελώς;
    Δεν έπρεπε κάποιοι υπεύθυνοι για την ασφάλεια του συστήματος να δικαστούν πρώτα και μετά να πάνε σπίτι τους χτές;;;
    Και η ΥΠΑ δεν έχει προϊστάμενο που έχει τις ευθύνες για την σωστή λειτουργία του συστήματος;
    Δεν πρέπει να πάει και αυτός σπίτι του;

  11. Άργος avatar
    Άργος 23/08/2010 07:28:38

    "Αναβάθμιση (εκσυγχρονισμός) δεν έχει γίνει τα τελυταία 17 χρόνια." Πάλι _μόνο_ το ΠΑΣΟΚ φταίει;

    Άρα δεν υπάρχει ελπίδα.
    -----------------------
    Συστήματα εναλλακτικής υποστήριξης ή και χειριστές τους σε αχρηστεία; Άρα κρύβονται οι καταχρήσεις _όλων_.

    Ευθύνες; Μην ενοχλείτε τους κομματικούς πελάτες.