#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2010 21:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάσχονται τα ...γιαούρτια στην Θεσσαλονίκη



Έτσι όπως έχει εξελιχτεί η κατάσταση στη χώρα μας, η μόνη λύση είναι το χιούμορ. Έστω και αν αυτό είναι μαύρο. Πως αλλιώς να αντιπαρέλθεις το γεγονός ότι από τη μια η κυβέρνηση μας απομυζά καθημερινά, και από την άλλη ο πρωθυπουργός μας, δηλώνει… αντιεξουσιαστής; Ναι ο ίδιος πρωθυπουργός, που είναι γιος και εγγονός πρωθυπουργών. Κόντρα στη κάθε εξουσία δηλαδή.

Και πώς να μη γελάσεις με την πλήρη αστυνομοκρατία που επικρατεί στη Θεσσαλονίκη, όπου μόνο οι πάλαι ποτέ αύρες λείπουν, επειδή εγκαινιάζεται η …έκθεση. Δηλαδή, αν είχαμε κανένα συνέδριο της G8 τι θα γίνονταν; Θα μας έκλειναν όλους προληπτικά σε στρατόπεδα συγκέντρωσης ή στο Καυταντζόγλειο Στάδιο; Και τώρα πως θα πάμε να πιούμε μαύρη μπύρα και να φάμε γερμανικά λουκάνικα;

Οι φήμες πάντως οργιάζουν. Υπάρχει λέει μια οργάνωση που είναι αδίστακτη, και που διψάει για αίμα: η Αλ Μπάντι. Λέγεται πως χρηματοδοτείται από πολυεθνικά σκοτεινά κέντρα, όπως είναι η Αντίντας και η Κόνβερς. Ο κόσμος άρχισε να φοβάται και η κυκλοφορία στη πόλη είναι μετριασμένη. Υπάρχουν και πολλοί που περπατούν ξυπόλητοι, θέλοντας έτσι να δείξουν την αλληλεγγύη τους προς τη κυβέρνηση. Ότι δεν θέλουν το κακό της δηλαδή. Στα μπλόκα που υπάρχουν παντού, κατάσχονται και τα γιαούρτια. Φίλος μου, που μετέφερε δυο κεσεδάκια για τη φουκαριάρα τη μάνα του, συνελήφθη και ανακρίνεται. Ακούγεται πως τον προορίζουν για το Γκουαντάναμο.

Πάντως η Θεσσαλονίκη έπαψε πια να είναι η φραπεδούπολη του χαλλλλαρά. Τα πράγματα έσφιξαν απότομα. Και η  νέα μόδα είναι το φρέντο παπουτσίνο …στο πόδι! Κάτι σαν την Ιταλία δηλαδή. Πίνεις δυο γουλιές, στοχεύεις, το πετάς και στη συνέχεια γίνεσαι Λούης. Αν πετύχεις υπουργό, κερδίζεις και 2 τόνους πετρέλαιο. Αν πετύχεις πρώην υπουργό, ένα τόνο. Αν πετύχεις τον Άκη, αναδεικνύεσαι ήρωας του λαού! Αν πετύχεις τον Κουλούρη ξαναπροσπαθείς.

Μ`αυτά και μ`αυτά διασκεδάζουμε μια χαρά. Λεφτά για να βγούμε έξω δεν υπάρχουν, αλλά και να υπήρχαν που να πας; Η Θεσσαλονίκη θυμίζει σκηνικό ταινίας Μαντ Μαξ. Αν δεν είσαι ενταγμένος σε κάποιο μπλοκ διαδηλωτών ή οπλισμένος, κινδυνεύεις. Χώρια που υπάρχει και ένας νέος νόμος στα σκαριά ο 4.001 περί τεντυποδισμού, που θα μας κάνει σε λίγο να κυκλοφορούμε όλοι απαξάπαντες ξυπόλητοι. Και ας μην είμαστε ΠΑΣΟΚ. Ε ρε πλάκες.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 11/09/2010 21:46:29

    Αριστουργημα....

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2010 21:55:34

    Θράκα ακούς. Μη βγεις απόψε για το γιαουρτάκι σου. Φάε κανένα ριζόγαλο. Ούτε στις φυλακές δεν επιτρέπεται πλέον το κάπνισμα, οπότε αν σε μπουζουριάσουν, άστα να πάνε.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 11/09/2010 22:25:22

      @Strange Attractor

      Γιαουρτάκι εγώ;
      Στην πρώτη γραμμή του αγώνα ήμουνα (λολ).

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Τα ΜΑΤ που μετέφεραν στην πόλη αυτές τις μέρες θα πάρουν κάνα επίδομα εκτός έδρας; Αν πάρουν, μπορεί να είναι ίσως και οι μόνοι κερδισμένοι κάπως, από όλο αυτό το σημερινό. Εγώ μάλλον απλώς τις σόλες μου χάλασα και τις φωνητικές μου χορδές.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 11/09/2010 22:27:34

        Ποιές σόλες; Σε έιδα από το απόγευμα να κυκλοφορείς ξυπόλητος, για να μη γεννάς υποψίες.

  3. JORSAN MINESOTA avatar
    JORSAN MINESOTA 11/09/2010 22:03:39

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ JEFFREY ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΑΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΘΑΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ. ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΘΑΝΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ Η ΟΙ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΕΣ?

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 11/09/2010 22:23:40

    Tετοια αστυνομοκρατια δεν εχω ξαναδει. Κλουβες των ΜΑΤ εχουν κλεισει τους δρομους απεναντι απο το Μακεδονια απο χθες, παντου ασφαλιτικα αυτοκινητα και σημερα το ελικοπτερο της αστυνομιας μας εχει ζαλισει πανω απο τα κεφαλια μας ολη την ωρα. Φοβαται ο εκπροσωπος της νεας ταξης και πηρε τα μετρα του...
    Υποψιν μενω απεναντι και δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπω πρωθυπουργο στη ΔΕΘ...

  5. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 11/09/2010 22:45:01

    Το πρωί στην Αριστοτέλους όποιον υπουργό έβλεπαν να βγαίνει απο το ΗΛΕΚΤΡΑ τον γιουχάριζαν κανονικά . Οσους αστυνομικούς και να επιστρατεύσεις άμα ο λαός σ΄αγαπαει βρίσκει τρόπο να το εκδηλώσει ειτε με το να σου πετάει ενθύμια όπως παπούτσια είτε εκφράζει την αγάπη του λεκτικά είτε χειρονομώντας αγαπησιάρικα .....

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΓΑΝΤΙ 11/09/2010 22:49:48

      Κρίμα ρε γμτ μου, το έχασα. Κρίμα. Και είμαι δυο βήματα από το Ηλέκτρα.

      Θραξ Αναρμόδιος

  6. antiochos avatar
    antiochos 11/09/2010 22:45:34

    O γιγαντας του γιαουρτοπολεμου,ο Ρελλος που βρισκεται;

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/09/2010 22:47:35

    Υπέροχο! Λέγεται επίσης ότι τον πήρε τηλέφωνο ο πρώην πλανητάρχης με το ιδιαίτερο υψηλό IQ και ως πρώτος παθών, του δήλωσε ότι χαίρεται για την ταύτιση των εμπειριών τους! Του ζήτησε δε να αρθεί η κατάσχεση των γιαουρτιών, για λόγους καθαρά δημοσίου συμφέροντος. Μάλιστα του πρότεινε να έρθει να κάνουν ένα περίπατο μαζί στην παραλιακή για να καταναλωθούν, στο άψε σβήσε, όλα τα ευπαθή γαλακτοκομικά προϊόντα, από τα ράφια των καταστημάτων! Η πρόθεσή του αγνή και άκρως υποστηρικτική προς αδελφό, αφού θα εισπράξει ο ταμίας Παπακωνσταντίνου τον ενισχυμένο ΦΠΑ!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αφροδίτη 12/09/2010 14:17:15

      Λέγεται πως αποφασίστηκε να πάει το ΦΠΑ στα γιαούρτια 47%, ως όπλο για τη καταπολέμηση της τρομοκρατίας. Ήδη σχηματίζονται ουρές στα γαλατάδικα.

      Παρεμπιπτόντως, στη Θεσσαλονίκη έχουμε μεγάλες ουρές στα βενζινάδικα από χθες τα μεσάνυχτα (σοβαρά).

  8. Gambino avatar
    Gambino 11/09/2010 22:49:54

    "Πίνεις δυο γουλιές, στοχεύεις, το πετάς και στη συνέχεια γίνεσαι Λούης. Αν πετύχεις υπουργό, κερδίζεις και 2 τόνους πετρέλαιο. Αν πετύχεις πρώην υπουργό, ένα τόνο. Αν πετύχεις τον Άκη, αναδεικνύεσαι ήρωας του λαού! Αν πετύχεις τον Κουλούρη ξαναπροσπαθείς."

    Το νέο παιχνίδι που θα γίνει μόδα σύντομα.

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2010 22:59:43

    Το παρακάτω κείμενο ανρτήθηκε στην Παπουτσοπαίδεια. Βασίζεται σε χειρόγραφο που βρέθηκε σε μονή του Αγίου όρους


    Οι Παπουτσίνοι

    Οι Παπουτσίνοι ήταν μοναχοί της ανατολικής Ορθοδόξου εκκλησίας. Προέρχονται από μια αίρεση Ζηλωτών του 11ου αιώνα και ως τώρα δεν ξέραμε κάτι γι’ αυτούς. Ο Ιωάννης Καντακουζηνός αναφέρει σε μια ξεχασμένη παραπομπή της Ιστορίας του ότι ένας μοναχός ονόματι Παπούτσιος, εκτόξευσε ένα αντικείμενο εναντίον του αυτοκράτορα Ισαάκιου Άγγελου του Β κατά την προσέλευσή του στον ναό του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη το Σεπτέμβριο του 1203, αντιδρώντας έτσι στην ενδοτική πολιτική του αυτοκράτορα έναντι των Σταυροφόρων. Το αντικείμενο αυτό ήταν κοίλο, είχε σφηνοειδές σχήμα και ήταν ενδεδυμένο με σκληρό δέρμα βοδιού ενώ στο εσωτερικό του είχε ενσωματωμένη μια βαριά λάμα από σίδερο. Ένα κτύπημα μπορούσε να προκαλέσει συντριπτικό πλήγμα στον αντίπαλο.
    Για να μπορέσει να περάσει μέσα από τη φρουρά που προστάτευε την πομπή του αυτοκράτορα, ο Παπούτσιος το ενσωμάτωσε στο πέλμα του ποδιού του και τελικά τα κατάφερε. Όταν πλησίασε κοντά στην πομπή, εκσφενδόνισε το αντικείμενο με ορμή εναντίον του Ισαάκιου αλλά αστόχησε.
    Η αποτυχία αυτή είχε καταστρεπτικά αποτελέσματα, τόσο για το γενναίο Ζηλωτή, όσο και για την αυτοκρατορία. Δεν πέρασε ένας χρόνος και η βασιλεύουσα παραδόθηκε στο έλεος των Φράγκων ενώ ο ίδιος ο Παπούτσιος, αφού συνελλήφθη από τους Βαράγγους της αυτοκρατορικής φρουράς, καταδικάστηκε σε θάνατο. Τίποτε δεν ξανακούστηκε γι’ αυτόν. Μόνο κάποιοι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης τραγουδούσαν το κατόρθωμά του στα καπηλειά της πόλης, μέχρι που ξεθώριασαν οι μνήμες… Κάποιοι πιστοί οπαδοί του, αποσύρθηκαν στο Άγιο όρος και έζησαν ασκητικά σε μια μικρή μονή. Αυτοί, άγνωστοι στον πολύ κόσμο, έμειναν στην ιστορία με το όνομα Παπουτσίνοι, τιμώντας τη μνήμη του δασκάλου τους. Και το παραλίγο φονικό αντικείμενο έμελλε να εξελιχθεί στο γνωστό μας παπούτσι…

    Για Γιαουρτίνους δε βρήκα τίποτα ακόμα.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/09/2010 16:58:48

      @ Γιάννης Φαίλτωρ,
      Σ’ ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο να μας παραθέσεις τις πληροφορίες της Παπουτσοπαίδειας! Εγώ είχα την εντύπωση πως ο αυτοκράτωρ ήταν ο Γεώργιος ο Β’ ντε Τσαντ, ο ονομαζόμενος και Μαργαριτογεννημένος! Μελετώ την άλλη διεθνή και σύγχρονη Παπουτσοπαίδεια, που αναφέρεται στον αλλοδαπό Παπούτσιο που έρριψε κατά του πρώην πλανητάρχη Μπουσσαΐνι του Β'!
      Θα σε παρακαλέσω όμως να ψάξεις από τώρα καλά, για τους Σαπιοντοματίνους και Κλουβιοαυγουλίνους, γιατί είναι πιο προσιτά εμπορεύματα-πολεμοφόδια στον ξεζουμισμένο λαό και σίγουρα θα έχουμε στο εγγύς μέλλον ανάγκη από τις ιστορικές σου πληροφορίες.
      Για τους Γιαουρτίνους σίγουρα θα βρεις πληροφορίες, αλλά δύσκολα να επαναληφθεί το εγχείρημα, λόγω του ότι τα γιαούρτια θα υποκαταστήσουν το γεύμα και το δείπνο πολλών.
      Λέγεται μάλιστα, πως μετά τη λήξη των λαϊκών αγορών, απαλλάσσονται από χθες τα συνεργεία των Δήμων από τον καθαρισμό της περιοχής, διότι αυτό το ανέλαβαν πολίτες που κατασυγκινήθηκαν από την ιστορία του Παπουτσίου και θέλουν να τον μιμηθούν!
      Ας είσαι έτοιμος λοιπόν, για την επιμόρφωση-ψυχοθεραπεία μας!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αφροδίτη 12/09/2010 17:00:47

        Δεν παίζεστε με τίποτα. Εγώ πάλι εντρυφώ σε μελέτες στα μυστικά αρχεία υπηρεσιών κλπ για το ποιόν της αιμοδιψούς οργάνωσης Αλ-Μπάντυ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/09/2010 18:12:47

      Τυχερός ο σύχγρονος "Παπούτσιος": Οι "Βάραγγοι" την έχουν κοπανήσει για βαρκάδες στο Βόλγα (μόλις ναυάγησε ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη), κι έτσι τον συνέλαβε ο καθ' ύλην αρμόδιος Παπουτσής. Ασφαλώς θα του φερθεί με επιείκια.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/09/2010 19:41:31

      Αλήθεια, γιατί ο Αυτοκράτωρ και Καίσαρ Νέας Ρώμης Γεώργιος Β' ο Καλεντζιανός αντικατέστησε ως αρχηγό της Φρουράς τον Σεβαστοκράτορα Χρυσομπατσίδην με τον Μέγα Δούκα του Στόλου Παπουτσήν; Γιατί υπονόμευσε την συμφωνίαν δια το Μυστικό Πέρασμα από Πύργου μέχρι Αλεξανδρουπόλεως και έστειλε τους Βαράγγους σε άδεια για ψάρεμα σολωμού εις τον ποταμόν Νέβαν; Κι όλα αυτά λίγες ημέρες πρίν την παπουτσομαχίαν; Τυχαίον; Δεν νομίζω!
      Φαίνεται ότι ο βασιλεύς Δαβίδ ο Καμερόνιος της Ιγγλετέρας, διάδοχος του συναδέλφου και φίλου του Γόρδωνος του Καστανού, έμαθε εγκαίρως από βασιλικούς κατασκόπους τι ετοίμαζαν στα υπόγεια του Κτιρίου των Τελάληδων (BBC) εις την πόλιν του Ταμέσεως, και μάλλον ειδοποίησε τον ημέτερον Καίσαρα τι χουνέριον του ετοιμάζουν.
      Ο Καίσαρ λοιπόν, πληροφορηθείς τι ετοιμάζουν οι ευσεβείς Παπουτσίνοι και οι α-ρ Τελάληδες, μετέθεσε τον άγριον Σεβαστοκράτορα είς το Αυτοκρατορικόν Θησαυροφυλάκιον, έστειλε για ρηλάξ εις την πατρίδα τους αιμοδιψείς Βαράγγους και ανέθεσε εις τον επιδέξιον περί τα ναυτικά Παπουτσήν ν' αναλάβει εις τας στιβαράς του χείρας το πηδάλιον της Αυτοκρατορικής ασφαλείας και να οδηγήσει το σκάφος ασφαλώς, χωρίς αγριότητες και θύματα, εις λιμένα γαλήνιον. Τώρα ο Παπουτσής προσπαθεί να μάθει από τον κρατούμενο Παπούτσιο, άν κάποιος παπάς που εθεάθη στο επεισόδιο είναι ο αγγλιστί λεγόμενος "Φάδερ Τάκ" της βρετανικής συμμορίας από το δάσος του Σέργουντ, η οποία πέρισυ τέτοιον καιρό ρήμαζε τα υπερ-παντοπωλεία της Θεσσαλονίκης.

  10. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 11:47:32

    Μεγαλείο :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ aengus 12/09/2010 11:50:36

      Και δεν τα λέω μόνο εγώ, τα γράφουν και οι αναρτήσεις μου!!!

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ aengus 13/09/2010 10:45:02

      Πολύ γέλιο. Μπράβο παιδιά.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2010 17:10:09

    Αφιερωμένο σε όλους τους οπαδούς του μνημονίου.

    h**p://www.youtube.com/watch?v=7zzIWiAz4VM

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 12/09/2010 17:12:49

      Θράκα, ως ειδικός που είσαι, θέλω τη κριτική σου άποψη.

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 12/09/2010 17:56:50

      Strange,μόλις πάω να κλείσω το PC να ξεκουραστώ λίγο τσουπ!νάσου πάλι!Έλεος ρε γιαουρτά!ΑΨΟΓΟ!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 12/09/2010 18:01:12

      ...και το κεσεδάκι ...δώρο αν είναι από πηλό

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 12/09/2010 18:05:41

        και το γιαουρτάκι πετάγεται με μουσικη επένδυση

        h**p://www.youtube.com/watch?v=RHaBBR9VPSo

        αν και το ορθότερο

        h**p://www.youtube.com/watch?v=8cHGxLM0TJY&feature=related

  12. Paranoia avatar
    Paranoia 12/09/2010 18:01:41

    Αλήθεια ο γενειοφόρος παπουτσορίχτης και η ανήλικη κόρη του τι απέγιναν;
    Μυρίζομαι κανα-δυο χρόνια προφυλάκιση μέχρι να τους δει ο πρώτος ανακριτής...

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 13/09/2010 23:28:28

    Ωραίος ο strange

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 13/09/2010 23:34:01

      Άστα αυτά και ετοιμάσου να γράψεις κανένα εγκωμιαστικό άρθρο για τον Λιονέλ και τον αυριανό του θρίαμβο.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 13/09/2010 23:40:05

        Γιατί θρίαμβο του Μέσι ρε συ Strange και όχι μια ακόμα μεγάλη βραδυά για τον "πρέσβη" του ελληνικού ποδοσφαίρου?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 13/09/2010 23:44:22

        Έλα τώρα, μέχρι και ο Νιόπλιας παραδέχτηκε ότι δεν περνάνε. Και εν πάση περιπτώσει ένας είναι ο Μέσσι σήμερα, μη τρελαθούμε. Ξεπερνά εθνικές και συλλογικές αγάπες. Κάτι σαν Βάσια δηλαδή, (στο πιο γρήγορο).

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 13/09/2010 23:49:14

        Αθλητικές Ενδείξεις περί υπάρξεως του Θεού.

        Κατά καιρούς διάφοροι σοφοί άνθρωποι προσπάθησαν να αποδείξουν την ύπαρξη του Θεού. Από την Οντολογική απόδειξη, την Κοσμολογική απόδειξη και την Τελεολογική απόδειξη, έχουμε στους καιρούς μας ενδείξεις περί υπάρξεως του Θεού οι οποίες θα συγκροτούσαν μια Αθλητική απόδειξη.

        Στη δεκαετία του 70 στο στάδιο της Νέας Φιλαδέλφειας αλαλάζοντα πλήθη επευφημούσαν τον Θωμά Μαύρο τραγουδώντας: «Ποιος, Ποιος, Ο Μαύρος ο Θεός». Ενδεχομένως ο μεγαλοδύναμος να είχε πάρει τη μορφή του νεαρού κυνηγού της ΑΕΚ και φόρτωνε τα δίχτυα των αντιπάλων με γκολ!

        Στη δεκαετία του 80, ο φιλοστοργος, φίλαρχος και φίλαθλος ύψιστος, εισχώρησε στο σώμα του εκ Ρόδου καταγόμενου και εξ Αμερικής ορμώμενου καλαθοσφαιριστή Νίκου Γεωργαλή ή κατά κόσμον Νίκου Γκάλη. Αυτός συγκρότησε δική του ενορία στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο όπου όταν έβαζε καλάθια με διπλό σπάσιμο στον αέρα ανάμεσα σε Μπομπ Μάκαντου και Ντίνο Μενεγκίν, το πλήθος έψαλε σε έκσταση: «Είσαι Θεός, Είσαι Θεός, Είσαι Θεός Μοναδικός». Από τους ιερείς που διακονούσαν τον διάσημο καλαθοσφαιριστή έχει μείνει μόνο ο γνωστός αθλητικογράφος Πάρις (Γ)Καλημερίδης.

        Στη δεκαετία του 90 εμφανίστηκε μάλλον μια νέα ενσάρκωση του Θεού η οποία ήταν διττή. Ο μεγαλοδύναμος πήρε ταυτόχρονα τη μορφή του αποστόλου Παύλου και του φαρμακοβιομηχάνου Γιαννακόπουλου (ή αντιβιοτικού). Το πλήθος τώρα τραγουδούσε το περίφημο αναστάσιμο «Παύλο, Θεέ, πάρε την ΠΑΕ». Την ΠΑΕ τελικά την πήρε άλλος αλλά «Άλλαι αι βουλαί των ανθρώπων και άλλαι αι βουλαί του Κυρίου».

        Τέλος, νεότερες δοξασίες απ’ τη Θεσσαλονίκη αναφέρουν ότι ο Θεός στις μέρες μας γεννήθηκε στην Αργεντινή και παίζει μπάλα στη Μπαρτσελόνα…με το όνομα Λιονέλ Μέσσι!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 13/09/2010 23:50:38

        Από τις δηλώσεις του Νιόμπλια καταλαβαίνω ότι πάμε με γραμμή μαζινό και ζζζζντουβ στην κόντρα ο Σισέ.
        "Θεωρώ πως είναι πιο επικίνδυνη όταν έχει ο αντίπαλος την μπάλα"

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 13/09/2010 23:52:50

        Θεολογικά ατοπήματα, αλλά σε συγχωρώ. Ένας είναι ο ποδοσφαιρικός θεός και το όνομα αυτού: Βάσια. Οι δυο Αργεντίνοι (Ντιέγκο και Λιονέλ) είναι απλά προφήτες. Όλοι οι άλλοι είναι το πλήρωμα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 13/09/2010 23:55:39

        Θεός σε άλλο δόγμα.

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 13/09/2010 23:54:13

    Και ο Μάραβιτς τι είναι?

  15. tiramola avatar
    tiramola 14/09/2010 00:06:30

    Γιάννη Φαίλτωρ στον αγώνα με την φίλιπς μιλάνο στο Αλεξάνδειο ο Γκάλλης είχε φορτώσει το καλάθι των Ιταλών με 31 πόντους και ο Γιαννάκης με 37!
    Είχα βγεί στο μπαλκόνι και φώναζα αν και Παναθηναικός!