#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2011 09:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάσταση για γέλια και για κλάματα




Τελικά εκείνη η ψηφοφορία για το Μνημόνιο  ήταν ιστορική. Και όπως συμβαίνει με όλα τα σημεία καμπής στην πολιτική ιστορία ενός τόπου, σπάνια οι πρωταγωνιστές της το αντιλαμβάνονται. Σχεδόν ένα χρόνο μετά, όλοι προσπαθούν να εξωραΐσουν τη στάση τους εκείνη τη ημέρα.

Η Βάσω ήθελε να παραιτηθεί, αλλά η Ντόρα είναι αυτή που δικαιώνεται.

Ο Καρατζαφέρης το έκανε για να πληρωθούν οι συντάξεις, το ΠΑΣΟΚ για να συνταχθούν οι πληρωμές.

Η Βάσω δεν παραιτήθηκε όπως είχε σκεφτεί, η Ντόρα δεν στρατεύτηκε όπως είχε δεσμευτεί, ο Καρατζαφέρης ονειρεύεται να γίνει ο Νέλσον του Αιγαίου, ο Γιώργος αθλητής του καγιάκ .

Ο Πάγκαλος προκειμένου να μην κλείσει τη μεγάλη του καριέρα με τελευταίο «άσμα» το Μνημόνιο, μας «τραγούδησε» κι άλλα ακυκλοφόρητα «σουξέ» μέσα στη χρονιά.

Πάντως, πληροφορούμαστε ότι ο Πρωθυπουργός αγρίεψε. Κάνει χουνέρια του Παπακωνσταντίνου, ο οποίος όσο μένει στη θέση του μόνο μέτρα θα ανακοινώνει.

Στο ΠΑΣΟΚ η κατάσταση περιγράφεται ως εξής: όλοι εναντίον όλων και οι πάντες κατά του ΥΠΟΙΚ. Αν και φαίνεται ότι την Παρασκευή θα ανακοινώσει ημίμετρα, λόγω Πάσχα. Είναι η πρώτη φορά που θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα ελληνικά αρνιά από τα εισαγόμενα. Τα εγχώρια θα χαμογελούν ειρωνικά σαν να λένε: «γλιτώσαμε τα νέα μέτρα». Αν και θα θελήσουν στην κυβέρνηση να παρουσιάσουν ένα δήθεν ενιαίο μέτωπο, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι τουλάχιστον αρκετοί υπουργοί (Διαμαντοπούλου,  Ρέππας, Καστανίδης κλπ) δεν «συμφωνούν απόλυτα» και θα θελήσουν το επόμενο διάστημα να συνεχίσουν τη «λευκή απεργία» από το κυβερνητικό έργο. Ξέρουν ότι με τον τρόπο αυτό θα είναι οι πιο επιτυχημένοι…

Για να δούμε μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα «καθημερινότητας», πόσο υπερήφανος μπορεί να αισθάνεται ένας Εθνοπατέρας που ψήφισε το Μνημόνιο: «Κομφούζιο επικράτησε την Τετάρτη στο Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας (ΕΚΕΠΥ) σχετικά με το θέμα της παρ' ολίγον αναστολής της εφημερίας της Τετάρτης του Νοσοκομείου «Αλεξάνδρα» λόγω ελλείψεων σε υγειονομικό υλικό. Η διοικητής του Νοσοκομείου ανέφερε σε έγγραφο της ότι «... το Νοσοκομείο μας, αν και εφημερεύει σήμερα 13.4.2011, δεν μπορεί να δεχτεί κανένα περιστατικό λόγω έλλειψης υγειονομικού υλικού και πληρότητας κλινών», έγγραφο το οποίο ανεκλήθη και ακολούθως εξεδόθη ανακοίνωση του υπουργείου Υγείας σύμφωνα με την οποία «... το Νοσοκομείο εφημερεύει κανονικά στα όρια των κλινών που διαθέτει». Θυμίζουμε ότι η λειτουργία των νοσοκομείων «Αρεταίειο» και «Αιγινήτειο» θα τελεστεί τη Εβδομάδα των Παθών.

Την ίδια ώρα στην αναβολή προγραμματισμένων χειρουργικών επεμβάσεων προχωρά το Νοσοκομείο Βόλου, λόγω ελλείψεως υλικών ενώ χωρίς ορθοπεδικά υλικά θα μείνουν και πάλι τα νοσοκομεία, μετά την απόφαση του Πανελλήνιου Συλλόγου προμηθευτών Εμφυτεύσιμου Ορθοπεδικού υλικού να αναστείλουν τις παραδόσεις, εξαιτίας  χρεών που χρονολογούνται από το Μάρτιο του 2010.

Στο μεταξύ συνεχίζεται η ταλαιπωρία χιλιάδων ασφαλισμένων, καθώς τα  υπουργεία Υγείας και Οικονομικών δεν καταβάλουν εδώ και ένα χρόνο τα δεδουλευμένα στους ιδιώτες ιατρούς. Τώρα επικαλούνται τη Σαρακοστή. Ακόμη, έχουν κλείσει 6 παιδικοί σταθμοί, και πάνω από το 40% των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών του Δήμου Αθηναίων υπολειτουργεί, δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα σε 2.600 οικογένειες και 3.700 νήπια, τα οποία όμως μπορεί να μην το θυμούνται όταν μεγαλώσουν. Και τέλος, διήμερη αναστολή της λειτουργίας του ΤΕΙ Πειραιά αποφάσισε η διοίκηση του Ιδρύματος, λόγω χρεών που έχουν δημιουργηθεί εξαιτίας της μείωσης του προϋπολογισμού του. Τις ημέρες του Πάσχα το εκπαιδευτικό Ίδρυμα, θα είναι προγραμματισμένα κλειστό.

«Κατάσταση απελπιστική, αλλά όχι σοβαρή», που έλεγε και ο Φ. Γερμανός κάποτε. Γιατί το χειρότερο για όλους εμάς είναι ότι η σοβαρότητα της Κυβέρνησης έχει ήδη πάρει «άδεια άνευ αποδοχών».

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 09:44:17

    Θα μας σωσει το Πανελληνιο Αρμα Πολιτων....
    του Γιαννακη του φιλαληθη. του παραιτουμαι. του γυρισα να σας σωσω.

    ΠΠ

  2. makis avatar
    makis 14/04/2011 09:45:28

    http://www.youtube.com/watch?v=sBJ-LsK2jeY

    http://www.youtube.com/watch?v=KvAHWJRHsh0


    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
    ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΤΣΑΚΑΛΙΑ..
    ΞΥΠΝΙΟΣ ΛΑΟΣ..

  3. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 14/04/2011 09:48:42

    Καλά που βρίσκετε τις φωτογραφίες! Έχω πάθει πλάκα. Νά' στε καλά, με κάνατε και γέλασα..

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 09:58:26

    Γιατι γελατε ??? επειδη ειναι περηφανος για την Πολωνικη του καταγωγη???

    ΠΠ

  5. juliet avatar
    juliet 14/04/2011 10:16:08

    Καλημέρα ,Μ .Ο
    εγώ σε γέλασα με τη φωτογραφία σου,ήτανε η πραγματικότητα ,μαΐμού η Πατρίδα τον γύφτο παρέληψες (ΓΑΠ),τα παζάρια τα ξέρουμε.
    Επίκαιροι οι στίχοι του Παλαμά,πληγώνουν αλλά κλείνουν πικρές αλήθειες
    ......Μ΄'ολα σου θα ζη τα χαμηλά,
    σε καμιά σου δε θα ζη μεγαλοσύνη,
    κι οι Προφήτες που θα προσκυνά
    νάναι κι αρλεκίνοι.
    Και σοφοί του και κριτάδες,
    του άδειου λόγου οι τροπαιούχοι,
    και διαφεντευτάδες
    κυβερνήτες του οι ευνούχοι.....

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 14/04/2011 10:17:05

      δε γέλασα

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ juliet 14/04/2011 11:39:50

      Καλημέρα juliet. Μπράβο για τον Παλαμά ...

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 10:16:26

    Αυριο τα 23 δις-λιστα ειδη σφραγισμενο απο Τροϊκα.
    Ειναι κεφατος... γυριζει απ του Δοσοπουλου..!
    Ταϊστε τους τοκους και να ανυπαρκτα δανεια παληκαρια.
    Στραγγιξτε τον Ελληνα.
    Περικοψτε τα παντα ολα.
    Βγαλτε εκτος εργασιας κ αλλους.
    ΕΞ-Ασφαλιστε τους Δανειστες-φιλους σας.

    Τον αερα π αναπνεουμε δεν μπορειτε!
    Τον γαλαζιο ουρανο δεν τον βλεπετε ( σαν τα γουρουνια )..!
    Ειναι βαρια Ειναι βαρια η Δοση του Τσολια.

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/04/2011 10:19:09

      @Π.Π
      δεν έχουνε καταλάβει κάτι ,οτι ο χαμένος δεν έχει να χάσει τίποτε και γι' αυτό γίνεται επικίνδυνος.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 14/04/2011 10:29:30

        εχουν το ΓΑΠ το απροσαρμοστα ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟ .. .. ..

        ΠΠ

  7. juliet avatar
    juliet 14/04/2011 10:22:30

    @Π.Π
    τη θεωρία της νεοφιλελεύθερης θεωρία της λεμονόκουπας την ξέρεις;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 14/04/2011 10:28:40

      οχι. ακουστα μονο . μπορω τα φανταστω ομως !!! χαχαα

      ΠΠ

  8. kiki avatar
    kiki 14/04/2011 10:57:58

    Και εδω τιθεται το ερωτημα , γιατι ρε παλληκαρια της ΝΔ δεν ξεκιναμε απο οτι το χρεος το Μνημονιο το ρημαδι ειναι αντισυνταγματικο.
    ξεκινηστε απο το οτι ειναι παρανομο, ημαρτον πια ολο λογια λογια λογια.
    επιτελους βγηκαν και οι συνταγματολογοι στην συναξη στο Παν/μιο Αθηνας και το καταγγειλαν ως αντισυνταγματικο και παρανομο.
    Ο Πακης βεβαια δεν πηγε, αλλα με τον Μανο εμαθα οτι εγινε χαμος.
    Αντισυνταγματικο και παρανομο.
    Να πανε στον εξω απο δω πια .ενα χρονο μετα ολο το συζηταμε.

    • zackii avatar
      zackii @ kiki 14/04/2011 12:37:35

      Μήπως γιατί τα αφεντικά μας...δεν μας αφήνουν? Πες μου ρε kiki ένα πρωθυπουργό που δεν έχει βγει με τις ευλογίες των ΗΠΑ, και θα σου κάνω ότι χάρη θέλεις...

      • juliet avatar
        juliet @ zackii 14/04/2011 14:00:17

        @zackii
        ο ΚΑΚ και γι΄αυτό τον φάγανε,ποιός του είπε να αλληθωρίζει προς Ρωσία και να έχει τη Ντόρα Εξωτερικών;

      • kiki avatar
        kiki @ zackii 14/04/2011 15:38:40

        ευκαιρια και
        τον περιστανοντα
        λαθη

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 14/04/2011 11:56:16

    Προς κ.κ Παπακ/νου-Λοβερδο
    Φτανει πια μας λυσαξατε στο παραμυθι και στο περιμενε.
    Βερεσες και τεφτερι τελος πεθανε.
    Με αλχημιες και σιγοβρασιμο σουπα δεν γινετε.Το ελλειμα δεν μειωνεται μην πληρωνοντας τα χρεη σας.
    Ενας πραγματικα μπατιρης υγειονομικος

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/04/2011 16:47:33

    ΚΙ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ...ΕΕΕΛΕΟΣ! ΚΟΦΤΕ ΤΟΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΜΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥΣ