#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2011 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρ…ο θείος από την Αμερική της εποχής ΠΑΣΟΚ



Καταιγιστικές είναι, πλέον, οι εξελίξεις στον τραπεζικό τομέα, καθώς οι μέτοχοι, υπό τον φόβο της ένταξης στο Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Ρευστότητας, διαβλέπουν ότι είναι μονόδρομος οι συγχωνεύσεις μέσω και διεθνών συμμαχιών.

Και η πρώτη βόμβα που σκάει στις εγχώριες τράπεζες ακούει στο deal Alpha Bank - Eurobank, με μεγαλύτερο μέτοχο το fund του Κατάρ, το οποίο μάλιστα εκτιμάται ότι θα εισφέρει περί τα 2 δισκετομμύρια ευρώ στην αύξηση κεφαλαίου που θα πραγματοποιηθεί σχετικά.

Το fund του Κατάρ ήδη συμμετέχει με περίπου 5% στο μετοχικό κεφάλαιο της Alpha Bank και στο νέο σχήμα, κατά πληροφορίες, εκτελεστικός πρόεδρος θα αναλάβει ο νυν πρόεδρος της Alpha Bank κ. Γιάννης Κωστόπουλος. Ο δε όμιλος Λάτση λέγεται ότι θα συμμετέχει με ποσοστό της τάξης του 20% στο νέο σχήμα.

Η νέα τράπεζα που θα δημιουργηθεί θα είναι η μεγαλύτερη στην Νοτιοανατολική Ευρώπη με 150 δισεκατομμύρια ενεργητικό, 80 δισεκατομμύρια καταθέσεις, 8 εκατ. πελάτες και 2.000 καταστήματα σε 10 χώρες.

Σύμφωνα με υψηλόβαθμο στέλεχος της μιας εκ των δυο τραπεζών, τα διοικητικά συμβούλια της Alpha Bankκαι της Eurobank EFG, θα συνεδριάσουν το πρωί της Δευτέρας για να επικυρώσουν το deal και θα δώσουν συνέντευξη Τύπου το μεσημέρι της ίδιας μέρας.

«Η συμφωνία θα πρέπει να θεωρείται κλεισμένη,» δήλωσε το στέλεχος, προσθέτοντας ότι το νέο σχήμα μετά την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου θα είναι μια από τις μεγαλύτερες 25 τράπεζες στην Ευρώπη.

Εμείς πάλι σκεφτόμαστε ότι μετά το φιάσκο του Αστακού και του Ελληνικού, επιστρατεύεται ξανά το φάντασμα του Κατάρ, μπας και σηκωθεί λίγο το Χρηματιστήριο, πάρει ανάσα ο κ. Βενιζέλος από τις σφαλιάρες και μπορέσει να εμφανιστεί με κάτι το GAP στη ΔΕΘ.

Μετά θα επικαλεστούν τις εκθέσεις της Black Rock για τα subrimes και όλα τα σχετικά και θα κάνουν πίσω. Στο μεταξύ θα έχει διασωθεί επικοινωνιακά η κυβέρνηση για κανένα μήνα.

Στοίχημα ότι στις 8.30 όλοι θα έχουν ξεχάσει τις πυρκαϊές και την επικείμενη χρεοκοπία και θα ασχολούνται με το…. Κατάρ!!!

ΑΘάνατο ΠΑΣΟΚ.

(Antinews, με πληροφορίες από Πρώτο Θέμα και Euro2day)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 27/08/2011 19:57:18

    το ψεμα εχει κοντα ποδαρια...
    σεπτεμβριος 2009 , ΔΕΘ , '' λεφτα υπαρχουν '',
    και φυσικα απο τοτε ατελειωτα αλλα...
    η ολη κατασταση ειναι στα χερια της κοινωνιας και στις εκλογες που σε λιγο ερχονται.
    οχι στη αποχη κατ'αρχην και πισω απο το παραβαν , δεν ξεχναμε τα ψεματα και το ξεπουλημα της ελλαδας μας και τη εξαθλιωση που φερνουν στους ελληνες.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/08/2011 20:14:04

    Ισχύει το σχόλιό μου στο:
    "Στρώνουν το χαλί για το ξεπούλημα ελληνικών τραπεζών σε ξένους".

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/08/2011 20:30:44

    Eλπιζω τουλαχιστον να μη βγει ο αρχαιος και αλλοι και πουν οτι ο εμιρης του Καταρ ειναι πρακτορας των Γερμανων.

  4. manos avatar
    manos 27/08/2011 20:32:49

    Μήπως θυμάστε το καλοκαίρι του 2010 που κατέρρεε πάλι το χρηματιστήριο και η οικονομία πήγαινε κατά διαόλου τι έγινε?
    Βγήκε ο κ. Σάλλας και εξαγόραζε και συγχώνευε την μισή Ελλάδα. Το χρηματιστήριο ανέβηκε, ο κόσμος συζητούσε για την συγχώνευση, και τελικά η παραμύθα ξεφούσκωσε.
    Αυτός ο Μπιρσίμ έθεσε σταθερά θεμέλια για το "λαικό" αυτό κίνημα καλών ανθρώπων.
    Μπορεί η συγχώνευση αυτή να γίνει. Αυτό δεν είναι όμως απαραίτητα καλό για το προσωπικό και τους πελάτες των δύο τραπεζών. Εγώ πιστεύω ότι θα κλάψουν μανούλες.

    • Nick avatar
      Nick @ manos 27/08/2011 21:54:30

      Και θα κλάψουν πολλές περισσότερες με τους ελέγχους της Black Rock. Hard as a rock που λέν και οι AC/DC.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ manos 27/08/2011 23:23:42

      Προφανώς. Αλλά τα τηλεπαπαγαλάκια της ΝΕΤ θριαμβολογούσαν, λέγοντας ότι ο "γίγαντας" που θα δημιουργηθεί θα έχει 839 καταστήματα στην Ελλάδα. Φυσικά, το γεγονός ότι μετά τη συγχώνευση είναι ζήτημα να μείνουν 500 από αυτά (με τις ανάλογες συνέπειες στο προσωπικό), είναι μια "μικρολεπτομέρεια" για τους πράσινους προπαγανδιστές.

      • manos avatar
        manos @ Αυριανιστής 27/08/2011 23:45:58

        Πραγματικά αυτός ο χειμώνας θα είναι μακρύς.

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 27/08/2011 20:46:07

    Κατάρ ,όνομα της σειχικής οικογένειας παμ-μπου-κι.
    Σενάριο για ΔΕΘ.
    Αν έχει ψήγματα αλήθειας προηγήθηκαν διαπραγματεύσεις μηνών.
    Αλλιώς πυροτεχνήατα για τη ΔΕΘ.

  6. piraxtiri avatar
    piraxtiri 27/08/2011 23:00:26

    να ο αληθινος λογος της παραιτησης Παμπουκη - Μπουμπουκη....εγινε επιτελους καποιο deal με το Καταρ, και καποιοι πρεπει να βγουνε απο το πολιτικο καδρο για να ......απολαυσουν την δοξα και το χρημα.......!!!!

  7. AERAS EINANI avatar
    AERAS EINANI 28/08/2011 00:17:32

    ΜΑ ΑΕΡΑ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ ... ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΛΑΣΜΑΤΙΚΟΥ ΑΠΟΘΕΜΑΤΟΣ (google it)

    ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΩΣ ΧΡΕΟΣ I
    http://vimeo.com/5350419

    ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΩΣ ΧΡΕΟΣ II
    http://www.youtube.com/watch?v=psVH4dosHbg

    ------------------------------------------

    Δεν χρεοκοπούν οι χώρες, αλλά το ΔΝΤ, η FED, η ΕΚΤ... και αυτοί που έχουν οργανική σχέση μαζί τους (οικονομολόγοι, πολιτικοί, τραπεζίτες, οργανισμοί κ.α.). O επιθανάτιος ρόγχος ενός απατηλού χρηματοπιστωτικού συστήματος που καταδυναστεύει την ανθρωπότητα τα τελευταία 200 χρόνια...

    Μην πέφτετε στην παγίδα των ιεροψαλτών της δημοσιονομικής λιτότητας, των περικοπών και της αύξησης της φορολογίας (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ..Αλλα ο Δανεισμός που δημιουργεί το πρόβλημα)

    Η δημιουργία του "ex nihilo" χρήματος και άϋλη ανατοκιζομενη πίστωση με κλασματικά αποθεματικά (χωρίς πλήρη αντίκρισμα) και όταν δεν μπορείς να πληρώσεις, παίρνουν ως αντάλλαγμα τις πηγές της πραγματικής οικονομίας.

    Η πραγματική αιτία της κρίσης είναι ότι : τα κράτη έχουν απεμπολήσει το ΥΨΙΣΤΟ προνόμιο τους (αφού ασκούν εθνική κυριαρχία) να εκδίδουν τα ίδια, το χρήμα τους ΑΤΟΚΑ και αντί αυτού το δανείζονται ΕΝΤΟΚΑ από ιδιωτικές κεντρικές τράπεζες.

    http://www.scribd.com/oikonomia247

  8. nestor avatar
    nestor 28/08/2011 02:11:59

    Ενταξει και να πουμε οτι έγινε η συγχώνευση.
    Θα κλείσουν 200-300 καταστήματα, θα φύγουν 4-5 χιλιάδες υπάλληλοι και θα ενωθούν 2 τράπεζες που ετσι κι αλλιως έχουν 40% κοινή πελατεία.
    Και απο πότε 2 ετοιμοθάνατοι με ίδια ασθένεια μας κάνουν έναν ζωντανό και υγιή??

  9. 13 avatar
    13 28/08/2011 04:49:34

    Παπαριές για να πάρει λίγο τα πάνω του ο ναός απο Δευτέρα.Τιποτ' άλλο πιό σοβαρό έχει η μπλογκόσφαιρα...?!

  10. kakofonix avatar
    kakofonix 28/08/2011 08:43:31

    Αν ήμουν ο διαχειριστής του περίφημου fund από το Κατάρ, θα είχα φύγει ήδη για τον Παναμά με το πρώτο αεροπλάνο. Θα είχα γίνει ρόμπα σε όλο το Σίτι και οι εμίρηδες θα είχαν ήδη εκδώσει συμβόλαιο εκτέλεσής μου, κυνηγώντας με σε όλο τον πλανήτη.

    Σαν να λέμε δηλαδή ότι μου έχουν εμπιστευθεί μερικά δις ευρώ για να τους τα αυγατίσω και εγώ κλείνω σκοτεινές συμφωνίες με μια καταρρέουσα τριτοκοσμική κυβέρνηση, που δε γνωρίζει πότε ακριβώς θα βαρέσει το κανόνι ή πότε ακριβώς θα παραδώσει ανακουφισμένη την εξουσία στην αντιπολίτευση.

    Αν ήμουν τόσο τζογαδόρος ώστε να συνεχίσω, θα είχα τουλάχιστον συζητήσει διεξοδικά με τον Σαμαρά, για κάποιες εξασφαλίσεις. Ακόμα και αν ο Σαμαράς με ωθούσε στην επένδυση, θα είχα να αντιμετωπίσω μια σειρά από πονταρίσματα, που περισσότερο θυμίζουν ρώσικη ρουλέτα:

    1. Επενδύω σε δύο εταιρίες, στις οποίες βρίσκεται σε εξέλιξη πρόγραμμα ανταλλαγής χρέους με μερικά δις σίγουρες ζημιές. Ίσως θα ήταν φρόνιμο να περιμένω πρώτα να δω πόσα ακριβώς είναι αυτά τα δις.

    2. Πρόκειται για δύο εταιρίες υπερδανεισμένες, που εξαρτούν την επιβίωσή τους από τις διαθέσεις της ΕΚΤ και του κράτους. Θα έπρεπε πρώτα να λάβω εγγυήσεις, έπειτα από σκληρές διαπραγματεύσεις με Γάλους και Γερμανούς, ότι θα συνεχίσει να υφίσταται η βοήθεια.

    3. Βρίσκεται σε εξέλιξη διεθνής λογιστικός έλεγχος με απρόβλεπτα αποτελέσματα. Αν δεν ήμουν φάντασμα, θα περίμενα πρώτα τα αποτελέσματα του ελέγχου. Είθισται, όταν εξαγοράζουμε προβληματικές επιχειρήσεις, να έχει προηγηθεί εκκαθάριση. Δεν αγοράζουμε πρώτα και κάνουμε την εκκαθάριση μετά, ακόμα και αν πρόκειται για το περίπτερο της κυρίας Κούλας.

    4. Τυχόν αποπομπή της Ελλάδας από το ευρώ, έπειτα από άτακτη πτώχευση, θα εξανέμιζε την επένδυσή μου μέσα σε μία νύχτα. Θα περίμενα κάποιες ασφαλείς ενδείξεις τουλάχιστον ως προς την ανάκαμψη ή τη βιωσιμότητα του μηχανισμού στήριξης.

    Παρά το προηγούμενο του φιάσκου με την Εθνική, το Ελληνικό και τον Αστακό, μπορεί να υπάρχουν κάποια ψήγματα αλήθειας και η συγχώνευση να προχωρήσει. Αυτό με το Κατάρ όμως είναι μεγάλη μούφα. Θεωρώ δηλαδή πολύ πιθανό, λίγο πριν την κατάρρευση και τον εξευτελισμό, ο Κωστόπουλος να προτιμήσει μια αξιοπρεπή έξοδο (καθότι γνωστός Gentleman) δωρίζοντας το οικογενειακό του κειμήλιο στον Λάτση. Αυτά τα πασοκικά με το Κατάρ είναι οι γνωστές διαρροές για να φανεί δήθεν υγιές το εγχείρημα. Γιατί, όπως εύστοχα έγραψε και ο nestor: Και απο πότε 2 ετοιμοθάνατοι με ίδια ασθένεια μας κάνουν έναν ζωντανό και υγιή??

    Η κυβέρνηση βρίσκεται σε δεινή θέση, καθώς έχει να διαχειριστεί το μεγαλύτερο πρόβλημα από την έναρξη της κρίσης: Την ολική κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος. Και αυτό γιατί όλες οι παρατάσεις που έπαιρνε έληξαν και τώρα είναι αντιμέτωπη με τον ξαφνικό θάνατο. Η ΕΚΤ σταμάτησε τις μηνιαίες ενέσεις και οι κεφαλαιακή ανεπάρκεια που έκρυβαν τρία ολόκληρα χρόνια, βγαίνει τώρα στην επιφάνεια, αφενός με τον έλεγχο της Blackrock και αφετέρου με τις ζημιές από την αναδιάρθρωση.

    Αυτό που δεν μπορεί να διαχειριστεί επικοινωνιακά η κυβέρνηση είναι η επικείμενη απώλεια των καταθέσεων. Ας κάνουμε ένα σενάριο: Τι θα γινόταν αν κατέρρεε η Alpha; Μερικές χιλιάδες εργαζόμενοι θα έμεναν στο δρόμο και εξαγριωμένοι πολίτες θα αναζητούσαν τις καταθέσεις τους (το ταμείο εγγυήσεων έχει δεν έχει μισό δις). Η τράπεζα θα οδηγούνταν σε πολύχρονη εκκαθάριση και η κυβέρνηση θα έπεφτε την ίδια νύχτα.

    Η υποτιθέμενη συγχώνευση είναι μια ακόμα παράταση, μια ακόμα άρνηση μπροστά στο εμπόδιο των απολεσθέντων καταθέσεων, που αδυνατεί να διαχειριστεί η κυβέρνηση.

    Κυκλοφορούν διάφορα αφελέστατα σενάρια, ότι δήθεν ο ELA και το ΤΧΣ θα σώσουν την κατάσταση και ότι δήθεν η κυβέρνηση θα πάρει σε αντάλλαγμα κοινές μετοχές και μέσω αυτών θα κρατικοποιήσει προσωρινά τις τράπεζες για να εγγυηθεί τις καταθέσεις. Η αλήθεια είναι πολύ πικρή, καθώς το μέγεθος των τεσσάρων τραπεζών είναι τόσο μεγάλο και οι ζημιές τους τόσο υπέρογκες, που θα χρειαζόταν ένα έλλειμμα κοντά στο 100% του προϋπολογισμού για να καλυφθούν. Και κανένας στην Ευρώπη δεν είναι διατεθειμένος να το χρηματοδοτήσει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ kakofonix 28/08/2011 10:59:00

      Το σχεδιο συγχώνευσης θα ακυρωθεί. Ίσως προχωρήσει μόνο με τις Ελληνικές τράπεζες χωρίς το Κατάρ. Οι Άραβες δεν θα πετάξουν τα χρηματά τους σε καμία περίπτωση για τους λόγους που αναλύει πολύ σωστά ο Κακοφωνίξ

  11. φωνη avatar
    φωνη 28/08/2011 12:16:59

    Οι κεφαλαιούχοι του Κατάρ ποιοί είναι; Τους ξέρουμε; Τι καπνό φουμάρουνε;

  12. barman avatar
    barman 28/08/2011 12:58:39

    Το κοκό ειναι αλλού.
    Βάλε Κατάρ μου φραγκάκια για το τραπεζικό deal μιας που οι τραπεζίτες μου τώρα είναι ρέστοι, να ανασάνω λίγω γιατί έχω και έκθεση, και θα σου δώσω μετά το Ελληνικό με ότι όρους θες.