#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2010 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρρευση στο Χρηματιστήριο



(Ανανεωμένο) Μαζικό χαρακτήρα εξέλαβαν σήμερα οι ρευστοποιήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών με το γενικό δείκτη να κλείνει στις 1.696,68 μονάδες μειωμένος κατά 6%.

Ενδοσυνεδριακά υποχώρησε μέχρι τις 1.671,27 μονάδες καταγράφοντας απώλειες άνω του 7%.

Η αξία των συναλλαγών εκτινάχθηκε στα 337,12 εκατομμύρια ευρώ.

«Η συνεδρίαση του Χρηματιστηρίου ήταν καταστροφική, απογοήτευση σε όλα τα μήκη και πλάτη και κυρίως στις τράπεζες, και αυτό αποδίδεται κυρίως σε φήμες που υπάρχουν ότι οι τράπεζες λόγω της πτώσης των τιμών των ομολόγων του ελληνικού δημοσίου έχουν πρόβλημα στη χρηματοδότησή τους από την ΕΚΤ», δήλωσε στο naftemporiki.gr ο κ. Βασίλης Σωτηρόπουλος, Head of Portfolio Management της Guardian Trust ΑΧΕΠΕΥ.

Όλες οι μετοχές του δείκτη FTSE/ASE 20 κατέγραψαν απώλειες με εξαίρεση τη MIG, η οποία ενισχύθηκε κατά 1,56%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2010 16:37:29

    Το σπυρί έσπασε. Το πύο πλημυρίζει τον τόπο

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/04/2010 16:40:58

    THN YΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΣ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

    ΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΡΕ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 27/04/2010 16:54:15

      Σοσιαλιστικό παράδεισο με σαρίκι καπάκι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 27/04/2010 17:01:56

        Κεμαλοναζισμό δλδ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 27/04/2010 17:03:27

        Το όνειρο της Δραγώνα και της Ρεπούση.

  3. ataktos avatar
    ataktos 27/04/2010 16:41:38

    Οπότε ανοίξει το στόμα του ο ΓΑΠ γίνεται τσίρκο χααχχ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 27/04/2010 16:52:25

      Πράγματι, ο άνθρωπος είναι τσίρκουλο.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 27/04/2010 17:04:03

        Το παιδί εξαντλώντας όλα τα ...«επιχειρήματα» του άρχισε... να τρομοκρατεί τον λαό του !!!!.Μπράβο τεκνό της Μάργκαρετ ,άξιος !!!!!

  4. panos avatar
    panos 27/04/2010 16:46:06

    πριν 3 μερες στενοτατη συγγενης μου γραμματεας σε δικηγορικο γραφειο εκπροσωπο της eurobank μου τηλεφωνησε σχεδον εντρομη και μοθ ειπε πως αν εχω χρηματα στην εν λογο τραπεζα να τα παρω αμεσα γιατι ετοιμαζουν καταρευση.δεν την πιστεψα.σημερα αρχιζω κ την σκεφτομαι πιο σοβαρα

    • Αρβανιτάκης Αλέξανδρος avatar
      Αρβανιτάκης Αλέξανδρος @ panos 27/04/2010 16:47:53

      μην καλλιεργούμε τον πανικό.....τα πράγματα είναι σκατά αλλά ο πανικός δεν θα βοηθήσει αλλά θα επιδεινώσει τα πράγματα...

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ panos 27/04/2010 16:51:04

      Φάκτορα, είδα και το 2012 στο dvd πρόσφατα και δεν αντέχω, θα πάθω κανένα έμφραγμα με τέτοια μηνύματα...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 16:53:26

        Χαλάρωσε αγανάκτηση. Με το GAP στην κυβέρνηση να μην ανησυχείς. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στις τσεπες του.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 27/04/2010 16:56:14

        Πολύ φοβάμαι ότι τα μόνα λεφτα στη τσέπη του είναι τα δικά μου...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 17:02:45

        Και τα δικά σου πάλι δικά του είναι. Γιατί είναι πιο σοσιαλιστής. Τί νόμιζες? Αναδιανομή πλούτου κάνει αυτή τη στιγμή. Μας στεγνώνει για να κερδίσουν οι φίλοι του οι κερδοσκόποι.

    • Αρβανιτάκης Αλέξανδρος avatar
      Αρβανιτάκης Αλέξανδρος @ panos 27/04/2010 17:04:24

      Φάκτορα, με όλο το σεβασμό για την ελευθεροτυπία και τη μη λογοκρισία, κατέβασε το πιο πάνω σχόλιο, μην θεωρηθεί και διασπορά ψευδών ειδήσεων...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αρβανιτάκης Αλέξανδρος 27/04/2010 17:07:03

        Συμφωνώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αρβανιτάκης Αλέξανδρος 27/04/2010 17:09:30

        Γιατί διασπορά? Σήμερα στην δουλειά μου συνάδελφος μίλησε με συγγενή της που δουλεύει στο χρηματιστήριο και της είπε πως επίκειται πτώχευση το Σάββατο. Ποιά διασπορά, όταν πλέον οι ειδήσεις κυκλοφορούν αβέρτα?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αρβανιτάκης Αλέξανδρος 27/04/2010 17:12:29

        Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κάπου εκεί έξω και μια Ελλάδα... Όχι να κάψουμε το πάπλωμα για τον (θηριώδη είναι η αλήθεια) ψύλλο ΓΚΑΠ...

      • Αρβανιτάκης Αλέξανδρος avatar
        Αρβανιτάκης Αλέξανδρος @ Αρβανιτάκης Αλέξανδρος 27/04/2010 17:17:24

        γιατί το Σαββάτο και όχι την Παρασκευή; ή μήπως τη Δευτέρα; ααα, μάλλον επειδή κάθονται οι Εβραίοι εκείνοι τη μέρα, να μας ρίξουν και μία πτώχευση πριν την προσευχή τους....
        υπάρχει ενδεχόμενο πτώχευσης, ενδεχόμενο να βαρέσουν κανόνι κάποια ή κάποιες τράπεζες, μαζί και επιχειρήσεις...υπάρχει επίσης ενδεχόμενο να βγούμε από το ευρώ, να υπάρξει υποτίμηση, να γίνει αναδιάρθρωση του χρέους....
        αναρωτιέμαι πως θα εμφανιστούν στα κανάλια απόψε οι περισπούδαστοι....

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αρβανιτάκης Αλέξανδρος 27/04/2010 17:19:35

        Η είδηση πάντως έχει κυκλοφορήσει για τα καλά πάντως. Έντρομη ήρθε η συνάδελφος και μου το είπε. Οπότε οποιαδήποτε λογοκρισία είναι εθελοτυφλία. Τετέλεσται.

    • evro avatar
      evro @ panos 27/04/2010 17:17:43

      δεν ειναι οι μονοι.και αλλο δικηγορικο γραφειο που ειδικευεται στις εισπραξεις αλλης τραπεζας, αμερικανικης, σχεδον παρακαλαει τους δανειοληπτες να πληρωσουν κατι εναντι

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ panos 27/04/2010 19:16:04

      Αν τρεξετε ολοι ταυτοχρονα να βγαλετε λεφτα απο τις τραπεζες, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παρετε ευρω τσακιστο.

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 27/04/2010 16:46:58

    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    Αυτη τη στιγμή τα ελληνικα ομόλογα στο εξωτερικο,εχουν γίνει ΤΟΞΙΚΑ γι αυτους που τα κατέχουν,αυτή είναι η έιδηση που εχει περάσει στα ξενα χρηματηστήρια.Η ΕΝΤΟΛΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ.
    Στο βίντεο της εγκυρης ελβετικης εφημεριδας ΝΖΖ επιβεβαιωνεται το ελληνικο δραμα
    Video: «Wir raten von griechischen Bonds ab»
    http://www.nzz.ch/nachrichten/international/papandreou_ruft_griechen_zur_geschlossenheit_auf_1.5573335.html

  6. the bitter end avatar
    the bitter end 27/04/2010 16:49:32

    Το τελος πλησιαζει. ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ the bitter end 27/04/2010 16:53:45

      Πάω να πάρω αμέσως το βιβλίο του πατέρα Μάξιμου...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 16:59:52

        lol repent για τους πολιτικούς. Όχι για εμάς. Εμείς οφείλουμε να τους λυτρώσουμε για να λυτρωθούμε.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ Αγανάκτηση 27/04/2010 18:38:04

        χαχαχα!

  7. panos avatar
    panos 27/04/2010 16:53:36

    Ανακοινώσεις ΧΑ Γνωστοποιήσεις Χ.Α.

    27/04/2010
    Προσωρινή άρση υποχρεώσεων Ειδικών Διαπραγματευτών
    Λόγω έντονης μεταβλητότητας στις αγορές μετοχών και παραγώγων, οι υποχρεώσεις των Ειδικών Διαπραγματευτών προσωρινά αίρονται.

    • Orestios avatar
      Orestios @ panos 27/04/2010 16:54:48

      Τί να σημαίνει αυτό τώρα?

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Orestios 27/04/2010 17:00:37

        Ξεπέρασε τα 10 εκατ.τμχ η ΕΤΕ ...

  8. Tassos avatar
    Tassos 27/04/2010 16:57:59

    Εδώ μιλάμε για νέο 22. Σημίτης, Παπαντωνίου (με τις κάλτσες των 150 ευρώ), Καραμανλής , Αλογοσκούφης,Παυλόπουλος στο Γουδί.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Tassos 27/04/2010 17:12:35

      Kαι Τζέφρυ μαζί μετον Βέλγο λογιστή τον Παπακωνσταντίνου

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Tassos 27/04/2010 18:41:20

      Κι ο Σόρος γελώντας σε ολη τη διαδρομή καθώς πηγαίνει προς τι τράπεζα.
      Τουλάχιστον θα εκδικηθούμε τους "προοδευτικούς".
      Εν όψει εκτάκτων συνθηκών αναστέλλεται ο νόμος περί ελληνοποιήσεων, κι αρχίζουν οι απελάσεις. 1 εκατομμύριο νομιμοποιημένοι μόνο οι Αλβανοί ως εργαζόμενοι. Νομίζω οτι φτάνουν και περισσεύουν οι νέες θέσεις εργασίας. Τι λέτε?

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 27/04/2010 17:03:04

    Ρε παιδιά, έλεος. Πέρσι δεν ήξερα τί είναι spread και φέτος θα αρχίσω τα ψυχοφάρμακα εξαιτίας τους. Θέλω πίσω τον Καραμανλή και βρίστε εσείς όσο θέλετε. Θέλω να ξυπνήσω αύριο και να νιώθω ασφαλής.

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ πολίτης 27/04/2010 17:08:30

      συμφωνω τουλαχιστον με αυτον ξεραμε τι μας γινετε....

  10. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 27/04/2010 17:09:09

    Ε,ρε και ν'άταν λέει σήμερα στο τιμόνι η ΝΔ!!!!! Μέχρι και η Βάσια Λόη,η Τατιάνα, η Καραβάτου και η Λαμπίρη,θ'άχαν αναλυτάδες στα παράθυρα.Καλά,γιά τον Χατζηλαλάκη,δεν το συζητώ κάν:Θ'άρχιζε το μπούρου-μπούρου,δυό ώρες πρίν το κεντρικό δελτίο των οκτώ.Εκτάκτως !!!!! Aπό τα δε παράθυρα του Alter,θα μας έδιναν τις βαρύγδουπες απόψεις τους,όλοι οι Μπιστοκουναλάκηδες και οι Κωστοπουλοτριανταφυλλοαναστασιάδηδες.Στο άνω αριστερά παράθυρο,η Μιλένα κλαίουσα με αναφυλλητά γιά το χάλι της πατρίδας από την κακιά δεξιά,θ'άβρισκε παρηγοριά στην απέραντη (REXONA) αγκαλιά εκλεκτών δημοσιογράφων (μαιντανών),τύπου...Γιάννης Βολέρδος και Αλέξανδρος Δόλλιος.Οι θρήνοι και οι κοπετοί τους,θ'ακούγονταν μέχρι τα Σκόπια,τα δε δάκρυα που θ'άσταζαν από τις οθόνες,θα σχημάτιζαν αφρισμένιο ποτάμι που κάπου στο Νέο Φάληρο, θα συναντούσαν τον άλλο παραπόταμο δακρύων από τον Σκάι,γιά να χυθούν στον Σαρωνικό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σπάρτακος 27/04/2010 17:15:16

      Τώρα έχουν κρυφτεί. Μια κυβέρνηση ολόκληρη έχει κρυφτεί.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Orestios 27/04/2010 17:16:33

        Δείτε αυτό:
        http://www.hellaswebnews.com/node/271
        Και για να καταλάβετε το γιατί, δείτε κι αυτό
        http://antistasi.org/?p=7061
        Ανάλογα περιστατικά στην ελληνική κοινωνία; Μπααααα.....

  11. theagpar avatar
    theagpar 27/04/2010 17:09:47

    Οι μέρες της Αργεντινής πλησιάζουν, και μαζι μ'αυτές ερχονται και κρεμάλες.....

    • Tassos avatar
      Tassos @ theagpar 27/04/2010 17:58:06

      Ο Καραμανλής θα μοιάξει του Μουσολίνι. Μπορεί κι ο Τζέφρυ.
      http://cidc.library.cornell.edu/DOF/Italy/captioned/hanging.htm

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ theagpar 27/04/2010 18:44:31

      Η Αργεντινή δεν τάιζε ολα τα Βαλκάνια.
      Ψυχραιμία. Δεν θα τη πληρώσουμε εμείς τη κρίση και κάποιες άλλες χώρες θα μπούν στην διαδικασία της ενηλικίωσης τους φροπντίζωντας να δώσουν δουλειά στους δικούς τους. Εκεί επενδύσεις είναι ποιό καλές για τους ξένους. Δεν θα χάσουν κι εμείς κερδίζουμε τις θέσεις εργασίας τους εδω, έστω.

  12. πολίτης avatar
    πολίτης 27/04/2010 17:15:34

    Ο άνθρωπος δεν έχει ταίρι. Του άρεσε τόσο αυτό που είπε ότι θα προσυπέγραφε το σύνθημα ΄΄έξω το ΔΝΤ'' και θα συμπλήρωνε ''έξω η Ευρωπαϊκή Επιτροπή'', που το ξαναείπε με΄σα στη Βουλή!!!
    Φαβάμαι πλέον, πολύ.

  13. ataktos avatar
    ataktos 27/04/2010 17:16:16

    Λέτε τα Πασοκια να μαζέψουν... το «παιδί» τους κατά …..Λέρο μεριά

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 27/04/2010 17:18:01

      Στη βάση της Κρήτης το βλέπω και από εκεί αεροδιακομιδή κατ'ευθείαν στην πατρίδα.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Orestios 27/04/2010 17:40:23

        Με cargo ή με Apachi ?????

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 27/04/2010 17:53:32

        Θα έχουν φροντίσει οι συμπατριώτες του για lux μεταφορά. Τόσες εξυπηρετήσεις πια.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Orestios 27/04/2010 17:56:02

        Αυτό να μου πείς ! Οι ΗΠΑ,πάντα φρόντιζαν τους υπηκόους τους.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Orestios 27/04/2010 19:07:24

        Υπάρχουν και τα s-300 εκεί αν δεν σκούριασαν ακόμα ,τον βάζουμε σε μια …και βουρ …στο Αμερικα ,με την ευκαιρία θα γλιτώσει η Ντόρα

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 27/04/2010 17:17:44

    Αν μάθετε ότι πάει Μύκονο πάντως, ετοιμαστείτε: θα ανακοινώσει επισήμως την πτώχευση.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ πολίτης 27/04/2010 17:28:40

      Ας ετοιμάσει το κανό του για να την κάνει από την χώρα.

  15. Greenhorses avatar
    Greenhorses 27/04/2010 17:26:54

    Τι μας είπε μετά την ανακοίνωση του ΔΝΤ θα ηρεμήσουν τα πράγματα πάλι μέσα έπεσε ο γίγαντας.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Greenhorses 27/04/2010 17:28:01

      Οπότε όπως καταλαβαίνεται ότι έχει πει ότι δεν θα γίνει θα το δούμε.

    • Maya avatar
      Maya @ Greenhorses 27/04/2010 17:32:01

      Όχι εντάξει, δεν έπεσε τόσο μέσα όσο είχε πέσει τον Γενάρη. (γιατί προεκλογικά δεν το συζητάμε)

      http://www.youtube.com/watch?v=7jNPsWQ4GSA

  16. zonitis avatar
    zonitis 27/04/2010 17:30:45

    BRÜSSEL (awp international) - Die Verhandlungen in Athen über ein
    milliardenschweres Rettungspaket für Griechenland sollen Anfang Mai
    abgeschlossen werden. "Die Arbeiten laufen gut", sagte der Sprecher von
    EU-Währungskommissar Olli Rehn am Dienstag in Brüssel. Beteiligt sind daran
    Experten der EU, des Internationalen Währungsfonds (IWF) und Griechenlands.
    Alle Euro-Staaten stünden hinter dem Hilfsplan, der am 11. April vereinbart
    wurde. Die Euro-Länder wollen bis zu 30 Milliarden Euro im ersten Jahr an
    Krediten geben, der IWF bis zu 15 Milliarden Euro. Wann die EU-Kommission ihre
    Überprüfung des griechischen Hilfsantrages abschliessen wird, ist weiter
    offen./cb/DP/js

    Οι διαπραγματευσεις, που λαμβανουν χωρα στην Αθηνα, θα ληξουν αρχες Μαιου. Οι εργασιες πανε καλα, δηλωσε ο Olli Rehn απο τις Βρυξελλες. Παιρνουν μερος δε σε αυτες αντιπροσωποι της Ευρωπαικης Ενωσης, του ΔΝΤ και της Ελλαδος. Ολα τα μελη της Ευρωπαικης Ενωσης υποστηριζουν το πακετο στηριξης που συμφωνηθηκε στις 11 Απριλιου. Η Ευρωπη θα δωσει μεχρι 30 δισ και το ΔΝΤ αλλα 15 δισ. Ειναι ανοιχτο ακομα ποτε θα περατωθη η εξεταση του ελληνικου αιτηματος βοηθειας απο την ευρωπαικη Κομισιον

  17. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 27/04/2010 18:17:43

    Η ώρα των Τραπεζών. Μια δυό, ίσως το έχουν πνίξει το κουνέλι.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 18:20:26

      Και οι αφελείς, ενώ το δάχτυλο δείχνει το φεγγάρι, κυττούν το δάχτυλο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 18:30:03

      Στα 1450 του ΓΔ (8+ της ΕΤ) θα δούμε την τάση!

      • maquis avatar
        maquis @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 19:53:02

        Ναί, στα 980 του ΓΔ να δουμε τι θα προσφέρεται για αγορά. Ολο και κατι θα βρεθεί.

  18. gekapsa avatar
    gekapsa 27/04/2010 18:24:30

    Οσο κι αν φωνάζετε η κυβερνηση είναι πανίσχυρη (160 βουλευτες) , η αντιπολιτευση τελειωμένη και οτι ειναι να γινει θα γινει. Ο Καραμανλής από ντροπή κρύβεται;;;

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ gekapsa 27/04/2010 18:57:44

      Μην τους βάζεις δύσκολα. :p

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ gekapsa 27/04/2010 19:52:28

      Πανίσχυρη θα ήταν αν είχε τον πακτωλό χρημάτων από την ΕΕ. Τώρα χλωμό το βλέπω. Και μαζί μ΄αυτό και τον Φιλέα Φογκ της Ελλάδας, τον πρωθυπουργό της Ελλάδας Γιώργο Στρος-Καν.

  19. milkman avatar
    milkman 27/04/2010 18:31:20

    Mε την κρίση ολες οι κεντρικές τράπεζες ανα τον κόσμο αγορασαν ευρώ γιατι επρεπε να πουλήσουν τα νομίσματά τους για να αυξήσουν το money supply τους.Δεν μπορούσαν να αγοράσουν δολλάρια αφού ολα τα ειχαν σε δολλάρια. Η αποθεματοποίηση ήταν ενας λογος που ανέβασε το ευρώ στο 1,52.Τώρα το ευρώ μπορεί να υπαρχει σε αναλογία 60 ευρώ και 30 δολλαρια που σημαίνει οτι τα κέρδη διπλασιάζονται για τους Γερμανους στο 1:1 χωρίς να υπολογίζoυμε το σορτάρισμα που κανουν τώρα στο ευρώ και το long που θα γυρίσουν στο 1:1 οταν θα ξαναγοπουλάνε ευρώ στους ξένους.
    Στο 1.52 η ΕΚΤ, πουλησε ευρώ στις ξένες κεντρικές τράπεζες πανω απο 2 τρις ευρώ. Με την πτώχευση της ελλάδας και οταν το ευρώ πάει 1:1 θα αγοράσουν τα ευρώ πισω τζάμπα με πάνω απο 700 δις κέρδος για τους Γερμανούς και την Ευρώπη! Η ΤΕΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Και ετσι θα αποπληρώσει στους Αμερικάνους τα χρήματα που έχασε η Ευρώπη απο επενδύσεις στην Αμερική μετά την πτώση της Lehman Brothers.
    Τα ελληνικά ομολογα δεν θα σκάσουν στα χέρια των Γερμανών γιατί τα εχουν σε μετατρέψει σε ευρώ αφού αντλησαν εναντι ρευστότητα απο την ΕΚΤ. Δεν τους νοιάζει αν χρεοκοπήσει η Ελλαδα και καταστραφει αφού εχουν ξεφορτώσει τα ομολογα στην ΕΚΤ. Πόσο μαλλον επιθυμούν να ξεκουμπιστεί η Ελλάδα απο το ευρώ για να μην δώσει δεκάρα τσακιστή.
    Εαν σε αυτο το σεναριο προσθεσουμε και τα CDS που πρεπει να πληρωθουν σε περιπτωση χρεωκοπιας καταλαβαινουμε γιατι ονομαζονται ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ!!

  20. Factorx avatar
    Factorx 27/04/2010 19:00:01

    @Αρβανιτάκης Αλέξανδρος. Δεν συναίσθηση του τι τι γίνεται - εκείνη την ώρα αυτό παιζόταν - εδω καταργησαν την παραλληλη αγορά κι συ φοβασαι μην διασπείρουμε φήμες; Την κατάσταση συνειδοτοποιούμε

    (και κοίτα έσυ να μην χάνεις απο τα κοτόπουλα Μιμίκος και άσε τις υποδείξεις γι αλλού)

  21. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 27/04/2010 19:14:01

    gekapsa μην φοβασαι καρφωθηκαν χθες!παμε για κυβερνηση εθνικης ενοτητας με αλλους υπουργους και το ΛΑΟΣ. αν και τα συγκρωτηματα-μεγαλο εργολαβοι κλπ δημοκρατικες δυναμεις ειναι σε συναγερμο γιατι ο διαχειριστης που εβαλαν τους βγηκε λιγος.

    • gekapsa avatar
      gekapsa @ LEWNIDAS 27/04/2010 19:17:23

      Συμφωνώ πως χρειάζεται κυβερνηση εθν. ενοτητας ή χούντα. Τα μετρα του ΔΝΤ θα ειναι τοσο σκληρά και για 3 ολοκληρα χρόνια. Δεν θα αντεξει το ΠΑΣΟΚ

  22. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 27/04/2010 19:25:58

    Δεν καρφώθηκαν εχθές, αλλά καρφώνονται εδώ και κάτι χρονάκια. Από όταν έφτιαχναν το ρεύμα Βενιζέλογλου και ροκάνιζαν τον Καραμανλή, είχε φανεί ότι λουστράριζαν την ταφόπετρα του δικομματισμού, τα γκρουπούσκουλα, τα αποκόμματα από κόμματα, οι "ενότητες", οι συνεργασίες "σωτηρίας".
    Όταν το μενού σαπίσει, φτάνει να ανακατέψεις τα συστατικά του. Αυτό πλέον δεν λέγεται έδεσμα, λέγεται γιατρικό. Γι αυτό και η πενικιλίνη φτιάχνεται από μούχλα.

  23. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 27/04/2010 19:42:05

    Θα πρότεινα να συνδυάσουμε τα δυο σκέλη της εξόχου προτάσεώς σας με στόχο μια καλύτερη αποδοτικότητα: Κυβέρνηση εθνικής ενότητας με πρόεδρο τον Δημήτρη Ιωαννίδη.

  24. Petros avatar
    Petros 28/04/2010 00:36:31

    Για το σημερινό κατάντημα, βούλιαγμα της οικονομίας, παρά την αλλαγή κυβέρνησης οι ευθύνες είναι τεράστιες :

    1) Μετά το 1981 φαγώιθηκαν οι επιδοτήσεις της ΕΕ.

    2)Βούλιαξαν τα ασφαλιστικά ταμεία, από δεκάδες χιλιάδες νέους ασφαλισμένους με ελάχιστα ένσημα.

    3) Μπήκαν εκατοντάδες χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι στο Δημόσιο. Τα ποσοστά στην ΑΔΕΔΥ φανερώνουν την κύρια ευθύνη του προβλήματος.

    4) Πήραμε τους Ολυμπιακούς που κόστισαν 30 δισ ευρώ για να ικανοποιηθούν οι φιλοδοξίες κάποιων ανθρώπων, πολιτικών και μη, καθώς και μεγάλων κατασκευαστικών εταιρειών.

    5)Τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων, αρχικά, δεν αξιοποιήθηκαν και μετά χάθηκαν στο Χρηματιστήριο και σε τοξικά ομόλογα.

    6)Τα περισσότερα δημόσια έργα πληρώθηκαν αρκετές φορές πάνω από τον αρχικό τους προϋπολογισμό.

    7) Μετά τη λεηλασία των αποταμιεύσεων του ελληνικού λαού στο Χρηματιστήριο, το 1999 και αυτές τις μέρες, έρχεται και η άμεση αρπαγή με μειώσεις μισθών, επιδομάτων, βαριά φορολογία με τεκμήρια, με φοροεπιδρομή στην μικρή και μεσαία ακίνητη περιουσία των Ελλήνων.

    Κι όμως οι γερμανικές εταιρείες έφαγαν και τρώνε πολλά από τον ιδρώτα του ελληνικού λαού, με τις μίζες που έδιναν απλόχερα, στηρίζοντας τη γερμανική οικονομία.

    Μια λύση υπάρχει για να δεχτεί ο ελληνικός λαός τα μέτρα:

    Να ισχύσει ανώτερο ετήσιο εισόδημα για όλους τους πολιτικούς, ανώτερους δημόσιους υπαλλήλους,εκδότες,μεγαλοδημοσιογράφους, επιχειρηματίες σε δημόσια έργα ή συνεργάτες σε δημόσιες υπηρεσίες, εν ενεργεία και συνταξιούχους που κυβέρνησαν τη χώρα τα 40 τελευταία χρόνια, από υψηλές θέσεις ανώτερο ετήσιο εισόδημα 50.000 ευρώ ( το διπλάσιο του μέσου Έλληνα ). Τα υπόλοιπα να τα καταθέτουν στο ταμείο για την απόσβεση του δημοσίου ΧΡΕΟΥΣ για τα επόμενα 20 χρόνια. Να έχουν στη κατοχή τους το μάξιμουμ 5 ακίνητα και να καταργηθεί η βουλευτική ή άλλη σύνταξη, εάν έχουν άλλα εισοδήματα.Τα υπόλοιπα να τα προσφέρουν στο κράτος που χρεοκόπησε εξαιτίας των επιλογών τους.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ, εάν αγαπούν την Ελλάδα, πρέπει να κάνουν ΘΥΣΙΕΣ. Μέτρα σοκ, λοιπόν, και γι' αυτούς ! Με πρώτους και καλύτερους αυτούς που υπερθεματίζουν τα μέτρα- σοκ για τον λαό, δηλαδή τους γνωστούς ...βρυκόλακες. Ας τα χαρισουν όλα στο δημόσιο και ας ζήσουν με 700 ευρώ μηναίως.Τα υπόλοιπα στο κράτος. Να παραιτηθούν από τις βουλευτικές τους συντάξεις και την περιουσία τους.Ο κόσμος νοιώθει οργή που τους βλέπει στα ΜΜΕ, καθώς και τους κατευθυνόμενους δημοσιογράφους σε όλες τις ζώνες με τα παχυλά συμβόλαια ...