#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρευση των εσόδων



Θα τους γράψει η ιστορία αφού καταφέρνουν να σπάνε το ένα μετά το άλλο τα... αρνητικά ρεκόρ. Τα στοιχεία για την εκτέλεση του προϋπολογισμού το α' εξάμηνο δείχνουν ότι πράγματι η κυβέρνηση “εκτέλεσε” την οικονομία. Εχουμε και λέμε τα κατορθώματα της κυβέρνησης:

Το έλλειμμα του  προϋπολογισμού το α΄ εξάμηνο του τρέχοντος έτους εκτινάχθηκε στα 12,7 δισ. ευρώ έναντι στόχου 10,3 δισ. ευρώ και ελλείμματος 9,99 δισ. ευρώ την αντίστοιχο περίοδο του 2010.
Οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού είναι αυξημένες κατά 8,8% έναντι του 2010. Παρ' ότι δηλαδή έκοψαν μισθούς και συντάξεις το κράτος παραμένει σπάταλο. Που πάνε τα λεφτά είναι το ερώτημα. Οπως λέει το υπουργείο το αποτέλεσμα αυτό προκύπτει από τις αυξημένες δαπάνες για τόκους κατά 1.277 εκατ. ευρώ, τις αυξημένες επιχορηγήσεις στα Ασφαλιστικά Ταμεία εξαιτίας της μείωσης των εσόδων τους από ασφαλιστικές εισφορές κατά 1.280 εκατ. ευρώ, τον ΟΑΕΔ για την καταβολή επιδομάτων ανεργίας κατά 348 εκατ. ευρώ και τα νοσοκομεία κατά 935 εκατ. ευρώ (506 εκατ. ευρώ για την πληρωμή των προμηθειών του έτους 2011 και 429 εκατ. ευρώ για την καταβολή οφειλών από προμήθειες παρελθόντων ετών).
Σε ό,τι αφορά τα συνολικά έσοδα κατά το α' εξάμηνο (Τακτικός και ΠΔΕ), υστερούν έναντι του στόχου κατά 3.016 εκατ. ευρώ, ενώ οι συνολικές δαπάνες (Τακτικός και ΠΔΕ) παρουσιάζονται μειωμένες κατά 644 εκατ. ευρώ. Δηλαδή η “μαύρη τρύπα” είναι πάνω από 3 δισ. κι έχει ο θεός.
Τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού ανήλθαν σε 21.818 εκατ. ευρώ και εμφανίζουν μείωση έναντι του αντίστοιχου χρονικού διαστήματος του 2010 κατά 8,3%.
Τα έσοδα του ΠΔΕ είναι αυξημένα κατά 87,7% ή κατά 337 εκατ. ευρώ.

Βέβαια στο οικονομικό επιτελείο είναι αισιόδοξοι ότι με τα φορολογικά μέτρα που πήραν στο Μεσοπρόθεσμο, θα ανακάμψουν τα έσοδα. Κούνια που τους κούναγε. Που θα βρουν τα λεφτά οι πολίτες να πληρώσουν τα μπιλιετάκια της εφορίας που θα έλθουν από Σεπτέμβριο; Αρα να μην ελπίζουν σε βελτίωση εσόδων. Αν βέβαια είναι κυβέρνηση μέχρι τον Οκτώβρη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 20/07/2011 22:22:42

    Είναι πλέον ή βέβαιον ότι οι άνθρωποι εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία.Τα πάντα θυσία στον βωμό της μελλούμενης "παγκόσμιας διακυβέρνησης" που τόσο αγαπά ο νυν πρωθυπουργός.Ετσι, για να ετοιμαστεί κατάλληλα το έδαφος, πρέπει η κοινωνία να αποσαρθρωθεί, η οικονομία να διαλυθεί και όλα να γίνουν "χυλός" εύκολα ελεγχόμενος.Κατά τον τρόπο αυτό, η σταγόνα νερού αύριο-μεθαύριο θα φαντάζει ως καταιγίδα στα μάτια του διψασμένου.
    Οσο ταχύτερα απομακρυνθούν από την εξουσία, τόσο το καλύτερο για τον Ελληνισμό αλλά και για την υπόλοιπη Ευρώπη (ενεργούν ως Δούρειος Ιππος)

  2. axis avatar
    axis 20/07/2011 22:41:17

    Άντε και έπεσε το ΠΑΣΟΚ. Είναι έτοιμη η ΝΔ να αναλάβει την εξουσία; Γιατί δεν έχει στελεχώσει με τα πλέον ικανότερα στελέχη της τον κομματικό της μηχανισμό; Τι περιμένει; Γιατί εγώ αυτούς που βλέπω σε κομματικές συγκεντρώσεις της ΝΔ είναι ακόμα χειρότεροι και από τα στελέχη που μας οδήγησαν στην ντροπιαστική ήττα του 2009... Με αυτούς θα πάει στις εκλογές;

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/07/2011 22:54:25

    Σε μια οικονομία:
    που βρίσκεται σε ύφεση
    που έχεις περικόψει διαθέσιμο εισόδημα - κατανάλωση - παραγωγή
    και ξανά περιορίζεις το διαθέσιμο εισόδημα με νέα φορολογία και περικοπές αποδοχών και συντάξεων και μάλιστα οριζόντια ....ρίχνοντας και ένα κεφαλικό φόρο οι αγάδες μας...προϋπολογίζεις έσοδα;

    Μόνο ένας θίασος σκιών θα προϋπολόγιζε αύξηση εσόδων από μια οικονομία που τη βυθίζεις σε ακόμα μεγαλύτερη ύφεση....με την μοιρασιά του Καραγκιόζη.


    ΥΓ

    Το πρόβλημα είναι όχι μόνο ...εγκεφαλικό αλλά και υπαρξιακό: άνθρωποι χωρίς προβλήματα δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα αφού δεν αδυνατούν να το κατανήσουν...
    Οταν τα υπαρξιακά τους διλήμματα αναλώνονται στην επιλογή της ...καλοπέρασης πως να κατανοήσουν τον αγώνα των υπολοίπων για τη επιβίωση;
    Πολιτικοί, σύμβουλοι και υπάλληλοι των τετραψήφιων μηδενικών αποδοχών εφαρμόζουν λύσεις και ιδέες στην κοινωνία του μηδενικού εισοδήματος ....μηδέν εις το πηλήκιο λοιπόν....προς τι η έκπληξη των επαναλαμβανόμενων "επιτυχιών";

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/07/2011 22:54:43

    Σε μια οικονομία:
    που βρίσκεται σε ύφεση
    που έχεις περικόψει διαθέσιμο εισόδημα - κατανάλωση - παραγωγή
    και ξανά περιορίζεις το διαθέσιμο εισόδημα με νέα φορολογία και περικοπές αποδοχών και συντάξεων και μάλιστα οριζόντια ....ρίχνοντας και ένα κεφαλικό φόρο οι αγάδες μας...προϋπολογίζεις έσοδα;

    Μόνο ένας θίασος σκιών θα προϋπολόγιζε αύξηση εσόδων από μια οικονομία που τη βυθίζεις σε ακόμα μεγαλύτερη ύφεση....με την μοιρασιά του Καραγκιόζη.


    ΥΓ

    Το πρόβλημα είναι όχι μόνο ...εγκεφαλικό αλλά και υπαρξιακό: άνθρωποι χωρίς προβλήματα δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα αφού δεν αδυνατούν να το κατανοήσουν...
    Οταν τα υπαρξιακά τους διλήμματα αναλώνονται στην επιλογή της ...καλοπέρασης πως να κατανοήσουν τον αγώνα των υπολοίπων για τη επιβίωση;
    Πολιτικοί, σύμβουλοι και υπάλληλοι των τετραψήφιων μηδενικών αποδοχών εφαρμόζουν λύσεις και ιδέες στην κοινωνία του μηδενικού εισοδήματος ....μηδέν εις το πηλήκιο λοιπόν....προς τι η έκπληξη των επαναλαμβανόμενων "επιτυχιών";

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 20/07/2011 23:41:40

      +1000 Iθαγενή

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/07/2011 23:20:38

    Για να μιλήσουμε και επί της ουσίας:

    η λειτουργία (όχι μόνο της οικονομίας αλλά και οποιουδήποτε συστήματος) προϋποθέτει την σταθερότητα του περιβάλλοντος στο οποίο υπάρχει και λειτουργεί.

    Με την απειλή (εκ νέου ...) για την 6η δόση έχει κατατεθεί ένα νομοσχέδιο στη Βουλή με πάνω από 30 τροπολογίες, το οποίο είναι το δωδέκατο (σε διάστημα ενός χρόνου!!!) και που μεταβάλλει τις οικονομικές μεταβλητές (έσοδα, διαθέσιμο εισόδημα , ασφαλιστικό).

    Αν εξαιρέσουμε τις ρυθμίσεις που γίνονται για την τουριστική κατοικία...ποιος θα επενδύσει σε μία χώρα που σε 300 ημέρες έχει αλλάξει 12 φορές τις φορολογικές διατάξεις;
    Ποιος θα δραστηριοποιηθεί σε μια χώρα που οι εργασιακές σχέσεις η παραγωγή η αμοιβή και η φορολόγηση καθορίζονται από τα νούμερα της πλατείας Συντάγματος;
    Που ο προγραμματισμός ακολουθεί τις καταστάσεις και η στρατηγική είναι να κλείνεις τρύπες που άνοιξες χθες;
    Τα έσοδα απλά προϋποθέτουν δύο απλά πραγματάκια: αφενός να ...υπάρχουν έσοδα για να φορολογηθούν αφετέρου να υπάρχει μηχανισμός και τρόπος βεβαίωσης και είσπραξης. Ας ξανά πούμε λοιπόν στους φωστήρες της πλατείας Συντάγματος ότι για την πρώτη παράμετρο έχουμε ύφεση και για τη δεύτερη δεν υπήρξε και υπάρχει θέληση και με ανύπαρκτα δεδομένα και με την απουσία βούλησης το μόνο που επιτυγχάνει κάποιος είναι οι ...φαντασιώσεις και η έκφραση των ονειρώξεων ως επιθυμιών...

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/07/2011 23:21:07

    συμφωνο απολυτως με τον σαγνο κων/νο. ετσι ακριβως ειναι πλεον τα πραγματα.
    δε τους ενδιαφερει τιποτα αλλο παρα μονο η πληρη εξαθλιωση του ελληνικου λαου. μεσα απο την εξαθλιωση θα περασουμε στην παγκοσμια διακυβερνηση που ειναι το ονειρο του παπανδρεου. δεν ειναι τυχαιο πως η ανθρωποι δυο χρονια τωρα δε μιλανε καθολου για αναπτυξη. δεν τους ενδιαφερει η αναπτυξη.
    ο μονος σκοπος τους ειναι να δανειζομαστε και πανηγυριζουν γ¨αυτο.

  7. katerina avatar
    katerina 21/07/2011 00:00:53

    κανένας υψηλόμισθος ελληνας πολίτης δεν θα παίρνει μισθό πάνω από 2.500 € για πέντε χρόνια. από τον πρόεδρο της δημοκρατίας, τον πρωθυπουργό, υπουργούς, προβόπουλους και κάτω.

    οι πολίτες των 1000, 700, 500, 300,150 € θα παραμείνουν όπως είναι.

    σε πέντε χρόνια θα τρίβουμε τα ματάκια μας με τη μπάγκα που θα έχουμε κάνει!

    ποιοι πατριώτες θα το τολμήσουν?! κανείς τους ! γιατί είναι όλοι τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ και καρεκλοκένταυροι!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αλίμονό μας!!!!!!!!!!!!!

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 21/07/2011 00:16:16

    Το ΜΠΑΤΣΟΚ είναι εδώ και ληστεύει το λαό.....