17/10/2008 19:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρευση στο ΧΧΑ λόγω….Τουρκίας

Σημαντικά κέρδη κατέγραψαν σήμερα οι ευρωπαϊκές μετοχές, με πρωταγωνιστή της ανόδου τις μετοχές του ενεργειακού κλάδου, μετά και την ανάκαμψη των τιμών του πετρελαίου.

Ωστόσο, παρά το θετικό κλίμα στις διεθνείς αγορές η κάθετη πτώση συνεχίστηκε και σήμερα στο ΧΑΑ. Ο Γενικός Δείκτης Τιμών, αν και ξεκίνησε ανοδικά, έκλεισε τελικά στις 2.117,41 μονάδες, παρουσιάζοντας μεγάλες απώλειες σε ποσοστό 6,11%.  Πρόκειται για χαμηλό πενταετίας. Οι επιμέρους κλαδικοί δείκτες κινήθηκαν σε αρνητική τροχιά, με εξαίρεση των Τροφίμων-ποτών, ο οποίος ενισχύθηκε κατά 3,44%. Απώλειες 10,07% στον τραπεζικό τομέα.

Η τιμή της μετοχής της Εθνικής Τράπεζας κατέρρευσε. Έπεσε κατά 14,5% και έκλεισε στα 17,80 ευρώ. Η αιτία είναι μαζικές ρευστοποιήσεις στην Τουρκία, όπου ως γνωστόν η Εθνική Τράπεζα εξαγόρασε την τουρκική Finance Bank, μια κίνηση για την οποία η διοίκησή της επικρίθηκε έντονα. Πρόβλημα παρουσίασε και η μετοχή της Eurobank (-7,02%) , η οποία επίσης έχει επενδύσει στην Τουρκία (Tekfen Bank). Εφόσον διατηρηθεί αυτή η πτώση τότε  Εθνική και Eurobank θα καταγράψουν σημαντικές απώλειες καθώς οι ζημιές πηγαίνουν απευθείας στα ίδια κεφάλαια.     

Λόγω των ανησυχιών για τις αναδυόμενες οικονομίες το ευρώ έχει ανέλθει σε 2,06 τουρκικές λίρες έναντι 1,70 λίρες που ήταν το τελευταίο διάστημα. Την ίδια ώρα η ισοτιμία δολαρίου - Τουρκικής λίρας είναι 1,5183 τουρκικές λίρες. Δηλαδή η τουρκική λίρα βρίσκεται στα χαμηλότερα επίπεδά της από το 2006.

Την πτώση της Εθνικής ακολούθησαν, η μετοχή  της Βιοχάλκο με -11,54% και η Eurobank με -10,5%, η Ελλάκτωρ με -9,60%, η Alpha Bank με -8,62%, ο Τιτάνας με - 9%, σε τρίτη συνεχόμενη μέρα κατάρρευσης. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/10/2008 19:35:35

    Τον Αράπογλου θα τον πάει κανείς στον εισαγγελέα?

  2. Λόλας avatar
    Λόλας 17/10/2008 19:41:55

    Δηλ. έπεσαν όλες οι μασονομετοχές ....

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/10/2008 19:41:58

    17,80; στα ποσα να αγορασουμε;

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/10/2008 20:45:45

    Μην είστε κακεντρεχείς. Οι Γάλλοι αγόρασαν την εμπορική στα 25 και τώρα έχει 8,6. Ήταν κορόιδα? Προσωπικά δεν το νομίζω. Επίσης εκ του αποτελέσματος νομίζω ότι η εξαγορά στην Τουρκία ήταν επιτυχής για την Εθνική αν δεν εμπλακούμε σε πόλεμο κάποια στιγμή.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/10/2008 20:49:31

    >17,80; στα ποσα να αγορασουμε;

    8 δις κεφαλαιοποίηση. Αν τη θεωρείς λογική αγοράζεις, αν δε τη θεωρείς λογική δεν αγοράζεις.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/10/2008 21:03:10

    O Arapoglou echei to paidi tou sto Boston,to spitaki sto Londino kai ton vlepo na tin kanei m elafra pidimatakia...

    I parimoia tou paei ganti : ton Arapoglou ki an pleneis,to sapouni sou chalas...

    Vios kai politeia o Sir Takis apo tin epochi tis Chase...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2008 22:09:18

    Για το ότι έπεσε η Τουρκική αγορά, δεν ευθύνεται ο Αράπογλου. Ούτε έπεσαν οι άλλες εταιρίες που αναφέρει η ανάρτηση λόγω Φινανσμπανκ.

    Απλά, κατάλαβε ο κόσμος αυτά που είπε τόσο ευγενικά ο Προβόπουλος χτες ή προχτές, 10-20 "μάνατζερς" μεταξύ τους κατάλαβαν με λίγη καθυστέρηση τι γίνεται και ...φοβάμαι ότι θα πέσει κι άλλο.

  8. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 17/10/2008 22:51:48

    Φέραμε το Las Vegas στο Ελλάντα και τι κατορθώσαμε ; να τα χάσουμε όλα.
    Ενας παλιός παίχτης έλεγε :
    Στον τζόγο υπάρχουν τρία όρια, όπου αρκεί να κρατήσεις έστω ένα από αυτά για να βγεις κερδισμένος :
    - Το όριο τους κέρδους, δηλαδή θα παίξω μέχρι να κερδίσω τόσα, μετά σταματάω.
    - Το όριο της χασούρας, δηλαδή μέχρι να χάσω τόσα, μετά σταματάω.
    - Το όριο του χρόνου, θα παίζω για ένα άλφα χρονικό διάστημα και μετά χάνω-κερδίζω σταματάω.

    Ξέρετε κανέναν να έχει κρατήσει έστω ένα από αυτά;

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/10/2008 10:56:43

    Φυσικά, ανώνυμε #16, φυσικά. Η αμαρτία που φαίνεται παγκόσμια αυτές τις μέρες είναι ότι μάλλον το ρίσκο που αναλαμβάναμε δεν ήταν πλήρως κατανοητό (ή παρουσιασμένο) και ίσως από την αρχή υπήρχε περισσότερο ρίσκο από όσο άρμοζε στην ex ante απόδοση. Βαθειά νερά...

  10. KAVAR avatar
    KAVAR 18/10/2008 13:09:19

    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ Ο ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ(BONUS KAI OPTIONS)ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΑΝ.ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΜΥΘΗΤΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΒΟNUS ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΟΧΕΣ (STOCK OPTIONS) ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΑΡΑΓΕ?

  11. ΜΕΝΤΑ avatar
    ΜΕΝΤΑ 18/10/2008 15:18:05

    Ο Κ.ΑΡΑΠΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΛΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΜΕΤΙΧΕΣ ΕΤΕ ΣΤΟ
    ΙΛΥΓΓΙΟΔΗ ΥΨΟΣ (ΚΑΤΗΘΗΤΕ) ΤΩΝ 7 (ΕΠΤΑ EURO) TΗ???
    ΨΕΛΛΙΣΑΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ?

  12. miaouth avatar
    miaouth 19/10/2008 12:01:45

    Συμβαίνει απλά επειδή "βαράνε διάλυση" τα Hedge Funds και ρευστοποιούν ότι έχουν και δεν έχουν (στις μεγαλύτερες αγορές υπάρχουν θεσμικοί αγοραστές που αγοράζουν, εδώ αυτοί είναι εντελώς ανενεργοί).
    Τα άλλα είναι τρίχες.