27/02/2009 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρευση μιας τράπεζας «βλέπει» ο Αλμούνια

(Μόνο στο http://www.antinews.gr/). Ο επίτροπος Νομισματικών Υποθέσεων Χοακίν Αλμούνια φοβάται ότι θα καταρρεύσει μια ελληνική τράπεζα από τις τρεις που αντιμετωπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα. Oπως εξομολογήθηκε αυτήν την εβδομάδα σε ελληνίδα πολιτικό, φοβάται επίσης ότι στην περίπτωση αυτή θα συμπαρασυρθούν και άλλες τράπεζες και τελικά η ελληνική οικονομία !!! Για όσους αμφισβητήσουν τα λεγόμενα του Αλμούνια σημειώνουμε ότι η συνάντηση με την ελληνίδα πολιτικό έγινε σε γνωστό ιταλικό εστιατόριο των Βρυξελλών.

Στο μεταξύ, όπως διαρρέει το υπουργείο Οικονομικών η τακτική που θα ακολουθήσει η ελληνική αντιπροσωπεία στην Σύνοδο Κορυφής της Κυριακής στις Βρυξέλες θα αποσκοπεί: Na πεισθεί, πρώτον, η ΕΕ ότι το πρόγραμμα Σταθερότητας είναι ρεαλιστικό και δεύτερον ότι η ελληνική κυβέρνηση διαθέτει αξιόπιστο εναλλακτικό σχέδιο. Στο πλαίσιο αυτό ο κ. Παπαθανασίου θα παραδώσει στην Κομισιόν λεπτομερή κατάλογο με τις περικοπές δαπανών που εξήγγειλε προχθές ο κ. Καραμανλής (περικοπή κατά 10% στις ελαστικές δαπάνες, πλαφόν στις αμοιβές των golden boys κλπ) από τα οποία η κυβέρνηση προσδοκά όφελος τουλάχιστον  650 εκατ. ευρώ. Αν η ΕΕ δεν πεισθεί με αυτά, τότε θα εφαρμοσθεί το «Σχέδιο Β΄» που είναι φυσικά τα νέα φοροεισπρακτικά μέτρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 14:40:12

    Αφήστε τα ψόφια.

    Ποιά είναι η τράπεζα και από ποιόν προέρχεται η είδηση.

    Αλλιώς δεν έχει νόημα να την βγάζετε.

  2. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 14:44:02

    Νομίζεις ότι έχουμε πρωταπριλιά σήμερα μπουρδέλο?
    Μάζεψε ότι καταθέσεις έχεις και στο κασελοντίβανο γρήγορα.....

  3. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 14:45:25

    Αν δεν ήσουν τιραμόλας θα σου απαντούσα.

  4. osaperas avatar
    osaperas 27/02/2009 14:45:34

    Έχει σημασία ποια ειναι η τράπεζα.
    Κάποια θα ειναι η πρώτη και κάποια θα είναι η δεύτερη.
    Αφού έτσι κι αλλιως η μία θα συμπαρασύρει την άλλη

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/02/2009 14:58:00

    Kαι εχω κανει μαλακιες...
    Εχω βαλει ολα τα λεφτα,σε μια απο τις τρεις ιδιωτικες,και οχι μονο σε καταθεσεις.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/02/2009 14:59:41

    Το κακο ειναι,οτι εχω κανει ΤΙΣ μαλακιες...
    Εχω βαλει ολα τα λεφτα,σε μια απο τις τρεις ιδιωτικες,και οχι μονο σε καταθεσεις.

  7. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2009 15:01:40

    BORDELLO: Για "ψόφια" να μιλάς αλλού μεγάλε. Οταν γράφουμε κάτι και μάλιστα 'αποκλειστικό" ξέρουμε τι λέμε

  8. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 15:05:01

    Προφανώς μπουρδέλο δεν έχεις κατλάβει τίποτα από το τι πρόκειται να συμβεί τους επόμενους μήνες...
    Οι αξίες και οι υπεραξίες των τραπεζικών προιόντων είναι αέρας κοπανιστός για τον απλούστατο λόγο επειδή δεν υπάρχουν.
    Στην πραγματικότητα υπάρχουν μόνο άνθρωποι και αγαθά.
    Τα υπόλοιπα είναι κατασκευάσματα επιτήδειων...
    Στην ουσία το χρηματοπιστωτικό σύστημα είναι μία φούσκα αξιών και υπεραξιών με σκοπό την κλοπή των εισοδημάτων των πολιτών και το φούσκωμα της τσέπης αντιπαραγωγικών golden boys...

  9. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 15:08:16

    Αφού ξέρετε τι λέτε και δεν θέλετε να πείτε την τράπεζα πείτε τουλάχιστον ποια ήταν η πολιτικός που γευμάτισε με τον Αλμούνια.

    Κύττα να δεις φάκτορα, τιραμόλα, ή όπως αλλιώς σε λένε, η Ελληνική οικονομία αυτή τη στιγμή κρέμεται από μια κλωστή ο οποιοσδήποτε πετάει κάποια είδηση τόσο σοβαρή πρέπει να έχει και τη συναίσθηση των επιπτώσεων που μπορεί να έχει η είδηση στα μυαλά του κοσμάκη.

    Αν θέλει βέβαια αυτός να λέγεται σοβαρός αναλυτής και όχι παπαγαλάκι.

  10. Helmut avatar
    Helmut 27/02/2009 15:09:07

    Εντελώς μπαρούφα μου ακούγεται... και

    "Για όσους αμφισβητήσουν τα λεγόμενα του Αλμούνια σημειώνουμε ότι η συνάντηση με την ελληνίδα πολιτικό έγινε σε γνωστό ιταλικό εστιατόριο των Βρυξελλών..."

    Πως το ιταλικό εστιατόριο αποτελεί απόδειξη ότι πράγματι τα είπε αυτά ο Αλμούνια ειλικρινά δεν καταλαβαίνω

  11. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 15:10:27

    @τιραμόλα

    Αυτά που λες τα αντιλαμβάνομαι καλύτερα από εσένα.

    Εσύ καταλαβαίνεις τις επιπτώσεις αυτών που, πιθανώς, εσύ γράφεις;

  12. Helmut avatar
    Helmut 27/02/2009 15:11:38

    Και συμπληρώνω...

    Μάλλον η "ελληνίδα πολιτικός" ήθελε να κάνει την έξυπνη και τρανή λέγοντας σε κανένα πηγαδάκι "μου εκμυστηρεύτηκε ο Αλμούνια ότι θα καταρρεύσει ελληνική τράπεζα" με διακαή πόθο να αναδημοσιευτεί σε καμία παραπολιτική στήλη ή σε κάποιο μπλογκ... όπερ και εγένετο...

  13. donaE avatar
    donaE 27/02/2009 15:12:19

    Μ'αρεσει που λεγανε το φθινοπωρο,οτι ευτυχως οι ελληνικες τραπεζες δεν εχουν τοξικα.Και τα ανοιγματα στα Βαλκανια?Τα στεγαστικα?Αν ρωτησεις ενα-γυρω ολοι εχουν δανειο.

  14. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 15:16:49

    Γνωστες μας ειναι και οι 3.
    Και τι γινεται σε περιπτωση καταρρευσης;
    Οι καταθεσεις μας πανε περιπατο;
    Στα Βρυξελλιωτικα χτεσινα νεα διαβαζω μολις οτι ο Γερμανος Στο'ιμπερ ζητησε την τιμωρια της Ελλαδας για τα ψευδη στοιχεια της οικονομιας, που προσκομιζε στους εταιρους τα τελευταια χρονια, αλλα η Χουμπνερ σαν απο μηχανης θεα ηρθε να τους ανακουφυσει, καλωντας τον Ελληνα υπουργο Οικονομιας να προσκομισει ταχιστα το σχεδιο, που εκπονησε για τη μειωση περιττων εξοδων για τη συγκρατηση της οικονομιας λιγο πριν τον γκρεμο.

  15. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 15:17:30

    @10 Μπουρδέλο
    Ανησυχία βλέπω για να μην σκάσει το μπαλόνι...
    Άκου φίλε , οι άνθρωποι έχουν ανάγκη τα αγαθά , την πρόσβαση και την χρήση τους.
    Δεν γίνεται να ζούμε σε μία εικονική φούσκα και να εξαρτάται η ζωή μας η ίδια από το αν θα σκάσει το μπαλόνι από το συνεχές φούσκωμα...
    Γκέγκε?

  16. GreenPoint avatar
    GreenPoint 27/02/2009 15:22:36

    Factorx..νΝομιζω οτι ειναι λαθος να δημοσιευεις εστω και υπο τυπο σχολιου τετοιες ειδησεις γιατι κατα λαβαινεις οτι επιβαρυνεται το ηδη βαρυ οικονομικο κλιμα. Ηδη αυτην την στιγμη στο χρηματηστηριο γινεται της ........Προσοχη λοιπον!!!

  17. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 15:26:00

    @17 tiramola

    ΟΚ, τώρα έγινες πλήρως αντιληπτός, εσύ και η είδηση...

  18. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2009 15:27:38

    @BORDELLO επειδή επιμένεις:

    1. Αν κρίνεις οτι εμείς κινδυνλογούμε, τότε δεν βλέπεις κανάλια και δεν διαβα΄ζεις εφημερίδες - αυτό ειναι βεβαίως καλό.

    2. εδω που φτάσαμε μόνο την αλήθεια πρέπει να λέμε

    3. Τι κάνει νιάου νιαου για το ποια ειναι η πολιτικός; Πόσες ελληνίδες πολιτικοί μπορουν να τρωνει με τον Αλμούνια;

  19. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 15:31:24

    Φάκτορα όπως αντιλαμβάνεσαι πρέπει να είσαι ποιό προσεκτικός...
    Μη μιλάς μη γελάς , κινδυνεύει η Ελλάς , το χρηματιστήριο και η παγκόσμια οικονομία της φούσκας....

  20. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 27/02/2009 15:32:33

    O κ. Αλμούνια δεν μας είπε μήπως φοβάται ότι θα καταρρεύσει ο ουρανός στο κεφάλι μας; Καλά η λαλίστατη ελληνίδα πολιτικός δεν τον πληροφόρησε ότι τράπεζες όπως η EUROBANK, η Πειραιώς ή ALPHA δεν είναι δυνατόν ποτέ να χρεοκοπήσουν γιατί οι ιδιοκτήτες τους Λάτσης, Βαρδινογιάννης και Κωστόπουλος είναι οι πατρώνοι των πολιτικών αυτής της χώρας άρα και του αρχηγού της; Θα ξεπουληθεί η μισή η χώρα αρκεί να να σωθούν. Όσο για τον κ. Αλμούνια είναι Ο Ισπανός Παπουτσής, Δήμας, Β. Παπανδρέου ή καλύτερα Διαμαντοπούλου δηλαδή συνυπεύθυνος για τα σημερινά χάλια της Ισπανίας.

  21. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 15:37:06

    σωστος ο Φακτορας.
    Το γκουγκλ τα λεει ολα

  22. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 27/02/2009 15:37:54

    Οι Ελληνικές τράπεζες έχουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε 30 δις. Ευρώ "στην άκρη" για τις "δύσκολες μέρες". Αναλογικά το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ε.Ε και ένα απο τα μεγαλύτερα απόλυτα ποσά διεθνώς.

    Ξεπερνά κατά πολύ τις επισφάλειες που "δυντηκά" μπορούν να έχουν το 2009 ένα και εφόσον..τα πράγματα γίνουν χειρότερα.

    Σήμερα μάλιστα ανακοινώθηκε ότι η παγκόσμια τράπεζα, η τράπεζα Ανασυγκρότησης και η EBRD θα "σπρώξουν" 25 δις. Ευρώ στην Ανατολική Ευρώπη.

    Εάς αφήσουμε λοιπόν τις υποτιμητικές παπαρολογίες και ας δούμε τα πραγματικά γεγονότα και όχι τις φήμες που μεταφέρει η Διαμαντοπούλου...ναι σωστά αυτή...

  23. BORDELLO avatar
    BORDELLO 27/02/2009 15:41:04

    Προσωπικώς, φήμες για ελληνικές τράπεζες που ήταν εκτεθειμένες στα τοξικά και που είναι με το ένα πόδι στον τάφο έχω ακούσει εδώ και κανα δυο μήνες τουλάχιστον. Το ότι οι τραπεζίτες συγκεκριμένων τραπεζών τελούν σε κατάσταση πανικού και ομίχλης είναι επίσης γνωστό.

    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να ανοίξω blog και να το διαδίδω στον κόσμο.

    Επίσης το θέμα δεν είναι το τι θα πει ο κάθε κύριος Αλμούνιας αλλά τι θα έπρεπε να είχαν πει ορκωτοί λογιστές για τις ελληνικές τράπεζες από τότε που έσκασε διεθνώς η είδηση για τα τοξικά.

    Κατά τη γνώμη μου προς αυτήν την κατεύθυνση πρέπει να σπρώξει ο σοβαρός τύπος και τα blogs.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/02/2009 15:44:34

    Συμφωνοντας κι εγω οτι μ αυτα τα πραγματα,δεν παιζουμε,θα προσθετα,οτι ρωτησα μεγαλοστελεχος της Εθνικης,γνωστο μου απο 30ετιας,αν θα επρεπε να παρω τα λεφτα απο κει που ταχω,και με ζημια,αν επρεπε.
    Μου απαντησε,να μην το κανω.
    Τωρα,τι να σας πω.
    Απο τη στιγμη, που δεν ειχε κανενα συμφερον να με κοροιδεψει και τα λεφτα δεν ειναι στην Εθνικη,νομιζω οτι μου ελεγε την αληθεια.
    Αυτα που πιστευε δηλαδη.

  25. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 15:48:36

    Επειδή φαίνεται ότι ξέρεις πολλά Dubai...
    Άκουσες τίποτα για το Αμερικάνικό δημόσιο ότι πήρε ένα πακέτο γύρω στο 40% της καταρρέουσας Citibank?

  26. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2009 15:58:01

    Την παιδική μου φίλη την είδα ξαφνικά.....

  27. Poisonus avatar
    Poisonus 27/02/2009 15:59:55

    Μα η Citi πρακτικά δευ υφήσταται πλέον. Μπορεί να σοκάρει αλλά βασικά είναι καλή είδηση για το τραπεζικό σύστημα. Η τιμή μετατροπής είναι που κάνει τη ζημιά.

  28. tiramola avatar
    tiramola 27/02/2009 16:00:47

    Ξέρεις τι θα πάθεις στη τελική προβοκάτωρα?
    Θαρθεί η μέρα που θα τρέχεις να τα αποσύρεις και οι πόρτες θα είναι κλειστές φυλασόμενες από ΜΑΤ....
    Η σίγουρη λύση είναι το κασελοντίβανο!
    Μόλις ισοροπήσει το σύστημα (λέμε τώρα...) τότε τα ξανακαταθέτεις.

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 16:04:33

    Προβοκάτωρ: στο χρηματιστήριο το '99 ξέρεις τι έλεγε η σιτι στους επενδυτές; Αν δεν βγείτε δεν υλοποιείτε τη χασούρα. Χα χα χα.

  30. anagnostis avatar
    anagnostis 27/02/2009 16:06:16

    Θεωρούσαμε αυτό το blog από τα πιο έγκυρα και αξιόπιστα, αλλά δυστυχώς ο κιτρινισμός και η «παπαγαλοποίηση» σαρώνουν τα πάντα.

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 16:06:33

    μια και λέμε για σίτι: έχουν σταματήσει τα ενοχλητικά τηλέφωνα στους πελάτες, λες λόγω της γκαζοβόμβας, λες λόγω κατάρρευσης ... ποιος ξέρει.

  32. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 16:11:23

    Παντως το γεγονος οτι ο Στο΄ιμπερ ηθελε να τιμωρησει αυστηρα με προστιμο την Ελλαδα για τα ψευδη νουμερα οικονομιας που προσκομιζε στην ΕΕ τα τελευταια χρονια, ειναι αληθεια, αλλα ευτυχως για καλη μας τυχη η κ. Χουμπνερ μας προλαβε στο χειλος του γκρεμου, δινοντας μας χειρα βοηθειας.
    Για λεπτομερειες της τελευταιας συναντησης κορυφης στο γκουγκλ.
    Αυτα και πολλα Γκουγκλ για Γερμανοφωνους, Γαλλοφωνους κλπ, που επιθυμουν την αληθεια απο πρωτο χερι.

  33. leon avatar
    leon 27/02/2009 16:16:15

    Πριν μερικους μηνες εγραψα εδω πως η Πειραιως παει για φουντο. Συνεχιζω να το πιστευω καθως με ενημερωσε για αυτο μεγαλοστελεχος της. Το εγραψα κανα δυο φορες αλλα ποτε δεν ειδα τετοια αντιδραση. Για ποιο "κιτρινισμο" μιλαει ο αναγνωστης? Αν εχεις μια πληροφορια (σιγουρη η οχι) δεν θα την κοινοποιησεις (με τις αναλογες επιφυλαξεις)? Το ιδιο θεωρω πως εγινε και σε αυτο το post. Πεφτει η εγκυροτητα του blog επειδη δεν σου λεει με σιγουρια τι θα γινει?

  34. GreenPoint avatar
    GreenPoint 27/02/2009 16:37:55

    @38leon Δενσυμφωνω μαζι σου οτι θα πρεπει να δημοσιευονται οποιεσδηποτε πληροφοριες χωρις να ειναι απολυτα τσεκαρισμενες ,ουτε καν με επιφυλαξεις,ιδιαιτερα απο σοβαρα site.Oσον αφορα αυτα που γραφεις για την Πειραιως και το μεγαλοστελεχος που σου ειπε οτι παει για φουντο ειναι απολυτα ψευδη καο στο λεω αυτο μετα λογου γνωσεως!!!

  35. leon avatar
    leon 27/02/2009 16:50:19

    @ 39
    Μαλλον εχουμε μπερδεψει το blog με πρακτορειο ειδησεων. Στο πρακτορειο θα σου παρουσιασουν την ειδηση (αλλοτε σωστα - αλλοτε στραβα). Στα blog θα σου παρουσιασουν τις ιδεες τους, τις πληροφοριες τους, θα σου αναλυσουν με το δικο τους βλεμμα την ειδηση που ακουσες απο το πρακτορειο. Εδω δεν ειναι τα "νεα". Εδω ειναι τα "αντι-νεα". Δεν περιμενω απο κανεναν να μου παρουσιασει πρωτος τα γεγονοτα που θα διαβασω και στο in.gr η θα δω το βραδυ στα καναλια μονο και μονο για να λεω πως μου τα ειπε πρωτος.
    Ο καθενας μας εχει μυαλοκαι κρινει αναλογα την καθε πληροφορια που διαβαζει.

  36. stelios avatar
    stelios 27/02/2009 16:53:28

    Φυγας,δεν ειπε οτι θα χρεωκοπησουν τα αφεντικα Λατσης κλπ,αλλα τα μαγαζια τους οι Τραπεζες,δεν ταυτιζονται να ξερεις οταν βουλιαζουν....

  37. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2009 17:05:02

    @35anagnostis. Αγαπητέ μου μπορείτε να λέτε ο,τι θέλετε και να διρρυγνύεται τα ιμάτια σας για την απώλεια της εγγυρόητός μας. Αλλά δεν πρόκειται να αποκαλύψουμε τις πηγές μας. Και επισημαίνω οτι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής ούτε μια είδησή μας που να να μην έχει επιβεβαιωθεί με τον ένα, ή τον άλλο τρόπο.

  38. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 27/02/2009 17:23:21

    Σας ειχα ξαναπει πως πριν τη ληξη του τελευταιου χρονου πηγα στην Εθνικη να τσεκαρω βιβλιαριο καταθεσεων, που ειχα σε δρχ πριν την αλλαγη σε Ε και μου λενε μετα απο καποιες ηλιθιες μαθηματικες πραξεις, πως λογω υψηλων διαχειρηστικων εξοδων και ακινησιας πολλων ετων το σαλντο μου ειναι μηδεν.
    Αυτη τη μερα αντεληφτηκα πληρως την καταιγιδα, που ερχονταν.

  39. tony avatar
    tony 27/02/2009 17:32:38

    Δική μου προσωπική υποψία,ατεκμηρίωτη, λέει η Εμπορική πρώτη.Το χειρότερο μαγαζί του είδους.
    Η Πειρεώς καλό μαγαζί.

  40. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 27/02/2009 18:46:26

    @stelios
    Δεν εννοώ ότι θα πεινάσουν αλλά θα μείνουν χωρίς δόντια και αυτοί έχουν συνηθίσει στις χρυσές μασέλες. Το χρήμα ,μαύρο άσπρο, βρίσκεται στις τράπεζες.

  41. hiong avatar
    hiong 27/02/2009 20:42:46

    @Factorx
    Ωραία, ποια είδηση θα επιβεβαιωθεί; Οτι ποια πολιτικός συναντήθηκε με τον Αλμούνια και ποια Τράπεζα κατέρρευσε; Για να καταλαβαινόμαστε δηλαδή.Και γιατί δεν το αποκαλύπτεις; Τι σε εμποδίζει; Μπορείς να μας το εξηγήσεις; Αποκαλύψεις μέσα σε εισαγωγικά από άλλους συνηθίσαμε και όχι από εσένα.

  42. Barroso avatar
    Barroso 27/02/2009 21:20:07

    Πριν μια εβδομάδα η κ. Διαμαντοπούλου είχε έρθει στις Βρυξέλλες απ' όσο γνωρίζω. Τώρα με ποιόν έφαγε και τι είπαν μεταξύ τους μου είναι άγνωστο.

    Η πληροφορία ότι ο κ. Αλμούνια έχει κάποια ξαδέρφη του σε ελληνική τράπεζα και έχει πληροφόρηση εκ των έσω, ελέγχεται.

    JM

  43. tony avatar
    tony 27/02/2009 21:38:58

    Μου έκανε εντύπωση σήμερα το πρωί το ύφος των υπαλλήλων της εμπορικής.Δεν ξέρω τι συνέβη δεν έχω τίποτα πληροφορίες αλλά υπήρχε κάτι απροσδιόριστο κάτι σαν ματαιώτης ματαιωτήτων τα πάντα ματαιώτης η κάτι τέτοιο.Κατι σαν to be or not to be δεν μπορώ να το προσδιορίσω.Αυτό κίνησε την υποψία μου.

  44. Xase avatar
    Xase 27/02/2009 21:47:00

    Τιραμολα!
    Πες σε παρακαλω που μενεις να ερθω να μακελεψω το κασελοντιβανο σου. Αφου ρε μπαγασα τα εχεις ολα εκει.

  45. Tony avatar
    Tony 27/02/2009 22:15:46

    Ελληνική τράπεζα να καταρρεύσει είναι λίγο δύσκολο. Αλλά ακόμα και να συμβεί αυτό,λέω αν..(που δεν θα συμβεί), θα απορροφηθεί από κάποια άλλη. Δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίς.

  46. Xase avatar
    Xase 27/02/2009 22:26:25

    Αρκει να παρακολουθησει καποιος την εν λογω κυρια, να δει απο που σηκωνει και που καταθετει.
    Φακτωρ, τι συστηνεις εσυ;; Να τα σηκωσουμε ολα απο ολες τις τραπεζες και να τις φαληρισουμε ολες;;. Γιατι αν παμε ολοι μα παρουμε τις μονετες που εχουμε σε αυτες τις τραπεζες τοτε σιγουρα η προφητεια θα επαληθευτει.
    Και οι πολιτικοι μας που τα εχουν ρε παιδια;; Δηλαδη ο ΓΑΠ τρωει με τους συμβουλους του Λατση αλλα ταχει αλλου τα φραγκα του; Και ο ιδιος δεν ακουσε τιποτα να μας πει;;. Τι διαβολο αντιπολιτευση ειναι που (υποτιθεται πως) προστατευει τον Ελληνα πολιτη.
    Καλες οι πληροφοριες αλλα μαλλον ειναι καπως θολες.

  47. olympiada avatar
    olympiada 27/02/2009 23:28:43

    Μα καλά, σοβαρά δεν ξέρετε ποιά τράπεζα εννοούσε ο ...ανύπαρκτος (έναντι των ΗΠΑ) Αλμούνια; Η πλέον ελεεινή τράπεζα, που άρμεγε τα ντόπια κορόιδα και τα έσταξε αλλού. Που είπαμε ότι έφαγε ο ΓΑΠ;;

  48. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 28/02/2009 00:45:09

    Υπαρχει ενα χρηματιστηριακο αξιωμα,οτι το ταμπλο λεει παντα την αληθεια και αυτη θα φανει αργα η γρηγορα.
    Λοιπον κοιταξτε πως αξιολογει η αγορα τις φημες,τις αληθειες και τα γεγονοτα.
    Η τιμη της Πειραιως στο ταμπλο ειναι ΠΟΛΥ κατω απο την ονομαστικη της .
    Και ως γνωστον το Χρηματιστηριο ειναι προεξοφλητικος μηχανισμος...

  49. thanos avatar
    thanos 28/02/2009 03:31:31

    27-Dubai Expatriate Says:
    February 27th, 2009 at 3:37 pm

    Ομορφα,ομορφα αρχησες να ξεδιπλωνεις τα φτερα σου...

  50. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 28/02/2009 08:57:53

    53. Γιατι αν πας νομιζεις οτι θα σου τα δωσουν;
    Για δοκιμασε κι εσυ να ζησεις ο,τι εζησα εγω.
    Κι εγω βρισκομαι με διακοπες στην Ελλαδα και αν μου κατασπαραξουν τις καταθεσεις μου δε θα εχω ουτε για ενα μπουκαλι νερο αυριο.
    Εισητηρια για φευγιο απο ιντερνετ εξασφαλισμενα, ευτυχως

  51. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 28/02/2009 13:57:09

    Από ότι διαφάινεται η επόμενη μεγάλη τραπεζική σύγκρουση θα είναι μεταξύ 'Αλφα Μπανκ και Ευρωμπανκ, δηλάδη Λάτση-Κωστόπουλου.

    ΠΩς ΝΑ ΤΟ ΠΑΊΞΩ, 1-2 Ή Χ?