#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2011 19:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρευση Χρηματιστηρίου από φήμες για αναδιάρθρωση



Οταν πριν μερικές ημέρες, στην απεργία των δημοσιογράφων, μια φήμη περί αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους έκανε το γύρο του κόσμου και κανείς δεν μπορούσε να να το διαψεύσει, το Χρηματιστήριο, βούτηξε. Θα θυμάστε επίσης το περίφημο e-mail του.. τορναδόρου από την Κρήτη που προκάλεσε πανικό και πολιτική κόντρα διότι η κυβέρνηση είχε κατηγορήσει τη ΝΔ ότι διακινεί τέτοιες φήμες.

Ενδεικτικό, λοιπόν της διάλυσης της οικονομίας και της ανυπαρξίας κυβέρνησης είναι και αυτό που συνέβη σήμερα. Ενώ το Χρηματιστήριο κινούνταν λίγο θετικά χωρίς πολλές διακυμάνσεις, ξαφνικά βούτηξε και έκλεισε 2,5% κάτω σπάζοντας και το όριο των 1.400 μονάδων. Ολοι αναρωτήθηκαν τι συνέβη ώσπου αποκαλύφθηκε ότι ένα ακόμη e-mail έφτασε στα χρηματιστηριακά γραφεία και φυσικά στους ξένους θεσμικούς. Το μήνυμα αυτό έλεγε ότι η Ελλάδα πάει σε αναδιάρθρωση του χρέους μέσα στις επόμενες ημέρες, εκμεταλλευόμενη και τις ημέρες του Πάσχα. Μάλιστα επικαλούνταν πηγές από την Citi Group του Λονδίνου για το σενάριο αυτό.

Σε μια αστεία οικονομία και αγορά δεν χρειαζόταν τίποτε άλλο για να προκληθεί πανικός και να πέσει το χρηματιστήριο. Δείγμα της αδυναμίας της χώρας να αντέχει χτυπήματα κάτω από τη μέση. Εδώ θα μου πείτε ότι δεν αντέχει κουβέντες καφενείου...

Το ζήτημα είναι τι θα κάνει η κυβέρνηση. Εχει τα κότσια ο κ. Παπακωνσταντίνου να βάλει νομικούς και να ψάξουν το ζήτημα. Αν φταίει πράγματι η  Citi Group στο Λονδίνο έχουν τη δύναμη να την κυνηγήσουν και να τη διαλύσουν;

Οι πληροφορίες λένε ότι ο υπουργός Οικονομικών θα βγει να διαψεύσει σενάρια αναδιάρθρωσης. Ομως, αυτό είναι το αυτονόητο. Το κρίσιμο θέμα είναι πώς κατάντησαν την οικονομία και το κράτος ώστε να είναι η Ελλάδα έρμαιο του κάθε e-mail.

Είναι ένα ακόμη δείγμα της ανικανότητας και της επικινδυνότητας του οικονομικού επιτελείου.

Διερεύνηση ευθυνών για τη φημολογία

Τη διερεύνηση τυχόν ποινικών ευθυνών σχετικά με τη φημολογία που αναπτύχθηκε περί άμεσης αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους και είχε ως συνέπεια, αν και διαψεύσθηκε, τη μεγάλη πτώση του χρηματιστηρίου και την μεγάλη  άνοδο των spread ζήτησε επειγόντως από την Εισαγγελία της Αθήνας το υπουργείο Οικονομικών.
Στην Εισαγγελία διαβιβάστηκε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που φέρεται να προέρχεται από διαπραγματευτές διεθνούς επενδυτικής τράπεζας και στο οποίο γίνεται αναφορά για αναδιάρθρωση το Σαββατοκύριακο του Πάσχα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/04/2011 19:19:08

    "Αν φταίει πράγματι η Citi Group στο Λονδίνο έχουν τη δύναμη να την κυνηγήσουν και να τη διαλύσουν;"

    Εκλαμβάνω τη ερώτηση ως ρητορική ή απλά ως αστείο. Έτσι δεν είναι;

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2011 19:27:28

    ηχος στροφειου ακουγεται...
    και ενας αλλος πιο βαρυς,
    αντονοφ θαναι με κοιλια μεγαλη να χωραει εκτοπισμα...
    η σιτι στο σιτι - το σιτι και η σιτι εβαλαν φωτια στο σπιτι...

    [το 2ετες στο 22% all time high...]

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/04/2011 19:35:05

    Ήταν ωραίο το Σούνιο τη μέρα εκείνη του Ευαγγελισμού πάλι με την άνοιξη
    Λιγοστά πράσινα φύλλα γύρω στις σκουριασμένες πέτρες
    το κόκκινο χώμα κι ασπάλαθοι
    δείχνοντας έτοιμα τα μεγάλα βελόνια
    και τους κίτρινους ανθούς.
    Απόμακρα οι αρχαίες κολόνες, χορδές μιας άρπας αντηχούν ακόμη...

    Γαλήνη
    -Τι μπορεί να μου θύμισε τον Αριδαίο εκείνον;
    Μια λέξη στον Πλάτωνα θαρρώ, χαμένη του μυαλού τ’ αυλάκια•
    τ’ όνομα του κίτρινου θάμνου
    δεν άλλαξε από εκείνους τους καιρούς.
    Το βράδυ βρήκα την περικοπή:
    “Τον έδεσαν χειροπόδαρα” μας λέει
    “τον έριξαν χάμω και τον έγδαραν
    τον έσυραν παράμερα τον καταξέσκισαν
    απάνω στους αγκαθερούς ασπάλαθους
    και πήγαν και τον πέταξαν στον Τάρταρο, κουρέλι”.

    Έτσι στον κάτω κόσμο πλέρωνε τα κρίματά του ο Παμφύλιος Αριδαίος ο πανάθλιος Τύρρανος
    Γ. Σεφέρη «Επί ασπαλάθων...»

  4. jkr avatar
    jkr 20/04/2011 19:36:05

    Παίδες ποιες φήμες, στο 2ετες το επιτόκιο έφθασε τα επίπεδα του επιτοκίου της Αργεντινής την στιγμή της κήρυξης της χρεωκοπίας(2.000 μονάδες +).

    • jkr avatar
      jkr @ jkr 20/04/2011 19:51:11

      Και συγγνώμη, αλλά αυτοί που ρευστοποιούν δεν είναι Έλληνες, αλλά ξένοι κάτοχοι τραπεζικών μετοχών, που δεν επηρεάζονται από φήμες...αλλά γνωρίζουν.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ jkr 20/04/2011 22:23:44

        Άν ήξερες τι Κάφροι διαχειρίζονται τα λεφτά (πολλά είναι ασφαλιστικών ταμείων), θα χτυπιόσουν κάτω...

  5. Sofie avatar
    Sofie 20/04/2011 19:50:53

    Αχ αυτές οι φήμες!

  6. manos avatar
    manos 20/04/2011 19:55:16

    Ολα τα άλλα τα έχουν φτιάξει οι πασόκοι. Οι φήμες είναι που καταστρέφουν τον τόπο.

  7. Sofie avatar
    Sofie 20/04/2011 19:57:14

    Εγώ ένα έχω καταλάβει...ότι το ΠΑΣΟΚ είναι το κόμμα των Σορτάκιδων....
    είναι να μην τους δώσεις καινούργιο παιχνίδι...:)

    • saltcity avatar
      saltcity @ Sofie 20/04/2011 21:49:18

      Κόμμα Ελληνόφωνων Σορτάκηδων για την ακρίβεια - Κ.Ε.Σ.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2011 20:22:31

    los speculadores

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 20/04/2011 21:02:55

      descamisados speculadores

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/04/2011 20:25:05

    http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2196081

    • manos avatar
      manos @ ψυχραιμια 20/04/2011 21:16:10

      Το διάβασα σήμερα. Εκεί καταλήξαμε λοιπόν? Οποιος λέει κάτι που δεν αρέσει στην κυβέρνηση θα διώκεται είτε είναι αληθές είτε είναι απλά εκτίμηση.
      Οταν όμως στελέχη της κυβέρνησης έλεγαν διάφορα ανόητα γιατί δεν ασκήθηκαν διώξεις?
      Το πιστόλι στο τραπέζι,
      Ο τιτανικός βυθίζεται,
      Δεν υπάρχει σάλιο,
      Κυβερνάω μια διεφθαρμένη χώρα,
      Οι κερδοσκόποι θα σκίζουν τα πουκάμισά τους,
      Μαζί τα φάγαμε,
      Και τέλος τις προάλες ο παπακωνσταντίνου είπε το απίστευτο "δεν ξέρουμε πότε θα βγούμε στις αγορές". Αυτό δημοσιεύθηκε στο capital.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 20/04/2011 22:33:31

      μας δουλέυουν; Προχτές βράδυ υπουργός του Πασοκ δεν έλεγε στην Welt ότι πάμε για αναδιαρθρωση; Και ότι ήταν το πλάνο από την αρχή και δεν τους άφηναν, αλλά τώρα τους αφήνουν και θέλει το 75% των τραπεζών, και θα γίνει πριν τον Αύγουστο (δηλαδή από Μ. Παρασκευή μέχρι Αύγουστο) κλπ κλπ; h++p://www.antinews.gr/2011/04/18/97334/

      Ή πλάκα μας κάνουν ή το σπάσιμο των νεύρων είναι μέρος της άσκησης. Πάω να ακούσω την Μαντόνα στο don't cry for me Argentina

  10. zio avatar
    zio 20/04/2011 20:47:28

    Αυτά που γίνονται είναι απλά το "μουσικό χαλί" για την ανακοίνωση του ξεπουλήματος. Πάντα επικρατεί τρόμος και πανικός πριν από τις ανακοινώσεις του στημένου.
    Το μάθαμε πια το σκηνικό, τσόντα η τζούλια και "φήμες απ τον Λονδίνο/ΗΠΑ/γουοτέβερ" είναι τα προεόρτια των νέων "μέτρων".
    Και παράλληλα, προπαγάνδα και εξοικείωση.

  11. Orestios avatar
    Orestios 20/04/2011 21:01:55

    Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 20/04/2011 22:21:30

      Ορέστιε, την πάτησε πολύς κόσμος και εδώ.
      Άλλοι ήταν τζογαδόροι, καλά να πάθουν. Τιν πάτησαν όμως πιό πολλοί αφελείς, μεγαλοβδομαδιάτικα.
      Αλλά και πάρα πολλοί από τους κλέφτες με τα CD's, Έλληνες ήταν. Στην Αθήνα, στο Λονδίνο και αλλού. Αληταράδες, είναι δουλειά για την Interpol.
      Δες παρακάτω, γράφω τι ακούστηκε, τι μπουρδέτο έγινε απόψε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 22:28:03

        Ο τορναδόρος θα ήταν.
        Θείε, τα σάπια φροντίζεις να τα πουλάς με κάθε τρόπο.
        Μανίτα, ξεμανίτα, αυτή είναι η αγορά.
        Πάντα ετσι συμβαίνει όταν έχεις μια αναξιόπιστη Κυβέρνηση.
        Κι επειδή δεν μπορεί πια κανείς να τους πει αξιόπιστους, αναρωτιέμαι ποια μέλη της Κυβέρνησης συμμετείχαν στο πάρτυ.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Orestios 20/04/2011 22:33:06

          tornadores cobradores

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Orestios 20/04/2011 22:39:05

          Τι "αγορά" ρε Ορέστιε! Τόσο καιρό, λέω ότι δεν είναι αγορά, αλλά καζίνο με πειραγμένη ρουλέτα.
          Καζίνο ιδιοκτησίας Άλ Καπόνε.
          Την καμαρώνετε κι όλας την "αγορά" σας; Με εκπλήττεις, κλέφτες του παλικιαρατά είναι. Η Μπόννυ και ο Κλάιντ είναι μπροστά τους αρχάγγελοι.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Ο Θείος 20/04/2011 23:00:17

            χρωστάμε 350; Έχουμε και πρωτογενές έλλειμμα; Βασικά δεν έχουμε εμείς τι ξεημερώνει, 12 μήνες τώρα η αγορά πάει πάνω κάτω από αβεβαιότητα, μια μας σώζουν, μια δεν μας σώζουν, οι Τράπεζες έχουν ψιλοαδειάσει, συντηρούμαστε από μηχανισμό που δεν πολυκαταλαβαίνουμε, και δεν έχουμε ιδέα τι θα κάνουμε εμείς σε ένα μήνα, με Κυβέρνηση που επί 18 λέει αρλούμπες είτε επειδή μεθοδεύει είτε επειδη της λένε αρλούμπες.

            Και τι ακριβώς σου φταίει; Ότι έφταιγε και το 1939; Ή μας φταίει το Fed που χρωστάμε 350 και δεν έχουμε να τα πληρώσουμε; Φυσικά και οι traders σπεκουλάρυν του σκοτωμού.

            Αν φοβόσουν ότι θα σου μπλόκαραν τα λεφτά στην Τράπεζα, τι θα έκανες; Φταεί ο καπιταλισμός που λαδωνόμαστε από το 1990 για να δανειζόμαστε και να ψωνίζουμε Ευρωπαϊκά;

            Έχουμε 100άδες προβλήματα, μην τα κουκουλώνουμε με τρίχες...

          • Orestios avatar
            Orestios @ archaeopteryx 20/04/2011 23:09:20

            Πιστεύεις ότι αυτή η Κυβέρνηση θα ανακοινώσει μέτρα?

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 23:02:21

            Αυτή είναι η αγορά Θείε.
            Τώρα την ανακάλυψες?
            Κα δεν ειναι καπιταλιστική αυτή η αγορά, καθώς το ρίσκο το φορτώθηκες εσύ στην πλάτη σου με την Σοσιαλιστική πολιτική.
            Και σε ρωτάω: Είναι TOO BIG TO JAIL η σημερινή Κυβέρνηση, που εξαιτίας της ανικανότητάς της φτάσαμε σε αυτό το σημείο?

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 20/04/2011 23:11:14

            Εγώ λέω ότι χρειάζεται regulation.
            Μερικοί τη θέλετε deregulated.
            Η ρίζα της διαφωνίας μας είναι αυτή.
            Τα επόμενα 100 χρόναι θα έχουμε ούτως ή άλλως καπιταλισμό, όπως τα προηγούμενα 300.
            Μετά; Θα σας γελάσω, αλλά Θεού θέλοντος κάτι άλλο. Άγνωστο ακόμα.
            Ούτως ή άλλως συζητάμε για τα 100 αυτά χρόνια. Και το θέμα είναι "τι είδους καπιταλισμό θέλουμε να έχουμε". Ποτέ δεν το κρύβω, προτιμώ "παραλλαγή Ρήνου". Regulated.
            Θέλετε "τύπου City", unregulated; Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Αλλά δεν είναι στο χέρι σας. Ούτε στο δικό μου. Είναι κύρίως, δουλειά για τα "πιό μεγαλόσωμα αγόρια και κορίτσια της γειτονιάς".

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 23:24:32

            Άκου να δείς Θείε, για να μην κάνεις παρανοήσεις.
            Η αγορά, είτε έχει ρύθμιση είτε δεν έχει, πάντα θα γίνεται πεδίο όπου παρασιτούν διάφοροι, άλλοτε λίγοι και άλλοτε περισσότεροι.
            Και το επίπεδο των παρασίτων εξαρτάται όχι τόσο από τους κανόνες όσο από την θέληση των θεσμικών προσώπων να εφαρμόσουν τους κανόνες που υπάρχουν.
            Εδώ λοιπόν έχουμε πλήρη υποχώρηση του Κράτους σε όλα τα επίπεδα δίκην failed State.
            Όμως επειδή το κύριο θέμα είναι οι φήμες. Σε πληροφορώ πως, είτε ρυθμισμένη αγορά είτε όχι, η φήμη βρίσκει εύφορο πείο όταν υπάρχει αρνητική ψυχολογία ή όταν υπάρχει αξιόπιστη Κυβέρνηση.
            Και επειδή τα πρόσωπα κάνουν τους θεσμούς, και όχι το ανάποδο, όταν η Κυβέρνηση είνα για τα μπάζα, τότε ειναι πολύ εύκολο για όσους έχουν διάθεση να παίξουν με τις ρυθμίσεις να το κάνουν.
            Συνεπώς, το μείζον ζήτημα είνα η ποιότητα της διακυβέρνησης.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 20/04/2011 23:26:23

            Διόρθωση: η φήμη βρίσκει εύφορο πεδίο όταν υπάρχει αρνητική ψυχολογία ή όταν υπάρχει αναξιόπιστη Κυβέρνηση
            (αυτά συμβαίνουν με το ασύρματο πληκτρολόγιο)

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Ο Θείος 21/04/2011 07:04:52

            φυσικά και χρειάζεται regulation. Αλλά υπάρχουν δύο ειδών: (α) Η "ρυθμιστική", αυτή που αποφασίζουν οι εμπλεκόμενοι, εποπτευόμενοι από την Δικαιοσύνη ή την Βουλή ή ό,τι θές, τι και πώς, δηλαδή συμφωνημένοι κανόνες, και (β) η "διοικητική" δηλαδή αυτή που επιβάλει το κράτος πατερούλης, ο Κεντρικός Σχεδιασμός που "αυτός" ξέρει, στους καζινοκαπιταλιστές, όπως αρέσει σε εσάς να λέτε.

            Και τα δύο έχουν ατέλειες, αλλά στο πρώτο γίνεται με συμμετοχή από κάτω, στο δεύτερο με επιβολή από πάνω. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ προτιμώ το από κάτω, αλλά οι Ευρωπαίοι προτιμούν τον πάπα και τον βασιλιά, γενικώς. Όσοι δεν πολυγουστάρουν πήγαν δυτικά.

            Το Glass Steagall ήταν regulation. Αποφασίστηκε από κάποια Βουλή. Η κατάργηση του Glass Stegall επίσης καταργήθηκε από κάποια Βουλή από πίεση 1-2 μεγάλων τραπεζών, για να γίνουν σαν τις ...Ευρωπαϊκές, όπου Γιάννης κερνά Γιάννης πίνει.

            Το US GAAP υπέκυψε στο "European" GAAP και έχασε τον αυστηρό συντηρητισμό στην λογιστική απεικόνιση γνωστό και σαν mark to market.

            Αυτά τα δύο ήταν η Ευρωεμπνευσθείσα απόρριψη δύο αυτο-ρυθμιστικών, regulation στις ΗΠΑ. Μαζί με τον Ευρωπαϊκής επιννόησης σοσιαλισμό (που ασπάστηκαν οι Αμερικάνοι Πασόκοι γνωστοί και ως Δημοκρατική), είναι η αιτία της εκεί σημερινής κρίσης, και η πιθανή διαλυση του εκεί μαγαζιού.

            Η Ευρωπη έχει άλλο σύστημα, το φεουδαρχικό: 5-6 οικογένειες, αλλά αρέσκεται στο να βλέπει ...Εβραίους, πίσω από όλα. Αν τα σκεφτείς, ίδιο βιολί εδώ και αιώνες.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ archaeopteryx 21/04/2011 12:01:42

            Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η αυτορρύθμιση της αγοράς με το κράτος απλό "νυχτοφύλακα" και δικαστή είναι αδύνατη: Ο λόγος είναι, ότι παρά τα θρυλούμενα, η αγορά δεν μπορεί να ισορροπήσει σαν κλειστό σύστημα. Υπάρχουν εξωοικονομικά inputs και outputs, αναπτύσσονται συχνότατα χαοτικές διαδικασίες (από μαθηματική άποψη), και το κυριότερο, ο ίδιος ο άνθρωπος (συνήθως) δεν δρά ορθολογικά.
            Το πρόβλημα της εγγενούς χαοτικής τάσης στη βάση του δεν είναι κυρίως οικονομικό (όπως λανθασμένα νόμιζε ο Μάρξ), αλλά κοινωνιολογικό (οι διαφορές συμφερόντων μέσα στην κοινωνία είναι αδύνατοι να ισορροπήσουν χωρίς πολιτική μεσολάβηση) και φυσικό (το περιορισμένο των φυσικών πόρων).
            Τι απομένει; Η ρύθμιση μέσω της πολιτικής (και δεν εννοώ κομματική πολιτική, αλλά με την Αριστοτελική έννοια), όπου ο "Δήμος", δηλαδή το δημοκρατικά οργανωμένο κράτος, θέτει αξιολογικά κριτήρια και φραγμούς, αποφασισμένα με δημοκρατία, στην οικονομία.

        • taxidriver avatar
          taxidriver @ Orestios 21/04/2011 02:21:43

          Μπα ενας καλουπατζης απο τα απο την Καλαμπακα ηταν αυτη την φορα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 22:31:01

        Επιπλέον Θείε, ποιές ήταν οι entities, που πριν λίγο καιρό αγόραζαν CDS και τώρα ίσως να τα πούλησαν???????????????
        Ξέρεις, ή μήπως κάποιοι από την Ελλάδα σορτάραν τρελλά???????

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Orestios 20/04/2011 22:41:34

          Αυτό το ερώτημα το έθεσα ήδη αποκάτω.
          Οι "δικοί σας" είναι υπεράνω υποψίας, ευτυχώς "καθάρισε" όμορφα ο Χ. Λ. και το είχα επισημάνει πρώτος, άν θυμάσαι.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 22:57:53

            Δικοί μας?
            Δεν σε καταλαβαίνω.
            Σε κάθε περίπτωση παίχτηκε παιχνίδι και κάποιος κορυφαίος υπουργός είναι μέσα σε αυτό όπως αποκάλυψε η Γερμανική εφημερίδα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Orestios 20/04/2011 23:02:37

            Αναρωτιέμαι για δημοσιογράφους και ανθρώπους με κομματικές ιδιότητες παρακάτω, εκεί πάει.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 23:08:38

            Δεν σε καταλαβαίνω και πάλι. Τα λες θολά.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 20/04/2011 23:30:03

            Όλα αχίζουν με μια αμφιβολία.
            Και την αμφιβολία την καλλιεργούν όσοι έχουν συμφέρον.
            Δεν ήταν τυχαία η παρέλαση εγχώριων και ξένων "οντοτήτων".

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2011 21:06:33

    coralito

  13. Enzo avatar
    Enzo 20/04/2011 21:10:15

    Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει. Αυτοί που είναι σήμερα στην κυβέρνηση απλά δεν μπορούν και τα κάνουν επίτηδες για να μας καταστρέψουν.είναι όλα φανερα

  14. johny f avatar
    johny f 20/04/2011 22:04:14

    αυτες οι φημες ειναι σαν τα φιμε τζαμια καποιοι βλεπουν τους εξω τι κανουν ενω οι εξω δεν τους βλεπουν........

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 22:16:13

    "Μανιτάρι" ήταν. Γιά να πιάσουν "αμερικάνους".
    Οι πληροφορίες λένε ότι όντως ξεκίνησε από το επενδυτικό τμήμα της αναφερθείσας Αμερικάνικης τράπεζας στο City (Λονδίνο), το οποίο τμήμα "συμπτωματικά" έχει πολλά στελέχη Έλληνες. Μετά το μήνυμα πήγε "σκυταλοδρομία".
    Το στόρυ: Αύριο λήγει μιά σεβαστή παρτίδα Ελληνικών ασφαλίστρων κινδύνου (CD's). Οι "κατέχοντες" γυμνά Cd's ήθελαν να κλείσουν θέσεις τους σε όσο πιό ψηλές τιμές γίνεται. Δηλαδή να τα ξεφορτωθούν ακριβά. Έπρεπε λοιπόν ν' ανεβάσουν την τιμή στη δευτερογενή αγορά, σκαρφίστηκαν τη "μανίτα" και διέδωσαν το "μήνυμα". Τα CD's ανέβηκαν κι άλλο, αλλά την πάτησαν πολλοί, πούλησαν και μετοχές. Οι "μάγκες" στήθηκαν και με το ένα χέρι μοσχοπουλούσαν CD's και με το άλλο αγόραζαν Εθνική στα 5,25. Άλφα στα 4, κάτι κτλ.
    Φαίνεται λοιπόν εκτός των άλλων και τι ευκολόπιστους Κάφρους (με κεφαλαίο) έχει αυτός ο κόσμος του τζογο"επενδυτικού". Κοπάδι.
    Έχει (και ποιά) σχέση το όλο σκηνικό που φτιαχνόταν από μέρες; Θα σας γελάσω.
    Η Financial και Wall Street Journal να μην ήξεραν τίποτε; Απίθανο!
    Αλλά οι μακάκες της "Ελευθεροτυπίας", οι Αλτεράδες και Μεγκάδες πού πήγαν και μπλέξανε στο μπουρδέτο; Και οι σακάτηδες του FDP στο Βερολίνο;
    Ο "Κινέζος" πάλι και η παρέα του, άντε ν' αποδείξουν τώρα ότι δεν έχουν και αυτοί προβοσκίδα, μάτια πλάνα και αυτιά αεροπλάνα!

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 22:17:37

    Να θυμίσω πάλι (το έχω ξανακάνει) πώς στήνανε οι παλιοί αληταράδες το "μανιτάρι". Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι:
    Η ομάδα είχε 4 – 5 μέλη, άς πούμε τον Σαμπινιόν (ή Μαέστρο ή Τάπα), τον Ομπρελλά (ή Κράχτη), τον Γουρουνάκια, τον Πλευρώτο και τον Καλόγερα. Εντόπιζαν πρώτα τον “αμερικάνο”, κάποιον με καλό πορτοφόλι δηλαδή (συνήθως “πιατά”, Ελληνοαμερικανό ομογενή σε θερινή επίσκεψη στην πατρίδα). Τον ακολουθούσαν πολύ διακριτικά.
    Όταν έφθανε σε μέρος πολυσύχναστο, οι 5 σκόρπιζαν, ακροβολιζόταν, πλησίαζε μόνον ο Μαέστρος και άφηνε κάτω με τρόπο το “μανιτάρι”, δηλαδή ένα πορτοφόλι με λίγα κέρματα μέσα. Μόλις το έβλεπε και το έπαιρνε ο “αμερικάνος”, ο Κράχτης που ήταν κάπου εκεί δίπλα, αδιάφορος, άρχιζε να φωνάζει: “Βοήθεια, με κλέβουν, πορτοφολάς”. Άρχιζαν να τσακώνονται, πλάκωνε γύρω ο κόσμος. “Να φωνάξουμε την αστυνομία”. Άν ο “αμερικάνος” ήταν σκληρός και κινδύνευε να πέσει ξύλο, παραφύλαγαν γύρω οι υπόλοιποι της παρέας, δήθεν άσχετοι, “αγανακτισμένοι πολίτες”. “Θέλει και ρέστα ο παλιοπορτοφολάς”.
    Επενέβαινε τότε ο Μαέστρος, δήθεν να καλμάρει: ¨Όχι μην το κάψουμε το παιδί, όχι αστυνομία, δεν θα το ξανακάνει”. Έπαιρναν κάμποσα “λύτρα” του “αμερικάνου”, συνήθως dollars, έφευγε αυτός σταυροκοπούμενος, και η παρέα έψαχνε για άλλον “αμερικάνο”.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2011 22:21:41

    EKTAKTH EIΔΗΣΗ!!

    Σύσκεψη υπό τον Πρωθυπουργό, με αντικείμενο τα Social Media (twitter, flickr, utube, skype, facebook etc.) πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Βουλή. Στη σύσκεψη συμμετείχαν ο υπουργός Πολιτισμού, Παύλος Γερουλάνος και ο αναπληρωτής υπουργός Πολιτισμού, Τηλέμαχος Χυτήρης

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 20/04/2011 22:29:00

      Εκλογές μυρίζω

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 20/04/2011 22:38:11

        έτσι είναι, η χώρα καίγεται και αυτοί χτενίζονται

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 22:26:55

    Άν ψάξουν να δούν ποιά παρτίδα CD's ήταν, πότε ακριβώς βγήκαν στην πρωτογενή αγορά, ποιοί αγόραζαν τότε Cd's, πολλές απορίες θα λυθούν.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/04/2011 22:45:26

    (τα λέγαμε και τις προάλλες):

    από το Ποντίκι
    «Απολογία» Τρισέ σε Ελλάδα και Πορτογαλία
    Ο επικεφαλής της ΕΚΤ Ζαν Κλοντ – Τρισέ σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσει την απόφαση της Φρανκφούρτης να αυξήσει τα επιτόκια του ευρώ, έστειλε επιστολές σε Ελλάδα και Πορτογαλία, σημειώνοντας ότι«μέλημά μας είναι η σταθερότητα των τιμών σε στην ευρωζώνη. Κάθε άλλη επιλογή θα ήταν επιβλαβής για όλες τις χώρες, συμπεριλαμβανομένων όσων αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα στην τρέχουσα συγκυρία».
    Συγκεκριμένα, οι δύο επιστολές του κ. Τρισέ έχουν ως παραλήπτη την Ελληνίδα ευρωβουλευτή και αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Ρόδη Κράτσα, και τον Πορτογάλο ευρωβουλευτή Νούνιο Τεϊσέιρα και έχουν ως σκοπό την δικαιολόγηση της νομισματικής πολιτικής της ΕΚΤ, που θεωρείται ως ιδιαίτερα επιβαρυντική για τις πιο αδύναμες χώρες της ευρωζώνης αλλά επωφελής για τις πλέον ανταγωνιστικές οικονομίες όπως η Γερμανία.
    Παρόλο που τα όσα αναγράφει διαφέρουν ανάλογα με τη χώρα το νόημα είναι κοινό, ότι δηλαδή πάγιος στόχος της ΕΚΤ είναι η πρόβλεψη και η αντιμετώπιση πληθωριστικών πιέσεων που επιβαρύνουν όλες τις χώρες που μετέχουν στο ευρώ.
    Παρόλ’αυτά, εμμέσως αποφεύγει να απαντήσει στην κριτική που ασκείτ
    και στην προσήλωση της ΕΚΤ στο «σκληρό ευρώ.
    _________________________________________________________

    Σωστή αντίδραση της κας Κράτσα, αλλά πρέπει να διευρυνθεί.

    Ο ΤΡΙΣΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝΥΘΕΙ ΓΙΑ ΔΟΛΟ ΑΠΟ TIΣ 3 ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ BAIL OUT, ΕΛΛΑΔΑ, ΙΡΛΑΝΔΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 20/04/2011 22:48:18

      Εδώ δεν πρόκειται για τις "obsolete"... γερμανικές αποζημιώσεις..., το έγκλημα κατά τριών αλυσοδεμένων χωρών συντελείται μπροστά στα μάτια μας τώρα!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 20/04/2011 22:54:39

        και συντελείται, και ομολογείται!

        ο Ρουμπινί είπε τις προάλλες ότι στη διετία το επιτόκιο θα ανέβει στο 3%

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 22:47:54

    Θα ξαναγίνει, στην επόμενη παρτίδα. Κάποια Πέμπτη-Παρασκευή θα είναι πάλι, αλλά ποιά;
    Εκτός άν τους κόψουν τον κώκο, αλλά χλωμό το βλέπω!

  21. stroumfaki avatar
    stroumfaki 20/04/2011 22:56:42

    Το σκάνδαλο των ομολόγων το ξεχάσαμε.....
    Μήπως μπορεί κάποιος να μας πεί τι συμβαίνει ΤΩΡΑ με τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου και τα ασφαλιστικά ταμεία.

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 23:00:22

    Δείτε κι αυτο:
    h**p://www.nooz.gr/greece/epimelitirio-xrimatodotoise-katalipsi-diodion
    Μιλάμε για πραγματικούς "στυλοβάτες της κοινωνίας". ΝΠΔΔ παρακαλώ!
    Θεέ μου ζώ σε τσίρκουλο και νόμιζα ότι είναι η Σκάλα του Μιλάνου!

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 20/04/2011 23:05:27

    Tο πράσινο σκουλήκι εύκολα έρχεται και δύσκολα φεύγει.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/04/2011 23:15:55

    Ε, το τελευταίο 7ήμερο είχε πολλά επεισόδια, θολά εκ φύσεως.
    "Είναι ή δεν είναι βιώσιμο το Ελληνικό Δημόσιο χρέος"; Ιδού το ερώτημα λυδία λίθος.
    Δες ποιοί Πασόκοι λένε ναι, ποιοί όχι. Ποιοί Νεοδημοκράτες λένε ναί, ποιοί όχι, και θα καταλάβεις.
    Αυτή τη βδομάδα βγήκαν στο κλαρί και επώνυμα, ψάξε, ψάξε...

  25. θεοδωρος avatar
    θεοδωρος 20/04/2011 23:59:13

    ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ !!!

  26. Twins avatar
    Twins 21/04/2011 01:16:04

    Αν δια νόμου κλείσουν όλα τα καφενεία τότε θα υπάρχει μικρότερη διασπορά τέτοιων ειδήσεων...

    Τι ψαρούκλες που είναι κάποιοι...

  27. what avatar
    what 21/04/2011 03:13:59

    Τελικά κάποιοι πληρώνουν ...

  28. Dr3D avatar
    Dr3D 21/04/2011 10:27:18

    Την ιστορία με το βοσκό και το λύκο τη ξέρετε? Έτσι μας έχουν καταντήσει!! Στο τέλος ο λύκος θα έρθει και δεν θα το πιστεύουμε.

    • giannis avatar
      giannis @ Dr3D 21/04/2011 18:08:00

      αν όπου λύκος βάλουμε αναδιάρθρωση-χρεωκοπία κλπ, τότε ο λύκος γίνεται ένα συμπαθές καλοκάγαθο ζωάκι που για διάφορους λόγους το αναμένει πάνω από το 70% του Ελληνικού πληθυσμού.
      Οπότε φίλε μου καλώς να έλθει όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ giannis 21/04/2011 20:00:37

        Φίλε Γιάννη, θα σου άρεζε να ευχηθώ να χρεωκοπήσει το μαγαζί σου (άν έχεις);
        Αντί να κάνετε τον μπαρμπερη στου κασίδη το κεφάλι., ασχοληθείτε με τα του οίκου σας. Η χώρα αυτή δεν είναι δική σας για να τη διαχειρίζεστε σαν μαγαζί σας, ποτέ δεν ήταν.

  29. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 21/04/2011 22:20:49

    Οι ημιμαθεις τζογαρουν....

    Τα παιδια παιζει....

    Με το συμπαθιο αλλα τα θελει ο κο..ς τους.... Εχω ζησει σε 5 χωρες και εχω επισκεφθει πανω απο 70 στην ζωη μου....

    ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχω δει τοσους ανθρωπους να μιλαν για τις επενδυσεις τους (αληθινες η ψευτικες) με την ιδια πειθω που εχουν οταν μιλαν για ποδοσφαιρο !!!! (που και αυτο δεν το κατεχουν-κατεχουμε αν θελετε...).

    Η αγνοια και η αμετροεπεια τιμωρουνται.... Οσο σιχαμενο και να ειναι το ΠΑΣΟΚ τεραστια ευθυνη εχει η φυσικη ροπη του ελληνα προς την Αρπαχτη....!