#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2010 17:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάντησαν την χώρα πρεζάκι !!!


Τα έσοδα του κράτους πέφτουν συνεχώς

Το spread επέστρεψε στα προ του Μνημονίου επίπεδα

Η φορολογία θα μαδήσει και τις τελευταίες αποταμιεύσεις του μέσου πολίτη

Η εγκληματικότητα θυμίζει Χάρλεμ στις εποχές δόξας τους

Η "ας την πούμε" κυβέρνηση ακόμα να προχωρήσει σε κάποια έστω και στοιχειώδη μέτρα ανάπτυξης

Οι Τούρκοι εξοπλίζονται με τρελούς ρυθμούς και το στρατιωτικό ισοζύγιο μέρα με την μέρα γέρνει δραματικά σε βάρος μας.

Η μόνη σημαντική είδηση στις ειδήσεις είναι αν θα μπορέσει η "κυβέρνηση" να βρει την δόση δανεικών του μηνός

Κατάντησαν την χώρα πρεζάκι που εκλιπαρεί στην γωνία για την δόση του.

Παν Παν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/08/2010 17:14:28

    Επιτέλους η αναίμακτη σοσιαλιστική επανάσταση του GAP εξίσωσε την χώρα.
    Τέτοια χαϊλίκια πού τα έχετε ξαναδεί?
    Θα έπρεπε να είμαστε υπερήφανοι για την εθνικά υποχωρητική στάση του GAP σε κάθε πτυχή των εθνικών θεμάτων. Πρώτα ο σοσιαλισμός.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 25/08/2010 17:15:48

      διόρθωση: η αναίμακτη σοσιαλιστική επανάσταση του GAP εξίψωσε την χώρα.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/08/2010 17:20:10

    εξίσωσε, καλά το είπες, προς τα κάτω

  3. xristos avatar
    xristos 25/08/2010 17:25:16

    ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΕΖΑΚΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΖΗΤΙΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΦΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΡΙΓΓΑ ΤΟΥ...

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ xristos 25/08/2010 17:42:09

      Ναι, περίμενε...

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ xristos 25/08/2010 18:12:52

      Εγώ λέω καλύτερα να προσέξουν.
      Η δυστυχία είναι τρομακτικά μεταδοτική.

      • neotera avatar
        neotera @ ένας Άμλετ 25/08/2010 21:24:59

        Το περίμενε πάει στο ζάκι, όχι στον λαό. Εκεί δεν ξέρουμε, αλλά ευελπιστούμε. Το διαδίκτυο πάντως δεν αρκεί, σίγουρα.

  4. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 25/08/2010 18:45:14

    ολιγον ασχετο....η δοση ηρωινης παει γυρω στα 5 ευρω!!!! τις προσεχουν καλα τις φυτειες στο αφγανισταν τα κομμάντα μας...συμφωνω σε κατι και με τη Λιανα

  5. dimiris avatar
    dimiris 25/08/2010 18:51:21

    Δηλαδή πριν από αυτήν την κυβέρνηση δεν ζούσαμε με δανεικά? Δεν είχαμε τεράστιο έλλειμμα? Αντί να γκρινιάζετε όλοι εδώ μέσα, γιατί δεν κάνει ο καθένας ότι μπορεί για τον τόπο του? Πχ, να σταματήσετε να κλέβεται την εφορία? Να κόβεται αποδείξεις αν είστε επιχειρηματίες? Να απαιτήστε αποδείξεις από άλλους? Αν είστε ταζιδίδες να μην παίρνεται τετραπλή ταρίφα? Και πολλά πολλά αλλά.
    Αλλά ξέρετε τι? Όλα παραμύθι είναι. Όλοι εσείς εδώ, κανένας σας δεν έχει πάθει τίποτα από το Πασοκ. Απλά φοβάστε ότι θα βάλει τάξη στην χώρα και θα χάσετε την μάσα. Και κλασσικά, σας αρέσει να γκρινιάζετε χωρίς να κάνετε τίποτα. Πάντα πρέπει να κάνουν κάτι οι άλλοι. Αυτοκριτική ποττέ. Το πως φτάσαμε ως εδώ το ξεχνάμε. Το ότι πχ οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι έχουν και άλλη δουλειά και αυτό το ξεχνάμε. Για όλα φταίει η κυβέρνηση. ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ! ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!

    • michal avatar
      michal @ dimiris 25/08/2010 20:34:40

      O plh8untikos sta rhmata sthn energhtikh fwnh einai me E, ai sthn pa8htikh fwnh.

    • trellakias avatar
      trellakias @ dimiris 26/08/2010 08:49:24

      Το καλό είναι πως δεν έχετε χάσει το χιούμορ σας τα ζαβά της Ιπποκράτους. Μου αρέσει που τα πιστεύεται όλα αυτά που λέτε. Ξεχάσαμε ποιος αύξησε το έλλειμμα; Ξεχάσαμε ποιος δημιούργησε το έλλειμμα; Ο «σιδερένιος» δεν έχει μερίδιο με το αλήστου μνήμης «Τσοβόλα δώστα όλα»; Παρόλα αυτά δέχομαι ότι οι απευθείας αναθέσεις ολυμπιακών έργων επί τάπερμαν, οι χονδρές μίζες του μαντέλη, τσουκάτου, τσοχαντζόπουλου, γείτονα, και όλων των παιδιών της αλλαγής, δεν είχαν ……σημαντικό ρόλο στο χρέος, και η καραμέλα του κακού οικονομικά Καραμανλή ισχύει, ο άβερελ της μαργαρίτας δεν είπε λεφτά υπάρχουν; Δεν έταζε σε όλους ……αυξήσεις στο όριο του πληθωρισμού; Γιατί δεν έλεγε προεκλογικά αυτά που αποδεδειγμένα τα γνώριζε από τον προβόπουλο, και τους κομματικούς ρουφιάνους που είχε παντού; Ο καθένας μας αγαπητέ δημήτρη έχει τις ευθύνες του, όπως πολύ σωστά αναφέρεις. Αλλά ευθύνη έχεις και στην κάλπη όταν ρίχνεις την ψήφο σου αγαπητέ μου, μην το ξεχνάς! Να ρωτήσεις όλους αυτούς που ο μπουχέσας αντιπρόεδρος, εγγονός του δικτάτορα, άκουσε το DNA μέσα του, και έδιωξε τους συμβασιούχους-stager, κατάλοιπο ντροπής από τα δύο μεγάλα κόμματα, κομματικής εξάρτησης με την πελατεία τους. Να ρωτήσεις όλους τους εργαζόμενους που έχασαν χρήματα, και βλέπουν το μέλλον τους εξαιρετικά μαύρο! Όλα αυτά τα έκανε το πασοκ που εσύ έτσι απλά αγόγγυστα μας το αγιοποιείς. Ήμαρτον ρε φίλε! Δες τον νικητή του διαγωνισμού ΕΟΤ για τον μέγα τουρίστα για το καλοκαίρι 2010, που ζει το δικό του μύθο στα νησιά του Αιγαίου, χωρίς να τον ενδιαφέρει η κατάσταση της χώρας , και πες μας είναι αυτός που πίστευες ειλικρινά; Αν έχεις στοιχεία για αυτούς τους δημ. Υπαλλήλους ΠΕΣ ΤΑ, αλλιώς είσαι συκοφάντης, και κατακριτέος! Αυτοκριτική να κάνετε όλοι εσείς που ψηφίσατε το ζαβό για σοσιαλιστή πρωθυπουργό, κι σας βγήκε γιαλαντζί. Η στάμπα της κυβέρνησης του μνημονίου και του σοσιαλιστικού ΔΝΤ, θα παραμείνει σε όσους το ψήφισαν και δυναστεύουν τον απλό λαό. Δες το στις εκλογές, φούμο, πολύ φούμο θα πέσει!

  6. ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ avatar
    ΒΟΥΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ 25/08/2010 19:06:14

    πρεζακια ειναι αυτοι, εμεις ειμαστε πολυ πολυ θυμωμενοι

  7. plax avatar
    plax 25/08/2010 19:13:00

    το πασοκ ο σοσιαλισμος και ο γαπ φταιει μονο..
    α ναι και η νδ με τη ντorca και το δαμαλι..
    α!και ο σημητης(παλιοτερα)ε!και ο μητσοτακης κομματακι..
    ευτυχως δε φταιμε εμεις..
    α!ευτυχως ερχεται και ο σαμαρας με φορα και με γνησιες αποψεις.
    θα μας σωσει.
    μακαρι!το πολυ πολυ να μας κοροιδεψει ενας ακομα.
    καποιοι καινουριοι θα φανε και θα τον αγαπανε και θα γραφουν ομορφα.καποιοι αλλοι θα πεινασουν λιγακι και δεν θα τον αγαπανε και θα γραφουν ασχημα.
    η ζωη συνεχιζεται.τι 40 τι 50 τι 60 τι 70(πολλα ειναι τα 70,αρχιζεις και βαριεσαι).
    τα συνδρομα της οθωμανικης κατοχης αλλωστε περασαν στο γονιδιο και απλα εκσυγχρονιζονται.σημασια δεν εχει ουτε ο επιβητορας ουτε το χρωμα του.αλλα το χρημα του.
    ερχονται η μερες και περνανε τα δικα σου χρονια.
    κοκκινα στολιδια σου φορανε και υστερα σε παρατανε.
    οτι μεχρι σημερα δεν εκανε αποψε κανε.
    (ας εκσυγχρονιστει και εθνικος μας υπνος.μας ταιριαζει το παραπανω)

  8. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 25/08/2010 19:52:08

    Κι όλα αυτά ενισχύονται και με το Μήνυμα της Ημέρας, προς τη μαθητιώσα νεολαία, το αύριο του τόπου:
    Η αρχή της «ήσσονος προσπάθειας» τώρα δικαιώνεται!!!
    Η κατάργηση της βάσης του 10 για την εισαγωγή στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ, είναι το κερασάκι στην τούρτα, ευγενική χορηγία του υπουργείου της «διά βίου αμάθειας»!
    Ορέστιε, η σοσιαλιστική επανάσταση ούτε εξύψωσε, ούτε εξίσωσε, απλά ισοπέδωσε τη χώρα, γιατί αυτές είναι οι εντολές προς τον πρωθυπουργεύοντα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αφροδίτη 25/08/2010 20:02:12

      Μα τί λες τώρα?
      Το GAP πασχίζει για αυτό. Δεν κοιμάται τα βράδια, κλαίει, πονάει (θυμάσαι τί βλακείες μας έλεγαν και πόσο τα εφάρμοσαν μέσα στο καλοκαίρι?)

      Εγώ διακρίνω έναν "συντονισμό" πλέον. Με την έννοια που έδωσε ο μεγάλος σοσιαλιστής ηγέτης Χίτλερ. Gleichschaltung

      Περιμένω να ακούσω αυτήν την λέξη μελλοντικά προκειμένου να μην έχουμε ξένες εξαρτήσεις, όπως μας πληροφόρησε και το GAP με το μήνυμά του.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Orestios 25/08/2010 20:22:35

        Έχεις δίκαιο πως το πασχίζει και μάλιστα προσπαθεί να το πετύχει και σε χρόνο ρεκόρ!
        Υποψιάζεται πως τα περιθώρια στενεύουν και άρχισε να καταλαβαίνει πως ίσως χρειαστεί να φύγει νύχτα από τη χώρα, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από εμάς.
        Τί λες, θα τα καταφέρουμε;Είναι επαρκές το διαδίκτυο για την αφύπνηση του κόσμου; Τα γνωστά ΜΜΕ βλέπεις, πως έχουν καταπιεί τη γλώσσα τους!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 25/08/2010 20:31:56

        Τον Τσαουσέσκου τον σκότωσαν μέρα πάντως.

  9. Paranoia avatar
    Paranoia 25/08/2010 20:14:43

    Οι δύο κύριοι λόγοι για τους οποίους δεν πρόκειται να πέσει το spread είναι:

    α) Οτι ουδέποτε έγινε έρευνα για το τι πραγματικά έφταιξε και φτάσαμε στα πρόθυρα της χρεωκοπίας για να αποδωθούν ευθύνες, πράγμα που σημαίνει ότι θα επαναληφθούν πάλι τα ίδια στο μέλλον. Και

    β) ότι 10 μήνες τώρα δεν έχει συνταχθεί ούτε ένα έστω υποτυπωδώς σοβαρό αναπτυξιακό προγραμμα.

    Ποιος σώφρων επενδυτής λοιπόν θα επενδύσει τα χρήματα του, έστω και μεσοπρόθεσμα, σε μια χώρα που είναι στα πράγματα και κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι αυτοί που την πτώχευσαν και που δεν έχει κάποιο σοβαρό σχέδιο ανάπτυξης για τα επόμενα χρόνια;

    Π.χ. ο κ. Παπακωνστανίνου θα επένδυε ποτέ τα χρήματα του σε μια χώρα όπως η σημερινή Ελλάδα;

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ Paranoia 25/08/2010 20:20:22

      Πρόταση.

      Αφού οι κυβερνώντες είναι τόσο αισιόδοξοι για την πορεία της χώρας ας δώσουν το καλό παράδειγμα και ας ανταλλάξουν ένα μεγάλο μέρος της περιουσίας τους με ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Επένδυση θα κάνουν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Paranoia 25/08/2010 21:28:43

      To SPREAD δεν πέφτει γιατί οι πανέξυπνοι εγκέφαλοι θα βγούν στις αγορές για να αποδείξουν πόσο καλά τα κατάφεραν μέχρι τώρα με την πραγματικά εμπνευσμένη πολιτική του.
      Σε τί επιτόκιο θα πάει το επιτόκιο των ολιγόμηνων ομολόγων?
      Ποιός θα οφεληθεί? Τα καλαμάρια?

  10. deldio avatar
    deldio 25/08/2010 21:18:42

    Και όμως υπάρχει λύση: Μισθοί 0 και φόροι 0 για να γίνουν επενδύσεις και δήμαρχος Αθήνας ο Ομέρ Πριόνης ή η Φώφη. Τέλος.

  11. Apollonios avatar
    Apollonios 27/08/2010 01:01:29

    Τα spread δεν πρόκειται να πέσουν, όσο δεν κάνουμε αναδιαπραγμάτευση του χρέους μας. Οι αγορές ξέρουν (ότι κι αν λένε οι διάφοροι πολιτικάντιδες Παπακωνσταντίνου και Ολι Ρεν) ότι η αναδιαπραγμάτευση (ή "χρεοκωπία" όπως τρομολαγνικά την ονομάζουν οι πουλημένοι υπουργοί, μμε και Επίτροποι) είναι αναπόφευκτη λόγω ύφεσης και υπέρογκου χρέους.(Επίσης είναι Η ΜΟΝΗ πραγματική λύση για τους έλληνες). Τα spread λοιπόν θα πέσουν όταν ..."χρεοκοπήσουμε"! Όσο κι αν ακούγεται παράδοξο, όταν το "κακό" (για τους ξένους) συμβεί, μετά ξέρουν ότι ο κίνδυνος πέρασε και δεν θα χάσουν τα χρήματα που θα επενδύσουν σε νέα ομόλογά μας, αλλά και η οικονομία μας θα μπορέσει μόνο τότε να ξανα-αναπτυχθεί και να μπορεί να αποπληρώνει τους τοκους της. Μα τότε λοιπόν -θα αναρρωτιέστε- γιατί δεν προχωρήσαμε το γρηγορότερο σε αναδιαπραγμάτευση χρέους αλλά μπήκαμε στην περιπέτεια του "μνημονίου"?? Μα γιατί αυτό συμφέρει στους ξένους δανειστές μας... Γιαυτό και το μνημόνιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ αναδιαπραγμάτευση με δική μας πρωτοβουλία και αντικαθιστά το "επίφοβο" (για τους ξένους) χρέος μας σε ομόλογα, με το νέο επαχθέστατο χρεός του μνημονίου που υποθήκευσε την δημόσια περιουσία μας. Τώρα οι ξένοι έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και θα μας "χρεοκοπήσουν" όταν τους βολεύει αυτούς κι όταν θα έχουμε πάρει αρκετές ακόμη "δόσεις" ώστε αφού σηκώσουμε τα χέρια ψηλά (150% του ΑΕΠ χρέος κλπ) τότε θα έρθουν και θα μας πάρουν και τα σώβρακα. Αυτή είναι η ιστορία, αυτό το ρόλο παίζει η κυβέρνησή μας και τα πουλημένα στο ΔΝΤ μμε μας (πολλά τα $ για "δημόσιες σχέσεις" του ΔΝΤ στις χώρες που πάει να "σώσει")