#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάληψη του Voyager από εξωγήινους;



Το διαστημόπλοιο Voyager 2 που έστειλε η Nasa στο διάστημα πριν από 33 χρόνια, μπορεί να έπεσε θύμα πειρατείας από εξωγήινους που προσπαθούν να έρθουν σε επαφή μαζί μας. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται ένας Γερμανός ακαδημαϊκός.

Το σκάφος, που βρίσκεται 8.6 δισεκατομμύρια μίλια μακριά, κάπου στις άκρες του ηλιακού μας συστήματος, στέλνει στη γη πληροφορίες από τη πρώτη μέρα της εκτόξευσής του. Πριν από ένα όμως μήνα, τα σήματά του διακόπηκαν, και στη συνέχεια επανήλθαν με μια περίεργη μορφή, την οποία οι επιστήμονες δεν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν.

Ο Hartwig Hausdorf πιστεύει πως έχουν επέμβει εξωγήινοι. Και αυτό το λέει, διότι το υπόλοιπο διαστημόπλοιο συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. ‘Είναι σαν κάποιος να το αναπρογραμμάτισε…» λέει στην Bild.

Η εξήγηση όμως της αμερικανικής Nasa είναι πιο απλή. Ρίχνει το φταίξιμο σε ένα πρόβλημα του λογισμικού στο σύστημα στοιχείων πτήσης του σκάφους. Πάντως οι επιστήμονες προσπαθούν απεγνωσμένα να λύσουν το μυστήριο.

Τα σκάφη Voyager 1 και  2 στάλθηκαν στο διάστημα μαζί, το 1977, και συνεχίζουν να λειτουργούν καθώς πλησιάζουν στο τέρμα της ηλιόσφαιρας, της φούσκας δηλαδή που ο ήλιος δημιουργεί γύρω από το ηλιακό σύστημα. Πριν ξεκινήσουν, στα σκάφη είχαν τοποθετηθεί οι «χρυσοί δίσκοι», που περιέχουν χαιρετισμούς σε 55 γήινες γλώσσες, μαζί με ήχους και εικόνες του πλανήτη μας, σε περίπτωση που γίνονταν επαφή με εξωγήινη ζωή.

Αν ο Hausdorf έχει δίκιο, μπορεί να υπάρξουν προβλήματα με τους εξωγήινους, ακόμη και αν μπορέσουν και καταλάβουν τις πληροφορίες στους δίσκους.

Πριν ένα μήνα, ο διάσημος καθηγητής αστροφυσικής Stephen Hawking, που πιστεύει στους εξωγήινους, προειδοποίησε πως αν υπάρξει επαφή με ανώτερες εξωγήινες μορφές ζωής, τότε κινδυνεύουμε να υποστούμε επιθετικό αποικισμό εκ μέρους τους.

First Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 16/05/2010 07:43:55

    Τελευταία μπαίνουν στο "παιχνίδι" όλο και πιο πολύ οι εξωγήϊνοι. "...τότε κινδυνεύουμε να υποστούμε επιθετικό αποικισμό εκ μέρους τους." Λοιπόν καλώς νάρθουν γιατί έχουμε πήξει στους ενδογήϊνους. Και αν είναι και εξωγήϊνες με τρία βυζιά, τόσο το καλύτερο.

  2. chgian avatar
    chgian 16/05/2010 08:54:55

    Σίγουρα έχουμε υποστεί επιθετικό αποικισμό από εξωγήινους,

    τόσα και τόσα ΟΥΦΟ ανάμεσά μας κάνουν αναφορά σε εξωγήινους στην
    απέλπιδα προσπάθειά τους για 15 λεπτά δημοσιότητας.

    Και εμείς οι υπόλοιποι ως ΟΥΦΟ τους δίνουμε σημασία. Τελικά
    όλοι είμαστε από αλλού

  3. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 16/05/2010 09:10:20

    ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?????
    ΕΜΑΘΑΝ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΟΤΙ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ....
    ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...
    ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ...ΒΛΕΠΕΙΣ

  4. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 16/05/2010 09:39:00

    Χοντρομακακιες των παγκοσμιοποιητων.
    Χτυπουν σε ολα τα μετωπα για να δημιουργησουν το καταλληλο ψυχολογικο υποβαθρο στις μαζες για να υποδεχθουν μια παγκοσμια κυβερνηση.
    Στις υπηρεσιες τους απο βιομηχανια του κινηματογραφου μεχρι συστημικοι-οργανικοι επιστημονες τυπου Hawking.
    Με φοντο το Λονδινο..

    • LEON avatar
      LEON @ Aris lalidis 16/05/2010 12:36:47

      Έτσι ακριβώς !!

    • Slash avatar
      Slash @ Aris lalidis 17/05/2010 00:47:52

      swstos o paixths!

  5. Σαος avatar
    Σαος 16/05/2010 10:07:29

    Παραμύθια για να ανεβάσουν πυρηνικά όπλα σε τροχιά γύρω από την Γη. Το είχε πει και ο Von Braun σε συνεργάτιδα του πως οι αμερικάνοι σχεδίαζαν να μεταφέρουν όπλα μαζικής καταστροφής στο διάστημα με την δικαιολογία είτε απειλής της Γης από αστεροειδείς είτε για δήθεν αναχαίτιση εξωγήινης απειλής (λες και θα μπορούσαμε να αναχαιτίσουμε κάποιες εξωγήινες φυλές που θα ήταν μερικά εκατομμύρια χρόνια μπροστά σε ανάπτυξη). Το πιθανότερο είναι να έχει κάποιο τμήμα της μνήμης χαλασμένο, γι' αυτό και στέλνει όλο σκουπίδια. Αυτό άλλωστε είναι και το πιθανότερο σενάριο που υποστηρίζουν οι τεχνικοί της NASA.

  6. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2010 10:39:35

    Βρε τους άτιμους τους εξωγήινους!
    Να αιχμαλωτίζουν ένα σκουπίδι της τεχνολογίας.
    Μήπως να στέλναμε έναν στόλο στην ζώνη Kuiper μπας και βρούμε τους πειρατές.

  7. Ένα Πρόβατο avatar
    Ένα Πρόβατο 16/05/2010 11:06:04

    Οι εξωγήινοι έχουν mail;
    Γιατί θέλω να τους στείλω μήνυμα να έρθουν να με πάρουν.

    • nancy avatar
      nancy @ Ένα Πρόβατο 16/05/2010 11:27:21

      Γράψου στην αίρεση: Ο Ναός του Υπέρλαμπρου ΓΑΠ. Γρήγορα, προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις.

      • zonitis avatar
        zonitis @ nancy 16/05/2010 22:49:26

        Ο μπαμπας του ειχε τρενο (της αλλαγης), αυτος εχει διαστημοπλοιο; Μπραβο εξελιξη!

  8. Dimi avatar
    Dimi 16/05/2010 11:21:04

    Project “Βlue Beam” of NASA. Οποία σύμπτωσης! http://bit.ly/Pjh6O

    «Το Ψεύδος της Επερχόμενης Παγκόσμιας Θρησκείας της Νέας Τάξης».

    Πες πες, κάτι μένει, σιγά σιγά, γίνεται η αγουρίδα μέλι. Και παρά τις διαψεύσεις, μάς προετοιμάζουν γιά να συνηθίζουμε στην ιδέα ύπαρξης εξωγήινων πολιτισμών, φυλών και όντων!

    Που θα διασχίσουν το αχανές διάστημα με διαστημόπλοια, καταλήγοντας στη δική μας αστρική γειτονιά..

    Και στην ιδέα καλωδίωσής μας και μετατροπής σε «Διαστημικό Χρήμα!».
    Και πλείστων άλλων σχιζοφρενικών..

    Βεβαίως, απ’ όλους εμάς, κι από τον καθένα ξεχωριστά, εξαρτάται η διαφύλαξη της Πίστης στις Αξίες, τα Οσια και τα Ιερά που μάς κληροδότησαν οι Πατέρες μας.

    Εμείς, και μόνον Εμείς, μπορούμε ν’ακυρώσουμε τα πολυμορφικά σχέδια τύπου «Blue Beam» και να διαλύσουμε τη «παγκόσμια νέα διαστροφή» που επιχειρούν (Μάταια!) οι νεοταξικοί νά μάς επιβάλλουν..

    ***

    «Voyager The Interstellar Mission» http://voyager.jpl.nasa.gov/

    ***

    "Οι ανθρώπινες δυνατότητες δεν μπορούν να εξιχνιάσουν την "καταγωγή" ή τη "φύση" του παντός, ωστόσο δεν είναι και ολότελα τυφλές μπροστά στα φαινόμενα της φυσικής και της ανθρώπινης ιστορίας." ~Αριστοτέλης

  9. Los Lostrellos avatar
    Los Lostrellos 16/05/2010 13:00:21

    Μην ανησυχείτε οι Έψιλον είναι, σε μια ακόμα δύσκολη ιστορική φάση του Ελληνισμού, επεμβαίνουν και προκαλούν τον τέλειο αντιπερισπασμό στη ΝΑΣΑ και τα παγκόσμια ΜΜΕ, βάζοντάς τους να αποκωδικοποιούν αλαμπουρνέζικα, έτσι ώστε να δωθεί χρόνος στον Bravo να χτυπήσει ίσια στην καρδιά το παγκόσμιο σύστημα των κερδοσκόπως, και να φέρει την παγκόσμια πασοκική διακυβέρνηση (αυτό εννοούσε στο economist), δηλαδή ακριβώς τη συμμετοχική δημοκρατία, δίκαια αναδιανομή του πλούτου και εθνική ανεξαρτησία, προφταίνοντας πάντα (εδώ είναι το σημαντικό του συγκεκριμένου χρόνου του αντιπερισπασμού) να οργανώσει την κατάλληλη τα μπάνια του λαού γκρεμίζοντας τα εγκαταλελειμένα παραθαλάσσια κέντρα που χρέωναν 40 ευρώ τις ξαπλώστρες στον εργαζόμενο λαό (πριν 30 χρόνια που λειτουργούσαν). Τίποτα δεν είναι τυχαίο!

    • Dimi avatar
      Dimi @ Los Lostrellos 16/05/2010 15:35:42

      ???!!!

    • Nancy avatar
      Nancy @ Los Lostrellos 16/05/2010 15:51:59

      Χιχιχι

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/05/2010 15:47:06

    Καλά, κάθεστε κι ακούτε τι λένε οι Γερμανοί;

    Αυτά τα υστερικά και φασιστικά όντα;

    Βρε ουστ από δω, κι ο Γερμανός που τα λέει αυτά και η Μπιλντ.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2010 16:45:32

    ΖΑΜΑΝΦΟΥ

  12. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 16/05/2010 17:08:02

    Ρε παιδιά, έλεος. Πρόκειται για κατασκευή 35ετίας. Όλα έχουν ένα όριο ζωής. Δεν χρειάζονται θεωρίες συνομωσίας. Όπως τα παλιά αυτοκίνητα, δεν σταματάνε όλα τα υποσυστήματα να λειτουργούν με τη μία. Τη μία χτυπάει το Α, την άλλη το Β, μέχρι να διαλυθεί. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για κατασκευή που δουλεύει κάτω από αντίξοες συνθήκες. Τα πέρί Χώκινγκ και εξωγήινων, είναι υποθέσεις. Η Γη είναι μια κουκίδα στον γαλαξία και υπάρχουν μυριάδες γαλαξίες. Με την τωρινή επιστημονική μας γνώση, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την υπόθεση συνύπαρξης χημικών στοιχείων που διευκολύνουν την ανάπτυξη ζωής σε άλλες μεριές του σύμπαντος. Αυτό είπε ο Χώκινγκ. Το πως συνδέεται μια παλιά κατασκευή με πράσινα ανθρωπάκια, παγκόσμιες κυβερνήσεις, πυρηνικά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, διαφεύγει απ' όσους έχουν τη στοιχειώδη λογική συγκρότηση.

  13. tony avatar
    tony 16/05/2010 18:04:19

    Μάθανε που π... πλάκωσαν και οι εξωγήινοι.
    Ρε κακό που πάθαμε.Τώρα έρχεται και ο φόρος εξωγήινων.

  14. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 16/05/2010 22:18:59

    Και πολύ δούλεψε... Μπράβο σε αυτούς που το έφτιαξαν.

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2010 22:25:05

    Σιγά μωρέ, πολύ σπουδαία ανακάλυψη, όπως έχουμε ξανά πει έχουν έρθει εδώ και κάτι δεκαετίες στην πλατεία Συντάγματος, αλλά δεν είδαν χαΐρι, αλλοτριώθηκαν ...
    Τι να κάνουν οι εξωγήινοι μπροστά στο μεστό λόγο γεμάτο από επιχειρήματα των πολιτικών;
    Ας έρθουν λοιπόν για επιθετικό αποικισμό και ας μιλήσουν με τον ΓΑΠ, αλλόφρονες θα διακτινιστούν πίσω...

  16. Slash avatar
    Slash 17/05/2010 00:51:09

    Koita3te..........ok auto mporei na einai mlkia....alla dn ginete se olo auto to aperanto simpan na imaste ta mona emvia oi an8rwpwoi kai ta zwa......opote ...pote dn 3ereis!!!

  17. AUD avatar
    AUD 17/05/2010 11:05:23

    την Μπακογιάννη θέλουν και συμβουλο το Μητσοτάκη ρεεεε!!!!!!!

    ελάτε!!!! σας περιμένουμε Ουφάκια!!!!

  18. Dimi avatar
    Dimi 20/05/2010 20:45:00

    The First “Artificial Life” Breakthrough Announced by US Scientists!
    http://bit.ly/ckm4nd

  19. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 20/05/2010 21:07:17

    Dear Dimi, I feel I have found a soul in you with your ideas. The project "Blue Beam" of NASA is well thought out and designed. This is a fact. However, I am 100% with you in that QUOTE
    απ' όλους μας και από τον καθένα ξεχωριστά, εξαρτάται η διαφύλαξη της Πίστης στις Αξίες, τα Όσια και τα Ιερά που μας κληροδότησαν οι Πατέρες μας
    UNQUOTE
    Γειά σου.

    • Dimi avatar
      Dimi @ Nίκος Θ. 21/05/2010 18:27:32

      Dear Nikos,

      “If you have knowledge, let others light their candles in it.”
      ~Margaret Fuller


      With the help of the "Butterfly Effect" http://bit.ly/33i7dv

      Godspeed through these difficult times.

      Eγκάρδια!

  20. λουης avatar
    λουης 01/02/2011 22:35:40

    τι κανει το εντερπραιζ ρε παιδια.
    η μπας και ειναι πολυ μακρια.
    για δε στελνουμε κατι αλλο.