#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάληψη του Δήμου Αθηναίων από συμβασιούχους



Σε μείζον θέμα για το δήμο Αθηναίων, εξελίσσεται η κατάληψη του δημαρχιακού μεγάρου από συμβασιούχους οι οποίοι ζητούν τη μονιμοποίησή τους. Η συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου δεν ξεκίνησε ποτέ αν και ήταν κρίσιμη καθώς θα συζητούσαν τα οικονομικά του δήμου. Δήμαρχος και σύμβουλοι στην ουσία έφυγαν κακήν κακώς από το δημαρχείο και πλέον είναι άγνωστο τι θα κάνουν οι συμβασιούχοι.

Για τη ματαίωση της συνεδρίασης ο κ. Καμίνης δήλωσε: “Το δημοτικό συμβούλιο, οι εκπρόσωποι των δημοτών της πόλης μας, δεν είναι δυνατόν να συνεδριάζει, να συζητά και να αποφασίζει σε συνθήκες εκβιασμού και εκφοβισμού. Μια ομάδα συμβασιούχων υπαλλήλων του Δήμου που διεκδικούν τη μονιμοποίησή τους μπήκαν σήμερα με τη βία στο δημαρχείο, προπηλακίζοντας συναδέλφους τους στην είσοδο και κατέλαβαν την αίθουσα συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου. Όλες οι προσπάθειες να βρεθεί κάποια συνεννόηση ώστε να ξεκινήσει η συνεδρίαση συνάντησαν την αδιαλλαξία των εκπροσώπων των συμβασιούχων. Καταδικάζω με τον πιο έντονο τρόπο όλες τις ενέργειες που εμποδίζουν τη λειτουργία των δημοκρατικά εκλεγμένων οργάνων του Δήμου μας και καλώ τους δημότες μας και τις παρατάξεις του δημοτικού συμβουλίου να πράξουν το ίδιο”.

Ο δήμαρχος, όπως γράφαμε και παλαιότερα, γνωρίζει από πρώτο χέρι τι σημαίνει... καμίνι της Αθήνας αλλά μήπως θα πρέπει να απευθυνθεί στον υπουργό Εσωτερικών, Γ. Ραγκούση;

Σε δήλωσή του, εξάλλου, ο πρώην δήμαρχος, Ν. Κακλαμάνης αναφέρει:«Δύο φορές στο παρελθόν χρειάστηκε να υπερασπιστώ τη δημοκρατική λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου και την αξιοπρέπεια της πόλης μου.  Την πρώτη ανέλαβα εγώ την ευθύνη, διέκοψα το Δημοτικό Συμβούλιο, ζήτησα από όλους τους δημοτικούς συμβούλους να αποχωρήσουν και έμεινα με τον πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου στο Δημαρχιακό Μέγαρο, μαζί με τους εργαζόμενους που διαμαρτύρονταν.

Τον Δεκέμβριο του 2008, όταν το δημαρχείο δέχθηκε επίθεση από τους “μπαχαλάκηδες”, με μολότοφ και βαριοπούλες, έχοντας την πλήρη συμπαράσταση όλων των δημοτικών παρατάξεων, υπερασπίστηκα, μαζί τους, την ιστορία της πόλης. Ήμουν παρών από την αρχή ως το τέλος και πάντως δεν έφυγα από την πίσω πόρτα.

Τέλος, σε ότι αφορά στο πρόβλημα των συμβασιούχων της αυτοδιοίκησης, η λύση είναι μόνο μία: Τροποποίηση του νόμου Ραγκούση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/03/2011 23:20:57

    O "αξιοπρεπής κύριος Φώτης" που έδωσε στο ΠΑΣΟΚ την πάσα που λέγεται Καμίνης, πώς και δεν βγήκε ακόμα να καταδικάσει τα "έκτροπα" που "είναι αποτέλεσμα του πελατειακού συστήματος των περασμένων ετών" και "καταδεικνύουν την ανάγκη για εντονότερη προώθηση του αριστερού μεταρρυθμισμού";

  2. κρητικος avatar
    κρητικος 22/03/2011 00:08:50

    Αμμεση μονιμοποιηση των μακροχρονια συμβασιουχων. Οι ανθρωποι δεν ειναι αναλωσιμοι να τους πετανε σταν στιμενη λεμονοκουπα
    ΥΓ για οσους αναρωτιουνται, ναι ειμαι κι εγω μακροχρονιος συμβασιουχος

  3. kiki avatar
    kiki 22/03/2011 08:24:29

    Να ξεκινησουν απεργια πεινας, οι αλλοι της Υπατιας πετυχαν, γιατι οχι και αυτοι.
    Ας καθησουν εκει, ξεκινωντας.

    • juliet avatar
      juliet @ kiki 22/03/2011 08:55:43

      Κική,καλημέρα,υπάρχει διαφορά ,αυτοί είναι Ελληνες ενώ οι άλλοι ''αλλοπαποί''.

      • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
        ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ juliet 22/03/2011 09:00:39

        ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΗ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΙΣΛΑΜ ΚΑΙΚΑΝΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ-ΜΑΙΜΟΥ ,ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΡΑΓΚΟΥΣΗ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ.

      • kiki avatar
        kiki @ juliet 22/03/2011 09:19:54

        Ας ξεκινησουν μια απεργια και θα σου πω τι θα γινει , μεσα στο κτηριο, αλλα να μην υποχωρησουν, καλυτερα να τους βγαλουν ολους ανασκελα, παρα να χασουν τον αγωνα τους και ανεργοι με τα δικολαβιστικα τερτιπια τους,
        να μην λυσμονουμε και τον χαρισματικο Πακη γιατι δικο του εργο ειναι, για να κραταει ομηρους τους συμβασιουχους για τα ψηφαλακια.
        Καιεκεινο που πρεπει να προσεξουμε ολοι ειναι οτι οι ανακοινωσεις οτι καθε διαμαρτυρομενος πολιτης ειναι τρομοκρατης, και οτι οι μαζικες διαμρτυριες αποτελουν παρακρατικο οχλο, παραπεμπουν στο διαστημα προ χουντας, και επειδη αυτα τα υποκειμενα ρεπουν στον φασισμο δεν θα με κεπληξει καθολου να δω καταστολες στις διαμρτυριες βιαιες ,με προφαση την κοινωνικη ησυχια, τυπου Μπααθικου στυλ, αλλωστε φιλαρακια ειναι.

  4. kiki avatar
    kiki 22/03/2011 09:24:15

    Χτες διαβασα στην Δημοκρατια, οτι κατεθεσε ο Βοριδης ερωτηση, για κατασπαταλιση 2,6 δις σε διαφορα υπουργεια φιλαρακια του ΠΑΠ, για να τον στηριζουν προφανως.
    Οικονομιες οικονομιες και τα πεταν στο δρομο για να περνουν καλα αυτα τα ατομα , και η ανεργια τρεχει και γονεις παραδιδουν τα παιδια τους στα Χωρια ΣΟΣ, λυντσαρισμα θελουν, οχι γιουχα.

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ kiki 22/03/2011 12:37:06

      ο βοριδης είναι εξαπτέρυγο

      • juliet avatar
        juliet @ μετρό-στάση γουδί 22/03/2011 15:45:55

        συμφωνώ,και ας αφήσουμε τις σύνηθεις μεγαλοψυχίες.
        Ο κ.Βορίδης ψήφισε κάτω απο την αυγίδα του ΛΑγΟΣ υπερ ΝΔΤ ,δεν ήξερε να διαβάζει;νομικός είναι,καιρός να κοιτάξουμε τα του οίκου μας .

  5. Κωνσταντίνος Κ. avatar
    Κωνσταντίνος Κ. 22/03/2011 14:19:47

    Για ποιο λόγο πρέπει να λυπηθώ καποιους χιλιάδες συμβασιούχους που μπήκαν στο δημόσιο με διάφορες λαμογιές και ρουσφέτια ; (γιατι σίγουρα αξιοκρατικός τρόπος πρόσληψης "συμβασιούχων" δεν υπάρχει) Εδώ καθημερινά απολύονται εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα με το κιλό! Εργαζόμενοι που προσεληφθησαν με c.v. με συνεντευξη και με όπλο τα προσόντα τους. Εργαζόμενοι που ήταν σίγουρα χρήσιμοι , γιατι αλλιώς δε θα είχαν προσληφθεί. Ολοι αυτοι δεν "εμειναν στο δρόμο" ; όλοι αυτοί δεν είχαν " στόματα να θρεψουν" ; Παρολαυτα μας φαίνεται πολύ πιο λογικό να απολύονται χρήσιμοι εργαζόμενοι λογω κρίσης και έλλειψης ρευστοτητας των επιχειρησεων, παρά να απολύονται συμβασιούχοι του δημοσίου αμφιβόλου χρησιμότητας και σίγουρα αμφιβόλων προσόντων, οταν μάλιστα τα ελλείματα του δημοσίου είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της οικονομίας. Ίσως είναι σκληρό, αλλά δε θα τους λυπηθώ λοιπόν. Οι περισσότεροι απ αυτους έκαναν συμφωνία με το διάβολο (aka τοπικοι βουλευτες, συγγενείς, μπαρμπαδες και λοιπά παρατρεχαμενα παράσιτα) για να τρυπωσουν στις εκάστοτε υπηρεσίες, και ευτυχώς ή δυστυχώς οι συμφωνίες αυτού του τύπου (εκτός από το εύκολο όφελος) έχουν και το ρίσκο τους. Προτιμότερο είναι αυτες οι θέσεις να ανοίξουν και πάλι και να προσληφθούν κανονικά και μέσω ΑΣΕΠ ανθρωποι που το αξίζουν.

    ΥΓ. και ναι είμαι ιδιωτικός υπάλληλος , που περιμένει το επόμενο κυμα απολύσεων της εταιρίας. Παρολαυτα εξακολουθώ να δουλευω και να μην απαιτώ (λες και μου το χρωσταει κανεις) την ανευ όρων μονιμοποίηση μου!!??!!??!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Κωνσταντίνος Κ. 22/03/2011 16:03:59

      @Κωνσταντίνε Τ,πιστεύεις οτι θα αντέχανε στον ιδιωτικό τομέα;Σε γελάσανε.
      Αν η Ελλάδα είχε λιγότερους δημοσίους ,περισσότερους ιδιωτικούς θα σήμαινει παραγωγή.
      Σε κανένα κράτος ,απο ότι ξέρω ,οταν λήγει η σύμβαση σε κρατάνε ,Ελληνική πατέντα για τα ψηφουλάκια!!

  6. πκ... avatar
    πκ... 22/03/2011 19:28:41

    Σας είπε κανείς πως όλοι εμείς οι συμβασιούχοι είμαστε άχρηστοι???? Μήπως ο ίδιος που σας είπε πως όλοι έχουμε γνωστούς υπουργούς και βουλευτές???? Εγώ στο δήμο της αθήνας πηγα για πρακτική ασκηση και στο τέλος με κράτησαν, πριν 7 χρόνια.. Δεν είχα κανένα "λαμογιο" γνωστο,ούτε χρωστάω ρουσφετακια... Το πρόβλημα μας "φίλε μου κωνσταντινε" είναι ότι ο καμίνης πετάει στο δρόμο 2.000 συμβασιουχους με την δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν χρήματα (μάλλον επειδή τα έφαγε ο πάγκαλος...) και πριν καλά καλά φύγουμε κάνει δημοτικό συμβούλιο για την πρόσληψη νέων (μάλλον γι' αυτούς έχουν χρήματα....) Φυσικά να μην σχολιάσω το ότι μέσα στα 1000 άτομα που ήθελαν να περάσουν στο Δ.Σ. χθες, ήταν 100 αλλοδαποί.... Σας εύχομαι ολόψυχα να πάτε τον άλλο μήνα στο Δήμο της Αθήνας για ενα πιστοποιητικό πχ για διαβατήριο και να σας εξυπηρετήσει ένας Αλβανός,Πακιστανός,Τούρκος ......