25/02/2009 10:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καρφώνουν ο ένας τον άλλο για την απόδραση

Αλληλοκαρφώματα και αντιφάσεις ανάμεσα σε στελέχη της Αστυνομίας και των φυλακών Κορυδαλλού στη δίκη για την απόδραση. Ο αρχιφύλακας της Γ' Πτέρυγας Νίκος Καραγιώργης κάρφωσε τον διευθυντή των Φυλακών Λεωνίδα Καραμπέκιο, λέγοντας ότι ο ίδιος αρνείτο να μεταφέρει τους Παλαιοκώστα και Ριζάι στη Γ' Πτέρυγα (κάτι που τελικά έγινε), καθώς «επικαλέστηκα το γεγονός ότι είναι επικίνδυνοι κακοποιοί και δεν μπορούσα να τους κρατήσω και τους δύο στον ίδιο χώρο». Συγκεκριμένα υποστηρίζει: «Αναγκάστηκα να εκτελέσω την εντολή του κ. διευθυντή. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα έπρεπε το συμβούλιο της φυλακής υπό το διευθυντή να λάβει σχετική απόφαση».

Ο πρώην διευθυντής των Φυλακών, από την πλευρά του, αντέκρουσε τον αρχιφύλακα: «Πήγαινα 2-3 φορές την ημέρα και εφιστούσα την προσοχή στους υπαλλήλους και παράλληλα στον Καραγιώργη να μεταφέρει τις εντολές μου στους υφισταμένους».

Ο αρχιφύλακας ισχυρίστηκε επίσης ότι συγκρατούμενος των κακοποιών του είχε πει ότι οι δυο μιλούσαν στο ...τηλέφωνο σχετικά με τον τρόπο απόδρασής τους, αλλά ο διευθυντής αρνήθηκε ότι είχε ενημερωθεί.
Μυστήριο καλύπτει και την ανεμόσκαλα, για την οποία όλοι οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι κατέθεσαν ότι πετάχτηκε από τη γυναίκα που ήταν στο ελικόπτερο. Ο πιλότος όμως κατέθεσε ότι δεν είδε να κρατούν μαζί τους «τέτοιο υλικό» τα δυο άτομα που επιβιβάστηκαν στην Ιτέα.

Το κλίμα διάλυσης της φυλακής το δίνει στην κατάθεση του ο φρουρός Ευάγγελος Νικολόπουλος:  «Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον αξιωματικό Υπηρεσίας, αλλά δεν σήκωνε το τηλέφωνο. Προσπάθησα και μέσω του ασυρμάτου που υπάρχει μόνιμα στη σκοπιά, αλλά ήταν ελαττωματικός...Δεν πυροβόλησα για να μη γίνει έκρηξη και σκοτωθούν και άλλα άτομα ».

Τέλος, σε έρευνα στο σπίτι του αρχιφύλακα της Γ' Πτέρυγας αστυνομικοί εντόπισαν
... 15 κινητά τηλέφωνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο δείμος του πολίτη avatar
    ο δείμος του πολίτη 25/02/2009 10:29:43

    Επί της ουσίας όλοι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.

  2. αλλος avatar
    αλλος 25/02/2009 10:56:43

    και τωρα διευθυντης ανελαβε,αυτος που το 2006 απομακρυνθηκε ως υπευθυνος της προηγουμενης αποδρασης παλαιοκωστα.μια χαρα..

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/02/2009 10:59:06

    Όχι φιλέ ούτε κοιμούνται ούτε τίποτα από αυτά τρώνε και μια χαρά από τους δικούς μας φόρους ως γνήσιοι ιδιοκτήτες π.χ. του σωφρονιστικού ,όταν τα σκατωσουν και η δυσοσμία βγει προς τα έξω τότε όλοι σαν μώρες παρθένες η τσαμπουκάδες(π.χ. Αραβαντινος ) παπαγαλίζουν

  4. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 25/02/2009 11:12:41

    Δημοσθένη αγνοείς ότι εδώ είναι Ελλάντα ήτοι δεν υπάρχει σχεδιασμός για τίποτα.Από συστάσεως Ελληνικού κράτους τα πάντα αφήνονταν στο φιλότιμο.Ε λοιπόν το φιλότιμο πέθανε ,είναι τόσο απλό.

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/02/2009 11:22:40

    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ-Μάλλον θέλεις να μου πεις ότι αυτοί πέθαναν λίγο ποιο νωρίς από το φιλότιμο του λαού αυτού .Διότι 60 χρόνια προγραμματίζουν και «πηδανε» αυτό το λαό με τον τρόπο τους ,μήπως η ξεφτίλα της αποδράσεις δεν τους άγγιξε καθόλου …

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/02/2009 11:25:28

    o Helmut-εγραψε σωστα "Σιγά την πρωτοτυπία.

    Εδώ και χρόνια στην Ελλάδα που πρωτοπορεί σε κάτι τέτοια θέματα την πρωθυπουργία την έχουν αγοράσει μεγαλοεργολάβοι.

    Μάλιστα είναι πιο έξυπνοι από τους Λεττονούς τραπεζίτες γιατί βρίσκουν και μία μαριονέτα-βιτρίνα να τρώει το κράξιμο και να λούζεται το ρεντίκολο στη θέση τους."

  7. daris avatar
    daris 25/02/2009 11:30:51

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ!
    Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΗ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΟΥ ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ ΑΠΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ...
    ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ?
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΦΡΟΥΡΑ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ?
    Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΜΠΑΧΑΛΟΥ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Ή ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ?
    ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ?
    ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ? ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, Ο ΚΑΘ' ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ?
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΧΙ 15 ΑΛΛΑ 20 ΚΙΝΗΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!!!
    ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΩ? ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΠΤΟΣ? ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ 45.000 ΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ! ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΟ?
    ΜΑΣ ΣΤΗΝΟΥΝ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥΣ.
    ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΣΚΑΝΔΑΛΑ?
    ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΞΑΝ ΠΟΤΕ? ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?
    ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΓΡΙΑ!!!

  8. Lao Tse avatar
    Lao Tse 25/02/2009 11:32:01

    FactorX says: Μυστήριο καλύπτει και την ανεμόσκαλα, για την οποία όλοι οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι κατέθεσαν ότι πετάχτηκε από τη γυναίκα που ήταν στο ελικόπτερο. Ο πιλότος όμως κατέθεσε ότι δεν είδε να κρατούν μαζί τους «τέτοιο υλικό» τα δυο άτομα που επιβιβάστηκαν στην Ιτέα.

    Τι συμβαίνει; Είναι δυνατόν; Υλοποιήθηκε απο το πουθενά;

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 11:44:39

    Σιγα ρε μην σκισει το καλτσον του,ο περιφημος λαος σας.
    Ποιος ειναι αυτος ο λαος;
    Αυτος που λαδωνει για να φαει τη σειρα στο νοσοκομειο απο τον αλλο;
    Αυτος που καταπαταει τα κρατικα οικοπεδα;
    Αυτος που καιει τα δαση,για να τα πουλησει μετα;
    Αυτος που βαζει το παιδι του απο το παραθυρο εις βαρος της αξιοκρατιας;
    Οταν λοιπον,ολα αυτα τα καλα παιδια,βρεθουν στη δυσκολη ωρα,στη δυσκολη θεση,πως θελετε να τα βγαλουν περα;Αφου ειναι ασχετα.
    Γιατι εκπλησσεσθε λοιπον;
    Κοιταχτειτε στον καθρεφτη, και φτυστε τον να μη τον ματιασετε.
    Οι πολιτικοι μας,ειναι η εικονα μας.Εμεις τους ψηφιζουμε,γιατι ετσι θελουμε να ειναι.
    Για το ποδιοσφαιρο,καθε Κυριακη,ΚΑΙ Δευτερα,στηνονται δικαστηρια,για να εξετασουν εξονυχιστικα το ΚΩΛΟΣΦΑΙΡΟ.
    Και καλουνται ΕΙΔΙΚΟΙ, για να κρινουν και να αποφασισουν,αν ο διαιτητης, η ο προπονητης,η ο παιχτης,πρεπει να ανακηρυχθει ηρωας,η να ανασκολοπιστεί στο Συνταγμα.
    Για το ΚΩΛΟΣΦΑΙΡΟ.
    Για τα σοβαρα πραγματα ομως,δε ζητατε να γινουν τετοια "δικαστηρια".Με ειδικους ομως.Οχι με δημοσιοκαφρους.Ουτε και με κομματοσκυλα.
    Αυτα,δε μετρανε για σας.
    Καλα να παθετε λοιπον.
    Αυτα θελετε,αυτα εχετε.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 11:47:49

    Για το φιλο,που λαικιζει,του λεω οτι αν τα Ευρω,ηταν 45000,που δεν ηταν τελικα Ευρω,αλλα δραχμες,και ειχαν κατατεθει,τις παραμονες της αποδρασης,τοτε,ολο και καποιο πρβλημα θα υπηρχε.
    Ετσι δεν ειναι;

  11. daris avatar
    daris 25/02/2009 11:48:01

    Προβοκατωρ. Says:
    Μεσα εισαι!!!

  12. daris avatar
    daris 25/02/2009 11:56:23

    @9 Προβοκατωρ. Says:
    Αν μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω γιατι ειναι λαικισμος αυτα που εγω γραφω και δεν ειναι λαικισμος αυτα που εσυ γραφεις?
    ΟΡΙΣΜΟ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!
    Η διαφορα στα λεγομενα του καθ'ενος μας ειναι που τον χαρακτηριζουν.
    Αν ηταν ευρο τα 45.000, αν ηταν καταθεση προσφατη, αν τα κινητα ηταν σε χρηση και αν η γιαγια μου ειχε καρουλια....
    Παρ' ολα αυτα ειδηση εγινε...φιλε Προβοκατωρ που δεν λαικιζεις!
    Το "μεσα εισαι" αναφεροταν στα σχολια σου "@8"

  13. βαγγελης avatar
    βαγγελης 25/02/2009 13:07:01

    ειμαστε σοβαροι;
    το θεμα ειναι ξεκαθαρο οσο αφορα την πολιτικη ευθυνη. Ειναι σαφεστατη και διαχρονικη. Απλα ΑΝΤΙ να την πληρωνουν οι εκαστοτε υπευθυνοι (χαχα) μεταθετουν την ευθυνη στους προηγουμενους(οι οποιοι φταινε, αλλα για το παρελθον, οχι για το παρον κ μελλον!...)! ακουσον!
    Επιπλεον, βρεθηκαν καποια χρηματα , πριν διασταυρωθει και ελεγχθει ο υπουργος βγαινει και λεει οτι ειναι 'μιζα' για την αποδραση
    τελικα 45.000δραχμες απο το 1999
    Λενε μετα για 100.000ευρω, αποδεικνυεται οτι ειναι απο πωληση οικοπεδου απο το 2005
    Λενε για τον αρχιφυλακα ο οποιος εκεινη την ωρα ηταν ΣΠΙΤΙ του και πηγε στις φυλακες ΜΕΤΑ απο την αποδραση . Επιπλεον ΔΕΝ ειχε λογο για τη μεταφορα των κρατουμενων. Ο διευθυντης αποφασιζε που θα πανε κλπ... ΑΛΛΑ ο διευθυντης δεν δικαζεται....
    Λενε γιατι ηταν αβουλοι οι υπαλληλοι, ΜΑ χωρις αλεξισφαιρο, χωρις οπλο, χωρις υποτυπωδη εκπαιδευση τι θα κανει; Θα πεταξει ο υπαλληλος πετρες και σαπουνια;... ειμαστε σοβαροι; προφανως ΟΧΙ...
    Και φυσικα μεσα σε ολα αυτα ενα καλοστημενο πανηγυρι-δικη που ομοια της ΔΙΣΤΑΣΑΝ να στησουν οι πολιτικαντιδες μας....

    γενικα ενα μπαχαλο....

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 25/02/2009 13:41:04

    μια διορθωση:
    "Και φυσικα μεσα σε ολα αυτα ενα καλοστημενο πανηγυρι-δικη που ομοια της ΔΙΣΤΑΣΑΝ να στησουν οι πολιτικαντιδες μας…." εννοουσα για τα δικα τους σκανδαλα....
    εδω δικη το βραδυ εστησαν, εκει αποφευγουν κ τη βουλη σαν το διαολο

  15. Xase avatar
    Xase 25/02/2009 14:36:55

    Το εγραψα στα ερωτηματα που εβαλε σε προηγ

    ουμενη αναρτηση ο Φακτορ.

    ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΦΑΚΤΟΡ!

    Τι ψαχνετε ρε παιδια, οτι γινεται στις εφοριες, οτι γινεται στα ΚΤΕΟ η στις πολεοδομιες η οπουδηποτε αλλου στον δημοσιο τομεα εγινε και στην αποδραση. Δεν θελει και πολυ μυαλο για να το καταλαβει κανεις. Τωρα το οτι καποιοι προσπαθουν να το εκμεταλλευτουν πολιτικα, ε αυτο παντα γινοταν. Και επι ΠΑΣΟΚ και επι ΝΔ. Σε λιγο καιρο θα γινεται τροχαιο και οποιος ειναι αντιπολιτευση θα ζηταει την παραιτηση της κυβερνησης.

  16. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 25/02/2009 16:45:51

    ΤΗ ΝΥΦΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΘΕΙ, ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ 12-13 ΕΚΑΤ. ΚΑΡΤΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ, ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΡΟΜΠΑ Η CIA, ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ, ΠΟΥ ΕΜΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. Ο ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑΣ ΣΑΣ ΜΑΡΑΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΝΑΜΕ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΘΝΩΣ ΡΕΖΙΛΙ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΖΕΙ.

  17. Factorx avatar
    Factorx 25/02/2009 19:45:52

    Την αντίδραση της Ένωσης Δικαστών και Εισαγγελέων προκάλεσαν οι αιτιάσεις που διατυπώθηκαν σχετικά με τη δίκη των κατηγορουμένων για την απόδραση Ριζάι και Παλαιοκώστα από τις φυλακές Κορυδαλλού. Σε ανακοίνωση που εξέδωσε αναφέρει μεταξύ άλλων πως ως προς τη διαδικασία εφαρμόστηκαν οι διατάξεις του Συντάγματος και της Ποινικής Δικονομίας.

    Επί της ουσίας της κρίσης του δικαστηρίου, σημειώνει πως οποιαδήποτε αναφορά γίνεται και δεν εντάσσεται στην καλόπιστη κριτική των δικαστικών αποφάσεων είναι εκ του πονηρού και έχει ως στόχο να επιχειρήσει τη χειραγώγηση της συνείδησης του δικαστή.

    Προσθέτει μάλιστα πως «κάτι τέτοιο είναι απαράδεκτο, όταν γίνεται συνειδητά και πολλαπλώς επικίνδυνο για τους θεσμούς, όταν προκρίνεται για λόγους σκοπιμότητας ή εκμετάλλευσης».

    Καταλήγοντας τονίζει: «Πρέπει να γίνει αντιληπτό σε όλους ότι η χρησιμοποίηση της δικαιοσύνης και των δικαστικών λειτουργών για εφήμερα,προσωπικά και όχι μόνο οφέλη, εκτός από επιζήμια για την Δημοκρατία,δεν είναι ανεκτή από τους πολίτες, οι οποίοι δεν αξιώνουν παρά του αυτονόητο:Την εφαρμογή του νόμου, προς κάθε κατεύθυνση, χωρίς εξαιρέσεις και προνομιακές συμπεριφορές. Οι Έλληνες δικαστές και εισαγγελείς εγγυώνται αυτή τη διαδικασία.Απομένει στους υπόλοιπους να αποδείξουν με τη συμπεριφορά τους ότι μπορούν να τους μιμηθούν».

  18. Factorx avatar
    Factorx 25/02/2009 19:47:46

    Για "υπέρμετρη αυστηρότητα της Δικαιοσύνης" και για "στημένη διαδικασία" εξακολουθούν να κάνουν λόγο οι συνήγοροι υπεράσπισης στη δίκη των πέντε κατηγορουμένων για συμμετοχή στη νέα απόδραση των Παλαιοκώστα και Ριτζάι, ενώ δεν έλειψε η ένταση εντός και εκτός δικαστηρίου από συγκεντρωμένους εργαζόμενους στις φυλακές οι οποίοι φώναζαν συνθήματα υπέρ των κατηγορούμενων συναδέλφων τους.

    Η κυβέρνηση επιχειρεί να αποδράσει από τις ευθύνες της στην υπόθεση Παλαιοκώστα παρεμβαίνοντας στο έργο της Δικαιοσύνης, κατήγγειλε ο αρμόδιος εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, με αφορμή τη δίκη στο αυτόφωρο των πέντε ατόμων που κατηγορούνται ότι βοήθησαν τους δραπέτες. Παρεμβάσεις βλέπουν και ΚΚΕ και ΛΑΟΣ.

    Καταθέτοντας τρίτος κατά σειρά ο πρώην διευθυντής των φυλακών Κορυδαλλού και πρώην σωφρονιστικός υπάλληλος, Λεωνίδας Καραμπέκιος, αποποιήθηκε κάθε ευθύνη και υποστήριξε ότι υπεύθυνος για το που θα κρατηθεί ο κάθε κρατούμενος είναι ο αρχιφύλακας και όχι ο διευθυντής, ούτε το συμβούλιο των φυλακών.

    Ο μάρτυρας υπερασπίστηκε τους κατηγορούμενους συναδέλφους του λέγοντας ότι είναι άοπλοι, ενώ για τους εξωτερικούς φρουρούς υποστήριξε ότι δεν υπάρχει κανένας νόμος που να τους καλύπτει σε περίπτωση που πυροβολήσουν.

    Σε ερώτηση της έδρας για το εάν υπάρχει κάποιο σχέδιο αντιμετώπισης και αποτροπής ενεδεχόμενης απόδρασης, ο κ. Καραμπέκιος κατέθεσε ότι δεν υπάρχει τέτοιο σχέδιο, αν και επανειλημμένως έχει ζητηθεί από το υπουργείο Δικαιοσύνης.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 23:53:28

    Ναι αλλά ο Υπουργός Γκιουλέκας (γιατί μου θυμίζει τον Κούβελα;) τόνισε εντόνως ότι υπήρχε σχέδιο και άρα δεν το εφάρμοσαν οι όπως υπονόησε "αργυρώνητοι" υπάλληλοι.